Toespraken en notenbomen bij opening speeltuin Mars kunst én functionee 'Buizentelefoon' Mai Ben Witte ontwierp uniek proj J dl A Wielrenwinst voor Koopman en Witte Scouting zoekt hulp bij leiding Snorkelinstuif in Molenkoog Veel sfeer bij judowedstrijd Trimzwemmen Goed afgelopen Scouting haalt gereedschap op in De Koog en De Waal Bridgers op dreef Weinig belangstelling voor stratenloop Cocksdorp verloor laatste wedstrijd Reünie SM. De Koog S.V. De Koog speelt promotiewedstrijden MOC wint van ZDH met 3-1 PAGINA 8 TEXELSE COURANT DINSDAG 121 DA den en de pop zal bij een volgende gelegenheid weer ten tonele komen. Veel mensen hadden de rebus goed en er is geloot. Winnares werd R Meedendorp-van Wijk. Er waren ver- schillendp troostprijzen, onder andere een damspel voor burgemeester Schipper. De volleybalwedstrijd is gewonnen door de Marskramer met 2—1. De speeltuin in woonwijk De Mars bezit één speelmogelijkheid die men nergens anders ter wereld zal aantreffen: het zgn. „communica tieproject". Dit ogenschijnlijk sim pele systeem van buizen en beton nen elementen, waarmee met el kaar kan worden gecommuniceerd, werd bedacht en uitgevoerd door de Texelse kunstenaar Ben Witte. Hij noemt de „buizentelefoon" een combinatie van kunst- en speelobject. „Ja, het project is uniek te noemen, want nooit anders is het zó uitge voerd. Het gegeven om door deze bui zen heen te praten is natuurlijk wel al lang bekend, dat wist je als kind al. Een jaar of drie geleden werd ik op het idee gebracht. Op de speelweide in Den Burg raakten enkele kinderen aan het spelen van lange kunststof drainagebuizen die daar lagen. Dat idee ben ik toen gaan uitwerken", zo zegt Ben Witte (33). Hij stapt; het idee naar De Mars, waart eniging De Marskramer juist met de plannen voor een spea Alle betrokkenen raakten gelijk siast; het project paste pracht» plannen. Ook de heer Holtus Jantje Beton bleek warm te It Met André Balk en Joanne Ki van De Marskramer was BenH naar Amsterdam geweest om nen toe te lichten. Holtus stort het punt om in de VUT te gai zegde toe om het plan er doop slepen. Ben Witte: „De man was doli ast. In de twintig jaar dat ik hl heb ik alles wat ik zag zitten el heen gesleept, zei hij, dus luklBSV ook. Hij had nog niet eeder maakt dat een kunstenaar op ze aan zoiets meewerkte." In maart konden de eerste vor het communicatieproject op ld Geholpen door vee! kinderen plant burgemeester Schipper een notenboom. |6I< 7-j [lie tuinterrein worden geplaatst zes betonnen elementen van kilogram zwaar, en ondergroni buizen die de elementen („teli met elkaar verbinden. De kind gen zelf ontdekken volgens vv> systeem dit is gebeurd. Aan van kleuren aan de uiteinden buizen is dit verband ook zichi maakt. Het is niet nodig om d buizen te schreeuwen om elke kunnen verstaan. Reeds bij no>| volume is alles goed te horen, geluid vervormt alleen een bi echo-achtig. Maar dat maakt spannend", meent Ben Witte. De kunstenaar schat dat hij ei 500 uur arbeid in heeft gestopi] dat nooit helemaal goed te bei De betonnen elementen heeft bij Rab gegoten en later ter ple met pasteltinten afgewerkt. Bel rijkste eis was de veiligheid voi gebruikers (de buurtjeugd). Hei taat noemt Witte een „oerdege constructie", die bovendien rela goedkoop is en zeer functiones kinderen kunnen er tegelijkertiji bruik van maken. De buizen zij een hoogwaardige kunststof ve digd. Door de vorm is het niet lijk dat regenwater binnendring: een roestvrijstalen rooster dat de pijp heeft aangebracht voori dat zand en rommel het projeci bruikbaar maakt Patent heeft hij er niet op aangl vraagd. Dat schijnt niet noodzs zijn, omdat