Emoties en zeeziekte bij eerbetoon oorlogsgraf 1 Goals Gerrie Plaatsmar zetten Texel op winst FAMILIEBERICHTEN Trekkingen SV Texel naderen hoogtepunt ZDH verliest in slotfase Doopsgezinde wijkavond in De Koog G.V.T. turnsters verlit spannende finale PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 6 mJ De Engelse nabestaanden, van rechts naar links: de 75-jarige mrs. Herrett, haar zoon met zijn vrouw. mrs. Caie met haar man Victor. Jenny en Dennis Feary Op 18 oktober 1940 werd de Engelse duikboot HMS ,,H 49" tien mijl ten westen van Texel tot zinken gebracht door diep tebommen van een Duitse U-Boot. in augustus 1982 vonden amateurduikers Hans Eelman, Jac. Betsema en Flip Duinker bij toeval het wrak van de onderzeeër. Nadat Eelman contact met enkele nabestaanden had opgenomen, werd besloten met hen naar het wrak te varen om een krans te leggen. Hiervoor was speciale toestemming nodig van de Engelse marine. Met de TX 38 van Jac. Betsema werd zaterdag de tocht ondernomen. De emoties taaiden hoog op. de zeeziek te ook.... Dennis Feary was drie jaar toen zijn vader vertrok met de H 49. Hij herin nert zich nog een grote sterke hand, die hem vasthield en de donkerblauwe mouw van het uniform erboven. ,,lk heb mezelf beloofd dat ik eens de laatste eer zou bewijzen aan mijn va der, mèt een glas rum erbij", aldus de nu 50-jarige Feary. ,,lk ben er altijd ze ker van geweest dat de onderzeeër eens gevonden zou worden. Ik wist dat hij ergens in de buurt van Texel moest liggen. Tijdens een zeiltocht langs de Nederlandse kust in 1980 heb ik ook al een krans in het water ge gooid en met m'n vier kameraden een glas rum op mijn vader, E. W. Feary en de rest van de bemanning van de H 49, gedronken, maar toen wist ik niet waar hij precies lag", vertelt de wegens rugklachten afgekeurde inge nieur van de Engelse luchtmacht. Ik ben opgegroeid in het weeshuis van de marine, want mijn moeder was al vóór mijn vader overleden. Toen ik daar op 16-jarige leeftijd wegging, heb ik gevraagd wat ze wisten over het verdwijnen van mijn vader. Ik mocht in de marinebibliotheek snuffelen en zo vond ik uit dat er een overlevende was. Toen ik die man, George Oliver, wou opzoeken, werd me verteld dat die overleden was door een auto ongeluk. Wel, daarmee was het afge lopen wat mijn naspeuringen betrof". Het leven ging door. Dennis Feary trouwde en begon een carrière bij de Royal Air Force. In 1983 laaide zijn be langstelling voor het wrak van de H 49 weer op, toen hij van een vriend in Amsterdam hoorde dat een wrak van een Engelse onderzeeboot voor de Ne derlandse kust was gevonden. ,,lk wist meteen dat dat de H 49 was", al dus Feary. Terug in Engeland zette hij zijn speurtocht naar informatie over het wrak voort en hij ontdekte dat George Oliver nog leefde! In Engeland was weinig ruchtbaarheid gegeven aan het feit dat het wrak van de H 49 was gevonden, daar het maar een kleine onderzeeër was en omdat vrijwel tege lijk de veel veel grotere .Swordfish" haar zoon. Zij was enkele jaren ge trouwd toen haar man met de H 49 ten onder ging. Met deze mensen werd de reis naar Texel georganiseerd om een eerbetoon te brengen bij het zeemansgraf van hun man en vaders. Hiermee zijn de speuractiviteiten van de Feary's nog niet afgelopen; ze blij ven op zoek naar eventuele meerdere nabestaanden. Tevreden ,,Deze