de Haan: waakhond voor cultuur en natuur Lév/R Vliegveld tussenstop voor Bollenvluchten Herinneringen bij onthulling plaquette 35 'AT IK ZEGGEN WOU..' ebergen bellen Half mei ook vliegen vanaf Texel Programma Koninginnedag De Cocksdorp en Eierland Fiets kapot ,,ln de wolken met het Tesselhuus" Boten voor strandbewaking Wij zoeken een bezorger m/v Bang&Olufsen Kijk- en Luisterweek bij: fak\ Jan Brouwer ~*.-l„ I F*" plechtig poserende Rob Jonker PAG 24 APRIL 1987 TEXELSE COURANT HSU/CHS 0U"£N VtHiNTWOOROtLIJRXO V*N M RtMftT urg - 5e v blad van 24 maart j.l. achtte de •direkteur het uitgesloten, dat én van de TESO-boten het zelf- n gebeuren als met de Herald ie enterprise". jrdeelt echter zonder precies te i wat de oorzaak is en zegt dan ierderop in het artikel razend vsgierig" te zijn naar de resultaten iet" officiële onderzoek. Weer wat staat dat het niet de eerste keer jn dat wordt beweerd dat een be schip onzinkbaar is en wordt ge- n op het lot van de Titanic, ordelen en weer tegenspreken. I ook wer het geval geweest zijn het varen het geopende of geslo- leuren. Uiteindelijk trekt een jour- zijn conclusies, waardoor er voor minder vleiende artikelen in de kunnen verschijnen, wat door Uw als een niet bepaald fraai staaltje .Texel promotie" wordt hreven. april j.l kon de boot van 17.05 if Texel wegens, naar het schijnt, lussen Den Helder en Texel opge- storing aan de besturing niet ver en. Het verhalen van de boot sr de palen, zou sleepbootas- ntie vergen en daar lag dan de he- so-vloot gedurende 2 Vi uur vleu- ml Tot overmaat van ramp waren lefooncellen op de haven binnen ortste tijd gestoord. Hierdoor ont ij een zekere paniek, omdat men niet kon bereiken en Teso kenne- educht voor antireclame de stag- niet doorgaf aan ,,Verkeersmede- gen". Liever antireclame bij de itenden, waaronder een groot al directeuren van gemeentewer- uit het hele land, dan landelijke ndheid te geven van het ongerief, an overtuigd zijnde dat de tech- ons in de steek kan laten, toont dergelijk voorval, dat goed is afge- aan hoe snel men in de proble- kan raken! lis te hopen dat op de Teso-cursus de variant op ,,even Apeldoorn |n" n.l. bij storing ,,even Drieber- bellen" wordt geleerd. Dit kan bij thuisfront al veel ongerustheid 'nemen! J. C. van der Pijl, Emmeloord Genodigden bekijken de zojuist door mevrouw De Haan-Langeveid onthulde plastiek Veel dingen op Texel die nu als waardevol of interessant wor den beschouwd, zouden verloren zijn gegaan als Gerrit de Haan er niet was geweest. re zaterdagochtend haalt Scouting :l oud papier, lompen en oude oenen op. De mensen worden ver- ht deze spullen vóór 10.00 uur aan straat te zetten, zodat ze vlot kun- worden ingeladen. Bij de oud ier-wagen kunt u ook gereedschap ir de derde wereld kwijt, lende zaterdag wordt het oude pa- etc. opgehaald in de volgende iten: Schilderend, Keesomlaan, Em- laan, Haffelderweg, Ada van llandstraat, Pieter van Cuyck- aat, Elemert. Waal De Waal wordt zaterdag oud papier gehaald. Leerlingen, ouders en leer- chten van de Redmer IJskaschool nen tussen 9.30 en 10,30 uur langs huizen. Oud papier kan ook worden geleverd bij de schapenboet in De irs te Den Burg, naast het Kotex- bouw (na 10.30 uur). Dat zei Peter Smit, hoofd van de educatieve dienst van het Natuur- recreatiecentrum donderdagmid dag bij de onthulling van de wand plastiek die in de hal van het NRC de herinnering aan de in 1985 over leden directeur Gerrit Jan de Haan levend houdt. Smit, sprekende namens het personeel van de Stichting Texels Museum, ver geleek De Haan met een machinist die bijna twee jaar geleden in de met volle vaart rijdende museumtrein was gestapt. De vergelijking doortrekkende zei hij: ,,Op zijn eigen gewicht is die trein nog een tijd doorgedenderd, bijna een jaar lang. Maar ondanks dat er een goede kaartjesknipper aan boord was, een stel prima techneuten een een uitstekende restauratiewagen, ging het vuur in de kerel uit en begon de trein duidelijk vaart te minderen. Zo kwamen wij tot de aanvaarding dat er een nieuwe machinist aan boord moest komen". Smit schetste in