iok eilandcompetitie lasketball van start Kunstenaars al jaren op zoek naar ruimte Nr Zwijgende minderheid Indonesische oud-burgemeester bracht bezoek aan Texel ERVOLG VAN PAG. 1 '■jeuwe ensI,|efoonnummers Erfpacht beëindigd Muur beklad Opbrengst collecte „WAT IK ZEGGEN WOU.." Oudeschilder kwesties in rondvraag raad Thank you Aanrijding Aanrijding (2) GVT-trainer Stoter zevende bij NK Hard gefietst IJSDAG 19 MEI 1987 TEXELSE COURANT Istraalzendmast bij de centrale in i 0ürg zal worden vervangen door even hoge mast (76 meter) van sterkere constructie. De huidige lsl jS namelijk niet zwaar genoeg jf de extra schotelantenne, die aks nodig is voor het telefoonver- ,r via Den Helder naar Alkmaar. De loeling is de nieuwe mast te bou- n en pas daarna de oude af te bre- zodat er gedurende een paar J— twee naast elkaar staan. De j wil een mast bouwen met een l meter breed voetstuk, die geen nodig heeft. De nieuwe mast zal een 85 meter hoge kraan op zijn worden gezet. Publicatie uiteraard van groot belang dat bekendheid wordt gegeven aan telefoonnummers van Texel, [de telefoongids die in oktober a.s. zal onder de Texelse dorpen êen mededeling worden opgenomen de gids van oktober 1988 zal de -jeuwe nummers vermelden. Hoe dat Tcies zal gebeuren staat nog niet pr 100% vast, maar de PTT wil re ling houden met de wensen die op 'iel leven, zodat het nagenoeg zeker Hat alle nummers van het eiland ks bij elkaar te vinden zijn onder de flneentenaam „Texel". De namen van Hdorpen zullen in de gids ook nog |an, echter met de verwijzing „Zie iel". Wie meent dat dit om een of here reden ongewenst is, moet het |ar zeggen. Wie straks na invoering het systeem uit onwetendheid of ongeluk nog het oude nummer iait of drukt, krijgt een bandje te ten met een mededeling, mogelijk [s in meerdere talen, f-telecommunicatie hanteert een p tijdsschema bij de uitvoering van werkzaamheden. Vervroeging van invoeringsdatum 1 december 1988 |aarom niet mogelijk. Een latere da- - als daar een goede reden voor zijn is wel mogelijk, ijner tijd krijgen de telefoonabon- 5 op Texel een brief waarin alles eens haarfijn wordt uitgelegd. Wie jerder iets meer wil weten en meent hij aan dit artikel in de krant niet |oeg heeft, kan op het raadhuis een folder afhalen. Twee minuten pas op de plaats, zittend op de stenen Het was maar een bescheiden krin getje dat zaterdagmiddag twee mi nuten in stil protest ging tegen ,,70 jaar De Mok". Slechts een tiental mensen bleek bereid om in het openbaar te getuigen van deze stellingname. Ingeleid door tromgeroffel werd zittend twee minuten plaatsgenomen op de Stenenplaats, kruispunt Hogerstraat. March Heijnen nam het woord: „Voor ons is dit geen reden om feest te vie ren. Zeventig jaar De Mok is zeventig jaar het voorbereiden van oorlog. La ten we daar nu eens twee minuten over nadenken in deze stiltekring". Bewust was naar een bescheiden ac tiemiddel zoals een stiltekring gezocht, vertelde March Heijnen na afloop. „We wilden toch wat tegengas geven, maar we weten dat we geen vijftig man op de been kunnen krijgen. Er is ist een eilandcompetitie volley- zal Texel met ingang van eind ustus ook een eigen basketball- ipetitie kennen. Uit het peilen de reacties bij de basketball- uif, die op 15 maart in de Burg. Koninghal werd gehouden, k dat de animo hiervoor groot oeg is. Inmiddels hebben de ite teams zich al ingeschreven, ir er kunnen er nog meer bij. melding dient te geschieden r 10 juni bij initiatiefnemers Pe- de Hoogh, tel. (02220) 4861, en Zijm, (02220) 5606. 