ethouder Zegers opende xelse bijenstal Mark Jan Mulder bijna kampioen van Nederland! jwartj-100jaarjong van hart (jroen SENIOR 87 moerbeek krant Fly-in en de Mok Reconstructie Heemskerckstraat Rab Bouwmaterialen b.v. Gamma Bouwmarkt TVO in verzet tegen „oneerlijke concurrentie" Gemeente akkoord met familie Peet-Witte Wij nodigen u uit voor; zit- en slaapkamer meubelen voor ouderen. Volg borden, ingang Texgro Drankenhandel. iRICHT 15 SEPTEMBER 1887 - Nr. 10.179 DINSDAG 12 MEI 1987 \thouder Piet Zegers heeft zaterdagmiddag op het terrein L het Maartenhuis de bijenstal van de Stichting tot be id van de Nederlandse Bij" geopend. Hij knipte het lint pr, waardoor de deur van de stal kon worden geopend en \elijk het plateau werd onthuld met het beeldmerk van de f jaar bestaande stichting. Dat beeldmerk is géén han- \$merk, want de stichting wil met commercie niets van gn hebben. Dat laatste werd in veie toonaarden on- streept tijdens de zonnige openingsplechtigheid in de bn lucht. itichting wil het vanouds be- le Nederlandse bijenras in eer itellen door op Texel raszuivere In te kweken en deze op het [eland importeren, waar ze dan >laats innemen van bijenvolken als gevolg van vermenging istaardering") met andere soor- en door allerlei „bij- riendelijke" methoden om -^rtplanting en produktie te sti eren het loodje hebben gelegd. daartoe daadwerkelijk te kunnen jaan zal het thans geldende ver- iverbod voor bijen moeten worden opgeheven, althans wat betreft vervoer in de richting van Texel naar het vaste land. De stichting zal daarop aandrin gen bij het ministerie en intussen zo veel mogelijk steun en publiciteit ver werven voor haar thans nog omstre den streven. In kringen van bijenhouders zijn tegen stellingen te bespeuren die doen den ken aan de verschillen van opvatting inzake landbouwmethoden. Enerzijds imkers die op hard commerciële wijze streven naar produktie, door te zoeken naar betere raskruisingen en op chemi sche wijze ziekte en plagen bestrijden. Anderzijds zijn er de mensen die er Ipen door een Maartenhuis.pupil knipt wethouder Zegers het lint door. gelegenheid van de Fly-in wordt gehouden ter viering het vijftigjarig bestaan van vliegveld Texel en het vijfja- I bestaan van de Dutch Da- bta Association, alsmede het p-jarig bestaan van het mari- vliegkamp De Mok (tegen- |roordig Joost Dourleinkazer- geven wij vrijdag een spe- jiale krant uit. (eze wordt als bijlage van de 5-jarige Texelse Courant gra- s ter beschikking gesteld aan i abonnees. Daarnaast wordt ij tijdens de Fly-in op het liegveld verkocht. De krant prmeldt uitvoerig alles wat F'jdag en zaterdag resp. op De (lok en op het vliegveld is te Waven, alsmede andere bij- pnderheden die te maken heb- »n met de Joost Dourleinka- prne vroeger en nu, het vlieg- Nd, de DDA en de historische flatie die de Texelse Courant laaft met het vliegveld en de |i-M. Belangrijk onderdeel is aa geïllustreerde technische Jcschrijving van alle aan de l'y in deelnemende vliegtuigty- Vn- Omdat de krant ook pordt verstrekt aan de buiten- (ndse vliegtuigbemanningen is r' voor een groot deel twee- fig uitgevoerd. vanuit gaan dat de oorspronkelijke Ne derlandse bij goed genoeg is en die zich teweerstellen tegen bastaardering en chemische ziektebestrijding. Bedreigingen Zaterdagmiddag werd bij het Maarten huis de sfeer overduidelijk door laatst genoemde groep bepaald. Vol afkeer werd daar gesproken over de volop aan de gang zijnde ondergang van de Nederlandse bij, de vergiftiging van het milieu door „gewasbeschermers" - die helaas geen bijenbeschermers zijn - en allerlei trucs om bijen die elkaar ei genlijk niet moeten, toch tot voort planting te