jilei feestmaand voor O p-ja rig S.V. Texel Helderse Rob Wassenburg wint Waalder wielerronde Simpele winst voor Texel MBOEK, RECEPTIE EN REÜNIE Puntje tekort voor dameselftal Boys Badmintonclub houdt feestavond Jaarvergadering vrienden van het paard Mark Jan Mulder: „Ik hoopte op 'n plaatsje in top 10" 12 MEI 1987 ^nonderdag a.s. is het exact 75 jaar geleden dat Texels meest lemruchte club, S.V. Texel, werd opgericht. Dit historische lit gaat, zoals intussen uit tal van publicaties is gebleken, iet ongemerkt aan leden en aanhang voorbij. Afgelopen roeftfekend gingen de festiviteiten in de tot jubileumperiode t volMtgeroepen maand mei van start met een jeugdtoernooi en komend weekend staan de eerste hoogtepunten op het rogramma: vrijdag de officiële receptie, zaterdag een grote R flünie. Momenten om terug- en vooruit te blikken; bijvoor- Hld met behulp van het deze week te presenteren jbileumboek. TEXELSE COURANT Rob Wassenburg gaat over de finish, gevolgd door Gerard Butterman. De Helderse wielrenner Rob Was senburg toonde zich zaterdag in de jaarlijks gehouden wielerronde van De Waal de sterkste van een kop groep van vier man, waarvan hij de sprint won. De 19-jarige renner uit de ploeg van Halee wist dit jaar reeds eerder de befaamde ronde van Huisduinen op zijn naam te brengen. Hierdoor wordt hij als één van de grootste kanshebbers van de Tour de Lasalle dit jaar ge zien. De eindzege in deze ronde van De Waal betekent voor Was senburg dat hij de nieuwe leider is in het Texel-klassement, dat gaat over zeven wedstrijden op Texel. Dit klassement wordt gesponsord door het electra-installatiebedrijf van Willem Duvekot. De kopgroep, aanvankelijk bestaand uit negen man met daarin de Texelaars Dirk Vinke en de verrassend goed rij dende Theo Boom, formeerde zich al na twee van de twintig te ri|den ron den. Het parcours kende een straffe wind, waardoor het rennersveld van vijftig coureurs al snel uiteenviel. Vele renners konden het hoge tempo, voor al op het gedeelte van het parcours genheid tot ophalen van oude herinne ringen. De boerenkapel is ook aan boord en Piet Evers, exploitant van het boot-buffet, verzorgt de inwendige mens. De reünie begint om twee uur 's middags. Desgewenst kunnen de oud-leden 's avonds gezamenlijk hun hernieuwde kennismaking voortzetten. Vanaf zes uur is in hotel De Linde boom een groot diner. Niet geheel toe vallig speelt de reünie zich af in het weekend dat op de SVT-velden aan de Haffelderweg een tweedaags toernooi voor veteranen wordt afgewerkt. Dat kan reden zijn voor de reüniegangers om ook langs de oude vertrouwde lij nen de sfeer te proeven. Bij het team „Van Dok-boys" is zelfs bij de wedstrijdindeling rekening gehouden met het reünieprogramma. Receptie Vrijdagavond zijn de gebeurtenissen geconcentreerd in de SVT-kantine. Vanaf 18.00 uur is daar de officiële re ceptie, waarbij het bestuur kan worden gefeliciteerd. Aansluitend, vanaf onge veer 20.00 uur, is de laatste trekking van de grote loterij. De bijbehorende feestavond wordt ditmaal verzorgd door de jubileumcommissie zelf en staat in het teken van „verjaardag vie ren". De superhoofdprijs, een gloed nieuwe auto, wordt dan nog niet ver loot; dat gebeurt op de grote afsluiten de feestavond op zaterdag 30 mei in De Lindeboom. Deze avond wordt ge presenteerd door NOS-omroepster Noortje Roll en tot de optredende ar tiesten behoort o.a. Albert West en zijn showorkest Telephone. Elk lot geeft recht op twee toegangskaarten; niet-lothouders mogen ook komen, maar moeten entree betalen. Op 23 en 24 mei is er een sterk bezet tweedaags toernooi voor Texel 1 en 2, met teams uit alle windstreken en deelname van enkele eveneens 75 jaar bestaande clubs. Een week later, zaterdag 30 