rake termen het ka rakter van de overleden directeur, die zich liet kennen als een aartsrege laar" die bijna blij was als er proble men waren die hij kon oplossen. ,,Het kon zo gek niet gaan of het was in de kortste keren geregeld, ongeacht wat je nodig had: 10 kuub grond, twintig vrachtwagens, 100 schoolkinderen, woonruimte, een baan, het kwam er. Op zulke momenten was De Haan op z'n best". Geen bureaudirecteur De Haan was een niet te stuiten wer ker die in zijn glansrol was als er iets moest worden gebouwd of gesloopt. Hij was geen keurig geklede bureaudi recteur maar een man van de werk vloer die zelf steeds het meeste werk verzette en er het smerigst bijliep. Het is gebeurd dat een keurige heer ver geefs naar de directeur liep te zoeken. Hij kon 'm niet vinden, want er liep al leen maar een werkman op het terrein.... Peter Smit schetste de unieke werk verhouding. De Haan bevaderde zijn mensen graag een beetje, waarbij hiër archie en kameraadschap elkaar niet in de weg zaten. Waarmee niet gezegd was dat De Haan een makkelijk mens was. Als hij zijn weg eenmaal had be paald, gingen de oogkleppen op en waadde" hij recht op zijn doel af, let terlijk met grote stappen zonder zich te bekommeren om randverschijnselen die voor anderen wèl belangrijk waren. De financiële consequenties van zijn daden leek hij ook als bijzaak te be schouwen. Menigmaal was hij iede reen te vlug af en waren subsidies en financieringen tot in de hoogste regio nen geregeld, waarbij de gemeente menigmaal voor het blok werd gezet Slikken of stikken. Er werd gelukkig veel geslikt want De Haan kon heel in- Wie op bijzondere wijze een dagje Rotterdam wil beleven, wordt op zaterdag 16 mei op de wenken be diend. Op deze dag van de Fly-ln op het vliegveld Texel kan men met een Twin Otter-toestel naar de ha venstad vliegen, daar met allerlei voordelen een dagje uit zijn en 's avonds weer terugkeren. In hetzelf de weekend worden met dit vlieg tuig vluchten uitgevoerd boven de grote bollenvelden bij Anna Pau- lowna en Breezand. Dit werd be kendgemaakt bij de koffiestop van de ,,Bollenvlucht" Rotterdam-Texel- Rotterdam, die vrijdag voor de eerste maal plaatsvond. De Twin Otter, het tweemotorisch e toestel, arriveerde om precies 13.36 uur op Texel Airport, na om 13.00 uur in Rotterdam te zijn opgestegen. Bo ven de bollenstreek, bij Lisse, stond al veel in bloei, maar bij Breezand viel het schouwspel tegen. Voor de twintig passagiers (waaronder veel journa listen) maakte dat weinig uit. Het ging de meeste om het reisje, dat voor sommigen een cadeautje was. Het commentaar aan boord wordt ver zorgd door de bemanning. Het was vrijdag wat heiig, maar het zicht was toch behoorlijk. Dat is ook niet zo gek als wordt bedacht dat de gemiddelde vlieghoogte slechts 150 meter be draagt. De vluchten in het Fly-ln weekend worden in samenwerking met de VVV Texel georganiseerd. Geïnte resseerde Texelaars en toeristen kun nen dan profiteren van het feit dat de Twin Otter die dag een aantal vluchten vanuit Rotterdam naar de Fly-ln uit voert. Op de terugtocht zou het vlieg tuig anders leeg zijn. Vertrektijden va naf Texel zijn 9.15 en 10.45 uur. Vanaf Rotterdam wordt om 19.30 en 21.00 uur weer teruggekeerd. In Rotterdam genieten de passagiers allerlei kortin gen op toeristische attracties. De kosten voor dit uitje bedragen ƒ165,— per persoon. Deze trip kan alleen 's za terdags worden gemaakt; boekingen via 02503-32056. Op zaterdag én zon dag worden ook Bollenvluchten vanaf Texel uitgevoerd, naar de bollenvelden bij Breezand. elke middag worden zes vluchten van ongeveer 25 minuten ver zorgd, kosten ƒ92,50 per persoon. Voor inlichtingen en plaatsgespreken kan men terecht bij de WV, telefoon 02220-4741. Schiphol Initiatiefnemer van deze Bollenvluchten is Rob Jonker uit Hoofddorp. Jonker, die werkzaam is bij de technische dienst van de NV Luchthaven Schiphol en enige jaren journalist was bij het blad Luchtvaartwereld", richtte in ok tober 1985 het bedrijf ,,Air promotion centre" op. Behalve het organiseren van attractieve vluchten houdt dit be drijf zich bezig