Ouderen blijven liefst in eigen dorp wonen Woonbehoefte - enquête wijst uit: Massale mannenzang „Dijk bescherm gevallen amazone Weinig kans op nieuwe benzinepomp in Oudeschild Spullen voor rommelmarkten Avondwandeling Het Gouden Boltje Oudeschild: 14 vossen op straat Den Hoorn: Goude koets, oude kroon PAGINA 10 TEXELSE COURANT DINSDAG 5 Mei De oudere Texelaar blijft het liefst in zijn oorspronkelijke dorp wonen. In de buitendorpen moeten daarom meer geschikte woningen voor deze be volkingsgroep worden gebouwd. Het lijkt reëel om in de komende perio de 35 bejaardenwoningen te bouwen op Texel. Aldus enkele voorname conclusies uit een onderzoek naar de woonbehoefte van eilandbewoners van zestig jaar en ouder. De grootscheepse enquête en de daaraan verbonden conclusies wer den vastgelegd in een onlangs ver schenen rapport, dat aan diverse instanties is gepresenteerd. Het on derzoek werd opgezet en uitge voerd door een samenwerkingsver band van de Regionale Stichting Welzijn voor Ouderen (RSWvO) en de Algemene Nederlandse Bond van Ouderen (Anbo), afdeling Texel. De leden van de onderzoeks commissie hopen dat hun rapport niet ongelezen in de la verdwijnt, maar duchtig zal meetellen in de besluitvorming over dit onderwerp. Is het nu wèl of niet goed om wonin gen voor (alleenstaande) ouderen in de buitendorpen te bouwen? Om een adequaat antwoord te kunnen geven op deze vraag werd vorig jaar tot de enquête besloten. Zowel gemeente bestuur als Woningbouwvereniging hadden laten blijken weinig gechar meerd te zijn voor bouwen buiten Den Burg; voor die woningen zou onvol doende interesse bestaan. Het zgn. „kleine kernen-beleid" van de provin cie en het gemeentebeleid zijn erop gericht om de nieuw te bouwen wo ningen te concentreren in Den Burg, De kans dat Oudeschild binnen af zienbare tijd weer beschikt over een benzinetankstation lijkt uiterst klein. De investering die nodig is om een pomp te stichten die aan de hedendaagse eisen beant woordt, staat namelijk in geen en kele verhouding tot de betrekkelijk geringe omzet waarop in het ca. 1000 inwoners tellende Oudeschild kan worden gerekend. In tegenstelling tot vroeger (toen het verschil tussen in- en verkoopprijs wel een dubbeltje per liter was) is de winstmarge bij benzine zeer klein: en kele centen, er is dus een zeer forse omzet nodig om rendabel te kunnen draaien, vooral als aan de pomp perso neel is verbonden. Vorige week hield de benzinepomp van Arend Witvliet aan de Heems- kerckstraat in Oudeschild op te bestaan na 61 jaar. De pomp werd gesticht in 1926 door Jan Dekker en werd in 1946 door Witvliet overgeno men. Reden om er nu een punt achter te zetten was dat binnenkort hoge in vesteringen gedaan zouden moeten worden om de installatie aan de nieu we hinderwet- en milieu-eisen te laten voldoen. De pomp had nog wel een tijdje kunnen staan, maar nu in ver band met de aanleg van de nieuwe ri olering en herinrichting de Heems- kerckstraat toch werd opengebroken, was het efficient om de pomp meteen maar op te ruimen en de tanks (waar onder één uit 1926, die vrijwel zeker zou worden afgekeurd als de benzine pomp zou worden voortgezet) uit de grond te verwijderen. Hier en daar is verondersteld dat op het terrein van de nieuwe passanten haven een benzinepomp komt ten be hoeve van de motorpleziervaartuigen. Automobilisten zouden daar dan ook kunnen tanken. Daar is echter geen sprake van. Ook op de jachthaven is een rendabele benzinepomp onmoge lijk, zelfs bij een zeer aanzienlijke ver koop aan pleziervaarders. Arend Wit vliet verwacht dat in de loop der jaren nog meer pompen van Texel zullen verdwijnen omdat de totale omzet te klein is om het