Pasar Malam op 6 en 7 augustus in Den Burg Energiebesparing op basisscholen nader bestudeerd Voor het weekem Tekenen voor vrede Kapsters Haarstudio maken haar nu langer Barbecues BAKKER S IJZERHANDEL Mannenkoor op bijFrohsinn in Daalderschool weer actief voor zeehondjes tegenbezoek Bode/sch win gh Seizoenwerklozen weer aan de slag 23 en 24 mei 1987 Artsen Groene Kruis Tandartsen Apotheek Gezinsverzorging Alcohol en drugs Dierenartsen Noodslachtingen Rijkspolitie Kerkdiensten Kustwacht Eierlam Brand/ambulance Loos alarm Gemeentesecreta| PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 22 mMda Verkoop van exotische beeldjes in een der kramen van de Pasar Malam. Op donderdag 6 en vrijdag 7 au gustus beleeft Den Burg een eve nement van een tot dusver op Texel nog onbekende soort: een Pasar Malam. Een Pasar Malam (het Maleise woord betekent letter lijk „avondmarkt") is een Indische markt waarbij vanuit tientallen kra men Indische of oosterse produk- ten worden verkocht: kunstnijver heid, textiel maar ook eetbare za ken. Tegelijk is er allerlei culturele activiteit en amusement: muziek en dans. In het land van oorsprong is een Pasar Malam een gebeurtenis die zich vooral 's avonds in de openlucht voltrekt. Met de komst van vele Indische Ne derlanders is het verschijnsel naar Ne derland overgewaaid en daar worden Pasar Malams nu ook steeds vaker ge organiseerd, echter altijd in een markt hal of andere overdekte ruimte, zodat het tropische sfeertje dat zo'n evene ment moet beheersen niet door slecht weer kan worden bedreigd. De Texelse Pasar Malam heeft echter grotendeels in de openlucht plaats omdat in Den Burg geen enkel gebouw is met vol doende ruimte. De hele Groeneplaats en mogelijk ook een deel van de Vismarkt en de Kantoorstraat is er voor nodig. Het initiatief is genomen door de 4^qndernemer^aktiviteiten Bij de Haarstudio in Den Burg is het voortaan mogelijk om kunst- haar aan het eigen haar te laten vastzetten inweven"): „Hairex- tension". Niet alleen is verlenging van de haardracht mogelijk, ook kan haar worden toegevoegd zodat een vollere haardos ontstaat. Ver der zijn tal van varianten denkbaar, zoals vlechtjes, diverse kleuren en Tina Turner-looks. Het voor Texel nieuwe procédé mag niet worden verward met de „Hairfusi- on"methode. Kaalheid kan namelijk niet worden verholpen. Het gaat erom dat het ,,monofibre"kunsthaar volgens een soort vlechtmethode aan het ei gen haar wordt bevestigd Dit gebeurt met behulp van warmte. Het eigen haar zal door deze bewerking niet wor den beschadigd, zo heeft Anja Zijm van de Haarstudio proefondervindelijk vastgesteld. Zij en haar vijf kapsters hebben in Amsterdam een instructie dag gevolgd bij de importeur en heb ben het procédé vervolgens zes weken lang uitgetest voordat er nu wat meer bekendheid aan is gegeven. Het inwe ven is een bewerkelijke behandeling, die door twee kapsters tegelijk moet worden uitgevoerd en duurt zo'n vier uur: Behandeling kan alleen op af spraak en geschiedt 's avonds. Een volledige behandeling (verlengen en verdikken van de gehele haardos) kost ƒ450,—alleen verlengen f250,—. Het haar blijft drie maanden gegarandeerd goed zitten. toeter Met de Weber barbecue kunt u de lekkerste hapjes maken. Z'n deksel houdt de warmte vast en voorkomt walm en aanbranden. Zonder dat u moet opletten of aan een spit moet draaien lukt alles en de gerechten smaken veel beter. Zaterdag