(groen jwartj- tOOjaarvan hart) el publiek en mzet op Lions grote veiling Tweede woningbezitters vierden 10-jarig jubileum Texel herdacht gevallenen ancorde" mag niet i: geen aanvullend iligheidsonderzoek dig bij TES0 Landelijke fietsdag ook op Texel Oï Fedor niet meer in levensgevaar Video uit touringcar gestolen DINSDAG 5 MEI 1987 3EBICHT 15 SEPTEMBER 1887 Nr, 10.177 Zowel vrijdag als zaterdag was de zaal van begin tot eind gevuld. toestel en een gebruikte fotolamp uit rap te keu- aparti advertenties, abonnementen, etc.. gveld B De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, Verschijnt dinsdags en vrijdags. wn (02220) 2741, na 18.00 uur 4881 t J Abonnementsprijs f19,20 per kwartaal; los 90 cent ct,e Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45. Den Burg, telefoon 02220-2741 werktijd deze week tot en met dinsdag a.s.: Harry de Graaf, Pelikaan- oc'oc k De Koog, telefoon 02228 266 L/ Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398 Postgiro 652 Bankrelaties Amro Bank nr. 46.99.17.636 'ater, dat is de beste drank. Daarom laat ik continu water ivoeren. Zes jaar geleden deed ik dat niet, toen had ik n stem meer over." Aldus veilingmeester Joh. Roeper na loop van een uur durende spraakwaterval bij de succesvol- ions-veiling van het afgelopen weekend. Collega Gerard m denkt er anders over: ,,Nee hoor, geef mij maar ge- ion een biertje". De anderen achter de tafel op het podium bben geen tijd voor een dergelijke discussie. Voor Henk pk, Jan Visser en Nel Boersen was het twee dagen lang letten en noteren geblazen. Maar het was allemaal niet jr niets: bij de Lions-veiling werd ongeveer een ton gezet. hebben grandioos gedraaid", cludeerde Riewert Veenstra gister dag, toen vrijwel alle geveilde spul- Jdoor hun nieuwe eigenaars uit de van het Groothandelscentrum te jdeschild waren afgehaald. De lobank-directeur kan het weten, lit de hele veiling lang was hij in orden I element als kassier. Ongeveer 450 Iers waren zijn loket gepasseerd en I is een record. Het aantal verkochte :en (zo'n 1200) en kopersnummers i) eveneens. De organisatie, de Li- :lub Texel, was dan ook dik te pken over de belangstelling en "plust. Een snelle eerste becijfering is uit dat van een netto veilingop- jr en wor brengst (inclusief winst van het hore- cadeel) van circa f27.500— sprake is. Weliswaar lag dit bedrag vorig jaar zo'n f5.000,— hoger, maar toen werd een bijzondere collectie kunst en an tiek geveild, die het eindresultaat da nig beïnvloedde. De jaren daarvoor waren gemiddeld goed voor f22.500,—. Een kleine domper op de feestvreugde was de diefstal van een nieuw foto- de oi vordt|"Concorde ski show" die °P initia- van de Folklorestichting op maan- 27 juli op de Groeneplaats in Den j zou worden gegeven, gaat niet r. B en W hebben besloten voor tvenement van sigarettenfabrikant t Stuyvesant geen toestemming te in. Dit is door wethouder P. Zegers ideling aan het folklorebestuur ken- gemaakt. De argumenten voor de jzing zullen later schriftelijk worden leven. deputeerde Staten vinden het dit moment niet nodig om aan dringen op aanvullend veilig- dsonderzoek door Scheepvaart- pectie van de veerboten van o, naar aanleiding van de ramp Zeebrugge. leputeerde Staten hebben dat n intwoord op vragen van leden van vinciale staten. Die vragen werden iteld naar aanleiding van perspubli- ies waaruit bleek dat de Teso-boten eens met open deuren varen en idat de veerboten in Zeeland naar ileiding van de ramp bij Zeebrugge allesomvattend veiligheidsonder- ik zullen ondergaan. De suggestie rd gedaan dat GS er opaan dringen ook de Teso-boten een dergelijk ra onderzoek ondergaan. oS