huidige aantal te rechtvaardigen. als hoofdplaats van de regio Texel. In woners van de buitendorpen zouden als zij ouder worden, liever in Den Burg komen wonen. Bij de ouderen- organisaties bleek echter dat steeds meer ouderen eigenlijk het liefst in hun eigen dorp willen blijven wonen. Deze wens kan niet altijd in vervulling gaan wegens een tekort aan geschikte wo ningen daar. De enquête werd niet alleen aangegre pen om duidelijkheid te brengen in dit meningsverschil, maar ook om inzicht te verkrijgen in kwesties als: wat is een geschikte woning, aan welke voor zieningen bestaat behoefte, de verhou ding koop-/huurwoningen, redenen van verhuizing, etc. Een moeilijkheid voor de onderzoekscommissie, J.A. Brinks (Anbo), P. van Heerwaarden (Anbo), mevr. J. van Beek-Geerts (Anbo) en mevr. R. van IJsseldijk Smith (RSWvO), was dat ervaring met het opzetten van een dergelijk onder zoek ontbrak. Hulp van een deskundig ambtenaar van het ministerie van volkshuisvesting zorgde echter voor een professionele opzet. Flankerend beleid Met subsidie van de provincie in het kader van het zgn. „flankerend bejaar denbeleid" kon de enquête worden uitgevoerd. In november en december werden zo'n 1200 enquêteformulieren verspreid onder de Texelaars van 60 tot 90 jaar. Het bezorgen en afhalen van de formulieren gebeurde door diverse vrijwillige Anbo-leden. Een omvangrijk karwei, waarbij sommige adressen meermalen werden bezocht, bijvoor beeld omdat mensen niet thuis waren. Op deze wijze werden 810 formulieren terugontvangen. Hiervan waren er 114 blanco ingeleverd. In totaal nam dus 58 procent van de benaderde ouderen daadwerkelijk aan de enquête deel. Het overgrote deel van de invullers be oordeelt de huidige woning als goed. Dit ondanks aanmerkingen op de grootte of praktische indeling van de woning. Slechts een enkeling is zeer ontevreden met zijn woning. Opvallend is dat vooral de woningen in het Jan Dirkszoord, eigendom van de Woning bouwvereniging, in Den Burg veel kri- Deze zomer worden weer vier rom melmarkten gehouden in Ooster end en wel op de zaterdagen 27 ju ni, 11 en 25 juli en 8 augustus, le der die nog leuke spulletjes over heeft (na alle feestmarkten, veilin gen en grote schoonmaakbeurten van de laatste maand), kan zich aanmelden. Een telefoontje naar 02223-850 en de „rommeltjes" wor den gaarne afgehaald. Aan de rommelmarkten wordt meege werkt door Gemeenschapscentrum Oosterend, muziekvereniging Excelsior, voetbalvereniging SVO en de damclub Oosterend. De leden van de diverse clubs zetten zich pro deo voor de markt in; wie ook op deze wijze wil meehelpen om deze goede doelen te steunen is van harte welkom. Het is de bedoeling om ook dit jaar weer vanaf tien uur 's morgens gebakken vis te verkopen. Tussen tien en twaalf uur houdt de jeugd vlooienmarkt. Om één uur be gint de eigenlijke rommelmarkt rond de Hervormde kerk, met muziek van de „rommelmarktkapel". Onderdelen zijn o.a. het rad van avontuur met mooie prijzen en ballengooien voor de kinderen. tiek krijgen te verduren. Het aantal huurwoningen is in Den Burg veruit het hoogst, en ook groter in aantal dan de koophuizen. In de an dere dorpen ligt deze verhouding juist andersom. Omdat de meeste mensen tevreden zijn met hun huidige woning, is de animo om te verhuizen klein. Wie wel van onderkomen wil veranderen, voert als voornaamste redenen aan: het huis wordt te groot, te bewerkelijk en per soonlijke omstandigheden. Uitzondering Op de vraag waarheen de mensen wil len verhuizen, antwoorden de meesten dat zij in hun eigen dorp willen blijven. De Koger ouderen vormen hierop een uitzondering; 59 procent wil het liefst naar Den Burg verhuizen. Nog