'oorkeur wordt direct een volledig ingeschreven. Maar als het moei- lijkt om voldoende spelers en isters om zich heen te verzame- dan is individuele opgave ook mo- De kosten zullen circa ƒ150 teem gaan bedragen. Er zijn geen imum- en maximum- lijdsgrenzen vastgesteld. Er wordt eeld met uitsluitend gemengde is; de samenstelling moet zodanig dat altijd minimaal twee dames in eld staan. Het is dus verstandig meer dan twee dames op te ge- Aan het eind van het eerste sei- i zal worden bekeken of de ge- igde competitie een succes is ge- ft en op welke punten eventuele ioingen nodig zijn. Het ligt in de Deling om meteen een hele compe- af te werken. Na de zomervakan- waarschijnlijk op 21 augustus, zal lompetitie worden voorafgegaan een „inspeelavond", waarop alle Inemers welkom zijn. De wedstrij- voor de eilandcompetitie zullen al- 'orden gespeeld in de De Koning- op de vrijdagavond vanaf zeven I Vijf teams hebben zich inmiddels lieel ingeschreven; daarnaast heeft rganisatie al veel toezeggingen "ogen. Het succes van het open '°oi op 15 maart, georganiseerd café De Pilaar en basketbalclub [Mareis, vormde de aanleiding om ictie over te gaan. De Hoogh, en Jacqueline Wilner van De Ma- werden door die onverwacht grote omst gestimuleerd om een eiland- 'petitie op poten te zetten. Enthou- 1e reacties alleen waren uiteraard 'Idoende basis om te beginnen, ["formatie te hebben ingewonnen teal, speelavond en kosten, werd enquêteformulier opgesteld en ver- 'id naar de teams die op 15 maart en meegedaan. Ook de leden van etels en anderen, die van hun in- 'e hadden laten blijken, kregen 'ormulier in huis. Op de middelba- oo' werd eveneens reclame ge- Een en ander leidde intussen al tot een forse groei van De Mareis. De club kreeg er bijvoorbeeld zomaar acht dames bij en voorts kon een nieuw jongensteam worden geformeerd. De Mareis zullen dan ook beslist niet op houden te bestaan, mocht de eiland competitie aanslaan. Teams van de club blijven normaal uitkomen in de bondscompetitie met tegenstanders van de vaste wal. Overigens zijn nog lang niet alle enquêteformulieren teru gontvangen; de organisatie doet een beroep op de invullers hiermee niet te lang te wachten. Wie vanaf de eerste wedstrijddag „in vorm" wil zijn, kan eens langskomen op de training van De Mareis voor de zomer. Maandag trainen de dames van 20.30 tot 21.30 uur, dinsdag de heren van 19.30 tot 20.00 uur en donderdag de jongens-kadetten van 17.30 tot 18.30 uur, telkens in de De Koninghal. Voor ƒ21.168,— wordt de onder grond van het dorpshuis te Ooster end verkocht aan de stichting ge meenschapscentrum Oosterend. De erfpacht wordt dus beëindigd door het „blote" eigendom over te dragen. Bij besluit van december 1967 werd de ondergrond voor het te stichten dorps huis in Oosterend in erfpacht uitgege ven aan de stichting. De oppervlakte van 1008 m2 werd gewaardeerd op f21,—/m2. Indertijd is gekozen voor erfpacht om investering in grondkosten te voorkomen. De financiële positie van de dorpscommissie is inmiddels zodanig, dat zij de betreffende grond kan kopen. De stichting heeft tussen tijds nog ruim 900 m2 bijgekocht van de N.H. kerk ernaast. In de nacht van dinsdag op woensdag is de muur beklad van de winkel van Leij- dekkers aan de War moesstraat/Zwaanstraat. Van de graffiti artiesten ontbreekt elk spoor. De collecte voor de Emmabloemstich- ting, die omstreeks de paasdagen werd gehouden, bracht op Texel ƒ4623,45 op. Daarvan is ƒ2943,57 di rect ter beschikking gesteld van het Groene Kruis Texel, die het onder meer zal besteden aan aangepaste bedden. Uit de nagekomen gelden van de 1, 2, 3-aktie heeft het Groene Kruis een rolstoel gekregen. 