fij zijn altijd een riendendub geweest j.V. DE KOOG VIERT 40-JARIG BESTAAN Bus met supporters Koog 1 naar Kwadijk Zeeuwse boerenwagen in agrarisch museum Barbecues BAKKERS TEXELSE COURANT PAGINA 7 it jaar kan met recht het jaar van de grote jubilea worden noemd! In het rijtje van S.V. Texel, Deuce, het Vliegveld, Mok en deze krant hoort ook S.V. De Koog dat 40 jaar :taat. Verschillende toernooien, een reünie met oud-leden, e feestavonden en de uitgave van een jubileumboek, dat de activiteiten die worden ondernomen om dit feit te fferen. Twee mannen van het eerste uur, Willem Visser en je Mosk, halen herinneringen op. |23 april 1947 werd S.V. De Koog lericht door meester C. Akkerman, IStam en F. van Hintum. Zij bleven Ie tijd de stuwende krachten achter Kersverse vereniging. In '49 werd [bestuur uitgebreid met W. Bakker Visser. Visser herinnert zich de iode nog goed: ,,lk had een ca- op gegeven moment werd je dan enomen in de dorpsgemeenschap, (tballen was in wezen het enige naak dat we in die tijd hadden. |gt veld was al op de plaats waar het nog is, aan de Boodtlaan". De (VB had weinig zin in het toelaten nóg een Texelse vereniging, en S.V. Texel werkte tegen, maar in jjber '47 kwam een delegatie van KNVB naar De Koog en ondanks Ier geen W.C. was en de kleedka- bestond uit een schamel hokje, Ég S.V. De Koog toch goedkeuring, |at er aan de competitie kon wor- i deelgenomen. De eerste wedstrijd i S.V. De Koog was een oefenmatch en ZDH in Den Hoorn. Het elftal g er per fiets naar toe en er werd Igewone schoenen en zelfs op npen gespeeld. De Kogers verloren iet 12-0. Scheidsrechter die tijd fungeerde Arie Mosk als eidsrechter. Vanuit Schagen kreeg ren wedstrijd toegewezen en die est ik dan fluiten. De uitwedstrij daar ging je met z'n allen op de s naar toe. Het was een uitgespro- Texelse competitie. Het is een en- i keer gebeurd dat we op een chtwagen gingen van Jan Brouwer, ht als er een bonk wind stond dan je èl af voordat je ooit een bal i gezien". Totdat Akkerman werd irgeplaatst, was Visser gewoon als itballer actief bij S.V. De Koog. In nam hij het voorzitterschap over en 1 1960 tot 1970 is Arie Mosk voor ier geweest. ,,lk kon alleen nog lar delegeren. Als er wat gedaan lest worden had ik het te druk tuis, dus toen heb ik het maar over- Idragen", aldus .Bill" Visser. Voorzit- sr Mosk voetbalde alleen mee als er en speler te kort was. Hij verzorgde e begeleiding, ging mee met het brste en zat in de commissie die de allen samenstelde. „Het was toen maal niet zo goed georganiseerd, gingen op goed geluk heen en waren we soms maar met acht 1. Gelukkig wisten we in Den Hei een paar spelers die wel eens voor Koog voetbalden en dan haalden die op. Dan deed ik ook mee en /varen we weer met z'n tienen of „aldus Mosk". In het seizoen iedereen het te druk met werk, nu nóg zo. Voor de Paas is het al afgelopen met het voetballen en als de competitie half augustus begint, dan zijn de meeste nog aan het werk. Trainen stelde in die tijd niets voor" „Piet Savelkous hadden we toen als trainer", vertelt Visser. „Dat was een gepensioneerd marinier. Die gaf wat gymnastiek, onder andere bij ons, in de ouwe garage. Aan veldtraining kwam je niet toe". „Je kon De Koog beter beschouwen als een vriendenclub", vult Mosk aan". Met elkaar te voetballen, gezellig uit. Het was niet van: nou moet je van avond vroeg naar je nest, want je moet morgen voetballen. Welnee, daar werd niet over gesproken. In '55 of '56 hadden we pas een vaste clubavond, op woensdag. Dat was dan meteen toto inleveren". Zomervoetbal „Ik weet nog van die wedstrijd