Band met Texel ging nooit verloren Wegkruising Dichteres Inge Lievaart werd 70 op geboorte-eiland VERVOLG VAN PAG.l Vrouw fietst tegen hek Piepklein winkeltje met grote verrassingen Broer stak helpende hand toe voor TX 50 Joyriding op motor PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 24 AP«p/\G 24 het geweer kan brengen. Naast Lou Dat bleek echter mee te vallen, want er waren meer Waalders niet enthou siast en de meerderheid van de raads commissie voelde er zelfs helemaal niets voor. Meer waardering kreeg het idee om de parkeermogelijkheden te zoeken op het veel ruimere en redelijk gunstig gelegen terrein bij de smederij van L. Witte aan de Polderweg. Welis waar betekent dit, dat een hier geplan de bouwmogelijkheid voor enkele wo ningen komt te vervallen, maar daar moet dan maar een andere oplossing voor worden gevonden. Op het aan de Polderweg te maken terrein zouden ook bussen kunnen worden gestald, wat makkelijk is als groepen per bus het agrarisch museum bezoeken. Er gingen nog wel stemmen op om het stuk land tegenover het dorpshuis te annexeren, maar dan om het te ge bruiken als speel- en sportterrein ten behoeve van de schooljeugd De Waalder scholieren hebben nu prac- tisch geen speelruimte. Erna Eelman wilde als enig commissie lid behalve het parkeerterrein aan de Polderweg ook wat parkeerplaatsen aan de Langwaal voor het dorpshuis omdat het eventuele Polderweg-terrein voor slecht ter been zijnde bezoekers van het dorpshuis toch wel tamelijk ver weg is. Hans Roeper deed de sug gestie hieraan tegemoet te komen door een in- en uitstapmogelijkheid te bieden aan de Langwaal. Geen problemen Het bestemmingsplan De Waal bleek verder weinig weerstand op te roepen bij de Waalders en de commissieleden. Het is een zg. constateringsplan, wat betekent dat de bestaande mogelijkhe den instand worden gelaten en zono dig beter vastgelegd. De uitbrei dingsmogelijkheden zijn voor Texels kleinste dorp uiterst beperkt. Het ont werpplan maakt de bouw van een zestal woningen mogelijk, vooral aan de Polderweg. Die terughoudendheid is door de provincie min of meer af gedwongen. In het kader van het klei ne kernenbeleid wordt geen behoorlijke groei toegestaan. Winkels Ook nieuwe winkelvestiging in De Waal wordt door de provincie eigenlijk niet geduld, maar het gemeente bestuur wil vestiging van kleinschalige winkels niet uitsluiten. Bestaande win kels zijn positief bestemd en kunnen dus blijven. De winkelbestemming van gebouwen die al een tijd niet meer als winkel worden gebruikt, moet worden geschrapt. In plaats daarvan is het de bedoeling om op heel simpele wijze mogelijk te maken dat een woon bestemming in een winkelbestemming wordt veranderd en wel door middel van vrijstelling. Iemand die in zijn huis een winkeltje wil beginnen, heeft dan alleen vergun ning van B en W nodig en dat is bin nen een paar maanden geregeld Ten zij de provincie of hogere instanties bezwaar zouden hebben tegen dit vrijstellingssysteem, dat overigens pas in werking kan treden als het hele bestemmingsplan rechtsgeldig is en dat duurt nog wel twee jaar. Ook de bedrijven in De Waal hebben een positieve bestemming gehad en kunnen dus met maximale rechtszeker heid blijven functioneren. Dat geldt ook voor het bedrijf van de Aankoop centrale, vroeger Keijser 8- Co. Uitbrei dingsmogelijkheden zijn daar echter met en als het pand van eigenaar ver andert mag er alleen een minder grootschalig bedrijf dan het huidige in worden gevestigd. De plannen van de gemeente om het complex op te ko pen, te slopen en er bouwmogelijkhe den voor zeven woningen te bieden, zijn van de baan, mede door het ver zet van de provincie tegen woning bouw in De Waal. Zondag vond een aanrijding plaats op de Krimweg, ter hoogte van de Sluf- tervallei. Een 34-jarige Franse vrouw fietste tegen een schrikhek en raakte gewond