wijzen er in hun antwoord op dat Teso-schepen krachtens wettelijk orschrift om de twee jaar door iheepvaartinspectie worden onder st. De schepen voldoen aan de rmen die de scheepvaartinspectie ilt en voor de drie schepen is dan k een bewijs van goedkeuring afge ven. GS wijzen er verder op dat het derzoek naar de ramp bij Zeebrugge lidelijk zal moeten maken of het va- 1 raet geopende laaddeuren een :htstreekse oorzaak is geweest van 8$ t kapseizen van de „Herald of Free 0¥ Herprise". Teso heeft vooruitlopend 2»t 1 dit onderzoek de veiligheidsmaatre- f'en voor de veerdienst Den Helder- xel verscherpt. In de „Instructie vei- heidsmaatregelen" die vorige maand lor het bedrijf is opgesteld is uitdruk- 'lijk bepaald dat de rijdekdeuren tij- de vaart altijd dicht moeten zijn. ^deputeerde Staten willen ook de Pportage inzake veiligheidsinspecties R veerdiensten die door minister mit-Kroes is toegezegd, en de 'spreking daarvan in de vaste com- issie voor verkeer en waterstaat wachten. S bebben de vragen die door de le- j-n van provinciale staten zijn gesteld de Teso-notitie over de veiligheid in de bootdienst Texel-Den Helder 28Ï In de vaste kamercommissie «gestuurd. Veilingmeester Joh. C. Roeper in actie. In het kader van de landelijke ANWB-fietsdag kan zaterdag ook op Texel een toertocht worden ge maakt. Vanaf 9.00 uur kan worden gestart en gefinished op twee plaatsen: de veerhaven 't Horntje (rijwielverhuur Dros) en De Koog (VVV-bureau). De afwisselende route is 35 kilometer lang. De tocht moet om 17.00 uur zijn volbracht want dan sluiten de ge noemde start- en finishposten. De deelnamekosten bedragen 73,— per persoon. Na afloop ontvangt men op de finishplaats een medaille als herin nering. Deelnemen is extra aantrekke lijk gemaakt door de fietsers gelegen heid te geven zowel de PEN-centrale als de elektriciteitopwekkende windmo len De Traanroeier in Oudeschild (waarlangs de route voert), zowel van binnen als van buiten te bezichtigen. 4* lan( de kunsthal. Verder hadden de Lions weinig reden tot klagen. Maandagmid dag had slechts een handvol kopers ontevredenheid getoond over aange kochte voorwerpen. Bijvoorbeeld: een Verkade-album dat als compleet stond geklassificeerd in de veilinggids, bleek bij nadere beschouwing een bladzijze te missen. Met deze oude albums van Texel-kenner dr. Jac. P. Thijsse en an dere geschriften die het predikaat „oud" en „Tessels" droegen zijn me teen de kavels genoemd die naar ver houding bijzonder veel opbrachten. Het Tessels woordenboek van S. Key- ser bijvoorbeeld ging voor 7375— weg en het boek Texelse Geslachten zelfs voor 7500,—. Goed geboden werd ook op een stel oude koektrommels, die voor maar liefst 7400— van de hand gingen. Van een andere orde, maar wel aardig, was de verkoop van 23 bedden uit de boedel van het oude hotel Juliana. Deze werden ingezet voor 75,— totaal. Tenslotte kon een koper zich voor 750,— eigenaar noemen. Snoepje Een in slechte staat verkerende Citroen 2 CV, die aan het eind van de veiling werd verkocht, ging voor dezelfde lage prijs weg, een andere auto, een APK- gekeurde Opel Ascona daarentegen had 74100— als prijs. De als „snoepje van de veiling" aangekondigde oldti mer Citroen C4 uit 1929, bleek een far ce. Ingezet op 75000,— hield het bied- den op bij 716.000,— en dat was veel lager dan de ophoudprijs van 40 mille. Ook een aantal nieuwe artikelen die als lokkertjes tussendoor werden ge veild haalden de ophoudprijs bij lange na niet. Met name de duurdere artike len bleken achteraf gezien niet zo ge schikt om te veilen. Kennelijk informe ren de mensen liever eerst uitgebreid met een leverancier dan zich op