,Op contactdag niet alleen opprestaties laten zien" Rijksregeling treft basiseducatie Texel Jan Witte kwam eigen cadeau bezorgen.... Heitjes voor Jinksterkamp uim 200 papierknipsters 2 mei op Texel [aarten geschud in femcompetitie lessen slijpen ten bate an „Voorwaarts Mars" Nog geen aankoop grond voor fietspad ,2 mei worden in het gebouw van ijksscholengemeenschap in Den meer dan tweehonderd „con- igangers" verwacht. Met pasen iden zich al precies 208 mensen in- hreven en dat aantal kan nog iets ien. De veronderstelling dat Texel, z'n afgelegen ligging weinig he istelling zou trekken, wordt daar- gelogenstraft. Voor een deel van Geïnteresseerden ligt het eiland mo- ilijk te ver weg, maar voor anderen lijkt Texel juist heel aantrekkelijk. Me- e door de gunstige datum (direkt na Ééninginnedag en 1 mei) maakt een van de bezoekers er een weekje het gezin in de caravan van. De nisatie heeft op deze voortijdige jmwezigheid ingespeeld en ook de lagavond bij het programma be ken. Dienstencentrum De Buure- vormt dan het trefpunt voor een md waarop gezelligheid voorop t. Gelegenheid voor (hernieuwde) inismaking en gesprekjes in onge- ngen sfeer, zoals dat heet. Er is hts één geprogrammeerd onder lij de aloude Strooppot-legende, Iteld aan de hand van door school- Ideren vervaardigde knipsels. Leerlin- et nog een wedstrijdavond te 1 an, lijken de belangrijke posities Hanso- de ranglijst wel vast te staan, uit éér >or twee overwinningen verste- 'ncoT) 'de P- Bakelaar zijn koppositie. 62t/r Vittali blijft attent volgen. K. Nu ikker vormt na zijn nederlaag te- J?n van Heerwaarden geen be- Vfeiging meer en behoudt zijn der- plaats. de middennoot hielden C. Vinke en W v.d. Wetering elkaar na veel spekta- in evenwicht. Bij H. de Beurs en J. Wolf kwam dezelfde uitslag op het rd. Hieraan was een fraai ogende :ij voorafgegaan, met een spannen- slotfase. H. de Beurs wist alle drei- °°|hgen te ontlopen en sleepte knap Sljp n punt uit het vuur. J. van Heer arden leverde eveneens een fraaie II istatie door K. Bakker een nul te zorgen. Een slordigheid in de begin- J ase kostte K. Bakker een schijf. Deze ir lukte het hem niet er alsnog remi- uit te halen. Van Heerwaarden hield druk goed op de ketel, uitslagen waren als volgt: Bakker-J. v. Heerwaarden 0—2 v.d. Wetering-C. Vinke 1 1 Dros-M. Vittali 0—2 de Beurs-J. de Wolf 1 1 Boonman-P. Bakelaar 0—2 Timmer-P. Bakelaar 0—2 iterdag is uit-ontmoeting met de immers uit Zwolle. De slotavond fdt gehouden op 1 mei. Op de Koninginnemarkt in Den Burg staat weer gelegenheid om messen ie voorzien zijn van ,,golfsnede" op leciale apparatuur te laten slijpen, jat kan gebeuren in de kraam van de >ger drumband „Voorwaarts Mars" or slechts f2,— per mes. Zoals be- md ziet het er naar uit dat de band oorlopig op de been blijft. Naar aan- iding van de noodkreten over drei- ende opheffing als gevolg van leden- srlies, hebben zich diverse mensen uit e Koog aangemeld die vinden dat voorwaarts Mars" voor De Koog on- isbaar is en dus niet verloren mag aan. Dat betekent dat ook de aktivi- iten om de kas op peil te houden, loeten doorgaan zodat wordt gehoopt at veel Texelaars op donderdag 30 pril hun golfmessen zullen laten lijpen. 