geen tien procent kiest voor De Koog en de rest weet het niet. De onderzoekscom missie stelt vast dat de weinig hechte woongemeenschap en de onrust 's zo mers hiervan belangrijke oorzaken zijn. Geen der geënqueteerde ouderen uit Den Burg peinst erover om zich in een buitendorp te vestigen. Deze percentages liggen nog hoger dan in het eigen dorp indien een pas sende woning zou kunnen worden be trokken. De getallen schommelen rond de 75 procent, wederom uitgezonderd De Koog. Nog steeds wil iets meer dan de helft van de Kogers liever naar Den Burg. Twee slaapkamers Meer dan de helft van de ondervraag den ziet een gewone kleine woning met twee slaapkamers als ideaal. De Meer dan honderd mannen zongen het „Salvam fac Regi- nam nostram" zaterdagavond als toegift en slot van een ge zamenlijk concert in de Her vormde kerk van Den Burg. Daar werd opgetreden door Flevo's Mannenkoor uit Dron- ten onder leiding van Wim Boerman en door het Texels Christelijk Mannenkoor onder leiding van Martien de Visser. Elk van de koren bracht zijn ei gen afwisselende programma en tenslotte was er bij wijze van toegift het genoemde ge zamenlijke optreden waarbij de Flevolandse en Texelse zangers elkaar haast verdrongen. De Texelaars en de mannen uit Dronten bleken wat zangkwaliteit betreft aan elkaar gewaagd te zijn. In elk geval werd het een concert dat het aanhoren meer dan waard was. Tot verbazing van de koorleden zelf was de be langstelling van het publiek zeer groot. De kerk was meer dan vol zodat extra stoelen moesten wor den aangesleept, ondanks de he vige concurrentie in de vorm van allerlei evenementen elders op het eiland en het feit dat het optreden rijkelijk laat in het seizoen viel. Het bezoek van de zangers uit Dronten was het gevolg van be middeling van burgemeester Schipper, die zelf deel heeft uitge maakt van dit koor. Het is de be doeling dat het Texelse koor te zijner tijd een tegenbezoek brengt aan Dronten. Na afloop werden geschenken uitgewisseld. Voorzit ter Theo Medema van het Texelse mannenkoor overhandigde een wandbord en tijdens een gezellig samenzijn na afloop in herberg Panorama ontving de burge meester een fles in Flevoland gestookte jenever. extra kamer is handig als logeerkamer (bijvoorbeeld voor de aan de overkant verblijvende kinderen) en handig in ge val van ziekte. Kleine aantallen ouderen zoeken een woning voor gehandicapten, een plaatsje in een verzorgingstehuis of zou het liefst ergens willen inwonen (bijv. bij de kinderen). Veel invullers weten niet precies wat zij onder een geschikte woning moeten verstaan. Enkele meermalen genoemde ideeën: alles moet gelijkvloers zijn in de woningen, er moeten meer speciaal op ouderen gerichte aanpassingen zijn ge maakt (zoals steunpunten voor slecht ter been-zijnden), hobbyruimtes, cen trale keukens in de dorpen, aansluiting op De Lichtboei en een alarmerings systeem. Ook vinden meerdere invul lers het fijn om een kleine woning tus sen de gezinswoningen in te betrek ken, zoals bijvoorbeeld in De Krakeling aan de Beatrixlaan het geval is. Een verrassend idee is het opzetten van een Centraal-beddensysteem. Kin deren van buiten Texel die hun ouders bezoeken, maar niet kunnen blijven lo geren, zouden daar terecht kunnen. Uitbreiding Veel invullers vinden het bestaan van de gezins- en bejaardenzorg van groot belang om langer zelfstandig te kun nen blijven wonen. Ook de warme maaltijdenvoorziening, wijkverpleging en het alarmeringssysteem zijn zeer gewenste voorzieningen. Uitbreiding ervan wordt door velen als een nood zaak beschouwd. Door bezuinigingen is het aantal ouderen dat thuis hulp nodig heeft gestegen. Mensen worden eerder