(groen jjwartj- lOOjaar jong van College wil financiële uimte op lange termijn Oude „Locomobiel" bij oude trekker-weekend Bestuurscrisis bij Lokale Omroep tELASTINGEN ELK JAAR 3% OMHOOG Uissen dijk en duinenrij e nieuwe Gollards TESO-kassa's konden Hemelvaart- drukte niet verwerken Anna 56 leverde de honderduizendste liter melk Tentoonstelling Henk Arendsen Te weinig financiële steun voor ,,Slag van Wuis" GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - Nr. 10.184 BHSQgg DINSDAG 2 JUNI 1987 Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45. Den Burg, telefoon 02220-2741. Jen'werktijd deze week tot en met dinsdag a.s.: Harry de Graaf. Pelikaan- 175 De Koog, telefoon 02228 - 266. 1 advertenties, abonnementen, etc.: Leveld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, n (022201 2741, na 18 00 uur 4881. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs f 19,20 per kwartaal; los 90 cent Postgiro 652. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34 60.398 9n W willen ruimte houden in de financiële mogelijkheden de gemeente door de plaatselijke belastingen elk jaar it 3% te verhogen. Bovendien moet jaarlijks een bezuini- ig van ongeveer ƒ100.000— worden doorgevoerd als com- nsatie voor de teruglopende rijksuitkeringen en ook is het bedoeling de (sterk stijgende) kosten van huisvuilverwer- ng voor 100% door te berekenen in het reinigingsrecht. gs blijkt uit de meerjarenbegroting het college heeft opgesteld en die -e week in de raadscommissie financieel, economisch en tech- (h beleid voor het eerst in openbare 'ussie kwam. Wethouder Klaas Ba- regt liet weten dat het college van emeenteraad graag goedkeuring an deze uitgangspunten, waar- r het mogelijk wordt dat de ge- nte jaarlijks voor ongeveer twee en gulden nieuwe investeringen ens de kritiek die in de FET- adering was te vernemen, ziet het '-hter niet naar uit dat de gemeen- d zonder meer groen licht zal ge- voor deze voor de burgerij vrij in- ende aanpak. Met name de verho- van het reinigingsrecht zal niet aid als populaire maatregel over- en. De commissieleden deden dan erg huiverig en gingen niet bij baat akkoord. Zó plotseling? r Bakker (PSP) vroeg waarom het ig is de reinigingskosten die nooit dig door het reinigingsrecht ge- zijn geweest, nu ineens volledig r te berekenen. Het komt neer op ubbeling. Ook Dirk Terpstra A) en Gerbrand Poster (Texels Be- l wilden eerst het totale begro- sbeeld bekijken alvorens met zo'n lureuze verhoging akkoord te willen n. Het college was echter van me- 3 dat door het presenteren van de its van de meerjarenbegroting dit tie begrotingsbeeld er in feite al is, at de raad best een uitspraak kan m. In ieder geval blijkt eruit dat een laaide hoeveelheid geld op tafel at komen. Als het reinigingsrecht jder sterk stijgt, zal het rioolgeld of nroerend goedbelasting verder oog moeten dan nu de bedoeling te Rienstra liet weten voor 1988 ord te kunnen gaan met de voor- n, maar wilde de vrijheid houden voor volgende jaren het beleid te wijzigen. Terpstra was het er niet mee eens dat aan de hand van de thans ter tafel liggende cijfers de financiële mo gelijkheden van de gemeente in de ko mende jaren kunnen worden bepaald. Er zijn nog veel onzekerheden. Hoe ontwikkelt zich de inflatie en wat zijn de gevolgen als de gemeente bepaalde taken afstoot? Bakker: ,,Als er meeval lers zijn, moet dat ten goede van de bevolking komen". De voorstellen van het college zijn vooral ingegeven door het feit dat er momenteel nauwelijks bezuinigingen meer mogelijk zijn. ,,De begroting is uitgeknepen". Ook de saldi-reserve kan niet meer worden aangesproken, om dat het niet verantwoord is deze klei ner te laten worden dan ongeveer drie miljoen gulden. Jaarlijks investeren van twee miljoen is ook nodig. „Met een dergelijk bedrag kunnen we niet uit de voeten", aldus Barendregt, waarbij hij doelde op uitgaven voor straatwerk, ri olering, welzijnsvoorzieningen en ande re zaken die het gemeentebestuur niet wil verwaarlozen. Niet krampachtig Terpstra waarschuwde dat niet al te krampachtig aan dat bedrag van twee miljoen moet worden vastgehouden. Het investeringsniveau moet telkens opnieuw bepaald kunnen worden, aan de hand van het investeringsplan en in relatie tot allerlei financiële ontwikke lingen, die nu nog niet bekend zijn. Hij vroeg zich af op welke wijze de ge meente nog een ton per jaar wil bezui nigen. „Door het voortzetten van de 1% operatie of door heroverweging van taken?" Volgens Barendregt moe ten de bezuinigingen in zowel het een als het ander worden gezocht. In vori ge jaren bezuinigde de gemeente steeds twee ton. Dat het nu de helft minder kan heeft te maken met de in flatie waardoor de reële belastingop brengst is verbeterd. Dat laatste was voor Terpstra een bevestiging dat fi nanciële omstandigheden zich ingrij pend kunnen wijzigen, zodat hij niet op voorhand akkoord wilde gaan met telkens 3% belastingverhoging per jaar. Barendregt zwakte zijn standpunt iets af: 3% is niet keihard het is een „streven". Desgevraagd kreeg Ger brand Poster te horen, dat hij de vaca turestop waarvoor hij meer dan eens heeft gepleit, wel kan vergeten. Het ambtelijk apparaat kan geen ar beidsplaatsen missen, vooral niet nu de gemeente er