ll li Musicalvereniging Het Sonneveid-sfeer herleven KNIPDAG WERD ECLATANT SUCCES t [eiharde slotfase jet SVO das om ld e Cocksdorp/Eierland: Ichen op het vliegveld Uitvaartverzorging Psychologenpraktijk in andere handen MEiMNSDAG 5 MEI 1987 TEXELSE COURANT PAGINA 7 dc Ie i liden. Veel goede scoringsmogelijk- De I wedstrijd Oosterend tegen Inse Boys kreeg in de slotfase L totaal ander verloop dan Inigeen gedacht had. Na een [ke wedstrijd, waarin beide ploe- f elkaar in evenwicht hielden. Itstond in de slotfase een chaoti- L situatie waarin werd geslagen I geschopt. Een geschrokken Isterend-ploeg gaf in enkele mi lten tijd een verdiende 3—2 voor tong uit handen, om tenslotte I de conclusie te komen dat met bar liefst 6-3 verloren was. al kampioen geworden Zaanse ieg en Oosterend begonnen gemoti- ird aan een wedstrijd waarin eigen- niets meer op het spel stond, terend, dat drie nederlagen op rij dikken had gekregen, wilde tegen jnse Boys eindelijk weer eens resul- it boeken. Ook de bezoekers wilden tdelijk laten zien dat het verworven npioenschap niet zomaar uit de Iht was komen vallen. Zaanse Boys vanaf het begin het beste spel, ar Oosterend stelde daar een enor- werklust tegenover. Dat resulteerde snel tot een 2—0 voorsprong voor Oosterenders. Jitze Beintema open de score door via een afstands- jhot de Zaanse keeper te verrassen. Ie ,Boys" probeerden snel op gelijke ogte te komen. De goedspelende ilph Koning gooide roet in het eten or vrijwel onmiddellijk na de ope- igstreffer zijn ploeg naar 2-0 te Nieten. Nog voor rust kwam Zaanse iys dichterbij toen Oosterend- rdediger Piet Koning totaal verkeerd ugspeelde op keeper Robert Daal- r. Zaanse Boys-aanvaller De Wilde jfiteerde beheerst'van dit buiten isje en de wedstrijd was weer open. rust aanvankelijk weer een goed lende Oosterend-ploeg, die ook nsen kreeg om de voorsprong uit te den bleven echter onbenut. Ietwat Ida ia De Cocksdorp en Eierland aor de optocht in De Cocksdorp was 0 veel belangstelling. Voorafgegaan >or de drumband K.T.F. uit Den Burg ingen de kinderen met hun versierde itsen en autopeds een rondje. Ze za- in er allemaal heel feestelijk uit met Jedjes en vlaggen en versierde agen. [et enthousiasme bij de kinderspelen (j het vliegveldhotel was groot, vooral a kleintjes deden het opperbest. Ook >or de grotere kinderen en volwasse- sn was het lachen geblazen, met o.a. sn kruiwagenrace. Al met al was het in geslaagde en gezellige [oninginnedag. Uitslagen kinderspelen: 2 en 3 jaar: 1. Dennis Koster; 2. Jaap Jan v.d. Laan; 3. Eva van der Linden. 4 jaar: 1. Job v.d. Bent; 2. Tjarko •tolk; 3. John Wuis. jaar: 1. Mark Grootoonk; 2. Gea de lidder; 3. Alicia Saai. jaar: 1. Sander de Weert; 2. Elise 'ijkshoorn. 3. Susan Wuis. f jaar: 1. Carla Eilander; 2. Rhoman [lillen; 3. Merlijn Adema. [Jjaar: 1. Dennis Bakker; 2. Nelleke 'tevens; 3. Pieter de Ridder, iaar: 1. Johan v.d. Star; 2. Andreas Schraag; 3. José de Bloois. V jaar: 1. Marischka v.d. Gracht; 2. rnjs Vader; 3. Wilma Laan. 1 jaar: 1. Gijsbert Dros; 2. Ronald fitte; 3. Arnold Boon. 2 jaar: 1. Gea de Ruiter; 2. Peter roekman; 3. Albert Dros. >'i de prijsuitreiking is er één prijs Wrgebleven, die niet is afgehaald. V|l Johan van der Star (9 jaar) zijn 'erste prijs komen ophalen bij Jeltje «Jongejan, Hoofdweg 122, tel. 02222-327. Renee Begeer els de gravin trok alle aandacht naar zich toe met haar fantastische spel Hoog gegrepen had musicalvereniging „Geen C te hoog" met „De kleine parade" van Wim Sonneveld en Henriëtte van Eyk, maar niet té hoog. Bijna veertig spelers kwamen in actie in deze musi cal, waardoor het risico van enkele minder goede acteurs, actrices, zangers of zangeressen ertussen groot is. Vrijdagavond, tijdens de eerste van in totaal vier optredens, bleek echter