'tn het traditionele Pinksterkamp van Ie Ooosterender jeugdclubs te kunnen 'ekostigen wordt zaterdag van 10.00 °t 12.30 uur weer de „Heitje voor en karweitje"actie gehouden in Josterend. Mensen die grotere klussen 'ebben, kunnen bellen naar Koos Bre- "er, tel. (02223) 624. Apfi| JDAG 24 APRIL 1987 I TEXELSE COURANT PAGINA 5 iendinnen en vrienden, die elkaar vinden, met pennen en scharen, geet je in geen jaren!" Een eenvoudige, maar duidelijke tekst, bege- door een al even veelzeggend knipwerkje. Deze combinatie van vers in knipseltje komt voor op ruim tweehonderd zelfvervaardigde kaar- die op zaterdag 2 mei onder de deelnemers voor Papierknipkunst rden verspreidt. Deze jaarlijkse ontmoeting van knipsters en knippers heel het land en zelfs van buiten de grenzen wordt ditmaal gehouden Texel: de organisatie is in handen van Knipkring Texel. gen van de Redmer IJska-school uit De Waal maakten deze illustraties tij dens de lessen handvaardigheid, die door Marie Wieten-Gilliot uit Den Burg worden gegeven. Mevrouw Wieten nam een jaar of zes geleden het initia tief tot oprichting van de Knipkring Texel en vervult ook in de organisatie van de op handen zijnde contactdag een belangrijke rol. Na de mogelijkheid tot ongedwongen samenzijn op vrijdagavond, is zaterdag het echte" werk aan de beurt. Om tien uur wor den de eerste gasten ontvangen met koffie in de aula. Als met de boot van elven de laatste bezoekers zijn gearri veerd, kan de dag officieel van start gaan. Voorzitster M. Schamine- Schellekens van de landelijke vereni ging spreekt het openingswoord in een dan uitpuilende aula. Workshops Vervolgens verdeelt de meute zich over de in twee hallen ingerichte works hops, waar men zowel passief als ac tief kan bezig zijn. Enkele activiteiten; knipdemonstraties door kinderen van knipsters en leerlingen van de Redmer IJskaschool, werk van buitenlandse le den (nog onzeker), werk van en voor beginners, boeken van een gespeciali seerde boekhandel, verkoop- en ruil- hoekjes, een opdrachtengrabbelton (voor enthousiaste doe-het-zelvers) en poezie-albums met knipwerk. Vooral aan deze laatste stand is veel voorstu die door de Texelse Knipkring ge pleegd. Alle twaalf (vrouwelijke) leden zijn weer zo'n album begonnen en daarnaast is de geschiedenis van de poesie-albums bestudeerd. Van de re sultaten is een dia-serie gemaakt met informatie via de geluidsband. Dia's en lezing worden om de twintig minuten herhaald. Mevrouw Wieten over de inrichting van de markt": ,,We hebben ernaar gestreefd niet alleen de topprestaties te laten zien, maar ook het gewone. De drempel voor de beginners mag niet te hoog worden gemaakt". Knippen, dat is een en tevens traditio nele volksuiting, je moet er volgens mevrouw Wieten niet perse een cursus voor te hebben gevolgd. ,,Het is niet iets kunstmatigs, het is een oud ge bruik dat je kunt afkijken, van genera tie op generatie. En het voordeel is; het is al gauw goed. Sneller dan schil deren of tekenen. Plus het verrassing- seffekt. Er ontstaan soms de mooiste toevaltreffers". Kunst of volksgew- bruik? Het maakt haar niet zoveel uit: ,,Als het je aanspreekt dan is het goed." Bidprentjes Na drie kwartier ,,voor de kramen langs gaan" wordt gepauzeerd voor lunch. Om één uur 's middags is het tijd voor een (naar wordt gehoopt) in teressante lezing over bid- en devotie prentjes met knipwerk. De heer Ver- spaandonk, ex-conservator van het bisschoppelijk museum te Haarlem zal in kort bestek de historische achter gronden van de knipkunst in het Jan Witte met stoel, temidden ven zijn bewonderaars. De dames van Knipkring Texel bijeen om de laatste puntjes op de i te zetten. Tijdens de vergadering van de commissie welzijnsbeleid donder dagavond, merkte wethouder Piet Zegers op dat wordt gestreefd naar een grotere