vanaf 10 uur de gehele dag demonstraties, Tel«»oon 02220 2346 mm 'NWINKELVOL IDEEENI „Stichting Groeneplaats", de nieuwe naam voor de stichting Kantoorstraat, die in eerste instantie was opgezet om de gezamenlijke belangen van de aan de Kantoorstraat gevestigde onderne mers te behartigen, onder andere door evenementen die wat meer „loop" brengen in dit nu niet zo aantrekkelijke straatje. De Pasar Malam was echter veel te groot voor Kantoorstraat, ook in financieel opzicht, zodat besloten is daar een aangelegenheid voor heel Den Burg van te maken. De voorbereidingen zijn al geruime tijd gaande. Het leeuwendeel van het werk wordt verzet door bontbewerker Martin Karlas, voorzitter van de stichting. Van de gemeente en van de nutsbedrijven heeft hij inmiddels te horen gehad dat op medewerking gerekend kan worden en nu is hij bezig het geld bi|een te brengen dat nodig is om de organisa tie te betalen. In de dinsdagavond ge houden vergadering van de Winkeliers vereniging Den Burg vertelde Karlas dat de totale kosten van de Pasar Ma lam zijn begroot op f38.585,—. Daar zullen ongeveer f20.000,— aan baten tegenover staan. Het verschil zou door het bedrijfsleven moeten worden bijge past. Karlas heeft tientallen bedrijven bezocht en daarbij al een flink bedrag vergaard. Teso is als grootste sponsor met f2.500,— over de brug gekomen, Amstelbier met f1.800,— Van winkels wordt een (vrijwillige) bijdrage ge vraagd van f100,— tot f250,— De ho recabedrijven worden beschouwd als extra belanghebbend en hebben een verzoek gehad f500— te geven. Irritatie Er was echter ook irritatie en weerstand. Niet iedereen stelde het op prijs dat er nu wéér een organisatie van de grond is gekomen die bij de winkeliers om geld komt bedelen. Dat ongenoegen kwam onder andere naar voren in de laatstgehouden vergade ring van de Folklorestichting en daar door ook in het verslag van deze ver gadering in de krant. Vanaf dat mo ment werden de winkeliers aanmerke lijk minder scheutig en moest Karlas praten als Brugman om nog wat geld los te krijgen. Volgens hem wordt on voldoende beseft dat zo'n Pasar Ma lam een publiekstrekker van jewelste is. Als een goed publiciteitsbeleid wordt gevoerd zal het voor velen in het land aanleiding zijn voor een dagje uit. Karlas verwacht dat ongeveer 30.000 mensen op het evenement in Den Burg zullen afkomen. Publiciteit zal onder meer bestaan uit vermelding in de ,,Uit"rubrieken van de diverse landelijke bladen. De organisatie van de Pasar Malam is in handen van het organisatiebureau Reinink in Meppel, die ervoor zorgt dat ongeveer 75 kraampjes met Indische artikelen op de markt zullen staan. Dat zijn allemaal overkantse ondernemers met uitzonde ring van chinees-restaurant „Azie". In aanmerking nemende dat op een volle gewone maandagse markt, niet meer dan ongeveer veertig kramen staan, kan men zich voorstellen dat een druk en zeer levendig beeld ontstaat De kramen vormen een „rondgang" over het plein en voor het raadhuis staan die kramen zelfs drie rijen dik zodat men er tussendoor kan lopen. Tante Lien Een overdekt gedeelte wil men op het raadhuis-terras, met eetkramen en een tappunt. Verder is er een podium waar beide dagen van 13.30 tot 23.00 uur artiesten zullen optreden: een krownt- jongorkest, dansgroep, buikdanseres en als grote publiekstrekker Wieteke van Dort als „Tante Lien". Verder is het de bedoeling dat ook in de hore