plaats bodewoning Vergulde Kikkert zoekt vrijwilligers 'ERVOLG VAN PAG. 2 Bom in boom werd niet gevonden... Barbecuerit Goedkoper bellen op Texel Tweede prijs voor DEK Uitvoering Muziekschool »T? .iWV 9 MeUlSDAG 19 MEI 1987 TEXELSE COURANT PAGINA 5 reiding van het raadhuis moet [den gerealiseerd door de laande bodewoning aan de [straat te slopen en op deze [ts een nieuwe vleugel te bou- Dat is de overwegende me- van de raadscommissie voor [meen en organisatorisch be- die zich gisteravond in deze [uitsprak, college van B en W had ook op logelijkheid gewezen om het tande raadhuis van een extra ver- |ing te voorzien door er een kap op tten, maar daar voelde men niets temeer daar deze oplossing van imtenood nog maar kort geleden jewezen. Unaniem schaarde de imissie zich achter de beslissing B en W om de uitbreiding niet te ien in andere gebouwen in Den („dislocatie"! zoals de voormalige [erschool De Woelige Hoek. Ter |ke kwam ook nog de mogelijkheid [er uitbreiding van het raadhuis lurmanshuis" (het Polderhuis) aan pen. Maar de burgemeester en de ite commissieleden zagen daar lig heil in. Het Polderhuis is niet te i en bovendien zou dit gebouw ingrijpend moeten worden ver- wd. In gebruikneming van de jskelder als kantoorrruimte is ook i reële mogelijkheid. De Raadskel- en is voorlopig nog als restaurant acht is ongeschikt als ruimte waa- ermanent gewerkt moet worden, at er geen uitzicht naar buiten is. jodewoning zou ook zonder lopt tot kantoorruimte gemaakt len worden, maar een afdoende ssing is dit niet omdat de ruimte- t gering is en de thans als fiet- talling in gebruik zijnde beneden- eping te laag is. De uitbreiding het raadhuis zou in dezelfde stijl et bestaande gebouw moeten B en W zullen de mogelijkheden lader laten onderzoeken, mogelijk inschakeling van het architekten- lau Wieger Bruin dat ook het raad- heeft ontworpen. Kantoorstraat (antoorstraat in Den Burg krijgt een andere naam. Weliswaar ten B en W eerst beslist dat zij f 2, met een dergelijk voorstel bij de f 7, zullen komen omdat zij het niet f 5, selijk vinden om een in gebruik f 2, Ie naam „zomaar" te veranderen, r de raadscommissie bleek daar rs over te denken. Het straatje it in elk geval een andere dan de lige karakterloze en misleidende krijgen en B en W moeten uit iele suggesties die inmiddels zijn Ban maar een keus maken, aldus |inanieme mening van de missie. lOcfi uo te kovel uugcbrtt Zoals bekend was naamsverandering voorgesteld door de ondernemers die aan de Kantoorstraat zijn gevestigd. Woordvoerder Martin Karlas kreeg gisteravond gelegenheid om ten over staan van de commissie een lans te breken voor het idee. Hij toonde over tuigend aan dat het gemeentebestuur tot dusver helemaal niet terughoudend is geweest als er een goede reden was om een bestaande naam te verande ren. Karlas noemde tal van voorbeel den: de Suikerweg werd Beatrixlaan, de Nieuwstraat werd Burgwal en Hol- lebol, de Hoekstraat werd Koetebuurt, de Bosweg werd Achtertune en ook de „dorpsstraten" in bijna alle dorpen kregen een andere naam, meestal met een bepaalde historische achtergrond. Geen Elleboog? Het idee om de kantoorstraat Elle boogstraatje of Kromme Elleboogstraat te noemen, bleek echter omstreden te zijn. Tal van andere voorstellen werden door de commissieleden gedaan; Wa genstraat, Verlengde Burgwal, Buiten burg, Lindeboomstraat, Vismarktstraat, Omloop en Marktstraat... Van belang is dat in dit geval alle belanghebben den (bewoners, neringdoenden! naamsverandering willen, zodat er ei genlijk geen reden is om niet aan dit verlangen tegemoet te komen. Affiche verwijderd Peter Bakker (PSP) vertelde in de rondvraag dat de politie affiches heeft verwijderd waarmee de PSP het pu bliek de oproep deed om deel te ne men aan de stille demonstratie tegen de open dag op de Joost Dourleinka- zerne. Volgens Bakker was dat ge beurd door een politieman die als oud- marinier bindingen onderhoudt met de Joost Dourleinkazerne. Hij noemde geen naam, maar het was duidelijk dat hij groepsrechercheur Aad Blom be doelde. „Is het opgekomen in de be krompen geest van deze diender of heeft hij in opdracht gehandeld?", zo