Groen £wart>-100jaar jong van harö log verder terugdringen lachtcafé's op Texel? MAI-TAI Plaquette herinnert aan Gerrit J. de Haan Ie Paasdag GRANDIOOS FEESTWEEKEND torn in boom! Ministerie verwacht daling van overlast militaire vliegtuigen Anne Frank-krant voor raadsleden Molenkoog wil niet het slachtoffer van „heksenjacht" zijn Geen geld voor tweede Coentunnel Geen krant na Pasen Entreeno'- VRIJDAG 17 APRIL 1987 ERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - Nr. 10.173 advertenties., abonnementen, etc.: veld De Rooy BV, Postbus 11, 1790 AA Den Burg. on (02220) 2741, na 18.00 uur 4881 ctie: Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 02220-2741. werktijd deze week tot en met dinsdag a s Harry de Graaf, Pelikaan- 75 De Koog. telefoon 02228 - 266 Verschijnt dinsdags en vrijdags Abonnementsprijs M9.20 per kwartaal; los 90 cent Postgiro 652 Bankrelaties Amro Bank nr 46 99 17 636 Rabobank nr 36 25.01 742: NMÖ nr. 67 34 60 398 |e gemeenteraad zijn stemmen opgegaan om op Texel de jitcafé's op den duur helemaal uit te bannen. Met name ringen van«Texels Belang en CDA heerst de opvatting dat iet nieuwe sluitingstijdstip van 02.00 uur voldoende wordt jmoetgekomen aan de horecabehoefte van het publiek. Bis nachtcafé sluiten van De ekuil en Het Galjoen in De gedurende vier tot vijf weken it komende seizoen, zou ge- kunnen worden als stap in de- ïtwikkeling. Zoals bekend de eigenaar van deze bedrij- Frits Langeveld, dit aangebo- en in de raadsvergadering van dag besliste burgemeester A. jper definitief dat hij daarop ngaan. nadat de raad er zijn n aan gaf. kien van enige detailkritiek ging Bad van harte akkoord met de wij- j van de politieverordening waar- fhet horecasluitingstijdstip voor- het hele jaar 02.00 uur is en met (idere maatregelen die zijn gericht jerbetering van rust in De Koog. ptcafé's blijven dus voorlopig mo- (afgezien van het als zodanig In van de twee genoemde Koger ■jven in het hoogseizoenl en de Istellingstijd daarvan werd tijdens Badsvergadering zelfs nog iets ver- Deze café's mogen van negen |s avonds (was tien uur) open zijn i morgens vier uur. |le raadsleden waren nog wel bang iensen die straks vergeefs aan- ien bij het Galjoen of De Beere- hun nachtvertier zullen gaan zoe- n Oudeschild en Den Burg, waar achtcafé's deze zomer gewoon in functioneren, met als gevolg heen en weer gerij en overmatige te in die café's. De burgemeester je die vrees niet. Door het nieuwe ingstijdstip voor gewone café's zal iehoefte aan nachtcafé's afnemen, (soms overmatige) vraag naar itcafé's werd namelijk mede ver- aakt door het toch wel te vroege ingstijdstip dat tot dusver voor an- café's gold. is de moeite waard de gang van in in de praktijk af te wachten, m twee uur alles dicht", was en is t parool van Henk Beumkes van de de boom van Nico Roeper aan de iprongweg in Eierland zit inderdaad granaat! Dit heeft de explosieven- limingsdienst gisteren geconsta- rd met behulp van een detector. Roeper zijn boom alsnog gaat om- :ken zal de mijnopruimingsdienst as- |entie verlenen. Vanaf hedenavond bent u weer welkom in de mooiste bar van het eiland. PvdA die dan ook blij was met de stap in die richting in de vorm van het aanbod van Langeveld. Wat de andere rustbevorderende voorstellen betreft, wilde hij dat de telefooncellen die uit de Dorpsstraat verdwijnen straks wor den neergezet bij het bewaakte par keerterrein van de Nikadel en hij infor meerde wie de verplaatsing van het Slag van Wuis betaalt. Uitsterven Tine Krijnen van Texels Belang vond dat de nieuwe sluitingsregeling voor horecabedrijven wel heel erg ruime mogelijkheden geeft. Het betekent dat de ca. 50 café's van Texel samen 13.000 uren extra open zullen zijn. Het daarnaast handhaven van nachtcafé's vond ze overbodig en pleitte wat dat laatste betreft voor een uitsterfregeling of ontmoedigingsbeleid. Het voornemen van B en W om de Het ministerie van defensie heeft schriftelijk gereageerd op het ver zoek van de gemeente Texel om de hinder van luchtmachtoefeningen op de schietrange Vliehors te be perken. Uitgesproken wordt dat de geluidoverlast voor de bewoners van De Cocksdorp en omgeving zal worden verminderd. Geschreven wordt dat de vliegers door de luchtmachtstaf telkens worden ge wezen op de noodzaak van het volgen van de voorgeschreven vliegroutes. Als minimale afstand tot de kust van Texel moet één zeemijl worden aangehou den. Verder overleggen defensie en