brengen. Stichtingsvoorzitter Ir. P. G. J. van Gurp bracht in zijn welkomstwoord dank aan de vele personen en instan ties die het stichten van de bijenstal op Texel mogelijk hebben gemaakt. Het benodigde geld kwam onder meer van donateurs en van de Texelse afde ling van de Nederlandse vereniging tot Bevordering van de Bijenteelt. Maar ook werd bijgedragen door het Anjer fonds, het Jan Zwammerdam- bijengilde uit Haarlem en de stichting Het Groene Land. Het Maartenhuis bood zijn grond aan voor dit doel. Maartenhuis-leider Piet Hogeboom zwaait er de scepter en de pupillen van het Maartenhuis hebben een handje geholpen bij de bouw en inrichting. Somber De deplorabele toestand waarin de Ne derlandse bijenstand verkeert, werd geschetst door de heer S. Fontein, grondlegger van de stichting en nu als adviseur aan de organisatie verbonden. Hij wees op ontevredenheid van de Nederlandse imkers die zich een jaar of zeven geleden begon te manifeste ren. Door bastaardering ging de bij enstand kwalitatief en kwantitatief achteruit, maar ook door het kleiner worden van drachtgebieden (terreinen met bloemen waar bijen honing kun nen halen) en het gebruik van gif in de landbouw. Ook de pogingen van imkers steeds meer honing te willen winnen, vormden een aspect van de „bij-onvriendelijke" benadering, waar door de bijenvolken hun innerlijke kracht verloren. Als voorbeeld werd de „schudmethode" genoemd. Door bijen en moer in een doos te doen en hevig te schudden, verliezen de bijen hun onderscheidingsvermogen en accepte ren élke moer. „Wat moet er van zo'n volk worden?!", aldus Fontein, die ver der afkeurend sprak pver het kweken van koninginnen op het moment dat een volk daar nog niet aan toe is, het telen van bijenvarianten (zoals een soort met extra lange tong die ge schikt zou zijn om meer honing uit klaver te halen) en het toepassen van medicijnen om ziekten te genezen in- plaats van selecteren en opruimen van een kennelijk inferieur volk als enig juiste middel om de soort met de goe de eigenschappen in stand te houden. Handel Het is de „commercialisering" die dit bij-onvriendelijke gedrag in de hand werkt en daartegen verzet de stichting zich dan ook, gesteund door honder den donateurs. Het experimenteren met vreemde bijen noemde Fontein heilloos. „Wie met de Nederlandse bij niet kan imkeren, slaagt ook niet met andere soorten". Hij vond het niet erg consequent van de overheid dat het wel strafbaar is om een stier los te la ten die bij de koeien in de omgeving ongewenst nageslacht veroorzaakt en dat men wel zomaar allerlei bijensoor ten kan laten rondvliegen. Hij brak een lans voor de milieuvriendelijke, klein schalige en ambachtelijke wijze van imkeren. („Het is de imker die kweekt; niet één of ander bureau") en bood de adviserende diensten van zijn stichting aan voor imkers die er ook zo over denken. Erg optimistisch wat betreft het behoud van de Nederlandse bij was hij overigens niet. In Duitsland moeten nu voortdurend bijenvolken worden geïmporteerd als gevolg van het uitsterven van niet-vitale volken. Als de huidige ontwikkeling doorzet zal de echte bij ook in Nederland over een jaar of tien zijn verdwenen. De Texelse stal zal hopelijk redding bren gen. Als het nodig is kunnen van hier uit gezonde bijen tegen kostprijs wor den beschikbaar gesteld. Overeenkomst Piet Hogeboom van het Maartenhuis wees op de overeenkomsten tussen de antroposofische levensbeschouwing en de principes van de mensen die stre ven naar gezonde bijen en een verant woorde exploitatie van die bijen. In de werkplaatsen, tuin en boerderij van het Maartenhuis werken de achttien bewo- Voorzitter !r. P. van Gurp van de Stichting tot