Contrastrijke expositie VAN HET RAADHUIS j ixpositie in herberg Resultaat ANWB-keuring valt niet tegen 11 Sfeervolle entourage „Texelse" Demogyada t- Mededelingen van li en ff.J Inspraak op plannen recreatieterreinen Kennismaken met trekkershutten Collecte voor De Emmabloem Zes kunstenaars in Galerie Tessel Samen avondgebed bidden in N.H. kerk „WAT IK ZEGGEN WOU." School bezet? Dansen op z'n Iers 1TC It JSDAG 14 APRIL 1987 TEXELSE COURANT PAGINA 5 is altijd weer spannend om expositie in de raadhuiskelder bezoeken. Of het de moeite ard is. staat namelijk nooit bij jrbaat vast. De kans om daar onfronteerd te worden met ge- êder van een talentloze beginner even groot als een ontmoeting iet kunstuitingen die mooi. aan- jpend of op zijn minst interes- nt zijn, geproduceerd door ie- end met hart voor zijn werk. Die luatie is het gevolg van het zeer Jme toelatingsbeleid van de ge- eente of beter gezegd, het ont- sken van dat beleid. komt erop neer dat iedereen die 'h aanmeldt en de twee onderaardse •trekken een beetje weet te vullen, i harte welkom is. Met het gevolg bezoekers die met hooggespannen rwachtingen dit overheidsgebouw inenstappen zich soms genomen elen en dan al gauw schouderopha- id of geïrriteerd weer op de Groene- lats staan. de gemengde expositie die thans in t raadhuis is te zien is de verzeke- g tegen teleurstelling min of meer jebouwd want wat hier te zien is jpt in kwaliteit zo sterk uiteen dat t al gek moet gaan wil men niet op minst voor één schilderij worden boeid. Minder leuk is dat de kwali- t niet gelijkelijk is verdeld over de ide exposanten waarop we nu doe- de 25-jarige Sjoerd Jan Visser en 28-jarige Floris Bijvoet, beiden uit in Burg en ook beiden autodidact, it betekent dat ze niet op een aca- mie of andere opleiding zijn ge- lest, maar zich de kunst zelf hebben ngeleerd. iris Bijvoet toont olie- en vooral pla atschilderingen die een „observatie n van alledaagse indrukken". Die rm tekenden we vrijdag op uit de ond van Aris van Zeijlen die de eer ld de expositie te mogen openen, oerd Jan laat alleen olieverfschilderij zien en volgens Van Zeijlen zijn die beschouwen als een autobiografisch ipverhaal, dus een soort prenten- 3ek uit het leven van Sjoerd Jan. Zo gezegd: het werk van beide jnstenaars verschilt sterk qua stijl en rvaliteit. Het enige wat voor beide jnstenaars geldt is dat zij nog bezig jn hun eigen persoonlijke stijl te vin- Beiden zijn nog zoekende, waarbij vraag gesteld kan worden of met ime Bijvoet wel in de goede richting lekt. Hij zou geen kwaad kunnen als onder gedegen leiding zijn techniek 'at beter onder de knie krijgt alvorens pmeuw werk aan het publiek te to- Het gevaar is anders niet denk- leeldig dat hij in het huidige prille ont- 'ikkelingsstadium blijft steken. Dat ijvoet geen moeite heeft gedaan om lijn werk behoorlijk te presenteren en de schilderingen met stukjes sellotape aan de wand heeft geplakt, is niet echt belangrijk maar van een serieuze instelling getuigt het niet Waarschijn lijk zonder het zelf te beseffen heeft Bijvoet nu voor het decor gezorgd waartegen het werk van Sjoerd Jan kan schitteren en Sjoerd Jan zou daar geen vrede mee moeten hebben. Met andere woorden: hij had niet samen met Bijvoet moeten exposeren. Dat hij het toch deed is volgens eigen zeggen omdat beide kunstenaars zelf een be perkte hoeveelheid werk hebben Door samen te werken konden ze tenminste nog enigszins selecteren. Tussen de olieverven van Visser zitten enkele veelbelovende zoals „Zelfportret met vader" dat niet te koop is, het decora tieve „Fossiel 1" waarin konijnenbot- ten zijn verwerkt. Voor F500 kan men eigenaar worden van laatstge noemde creatie. Dat is niet veel in ver gelijking met de duizend gulden die moet worden neergesteld voor „Night in the theatre". Ook het werk van