mei, staat een wedstrijd van Texel 1 tegen eerste divisie-topclub RKC gepland. Als deze profclub echter in de nacompetitie moet spelen, zal de wedstrijd naar een latere datum worden verschoven. Stanley Menzo Ter afsluiting van alle festiviteiten heeft de feestcommissie voor de jeugd een bijzonder aardig evenement in petto: een trainingskamp met Ajax-keeper Stanley Menzo, keepers-trainer van Ajax Frans Hoek en technisch wonder Gerrie Mühren Inu jeugdtrainer van Volendam). Waarschijnlijk wordt het trainingskamp rond de pinksterdagen gehouden, afhankelijk van o.m. com petitieverplichtingen van voornoemde voetballers. Een overvolle meimaand dus, die van SVT's 75-jarig jubileum iets onvergete lijks moet maken. Voor de helft zijn de buiten De Waal, niet meer volgen, waardoor slechts twintig renners de fi nishlijn passeerden. De kopgroep van negen renners reed hard door, maar het was de Hoornse Gerrit Butterman die het kennelijk niet hard genoeg ging en de lont in het kruitvat stak. Samen met Simon Compier uit de ploeg Jan Jansen-Onze Krant ontsnapte hij uit de groep, acht ronden voor het einde Eén ronde daarna wisten de Helderse renners Jan Adams en de latere win naar Rob Wassenburg hierbij aan te sluiten. Ook Theo Boom probeerde al leen het gat naar de koplopers toe te dichten, maar de voorsprong van twin tig seconden bleek net iets te groot. Na de poging van Boom probeerde Dirk Vinke samen met de Helderse renner Arjan Kos (winnaar van vorig jaar) om bij de kopgroep aan te slui ten. Ook zij konden het gat niet dich ten, waardoor ze niet konden mee doen aan de strijd om de ereprijzen. Vier renners van de vaste wal moesten beslissen wie zich dit jaar de sterkste van de ronde van De Waal mocht noe men. Rob Wassenburg won nipt de sprint voor Gerard Butterman, gevolgd door Jan Adams en Simon Compier. Dirk Vinke won de sprint van Arjan Kos en eiste hiermee de vijfde plaats woor zich op. De 19-jarige Wassenburg was zeer content met deze overwin ning. „Deze overwinning is een stimu lans om ook de volgende wedstrijden op Texel mee te rijden. Ik ben van plan om ook die andere zes wedstrij den voorin te eindigen en misschien kan ik nog een paar wedstrijden win nen. Ik ben nu genoodzaakt om mijn eerste positie in het Texel-klassement te verdedigen. We hebben een sterke ploeg, dus ook in het Noordhollands kampioenschap, dat hier op 16 mei wordt gehouden, verwacht ik dat we goed zullen rijden", aldus Wassenburg. Uitslag 1. Rob Wassenburg, 2. Gerard Butter man, 3. Jan Adams, 4. Simon Com pier, 5. Dirk Vinke, 6. Arjan Kos, 7. Michel Hydra, 8. Theo Boom, 9. Jan van der Vaart, 10. Martin Bakker Het dames-voetbalteam van Texelse Boys kwam zondag een puntje te kort om een beslissingswedstrijd om het kampioenschap te mogen spelen. Tegen concurrent Zee macht werd het op het Boysveld 4-4, na een 4-1 achterstand. Ook voor Zeemacht was deze uitslag teleurstellend. De uit handen gegeven zekere" winst had voor de Helderse club het behalen van de titel bete kend. Nu moeten de dames in een ex tra duel met stadgenoot Watervogels gaan uitmaken wie kampioen wordt. Doordat Zeemacht veel fans had mee gebracht was er sprake van een sfeer volle entourage zondagmiddag. Alle treffers werden met veel gejuich be groet. Zeemacht startte voortvarend met een snelle 2-0 voorsprong. De rust ging in met een 2-1 stand door een benutte penalty van Anita Witte. Na rust leek het met de Boys gedaan; binnen enkele minuten was het 4-1. De thuisclub hield echter stug vol en begon een inhaalrace. Monique den Braven en Esther Kuip scoorden en in de laatste minuut knalde Gerda Koop man de Zeemacht-droom (voorlopig) aan diggelen. leden van de jubileumcommissie al in deze opzet geslaagd. Immers, de ge waagde