de Rijksluchtvaartdienst momenteel over een nieuwe begrenzing t.a.v. overvlie- groutes van de burgerluchtvaart. Bin nen een gebied waar militaire oefenin gen worden gehouden, kan de aanwe zigheid van burgervliegtuigen worden beperkt of zelfs geheel worden verbo den. De nieuwe opzet kan waarschijn lijk bijdragen tot een verdere verminde ring van de geluidoverlast boven Texel, zo schrijft de coördinator ruimtelijke ordening en milieuzaken van het mi nisterie, generaal-majoor J. Zielhuis. Het lijkt hem gewenst dat klachten over geluidhinder door de gemeente worden doorgespeeld naar de lucht machtstaf. Een andere brief, waarin de gemeente voorstelde om een waarne mingspost op de vuurtoren te vestigen waardoor de straaljagers zich beter aan hun route kunnen houden, is nog bij het ministerie in behandeling. taxistandplaatsen van de Dorpsstraat te verplaatsen naar de Nikadel heeft nu al protesten uitgelokt, afkomstig van mensen die bij de Nikadel wonen en nachtelijke herrie vrezen. Riet Hui- tema (CDAI wilde daarom de stand plaatsen aan de andere kant van de Nikadel, bij het sportterrein. De burge meester zag dat niet zitten. Taxistand plaatsen moeten zo dicht mogelijk bij het centrum zitten om goed te kunnen functioneren, meende hij. De kosten van het omleggen van het slag van Wuis zullen zeker niet alleen door de gemeente worden gedragen maar ook door het meest belanghebbende '3ecJri^ Meebetalen Tine Krijnen vond dat de café exploitanten moeten meebetalen aan het extra schoonhouden van de Dorpsstraat, net als bij de strandreini- ging. De burgemeester leek dat te on derschrijven. ,,Wij vinden dat iedere burger eraan moet bijdragen dat het milieu wordt schoongehouden". Het verplaatsen van de telefooncellen kost de gemeente niets, want dat neemt de PTT voor eigen rekening. Het toegevoegde voorstel dat de nachtcafé's een uur eerder mogen opengaan dan vroeger omdat het niet bedreigend is voor de openbare orde en omdat de horeca-organisaties en de politie er ook geen problemen mee hebben, was er snel door. Tine Krijnen sputterde wel even: ,,Wéér zoveel uur erbij. Als ze een uur eerder open gaan, moeten ze ook een uur eerder sluiten". Oproep Gerbrand Poster had er geen vertrou wen in dat de taxibedrijven zich zullen houden aan de nieuwe standplaatsre geling en door zullen gaan met het op andere plaatsen oppikken van klanten. Voor de burgemeester was dat aanlei ding om een klemmend beroep te Lees verder pagina 5 De onlangs geïnstalleerde .Werk groep tegen discriminatie" heeft dinsdagavond een poging gedaan om de gemeenteraad er alsnog toe te brengen geld uit te trekken voor het beschikbaar stellen van de An ne Frank-krant voor belangstellen de scholen. Dat gebeurde vooraf gaande aan de raadsvergadering, waarbij de werkgroep aan alle raadsleden een exemplaar van de krant uitreikte alsmede de voor het onderwijzend personeel bedoelde handleiding. Mevrouw Salakay voerde het woord en wees erop dat het belangrijk is dat de jeugd wordt geïnformeerd over ver schijnselen die hebben geleid tot de verschrikkingen van 1940-1945, maar De zojuist in het Natuurrecreatiecentrum onthulde plaquette, vervaardigd door de kunste naar Taeke de Jong (Foto Pieter de Vries!. In het Natuurrecreatiecentrum is gistermiddag een plaquette onthuld, die de herinnering levend houdt aan de in 1985 over leden directeur Gerrit J. de Haan. De plaquette bestaat uit een beeltenis van De Haan met een vogel en twee zwem mende zeehonden, voorzien van de tekst „Gerrit Jan de Haan: 1924 - 1985. Heel zijn leven de stuwende kracht achter cultuur- en natuurbehoud op Texel en - samen met zijn vrouw - grondlegger van de zeehondenopvang in Nederland. Dit centrum is de kroon op zijn werk." De plaquette werd onthuld door mevrouw A. de Haan-Langeveld na een wel komstwoord door de huidige directeur Jan Kuiper en een toespraak van burge meester A. Schipper waarin deze als voorzitter van de Stichting Texels Museum uitvoerig inging op de geschiedenis en betekenis van het Texelse museum, later Natuurrecreatiecentrum en de rol die het echtpaar De Haan daarbij heeft gespeeld. NRC-medewerker Peter Smit ging in een meer persoonlijk getinte toespraak in op de persoon van Gerrit de Haan waarmee hij jaren nauw heeft samengewerkt. die ook tegenwoordig kunnen worden gesignaleerd, vooral nu er meer dan vroeger sprake is van een multi culturele samenleving, waarbij mensen met verschillende achtergronden bij