afdeling welzijn bij de gemeente. De afdeling culturele za ken zou dan kunnen worden uitge breid met onderwijszaken. De ideeën hierover moeten nog wor den uitgewerkt. Zegers zei dit naar aanleiding van een vraag van PvdA-raadslid Gerard van der Kooi, over het onderbrengen van de administratie van de basiseducatie bij de afdeling culturele zaken. Dat staat in het plan voor de basiseducatie voor de periode 1 augustus tot en met 31 december van dit jaar, opgesteld door het zogenaamde Educatief be raad". Hierin hebben vertegenwoordi gers zitting van organisaties die met de basiseducatie hebben te maken. Een aantal van hen was donderdag in de raadszaal aanwezig om toelichting op het plan te verstrekken. Een derge lijk plan is noodzakelijk geworden door de inwerkingtreding van de nieuwe wet op de basiseducatie. Op Texel worden vijf activiteiten ontplooid: een lees- en schrijfgroep voor beginners, idem voor gevorderden, een reken- groep, een groep „Nederlands voor anders-taligen" en een Open School- groep (voor mensen die al lang van school zijn, maar opnieuw wat willen leren). Momenteel telt de basiseduca tie op Texel ruim vijftig deelnemers en zes begeleiders: vier vrijwilligers en twee betaalde krachten (Siem Zijm en Mijkje Uittenbogaard). De nieuwe rijksregeling beperkt het werken met vrijwilligers echter drastisch. Op Texel betekent dat beide beroepskrachten alle lessen moeten gaan verzorgen en slechts incidenteel mogen gebruikmaken van vrijwilligers- hulp. In plaats van bij een groeiend deelnemersaantal een nieuwe vrijwilli ger in te schakelen, moet nu het aan tal uren van de betaalde krachten om hoog. Zegers deelde mee dat met in gang van 1 januari Zijm en Uittenbo gaard er twee uur per week (nu 12% uur) hebben bijgekregen. Een pro bleem is dat voor 1987 door het rijk subsidie beschikbaar is gesteld voor een maximum aantal deelnemers van ongeveer veertig, terwijl het project nu 54 deelnemers telt. Het Educatief beraad verwacht dat de behoefte aan deze soort van scholing de komende jaren op Texel nog iets zal stijgen en dat een instelling voor 70 80 deelnemers bestaansrecht heeft. Vijf groepen (met een noodzakelijk ge middelde van acht deelnemers) worden gehandhaafd. Als zich meer dan veer tig deelnemers aanmelden, dan zal, in elk geval voor 1987, moeten worden gewerkt met een wachtlijst. Wél voort gezet, maar niet vallend onder de rijks regeling, wordt de groep „Nederlands voor anders-taligen". De buitenlanders die hieraan deelnemen behoren niet tot de zgn. culturele minderheden en komen daardoor niet voor subsidie in aanmerking. De lessen worden voor tgezet door vrijwilligers, ondersteund door de beroepskrachten. Twee directeuren? De commissieleden gingen met het plan akkoord, op één onderdeel na: moeten er bij de Texelse Basiseducatie één of twee directeuren worden aan gesteld? Het college vindt één direc teur (Siem Zijm of Mijkje Uittenbo gaard) voldoende. Zegers: „Het gaat ons niet om de centen, wij vinden een 2-hoofdige leiding ongewenst. De er varing heeft ons geleerd dat het bij kleinere organisaties beter is om één directeur te hebben". Peter Bakker nam geen genoegen met deze argu mentering: „Welke organisaties? En gelden deze slechte ervaringen ook voor de basiseducatie?". De wethouder antwoordde dat bij „bepaalde" andere soorten onderwijs twee-hoofdige lei ding niet goed functioneert. Boven dien vreest Zegers precedentwerking. Goos Westerlaken, voorzitter van het Educatief beraad, zei dat zijn bestuur van