loterij met loten van ƒ100,— per stuk, die eind september van start ging, is nu al een succes te noemen. De bijbehorende activiteiten als loten- verkoop en organisatie van feestavon den, leiden tot een eendrachtige sfeer binnen de club. O.l.v. Kees Boeijen zijn SVT-leden intussen gestart met de ver betering van de accommodatie, waar voor de loterij-opbrengst is bestemd De tribune werd opgeknapt en de uit 1962 daterende kleedkamers werden grondig gerenoveerd. de hand van circa 200 foto's ien de samenstellers G. ten Henk Boon, Rein Stam en s Heerschap een overzicht ge- In van 75 voetbaljaren in het |nzwarte tenue. Voor zover mo- laten zij de foto's voor zich- preken, slechts aangevuld de namen van de afgebeelde nen of een toepasselijk uit Texelse Couranten overgeno- knipseltje. Een herinneringsal- in de stijl van Texel te kiek", !.V. Texel te kiek" dus. ts van periodes waaruit weinig nateriaal voorhanden is, wordt ieen korte tekst volstaan. Aardig is de allereerste foto werkelijk is ge- deree kt In het oprichtingsjaar 1912. Tot ste er izing van hun medesamenstellers n den de heren Ten Cate en Boon 1 han; feilloos alle namen uit de eerste n mo( tot 1925 op te noemen. In de pe- tot 1933 was dat iets moeilijker scherj *ns het aantal leerlingen van de t de c nalige Zeevaartschool dat de ïzwarte gelederen kwam verster- Overigens was Ten Cate zelf ook 'oetballende zeevaarder. Nare bij- itrolalOi Ivo ïsluiti I— :i gelu fors werd overschreden. Het boek, waarvan de druk werd verzorgd door Langeveld en de Rooy, verschijnt in een oplage van 800 exemplaren en kost ƒ19,50 bij voorinschrijving. Niet volledig Zoals Stam al aangaf, is er geen spra ke van een compleet standaardwerk; de makers pretenderen ook niet volle dig te zijn. al vloeiden er soms bloed, zweet en tranen om één of twee nog ontbrekende namen te achterhalen. De foto's werden gerangschikt in hoofd stukken, naar chronologische volgorde en aard. De eerste pagina's zijn inge ruimd voor de jaren vóór de oorlog: de opening van het eerste voetbalveld aan de Lijnbaan, de ingebruikname van het huidige terrein in 1921, de aspirantjes van Dapper en het (voorlopig) sportie ve hoogtepunt, het kampioenschap in 1937 en promotie naar de derde klasse. Vervolgens de oorlogsjaren. De volgen de hoofdstukken tonen in fasen de ontwikkeling van SVT tot de huidige status. Een aantal onderwerpen krijgt apart aandacht, zoals het jeugdvoet bal. Van foto's uit het prille begin rond 1930 onder de bezielende leiding van ijle Jaren '50 was handbal een bloeiende afdeling van de SV. Dit team behaalde in 1955 ^kampioenschap in de 2e klasse afd. Alkmaar. Voor: Ina Geus, Marianne v.d Slikke, 7 Dros, mevr. Van Koningsveld, Jetty Agter. Aly Kiewiet. Achter: D. Dapper, Marga S, Willem van Zeijlen, Nel Agter, Groetje Saai, Anneke Meindertsma, Sonja Witte, Jan fcn en Wim Kiewiet. jistigheid voor de samenstellers was de drie d vier personen die nog al- 'an de oprichtingsjaren hadden ïen vertellen, tijdens de voorberei den overleden of het niet meer |nen herinneren. Uit hun herinnerin- kon derhalve niet worden geput, eerste probleem was vanzelfspre- j het verzamelen van geschikt ma- lal. Een paar jaar geleden was -lid Huug Snoek jr. al begonnen het aanleggen van een foto- lief. Verder kan worden gebruikge- ikt van de hele collectie van Wil- van Zeijlen, één van de meest ac- 5 figuren in de clubhistorie. Het Jt dat Van Zeijlen op alle foto's van '3ren 1937 tot aan zijn huwelijk hal- zege de jaren vijftig, staat af ge ld, inclusief die van de kortstondi- •andbal- en atletiektakken. Bertus ïrschap stelde zijn albums met kiek- ter beschikking en toen was de zo'n beetje op. Oproepen in de it leverden nauwelijks respons op. ^spontane reacties