el kaar wonen, zich willen onderscheiden en profileren en dit mogelijk zullen doen door zich tegen anderen af te zetten. Mevrouw Salakay: Dit is op zichzelf heel natuurlijk. We zijn niet al lemaal vrienden van elkaar. Dat is een onmogelijke opgave. We moeten ech ter leren ons gedrag ter discussie te stellen. Niet beter te doen lijken dan het is, maar proberen van elkaar te le ren. Het beste om daarmee te begin nen is bij jezelf thuis en erover praten op school". De Anne Frank-krant geeft op prettig leesbare wijze een beeld van verleden en heden wat discriminatie, fascisme e.d. betreft en maakt de jonge lezer at tent op allerlei kleine en grote ver schijnselen, die te maken hebben met vóóroordeel, die voedingsbodem is voor discriminatie en fascisme. ,,We hopen dan ook dat u na het lezen van de krant uw oordeel kunt heroverwe gen en bereid bent, zeker voor de ko mende jaren, een bedrag voor de aan schaf van deze krant en één bijbeho rende videoband voor heel Texel in de begroting wilt opnemen", aldus me vrouw Salakay. De kwaliteit van het water in zwembad Molenkoog is goed. Maandelijkse metingen van het zwemwater-controlebureau van Provinciale Waterstaat in Haarlem, hebben tot dusver nooit tot proble men geleid. Dat zegt Gert Pansier, bedrijfsleider van het openbare openluchtbad in Den Burg. in reac tie op recente publicaties in kran ten. Uit strenge controles van Pro vinciale Waterstaat bleek dat in 42 van de 105 Noordhollandse zwem baden van onhygiënische toestan den sprake is. Molenkoog behoort daar niet toe, maar Pansier vreest dat vlak voor de opening van het nieuwe seizoen een negatieve in vloed zal worden uitgeoefend op de verkoop van abonnementen door deze sombere berichten. Pansier: ,,Door de onderzoeksresulta ten en daaruitvolgende publiciteit is er een soort heksenjacht ontstaan op zwembaden in Noord-Holland, Wie niet beter weet, denkt misschien dat het water hier ook smerig is. Vóór de opening volgende week wik ik nu dui delijk stellen dat er niets aan de hand is". De installaties die voor regelmatige zuivering van het water moeten zor gen, functioneren naar behoren, zo blijkt uit controles. Driemaal per dag wordt een steekproef genomen met de werking van de automatische chloor/PH-doseringsapparatuur, drie maal per week wordt de vuillaag bij het filter via het terugspoelsysteem af gevoerd en maandelijks vindt de con trolebeurt van Provinciale Waterstaat plaats. Op de vraag of er maatregelen bestaan om het overdadig urineren in het bad tegen te gaan, moet Pansier ontken nend antwoorden. Er zijn geen afspra ken met de schoolleidingen gemaakt om de kinderen voor de schoolzwem- lessen verplicht naar het toilet te laten gaan. Ook een korte douche van tevo ren is niet verplicht en neemt boven dien teveel tijd in beslag van de toch al korte zwemles. Pansier stelt echter dat een goed werkende automatische chloordosering een afdoend middel is. Molenkoog opent op zaterdag 25 april voor het eerst weer de poorten. B en W hebben besloten de ge vraagde bijdrage van F1000,— voor de realisatie van een tweede Coen tunnel niet te verstrekken, omdat zij vinden dat dit een project is. waarvan de financiering door het Rijk ter hand moet worden geno men. Veel meer waarde voor Texel heeft de verbetering van Rijksweg 9. In een brief van het Gewest Kop van Noord-Holland werd de gemeente ver zocht f1000 ter beschikking te stel len voor de bouw van een tweede Coentunnel, om de bereikbaarheid van de kop van Noord-Holland te vergro ten. Het zou van essentieel belang zijn voor de industrievestiging en het daar aan verbonden woon/werkverkeer. Als voorwaarde werd gesteld, dat alle ge meenten in de kop van Noord-Holland het verzoek op gelijke wijze zouden ondersteunen. Het college vindt het voorstel echter niet bruikbaar. Het Ge west, de gemeente Wieringermeer en de Kamer van Koophandel, die het verzoek hebben gericht, zullen op de hoogte gesteld worden van dit besluit. In verband met het als werk dag uitvallen van maandag 20 april komt de Texelse Courant van dinsdag 21 april te vervallen. Zondagavond VANAF HEDEN ELKE AVOND WEER GEOPEND. Abonnees en adverteerders Worden verzocht hiermee reke ning te houden. Tot ziens voor een gezellig drankje en een lekker hapje. Gerard, Betty en Frans De directeur. Raadsleden krijgen van één der leden van de werkgroep tegen discriminatie de Anne Frank-krant.

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 1