naapen op eenvout| ze juridisch aanvechtbaar is. Be hoopt dat hij voor het project n meer potentiële afnemers zal wi interesseren. Bij de opening var speeltuin afgelopen zaterdag he in elk geval al enkele aardige co ten in die richting gelegd. Voor hij op mogelijke klanten als rei parken en zwemparadijzen. een verdere achterstand. Het laatste kwartier kreeg ZDH meer kansen, maar de voorhoede vond nog niet de juiste richting. Drie minuten voor het eindsignaal bracht MOC de stand met een prachtig schot op 3—0. In blessu retijd zette Jan de Wit vanuit een hoekschop eenvoudig de eindstand op 3-1. Tijdens de vrijdag gehouden wie lerwedstrijden speelde zich bij de jeugd een sportieve strijd af tussen Frans Witte en Stefan Bousma. Frans wist in de sprint Stefan te verslaan. De uitslag werd daardoor: 1. Frans Witte, 2. Stefan Bousma, 3. Richard Bousma, 4. Robin Verduin en 5. Jan Werner Prins. Het is jammer voor de 8-jarige Jan Werner dat hij zich niet kan meten met leeftijdgenootjes. Zijn mede-renners zijn allemaal al wat ou der. Er is nog plaats bij de wielervere niging voor jeugdige renners (jongens en meisjes). Er zijn ook nog enkele huurfietsen beschikbaar voor de leef tijd vanaf ongeveer 9 jaar. Bij de senioren werd hard gereden. Er vormde zich een kopgroep van drie man. Hans van Osch moest zich laten terugzakken, waarna Richard Koopman en Nico v.d. Ploeg ronden lang goed bleven samenwerken. Ze bouwden daarmee een voorsprong op van meer dan een minuut op het achtervolgende peloton. De uitslag werd: 1. Richard Koopman, 2. Nico v.d. Ploeg, 3. Evert Koopman, 4. Theo Boom, 5. Tymen Wit, 6. Jaap Kuiper, 7. Hans van Osch, 8. Willem Keijser, 9. Henk Broekman. De gidsen (meisjes 11-14 jaar) van Scouting Texel beschikken over te wei nig mensen voor de leiding. Uitgeke ken wordt naar iemand van 18 22 jaar die wil helpen. Geïnteresseerden kunnen contact opnemen met N. Slij- derink, telefoon 02270-2374. Woensdag wordt in zwembad Mo lenkoog een snorkelinstuif gehou den. Kinderen die in het bezit zijn van diploma B kunnen dan ken nismaken met de snorkelsport. Snorkelen is een aantrekkelijke vorm van recreatie, die door zijn uitgebreide mogelijkheden een groot aantal kinde ren veel plezier zal verschaffen. Tijdens deze snorkelinstuif zullen aan de kin deren de grondbeginselen van het snorkelen worden geleerd. Snorkelma teriaal wordt beschikbaar gesteld door zwembad Molenkoog en het personeel van het zwembad zal de instructie ver zorgen. De snorkelinstuif is van 14.00 tot 16.00 uur. Kinderen die zich de snorkelsport geheel eigen willen ma ken, kunnen zich opgeven voor een cursus snorkelen. De oefenstof zal voornamelijk bestaan uit de volgende onderdelen: zwemmen (zonder basisuitrusting), snorkelen (met basis uitrusting) en behendigheid (met basis uitrusting). Deelnemers aan de cursus dienen in het bezit van diploma B en tenminste 9 jaar oud te zijn. De lessen worden gegeven op woensdag van 18.00 tot 18.30 uur. Cursusduur: 8 les sen van 30 minuten. Kosten 722,50. Deelnemers ontvangen na afloop van de cursus een diploma wanneer ze een aantal tests met goed gevolg afleggen. Opgeven voor de cursus kan bij de kassa van het zembad of telefonisch 02220-3373. Zaterdag werd een vriendschappelijke wedstrijd tussen judovereniging Shima en Asahi San uit Hippolytushoef ge houden in sporthal De Ferrever in Den Burg. In totaal deden 55 judoka's mee. Zeven medailles gingen naar Shima en twee naar Asahi San. Shima's beste judoka. Hans Kraay, moest verstek la ten gaan wegens een gebroken arm. Hierdoor zal hij ook niet deel kunnen nemen aan het Waddentoernooi dat op 23 en 24 mei wordt