ontslagen uit ziekenhuizen en het duurt langer voordat men in een verzorgingstehuis terecht kan. „De be schikbare uren van de bejaarden helpsters moeten zo eerlijk mogelijk worden verdeeld. Het geld, toegekend door het ministerie van WVC, gaat bij na geheel op aan directe hulpverle ning, alle franje is al van het werk af. Aan deskundigheidsbevordering van de bejaardenhelpsters komt men niet meer toe", schrijven de vier commis sieleden in het rapport. Een volkomen nieuw idee, dat door één der invullers werd opgeschreven, is het maken van een centraal opstap punt bij het opstelterrein van de veer haven. Ouderen kunnen daar dan in de toch overgaande personenauto's stappen en zo op eenvoudige wijze op de boot komen. De hoge trappen bij de boot blijken velen een doorn in het oog te zijn. Als, niet zo vaak belicht, aspect van de hoogte van de Teso- tarieven werd genoemd dat aan de overkant wonende kinderen vanwege de bootprijs minder vaak een dagje langs komen. Bestuurders Voorts worden betere busverbindingen, een ophaaldienst naar de Buureton en een belbus geopperd om te realiseren. Of dat er van komt hangt nu af van de bestuurders en instanties. Rappor ten zijn aangeboden aan B en W, alle raadsleden, ouderenorganisaties, Wo ningbouwvereniging Texel, gedeputeer de C. Korver, bureau huisvesting van de gemeente, Het Groene Kruis Texel, etc. Mede-samenstelster Renske van IJsseldijk-Smith, die heeft uitgere kend dat zij bij de uitwerking van de enquêtte-antwoorden een slordige 16.000 streepjes heeft gezet: ,,Het had uiteraard geen zin om ons voor niets uit te sloven. Voordat we aan het kar wei begonnen is ons van gemeentewe ge toegezegd dat het rapport serieus zal worden bekeken." Wandelsportvereniging Het Gouden Boltje houdt vrijdagavond een avond wandeling over een afstand van 10 en 25 kilometer. De start is tussen 19.30 en 20.00 uur vanuit de Texelse Boys- kantine. Inschrijfgeld voor leden 75,—, niet-leden betalen f6,50. Dit is met herinnering en een consumptie. Deelname is op eigen risico. Daarom beveelt de organisatie opvallende kle ding aan en adviseert de deelnemers een zaklamp mee te nemen. Voor meer informatie: Ben Roest jr. (02220) 4451. Volgende wandeltocht op 28 mei: Vogelwandeltocht. Ook vrolijkheid troef in Oudeschild, al viel de deelname aan de optocht wat tegen. Naast wat enkelingen en paren nam slechts één groep deel. De animo voor de kinderspelen 's middags was goed. Tal van ouders waren naar het Ankerpark gekomen om hun pupillen aan te moedigen. De vossenjacht was een succes. Zo'n 120 personen doorzochten het hele dorp om de 14 vossen op te sporen. De meierblis werd voor het eerst aan de Redoute gehouden. Onder het da gelijks toezicht van de dorpscommissie was een hoge stapel bijeengebracht, die tijdens de schemering in een vreugdevolle vuurgloed veranderde. Uitslagen: Optocht Enkelingen: 1. Debbie Sangers - Lente koningin; 2. Bart Boom - Hofleveran cier; 3. Remco Koopman - Ceremoniemeester. Paren: Linda en Wilco Keijzer - Meier blis; 2. Remco en Colette Zijerveld - Jan Huigen in de ton; 3. Eliza Welbo ten en Britta Fokker - Feeën. Groepen: 1. Saskia Witte, Esther Duin- ker, Maren Kuyper - Michiel de Ruyter. Kinderspelen. Kleine kleuters: 1. Toe Jung Groenen- daal; 2. Marit Boumans; 3. Marcel Spoelstra. Middenkleuters: 1. Dolf Kuyper; 2. Ro bert Jan Appel; 3. Edwin Slik. Grote kleuters: 1. Anneke Veenbaas; 2. Marleen van der Werve; 3. Esther Spoelstra. Groep 3: 1. Tymen de Wijn; 2. Antoi- ne van Nuland; 3. Michiel de Vries. Groep 4: 1. Klaas Marten Raven; 2. Rutger Zoetelief; 3. Gaby van Aperlo. Groep 5: 1. Bianca Boom; 2. Sebas- tiaan Schaatsenberg; 3. Heidi Veenbaas. Vossenjacht 5- en 6-jarigen: Maike Lok; Maaike Krijnen. 