van o.a. Netty igejan-Boon, Simon Dros en Wim pn(?) waren slechts kleine stapjes ruit. Pas na de dead-line", de yste datum van inleveren van mate- I' i.v.m. rangschikken en drukwerk, bij de samenstellers plotseling na tip binnengesijpeld en werden te er ure nog enkele waardevolle orische foto's toegevoegd. Rein m: ,,0p het laatste moment, toen eigenlijk helemaal geen tijd meer 'den om overal nog achteraan te n, rolden de foto's zomaar binnen, we met het 76-jarig bestaan weer fotoboek zouden uitbrengen, zou- we ongetwijfeld uit véél meer ma- aa' kunnen kiezen". 1 resulteerde is niettemin een 72 ■pnas tellend overzicht, waarmee de ■spronkelijke opzet van 48 pagina's D. Dapper tot aan de elftalfoto's van de huidige generatie pupillen en junio ren. Ook worden de schijnwerpers ge richt op andere sporten dan voetbal die bij de Sportvereniging Texel gedu rende een bepaalde periode werden beoefend. In de vijftiger jaren was er bijvoorbeeld een bloeiende afdeling handbal, waarin de dames en meisjes zich konden uitleven. Kort voor de oorlog was er een atletiekafdeling en daarvan getuigen de foto's. Niet lang na de oorlog ging de atletiekafdeling (o.l.v. Roel Berkenbosch en Jan van der Pijl sr) ter ziele. Andere items die een apart plaatsje in het boek hebben verworven: reislustig SVT (onder aanvoering van oud penningmeester Gerrit Dros) werden elk jaar tweedaagse reisjes onderno men naar bekende attracties als Pano rama Mesdag, Openluchtmuseum enz. (Indertijd een hele belevenis voor leden en vrouwelijke aanhang), bal-masqué, accommodaties etc. Al met al een be zit dat bij geen enkele rechtgeaarde SVT'er in zijn boekenkast mag ontbreken. Het is niet moeilijk te voorspellen dat de uitgave tijdens de zaterdag te hou den reünie gretig aftrek zal vinden. Reünie Inmiddels hebben zich 200 reünisten (incl. echtgenotes) bij het organisatie comité (Henk Boon, Bertus Heerschap en Kees Boot) aangemeld. Er zijn erg veel aan de overkant woonachtige oud-leden bij en dat lijkt de reünie in teressant te maken. Het programma van de eigenlijke reünie speelt zich ge heel af op een in de veerhaven aan 't Horntje liggende Teso-boot. Daar zal een foto-expositie zijn ingericht door Bertus Heerschap en Aad Vaars. Ver der biedt het programma vooral gele- PAGINA 7 Gezien de stand onderaan in de vierde klasse A had de wedstrijd Texel-Go Ahead een belangrijke en spannende wedstrijd moeten wor den. Go Ahead dat minstens een punt moest halen om degradatie te ontlopen, anders was men afhan kelijk van de andere resultaten, maakte niet eenmaal de indruk te willen knokken voor een goed re sultaat. Daardoor behaalde Texel wel een heel simpele overwinning. Met een 4 0 nederlaag werden de gasten naar Alkmaar teruggestuurd. De wedstrijd werd in feite al in de eerste minuut beslist. Bij de eerste de beste aanval van Texel trok Paul van Exel de bal goed terug op Gerrie Plaatsman die hard inschoot: 1—0. Go Ahead probeerde nog wel iets te rug te doen, maar dit gebeurde zonder enige overtuiging. Arjan Verseput kreeg nauwelijks moeilijk werk en de keren dat hij in actie moest komen, bewees hij dat hij steeds beter is gaan spelen als gelegenheidskeeper. Op slag van rust veroverde Martin Koorn, die overigens deze week een proefwedstrijd heeft gespeeld bij FC Utrecht, de bal op zijn tegenstander en bediende hij Simon Brand op maat. Deze schoot schitterend raak: 2—0. Na rust daalde het spelpeil tot een be denkelijk niveau. Go Ahead gaf de moed op en Texel kreeg legio kansen. Commentaar Scheidsrechter Stam vond het nodig om een stempel op de wedstrijd te drukken door een aantal spelers van Go Ahead wegens aanmerkingen op de leiding te noteren. Go Ahead stond op een gegeven moment met nog slechts negen