in de Kop van Noord-Holland, toen was er ook weer eens eentje niet, dus ik maar weer de voetbalschoenen aan", vertelt Mosk verder. "Er kwam een windstoot van over de dijk en de bal kwam mijn kant op, veel te hoog en te hard, dus ik lopen en lopen, want die bal raakte bijna te water. Ik keek niet naar de grond en opeens stapte ik in een gat, waardoor ik wel een slag over de kop vloog. Dus kom ik 's avonds thuis met een ontzettend dikke enkel. Dééd ik een keer mee voor de aardigheid, kon ik meteen wéken geen schoen meer aan. Ik kan mijn grote teen sindsdien nóg niet goed buigen". „We zijn ook een keer naar Berlijn geweest", weet Visser nog. „We kregen contact met die lui door het zomervoetbal. We speelden dan tegen toeristen. Er werd entree geheven en dat bracht aardig wat geld op. Samen met wat subsidie werden daar de stenen kleedkamers van gebouwd. In 1970 was dat klaar. Het werk werd door vrijwilligers gedaan". Bedroevend „De resultaten van S.V. De Koog wa ren bedroevend slecht. Dat kwam door het seizoenwerk, maar daarnaast heb ben we al die jaren de naam gehad een feestclub te zijn, een vrienden club. Bij ons was een uitwedstrijd al leen belangrijk als er een café in de buurt was", aldus Visser. „Eén van de leukste verenigingen om naar toe te gaan was Sint Boys uit Sint Maarten. Daar hadden we een kastelein ont moet die, als De Koog kwam voetbal len, een dansmiddag organiseerde. Het feesten was belangrijker dan het voet ballen. We gingen heus wel eens se rieus voetballen om te winnen, maar dat gebeurde maar zelden. We hebben zelfs een paar jaar de competitie afgesloten met min één punt. Eén wedstrijd hadden we gelijk gespeeld, maar we hadden twee straf- punten gekregen, omdat we een keer niet meededen toen we minder dan acht man hadden. Maar elke club in Noord-Holland speelde graag tegen ons, want het was altijd lol. Er was geen gekanker, want we waren voor ons plezier uit. De boot ging toen nog vanaf Oudeschild, en we begonnen aan boord te knobbelen, alleen nog maar om in te nemenl Het resultaat van S.V. De Koog is in de loop der ja ren wel verbeterd. Het is op het mo ment erg wisselvallig. De huidige trai ner Rudie van der Kerkhof gaat weg en zal worden opgevolgd door Nico Erwich, aldus Visser. „De Koog is nog steeds een gezelligheidsclub, al is het wel wat professioneler geworden, maar er gaat dan ook heel wat meer geld om". Het bestuur van S.V. De Koog bestaat op dit moment uit voor zitter Adrie van der Vliet, secretaris Jan van Beek, penningmeester Aad Eelman en nog een aantal commissarissen. Trainingskamp In januari 1980 had FC Utrecht trai ningskamp op Texel. Er werd een oe fenwedstrijd gespeeld tegen een Texel- Mor elftal in de vijtitger /eren W Bakker. H Veldman, v. Hinthum. C Spigt. L. Bakker en KI Klaasen Bos. B. Visser en Jn Kunaman uit Den Helder. Deze trainers hadden het niet makkelijk, daar er een zater dagteam was opgericht, waarin ver schillende voetballers zaten, die ze in het eerste elftal goed konden gebrui ken. In het seizoen '83/'84 was er weer een trainerwisseling: R. van der Kerkhof, ook weer uit Den Helder. Het zaterdagteam werd opgeheven en en kele spelers van andere verenigingen kwamen naar De Koog. Dardoor wist het eerste, na een sterke competitie op een vijfde plaats te eindigen. Zoals Het elftal uit de beginjaren vlnr Arie Mosk, Gerrit Eelman, Henk Veldman. Joop Klaasen Bos, Cobus Spigt, Bill Visser, Wijnand Bakker. Cor v.d. Kerkhof. Jan v.d. Kerkhof. Frans van Hinthum. Hans List en Klaas Bonne. Foto Wijnand Bakker a ven net naambord van de nieuwe kantine stamhut J se