aan haar hoofd. D huurfiets liep lichte schade op Het Eiland Hoog over het eiland waar ik rondliep a/s kind stond de boog van de hemel vol licht en vol wind die boog was wel hoog en mijn leven wel klein maar de verte zo zichtbaar of ik bij haar kon zijn op de grens van mijn horen was alzijdig geruis het gaf nog geen dreiging ik was er in thuis ondernemers-aktiviteiten sinds dinsdag is Den Burg een nieuw winkeltje rijker: ,,De Blauwe Rafel", Warmoesstraat 8. Initiatief neemster/eigenaresse Majella Reijnders verkoopt hier, naast ei gengemaakte katoenen vloerkle den, werk van bekende en aanko mende kunstenaars voor prijzen, die voor ieder betaalbaar zijn. ,,De naam Blauwe Rafel" heeft te ma ken met mijn weefwerk en het feit dat alles in de kleur blauw is gehouden. Ik hou van blauw", aldus Majella Reijn ders. ,,AI jaren maak ik kleden in op dracht en ik heb twee jaar geleden in Galerie Drie-angel twee jaar meege draaid. Daar heb ik winkelervaring mee opgedaan en er veel contacten met kunstenaars aan overgehouden. De Blauwe Rafel is gevestigd in het voor ste gedeelte van het woonhuis van de familie Reijnders dat een voormalige bakkerij is. Het prachtig gerestaureerde pand staat op de monumentenlijst en is bij vele vooral oudere mensen be kend, want na bakker Kalf heeft mu ziekleraar Jan Visser er gewoond en gewerkt. In het winkeltje zijn voorwerpen en sierraden van kunstenaars voor betaal bare prijzen te koop. De Texelse Irma Witte, die voor het tweede jaar op de kunstacedemie in Arnhem zit, heeft enkele prachtige sieraden van geperst hout ontworpend, kaarten en kleine etsen zijn er, onder meer van Niek Welboren, schilderijen van gebatikt rijstpapier, rubberen armbanden van drie Franse kunstenaars, patchwork dekens en aquarellen van Paul Höhner Ik wil alleen dingen verkopen die ik zelf wel zie zitten", aldus Majella Reijn ders. Kunstenaars kunnen mij dingen aanbieden voor de verkoop maar ik moet het wel zelf leuk vinden. Ik wil de nadruk wel duidelijk op textiel leg gen. ,,Het winkeltje ,,De Blauwe Ra fel" ligt wat achteraf in de War moesstraat. Een kleed als uithangbord staat buiten. Rietje Lely, Tineke Spit- zer en Karin de Vries hebben me ge holpen met het verfwerk, verder doe ik nu alles zelf", vertelt Majella Reijnders. ,,De blauwe rafel is maandag, woens dag en vrijdagochtend geopend van ongeveer 10.00 tot 12.30 uur, maar als er mensen langskomen en de deur dicht zit, dan kunnen ze altijd even aanbellen, want dan gaat de deur ook open. Op 14 april 1917 geboren te Ooster end en op tienjarige leeftijd ver huisd naar de overkant was ze te rug om haar zeventigste verjaardag te vieren op het eiland waar ze nog zoveel binding mee heeft. Inge Lievaart, nationaal bekend dichteres. ,,Toen ik als kind hoorde van mijn va der dat we naar de overkant gingen verhuizen leek het me erg leuk, maar dat duurde nog geen dag. Je los scheuren van al dat bekende, ik mis nog altijd dat licht van hier. Ik herinner me dat de dennen heel laag waren, daar kwam je zo eens met een dagje schoolreis met de lammerenwagen, al lemaal opgeladen. Mijn vader was hoofd van de school met de Bijbel, hier in Oosterend, in het oude gebouw nog. We hebben in het huis ernaast gewoond, daar zijn we ook alle vijf ge boren. Later hebben we er nog eens gelogeerd, dat was enig". In 1944 debuteerde zij met een ille gale uitgave in de reeks ,,ln signo pisicum" van letterkundige Klaas Heeroma, die haar enorm heeft gestimuleerd. Ze werkte toen on der pseudoniem. ,,Anna Terweel", dat was haar schuil naam. Die heb ik niet zelf bedacht, dat had Klaas Heeroma gedaan Zijn dichtersnaam was Muus Jacobse. Dat Terweel" was afgeleid van wiel. We kregen allemaal namen die iets te ma ken hadden met water, want die publi caties waren ten bate van de waterbe woners, dat waren de onderduikers. Ik heb zelf nooit de behoefte