mening is dat de constructie met één directeur slecht kan uitwerken op de werkverhouding tussen Zijm en Uit tenbogaard. Zij werken al jaren samen op basis van gelijkwaardigheid. Peter Bakker vond dat aan de bestaande verhoudingen niets moet worden ge wijzigd: beide moeten (ook gezien het vele niet-betaalde werk dat ze hebben verricht) directeur worden. Financieel maakt dat weinig verschfl. Erna Eelman-van der Kooi (VVD) en Tine Krijnen-Baijs (Texels Belang) wensten geen twee kapiteins op één schip. Ge rard van der Kooi (PvdA) en Nel Eelman-van 't Veer (CDA) zullen hun standpunt na overleg met de andere fractieleden bepalen. Maatschappelijk werk De vergadering was geopend met de (video)presentatie van twee bestuursle den van de Stichting Algemeen Maat schappelijk Werk voor de kop van Noordholland. Uitgelegd werd dat deze regio zwaar is onderbedeeld wat be treft het aantal maatschappelijk wer kers. Op een totaal van 141.000 inwo ners zijn er eigenlijk twintig nodig, maar slechts ruim 10 formatieplaatsen zijn toegewezen. Door bezuinigingen wordt 9% ingevuld. Sinds 1981 komt de financiering vrijwel geheel op reke ning van de respectievelijke gemeen ten. Het gemiddelde bedrag per inwo ner van de „Kop" bedraagt f7— lan delijk is dat m,—. Volgens stichtingsdi recteur mevrouw H. Brilman uit Den Helder is dat een kwestie van prioritei ten stellen door de gezamenlijke ge meenten. Het is onjuist om te veron derstellen dat de „Kop" goed bedeeld is met dit soort voorzieningen. Ook bijvoorbeeld op het gebied van de geestelijke volksgezondheid blijft onze regio achter bij de rest van Nederland. Wachtlijsten aanleggen voor mensen die hulp nodig hebben, zou bijzonder slecht zijn, aldus mevrouw Brilman. Zij deed op de commissieleden een be roep om het streven naar meer geld zodat meer mensen voor het maat schappelijk werk kunnen worden inge zet, te steunen. „Als we er maar twee of drie maatschappelijk werkers bij kunnen krijgen, springen we al een gat in de lucht". Naar WVC is een verzoek gestuurd en de gemeente worden nu gevraagd dit verzoek te ondersteunen. Het college van B en W heeft het gemeentelijk grondbedrijf nog geen opdracht gegeven om grond te verwerven voor de aanleg van een fietspad langs de Hoornder- weg. In een ambtelijk advies was voorgesteld om dit wèl te doen. B en W willen echter liever eerst met zekerheid weten hoeveel geld de realisatie van het fietspad de ge meente precies gaat kosten. Een en ander is nog onzeker omdat ook provincie en rijk voor het verstrek ken van subsidie in aanmerking ko men. Van ambtelijke zijde was met spoed op grondaankoop aangedron gen. Het voorlopig traject van het fietspad is verkend en op kaart gezet, zodat nu gegevens over medewerking van grondeigenaren nodig zijn alvorens met de bestekvoorbereiding kan wor den verder gègaan VTB-chauffeur Jan Witte (60) keek wel even vreemd op toen hij vrij dagmiddag bij de snackbar van Jan Stolk in de Parkstraat boulevard een pakket moest bezor gen en van de geadresseerde te horen kreeg dat de inhoud niet voor Stolk maar voor hemzelf was bestemd. Witte mocht dus de ver pakking openmaken, waarbij een fraaie tuinstoel tevoorschijn kwam, een cadeau van de winkeliers van de Parkstraat. Het presentje werd gegeven omdat Jan Witte voor de laatste keer zijn bestelronde maakte, want hij gaat in de VUT. De winkeliers vonden een af scheidscadeau op zijn plaats omdat Witte zijn taak altijd op bijzonder ac curate wijze heeft uitgevoerd. Als hij wat bezorgde ging er