8ACVEN V*N LEZERS- BUTEN VERANTWOORDELU".Ht io vtJ, D€ «tow re nog wel over overwogen om aan de poort van De Mok te gaan staan, maar dat zet weinig zoden aan de dijk. Dat komt dan neer op een confronta tie met voorstanders en die worden dan alleen maar bevestigd in hun ei gen mening. Nu bereiken we anderen die eens even bij deze zaak kunnen stilstaan". Met enkele ,,muurkrantjes", die in Den Burg op schuttingen en bo men waren bevestigd, was aandacht voor de actie gevraagd. De meeste plakkaten bleken al zeer snel weer te zijn verwijderd. Kennelijk was PvdA-raadslid Henk Beumkes eerst een rondje door Oudeschild geweest, alvorens hij dinsdag naar het gemeentehuis af reisde voor de gemeenteraadsver gadering. De vijf kwesties die hij in de rondvraag naar voren bracht, hadden althans alle betrekking op het vissersdorp. Beumkes informeerde onder meer naar de voortgang van de werkzaamheden voor de nieuwe passantenjachthaven. Wethouder Klaas Barendregt zei te verwachten dat alles eind augustus ge reed zal zijn. De achterstand op het werkschema lijkt „tot aanvaardbare proporties" te worden beperkt. Gep land is dat het civiel-technische deel van het werk voor de bouwvak is af gerond. Beumkes had te horen gekre gen dat de groenvoorziening in het dorp wordt verwaarloosd, nu de Oude schilder medewerker van de plantsoe nendienst is ingedeeld bij Den Burg. Barendregt antwoordde dat dat niets mag uitmaken; het onderhoud moet ik elk dorp van hetzelfde niveau zijn. De wethouder zal niettemijn kijken of een dergelijk verband bestaat. Het Oudeschilder voetbalveld blijkt aan particulieren verhuurd. De bevolking (jeugd) kan er niet meer op terecht om te spelen, terwijl het veld volgens Beumkes voordien nog wel voor aller lei sportieve activiteiten werd benut. Nu staat er een bord met de tekst „Verboden toegang". Wethouder Piet Zegers vertelde dat dit verband houdt met het besluit van vorig jaar om drie nauwelijks nog gebruikte gemeentelijke velden buiten gebruik te stellen. Vol gens zijn gegevens bestond ook in Ou deschild weinig behoefte voor regel matig gebruik. Het veld is voor een jaar verpacht. Verder had Beumkes kri tiek op het terras en vuilnisopslag van hotel-café De 7 Provinciën. Ook het grote reclamebord van de kapsalon van Corinne Grotelaer was hem een doorn in het oog. Het bord is nu op een wagen geplaatst in plaats van te gen de gevel en dat is een truc die de gemeente gedoogt, zo bleek uit het antwoord van wethouder Daan Schilling. Gerbrand Poster (Texels Belang) had geen rondje in een der dorpen ge maakt, maar had zoals gebruikelijk wel voldoende stof tot praten. Hij vroeg of er wel goed de hand wordt gehouden aan de minimumleeftijd die geldt voor het bedienen van gokautomaten, zoals die staan opgesteld in de amuse mentshal in Den Burg. Burgemeester Schipper verklaarde dat contact was geweest met de eigenaar. Deze had hem verzekerd dat zorgvuldig op nale ving hiervan wordt gelet. Verder kreeg Poster te horen dat de kwestie van ge luidshinder in de appartementen boven de supermarkt van Maas aan de Voge lenzang spoedig bij B en W ter tafel zal komen. Wat betreft de zaak A. P. C. Koopman wordt nog de uitspraak van de Raad van State afgewacht. I should like to thank, through the co lumns of your newspaper, on behalf of the relations of the crew of H.M. Sub marine „H49" the people of Holland, and the Texel Island in particular. Our reception whereever we went on the Island, was magnificent, and they we re kindness itself on our somewhat poingnant visit. We should especially like to thank the following pople: Mr J. Betsema, the owner/skipper of the „good ship" De Branding III. Mr, Hans Eelman and Mr. Flip Duinker the Di vers. Our host whilst on the Island, Mr. Willem Bakker and his