gehad aan een pseudoniem, maar toen móest het wel. Tot en met de Mulo heb ik die gehad en verder ben ik autodidactisch bezig geweest op het gebied van theo logie en wijsbegeerte. Geen officiële opleiding. Toen ik negentien was is m'n moeder overleden en moest ik voor de vier kinderen plus mijn vader zorgen, ik heb thuis een tijd de admi nistratie en het redactiesecreteriaat van het letterkundig tijdschrift „Ontmoe ting" gedaan. De laatste jaren heb ik redactioneel meegewerkt aan een ker kelijk tijdschrift van een uitgeverij" Wal en schip „Vermoedelijk ben ik gaan dichten om dat ik, nadat mijn moeder overleden was, zo alleen tussen de mensen kwam te staan. Want ineens was ik ei genlijk geen kind meer, maar ik hoorde ook niet bij de moeders, vrouwen die een gezin hadden. Maar ik had wel ei genlijk een gezin, ik moest moeder spelen. Ik viel tussen wal en schip. Op de Mulo heb ik al op m'n dertiende een opstel op rijm gemaakt, dus het zat er wel in. Waarom begin je daar aan? Toch wel omdat je wilt spelen met de taal Het eerst kwamen de jeugdgedichten zoals uit de bundel „Bodemwater". Maar toen ik latere leeftijd last van mijn hart kreeg en af gekeurd werd voor die baan op de re dactie van dat tijdschrift, kreeg ik in eens dat gevoel van verouderen en waarschijnlijk veroorzaakte dat, dat ik om ging kijken naar mijn jeugd. Dan krijg je ineens het gevoel; ik heb al veel gehad, er komt niet meer zoveel bij. Je staat anders in het leven. De verwerking van het verouderen begint met achterom te kijken. Ik wist met dat ik nog zoveel herinneringen zo zui ver in me bewaard had, maar het kwam er uit als een eruptie. Daarna heb ik een boekje geschreven „Nasei zoen" en dat zijn allemaal herfstge- dichten met vallende bladeren en zo. Het heeft te maken met dat zelf ouder worden". Regeringsopdracht „Ik het 21 uitgaven op mijn naam, het allereerste was een kinderboekje, maar in dat genre ben ik niet verder gegaan. Er kwamen veertien dichtbundels en vijf uitgaven met muziek, dus liederen voor kleuters en gewone algemene lie deren, maar ook geestelijke liedjes in „Zing ervan", zo heette dat liedboekje. Liedjes voor het jonge kind bij het ou de boek (de bijbel) zijn dat. Er is ook een regeringsopdracht geweest om geestelijke liederen te schrijven, waar van ik dan zelf de componisten bij mocht zoeken voor de muziek. Dat is ook uitgegeven later, „Het woord en het antwoord" heet het, het heeft een prachtige omslag. Ik heb ook nog een kerstzangspel voor kinderen gemaakt met Willem Vogel en nog een boekje met kindergebeden in opdracht van een uitgeverij." Existentiële ervaring „Het geloof speelt een heel belangrijke rol in mijn leven. Ik heb de verhalen van jongs af aan van mijn ouders doorgekregen en ik heb duidelijk zelf de existentiële ervaring van de band met de levenden. Ook heerst wel de ervaring dat je ontdekt dat je niet op jezelf kan bestaan, dat je schrikt van hoe je zelf bent, dat je niet beant woordt aan de bestemming die je toch ergens voelt in jezelf, die je doorkrijgt via de bijbel en de preek. Ik ben heel dankbaar dat ik in de gemeente ben opgegroeid, en daarom vind ik het ook heel belangrijk om te proberen stem te geven aan wat in de gemeente leeft. Ik heb gedichten geschreven vanuit mezelf, maar ook vanuit de gemeen schap. Dat heb ik dan ook helemaal zelf, maar ik spreek dan vanuit de ge meenschap Ik heb ook nog dat ik die ,,ik"stem alléén uit. De gemeenschap om mijn heen die dat verstaat, is veel kleiner. Dat vind ik wel jammer. De meeste Christelijke dichters die het literaire vers schrijven moeten ermee leven dat de grote gemeente dat niet allemaal herkent. Stem van de massa De relatie met Texel is in „Bodemwa ter" heel duidelijk, maar ook in „Een leven tegenover", Texel is immers het eiland waar mijn leven aanving. Dat zijn als het ware oerervaringen die tot een