met de zakenluchtvaart. Jonker beschouwt zichzelf als vlieg tuigmakelaar. Bedrijven kunnen bij hem aankloppen als zij op zakenreis moeten en Jonker zoekt vervolgens de beste (goedkoopste) oplossing. Door hem gehuurde vliegtuigen worden in gezet voor dergelijk charteracticiteiten. het contract met de Twin Otter die van Schreiner wordt gehuurd, loopt tot en met 31 mei. Tot 10 mei vinden Bollenvluchten plaats. De Twin Otter landt in de weekenden 25/26 april, 2/3 mei en 9/10 mei op Texel Airport. Maximaal kunnen zes retourvluchten per dag worden uitgevoerd; inmiddels zijn tien vluchten volgeboekt. De prijs is ƒ142,50 per persoon en dat is bijna de kostprijs. Jonker: ,,lk ben een lief hebber. Ik heb m'n werk op Schiphol, ik hoef echt geen winst te maken. Misschien dat dat in de toekomst an ders wordt." voor de Twin Otter waarmee de eerste Bollenvlucht op Goede Vrijdag een succes was. Ph-STw PAGINA 9 nemend zijn en vroeg zelden iets voor zichzelf, waardoor voor Texel veel goeds tot stand is gekomen. De Haan was een vraagbaak en nam talloze ini tiatieven om iets voor verlies te behoe den, Dat gebeurde niet alleen vanuit zijn hoofdfunctie, maar ook via zijn be trokkenheid met de stichting cultureel werk, subsidiecommissie, schapenboe- tencommissie e.d. Hij speelde een ac tieve rol bij monumentenbehoud, de viering van Texel 550 jaar stad, het ar cheologisch bodemonderzoek en het gemeentelijke fotoarchief. Haantje de voorste Door toedoen van De Haan is meer dan eens voorkomen dat fraaie spullen of gebouwen bij een opkoper beland den of werden gesloopt. Door zijn toe doen werd de Doopsgezinde Verma ning in Den Hoorn gerestaureerd en tot museum gemaakt. ,,Haante de voorste" was hij bij de viering van het 200-jarig bestaan van de Oudeschilder haven en de stichting van het maritiem- en juttersmuseum, waarmee Texel er een publiekstrekker bijkreeg voordat de meeste mensen daar erg in hadden. Een ander voorbeeld dat Smit noemde, was het houten kamerschot dat uit een woning in de Weverstraat werd weggesloopt en waarop hij 25 jaar heeft gepast totdat de mogelijkhe den er waren om het te restaureren en een passende plaats te geven. Gerrit de Haan heeft zich, samen met zijn vrouw, weggecijferd voor een ideaal. Wat hen heeft bewogen is onze erfe nis, laten we die met zorg beheren", aldus besloot Smit zijn praatje dat met instemmend applaus werd begroet door de vele genodigden die de ont hulling van de wandplastiek bijwoonden. Voorzitter van de Stichting Texels Mu seum burgemeester A. Schipper be lichtte de betekenis van De Haan en zijn vrouw vanuit een heel andere in valshoek. Hij heeft De Haan niet per soonlijk gekend en leidde de grote be tekenis van deze figuur af uit de veel zeggende geschiedenis van de stich ting Texels Museum die gedurende 40 jaar door De Haan is bepaald en die door hem uitvoerig werd gememo reerd. De bronzen wandplastiek plaquette" is een minder goede aanduiding omdat het geen platte plaat is maar de driedi mensionaal beeldhouwwerk) is ge maakt door de 38-jarige kunstenaar Taeke de Jong uit Kamerik bij Woer den, die bij de onthullingsplechtigheid aanwezig was. Het idee om de nage dachtenis van De Haan op een derge lijke manier levend te houden kwam anderhalf jaar geleden van het perso neel. Dat wilde een aangenaam ogend beeldhouwwerk in plaats van een sim pele gedenkplaat, zodat het ook de aandacht zou trekken van mensen die De Haan nooit hebben gekend. De commissie bestaande uit de heren Wuis, Van Es, Harting, Reydon en Brugge, was het er al gauw over eens dat het in elk geval een bronzen kunstwerk moest worden en won in formatie in bij kunstenaars die met dit materiaal werken. De keus viel op De Jong, die had bewezen het soort kunst te kunnen vervaardigen dat bestuur en personeel voor ogen had den, zoals een voorstelling van zee honden in een politiebureau in Amsterdam-Noord. De Jong kende De Haan nauwelijks. Hij had hem een keer vluchtig ontmoet. Hij maakte zijn beeldhouwwerk aan de hand van fo to's, die merendeels van oudere datum waren, wat verklaart dat de overigens goed lijkende kop