reis maakt me tevreden", aldus XV. Flip Duinker met de krans bij de H 49 op de bodem van de Noordzee. fFoto IV. Walta) was gevonden, waar wèl veel publici teit aan werd gegeven. ,,lk wist niets over het vinden van de H 49. Ik dacht dat andere nabestaan den er misschien wel over wilden ho ren, net zoals ik dat graag wou", aldus Feary. ,,Mijn vrouw Jenny en ik zijn weer gaan speuren. Om te beginnen hebben we de lijst van bemanningsle den te pakken weten te krijgen. Dat viel niet mee. Je kon er niet gewoon om vragen, dat moest langs allerlei be langrijke en minder belangrijke marine mensen. Toen moesten we achter adressen van nabestaanden zien te ko men. Als je eens wist hoeveel mensen met de naam „Smith" leven in Enge land! We hebben in alle kranten een oproep gedaan". Jenny en Dennis Feary trokken ook naar Duitsland om het verhaal van de H 49 uit te zoeken. Zij vonden daar het verslag van de Duitse kapitein, die de H 49 tot zinken had gebracht. Met hulp van kranten en door een oproep via de BBC-radio vonden ze enkele na bestaanden: Victor E. Caie, zoon van één van de bemanningsleden van de H 49 en de 75-jarige Mrs. Herrett met Het moment dat mrs. Herrett de krans overboord werpt, onder het toeziend oog van Victor Caie en de andere nabestaanden. Feary. „Nu hebben we echt wat be reikt. We wéten nu waar ze zijn. Ei genlijk wil ik ieder jaar terugkomen naar Texel. Jenny belt haast iedere week met Hans Eelman als we weer nieuwe details hebben ontdekt; We hebben al zoveel lieve vrienden hier". Mrs. Herrett is hertrouwd. „Ik vind de ze reis absoluut fantastisch. Ik heb al tijd al bloemen op het graf van mijn eerste man willen leggen. Het is nu 47 jaar geleden dat hij wegging en ik ben nooit in staat geweest hem dit laatste eerbetoon te brengen. Door een oproep in de krant kwam ik in contact met Dennis Feary. Anders was ik er nooit achter gekomen dat het wrak was gevonden. Ik zei toen tegen mijn zoon, dat ik zo graag nog eens een krans op het graf van mijn man had willen leggen en nu krijg ik die kans, oh, het is alsof een droom uitkomt". Op de vraag wat zij van Texel vindt, zei de 75-jarige, zeer kwieke mrs. Her rett: „Gorgeous (schitterend), het is zo aardig en zo schoon overal, de winkels zijn leuk en de mensen vriendelijk. We blijven nog tot woensdag. We zullen ervan genieten, ondanks het droeve doel van de reis. Mijn tranen zijn niet van verdriet maar van opluchting. Ik hoorde indertijd alleen dat hij vermist werd en dat er geen hoop meer was. Het was een grote schok, maar ik wist dat hij dood was en hoefde niet jaren hoopvol te wachten of hij tóch mis schien nog zou terugkomen" Emotioneel De 58-jarige Victor E. Caie praat emo tioneel over de tocht. „Zes maanden geleden wist ik nog van niets. Via een oproep in de plaatselijke krant kwam ik in contact met Dennis Feary. Ik was ongeveer elf jaar toen mijn vader stierf in de H 49. Ik heb eigenlijk nooit na gedacht over het wrak, totdat ik ero ver hoorde van Dennis. Ik wist niet eens waar het lag. We hebben inder tijd alleen van de marine te horen ge kregen, dat mijn vader dood was, niet hoe of waar, niets verder. Mijn 82-jarige moeder wou mee hierheen toen we het hoorden van de Feary's maar ik was bang dat dt teveel voor haar zou zijn. Ik herinner me nog veel van mijn vader. Ik was enig kind en trok veel met hem