gehouden op Terschelling. Woensdag start zwem- en poli TX '71 weer met haar wekelijl uurtje trimzwemmen. Dit omvj onderdelen van het zwemmen, het leren en /of beoefenen van borst- en rugcrawl, reddend z' men, kunstzwemmen, waterpi kelen, maar ook het rustig baai zwemmen. Het motto is: niets alles mag. De kosten die hieraf bonden zijn bedragen f3— per ƒ30,— voor het hele seizoen. Hl zwemmen is op woensdagavoi clubavond van TX '71) van 2O.0) 20.30 uur. ledereen is van harte[ welkom. Een 8-jarig jongetje uit Den BurJ donderdagmiddag met zijn fiets de Hallerweg de Bernhardlaan c werd daar aangereden door eenj Bernhardlaan rijdende automobïl Den Burg. De fiets werd zwaar schadigd, de auto liep een deuk| maar het jongetje kwam met vrij. di Scouting Texel werkt ook dit jaïj mee aan de actie „Gered Gereer schap". Bij deze actie worden dankte hamers, zagen, schoffels, ken, troffels, maaimachines, enz opgehaald, opgeknapt en naar f ten in de Derde Wereld gestuurd ze voorzien in een dringende be) Vrijdagavond tussen 19.00 en 21 bezoeken de Scoutingleden De en De Waal waar bij huis aan hu gereedschap zal worden gevraajl Op de bewoners wordt het beroej daan alvast uit te kijken wat kan den afgestaan. De gereedschap? I hoeven niet in perfecte staat te i I Het is makkelijk als de spullen vil vóór 19.00 uur op de stoep wordl gezet. Speeltuin De Mars met op de voorgrond een betonnen element Rechts op de foto is een kind reeds aan het ..telefoneren". ,,lk wil eerst weten of de kinderen vinden dat ik bij zo'n officieel gebeuren mijn ambtsketting moet dragen". Zo begon burgemeester Schipper zaterdag zijn toespraak bij de niet al te plechtige opening van de speeltuin in de wijk ,,De Mars". Genodigden van verschil lende organisaties plantten notenbomen. Er werden diverse toespraken afgestoken, maar de kinderen speelden ondertussen ge woon door. Na luid ja-geroep deed de burge meester zijn ambtsketting om. Van daag zie ik om mij heen het trotse bestuur van de buurtvereniging", aldus burgemeester Schipper. ,,lk zie ook de talrijke vrijwilligers die hun best heb ben gedaan deze werkelijk unieke buurtspeeltuin klaar te krijgen. Al van af augustus 1985 bent u bezig om een speelgelegenheid voor kinderen van 0 tot 16 jaar van de grond te krijgen. Het heeft u heel wat praten, teleurstel ling en vrije tijd gekost. Veel ouderen hebben er al jaren mee gespeeld. Het resultaat is werkelijk fantastisch. Vooral door de combinatie van een zoge naamd communicatieproject en de spelmaterialen. Namens het gemeente bestuur wil ik de buurt complimente ren met dit resultaat. Nu moet er ook nog gebruik van worden gemaakt door de kinderen. Ik hoop dat de speeltuin intensief, maar ook op de juiste ma nier zal worden gebruikt. Kinderen, ga er veel spelen, maar wees er ook zui nig op. Want als jullie te groot zijn ge worden zijn er vast wel anderen die er willen spelen. Ze hebben mij gevraagd om de speeltuin te openen, maar ge lukkig hoef ik niet overal doorheen en overheen te klauteren. Ik moet een no tenboom planten. Wie wil mij daar bij helpen? Dan openen we met zijn allen samen de speeltuin". Samen met zeven andere genodigden werden enkele notenbomen geplant. Piet Holtus, oud-consulent van de NUSO-Noord Holland feliciteerde het bestuur van de buurtvereniging. Het was voor hem een bijzondere dag om dat deze speeltuin een project is dat hij heeft begeleid en dat voltooid is toen hij al in de VUT was. Het is het enige project dat de NUSO ooit heeft begeleid op Texel. Jantje Beton De buurt vereniging De Marskramer diende bij het Nationaal jeugdfonds, beter bekend als Jantje beton, een verzoek is voor