Floris Bijvoet is te koop. De expositie duurt tot 23 april en is op weerkdagen te bezoeken van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur. Floris Bijvoet flinks) en Sjoerd Jan Visser Veel Texelaars bezochten zondag middag de Noordhollandse voor ronde voor de „Demogyade", de jaarlijkse demonstratie van jazz- dansgroepen. Hierdoor, maar ook vanwege de grote Texelse afvaardi ging èn het feit dat de Texelse jazzdans-leidster Ina Platte de dag coördineerde, was in de sporthal aan de Sportlaan in Den Helder welhaast sprake van een Texels evenement. De toeschouwers zorg den voor veel sfeer en genoten van een in alle opzichten geslaagde re gionale Demogyada. Texel kwam niet alleen in kwantitatief, maar zeker ook in kwalitatief opzicht goed voor de dag. Samen met de ver eniging ,,De Stenen Man" uit Harlin- gen behoorde de eilandelijke club tot de uitblinkers van de middag. Enkele dansen komen zeker in aanmerking om ook aan het eind van dit jaar op de |n april en mei is in herberg Pano- ma een expositie van aquarellen 'an de 36-jarige Mieke Twerda. Zij eeft zes jaar op Texel gewoond en 'eel inspiratie opgedaan door het Icht en de kleuren hier. Emotione- e ervaringen en persoonlijke herin- teringen liggen ten grondslag aan reel van haar werk. Ze kwam voor iet eerst met aquarellen in aanra- ting bij de Texels eerste enige vrije tcademie (Teeva) en heeft een heel tigen stijl weten te bereiken. De txpositie is te bezichtigen van 10.00 tot 15.00 uur. Het initiatief voor deze expositie ging it van herbergbeheerder Ari van Har- Jeveld. ,,We hadden veel lege muren n zochten naar een leuke en niet du- 3, maar wel afwisselende vulling, daarnaast bieden we zo een goedkope nogelijkheid tot exposeren voor ge- 'estigde en aankomende kunstenaars. Waar het is ook heel duidelijk een tromotie-activiteit. Hiermee halen we nensen binnen de deur die hier niet ogeren en die dan zien dat het ouder wetse beeld dat ze van een jeugdher berg hebben, niet meer klopt. We 'lebben namelijk ook kleine kamers voor families en een gedeelte dat afge- cheiden kan worden zodat groepen helemaal op zichzelf zijn en ook zelf voor hun eten zorgen." Tuttig Mieke Twerda werkt naar foto's. Vaak schildert ze kinderen, kleuren en bewe ging, maar ook enkele stillevens van haar zijn tentoongesteld. Uit al haar werk blijkt de geboeidheid voor wat ze ziet en er zit veel van haarzelf ver werkt in de aquarellen. De titels zijn kort en to the point zoals Strand, enz." het abstracte Achtertuin", het ontroerende Dorst" dat een moeder met een kind aan de borst voorstelt en Wilde paarden" waarbij de vaart en het stof bijna voelbaar zijn. ,,lk hou zelf niet van tuttige titels", verklaart de schilderes. ,,Soms zie ik opeens iets en dan móet ik het gewoon schilde ren. Dat kan heel groot zijn, maar ook heel intiem en klein. Hier hangen alle maal aquarellen, maar ik werk ook met olieverf. Wel allemaal goed, degelijk materiaal", aldus Mieke Twerda. Het strand, wandelende mensen en kinde ren zijn onderwerpen die vaak terugko men in haar schilderstukken. In juni zal in jeugdherberg Panorama een ten toonstelling van Ton Kramer te zien zijn, in augustus gevolgd door Pieter Wiersma en in oktober door Laser Ga lerie met hologrammen. Mieke Twerda naast één van haar aquarellen De gemeente Texel kent een inspraak verordening. In deze verordening is ge regeld wanneer en hoe de bevolking inspraak verkrijgt over plannen (be leidsvoornemens) van het gemeentebestuur. Ook voor bestemmingsplannen geldt deze mogelijkheid van inspraak. Een aantal uitwerkingsplannen die betrek king hebben op recreatieterreinen wor den daarom vanaf 15 april gedurende veertien dagen ter inzage gelegd. De plannen kunnen door een ieder wor den ingezien op de afdeling ruimtelijke ordening en volkshuisvesting van