cabedrijven in Den Burg passende mu ziek zal worden gemaakt tijdens de Pa sar Malam. Totaal 75 palmbomen zul- Afgelopen weekend heeft het Texels christelijk Mannenkoor een tegenbezoek gebracht aan het Duitse Mannenkoor ,,Frohsinn"uit Bodelschwingh bij Dortmund. In 1984 had dit koor een bezoek ge bracht aan Texel. De 42 leden en 27 vrouwen van leden reisden vrijdag af naar Duitsland, ook dirigent Martien de Visser en zijn vrouw gingen mee. Om kwart voor ne gen werden de bussen opgewacht op een parkeerterrein bij Bodelschwingh door het bestuur van het Duitse koor. De gastheren hadden snaps" en brood voor de Texelaars klaar staan! De reis werd voortgezet naar hotel Dortmund waar het koor werd onder gebracht. 's Avonds was een gezellig samenzijn met enkele leden van het bestuur waarbij het draaiboek nog even werd doorgenomen. Zaterdag morgen vroeg werd een bezoek ge bracht aan het Berbau museum in Bo- chem, een mijnschacht die als mu seum is ingericht. Men moest dan ook met een lift naar beneden, waarna een zeer interresante rondleiding volgde door de mijn. Er was ook een rondrit door de omgeving van Dortmund en tegen het einde van de middag werd een generale-repetitie gehouden in de Katholieke kerk in Bodelschwingh. Na afloop kon men deelnemen aan een len de Indische sfeer op de Groene plaats nog versterken, 's Avonds zijn alle kramen verlicht. In afwijking tot wat elders bij de overdekte Pasar Ma- lams gebruikelijk is, is de entree gratis Volgens Martin Karlas zullen de winke liers en andere neringdoenden in Den Burg veel baat hebben bij het evene ment, mede door het moment waarop de Pasar Malam is gepland nogal achterin" het seizoen waardoor dat seizoen een extra impuls krijgt. Hij hoopt dat iedereen dat zal beseffen, zodat het incasseren van het resteren de geld wat vlotter zal lopen. Voordat het college accoord gaat met het toepassen van spouwmuurinstallaties in de onder het gezag van de gemeente vallen de scholen voor basis- en speciaal onderwijs, willen B en W eerst aanvullende informatie. Met al dan niet afzonderlijk kunnen verwar men van ruimtes, de manier waar op het onderwijzend personeel wordt geïnstrueerd en de bereid heid van de niet-openbare scholen om mee te doen met de voor gestelde voorzieningen zijn kwesties die nog niet zijn beant woord. Door de nieuwe voorzienin gen zou ongeveer 14.500 m' aard gas per jaar kunnen worden bespaard. De gemeente ontvangt een bedrag van ƒ57.697,02 voor spouwmuurisolatie van de baisscholen volgens de zg. ,,Londo"normen. Bij de bedrijven Iso- plan te Makkum en Rab b.v. te Oude- schild zijn prijsopgaven gevraagd, waa ruit volgt dat spouwmuurisolatie bij de scholen ƒ30.920,— kost. Deze investe ring zou een aardgasbesparing van 9029,7 m3 per jaar opleveren. Ook voor de optimalisering van de CV- installaties ontvangt de gemeente via de Londo-normen een vergoeding van de scholen. De verwarming moet zijn uitgeschakeld als het gebouw niet vvuiui ycuiuiisi cii wed du lui I iStlSCh aanslaan als dat nodig is. Om condensatie- en bevriezingsgevaar te voorkomen, wordt het maximale ver schil in temperatuur binnen het ge bouw tussen de dag en nacht op on geveer 10° C gehouden. Als de tem peratuur beneden deze waarde daalt of bevriezing bij bepaalde installatieonder delen dreigt, komen de verwarmings ketel, bepaalde pompen en eventueel ventilatoren tijdelijk weer in werking. Het tijdstip van starten van