selectie, die voor het merendeel uit voetballers van S.V. De Koog bestond. Zeker 1000 toeschouwers zagen hoe FC Utrecht overtuigend won met 8—0. In '81 werd een zaterdagteam opge richt, dat zeer succesvol was. Het duurde echter maar tot mei '85, toen enkele spelers stopten met voetballen en de rest de gelederen van het zon dagteam gingen versterken. Andere hoogtepunten uit de laatste jaren wa ren de reisjes naar Steinbeck/Lühe in Duitsland. Het afgelopen seizoen '86/87 heeft De Koog 1 de eerste peri- odetitel gehaald en er zal nu worden gestreden voor promotie naar de twee de klasse. Zaalvoetbal Sinds 1979 neemt S.V. De Koog ook deel aan het zaalvoetbal op Texel. Het team begon als „Koog veteranen" en is nu bekend als „Zaanderwijk", de naam van de sponsor. Verleden jaar is er een juniorenteam bijgekomen. Da mesvoetbal was er ook bij S.V. De Koog. Vanaf '77 werd wekelijks ge traind en in '82/'83 werd deelgenomen aan de competitie. Het dameszaalvoet balteam werd echter wegens gebrek aan leiding opgeheven. De training van de dames is in handen van W. Kie- wiet. Recreatievoetbal wordt gedaan door veteranen. Ook bij andere vereni gingen bleek het uitsluitend op Texel voetballen zo aantrekkelijk, dat er een competitie kon worden opgezet. Trainers Bill Visser weet de trainer van de be ginjaren Piet Savelkouls nog goed voor de geest te halen. Nadat De Koog en kele jaren zonder trainer had gezeten, kwam in 1955 R. Veenstra, in 1957 op gevolgd door D. Nagy. Die hield er na he seizoen '60/'61 mee op en toen zat De Koog een jaar zonder trainer. W. Kiewiet nam deze taak toen op zich en dat bleef maar liefst 14 jaar zo. Daarna heeft hij zich nog als trainer bij de dames verdienstelijk gemaakt. Willem de Haan uit Drente nam de training van het eerste elftal over, maar omdat hij het weekend bij zijn vrouw en kinderen in Drente doorbracht, kon hij op zondag niet begeleiden. In no vember '76 werd H. Hermes uit Den Helder gecontracteerd. Hij zorgde voor een opleving bij S.V. De Koog en deed zijn bijnaam Barry" (Hughes) eer aan. Hij was het ook, die de aanzet gaf tot het her-invoeren van een club blad. In april '77 was de kleine kantine klaar. De resultaten in de competitie verbeterden. In augustus '80 werden de trainingen overgenomen door G. Monsma uit Den Helder, in augustus '82 opgevolgd door A. Lieuwma, ook eerder vermeld zal ook trainer Van der Kerkhof vertrekken. In zijn laatste sei zoen als trainer bij De Koog, heeft het eerste elftal de periodetitel behaald en wordt er gespeeld om promotie naar de tweede klasse. Een gewelig succes in dit jubileumjaarl De jeugdspelers werden aanvankelijk getraind door vrijwilligers maar sinds 1980 is er een betaalde jeugdtrainer. In het begin was dit Rob van Winden, in 1981 opgevolgd door Jitze Beintema. Handbal In april '49 werd S.V. De Koog uitge breid met een afdeling handbal voor dames. De training was in handen van J. Kiewiet en later van Herman van Tongelen. In 1953 was de animo voor handbal zodanig gedaald dat de afde ling werd opgeheven. '71 werd gestart met volleybaltraining, onder leiding van J. Brusselaars. Het volleybal legde echter grote druk op S.V. De Koog en op 29 maart 1973 kwam er een defini tieve scheiding: volleybal werd samen met gymnastiek voortgezet in de vere niging Gyvo. Het terrein van S.V. De Koog is al die jaren hetzelfde gebleven. Hel le van SV De Koog speelde Zon Idag zijn laatste comp-wedstrijd tegen de Boys en won met. 1-3. Tevens staat het 11e op de tweede plaats in deze oompe'i- I tie Het was de eerste comp. die wij Ispeelden en dan op de 'Ze plaats! Bravo, I