let weer was kil, maar e ontvangst warm 1 jat voorjaar nu Dlledig ingehaald -TA pen dag De Mok lokte veel Texelaars f LAND f BOUW LAND BOUW ,J8£ijS8 4 - „r«y. JJ_1 Veel belangstelling voor koffieconcert Jeugdbazaar Erven opruimen Herkennen van onkruiden Jan Eleveld werd koningsschutter 19n DAG 19 MEI 1987 TEXELSE COURANT PAGINA 11 3 li 9 i 1 I 0 a 5 II 6 l) 1 I 5 2 d, pit 12 12 12 12 12 8 i; 8 15 8 l! euwsgierigheid won het van het kille weer. Een kleine duizend eresseerden maakte vrijdag de tocht naar het doorgaans her- pen4ch afgesloten zuidpuntje van ons eiland. De open dag van mphibisch Oefen-kamp van het Korp Mariniers „Joost Dour- szerne", oftewel De Mok, voldeed daarmee aan het gestelde aanhalen van de banden met de plaatselijke bevolking. Den Burg had laten volgieten (vooral de kroeg van „tante Marie", De Karse- boom was populair), en een stuk in z'n kraag had, werd tegen twaalven met de auto weggebracht en op die plek bij de toegangsweg naar de Mok, gedropt. Dat wegbrengen met de auto gebeurde vaak door Piet huizinga, van ,,De Smulpot". Andere mogelijkheden waren liften, of op de fiets. Wie min derjarig was moest voor middernacht binnen zijn, maar daar viel door af spraakjes met maten vaak een mouw aan te passen. Soms mislukte het en dat betekende een weekend binnen blijven. hernieuwde kennismaking >ud gedienden behoefde men ntegen niet naar De Mok te De open dag werd geen zoals velen stilletjes hadden opt. Vertegenwoordigers van mariniers lichtingen, Texelaars erkanters die van de open iadden vernomen, dwaalden iet terrein, op zoek naar be- gelaatstrekken, herkenbare 8 J nen' meestal vergeefs. I! ■I. ian attracties resteerde waren het olie demonstratieprogramma, lige gesprekjes en het zoeken lerkenningspunten. Decennia ge- stond menigeen voor het laatst zelfde plek. I bijvoorbeeld de Texelaars Arnold I r en Theo Zijm. Eerstgenoemde I jorbeeld van een dienstplichtig I js van elders die een schone I tegen het lijf liep en vervol- s blijven „hangen", de ander iboren eilander die echter na zijn :ijd nooit meer op De Mok is ge- .Weet je wat we gevonden i?" zegt Theo. „Het oude prij- itje. „Dat hing vroeger altijd bo- bar hier". Looyer tovert een bij- eeld kiekje tevoorschijn waarop ijs wordt geleverd. Een groot hap lachende kortgeknipte jon- uniform rond een bar, een ievulde prijzenkast aan de muur. ian de knapen op de foto zijn ze één tegengekomen. Maar sa- [erinneringen ophalen is even- iuk. Looyer herinnert zich de kap- vlak achter de wacht in het lebouw zat. „Als je twee of drie is betaalde werd je model gek- laar als je geen fooi gaf, dan ze d'r zó over en dan stond je jn kale kop". Een begrip is ieduin". Wie zich in de cafeé in Rivaliteit Theo en Arnold vertellen voorts over de rivaliteit die altijd heerste tussen de mariniers en de matrozen die op het kamp verbleven Een logisch verschijn sel, omdat de dienstplichtige matrozen (zoals Looyer) anderhalf jaar op De Mok zaten, en de mariniers slechts een paar weken hun opleiding kregen. De grootste bluffers onder de mari niers werden door de „vaste" gelede ren dan ook vaak „gepakt". „Soms moest je wel drie keer per dag droge kleren aantrekken", weet Looyer. Een drietal heren uit Den Helder, G. van Markus, R. Dijkstra en J. de Vroo- me is wat terleurgesteld. Zij hadden meer bekende oud-mariniers hopen te treffen. Van Markus en Dijkstra zijn sa men met hun echtgenotes naar Texel gekomen, na het nieuws over de open dag te hebben gelezen in het Noord hollands Dagblad. Beide waren vóór de oorlog op De Mok, toen het nog een marinevliegveld was. Van Markus kwam in 1936 als dienstplichtig militair („voor m'n nummer") en bleef na die tijd als burger in dienst als vliegtuig- monteur. De inval van de Duitse troe pen in mei 1940 maakte een