op Ik heb ook nog veel foto's van hem. Deze reis maakt me blij. Het is een soort afsluiting, een laatste groet aan mijn vader". Ook Caie zou graag terug willen ko men naar Texel. „Deze reis is een beetje verdrietig, maar ook erg fijn. Texel is een prachtig eiland en ik vind zo'n plaatsje als Den Burg gewoon su per". Victor Caie werkt in een bedrijf dat satellieten maakt. „Ik denk dat ik net zo ontroerd ben als Victor Caie", aldus de 49-jarige zoon van mrs. Herrett. „Ik herinner me niets van mijn vader, want ik was pas drie toendertijd, maar ik denk toch dat ik wel enkele tranen zal vergieten als de krans overboord gaat Ik wist dat vaders onderzeeër ergens voor de Hollandse kust was gezonken, maar niet precies waar. Ik vind het geweldig dat Dennis Feary zich zo ingespannen heeft om alle gegevens en nabestaan den op te sporen." Glas rum De weersomstandigheden werkten niet erg mee aan de tocht. Door de harde wind stond zware deining, waardoor het merendeel van het gezelschap na het verlaten van de Waddenzee zee ziek werd. Met de sonar werd het wrak van de H 49 gelokaliseerd, waar na Hans Eelman erheen dook om er een boei aan te bevestigen. De emo ties laaiden hoog op onder de Engel sen toen ze boven het wrak dreven waarin hun dierbaren zaten. Burgemeester Schipper, die ook mee was, verklaarde later dat hij zich heel goed kon indenken dat de Engelsen zich nauw verbonden voelden met de slachtoffers toen ze er zo dichtbij waren. De krans werd overboord gezet en Hans Eelman verbond hem aan de ge le boei, die aan het wrak bevestigd zat. De scheepshoorn loeide en Den nis Feary maakte zijn belofte waar, door met alle aanwezigen een glas rum te heffen: een slok voor hen en de rest overboord voor de bemanning van de H 49, die in 1940 aan z'n eind kwam. Een reis vol emoties, maar ook vol vreugde dit laatste eerbetoon te kun nen volbrengen. Voldoening was er bij Hans Eelman, Jac. Betsema en de an deren, die het wrak hadden gevonden en deze tocht mogelijk maakten. Als aandenken werd de gele boei die het wrak markeerde aan mrs. Herrett gegeven. De prijzen van de vierde trekking van de SVT-jubileumloterij vielen op de vol gende nummers: 764, 124, 156, 453, 657, 460, 543, 587, 059, 734, 040, 135, 417, 426, 323, 654, 682, 620, 744, 692, 673, 096, 704, 814, 083, 882, 255, 303, 480, 056, 221, 660, 500, 363, 289, 584, 710, 996, 348. Informatie over prijzen is te krijgen bij W. Wassenaar, tel. 3165 en J. W. Hidskes tel. 3572. De hoofdprijs, een audioset ter waarde van F1000,—ging naar Gretha Pol, Ba rend Staal kon zich verheugen op een stofzuiger t.w.v. 7500— en de heer Den Braven mag een weekend naar Sporthuis Centrum. Liselotte Vlaming- Schermer won de deurprijs, een tuina- meublement, beschikbaar gesteld door Bakker's Ijzerhandel. De „tropische" trekkingsavond, georganiseerd door Texel 2, trok ongeveer 300 belangstel lenden. De laatste trekking vindt plaats op 15 mei in De Kletskeet, in aanslui ting op de officiële receptie. De super- hoofdprijs, de auto, wordt verloot op 30 mei tijdens de grote feestavond in De Lindeboom, die als afsluiting van alle festiviteiten geldt. Na een sfeervolle eerste helft en een veel moeizamer tweede helft, pakte Texel twee winstpunten bij ZAP. In deze winderige wedstrijd, waarin voor beide ploegen geen extra belangen op het spel ston den, kon de