een bijdrage in de kosten van het communicatieproject, dat was ontworpen door kunstenaar Ben Witte en dat moest worden ge realiseerd in de speeltuin. Het Natio naal Jeugdfonds vroeg Piet Holtus om advies. Die zag het project van Witte wel zitten, maar zijn interesse ging ook uit naar de speeltuin. Door er één project van te maken had men meer financiële mogelijkheden. Er moesten nog wel enkele ambtelijke problemen worden opgelost. Namens het bestuur van de stichting Jeugd- en Jongerenwerk en ook als jeugdwerker en als voorzitter van de gemeentelijke adviescommissie speel tuinen en spelgelegenheden, vertelde Jan Kramer dat de eerste contacten over een speeltuin in de Mars dateer den van mei 1985. Er werd eerst ge dacht aan speelvoorzieningen op de parkeerplaatsen. Er waren problemen over de bestemmingen van het terrein waar de speeltuin nu is. ,,Wij dachten de NUSO niet nodig te hebben en ook geen fondsen; wij waren gewend op Texel alles zelf te regelen", aldus Jan Kramer. ,,Na twee jaar doorzetten, met name door het bestuur van de buurtvereniging is de speeltuin gereali seerd. De les voor de adviescommissie is al duidelijk: betere contacten met de NUSO onderhouden. Tot nu toe zijn speeltuinen op Texel de sluitposten van de bestemmingsplannen geweest. Deze speeltuin is aangelegd op grond waar nog gedeeltelijk een bouw- bestemming op zit. Maar wij hopen dat daar nooit wat wordt gebouwd. Ik denk dat wij als adviescommissie de bestemmingsplannen heel kritisch moeten volgen en ervoor moeten zor gen dat er voldoende ruimte voor groen en voor spelvoorzieningen voor kinderen in de wijken komt." Onderhoud Ed Moojen van de Woningbouwvereni ging Texel onderstreepte het belang van goede onderlinge verhoudingen van buurtbewoners. Het stichten van een speeltuin is geen eenvoudige zaak, maar als deze er eenmaal is, komt het onderhoud. Om de buurtvereniging daarin te ondersteunen, overhandigde Moojen namens de woningbouwvere niging de cadeaubon van honderd gul den, waarvoor onderhoudsmiddelen kunnen worden gekocht. Na zijn toespraak konden de kinderen genieten van een kindervoorstelling in de tent, terwijl op het veld een volley balwedstrijd werd gehouden tussen de gemeente en de Marskramer. De dag werd besloten met een feestavond voor de leden van de buurtvereniging. Tijdens de 's ochtends gehouden rom- meltjesmarkt werden raadspelletjes ge daan, waarvoor prijzen beschikbaar waren gesteld door winkeliers. Uitslag: Texelse producten waren 2500 gram. Gewonnen door mevrouw C. Druif. Gezamenlijke leeftijd bestuursleden 164 jaar. Taart gewonnen door mevrouw A. Verberne-Commandeur. Knikkers in pot 315, gewonnen door E. Medema. De pop heette Linda. Dit is niet gera- De vier Texelse bridgeparen die deelna men aan de jubileumdrive ter gelegen heid van het veertigjarig bestaan van het district NHN in Akersloot, waren goed op dreef. In totaal deden 150 pa ren mee. Uitslag: Ie. Mevr. v. Hoogen-G. Bakker 58.93% 1e. Mevr. De Laat-J. Hoogerheide 58.33% 4e. Mevr. Bakker-B. v. Hoogen 50.60% 5e. Familie Van Sambeek 50.40% Iedere maandagavond is vrije drive in De Lindeboom te Den Burg. ledereen is welkom. Het inleggeld is 710— per paar. Mooi weer, maar weinig be langstelling was er bij de straten- loop die zaterdag werd gehouden in De Waal. Dit weerhield de vier jarige J. Buis er echter niet van als een echte sportman in 26.28 min. over de finish te gaan. Bij de 2,75 km kwam Norbert Eelman als eerste binnen. Jan Willem Kraay werd winnaar over 5,5 km. Theo Fran- chimon wist zijn favorietenrol op de 8 km waar te maken, door twee minuten voor Maurits van der Heyde te eindigen. Uitslagen: 