beeld worden van datgeen dat in je leven ertoe doet, zoals de stem van het water die ik altijd nog hoor in Schevingen en die op allerlei manieren tot beeld is geworden. Soms is het de stem van de massa, soms is het de stem van de natuur, maar het kan ook de stem van de verborgene, van god zijn. Het is maar hoe het geladen wordt op een bepaald moment. En de zee hier omheen is toch ook een soort bedreiging voor het land hé, en zo kan het ook een beeld worden van de chaos, en dan spreek ik ook wel eens van het beeld, alsof het een draak is geworden." Veel koppige draak „Die draken, dat is uit de tijd dat ik weinig contact kreeg met de gemeen schap en daarin mijn werk toch heel sterk om vroeg. Ik had ook het gevoel dat ik niet alleen als dichter maar ook als levende mens in de gemeente weerklank moest vinden. Het is niet alleen omdat ik een dichter ben, maar ik had het gevoel dat ik zei wat wij al lemaal voelen en dat dat niet echt doorkwam. Dat heb ik nóg wel, maar ik heb genoeg stimulans gehad om al tijd toch weer verder te gaan. Ik kreeg fijne en bemoedigende reacties naar aanleiding van mijn gedichten, ook van mensen waarvan ik het gevoel had dat ze er kijk op hadden. Daar kreeg ik dan weer zelfvertrouwen van. Het geruis en de vele stemmen die ik hoorde vormden een veelkoppige draak. Ik kon er wel tegen spreken, maar er kwam geen antwoord, net of 't allemaal monden waren die wel ge luid gaven, maar geen echte stemmen. Dan komt onbewust dat beeld uit „Openbaringen" naar boven, dat zijn lagasak oerbeelden en die draken kom in sprookjes voor, dus dat zjjnl diepgewortelde beelden uit qfl Het is datgene dat het leven l en wil verslinden. Ik wilde de rj waarschuwen: laat je niet opsl Spij Ik wil met mijn gedichten bereiken èn mezelf uiten, voop ik word aangedreven door dat] li|ke geloof. Je kunt niet in je i geloven, je gelooft altijd met; Dat vraagt gewoon om gemee Het gaat om de Ander èn omj men. We zijn een gebouw vanl stenen, zoals in de bijbel ookj Wat is er nou een grotere tega ling; een steen en iets dat leeft mag helemaal je eigen ik zijn heb je een gemeenschap, is erJ doorvloeit naar elkaar. Die span tussen dat ,,ik" en dat ,,wij", ook in mijn werk. In het beginI er zelf moeite mee gehad, wanj wou altijd toch mezelf zijn, me vasthouden, is dat nou niet erg^ Openbaringen staat; ,,lk zal ucl een witte steen met een naamj die niemand kent dan die hem; vangt". Wat is er nou meer duil dan dat je mag zijn die je bent.| er staat ook in datzelfde stuk: zal zijn in alles in alle" en dat al dat gehéél. Nou, dat is iets dail verrukt, je mag jezelf zijn en tel heb je de volle gemeenschap irl kaar, dat is natuurlijk het ideaal] kan niet andere dan mij daarna] strekken. Ik geloof dat dat mijn| veer is". Begin vorig jaar dacht ik: hoe! ik nou die 70e verjaardag vieren! mijn 65e had ik eens een rëuniej familie in een zaaltje en ik zou d niet de kans hebben alles zo bij te krijgen. Thuis zou ik toch ver veel geloop krijgen en vanwege hartproblemen kan ik niet zoveel als vroeger. Ik dacht: ik zou me eens een plezier willen doen. Hijoverle men we wel eens wat vaker en f dacht ik hoe leuk het zal zijn mij jaardag in Oosterend te vieren, c waar ik geboren ben. en dan ooi dag en Goede Vrijdag naar de la waar ik gedoopt ben. Ik heb hifi m'n wortels dan in Scheveningel daar ben ik nooit naar school ge| Bijbaai Ik ,heb geen plannen meer. Ik alles dat ik aan „bijbaantjes" hal derling in de kerk, in het bestuul de Christelijke bibliotheekorganisl en meer dingen overgedragen a® deren. Het dichten kan je niet oi gen, zou ik ook niet willen natui»-pexej dat hoort alleen bij mij. Het did® vergt veel inspanning, ik ben ecf. na een middagje dichten, het is je je adem hebt ingehouden. Hei tens luisteren naar wat er geborej worden. Dichten wil ik graag blij) doen en als het niet meer komt