vroeg hij. De burgemeester wist van niets, maar zou het navragen. (Adjudant Moeskops, commandant van de groep Texel van de Rijkspolitie vertelde ons desgevraagd dat de be trokken politieman in opdracht één af fiche heeft weggenomen. Voor het aanbrengen van affiches is namelijk vergunning nodig en men wilde na gaan of dat in dit geval gebeurd was. Bij nader inzien werd het sop echter de kool niet waard gevonden en is ver der geen actie ondernomen. - Red.) Bakker vroeg naar aanleiding van dit geval speciale plaatsen aan te wijzen, waar altijd aangeplakt kan worden. (teelband van de marine de sterren Ide hemel. Ook Willy Ashmans fcband uit Zaandam en de Delftse lenten Big Band lieten zich muzi- danig gelden. Mariniers Ibleek een gelukkige greep om de •bewaking op het vliegveld over te p aan het Korps Mariniers, waar- ook in andere opzichten vrucht- f werd samengewerkt met de Fly kan de elf geüniformeerde mari- die onder leiding stonden van lui- Int Frans van der Voort, ging veel ér gezag uit dan de vrijwilligers die I taak in het verleden bij vlieg- Iten uitoefenden. Onder meer Jst worden voorkomen dat mensen V niets te maken hadden het veld Ingen. De mariniers ontruimde te- lhet eind van de middag ook een I van de feesttent om plaats te ma- Ivoor de officiële gasten die voor- Imoesten zitten om de prijsuitrei- door Prins Bernhard mee te |en. «ijl DDA-voorzitter Cor Groeneveld jlodige toelichting gaf, reikte de de DDA Distance Award uit aan l> Watts van de Catalina. Dat wek- Jel verbazing, want de prijs was pmd voor het toestel dat de groot- Bfstand had afgelegd naar de Fly In dan zou bijv. de Zweedse Dakota Ier in aanmerking zijn gekomen.... hieuwe prijs de „Ome Ben Award" raardering voor perfect onder- |d, ging naar W. Daams uit Hilver- die met meerdere historische Jtuigen op de Fly In present was. |ms verzamelt en onderhoudt deze ptellen als hobby naast zijn vlieg- Jdol en reclamevliegbedrijf. |Mc. Donald Douglastrofee was |r de bemanning van de uit Zwitser- afkomstige DC 3 van Dream f- Dit toestel werd uitgeroepen tot I'ste Dakota. Er konden maar twee Jota's naar deze prijs dingen want Taren maar vier toestellen van dit op de Fly In en de twee DC 3's de DDA mochten niet meedoen, slotte reikte Prins Bernhard de Concours d'elegance-prijs uit aan de piloot van het fraaist gerestaureerde toestel van de hele Fly In. Dat was Michael Dunkeley van de Grumman Widgeon vliegboot, die daags tevoren ook acte de présence had gegeven op De Mok. Tesselhuus Aansluitend op deze plechtigheid over handigde burgemeester A. Schipper een geschenk aan Prins Bernhard. Het was een cheque ter waarde van /T5.750,—die de prins op zijn beurt doorgaf aan Jan Stolk van de Stich ting Texelvakantie gehandicapten. Het geld is bestemd om voor twaalf rolstoelers een vakantie van een week in het Tesselhuus mogelijk te maken. Het bedrag was voor deze gelegenheid bijeengebracht door het Luchtvaartter rein Texel, de gezamenlijke strandex- ploitanten, Teso, VVV, Recreatiestich ting, Exploitatiemaatschappij De Krim, Texels Verbond van Ondernemers, As- suarantiekantoor Bremer en De Boer- Kloosterman Texel B.V. De Fly In is zonder ernstige ongeluk ken of problemen verlopen. Eén der inzittenden van de Zweedse Dakota van „Flygande Veteraner"viel van de vleugel van zijn toestel en werd ge blesseerd aan een enkel. De enkel leek gebroken en veroorzaakte hevige pijn, maar de man wilde eerst meevliegen naar Scheveningen om daar mee te doen aan de airshow alvorens hij na terugkeer per taxi naar het ziekenhuis in Den Helder werd vervoerd. Daar bleek de enkel ernstig te zijn verstuikt. Na behandeling keerde de man met de enkel in het gipsverband op de Texelse luchthaven terug, voorzien van een röntgenfoto als bijzonder en onver wacht souvenir. Geluidsoverlast heeft de Fly In nauwe lijks gegeven. Voor het publiek was het een wonderlijke ervaring om te merken dat de grote Fokker 100 die een „touch and go" kwam uitvoeren en vervolgens met volle kracht weer optrok haast niet was te horen, in te genstelling tot veel oude, kleinere toestellen die naar verhouding veel meer lawaai maakten. Een