spelers in het veld, doordat een speler het veld was uit gestuurd en een andere speler gebles seerd raakte. Ze hadden geen wis selspelers meegenomen naar Texel. Texel profiteerde hier maar gedeeltelijk van door slechts twee van de vele kansen te benutten. De doelpunten werden gescoord door Paul van Exel. Toch was er, ondanks de grote neder laag, vreugde bij Go Ahead, toen be kend werd dat Geelzwart met 2—0 verloren had van VZV en daardoor de gradeerde. Texel heeft een matig sei zoen afgesloten met een vierde plaats. Teleurstellend omdat het gat met de kampioen (12 punten) wel heel erg groot is. Dit team heeft meer en grote re mogelijkheden. Mogelijkheden die er volgend jaar misschien wel uitkomen. Vrijdag 15 mei houdt de badminton club weer een feestavond met barbe cue op het terrein van bungalowpark ,,So What", Californiëweg 29. Aan vang 19.00 uur en de kosten zijn ƒ7,50 p.p. Leden die interesse hebben kun nen zich met of zonder introducé(es) opgeven vóór woensdag 19.00 uur bij Edu Veenstra, telefoon 02228-229. Op vrijdag 15 mei houdt de Vereniging voor Vrienden van het Paard haar jaar vergadering in hotel Rebecca in De Waal, aanvang 20.00 uur. De agenda bestaat uit: opening, ingekomen stuk ken, notulen en de jaarverslagen van de secretaresse en penningmeester, rondvraag. ,,Pas bij de laatste onderdelen wist ik dat ik een goede kans had om in de prijzen te vallen. Maar dan moest ik die wel hardstikke goed uitvoeren." Welnu, de 12-jarige Mark Jan Mulder uit Den Hoorn dééd het „hardstikke goed" en verover de zaterdag bij de Nederlandse kampioenschappen turnen voor jongens tot en met 12 jaar de tweede plaats. Nuchter kijkt hij twee dagen later op zijn prestatie terug: „Het begon meteen goed aan de ringen en voor de rest heb ik een hele lekkere wedstrijd gedraaid." Vooraf had Mark Jan zijn kansen minder hoog ingeschat: „Ik hoop te op een plaatsje bij de eerste tien." Vorig jaar was het Texelse turntalent ook al present op de NK en behaalde toen een 15e plaats. Dit jaar overleefde Mark Jan de voorronden met gemak en pakte de titel bij de provinciale kampioenschappen. „Dat was on verwacht. Er deed namelijk een hele goeie uit Amsterdam mee en ik dacht dat die „vet" zou winnen." Mark Jan zegt zijn resultaten te danken aan een „ontzettend goe de" trainer, Nico Stoter van GVT, van wie hij nu vier jaar les krijgt. Tweemaal per week anderhalf uur extra training in de Beatrixzaal, naast de gymlessen in Den Hoorn, dat is de basis „Veel an deren die in Veghel meededen, trainen veel meer dan ik. Wat zij in een jaar doen, daar doe ik vier jaar over." Toch liet Mark Jan al deze knapen kansloos achter zich, wat wel iets zegt over zijn aanleg. In de laatste week hadden hij en Joost Brüge- mann (die ook naar de NK ging) een extra pittige training gehad. Daarna alleen nog maar rust. „Zo begonnen we lekker fit aan de wedstrijd. Behalve Joost en Nico waren er ook supporters mee- m'n vader en pioeder, zus Anita, me vrouw Brügemann en Joost zijn vriendin Irene. Dat was best een steun, iedereen jubelde en klapte hard. Maar Winschoten had bij voorbeeld wel 30 fans mee, dan jubelde en juichte de halve tribu ne. Voor de rest leek het eigenlijk wel een gewone wedstrijd, al was ik iets meer gespannen. Mijn va der hield de stand bij en na drie onderdelen hoorde ik dat ik heel hoog stond. Dat was een mooi steuntje in de rug." Aan selectietraining denkt Mark Jan voorlopig niet: „Ik zou nooit twaalf uur willen trainen en in va kanties doorgaan. Dan heb je ner gens anders meer tijd voor. Zolang ik er tijd voor heb en het leuk vind, ga ik door. En dat zal nog wel een poosje duren." Een trotse Mark Jan met zijn zilveren medaille.

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 7