de verwar mingsinstallatie in de ochtend is af hankelijk van de buitentemperatuur, zodat de gewenste temperatuur is be reikt als mensen in het gebouw aan het werk moeten. Aan het eind van de dag wordt door het optimaliserings systeem zo vroeg mogelijk de verwar ming uitgeschakeld, maar wel zó, dat het warm blijft zolang er mensen in het gebouw bezig zijn. De verwarming kan langer aanblijven als er moet wor den overgewerkt. Door het optimalise ringssysteem wordt de invloed van het ,,menselijk stookgedrag" sterk terug gebracht. De apparatuur schakelt auto matisch in en uit op het meest gunsti ge moment, waardoor te laat uitscha kelen of te vroeg aanzetten van de verwarming niet meer mogelijk is. Dit zou een aardgasbesparing van minstens 5420 m3 per jaar kunnen opleveren. De kosten van optimalisatie van de CV-installatie zijn ƒ95.979,—. Het Natuurrecreatiecentrum mag blij zijn met de kinderen van de Jacob Daalderschool uit Oosterend. Vorige week werd daar een „Waddendag" gehouden, waarop iedereen een kijkje mocht nemen en allerlei activiteiten werden gehouden. De verkoop van hapjes, plantjes, stickers etc. leverde liefst bijna vierhonder gulden op. Een opbrengst om trots op te zijn en per soonlijk aan NRC-directeur Jan Kuiper te overhandigen. Dat gebeurde woens dagmiddag door een afvaardiging van vier schoolkinderen op een orginele manier. Zij hadden een miniatuur ge maakt van de kist waarmee de zee honden in het echt in de Waddenzee worden uitgezet. Erin zat een minizee- hondje. Kuiper moest dat diertje eerst „vrijlaten" en vervolgens „opereren". In de buik van het knuffeldiertje zat het bedrag verstopt. Het zal ten goede komen aan de inrichting van het nieu we gedeelte dat in aanbouw is. Enkele weken geleden is na fase 1 (de nieuwe opvangbasisins buiten) ook fase 2 (aanpassing van het binnendeel) van start gegaan. wandeling door Bodelschwingh om o.a. de Evangelische Kirche en het slotpark te bezichtigen, 's Avonds werd een zeer geslaagd concert gege ven door de beide koren, bestaande uit geestelijke liederen. Het bezoekers aantal viel tegen. De oorzaak hiervan was dat een halfuur voor de aanvang van het concert een hevige onweers bui losbarste, dat ook in de kerk zeer wel merkbaar was in de vorm van een lekkage van het plafond. Na het con cert werd een gezamenlijk diner aange boden in het gemeenschapscentrum bij de kerk. In de kleine uurtjes keerde men terug naar het overnachtings ho tel. De volgende ochtend werd afge reisd naar het Westfalenpark in Dort mund waar om half elf een zeer geslaagde gezamenlijke uitvoering werd gegeven onder de z.g. ,,Sonnen- segel", een grote luifel waar uitvoerin gen kunnen worden gegeven. Met de boot van acht uur keerde het gezel schap zeer voldaan terug op Texel. Be gin oktober zal naar alle waarschijnlijk heid een uitwisseling plaatsvinden met een ander Duits koor, uit Wiehl bij Keulen. Er zal dan een gezamenlijk concert worden gegeven in Den Burg. In de maand april liep de werkloosheid op Texel belangrijk terug. Pasen was voor veel bedrijven het tijdstip om voor het eerst weer een beroep te doen op seizoenkrachten. Liefst 176 personen raakten, vooral in de secto ren horeca, handel en overigen, in april aan de slag. Dankzij het mooiere weer zijn ook de schilders weer volop bezig in de bouw. In totaal stonden per 1 mei 312 perso nen als werkzoekende geregistreerd bij het arbeidsbureau. Een sterke