eigenlijk nooit iets mis.. Natellen was nooit nodig en als er ooit eens wel een probleem ont stond, zorgde Witte zelf dat het als nog snel in orde kwam. De winkeliers die vaak geen tijd hadden om alles te controleren, konden vertrouwen in hem stellen. Witte, oorspronkelijk boer, trad 16 juni 1968 in dienst bij Dirk Kievit als vracht rijder. In 1983 kwam hij terecht bij de VTB, samenhangend met het feit dat zowel Kievits bedrijf als de VTB eigen dom waren geworden van Beers Expo- ditie B.V. De huldiging van vrijdag werd dan ook bijgewoond door eige naar C. Beers en zijn vrouw. Beers on derstreepte de lof die Ruud Hamer na mens de Parkstraat-winkeliers onder woorden had gebracht en overhandig de als geschenk een horloge. Minder leuk was dat hij moest melden dat het zeer de vraag is of Witte een opvolger krijgt, want als gevolg van de sluiting van de zuivelfabriek (de VTB verzorgde afvoer van kaas) zal de werkgelegenheid verminderen. Deze afbeelding staat op de suikerzakjes. roomskatholieke geloofsleven en in reli gie in het algemeen belichten. Na deze uiteenzetting kan weer aan de diverse workshops worden deelgenomen, tot half drie. Dan begint het laatste pro grammapunt, de algemene ledenverga dering. Een half uur later wordt de contactdag 1987 afgesloten. Het landelijke bestuur heeft geen vin ger in de pap bij de samenstelling van het programma. De Knipkring Texel is daarin vrij geweest. Mevrouw Wieten, „En dat is maar goed ook, want zo krijgen orginele ideeën eeen kans". Ook het feit dat de contactdag jaarlijks in een plaats buiten centraal-Nederland wordt gehouden, draagt bij tot diversi teit van onderwerpen en bezoekers. „Als de dag elk jaar in het midden van het land worden gehouden, dan zag je elk jaar de kleine kliek van de zelfde gezichten. Nu worden de contactdagen door ge middeld tweehonderd mensen be zocht, met veel knipsters die komen omdat de dag toevallig in hun regio wordt gehouden", zegt mevrouw Wie ten uit ervaring. De Nederlandse vere niging voor de Papierknipkunst telt zo'n zeshonderd leden, waarvan enkele uit het buitenland. Internationaal wordt het papierknippen wel beoefend, (vooral Polen en Zwitserland kennen een bewonderenswaardige kniptradi- tie), maar de beoefenaren hebben zich alleen in Nederland verenigd. Enkhuizen De Knipkring Texel heeft bij de organi satie veel steun gehad van de collega- knipsters (en een knipper) uit Enkhui zen, alsmede van enkele dames uit Den Helder. De club uit Enkhuizen heeft onder meer geholpen met het vervaardigen van de poezie-kaartjes die aan alle gasten worden uitgedeeld. Een andere leuke herinnering is een groot aantal suikerzakjes, waarop een door mevrouw Wieten vervaardigd knipsel (met twee schapen en een schaar) staat afgebeeld Het is één van de pogingen om de dag aardig, maar ook goedkoop te houden, andere voorbeelden daarvan zijn de lijstjes waarin mini-knipsels werden tentoon gesteld: kartonnen stroopbeker- dekseltjes, worden hiervoor gebruikt. Deze inventieve werkwijze maakt beslist geen armoedige indruk, omdat is gelet op de eenheid van presentatie. De deelnamekosten voor de leden blij ven mede hierdoor beperkt tot een tientje per persoon. Voor niet-leden kost de dag ƒ15,—. Geïnteresseerden moeten zich van te voren even aan melden bij mevrouw Coutinho. Voor een eventueel nadelig saldo heeft de gemeente Texel zich garant gesteld. Het ziet er echter niet naar uit dat de gemeente zal moet bijspringen.

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 5