einde aan zijn Texelse jaren. Alvorens te vertrek ken was hij bij het opblazen van de gebouwen op De Mok betrokken. Om dat hij en het overige burgerpersoneel er weinig voor voelde om krijgsgevan gen te worden gemaakt, liet hij zich voor twee tientjes per viskotter naar Den Helder terugbrengen. Sindsdien is hij niet meer in het voormalige vlieg kamp geweest. Techniek Ik kom wel eens op Texel, maar hier kom je de poort niet door. Wel is het geloof ik mogelijk om in groepsver band op aanvraag, maar zoiets komt er nooit van". Dijkstra, die in 1937 als burgervliegtuigmonteur op De Mok te rechtkwam, heeft soortgelijke ervarin gen. In veertig jaar tijd blijkt er zoveel te zijn veranderd. Nog herkenbaar zijn de kombuis, het officiersverblijf en de helling waartegen de watervliegtuigen de wal opkwamen. Het meest opmer kelijke verschil biedt de techniek die tij dens de demonstraties wordt ge showd. „Toen was alles natte landin gen wat de klok sloeg, er waren geen helicopters, geen buitenboord motoren, wij gebruikten alleen „elle- boogstoom". Met vijf man in een bootje en dan maar peddelen". Dat verschil wordt ook genoemd door De Vroome, die in 1954 een maand als marinier op De Mok verbleef alvorens te worden uitgezonden naar de West. Een kwart van zijn lichting ging naar de West, driekwart moest naar Nieuw Guinea, waar de omstandigheden „puur" minder waren. De Vroome herinnert zich van Texel nog goed de pittige oefeningen: „Van een zogenaamde onderzeeboot aan land komen en dan weer terug de branding in, dat was soms niet te doen als er hoge golven stonden. En dan die nachtoefeningen, hoe vaak we dat lichttorentje aan de Mokbaai al niet hebben opgeblazen met voetzoe kertjes..Ook gingen we de polder in, marsen maken. Af en toe was je net een circuspaard". 80-jarige Een nog grotere sprong in het verleden inter was vrij lang met drie erioden met lage nachttem- ren. Alles wees erop dat het lar laat zou worden. Die ach- nd is nu volledig ingehaald het droge en warme weer in and april. De meeste perce- uwland waren per 1 mei in- lid, terwijl het aardappelpoten eerste week van mei werd id. De groei verliep voor- ig en daarmee is het voorjaar ien week vroeger dan in [rasland is redelijk door de winter len. Toch worden op meerdere len holle plekken gevonden. De ik is in hoofdzaak het uitvriezen ju ®ras' Vooral de percelen met Bitste grondsoort hebben daar de f pste last van. Bij het over Texel rij- Ben we meerdere percelen die lijn van de paardebloemen. Een paardebloem geeft weinig tot opbrengstdepressie. Worden de lllen te groot dan wordt dat an- ■Bestrijding dient plaats te vinden [plat de paardebloemen bloeien, m de paardebloemen tijdens de I bespoten, dan zullen er meerdere I doodgaan. En dit is zeker niet de iling van de veehouders. De Mj sbloemen kunnen bestreden wor- adat het perceel is afgeweid of r,, aid. Wanneer ze dan weer gaan <4) in, is er een goede gelegenheid, n de paardebloemen staan, dan 1 grasmat te hol de rest van het leizoen ingaan en zal genoegen In worden genomen met lagere ngsten. Vogels sparen bij het maaien naaien van gras moet ten dienste van de beweiding. In de praktijk ent dit dat de melkveehouder tij- |de weideperiode steeds moet pn beschikken over kort weide- |Alleen dan is goede melkproduk- Ten lage kosten haalbaar. Daarom ids vrij snel begonnen moeten !n met het maaien van het gras- 'oor de voederwinning. Niet rn lotdat er een zware snede gras staat. Beter is het om genoegen te nemen met een lichtere snede waarna, uiteraard na regen, er snel weer een snede etgroen beschikbaar is voor het melkvee. Het is algemeen be kend, dat een lichtere snede gras meestal kwalitatief beter ruwvoer geeft en dat de hergroei veel sneller ver loopt. Wel letten op de stoppellengte; niet korter