wife Frida.; Mr. A. Schipper, the Burgemeester; Mr. Cor Ellen and Mr. Jaap Bakker of the museum at Oudeschild. Mr. Harry Wuis, propieter of the Hotel Opduin at De Koog. The men of the Lighthouse at Eierlandse. The captain of the fer ry, ,Teso". Mr. C.J.W. Everts of Alkmar. The Royal Netherlands Navy and Mr. Wijne fot attending. The crew of TX 38 and all who attended the „ceremo ny" on the boat. And, of course, your reporter for at tending, and writing the story. The flower shop „Kortenhoeven"; for ma king up the wreaths. I.hope to again visit the Island next year, to again thank the people perso nally. With once again our thanks, we all take back treasured memories of our visit to the Island of Texel. I am Sir, Yours Sincerely, Dennis A. Feary. Zondagavond rond half negen vond een aanrijding plaats in De Koog op de Bad- weg. Een 32-jarige man uit Harderwijk week naar links uit alvorens een inrit rechts in te rijden. Een hem achterop ko mende 32-jarige man uit Düsseldorf in een Audi verkeerde in de veronderstel ling dat de Harderwijker linksaf zou slaan en reed tegen zijn rechter portier. Beide wagens liepen deuken op. Zondag tegen 10.45 uur vond een aanrij ding plaats op de Leemkuil. Een 48-jarige Oudeschilder reed daar in de richting van de Schansweg en botste op een stilstaande Mercedes van een 34-jarige man uit Den Burg. De auto van de Oudeschilder raakte in de sloot. Geen van beide wagens liep echter schade op. PAGINA 7 Texelse beeldende kunstenaars en anderen die als hobby schilderen, boetse ren, houtbewerken e.d hebben, zijn al jaren naarstig op zoek naar een per manente ruimte. Die kan dan worden gebruikt als gezamenlijk atelier en er kunnen bijvoorbeeld cursussen in worden gegeven. Nu bestaat interesse voor de leegstaande kleuterscholen. Raadslid Peter Bakker (PSP) deed tij dens de raadsvergadering van dinsdag de suggestie om het voormalige Scheepvaartmuseum in Den Hoorn hiervoor te benutten. Bakker opperde dit naar aanleiding van een brief die schilderes Lenie van 't Noordende uit Den Burg namens nog twintig andere kunstenaars aan B en W had gestuurd. Van gemeentewege konden echter geen toezeggingen wor den gedaan voor wat betreft beschik bare lokaties. Over de voormalige Ma- ris Stella-kleuterschool was men in on derhandeling met een andere serieuze kandidaat (Staatsbosbeheer) en voor de Woelige Hoek had de gemeente zelf interesse. Dat is nu overigens weer gewijzigd. De Woelige Hoek staat weer open voor gebruik door an deren. Wethouder Piet Zegers zei dins dagavond dat de beeldende kunste naars aan de lijst van gegadigden voor dat gebouw zullen worden toege voegd. In een gesprek met Lenie van 't Noordende was hem geen be langstelling gebleken voor de ruimte in de oude Doopsgezinde kerk van Den Hoorn, die na de opheffing van het Scheepvaartmuseum vrijkomt. Navraag leerde dat nog niet over vestiging in Den Hoorn is gepraat, maar dat de kunstenaars een voorkeur hebben voor een vaste stek in Den Burg. Bakker stelde verder voor om deze „creativi- teitsruimte" te betrekken bij speciale Nico Stoter, trainer van de gym nastiekvereniging Texel, is zaterdag als zevende geëindigd bij de natio nale kampioenschappen turnen in Krimpen aan de IJssel. Stoter be haalde deze prestatie in de klasse wedstrijdturnen, de op één na hoogste klasse. Zelfs vindt hij dit resultaat niet zo bij zonder, want hij draait al zowat tien jaar in deze klasse mee en is al die tijd nog nooit buiten de top 10 beland. Ook de laatste jaren, zonder extra trai ning, weet hij zich in dezelfde positie te handhaven. ,,Op routine", aldus Ni co Stoter, die vorige week één van zijn pupillen, Mark Jan