goed spelende Gerrie Plaatsman tweemaal de situatie uitbuiten en Texel op winst zetten: 2-0. Direct na aanvang bleek een veldover- wicht van Texel duidelijk uit een aantal prachtige kansen. Klaas Dirk Koorn gaf enkele malen vanaf het middenveld aanzetten tot gevaarlijke situaties die of net naast gekopt werden (Paul van Exel) of rakelings voorlangs geschoten werden (Louis Uriot en Koos Tjepke- ma). Paul van Exel zag een goede kans teniet gaan door zijn inziens een overtreding in het strafschopgebied, maar de scheidsrechter oordeelde an ders. Na een voortdurend debat in de volgende vijf minuten werd Van Exel voor zijn (te lange) uitleg op de bon geslingerd. Na twintig minuten werd een verre voorzet door Gerrie Plaats man ingeschoten. Nadat de bal af ketste op een ZAP-verdediger, scoorde Plaatsman in de chaos voor het ZAP- doel: 0—1. In deze eerste helft was het beste van het spel voor Texel dat goed en fel verdedigde, mooie combi naties opzette en de zwakke keeper van ZAP meermalen in verlegenheid bracht. Texel-gelegenheidskeeper Mar tin Koorn had geen moeilijke taak. Na de thee bleek de vechtlust van Texel Het laaggenoteerde ZDH gaf in de slotfase van de wedstrijd de pun ten prijs aan hekkesluiter Dess. De wedstrijd van zondag liet van beide kanten geen hoogstaand voetbal zien. ZDH werd direct al in het nauw ge bracht door een gevaarlijke Dess kopbal die de paal trof. Na zeventien minuten brak J. de Wit voor ZDH door, maar zijn schot ging net naast. ZDH had in de eerste helft goede steun aan zijn doelman, die enkele malen goed optrad. Vier minuten voor rust mocht ZDH een vrije trap in het strafschopgebied nemen. Wilco Bakker trapte heiaas net naast. Na rust was er voor beide ploegen voldoende ruimte maar slordig voetbal leidde te vaak tot onnodig balverlies. André Appel waagde voor Dess een schot op doel maar de ZDH-goalie on derschepte zijn doelpoging. Gaande weg oefende Dess steeds meer druk uit op ZDH en het duurde tot de 38e minuut voor Dess op voorsprong kwam via Paul Bruin. Vijf minuten la ter was het weer raak via René Kool die de eindstand daarmee op 2—0 bracht. Voor ZDH valt te hopen dat ze komende week tegen MOC meer een heid in de ploeg weten te brengen, zo dat aan het slot van de competitie nog een overwinning valt te vieren. Onder leiding van dominee Knipscheer wordt woensdag (morgen) een Doops gezinde wijkavond gehouden in de wo ning van mevrouw M. Daalder-Bonne, Boodtlaan 42 in De Koog, aanvang 20.00 uur. Gespreksthema is onder an dere: „Doopsgezinde vrijheid, wat houdt dat in?". Leden, maar ook ande re belangstellenden zijn welkom. was geluwd en kreeg ZAP veel vrijheid. Hoekschop na hoekschj het SVT-doel moest worden weg werkt en ook op het middenveld veel ingeleverd. Pas toen het ein zicht kwam, kwam de pit weer ploeg. Simon Brand had een hi schot in huis, maar de ZAP-keep stond op zijn plaats. Een sublier; voorzet van K. D. Koorn bracht) Plaatsman eerder bij de bal dan komende keeper. Met een schitte beweging van de buitenkant van schoen maakte Plaatsman het ka af en scoorde 0—2. Eén van de ge uit-overwinning voor s.v. Text seizoen. Ja ei fact" lan, Dpc fext Ne\ Tijdens de afgelopen zaterdag houden spannende finalewedi den van de door de turnkring lands Noorderkwartier gehout turncompetitie kwamen de Te Jun turnsters niet tot goede preste