jongens. Nog even meer trainen, dan 1 kunnen we de volgende comp. met nog I groter 9Uf ces tegemoet zien. De laatste Iwedstrijd had een spannend verloop: di- I reet. na de aftrap moest onze kee/per vis- Iseri hoewel het sdhot makkdijk te stop- |pen was. Na de rüst maakte. Joop uit 'n Alleen in het seizoen '49/'50 is men uitgeweken naar een veld van C. Kuip aan de Ruyslaan, om het eigen veld rust te gunnen. De eerste kantine uit 1977 kreeg de naam „:Stamhut". Om dat dit kleine hokje niet aan de eisen voldeed, werd door het ministerie ver boden alcoholische dranken te schenken. Op 15 maart 1986 opende wethouder Zegers de „Stamhut 2"die wel aan de „alcoholeisen" voldeed. De stamhut 1 was verkocht aan de Atletiekvereniging en werd in zijn geheel vervoerd naar het Boysveld in Den Burg. In de begin- jaren werd het veldonderhoud voornamelijk gedaan door W. Stam en de jongens Douma. Het lijnen trekken ging met een emmer kalk en een borsteltje.... De eerste doelen waren van afbraakhout en de netten had Stam zelfgemaakt. Later, toen het veld van de gemeente werd gehuurd, in plaats van van Staatsbosbeheer, werd een onderhoudscontract getekend, waardoor de gemeente verantwoorde lijk is voor het onderhoud. Kermis Om aan de nodige financiën te ko men, heeft S.V. De Koog altijd veel ac ties ondernomen. Revue's door eigen leden, entreegeld, fancy fairs en de kermis (waar zijj na '66 geen toestem ming meer voor kregenl en later de to to. Het spuitvoetbal was ook een mooie publiekstrekker. In samenwer king met de brandweer werd slechts een gekke show opgevoerd met ge kostumeerde voetballers. In 1972 ont stond na afloop echter een conflict tussen de brandweer en het bestuur, wat een einde betekende van de gein. Toen in 1984 de samenwerking werd hersteld, stak de gemeente er een stokje voor. De oliebollenactie brengt ieder jaar weer flink wat geld in de clubkas, en vanaf '77 is men begon nen met het plaatsen van betaalde re clameborden langs het veld. De verlo ting is een jaarlijks terugkerend gebeu ren, waarbij de trekking altijd wordt verricht tijdens een gezellige feest avond Zomers staat De Koog met het zg. doelschieten op de braderie. Met het houden van crosslopen ging S.V. De Koog zich vijf jaar geleden be zig houden. Het is nog steeds een enorm succes, getuige het aantal deel nemers iedere keer. S.V. De Koog be schikt over vijf ereleden. Deze vijf mannen hebben zich in de loop der ja ren enorm ingezet voor de vereniging en doen dat vaak nóg: W. Visser, A Mosk, W. Kiewiet, C. Bonne en W Stam. Feest Bij een jubileum hoort feest, maar ook voetballen wordt door de vereniging niet vergeten. Er worden verschillende toernooien afgewerkt. Vorig weekend werd gestart met een jeugdtoernooi en een damestoernoi. De uitslagen waren: F-pupillen 1. Tex. Boys 8 pt; 2; ZDH 6pt; 3. Texel 4 pt; 4. Oosterend 2 pt en 5. De Koog 0 pt. E-pupillen 1. ZDH 8 pt; 2. Texel 6 pt; 3. 3 pt; 4. Tex. Boys 3 pt en 5. rend 0 pt. De Koog Ooste- B-junioren: De Koog 61-Texel B2 1—0 ZDH b1-Beemster B2 3 0 Texel B2-Watervogels b2 0—4 Roden B3-ZDDH B2 1-2 Watervogels 82-De Koog B1 1 0 Beemster B2-Roden B3 2—0 Om de 5e en 6e pl. Texel-Roden 2—4 Om de 3 en 4e pl. De Koog-Beemster 2-0 Om de 1e en 2e pl. ZDH-Waterv. 1—2 vrije iFap 1-1 Joop moest nog eens een I vrije trap nemen: 1-2. 10 min voor heil eind u-ist Bill er 1-3 van te maken Luitl en Wijnand werkten ze goed weg Wiml en Jan speelden goed samen Gerrit enl Bill voetbalden zeer goed maar ze wer-, den goed afgehouden Jar heeft ook heell wat moeten ingrijpen, evenals onze kei-| per, die ze flink op z'n dak zaten Jan Kiewiet roept alle dames van del Handbalclub Dinsdagavond op ter trai ning. Dames: Flevo-De Koog DE Koog-Watervogels Flevo-Zeemacht Waterv.