de gemeentesecretarie, Groeneplaats 1 te Den Burg. Daarnaast wordt zo veel als mogelijk op het terrein waar het plan betrekking op heeft een plan ter inza ge gelegd. Gedurende de termijn van ter inzage legging kan een ieder schrif telijk bij het college van burgemeester en wethouders op de plannen reageren. Het betreft de plannen voor de terrei nen: Loodsmansduin So What Gerritslanderdijkje (De Parel en om liggende terreinen en het terrein ,,Bloemwijk") Vergadering Op 22 april 1987 vergadert de raads commissie ruimtelijk en huisvestings beleid in het dorpshuis ,,De Wiele waal" in De Waal, aanvang 19.30 uur. Zoals elke vergadering van een raads commissie is ook deze vergadering openbaar. Aan de orde komt o.a. het ontwerp bestemmingsplan ,,De Waal". Dit plan is al eerder aan inspraak on derworpen geweest. De procedure voor het plan krijgt nu een vervolg. Degenen, die nogmaals op het plan willen reageren, worden hiertoe tijdens de vergadering in de gelegenheid gesteld. Het plan kan voordien worden ingezien op de afdeling ruimtelijke or dening en volkshuisvesting van de ge meentesecretarie, kamer 204. Op zaterdag 25 april houden de Trek kershutten Noordholland" open dag. Op Texel kunnen van 11.00 tot 16.00 uur trekkershutten worden bekeken op camping De Krim in De Cocksdorp, Kogerstrand in De Koog en Loodsmansduin in Den Hoorn. Voor verdere informatie kan men zich wen den tot het VW kantoor in Den Burg. In de week van 20 tot en met 26 april wordt gecollecteerd voor de Stichting De Emmabloem. Deze stichting zet zich in voor het kruiswerk en de tu berculosebestrijding in ons land en in ontwikkelingslanden. Het geld dat de Emmabloemcollecte opbrengt gaat on der meer naar projecten in Tanzania, Kenya, Togo en Benin. Behalve via de collecte kan ook geld gestort worden op postrekening 116.000 t.n.v. de Stichting De Emmalbloem, Den Haag. landelijke dag te worden uitgevoerd. De beslissing hierover valt echter pas eind juni, als de resultaten van alle dertien regionale jazzdans- manifestaties bekend zijn. In Den Helder stak de dans van de Texelse damesselectie er in technisch opzicht bovenuit, overigens samen met de Harlingse dans Alpha". Het (wegens de GVT-uitvoering en Texel danst"avond) inmiddels op Texel be kende ,,Code of silence" kreeg een pri ma uitvoering. De dames hielden daar mee de in korte tijd opgebouwde naam met verve hoog. De show werd gestolen door de jongste groep van Texel, met de aanstekelijke „Hitpara- de"act, waarin nummers van bekende artiesten als Madonna en Michael Jackson een hoofdrol spelen. De jeugd was niet alleen leuk aangekleed en vrolijk, maar voerde de dans ook goed uit en dat leverde enthousiaste reacties uit de zaal op. Ook de andere Texelse groepen lever den goede prestaties In vergelijking met hun eerdere optredens op Texel was in de meeste gevallen vooruitgang te bespeuren. Het is een compliment voor de clubleiding dat de groep na de eerdere hoogtepunten in februari en maart tot een nieuwe explosie met de zelfde dansen in staat waren. De groep 12- tot 14-jarigen deed het bo ven verwachting met Madonna's ,,True Blue", waarbij de professionele belich ting (verzorgd door het Koninklijk Ne derlands Gymnastiek Verbond) een op vallende rol speelde. De dames-recreatiegroep zette het in getogen, mooie ,,My love's leavin" op de planken en de uit liefst 24 leden bestaande groep 10-12-jarigen bracht het er goed vanaf met Who's John ny". Deze groep nam voor het eerste deel aan de regionale voorronde. De meisjesselectie scoorde in de ogen van de aanwezige kenners hoog met het technisch moeilijke .Judgement Day". Voor het oog aantrekkelijk en voor een gelijk uitgevoerde dans zorgde de meisjesgroep op I'll be over you" van Toto. Het choreografisch mooie ,,Last night" door de jongerengroep werd, mede door