verbete ring ten opzichte van de situatie een jaar geleden. Toen was er nog sprake van 430 personen die een baantje zochten. Uitsluitend voor spoedgevallen Van vrijdag 18 00 uur tot maandag 8.00 uur Dokter K. Eissen, Julianastraat 9, Den Burg, tel. (02220) 2039. Aanvragen visites s.v.p. tussen 9.30 en 10.30 uur. Spreekuur op zaterdag en zondag van 11.30 - 12.00 uur en van 16.00 - 16 30 uur, zonder afspraak Van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur Zr. Marja van Etten, telefoon (02230) 23024. Uitleen van verplegings- artikelen en informatie: Op de werkdagen van 16.30 - 17 30 uur. Spoedgevallen tel. (02220) 3241. Voor zeer spoedeisende tandheelkundige hulp kan men op zaterdag en zondag om 18.00 uur precies terecht in het Tandheelkundig Centrum, Witte Kruislaan, Den Burg. Kunstgebitreparatie. Spoedeisende gevallen ook in het weekend na telefonisch overleg. Tandtechniek Van Kralingen, tel. (02220) 2069. Weverstraat 95, telefoon (02220) 2112. Open van maandag t/m vrijdag van 8.30-18.00 uur. Zaterdag van 11.00-12.30 uur en van 15.00-17.00 uur en zondag van 11.00-12.30 uur en van 16.00-17.00 uur. Buiten die tijd alleen voor spoedeisende gevallen. Spreekuur: elke werkdag van 9.00-10.00 uur en van 14.00 tot 15.00 uur, Julianastraat 3a, Den Burg, telefoon (02220) 4152. In het weekend kan op zaterdag, zondag en maandag tussen 17.00 en 19.00 uur gebeld worden met mevr. N. Schuijl, tel. (02225) 446. Consultatiebureau voor alcohol en drugs, Molwerk 31/45, 't Horntje. Spreekuur volgens afspraak: telefoon (02226) 413. Alleen voor spoedgevallen telefoon (02220) 2527. Voor noodslachtingen bellen op werkdagen (02220) 2182 (slachtplaats); na werktijden en in het weekend (02220) 3541 via TEM-centrale. De bureau van de groep Texel van de Rijkspolitie in Den Burg is dagelijks geopend van 9.00 tot 17.00 uur. Het bureau te De Koog is en donderdagmiddag geopend van 14.00 tot 17.00 uur. Telefonisch te bereiken, dag en nacht, via tel. (02220) 2644. „Kinderen tekenen voor vrede". Dat is het motto van een teken wedstrijd die ter gelegenheid van het 30-jarig bestaan van de PSP door de afdelingen Schagen, Den Helder en Texel samen wordt ge houden. Meedoen is mogelijk tot en met 10 juni. De tekeningen moeten worden ver stuurd aan het secretariaat van de or ganisatie: secr. PSP afd. Schagen, Schagerweg 10, 1751 AD Schager- brug. Kwetsbare werkstukken, die bijv. bij verzending kapot zouden kunnen gaan, kunnen worden gebracht bij Pie- ternell Geurtz, Warmoesstraat 55, Den Burg. Uiteraard moeten naam, adres en leeftijd worden vermeld, alsmede de titel voor de tekening. Uit de titel moet blijken wat de jeugdige tekenaar zich bij „vrede" voorstelt. Het maxi mumformaat van de tekening is A3. Er kan worden deelgenomen in drie leef tijdscategorieën: 4 tot 6, 7 tot 10 en 11 tot 13 jaar. Vervolgens zal een deskun- I u Zondag, 24 mei 1987: HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 9.30 uur ds. Ter Haai Viering H. Avondmaal Uitzending via De Lichtboei Den Hoorn 10.00 uur ds. Verb Gezinsdienst bij het afscheid tante Kathie van de zondagscl Coll. Jeugdwelzij/Kinderbei De Koog 9.30 uur dhr. J. W# coll. Jeugdwelzijn/Kinderbesc De Waal elf uur ds. Pantekoek uit Rotterdam, m.m.v. ,,Soli(j| Gloria" uit Oosterend coll. Jeugdwelzijn/Kinderbe: Oosterend 9.30 uur ds. De Jon Doopdienst Oudeschild dienst in Oosterend De Cocksdorp 19.30 uur ds. Jong, m.m.v. Soli