dat „Geen C te hoog" voldoende talent in huis heeft om het publiek een musical voor te schotelen, die de Sonneveld-sfeer van weleer doet herle ven. Het vaardig spelende orkestje was daar zeker debet aan. Alleen voor vrijdag zijn nog enkele kaarten te verkrijgen bij de be kende voorverkoopadressen. gen de verhouding in kwam Zaanse ys halverwege de tweede helft op lijke hoogte. Na een corner ontstond een rommelige situatie voor het isterender doel en opnieuw De Wil- schoot Zaanse Boys treffer nummer ee in de touwen. Oosterend weiger- zich bij een puntendeling neer te jgen en opnieuw kwam Zaanse Boys ^moeilijkheden. Terecht nam SVO geveer een kwartier voor tijd voor derde maal de leiding. De agressief lende Erwin Koning schoot zijn teg naar een 3—2 voorsprong. Vanaf moment was het gebeurd met het tbal in Oosterend. Aan Zaanse ys-kant sloegen de stoppen door. hoppen en slaan was vanaf dat mo- nt het parool. De Oosterender aan- lers Martin Bootsma en Erwin Ko- ig waren er de slachtoffers van. Bin- n korte tijd ging iedereen zich ermee moeien en snapte scheidsrechter enhuis er niets meer van. Op dat >ment was Oosterend-coach Bep nk misschien wel de verstandigste het veld. Erwin Koning werd uit het ild gehaald en de nu met tien man ilende Oosterender ploeg liet vervol- ms gelaten Zaanse Boys z'n gang lan. Binnen enkele minuten tijd liep uvv,de score op tot 3—6 en uiteindelijk was iedereen blij toen scheidsrechter t'anMenhuis voor het einde van de 5 ^wedstrijd floot. Het gegeven: de hoogtijdagen van de adel zijn voorbij. Maar de beter gesitu eerden proberen krampachtig het ver schil tussen de rangen en standen in stand te houden. De deftige familie Wentinck geeft een feestje. Gravin Knal van Hoevelaecke maakt haar spectaculaire entree. Zij is voor vechtster van het in stand houden van het „milieu". De bekakte dochter van Wentinck, Therese, gaat een wedden schap aan met haar verloofde Jan van Rathburgh, dat zij binnen vier weken een huwelijksaanzoek van een „ge woon mannetje" zal weten te krijgen. In het park brengt ze het hoofd op hol van de eerlijke, hardwerkende Tom An kerblom, die bij Therese's ouders om haar hand gaat vragen. Hij wordt door de op visite zijnde gravin honend bui ten de deur gezet. De personeelsleden van de Wentincks maken hen, achter hun rug, belachelijk, maar als Hein de Zilverman daarbij wordt betrapt en ontslagen, vragen ze heel deemoedig om vergiffenis. Intussen bloeit liefde op tussen kunstschilder Kees Jollema en de Franse gezelschapsdame van de gravin, Monique. Tom Ankerblom weet carrière te maken met een tandpasta fabriekje en gaat trouwen met de van adel „overgelopen" Betty van War- nincksveld. Ook luitenant Guus Knak kerman verdwijnt uit adellijke kringen door zijn ware aard toe te geven en een modezaakje te beginnen met zijn vriend Robbie. Zelfs de chique Therese begint te twijfelen aan haar „milieu". ledereen „ledereen mag meedoen bij ons, als hij of zij maar geen zeurpiet is", aldus Ruud Nooy van de musicalvereniging. „Deze keer wilden we een stuk opvoe ren, waarbij alle veertig medewerkers in actie óp het toneel moesten en niet alleen erachter. De betrokkenheid bij de musical wordt dan nog groter. De kwaliteit van het verhaal is misschien wat minder dan het publiek van ons gewend is, maar liever veel enthousi asme en wat minder talent aan bod, dan andersom." Het stuk kent vele de corwisselingen. Het toneel van De Lin deboom heeft zijn beperkingen door dat decors niet omhoog gehaald kun nen, dus nu waren er af en toe com plete verhuizingen. Dat was niet sto rend omdat het doek open bleef kon het publiek bij schemerlicht getuige zijn van de inspanningen van in keuri ge witte stofjassen gestoken Peter Hin, Martin Marinus, Clark de Boer en Simon Dros. De