Mulder, bij de jongens tweede zag worden bij het NK. Routine of niet. Stoter zorgde za terdag op het onderdeel sprong voor de hoogste score van de dag: 9.45. Zijn andere resultaten: ringen 8.40, brug 8.10, voltige 7,95, vrije oefening 8.60 en rek 8.90. Stoter kwam voor de laatste maal uit voor TOOS uit Wad- dinxveen; volgend jaar wil hij GVT vertegenwoordigen doe-vakantie-arrangementen: vakantie houden en tegelijkertijd een cursus creatieve vaardigheden volgen. Zegers zei so-wie-so van plan te zijn een andere invulling te willen geven aan de Doopsgezinde kerk na de over heveling van de collectie naar het ma ritiem museum. Jaren geleden is al beloofd aan de po tentiële gebruikers van zo'n creativi- teitsruimte om bij de vierde verbou wingsfase van dorpshuis D'Oude ULO voor hen een onderdak te realiseren. Dat is er echter niet van gekomen, zo dat naar andere lokaties moest worden uitgekeken. En dat terwijl bijvoorbeeld de deelnemers aan de TEEVA (Texels Enig Echte Vrije Academie) samen met jongerenhonk 't Asiel tot de eerste ge bruikers van D'Ouwe ULO behoorden. De activiteiten in het gebouw breidden zich in de loop de jaren dusdanig uit, dat voor cursussen en kunstvormen waarbij in meer of mindere mate rom mel wordt gemaakt (zoals boetseren) niet langer van bepaalde lokalen ge bruik kon worden gemaakt. De huidige TEEVA-behuizing in het dorpshuis is eigenlijk veel te krap. Lenie van 't Noordende: ,,We doen het niet alleen voor onszelf, maar juist ook de deelnemers aan de cursussen zijn erbij gebaat. Het is een algemeen Texels belang. Daarom zou het ook fijn zijn als de gemeente er aandacht aan geeft. Dat is beter dan dat wij zelf moeten bedelen bij scholen e.d. voor het mogen gebruiken van lokalen. Het voordeel is dat er nu ruimten vrij zijn, er hoeft dus niets nieuw te worden gebouwd". Tijdens de vrijdag gehouden wieler wedstrijden op de wielerbaan werd hard gereden. Bij de jeugd gingen Frans Witte en Jori Vinke met z'n tweeën aan kop. De sprint werd door Frans gewonnen. Bij de senioren wisten Bas Vaars en Evert Koopman uit het peleton te ont snappen. Goed samenwerkend zetten ze het peleton op één ronde achter stand. Door de regen hielden veel ren ners het in de loop van de wedstrijd voor gezien. Uitslag: Jeugd: 1. Frans Witte; 2 Jordi Vinke; 3. Richard Bousma; 4 Stefan Bousma; 5. Udo Visser en 6. Robin Verduyn. Senioren: 1. Evert Koopman; 2. Bas Vaars; 3. Jaap Kuiper en 4. Henk Broekman. De 73-jarige oud-burgemeester van Jogjakarta, Mr. Soedarisman Poer- wokoesoemo, bracht vrijdag een bezoek aan het natuurrecreatiecen- trum, als onderdeel van zijn pro- motiebezoek aan Nederland. Soe darisman had nadrukkelijk ver zocht Texel in het reisprogramma op te nemen. Terug in zijn eigen land gaat Soedarisman als rector van de universiteit Djanabadra col leges geven over Nederland. Van 1947 tot 1966 was Soedarisman Poewokoesoemo burgemeester van Jogjakarta op Java. Hij maakte in de cember 1948 ,,de aanval mee die de Nederlandse strijdkrachten op zijn stad uitvoerde. Verantwoordelijk daarvoor was de toenmalige minister president Willem Drees. Deze heeft later ver klaard spijt te hebben van het bombar dement. Op 1 mei heeft mr. Soedaris man een bezoek gebracht aan de oude Drees. Hij heeft geen haatgevoelens overgehouden aan het verleden. Tweeëndertig jaar geleden was Soeda risman ook al eens in Nederland. .Al les is duurder geworden en er zijn veel meer autowegen gekomen", aldus de Indonesische hoogwaardigheidsbekle der. In het NRC kreeg hij en zijn vrouw een rondleiding van Johan Rey- don, die zelf in Indonesië is geboren.

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 7