dan 6 cm. Een kortere stop pel geeft dode plekken in het grasland. Jonge vogels en andere jonge dieren De meeste eieren van de weidevogels zullen nu wel uitgekomen zijn en zul len weinig jonge dieren verongelukt zijn door koud nat weer. Om deze jon gen nu tijdens het maaien en de ver dere bewerking van het gras te sparen, verdient het volgende alle aandacht: Probeer het land van binnen naar bui ten te maaien. Bij deze manier van werken worden eerst de kopakkers ge maaid. Daarna wordt het gras van bin nen uit, dus vanuit het midden, naar buiten gemaaid. Het links omdraaien met de cyclomaaier is even wennen, maar ook met deze manier kan er vlot gewerkt worden. De jonge vogels en andere jonge die ren kunnen zo naar de randen van per celen vluchten en zich veilig stellen in slootkanten of op andere percelen. Wildredder Een goed hulpmiddel bij het verjagen van jong leven in gras op stam is de wildredder (foto). Dit is een buis met vijf bellen die scharnierend zijn opge hangen. Deze bellen wegen nog geen kilogram en hangen in ruststand 5 cm boven het maaiveld. Door de maai- snelheid slingeren deze bellen door het gras, waardoor de jonge vogels en an dere dieren wegvluchten. Van deze wildredders zijn er een aantal in ge bruik bij Texelse veehouders. De appa raten zijn aangeschaft door de Wildbe heereenheid Texel en voor meerdere Texelse veehoudewrs bruikbaar. Als contactpersoon treedt op de heer A. J. Keijser, Polderweg in De Waal Akkerbouw Door de winter is een vrij grote opper vlakte wintergraan uitgevroren. Het ergste was dit bij het gewas winter- gerst. Mar ook wintertarwe heeft flink te lijden gehad. Nog steeds treffen we wintergraan-percelen aan het een erg holle stand. In een wat kouder voor jaar stoelen de overgebleven planten veel meer uit, waardoor het veld even goed nog vol wil groeien. Het uitstoe len van de wintergraanplanten is dit jaar erg beperkt gebleven. De oorzaak moet gezocht worden bij de hogere temperaturen in de maand april. De planten hebben de uitstoelingsfase overgeslagen en zijn meteen gaan strekken. De planten zijn daardoor als eenlingen blijven staan. Gezien de ont wikkeling van het wintergraan is de tijd aangebroken om de tweede stikstofgift toe te dienen: 150 kg kalkammonsalpe- ter per ha. ■A. - Een gewas dat met van de winter heeft geleden is rogge; die staat er over het algemeen goed bij. Ook dit gewas kan een tweede stikstofgift gebruiken. Erwten De erwten zijn vrij snel na het zaaien opgekomen. Alleen op percelen waar het zaaibed te grof is liggen de erwtenzaden tussen de kluitjes grond. Het gewas wered vrij spoedig belaagd door bladrandkevers. Deze diertjes kar telen de erwtenblaadjes en leggen hun eitjes bij de wortelknolletjes, waarmee de erwt stikstof uit de lucht kan vast leggen. Is de druk van de erwtenblad- randkever te groot, dan worden teveel knolletjes door de larven weggevreten. Het gevolg is onvoldoende stikstof voor de verdere groei van de erwten plant. Bestrijding kan noodzakelijk zijn. Zodra de erwtenplanten 5 tot 19 cm groot zijn, dient onkruidbestrijding uit gevoerd te worden. Wachten heeft geen enkele zin. Te lang wachten be tekent grotere onkruiden en een para pluwerking van de erwtenbladeren. Suikerbieten De opkomst van de bieten is over het algemeen goed. Alleen op de percelen waar het bietenzaadje tussen de grondkluitjes ligt en geen aansluiting Ondanks de „concurrentie" van al le evenementen in het afgelopen weekend op Texel trok het koffie concert van het Koninklijk Texels Fanfarecorps en Volharding uit Berkhout behoorlijk veel be langstelling. Voorzitter Wim van Sambeek kon een met veel publiek gevulde Lindeboomzaal verwelko men. Het publiek genoot van een afwisselend, voor het merendeel makkelijk in het gehoor liggend programma. KTF en