de kracht van de muziek, door velen als boeiend ervaren. De Texelse groepen scoorden daarmee voortreffelijk temidden van de andere - toch bepaald niet slechte - dansen. In zijn totaliteit werd een gevarieerd pro gramma geboden, waarin alle onderde len een kans kregen goed uit de verf te komen en van begin (het mas sale Life is life") tot het eind bleef boeien. Van 6 april tot 15 mei zijn in Gale rie Tessel, naast het werk van .vaste" kunstenaars werkstukken van zes anderen te bewonderen. De openingstijden van de galerie zijn maandag tot en met vrijdag van 10.00 tot 18.00 uur, zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur en dinsdag de hele dag gesloten. De fijne etsen van Reinder Homan ver tonen vaak bomen, takken en mosstructuren. Anne ten Broek heeft zeer realistische vogelnestjes gemaakt van keramiek en ook een soort boeken van dit materiaal die van perkament gemaakt lijken. Anneke Moesker werd geïnspireerd door Texel en door haar periode in Australië. Zij heeft kunstige sieraden vervaardigd onder meer van hoorn en zilver. Een pronkstuk uit deze collectie is een ketting met een pape gaai van hoorn die balanceert op een zilverdraad. Van de 107 bungalows, vakantie huisjes, appartementen en gemeu bileerde woningen die onlangs door de ANWB zijn gekeurd in op dracht van de VVV heeft meer dan de helft een hoger kwalificatiecij- fer gehad dan 3 (,,zeer gerieflijk"), 4 (,,luxe") of 5 (,,zeer luxe"). VVV-directeur Jaap Dekker zegt hiero ver tevreden te zijn. Zijn vermoeden dat het overgrote deel van de vakantie accommodatie op Texel tegenwoordig ruimschoots aan de kwaliteitsnormen voldoet acht hij bevestigd. Van de 107 gekeurde objecten kregen er acht een 1 .eenvoudig"), 20 een 2 gerieflijk"), 41 een 3, 22 een 4 en vier een 5. Negen huisjes moesten worden afgekeurd omdat ze onvol doende punten haalden om voor kwa lificatie in aanmerking te komen. Herkansing Enkele daarvan krijgen een herkansing omdat het mogelijk wordt geacht om door betrekkelijk eenvoudige maatrege len de situatie te verbeteren. Ze wor den in mei opnieuw onder de loep ge nomen en kunnen dan nog in het drukwerk voor 1987 worden vermeld. Drie objecten werden aangewezen als ,,open" huisje, wat wil zeggen dat ze nét geen één konden krijgen, maar dat het huren van zo'n object niet hoeft te worden afgeraden. Ook de eigenaars van deze huisjes kunnen slsnog een echt kwaliteitcijfer halen bij de herkansing De genoemde 107 objecten vormden de tweede serie die de VW liet keu ren. De eerste serie van 126 objecten bestond uit vakantieverblijven die door bemiddeling van de VW worden ver huurd en die vorig jaar al werden ge keurd omdat dit in verband met de VW verantwoordelijkheid het meest urgent was. Thans is gebleken dat de kwaliteit van de tweede serie niet onderdoet voor de eerste. Het percentage dat een drie of meer scoorde was precies even hoog. Het aantal dat nu helemaal werd afgekeurd was vorig jaar echter lager: drie. Reden voor totale afkeuring bij de laatste serie was onder meer het niet aanwezig zijn van een douche of het gezamenlijk moeten gebruiken van een douche. Laatste kans De eigenaars van de gekeurde bunga lows hebben inmiddels praktisch alle maal de keuringsuitslag in huis gehad, in een aantal gevallen voorzien van tips voor verbetering. De derde serie die in mei aan bod komt, is tevens de laatste. Mensen die om wat voor re den dan ook tot dusver met in de ge legenheid waren om hun object te la ten keuren, kunnen deze kans nog grij pen. Als er na mei nog ongekeurde accommodatie is, wordt deze niet meer in het WV-drukwerk vermeld en vervalt het lidmaatschap van de Texel se Vereniging van Logiesverstrekkers. Uitzonderingen gelden slechts voor huisjes die in de loop van dit jaar nieuw worden opgeleverd en voor ac commodaties die door