de Li- onsveiling (goedkoop) meester van een produkt te maken. Ongeveer de helft van de nieuwe artikelen werd aldus opgehouden. Tot de andere helft be- Gisteren heeft op de begraafplaats van de Georgiërs en op de algemene be graafplaats in Den Burg weer de her denking plaatsgehad van allen die in de tweede wereldoorlog op Texel om het leven zijn gekomen. De plechtig heid op de Georgische begraafplaats voltrok zich volgens het bekende sce nario. De burgemeester legde bij het monument een krans namens de ge meente Texel en hetzelfde gebeurde door een afvaardiging van de Sowjet ambassade en de vereniging Nederland-USSR. Op dat moment was reeds een bloemstuk gelegd door Ta mara Loladze, dochter van kapitein Sjalwa Loladze die de leiding had van de opstand van april 1945. Veel bloemstukken werden gelegd door par ticulieren, voor een groot deel af komstig van buiten Texel. De be langstelling voor de plechtigheid was wat minder dan de afgelopen jaren. Traditiegetrouw was de Sowjet- afvaardiging met een politieboot vanuit Den Oever naar Texel gebracht. De de putatie bestond uit ambassaderaad P. Evstratov, ambtenaar O. Zavadski, han delsvertegenwoordiger V. Chelkov en I. Tchoudov, namens de militaire attaché van de ambassade. Allen waren verge zeld van hun echtgenote. Aanmerkelijk drukker (meer dan 300 personen) was het bij de kranslegging bij het monument aan de Kogerstraat. Net als vorig jaar werden eerst bloe men gelegd bij het kruis op het ge deelte van de begraafplaats waar de geallieerde militairen hun laatste rust plaats kregen: door de burgemeester namens de gemeente, door de heer Ross Brown namens de Australische ambassade en door op de vliegbasis Leeuwarden gedetacheerde eerste lui tenant Nick Gilchrist namens de RAF. Het was de bedoeling geweest dat ook een Canadese afgevaardigde aan de plechtigheid zou deelnemen, maar deze was op het laatste moment ver hinderd. Meerdere particulieren legden ook bloemen bij het kruis. De Sowjet- afvaardiging arriveerde te laat voor dit deel van de plechtigheid, maar was wel op tijd voor de kranslegging bij het monument. Afwijkend van de gang van zaken vorig jaar was dat hier niet werd gespeeld door het voltallige fanfare maar dat door het Texels Christelijk Mannenkoor enkele liederen werden gezonden. De foto toont het leggen van de gemeentelijke krans door het echtpaar Schipper. hoorden de gloednieuwe fietsen, waar voor in de meeste gevallen veel vraag bestond. Er moet nog worden beslist voor welke goede doelen de opbrengst wordt bestemd. In elk geval gaat tradi tioneel een deel naar het „Tesselhuus". De 13-jarige Fedor Hoedjes uit Eierland, die woensdag met zeer ernstig hoofdletsel naar het Amsterdams Medisch Centrum werd vervoerd, maakt het thans redelijk goed. Sinds vrijdagmiddag is het levensgevaar geweken en is hij bij kennis. Het ongeluk waarvan Fedor slachtoffer werd, deed zich rond half zes voor in de hangar van de ouderlijke boerderij „De Wamberg" aan de Hoofdweg. De jongen was daar bezig met de vorkhefinstallatie van een trekker. Aangenomen wordt (niemand heeft het gezien) dat hij viel toen hij een zelfgemaakte constructie, bedoeld om buikzakken te heffen, die op anderhal ve meter hoogte aan de hefinrichting zat, wilde verwijderen. Met dit ge wicht „boven zijn macht" in de han- In de nacht van zaterdag op zondag werd ingebroken in een touringcar die was geparkeerd aan de Badweg in De Koog. Het slot werd uit de achterdeur gehaald. Vermist wordt een Blaupunkt videorecorder type RTX 260 of VR 3917. den, heeft hij het evenwicht verloren of is achteruitlopend gestruikeld, waar door hij achterover sloeg en met het hoofd