7 jaar: Sander Boom; Alice Blom. 8 jaar: Bianca Slik; Brendo Keijzer. 9 jaar: Sanny Zegel; Mala Zwieringa; Bianca Boom. 10 jaar: Richard Koning; Mark Boer- sen; Swen Jansen. 11 jaar: Judith Witte; Dennis Boom; Rositha Boom. 12 t/m 15 jaar: Sandra Rauwenhorst; Sander Schaarsenberg; Arjan Kiewiet; Nancy van der Vis; Martijn Dros; Ma thilda Visser. Ouderen: A. Kiewiet-Hofstra, Annelies Zegel, A. van Nuland. Een vrouw uit Utrecht viel donderd] gavond op het strand van paal 17 haar (gehuurde) paard. Ze liep daan een pijnlijke onderbeenbreuk op. Ze| vlak langs de waterlijn en dreigde s de opkomende vloed overspoeld te N worden. De mensen van strandparil joen Zeeaster wilden haar niet ver- f plaatsen uit angst meer kwaad dan| goed te doen. Daarom werd in af wachting van de ambulance een difl opgeworpen tussen het slachtoffer! de zee. Toen de ambulance op het f strandslag was gearriveerd, werd 1 slachtoffer op de brancard gelegd e met de terreinwagen van het strand viljoen naar de ambulance gebracht Fanfarecorps D.E.K. opende Kor ginnedag met muziek van de to en een rondgang door het dorp festiviteiten concentreerden zich dit jaar op het plein voor Goënj waar om tien uur een kinderma begon. In groten getale waren I deren present om hun spulletje! aan de man te brengen. De feet commissie deelde gratis snoep limonade uit. Wat betreft enkele oudere omst ders had het nog feestelijker kund, als D.E.K. ook op het plei ikle het ingestudeerde feestrepertoin out ten gehore had mogen brengen Nu bleef het bij op band gezetti| muziek die via de luidsprekers werd verspreid. Hoogtepunt in Hoorn was de rondgang van eer] gouden koets, voortgetrokken d: een vierspan onder leiding van koetsier Willem Goënga. In de koets Erica Goënga en André Bi wer, die na de rondrit op het pli daadwerkelijk in ondertrouw gii gen. Het paar wilde daarvoor vi ge week naar het raadhuis gaan maar de feestdagen leken deze stap te dwarsbomen. Familie ble echter voor niets te staan, arran geerde een gouden koets met gi volg en een ambtenaar van de t ®'a gerlijke stand. De heer Van Opsl streek voor de speciale gebeurd een hand over z'n hart en was r Den Hoorn gereisd om de plechi heid te voltrekken. ,,Welk paar heeft zoveel publiek bij het in or dertrouw gaan en wie maakt dl bij een rondrit door het dorp? D moet een vorstelijk gevoel zijn", sprak Van Opstal met gevoel vor humor. De bruiloft is eind septe ber. De koets bezat overigens at bijzonder detail: de kroon op he dak was in het verleden gebruik: als versiering van één der erepo ten die met Koninginnedag in he dorp werden geplaatst. Waarsch lijk dateert de kroon uit 1923, te gelegenheid van het 25-jarig jubi leum van koningin Wilhelmina Troost en Aris Smit waren de ml kers. Later belandde de kroon op zolders van enkele feestcommiss leden, om tenslotte ternauwerno van een meierblisdood te worde: gered. 's Middags trok de jeugd naar l> strand om hout te sprokkelen vo de meierblis, maar trof het niet: lag dit jaar zeer weinig brandbai materiaal. De uitslag van de kleurwedstrijd Den Hoorn: Groep 1 en 2: 1. Jetske Nijdam: Esther Gieles; 3. Lisanne de Leed Groep 3 en 4: 1. Meis Bol; 2. Ml non Eigenraam; 3. Ruben Boogaard. Groep 5 en 6: 1. Vera Blom; 2. N rieke Bakker; 3. Miranda Bakker Groep 7 en 8: 1. Patricia de Kleijf 2. Tessa Blom; 3. Suzanne Bruin Er waren ruim 60 inzendingen er bij de jury was opgevallen, date maar 1 jongen in de prijzen is ge vallen en de rest meisjes zijn ige du ime vijl d d ege id t het rte li rr vi is ,ltj hi 4 iich it, bri o r nvi ijk: err :s i id

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 10