wat jeugdiger is dan de figuur De Haan die de meeste mensen zich herinneren. Taeke de Jong heeft momenteel in de NRC-hal een kleine expositie van eer der gemaakt werk. Produkten van hem zijn ook te zien in Galerie Tessel van Tiny Visser in Den Burg. 11.00 uur Optocht voor kinderen vanaf het Eierlandsche Huis. De kinderen mogen verkleedt komen met versierde fietsen of autopets. De stoet wordt voorafgegaan door fanfarekorps KTF. 14.00 uur Kinderspelen voor jeugd van 3 tot en met 12 jaar op het terrein bij het Vliegveldrestaurant. Inschrijven hiervoor kan in het restaurant vanaf 13.30 uur. Na afloop van de kinderspe len worden spelen voor ouderen gehouden. Voor inlichtingen kan gebeld worden met Jeltje Jongejan, (02222) 327. In de avonduren van vrijdag werd de fiets vernield van een 48-jarige rijwiel hersteller uit Den Burg. De fiets stond tegenover Casino. De schade bedraagt ƒ600,—. De politie verzoekt eventuele getuigen zich te willen mei den, tel. (02220) 2644. Op de Koninginnemarkt in Den Burg zal ten bate van het „Tessel huus" in De Koog een kaarten- wedstrijd worden gehouden, met als hoofdprijs een rondvlucht bo ven Texel. Hoewel het Tesselhuus op 5 mei offi cieel wordt geopend, is dit vakantie huis voor gehandicapten nog lang niet uit de financiële zorgen. De „vriendin nen van het Tesselhuus", een groep echtgenotes van leden van de Rotary- club Texel, willen zich, evenals vorig jaar, weer inzetten om het mogelijk te maken dat kinderen met spierdystrofie een vakantie op Texel kunnen doorbrengen. Vorig jaar is tijdens de koninginne markt en de folkloremarkten ruim ƒ8000— verdiend, waarvoor de keuken van het Tesselhuus aan de speciale ei sen kon worden aangepast. Tijdens de aanstaande koninginne markt worden kaarten verkocht met daarop een eenvoudige rebus. De kaarten kosten één gulden (of zes stuks voor vijf gulden). Ze moeten nog tijdens de markt worden opgelost en ingeleverd bij de kraam voor het Tes selhuus. De trekking is om ongeveer twaalf uur. De hoofdprijs, een rond vlucht voor twee personen, is beschik baar gesteld door Tessel-Air. De overi ge prijzen zijn in de kraam te bezichtigen. Naast de kaartverkoop is er weer de tweedehandsboeken-kraam en worden eigengemaakte produkten verkocht, zoals cakes en jams. Ook tijdens de komende zomer zal de boekenkraam op de folkloremarkten staan. Wie hiervoor boeken beschik baar wil stellen, kan kontakt opnemen met Suze Reij, tel. 2955. De gemeente stelt ƒ17.500,— be schikbaar voor de aankoop van twee polyester boten, inclusief mo tor ten behoeve van de strandbe waking. De aankoop van geluids installaties wordt uitgesteld tot na het komend seizoen. Op het investeringsplan 1987 was al een bedrag van ƒ49.450— opgenomen voor de aankoop van twee boten en twee geluidsinstallaties voor de strand bewaking. Vorig jaar is begonnen met de vervanging van de verouderde ge luidsapparatuur bij paal 20. Tevens zijn een tweetal polyester reddingsvletten met buitenboordmotor aangekocht ter vervanging van de houten vletten. Om de kwaliteit van de strandbewaking op een hoger peil te brengen is het nood zakelijk ook de andere strandslagen te voorzien van nieuw materiaal. Aange zien met de aankoop van geluidsappa ratuur een behoorlijke investering ge moeid is, is voorgesteld het komend seizoen eerst ervaring op te doen met de combinatie verbinding- geluidsapparatuur. Dit najaar kan dan opnieuw bekeken worden of aanschaf nodig is. Wij zoeken iemand die voor ons de Texelse Courant wil bezorgen op de route Koger- weg, Pontweg, Pelikaanweg, Ruijslaan en Californiëweg. Hier wonen ongeveer 45 abonnees. Het bezorgen is het eenvou digst voor iemand die in deze omgeving woont, b.v. een scholier. De kranten moeten dinsdag en donderdagmiddag even na 15.00 uur in onze drukkelijk in de Warmoesstraat worden afgehaald. Geïnteresseerden kunnen voor nadere inlichtingen te recht bij de receptie van de drukkerij. Parkstraat 10 Postbus 11, 1790 AA 1791 AC Den Burg - Tbxel telefoon 02220 2741 J3S J OEN BURG Spinbaan 15, Tel. 02220-5130

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 9