formatie (De Havilland Doves) maakte een fout door op te geringe hoogte boven Texel te gaan formatievliegen, wat aanlei ding was voor de enige klacht van die dag. De Doves werden daarop onmid dellijk teruggefloten. Op veilige efstend van de plek weer de vermeende bom moet zitten zeegt Nico Roeper met de kettingzaag de stam door. Theater ,,De Vergulde Kikkert" zit in ernstige problemen wegens ge brek aan medewerkers. Van de toch al niet grote ploeg zijn twee mensen opgestapt. De overige waaronder de vaste krachten, moe ten nu hun taken overnemen en dat is in de praktijk ondoenlijk. Als niet snel nieuwe vrijwilligers wro- den gevonden raakt ,,De Vergulde kikkert" in een ernstige crisis. Bij de overname van het gebouw door de stichting Teater Retaet van Rob Valkenburg stond al vast dat de exploi tatie alleen mogelijk zou zijn als gere kend kon worden op een behoorlijk aantal vrijwillige medewerkers. Feit is dat men van vrijwilligers in redelijkheid niet kan verlangen dat zij zonder ver goeding een even omvangrijke dagtaak uitvoeren als betaalde krachten. Het gaat er dus om voldoende mensen te vinden die zich een paar uur of een dagdeel per week voor het theater wil len inzetten en dan bereid zijn de meest uiteenlopende taken te verrich ten: affiches maken en rondbrengen, de kassa bemannen, ijs verkopen, zaal controleren, administratieve werkzaam heden, schoonmaak- en reparatieklus jes, achter de bar staan, serveerwerk, enz enz. ,,Het is best leuk werk", zegt Rob Valkenburg. ,,Maar alleen als je niet dagen achter elkaar aan de slag moet. Er moeten dus zoveel vrijwilli gers zijn dat iedereen maar een paar uur hoeft te worden ingeschakeld". In de huidige situatie is een goede exploi tatie van het theater niet lang vol te houden want allerlei belangrijk werk blijft liggen. Het probleem is extra groot omdat bij de ingebruikneming de aanpassing en vernieuwing van het theater eigenlijk nog niet klaar was. Er moet nog worden geschilderd, een be lichtingsinstallatie moet nog worden aangebracht, buiten moet bestratings- werk worden gedaan en een overkap ping voor het opslaan van requisieten moet nog worden gebouwd. Omdat men sedert de opening (een half jaar geleden) feitelijk steeds met een tekort aan mensen heeft gezeten is ,dat allemaal blijven liggen. Ook in andere opzichten was de gang van za ken in De vergulde kikkert niet ideaal waardoor de energie en het élan van de eerste dagen danig is verminderd en nu ook nog twee vrijwilligers zijn opgestapt noemt Valkenburg de toestant triest". Hij is er echter van Houtspaanders vliegen in de lucht als de houten stam door de explosie wordt verpulverd. Zat er nu wel of geen granaat in de oude iep voor de woning van de fami lie Nico Roeper aan de Oorsprongweg in Eierland? We zullen het nooit hele maal zeker weten want vrijdagochtend heeft de Duik- en demonteergroep van de marine het gedeelte van de boom waarin de ,,bom" moest zitten met ex plosieven vernietigd en daarbij is het geheimzinnige metalen voorwerp mo gelijk ook zelf de lucht ingegaan. Nog waarschijnlijker is dat er helemaal geen granaat of granaatscherf in de boom zat, docht slechts wat spijkers die sa men een zo grote massa vormden dat de detector van de marine erop rea geerde als of het een granaat was. Zoals onze lezers zich zullen herinne ren, ging het om een in 1921 geplante iep voor de woning van de Johannes- hoeve. Die boom moest weg in ver- overtuigd dat er op Texel mensen moeten zijn die interesse hebben voor film en toneel en die het leuk vinden om daar een deel van hun vrije tijd in te steken. Vele handen maken licht werk. Wie zich wil inzetten voor De Vergulde Kikkert en het bedrijf (al dus) door de huidige moeilijkheden heen wil helpen, wordt verzocht kontakt op te nemen met Valkenburg. Mensen die interesse hebben en zich eerst eens willen oriënteren over de aard van de werkzaamheden, zijn zaterdag 23 mei de hele dag welkom om te kijken en te praten. Momenteel is het theater gesloten om wat van de achterstallige werkzaamheden te kunnen uitvoeren. Donderdag 28 mei (hemelvaarts dag) houden de „Blijde Rijders" en de „Vrienden van het Paard" hun