Volharding ontliepen elkaar niet veel qua mankracht. Beide or kesten musiceerden met zo'n 35 muzi kanten, waarbij aangetekend moet worden dat KTF een aantal leden miste door vakantie. Volharding beet de spits af met een aantal smaakvol uitgekozen nummers, warvan vooral Memories of Cole Porter bijzonder goed in de smaak viel bij de aanwezigen. Deze aaneenschakeling van melodieën van de grote Ameri kaanse componist werd op zeer vaardi ge wijze door de Berkhouters gebracht. met de vaste ondergrond heeft is de opkomst matig tot slecht. Voor het overige is de groei van de jonge plant jes gunstig. Ook het onkruid komt op meerdere percelen met grote hoeveel heden op. Bij de onkruidbestrijding in bieten is het van belang dat er geke ken wordt naar de kosten. Er zijn vele middelen toegelaten met allen een ver schillende prijs. Erg belangrijk is het dat de bietenteler die middelen kiest die passen bij het onkruidassortiment, leder middel heeft zijn sterke en zwak ke punten. Om kosten- en milieubewust te spui ten, heeft de rijenspuit de voorkeur boven het volveldsspuiten. Met schof felen is het rijenspuiten van bieten een zeer goede methode. Slechts 40% van de middelen behoeft dan te worden gebruikt. Na de pauze startte KTF onder leiding van Edwin Witte, die als opdracht van uit z'n opleiding (ha-fadirigent) een gastdirektie bij z'n oude vereniging verzorgde. Het statige en gedragen Partita van Jan de Haan (U zij de glo rie -NCRV-tv) werd onder zijn leiding goed uitgevoerd. Dirigent Pieter Heert jes had gekozen voor goed in het ge hoor liggende muziek: een walsense- lectie van Johan Strauss, een aaneen schakeling van Russische melodieen onder de titel: „Wo die Wolga fliesst", en een arrangement van Heertjes zelf: dansmuziek uit de vijftiger jaren met melodieën als „Diep in mijn hart". Vooral de ouderen onder het publiek genoten van deze, door KTF vlot ge brachte muziek. Met een dankwoord aan de Texelse muziekvrienden en de uitnodiging gauw eens in Berkhout te komen besloot voorzitter van Volharding Siem Beemsterboer zijn geestige toespraak je. Daarna rondde KTF het concert af met de mars Ankers Los en de toegift The Middy. Woensdag houden de Zondagsschool, Nevendienst en Catechesatiegroep een bazaar voor jong en oud in de Schakel van 14.30 tot 17.30 uur. Er zijn nog ar tikelen nodig voor de verkoop, zoals cakes, etenswaren, plantenstekjes etc. Inleveren kan op woensdagochtend tussen 10.00 en 11.00 uur bij Arieta Tijssen, Warmoesstraat 52, tel. (02220) 3585, Nel Kooyman, Paelwerck 23, tel (02220) 4169, Peter Zweedijk, Schilp- banck 43, tel. (07220) 5260. De op brengst van de bazaar komt ten goede aan de zondagsschool. Regelmatig wordt de klacht gehoord dat op meerdere erven van agrariërs zoveel rommel ligt. Dit is ontsierend voor het buitengebied. In een periode dat er iets minder werk op bedrijven is zou de gelegenheid aangegrepen kun nen worden om spullen die toch niet meer gebruikt worden op te ruimen. In de week vóór pinksteren, van 1 tot 5 juni, is er voor agariers de mogelijheid om hun rommel gratis bij de vuilnisbelt bij 't Horntje te storten. Laat deze ge- legeheid niet voorbij gaan. Want het erf van de agrariërs op Texel bepaald mede het visitekaartje van Texel en in ieder geval het visitekaartje van het agrarisch gezin. Onkruidbestrijding in cultuurgewassen is geen eenvoudige zaak. De resultaten kunnen erg verschillen. Weersomstan digheden, onkruidenassortiment en de te gebruiken middelen hebben een grote invloed. Om het juiste middel toe te passen is het van groot belang te weten wélke onkruiden er staan. Donderdagavond 21 mei as. kan kennis op dit gebied worden opgedaan. Be langstellenden worden om 20.00 uur verwacht bij de bedrijfsgebouwen van Loonbedrijf Grisnigt aan de Hallerweg. Het