kunstige en functionele decors wa ren gemaakt door Wim van der Gracht, Fridt Blanken en vele anderen. Vlammend Gravin Knal van Hoevelaecke was een rol van Renee Begeer. Zelfs al zou de rest van het gezelschap er niets van hebben gemaakt, wat gelukkig niet zo was, dan nóg zou zij alleen het stuk tot een succes hebben gemaakt. Met vlammende ogen en typerende ge baartjes zette zij een gravin neer waar Sonneveld een moord voor zou heb ben gedaan. Haar neerbuigende liefda digheid door oude rommel aan Hein de Zilverman te schenken en haar overtuigende verontwaardiging als ze ontdekt hoe hij de adel belachelijk maakt, wedden even kostelijk gespeeld als het strijdlied tot het behoud van de oude waarden. Naast acteren staat Re nee Begeer ook als zangeres haar „mannetje". Krachtig en zuiver wist zij haar rol glans te geven. Texel kan trots zijn op zo'n talent. Naast zo'n actrice kan de rest van het gezelschap al gauw verbleken. Maar dat gebeurde niet. Natuurlijk zitten er onder al die deelnemers enkele mindere talenten, maar er waren voldoende hoogtepun ten om dat te compenseren. eerste avond wist hij niet helemaal raad met zijn verliefdheid voor made moiselle Monique en moest de souf- fleuse er af en toe aan te pas komen. Scheve lamp Ruud Nooy zette een overtuigende Hein de Zilverman neer. In een armoe dige kamer met een scheve lamp (werd vroeger gedaan om het laatste restje olie te kunnen benutten) en al lerlei onbruikbare oude rommel van de rijkelui, zingt hij met zijn vrienden het bekende lied van de Zilverman, waar mee de adel wordt bespot. Helaas komt de gravin en haar aanhang net binnen. Verontwaardiging ten top en Hein is al zijn branie kwijt. Ruud Nooy zong niet alleen goed, hij acteerde ook prima. Deze rol was hem op het lijf Jaap Keijser, Magda Brommersma, Elly Visser en Wim van der Gracht voeren een adellijk dans je uit. Magda Brommersma speelde Therese, de dochter van Pa Wentinck (Fridt Blanken) en Ma Wentinck (Netty Jon- gejan). Niet helemaal zuiver in de ho gere noten, maar het valt ook niet mee voor zo'n zaal een lastige solo te zingen. Ze zette op uitstekende wijze een bekakte, verwende rijkeluisdochter neer, die zich uiteindelijk toch gaat af vragen of er nog iets anders is dan het bekrompen adellijke kringetje waarin ze leeft. De manier waarop ze in het park de eenvoudige Tom Ankerblom (een schit terende rol van Peter Riteco) om haar vinger windt, deed erg overdreven aan. Heel sterk gespeeld werd de twij fel die ze voelt als ze in het huwelijk treedt met Jan van Rathburg (Jaap Keijser). Elly Visser was Betty van Warnincksveld, het meisje dat eerst Lt. Guus Knakkerman van zijn moeder probeert los te weken en later de ware liefde ontdekt in Ankerblom. Ze zette een kordate Betty neer. Haar zang bleef wat achter bij de geweldige stem van Peter Riteco. Moeder Luitenant Guus Knakkerman houdt duidelijk van zijn moeder. Wim van der Gracht wist deze rol tot grote hoogte te brengen. De manier waarop hij liep en zijn neus vertrok van afschuw bij de „wufte" voorstellen van Betty, deed het publiek brullen van het lachen. Ook een talent om trots op te zijn, met bovendien een mooie stem. Uit eindelijk verlaat hij tot ontzetting van zijn moeder (Toos Maas) en de rest van de adel hun kring, om met mode ontwerper Robbie een haute couture- zaakje te beginnen. De schilder Kees Jollema wordt door Van Naeldwijck (een beetje stijve rol van Gerard van der Kooi) in de adellij ke kring geïntroduceerd. De gravin wil meteen haar portret laten schlderen, maar vindt het schandalig dat Jollema (Martin de Vries) er geld voor wil heb ben. Die heeft echter het oog laten vallen op de Franse gezelschapsdame Monique, een leuke rol van Irisabella Bakker. Ze speelde een lief, schuchter meisje en wist het Franse accent