tweede gezamenlijke rit. De start is om 12.00 uur bij de manege. In verband met de barbecue worden alle koetsiers en ruiters verzocht zich op te geven uiterlijk tot maandag avond 25 mei bij: Willem Goënga tel. (02226) 401 en Anneke Eelman (02220) 2118. De kosten bedragen f5— P P- kinderen tot 12 jaar ?2,50. Schrijfgerei meenemen. band met de bouw van een nieuwe woning. Nico Roeper durfde het kar wei niet af te maken omdat hij van zijn vader had gehoord dat de boom in de Russenoorlog door een granaat was getroffen die er nog als blindgan ger moest zitten. Het gat dat de gra naat in de stam had geslagen was la ter overgroeid waardoor er aan de bui tenkant van de boom praktisch niets meer van te zien was. Roeper liet de kettingzaag voorlopig rusten en waar schuwde de politie, die vervolgens de duik- en demonteergroep van de mari ne inschakelde. Die verschenen met geavanceerde apparatuur op het erf van de Johanneshoeve en stelden vast dat er inderdaad een flink metalen voorwerp in de stam moest zitten, hoogstwaarschijnlijk een granaat of scherfVoor Roeper was dat de aanleiding (nadat was gebleken dat het hem geen geld zou kosten) om het kap-karwei verder op aanwijzingen van de duik- en demonteergroep uit te voeren. Die verscheen vrijdagochtend onder leiding van bootsman R. van de Weerdt. Dat gebeurde dus vrijdagoch tend. Nadat met de detector nauwkeu rig was vastgesteld waar het „ding" in de stam moest zitten, zaagde Roeper met een kettingzaag de boom op een veilige plek door zodat de vier meter lange stam ter aarde stortte. Vervol gend werden er nog meer stukken af gehaald zodat een brok van nog geen meter lengte overbleef waarin de bom moest zitten. Explosie Besloten werd dit stuk hout op te bla zen en het werd verantwoord geacht dat te doen in een kuil op het land achter de boederij. Met de kettingzaag werd aan beide kanten een groef in de stam gemaakt en daarin werd kneed bare springstof met een slagkoord aan gebracht. De bedoeling was de stam op die manier te splijten, om zo het onbekende voorwerp tevoorschijn te brengen - of te vernietigen. Dat laatste is mogelijk gebeurd bij de daverende explosie, die om half twaalf de rust in de Eierlandse polder verscheurde. Het was duidelijk dat de veilige afstand die de nieuwsgierige in acht moesten ne men, niet overdreven was, want de houtspaanders van de geëxplodeerde stam vielen vijf tot tien seconden na de explosie vlak bij hen op het boerenerf. De detector bleek nog te reageren op een van de grootste brokken en dit stuk hout werd toen met de zaag ver der verpulverd, waarbij een grote spij ker tevoorschijn kwam.... Lange tijd kon onbeperkt worden gete lefoneerd voor 15 cent. Sinds kort heeft de PTT daar verandering in ge bracht, door een tijdslimiet in te stel len. Nu kost bellen 15 cent per 5 mi nuten. Echter nog niet op Texel. Om technische redenen wordt hier ge wacht met het aanpassen van het ta rief. Als op heel Texel één netnummer is ingevoerd en daarmee de nieuwe te lefooncentrale in gebruik is genomen, zal de voordelige uitzondering op het tarief hier voorbij zijn. Fanfarekorps DEK uit Den Hoorn heeft zondag een tweede prijs behaald op het ,,Excelsior"concours dat onder auspiciën van de Alg. Ned. Unie van Muziekverenigingen werd gehouden in Alkmaar. Het korps kwam in de derde afdeling en speelde onder leiding van dirigent Klaas Modder als verplicht werk Partita Piccola en als vrije werk de Purcellian Suite, waarmee totaal 259,5 punten werden behaald. Woensdag 27 mei om 19.45 uur is een leerlingenuitvoering van de Texelse muziekschool in de Burgemeester De Koninghal te Den Burg. Het program ma wordt verzorgd door de eerste- en tweedejaars speelklassen, het kinder koor, de ensembles, instrumentale leer lingen en een popgroep. In de Burg. De Koninghal is het niet toegestaan met naaldhakken de zaal te betreden, vanwege de kwersbaarheid van de vloer. De in een lange rij opgestelde historische vliegtuigen trokken de hele zaterdag drommen bewonderaars Opwindend moment: de Fokker 100 voert een .touch and go" uit op het Texelse vliegeveld.

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 5