-Zeemacht Flevo-De Koog De Koog-Zeemacht 6-0 0-6 3-0 2-1 2-1 1-1 Eindstand: 1. Flevo 6pt; 2. Watervogels 4 pt; 3. Zeemacht 1 pt en 4. De Koog 1 pt. Receptie Vrijdag is de jubileumreceptie van 17.00 tot 19.00 uur in de tent naast het veld aan de Boodtlaan. Het jubi leumboek, samengesteld door Veroni ca en Jan van Beek, zal dan worden overhandigd. Het boek kost 75, De receptie wordt gevolgd door een reü nie van oud-leden, met muziek van het duo „The Real Stars". Op zater dag begint om 10.00 uur het twee- Op donderdag 28 mei (Hemelvaarts dag) speelt De Koog 1 de beslissende wedstrijd tegen Kwadijk. Na de ecla- dante 4—0 zege op Apollo, het afgelo pen weekend, staat De Koog er erg goed voor. Zondag speelt Apollo thuis tegen Kwadijk, zodat De Koog precies weet waar het aan toe is op 28 mei. Indien Apollo zondag niet meer dan drie doelpunten van Kwadijk toestaat, heeft De Koog donderdag aan een ge lijkspel voldoende om te promoveren, een ieder die mee wil, wordt aangera den zich vooral tijdig op te geven bij S.J. Rijk (02220) 2684, De bus vertrekt om ca. 11.30 uur vanaf het veld aan de Boodtlaan en komt met de boot van 17.30 uur terug naar De Koog. De buskosten bedragen f 10— p.p. (exclu sief bootkosten). Pupillen van SV. De Koog kunnen gratis mee, maar dienen zich wel op te geven. Rollen toiletpa pier en toeters dient men deze keer zelf mee te nemen De gemeente financiert 71000 aan de Stichting agrarisch mu seum, voor de aankoop van een Zeeuwse boerenwagen. De boeren die zich vanuit Zeeland in Eierland vestigden reden met dit type wagen. De aankoop wordt door de ge meente gefinancierd uit het crediet voor aankopen van musea. De wagen moet nog wat opgeknapt worden en is dan te zien in het agrarisch en wagen museum in De Waal. tuwlier daags toernooi voor seniorenteams uit verschillende regio's. Bij voldoende deelname zal om 16.30 uur een onder linge wedstrijd tussen oud-spelers wor den gehouden. Wie hier interesse voor heeft kan zich tot vrijdagavond opge ven bij A. C. Eelman, tel. (02220) 2174. Vanaf 20.00 uur begint een grote feestavond in de tent, met alle leden en deelnemers aan de toernooien De band ,,Coby and the Goldstars" en de illusionist ,Mr Sato" zullen medewer king verlenen. Om 22.00 uur vindt de trekking van de grote verloting plaats. Er zijn ongeveer honderd loten over, die in he begin van de avond voor HO,— per stuk worden verkocht, en kele prijzen die te winnen zijn: een 14-daagse reis naar Mallorca, een vi deorecorder, fietsen, enz. zowel vrij dag als zaterdag zijn alle belangstellen den welkom. Zondag om 10.00 uur is het vervolg van het twee daags toer nooi, in de hoop dat iedereen al wak ker is De prijsuitreiking is om 16.30 uur. 's Avonds is disco in de feesttent naast het veld. Op donderdag 28 mei (Hemelvaartsdag) begint om 10.00 uur het toernooi voor lagere senioren- teams. Zondag 31 mei is het recreanten-toernooi met overwegend Texelse veteranenteams. Zondag 7 juni wordt de halve marathon gehouden, in samenwerking met Atletiekvereni ging Texel. Met de Weber barbecue kunt u de lekkerste hapjes maken. Z'n deksel houdt de warmte vast en voorkomt walm en aanbranden. Zonder dat u moet opletten of aan een spit moet draaien lukt alles en de gerechten smaken veel beter. Zaterdag vanaf 10 uur de gehele dag demonstraties, Telefoon 02220 2346 'N WINKEL VOL IDEEEN Bonne. Voorste rij: W. Stam, Brouwer. Jsc.

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 7