behoud van de Nederlandse bij spreekt de genodigden toe ners met liefde en zonder kunstmatige chemische en giftige dwangmiddelen aan goede en gezonde eindprodukten. Hogeboom sprak de hoop uit dat dit kleine initiatief de goedwillende imkers zal motiveren. Voorzitter Jac. Stark van de Texelse bijenhoudersvereniging vertelde dat zijn club eerst wat argwanend tegenover het initiatief had gestaan („sommigen van ons denken ook dat de buiten landse bij het beter doet") maar al lengs was het vertrouwen gegroeid en van harte was de bijenstal dan ook fi nancieel gesteund. Mede dank zij de gevarieerde flora is Texel een heel geschikt bijenland. Uit eenlopende natuur- en cultuurgewas sen zijn op een betrekkelijk kleine op pervlakte aanwezig. Koolzaad is er weinig maar verder is er eigenlijk alles. Stark vertelde dat de heidehoning van Texel zelfs aan zijn aparte, pittige smaak is te herkennen. Dat is een ge volg van de kruizemunt die hier in combinatie met de heide bloeit. Controle Stark wees er wethouder Zegers wel op dat de naleving van het verbod om bijen van het vasteland naar Texel te brengen moet worden nageleefd wil men althans de beruchte varoa- parasiet blijvend van Texel weghouden. De observatiekast met bijen die bij de oude ambachtenshow van de folklore is te zien, zou dus geweerd moeten worden. De gemeente Texel staat positief te genover het streven van de stichting, zo bleek uit woorden van wethouder Piet Zegers. „Ik ben niet deskundig maar overal waar goede dingen gebeu ren wil ik aanwezig zijn". Zegers had in het gemeente-archief onder „bij" ge zocht en daarbij gemerkt dat de ge meente zich sinds 1982 dertien keer met dit onderwerp heeft beziggehou den. Het betrof de langdurige briefwis seling en discussie die er is geweest inzake de wenselijkheid om een ver- voersverbod voor bijen in te stellen om de varroa-mijt van Texel te weren. Het Texels Verbond van Ondernemers vindt dat de sociale werkplaats De Bolder het particuliere bedrijfsleven op Texel oneerlijke concurrentie aandoet. In een brief aan de gemeenteraad schrijft het TVO-bestuur het prijzens waardig te vinden dat De Bolder door een actief beleid werk aantrekt, maar dat het te ver gaat als in advertenties werk wordt aangeboden dat reeds door bedrijven op Texel verricht wordt. Met name wordt gedoeld op tuinon derhoud. „Daar bij particuliere bedrij ven de kosten hoger liggen omdat zij geen aanspraak kunnen maken op subsidies, lijkt ons hier van oneerlijke concurrentie sprake. Indien deze situa tie voortduurt zal dit op den duur tot verlies van arbeidsplaatsen in de parti culiere sfeer leiden". Het TVO-bestuur verzoekt het gemeentebestuur bij de Bolder-directie aan te dringen op beleidswijziging. Aanvankelijk bleek dat niet mogelijk maar later kwam er een importverbod voor alle waddeneilanden. Zegers stond niet afkerig tegenover het ver zoek van Texelse imkers om te bevor deren dat op de scholen meer voor lichting wordt gegeven over de functie van bijen in de natuur. Hij toonde zich blij met het stukje „puur natuur" dat de bijenstal is. „Ik hoop dat niet al leen de bijen zullen uitzwermen maar ook de ideeën die aan uw stichting ten grondslag liggen". De tijd- en geldrovende onteige ningsprocedure die de gemeente was begonnen om een stuk nabij de R.K. kerk in Den Burg gelegen grond te verwerven, hoeft niet te worden door gezet. De gemeente heeft met de fa milie Peet-Witte alsnog overeenstem ming bereikt. Dat gebeurde onver wacht, nadat de vervroegde opneming door deskundigen had plaatsgevonden en nadat de Raad van State zich had uitgesproken. Het gemeentebestuur spreekt van een alleszins acceptabele en minnelijke overeenstemming. Na