nieuwe leden worden ingebracht. Ook de (stacara vans vallen buiten de keuring omdat de ANWB daarvoor geen systeem heeft ontwikkeld. De WV beraadt zich nog over mogelijkheden om ook deze categorie aan een kwaliteitsbeoorde ling te onderwerpen. Eigenaars die zich willen aanmelden voor de derde en dit jaar laatste keu ringsronde moeten snel zijn omdat de opdracht eind deze week naar de ANWB gaat. Alleen objecten van leden van de Texelse Vereniging van Logiesverstrek kers komen in aanmerking voor ANWB-keuring. Wie een huisje heeft te verhuren maar nog geen lid is, weet dus wat hem te doen staat. De VVV zal er ongetwijfeld zoveel mogelijk be kendheid aan geven dat het TVL- lidmaatschap een garantie inhoudt voor een bepaalde kwaliteit van de accommodatie De keramische objecten van Ardje Graaf van der Gaag doen hun mooie namen eer aan. De groenige- en aar- detinten passen heel goed bij het ma teriaal. Kristallen glasobjecten van Udo Edelmann zijn al over de hele wereld tentoongesteld. Veel van zijn werk is door musea aangekocht. De wonderlij ke kleurschakeringen zijn o.a. verwerkt in glazen en pressepapiers. De zesde kunstenaar is Taeke Friso de Jong. Van hem zijn mooie bronssculpturen te zien en te koop. Door hem werd ook de donderdag in het NRC te onthullen plaquette ter herdenking van Gerrit de Haan gemaakt. Hij heeft door ver scheidene opdrachten voor openbare gebouwen bekendheid verworven in het land en ook van hem is werk door musea aangekocht. In de Nederlands Hervormde kerk van Den Burg wordt morgenavond een dienst gehouden met een interkerkelijk karakter. De gezamenlijke dienst staat in het teken van de lijdensdagen, waarbij het Avondgebed wordt gebe den Aanvang 19.30 uur. I «VEN t*N LC2CRS-BUTEN VEftANTwOOWDElUOEdti OE REOUTÏ Vandaag ontving ik van de Jan Drijver- school het bericht dat de voorgestelde „bezetting" van de Texelse basis school niet doorgaat. Slechts 50% van de ouders was het hier mee eens, niet voldoende dus. Voor mij persoonlijk was deze uitslag zeer teleurstellend en wel om de volgende reden. Ik ga er vanuit dat de leerkrachten, vooral op de basisschool, een zeer be langrijke aanvulling vormen op de be geleiding (opvoeding) van onze kinderen. Mijn vrees is, denk ik, niet ongegrond, dat leerkrachten die voor hun klas, zo wel als voor hun collega's, zich minder snel ziek zullen melden gezien de con sequenties i.v.m. de wachtdagenrege- ling. De sfeer op de scholen zal er op de scholen, met toch al te grote klas sen, niet beter op worden, wat ook de kinderen niet ten goede zal komen. De leerkrachten, die ik ken zijn prima „vaklui", maar hebben natuurlijk ook hun grenzen, vooral als ze er dan nog eens een klas bijkrijgen. Dit kan niet anders dan ten koste gaan van de in- In Sportzaal „De Ferrever" hield de volksdansgroep zondag een Ierse volksdansdag onder leiding van dansle- raar Marcel Baaijens uit Amersfoort. Met veel enthousiasme werden enkele Ierse dansen ingestudeerd met namen als „Two hand hornpipe" en „Shoe the donkey". Op de foto zijn de deel nemers aan de Ierse dag in actie te zien. dividuele aandacht die de kinderen vaak nodig hebben! Het wordt hoog tijd dat wij meer solidariteit betrachten met de leerkrachten, niet alleen voor hen, maar ook in het belang van onze kinderen. En niet wachten tot het weer te laat is. Mijn verzoek aan alle ouders is dan ook het volgende: kom a.u.b. op dins dag (dus heden) naar de school om een brief aan het ministerie te schrij ven. Kunt U niet, neem dan contact op met de school om b.v. een voor beeldbrief te vragen, die U dan thuis over kunt schrijven en aan Uw kind mee kunt geven. Wil goed onderwijs gegarandeerd blij ven, dan is dit hard nodig! Bij voorbaat mijn hartelijke dank. Petra Bosse, 't Horntje

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 5