Deo Glona| op verzoek van één der oud leden van de gemeente. De zondagsschool wordt op normale tijd 's morgens geh| den. GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg 10.00 uur drs. Salabj 19.30 uur drs. Salakay Uitzending via De Lichtboei Oosterend 10.00 uur drs. A. j| van Noord, van Kesteren 19.30 uur drs. Van Noord GEREFORMEERDE GEMEEN! in kerkgebouw Schoolstraat Oosterend 10.00 uur Dienst 16.00 uur Dienst GEREF. KERK (Vrijgemaaktl in de Doopsgezinde kerk, Koges Den Burg 16.15 uur Dienst DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 10.00 uur ds. Knipsch; m.m.v. Interkerkelijke cantory Uitgezonden door Wereldorrao BAPTISTENGEMEENTE in Eben Haëzer, Julianastraat lil Den Burg 10.30 uur Voorgangei|Lor Joh. Tensen, m.m.v. zangkooftg „Vredegroet" uit Andijk. ROOMS-KATHOLIEKE KERK I Me dat Den Burg: zaterdag 19.30 uur. Dameskoor Uitzending via De Lichtboei zondag: 10.45 uur, 1e Communieviering Tijdens de mis kindercrèche. De Koog: zondag 9.30 uur 1e. Communievieri JEHOVAH'S GETUIGEN Koninkrijkszaal, Schilderend 10.30-11.20 uur Openbare lezing: „Volg de weg ten leven" 11.20-12.30 uur Wachttorenstudie .Vrede met God verwerven dt opdracht en doop". bahA'i Iedere maandag bestuderen van [p lezen uit de Bahé'i Heilige Geselt ten, van 20.00-22.00 uur. Thema: „Gezin en opvoeding" Adres: Hollewal 13, Den Burg, Voor meldingen van schepen ol zwemmers in nood: Kustwacht Eierland, tel. (02222) 270. Bij brand en voor spoedeisend ambulancevervoer bellen: 02220-2066. Bij geen gehoor 02230-222??. Voor niet spoedeisend ambulance vervoer: 02230-12888, bij geen gehoor 02230-22222. dige jury zich over de inzendingen bui gen. De jury bestaat uit Jan Wolkers, Marja Lely (coördinator van het cen trum voor kunstzinnige vorming „Tria de" en beeldend kunstenaar uit Den Helder) en Frits de Nooyer (docent pe dagogische acedemie en beeldend kunstenaar uit Egmond aan de Hoef). Alle inzendingen zullen worden ten toongesteld in de muziekschool, aan de Molenstraat in Den Helder. Tijdens de openingsdag van deze expositie, za terdag 27 juni, maakt Jan Wolkers de prijswinnaars bekend. In de week daar op, van maandag 29 tot en met vrij dag 3 juli, is de expositie dagelijks te bezichtigen van 9.00 tot 12.30 en van 13.30 tot 17.00 uur. De PSP-afdeling Texel zal de tekeningen in de daarop volgende week naar Texel halen om ze hier enige tijd tentoon te stellen. Dat gebeurt in De Vergulde Kikkert. De drie organisatorische PSP-afdelingen willen met de wedstrijd absoluut geen politiek bedrijven, maar uitsluitend ver jaardag vieren. Publiciteit wordt niet via de scholen gegeven, maar via de plaatselijke pers en raambiljetten I Naast het inzenden van individueeH werk, is het ook voor groepen kin ren mogelijk mee te doen. Als dit groepswerk (een tekening of andej soortig kunstwerk! veel groter isd het toegestane formaat wordt het tentoongesteld, maar dingt nietn naar een prijs. Meer informatie is1 krijgbaar bij Pieternell Geurtz, tel (02220) 2180. Zondagnacht ging het inbraakalarl van een juwelier in de Weverstraa'J Toen de politie ter plaatse kwam.j ken er geen sporen van braak teil De vroeger in De Cocksdorp woo tige C. Troost is benoemd tot gemeente-secretaris van Goirle, brabant. Sinds februari 1981 was heer Troost reeds chef algemene en tevens loco secretaris. Goirle N ruim 18.000 inwoners.

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 2