gaat de landbouwers erom de on kruiden zo goed mogelijk te bestrijden in de cultuurgewassen en dit tegen zo laag mogelijke kosten waarbij het mil- lieu zo weinig mogelijk wordt belast. Zoals alle jaren gebruikelijk is ook dit jaar de strijd gestreden voor het bepalen van de koningschutter van vereniging ,,de Eilandschutters". De wedstrijd werd dinsdag in de ,,Ferrever" gehouden en er werd fel gestreden im de eerste plaatsen. Twee met even veel punten moesten vijf maal een pijl ,,na" schieten, wat de zenuwen op de proef stelde. Uitslag: Jan Eleveld 43 punten en Siem de Porto 40 punten. Konings schutter voor dit jaar is Jan Eleveld. De scheidsrechter was Henk Witte. Twee hoogtepunten van de open dag in éón beleefde de nu 80-jarige Jan Koorn van het Schilderend in Den Burg. In 1926 was hij als dienstplichtig marinier aan De Mok en keerde in 1929 voor zes weken herhaling terug. In mei 1940 zou Koorn echter nogmaals terugke ren. In Den Burg werden vrachtwagen chauffeurs gecharterd om op De Mok opgeslagen explosieven naar de duinen te brengen en daar te verstoppen, in geval het kamp door de Duitsers ge bombardeerd zou worden. Vier dagen later was men echter van gedachten veranderd. Nederland had gecapitu leerd en de hangars op de Mok kon den het beste maar worden opgebla zen. Met bommen en benzine werd het kamp onbruikbaar gemaakt. Foto- tjes herinneren aan Koorn diensttijd. organisatie Het karakter van een reünie heeft de dag niet gekregen, erkent luitenant Frans van der Voort, die de organisatie van de dag in handen heeft, In eerste instantie was het de bedoeling om oyd-gelegerden en familie te inviteren, maar later veranderde de opzet in een beeld gevat. Foto Arend Nijkamp. open dag voor vooral Texelaars. ,,We willen graag een goede band met de bevolking. De laatste twee jaar is deze al sterk verbeterd. Het doet me veel deugd dat zoveel Texelaars nu de kans hebben aangegrepen om een kijkje te komen nemen", aldus Van der Voort. Met posters en krantenpublicaties was publiciteit aan de dag gegeven, Van der Voort had op circa duizend man gerekend, een voorspelling die dus re delijk is uitgekomen. Van de oplage van 1200 programma boekjes, gingen er zo'n 800 van de hand. Hoogtepunt Hoogtepunt, van de demonstraties was ongetwijfeld de landing van een watervliegtuig. De Engelsman M. Dun- kely liet zijn Grumman Widgeon onver vaard in de Mokbaai landen, een staaltje dat 's middags werd herhaald. Met deze landing werd eer gedaan aan het begintijdperk van De Mok, toen de kazerne nog de functie van watervlieg kamp had en de baai vol met water vliegtuigen lag Dat waren wel toestel len van een ouder type: De Grumman Widgeon dateert van net na de Twee de Wereldoorlog. Het toestel werd door zijn huidige eigenaar van de bo dem van een meer opgevist en in vijf jaar tijd gerestaureerd en vliegend ge maakt. Een ander hoogtepunt was het optreden van de tamboers en pijpers van het Korps Mariniers, die na hun oorspronkelijke concert op de binnen plaats van de kantine, ook op andere plaatsen op het AOK-terrein een deuntje bliezen. Veel aandacht was er voor de helicopterdemonstraties, waar bij zowel het opstijgen en landen als de acties zelf veel bekijks trokken. Het kille weer deed echter weinigen lang durig naar de demonstraties kijken. Menig fotograaf verliet de winderige dijk langs de baai met blauwe vingers. Tussendoor kon men zich warmen bij de kraampjes met o.a. uitstallingen van de amfibische sectie en wapens, en bij de foto-expostitie. daar hing echter te weinig historisch materiaal om werke lijk te kunnen boeien Met de (volle) LCA-landingsboten en militaire busjes werden de bezoekers weer keurig naar de opstapplaats aan het Molwerk teruggebracht.

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 11