een spannende turnwedstrijd in het Brabantse Veghel mocht Mark Jan Mulder uit Den Hoorn zich afgelopen zaterdag tweede van Neder land noemen in de categorie jongens tot en met 12 jaar. Een unieke prestatie, want nooit eerder in de GVT-historie wist een lid zo hoog te eindigen. Joost Brügemann, die ook van de turnpartij was, werd 25e van het uit 30 jongens bestaande deelnemersveld. Na een vroege afreis naar het Brabant se land begonnen Joost en Mark Jan om 9.00 uur in de „Microhal" met de wedstrijd om het Nederlands kampioenschap. Het eerste onderdeel ringen werd door beide Texelse deelnemers goed afge werkt. Een verdiende 7.00 voor Joost en een 8.05 voor Mark Jan. Vanaf dat moment begon de strijd om de (naar het scheen) derde t/m vijfde plaats voor Mark Jan. Door een goed uitge voerde overslag op zijn „slechtste" toestel bleef Mark Jan in de race. Een overslag die met 8.25 gehonoreerd werd. Joost liet ook een prima over slag zien, die vooral door wat te wei nig afstand tussen landingsplaats en kast iets lager werd gewaardeerd: 7.55. Op G.V.T.'s favoriete toestel rek, be haalde Mark Jan 8.30 en Joost 6.90. De strijd om het eremetaal nam nu duidelijke vormen aan. Patrick van Zeist van V.G.V. Varseveld voerde de ranglijst meedogenloos aan, terwijl de strijd om de tweede plaats in volle gang was tussen Jeroen Bakema van Hera Winschoten, Mark Jan Mulder van G.V.T., Danny Lindhout van Frater- nitas Den Haag en Jan Boerfijn van Thor Gouderak. Mark Jan wist zich echter op brug en langemat uitstekend te redden door resp. een 8.65 en 8.40 te scoren. Hij liep hiermee zelfs nog met grote stappen in op nr. 1 Patrick van Zeist. Tevens kwam Mark Jan los van de overgewaardeerde Jeroen Bake ma die met 0.1 punt voorsprong op Danny Lindhout als derde eindigde. Joost Brügemann draaide intussen ontspannen zijn wedstrijd uit In de slotfase van de wedstrijd mislukte zijn afsprong bij de brug, waardoor hij hiervoor slecht 6.85 kreeg. Zijn eerdere langemat-oefening was prima en met het hier verkregen cijfer kwam zijn to taal op 35.75. Het tot nu toe succesvol verlopen sei zoen van S.V.T. heeft met deze presta ties van Mark Jan Mulder en Joost Brügemann een hoogtepunt bereikt. Een nu incidenteel hoogtepunt, maar gezien de kwaliteiten van de rest van de hardwerkende Texelse jon- gensploeg, een succes dat in de toe komst misschien voor herhaling vat baar is. Einduitslag: 1. Patrick van Zeist (VGV) 8.60 (rek), 8.75 (sprong), 8.40 (brug). 8.35 (lange mat). 42.70 (totaal). 2. Mark Jan Mulder (GVT) resp. 8.30, 8.05, 8.25, 8.65, 8.40. totaal 41.65. 25. Joost Brügemann (GVT) resp. 6.90, 7.00, 7.55, 6.85, 7.45; totaal 35.75. Zie ook pagina 7. speciale presentatie van Extra aandacht voor een speciaal programma Fit-Form fauteuils. Hiervan zijn o.a. zithoogte en zit- diepte aan te passen aan uw indivi duele wensen. Ook andere extra's zijn mogelijk, zelfs verstelbare lendesteun en verwarming. Tevens wordt slaapkomfort voor se nioren extra benadrukt. U bent van harte welkom bij meubelhandel en mieneurverzorging b.v. Hogerstraat 8 14, tel. 02220 2572 méér dan 2000 m' koopkanaen FIT-FORM dealer Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs f 19,20 per kwartaal; los 90 cent Postgiro 652 Bankrelaties Amro Bank nr 46 99 17 636 Rabobank nr 36.25.01 742; NMB nr 67 34 60 398 advertenties, abonnementen, etc.; B De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, (022201 2741, na 18.00 uur 4881 [|je: Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 02220-2741 werktijd deze week tot en met dinsdag a s. Frans Hopman, Ongeren j, Burg, telefoon 02220 - 5472

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 1