op een betonnen rand kwam. In tegenstelling tot wat eerst werd veron dersteld, kan hij door het gewicht zelf niet zijn geraakt. De jongen liep een schedelbasisfractuur op en lag be wusteloos op de grond, toen zijn moe der hem vijf tot tien minuten later vond. Hij werd in levensgevaarlijke toestand naar het Gemini-ziekenhuis gebracht, vanwaar hij direct werd doorgestuurd naar de intensive care- afdeling voor kinderen van het AMC in Amsterdam. De arbeidsinspectie heeft een onder zoek ingesteld, dat echter een laakba re technische toestanden in de schuur waar het ongeluk gebeurde, aan het licht heeft gebracht. De ongeveer honderd leden tellen de „Vereniging van caravan- en tweede woningbezitters op Texel' bestaat tien jaar. Het tweede lustrum werd gevierd tij dens de jaarvergadering die zater dag werd gehouden in Bos en Duin. Na afloop van het huishou delijke gedeelte was er een drank je, gevcolgd door een warme lunch. De vereniging werd destijds opgericht om de gezamenlijke belangen te be hartigen van mensen, die op Texel een tweede woning of (sta)caravan heb ben. Aanleiding was het besluit van Teso om ingrijpende veranderingen te brengen in de geldigheidsduur van voorrangskaarten. Belangrijkste initia tiefneemster was mevrouw Keijser- Brüning uit Amsterdam die met haar strijd de landelijke pers haalde. De vereniging onderhoudt momenteel een goede overlegsituatie met Teso. Mede op aandrang van de vereniging werd het aantal vaarten per voorrangs- kaart teruggebracht van dertig naar 25. Het wordt betreurd dat als gevolg van puur technische omstandigheden nu alleen nog kaarten voor 15 retouren kunnen worden gemaakt. Het waren ook leden van de vereniging die on langs in actie kwamen tegen het opleggen van woonforensenbelasting door de gemeente voor verschillende categorieën caravans. Zoals bekend heeft dit de rechterlijke uitspraak opge leverd dat veel caravans voortaan in aanmerking komen voor toeristenbe lasting inplaats van woonforensenbe lasting, wat voor de betrokkenen veel voordeliger is. Als rechtgeaarde belangenvereniging streeft de organisatie ernaar de kosten die gepaard gaan met het hebben van een woning of caravan op Texel zo laag mogelijk te houden, daarbij het argument hanterend dat de tweede woningbezitters van grote betekenis zijn voor de eilandeconomie. Het zijn trouwe „terugkomers" die op Texel veel geld uitgeven. Dat laatste is be wezen aan de hand van een enquête die onder de leden is gehouden. De strijd tegen het thans geldende systeem van verontreinigingsheffing door Uitwaterende Sluizen wordt ook van harte ondersteund, omdat een be drag van 7210,— per huis onbillijk wordt gevonden. De vereniging is officieel gevestigd in Amsterdam en daar werd in eerste in stantie dan ook steeds de jaarvergade ring gehouden. Sinds 1981 gebeurt dat op Texel omdat dan op meer bezoe kers kan worden gerekend. Het verga- derbezoek wordt dan gecombineerd met voorjaarsvergadering of weekend- bezoek. Werving De vereniging heeft altijd omstreeks honderd leden geteld Ér zijn aanmer kelijk meer caravan- en tweede wo ningbezitters en door wat extra propa ganda wil men trachten die ook te werven. Geïnteresseerden kunnen bel len met secretaris-penningmeester G. Th. Jongking, Holsteinlaan 8 in Haren (Gr.), telefoon 050-346394. De contri butie bedraagt 725— per jaar; voor 65-plussers 712,50. Omdat geld over bleef, hebben de leden de afgelopen jaren telkens de helft reductie gehad. Op de vergadering van zaterdag werd besloten om naast personen voortaan ook organisaties met rechtspersoonlijk heid als lid toe te laten.

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 1