In de toch wel vertrouwde omga van de sporthal ,,Veerburg" in Ai Paulowna behaalde de meisjesplc tweede plaats in de B-finale, tem jjj oudere turnsters genoegen moe nemen met een vijfde plaats in finale. Net als vorig jaar behaalden de meisjes de tweede plaats. Door concentratie bij de turnsters misli er tijdens deze toch wel belangrijk wedstrijd nogal eens wat. Het aki eerste geëindigde Dokev uit Anna lowna had geklopt kunnen wordel de ploeg zich op de vier toestellej ter had gemanifesteerd. Mislukkir van dan de één en dan weer vani ander volgden elkaar op. De twi plaats kwam zelfs nog in gevaar het sterk turnende Pro Patria uit Helder. Dankzij vooral het betere turnen Sandra Bakker en Susanne Boeyi werd de tweede plaats vastgehoi De turnsters-junioren zouden het voorbaat zwaar te verduren krijger, hoop was gevestigd op het behall van de derde plaats, waarbij en/a? gegaan werd dat D.O.S. uit Den onverslaanbaar zou zijn. Om dei worden moest gewonnen worden S.S.S. St. Pancras en O.K.K. Derl der of Wieringen. Beide laatste p! gen lieten niet met zich spotten kwamen tot zeer goede prestaties! waarbij zij de Texelse tunsters mei) na 9 punten verschil voorbij stoi Alleen S.S.S. was te verslaan, r ook deze illusie ging in rook op de balk besliste dat niet G.V.T. 4e worden, maar S.S.S. Met de vijfde plaats herhaalde de ploeg de prestaties van vorig jaar zij ook als vijfde eindigde in de A finale. De ploeg bewees hiermee te goed| zijn voor de B-finale, maar kracht vaardigheid tekort te komen voor A-finale. Uitslagen resp. brug ongelijk, balk, sprong en vrije oefening: Liesbeth Brouwer 6.50 - 6.65 - 6.! 6.45; Susanne Boeyen 7.65 - 6.90 8.10 - 7.85; Sandra Bakker 7.00 - 6.80 - 6.90; Marijke Eelman 7.15 7.05 - 7.50 - 6.75; Monique de Rfc 7.25 - 6.50 - 6.75 - 6.50; Nienke ma 5.50 - 6.55 - 7.05 - 6.70; Hem Mulder 6.30 - 6.35 - 7.00 - 6.35; N ne Brügemann 7.05 - 6.90 - 7.05 6.90; Esther Witte 6.05 - 6.80 - 8. 7.15; Mariëlle Vonk 6.60 - 6.75 - 7i 7.45, Irene Witte 6.50 - 7.10 - 8.25| 7.20; Tascha Witte 7.00 - 7.00 - 7i 7.15. Na een kortstondige ziekte is van ons heenge gaan onze zuster, schoonzuster en tante Annie van Liere echtgenote van C, Butter, in de ouderdom van 67 jaar. Familie Van Liere Familie Kalis Texel, 1 mei 1987 Wederom werd de familiekring getroffen door het plotseling overlijden van onze goede zwager en oom Johannes C. Gieles, weduwnaar van Maria van Tatenhove. Familie Van Tatenhove 1 mei 1987. Toch nog onverwacht is overleden onze lieve val der, groot- en overgrootvader Joh. C. Gieles, weduwnaar van Maria van Tatenhove, in de ouderdom van 86 jaar. Amsterdam: Den Burg: Maassluis: Hoenderlo: Zaandam: Den Helder: Amsterdam: Den Burg: D. Gieles F. J. Gieles L. G. Gieles-van Reewijl M. Duinker-Pool J. Duinker Martijn en Liliane F. Wrekenhorst-Pool A. Wrekenhorst Angela en Ronald J. J. C. Pool G. Nooy P. Pool H. Pool A. Gieles Joh. H. Gieles Texel, 1 mei 1987 Schoonoordsingel 2, Den Burg. Correspondentie-adres: Thijsselaan 33, 1791 VD Den Burg. De begrafenis zal plaatsvinden op woensdag f| mei om 14.15 uur op de Algemene Begraafplaats! te Den Burg, vertrek om 14.00 uur vanuit de verf gaderzaal bij de Doopsgezinde kerk. Gelegenheid tot condoleren na de begrafenis in de vergaderzaal bij de Doopsgezinde kerk.

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 2