goed en niet overdreven te benutten. Haar zang kon wat krachtiger, maar paste goed bij het type dat ze voorstelde. Martin de Vries had de rol met nog iets meer lef hebben kunnen spelen. Hij heeft een mooie zangstem. Deze geschreven. Als hij na veel bidden en smeken toch weer wordt aangenomen, viert het personeel in de keuken een feestje, ook al omdat werkster Dora ja rig is. Daar wordt het loflied op Dora (Alma Legierse) gezongen. Rie Koorn speelde Johanna de dienstmeid op fantastische wijze, alsof ze zó is weg gelopen uit die tijd. Hein gaat dood en tijdens de begrafe nis staat stilletjes in de hoek een zeer lugubere doodgraver. Omdat Anker- blom/Riteco een prachtig lied zingt is daar de aandacht op gericht, maar die had eigenlijk naar de griezel in de hoek gemoeten: een stukje acteerwerk van grote klasse! Hij speelde een klein toneelstukje in zijn eentje. De musical eindigde een beetje open en ook wel happy. Jollema en Monique gaan sa men naar Parijs, Betty en Tom Anker blom trouwen, Guus Knakkerman ver laat het leger en gaat in zee met Rob bie, Therese trouwt met Jan, maar de twijfel is er en de adel vraagt zich af: er klopt iets niet.... Tussenspel De muzikale leiding was in handen van Bernhard en Tonneke Teilegen. Het or kestje, keurig gekleed, ondersteunde de zangers uitstekend. Een extra com pliment is op zijn plaats voor het tus senspel tijdens de decorwisselingen. Zachtjes werden variaties gespeeld op de liedjes en dat maakte het wachten aangenaam De choreografie van Clari- na Combé mocht er ook wezen. Al leen het dankje tijdens het lied „Even goede vrienden" was wat rommelig. Licht en geluid waren in handen van Jaap van Vooren, Ed Combé en Piet Hoogerheide. Met het licht zat het wel goed, maar het geluid was af en toe niet optimaal. Na de pauze werd het aanmerkelijk beter. Alle kleding was zelfgemaakt of -vergaard en prachtig. De overdadige soepjurken van de gra vin pasten goed bij het stuk Juul Swarthof, die ondanks tragische fami lieomstandigheden toch de grime had verzorgd, verdient zeker een compliment. De kapsels waren van Jeanette Zijm. Regisseur Sicco Geerdes kon tevreden zijn over de eerste avond, het publiek heeft genoten. In tegenstelling tot wat wij meldden in de vorige krant zet de heer J, J. van der Berg zijn werkzaamheden als uit vaartverzorger gewoon voort. Van der Berg heeft geen zelfstandige onderne ming, maar verricht dit werk desge vraagd voor mensen uit de regio Oosterend, terwijl soms ook anderen wel eens een beroep op zijn diensten deden. De heer B. Vlaming heeft nu wèl een onderneming als zodanig gestart Volgens Vlaming geschiedt dit in overleg met Van der Berg en is het de bedoeling om diens werkzaamhe den op een door Van der Berg te be palen tijdstip over te nemen. Tussen Van der Berg en begrafenisondernemer A. Maat zou echter al een overeen komst voor overname door Maat bestaan, als Van der Berg ermee stopt. Vlaming zegt niet van een der gelijke afspraak op de hoogte te zijn en dat Van der Berg hem 2!4 jaar ge leden eenzelfde belofte heeft gedaan. Het gebruik van de term „monopolie positie" m.b.t. de onderneming van Maat was niet juist. ondernemers-ak ti viteiten Per 1 mei heeft Marieke van Dessel-van Leeuwen de psycholo genpraktijk van Roelie Postma overgenomen. Mevrouw Postma gaat in Friesland een praktijk be ginnen. Marieke van Dessel af komstig van Schouwen-Duiveland, voelt zich aangetrokken tot wonen en werken op een eiland en ook het feit dat haar man hier reeds werkte stimuleerde dat zij naar Texel is gekomen. De nieuwe psychologe studeerde klini sche psychologie aan de Katholieke universiteit in Nijmegen en organisa tiepsychologie (voornamelijk conflic thantering) aan de Rijksuniversiteit van Utrecht. Het is haar met de paplepel