het spijtig vinden. Er is altijd een] dat het er niet is, dat is bij de m| mensen wel en dan heb je het g: oh, het komt niet meer. Maar da! word je ineens zó onrustig en ko] weer een regel aanzingen, zit ik te schrijven. Ik zou best mijn 75e] jaardag hier ook willen vieren, ik dat ik het mag beleven!" Tot or 25 1 Sjef Boom en Reg Visser van de garnalenkotter TX 50 beleefden donderdag een spannend dagje, 's Morgens vroeg was de kotter vast gelopen op de kop van een strand- hoofd tussen Den Helder en Cal- lantsoog en slaagde er ook bij hoog water niet in om los te ko men. Pas 's avonds om ongeveer zeven uur lukte het wél met as sistentie van de TX 10, van Boom's broer Alfons. In deze periode vah het jaar verblijven de rijpe garnalen zeer dicht onder de kust. Dit gegeven was de aanleiding voor het vastraken van de TX 50. Op een gegeven moment raakte het net vast. Terwijl pogingen werden gedaan om het los te maken, dreef de kotter ongemerkt op het strandhoofd. Om op eigen kracht weer los te raken, werd te riskant geacht omdat de schroef mogelijk kon worden beschadigd Van daar dat hoog water werd afgewacht, halverwege de ochtend. De Wieringer Van het parkeerterrein bij het Hoorn- derslag werd zaterdagmiddag een mo torfiets weggehaald, eigendom van een 46-jarige Texelaar, die zo onver standig was geweest het sleuteltje erin te laten zitten. Op de plaats waar de motor met de eraan verbonden val helm was achtergelaten, trof de eige naar een kwartier later alleen nog de valhelm aan. Bij de politie werd aangif te gedaan en ook Teso werd verzocht uit te kijken omdat gevreesd werd dat de dieven met de motor het eiland zouden verlaten waardoor de kans op terugvinden heel klein zou worden. Het bleek echter geen diefstal maar joyriding te zijn. Lammert Bruining uit Den Hoorn liet de politie zondagoch tend weten dat de motor bij zijn wo ning in de Kerkstraat op het trottoir stond, onbeschadigd en met de sleu teltjes er nog in.... Thijs Deb vond Burg Hed zwa Dichteres Inge Lievaart. etmaal zat de TX 50 hoog en droog vast op een strandhoofd nabij Callantsoog. (Foto Dirk Kuiter kotters WR 54 en 57 schoten Boom en Visser te hulp, maar slaagden er niet in om de TX 50 „Deneb" met vereende krachten vlot te trekken. Na contact te hebben opgenomen met de verzekering, zou een half etmaal later, bij de volgende hoogwaterstand dus, sleepboot „Hunter" uit Den Helder worden ingeschakeld. Intussen was ook de TX 10, die op het Wad lag te vissen, op de hoogte van de problemen en ging eens pools hoogte nemen. Mogelijk zou deze kot ter, die weinig diepgang heeft, van dienst kunnen zijn. Bij laag water wer den enkele dwarszittende keien uit de kop van het strandhoofd verplaatst (zonder schade toe te brengen), waar door het vlottrekken mogelijk zou wor den bespoedigd. Van veel nut bij deze „broederdienst" waren de adviezen van Erwin Visser, vismaat van Alfons Boom van de TX 10. Visser had bij het sleepbootbedrijf van diens vader Leo Visser uit Oudeschild ervaring met dergelijke klusjes opgedaan. Bij opkomend tij was de TX 10 zo'n honderd meter zeewaarts voor anker gaan liggen en liet de ankertros vieren. Hierlangs lieten de helpers een Schot se blaas (rubberen bal) glijden, die op de stroom in de richting van de TX 50 dreef. Aan deze bal kon de sleep van deze kotter worden gekopp^ Toen de tros strak stond gespanr konden de eerste pogingen wordi ondernomen. Driemaal was in di val letterlijk en figuurlijk scheepsr mede dankzij het goede weer en zeer snelle verhoging van de wa terstand (het was springtij). De bleek geen schrammetje te hebbe gelopen en ook het net was niet schadigd. De „Hunter" kwam bi] laatste poging, om circa zeven juist aanvaren en kon verbaasd ti hoe de Texelaars zelf al voor een oplossing hadden gezorgd. Meer dan een half

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 2