2,75 km: 1. Norbert Eelman 9.20 min., 2. Roald van der Slikke 10.10 min., 3. Mike Nolting 10.11 min. 5.5 km: 1. Jan Willem Kraay 20.25 min., 2. Denhard van der SLikke 21.06 min., 3. Mark Riteco 22.30 min. 8 km: 1. Theo Franchimon 27.18 min., 2. Maurits van der Heyde 29.15 min., 3. Emil van Bavel 30.23 min. De volgende stratenloop is op zaterdag 23 mei in Oudeschild. SV Cocksdorp speelde zaterdag zijn laatste competitiewedstrijd te gen HOSV. De hoeveelheid nieuwe spelers die waren opgesteld bij HOSV waren van betere kwaliteit dan degene waartegen Cocksdorp in de herfst heeft gespeeld. Dit bleek al snel na de aftrap toen een nog niet geconcentreerd spelend Cocksdorp binnen een kwartier te gen een 0—3 achterstand aankeek. Dit kwartier zou de durpers nog zwaar opbreken. Na 0—3 begon Cocksdorp beter in de wedstrijd te komen en in de 25e mi nuut was het Roberto Casciola die voor het eerste doelpunt tekende. Kort hierna kopte dezelfde speler de bal uit een voorzet van Bart Wijsman via de handen van de keeper tegen de paal. Kort voor rust werd het 1—4 toen de midvoor uit buitenspelpositie scoorde. Ondanks protest werd het doelpunt goedgekeurd. Na de thee trok Cocks dorp massaal ten aanval en kwam HOSV onder zware druk. Na vijf minu ten werd het 2—4 toen Dennis Vonk uit een vrije trap scoorde. Nog geen tien minuten later werd het 3—4 door Casciola die van dichtbij scoorde. Het was nog een kwestie van tijd voor de gelijkmaker zou worden gescoord. HOSV kroop diverse malen door het oog van de naald door schoten op Ondanks het feit dat er meer dan 600 uitnodigingen verzonden zijn voor de reünie, kan het zijn dat er enkele oud leden vergeten zijn. Zij kunnen zich opgeven bij Klaas van Tatenhove (02228) 468 of Jan van Beek, tel. 729. De reünie vindt plaats op vrijdag 22 mei, vanaf 19.00 uur in de feesttent, naast het voetbalveld, aan de Boodtlaan. Ook voor loten kan men nu nog te recht bij bovengenoemde mensen. Eén telefoontje en ze worden thuis afgele verd (02228) 468 of 729. paal en lat. Doordat Cocksdorp met veel mankracht naar voren trok, loerde HOSV op de counter. In de 35e mi nuut was HOSV succesvol, toen de midvoor alleen voor doelman Rob Vonk niet faalde. Cocksdorp wenste nog niet te capituleren en vocht voor wat het waard was, maar ondanks dat lukte het niet. HOSV bleef loeren maar zag ook geen kans meer om tot sco ren te komen, zodat de eindstand 3—5 bleef. De Koog, dat periodekampioen is ge worden van de derde klasse A, zal met Apollo '68 uit Hensbroek en Kwadijk de strijd aangaan om een promotie plaats. Zondag 17 mei speelt De Koog om 14.00 uur thuis tegen Apollo en op 28 mei (Hemelvaartsdag) gaat De Koog uit naar Kwadijk. Op 24 mei speelt Apollo '68 thuis te gen Kwadijk. ZDH speelde zondag de laatste competitiewedstrijd tegen MOC. Het verschil tussen een hoge en een lage stand op de ranglijst kwam in deze wedstrijd duidelijk tot uiting. De uitslag was 3—1 voor MOC. De eerste helft ondervond ZDH snel dat MOC een gevaarlijke tegenstander was. Halverwege slaagde de Hoorn- ders erin door te breken, de MOC- doelman redde echter bekwaam. Even later kopte aan de andere kant MOC een weggestompte bal in, waardoor het 1—0 werd. De veertigste minuut mocht ZDH een vrije trap nemen, die niet werd benut. Meteen na rust kreeg Bram Brouwer voor ZDH een mooie kans, maar zijn schot ging over. In de vierde minuut leidde een aanval van MOC tot een fraai uitgespeeld tweede doelpunt. MOC zette de Zwaluwen daarna hevig onder druk. Enkele prima reddingen van de ZDH verdediging en van de keeper voorkwamen vooralsnog

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 8