ingegoten, want haar vader zat in de hulpverlening en haar moeder werkte op een school voor buitengewoon on derwijs. Ze wil op Texel de hulpverle ning zo goed mogelijk aanpassen aan de vraag. De psychologenpraktijk op Texel is een zgn. eerstelijnspraktijk wat inhoudt dat naast verwijzen door de huisarts mensen ook uit zichzelf kun nen aankloppen om hulp bij psychi sche problemen. Er is ook een samen werkingsverband met de huisartsen op Texel. Deze vorm is vrij uniek in Ne derland. „Het is heel belangrijk dat heel dicht bij de mensen in de buurt opvang is", aldus Marieke van Dessel. „De drempel om er heen te gaan mag niet zo hoog zijn. Het kan zijn dat ik iemand één of twee keer zie, als die persoon het even niet meer ziet zitten en maar even hulp nodig heeft, maar het kan ook langduriger zijn. Ik ben zeker van plan om mezelf nog verder te scholen, bijvoorbeeld op het gebied van hypnotherapie. In maart ben ik al een beetje begonnen in deze praktijk. Ik denk wel dat Texel een specifieke problematiek heeft, toch wel doorJat het een kleine gemeenschap is waar binnen sociale controle en eenzaam heid aanleidingen tot problemen kun nen zijn". De nieuwe psychologe is be reikbaar via de huisartsen of rechts reeks telefonisch 02220-5611. er kan af gesproken worden voor het spreekuur in het Groene Kruis-gebouw in Den Burg of ze komt op huisbezoek. Als er voldoende animo voor is wil ze in de toekomst cursussen geven op het ge bied van conflicthantering, gesprekstechnieken en sociale vaardigheden. De landelijke knipdag van de Ne derlandse Vereniging voor Papier kunst die zaterdag in de RSG aula in Den Burg werd gehouden is een onbetwist succes geworden. Er waren totaal ongeveer 250 perso nen die zich belangstellend ver diepten in eikaars werk, luisterden naar een interessante lezing en ook zelf de schaar ter hand namen om iets te maken. De bijeenkomst (met jaarvergadering van de vereni ging) was tevens een bijzonder ge zellige aangelegenheid. Voor veel bezoekers was het de eerste ken nismaking met Texel. Het aantal bezoekers overtrof de ver wachtingen. Blijkbaar hebben velen de bijeenkomst gezien als aanleiding om eens met Texel kennis te maken. Di verse bezoeksters hadden familieleden meegenomen en maakten er een voor jaarsvakantie van. De grote toeloop wordt ook verklaard door het feit dat naar verhouding veel papierknipsters in Noordholland wonen, zodat en reisje naar Texel voor hen niet zo'n ingrijpen de onderneming was. Na de opening van de dag om 11.15 uur dromden de deelneemsters samen rond de work shops, waar onder het motto „zien, doen en luisteren" veel was te leren op het gebied van de papierknipkunst. Er was ook werk van buitenlandse knipsters tentoongesteld. Dat op jeug dige leeftijd al fraaie resultaten kunnen worden geboekt, bewezen de de monstraties van een zestal kinderen. Veel mensen hadden zelf bid- en devo tieprentjes meegenomen in verband met de lezing over dit onderwerp door de heer Verspaandonck, oud- conservator van het Bisschoppelijk museum in Haarlem. Ter gelegenheid van de landelijke knip dag werd door de organiserende Knipkring Texel een speciaal suikerzak je uitgegeven. Daarvan zijn er nog wat overgebleven Verzamelaars kunnen zo'n zakje afhalen bij mevrouw M. Wieten-Gillot. Warmoesstraat 36 in Den Burg. 1 Leren van eikaars werk, dat was één der doelstellingen van de landelijke knipdag In de RSG-aula was daarom veel werk tentoongesteld. Op de foto een aantal knipsters bij enkele grote knipwerken van bomen. Links de landelijke voorzitster M. Schaminee-Schellekens uit Arn hem met onder meer knipster Sherry Noot uit Den Helder en mevr M. Helms uit Bennekom. Rechts de Texelse Knipkring-voorzitster me vrouw M. Wieten-Gillot.

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 7