steeds meer taken bij- krijgt. Dat sluit echter niet uit dat er ook taken zijn die de gemeente kan af stoten. De wethouder beloofde vol gende maand te komen met meer ge gevens die daarop betrekking hebben. Park Dirk Terpstra wil met spoed opnieuw discussie over de vraag of het wense lijk is de Texelse duinen aan te wijzen tot nationaal park. Als de gemeente weigerachtig blijft op dit punt, zal dat veel geld kosten. Het Natuurrecreatie- centrum krijgt straks T120.000,— per jaar minder omdat op rijks- en provin ciaal niveau nadrukkelijk is uitgespro ken dat subsidiëring alleen mogelijk is als het NRC kan worden aangemerkt als „bezoekerscentrum" wat alleen kan als de duinen nationaal park worden. Terpstra weer erop dat de gemeente die ?120.000,— straks zelf zal moeten betalen als men zich blijft verzetten te gen de parkstatus en had uitgerekend dat dit bijvoorbeeld zou kunnen bete kenen dat de onroerend goedbelasting 8% extra omhoog moet. Wethouder Barendregt kon er slechts aan herinneren dat de afwijzing van het park nu eenmaal een hard en door de raad ondersteund onderdeel van het collegeprogramma is. Discussie hierover is in eerste instantie een aan gelegenheid van ruimtelijke ordening en hoort dus tot de portefeuille van wethouder Schilling. door Klaas Bonne n het oude gebouw na een roem- bestaan, slot naar de sloop werd verwezen, p de leegte die daar is ontstaan, gloednieuwe Gollards verrezen, volledig voldoet aan de eisen des ar eigenlijk niets valt te wensen. ar bet roer a/s vanouds in de hand elegd, ervaren, betrouwbare mensen. r tQoh kan een oudje zich een- fp gevoelen, eeft hij een kamer met zacht- be stoelen. cbijnt ook de zon op het nieuwe eng, r hem telt alleen maar die stap op gang; vaak in gedachten alleen voor de en wacht op een teken van leven van en. Idok registreert het verstrijkende da vakkundig gepleisterde muur. lopen voorbij, want zij zijn toch orgen? dat bezoek kan wel wachten tot gen, bijken nog om op de hoek van de at, [soms blijkt datmorgen" toch 'ets te laat. De toeristenstroom die ter gele genheid van Hemelvaartdag naar Texel kwam, is veel groter geweest dan Teso had verwacht. Veron dersteld was dat het vooral daags tevoren, dus op woensdag, druk zou zijn, maar om onduidelijke re denen kwamen de meeste mensen op de dag zelf. Dat heeft vrij ernstige problemen gegeven, want Teso had slechts twee van de drie loketten in gebruik zodat hier het aanbod niet kon worden bijgehou den. Met het merkwaardige gevolg dat wachttijden ontstonden die uit liepen tot anderhalf uur, terwijl tel kens boten vertrokken die niet vol waren. Met name de dubbeldekker Molengat is een aantal keren ver trokken met autodekken die voor een kwart tot de helft leeg waren. Dat wekte uiteraard onaangename ver bazing. Veel ergernis was er al, omdat op weg naar Den Helder veel opont houd was ondervonden. In de kop van Noordholland was het uitzonderlijk druk omdat een aantal marineschepen van een lange reis waren teruggekeerd en duizenden familieleden en kennis sen van de opvarenden naar Den Hel der reden. Deze afhalers veroorzaakten een file, waardoor ter hoogte van de Kooibrug het verkeer op een gegeven moment drie kwartier achter elkaar muurvast zat. Toen die file eindelijk was opgelost kwam een enorme piek los van auto's die voor Texel waren bestemd en die door de twee kassa's niet konden worden verwerkt. Overigens was het ook woensdag druk bij Teso, maar toen was de kassacapa citeit wel toereikend. Het viel op dat vooral vèel caravans naar Texel kwamen. De Lanz locomobiel die zaterdag zei dienen als krachtbron bij de dorsdemonstratie tijdens het Pinksterweekend van de oude trekker- en motorenclub. Een ca. honderd jaar oude „loco mobiel" zal de belangrijkste trek pleister zijn op het Pinksterweek end van de Oude Trekker- en Mo torenclub. De machine zal zaterdag 6 juni worden gedemonstreerd op het terrein bij de Nikadel in De Koog, als onderdeel van de trekker- en motorenshow die daar om 10.15 uur zal worden geopend. Een locomobiel is een verrijdbare stoommachine, waarmee werktuigen kunnen worden aangedreven. Ze wer den ook op Texel gebruikt voor het aandrijven van de dorsmachine. Ze zijn hier in de oorlog voor het laatst aan gewend. Het exemplaar dat zaterdag op de Nikadel in werking is te zien, is er een van het merk Lanz en is eigen dom van de gebroeders Middendorp uit Uithuizen in Groningen. Dat zijn agriërs die het verzamelen en in wer king houden van antieke machines als hobby beoefenen. Ze beschikken over totaal drie locomobielen. Over het al gemeen voelen ze er weinig voor om met deze machines op reis te gaan, maar voor Texel wilden ze een uitzon dering maken. Het vervoer van de lo comobiel kon op voordelige wijze wor- den geregeld. Vetkolen De locomobiel wordt gestookt met grote vetkolen, van het soort dat vroe ger op stoomschepen en in locomotie ven werd gebruikt. Dergelijke kolen worden door de Noordzeevissers nog regelmatig opgevist en dan apart ge houden voor gebruik in de open haard. De tien kisten vetkolen die za terdag in de locomobiel van de ge broeders Middendorp zullen worden verstookt, zijn beschikbaar gesteld door de TX 1. Het onder stoom brengen en starten van de locomobiel is zaterdag het ope ningsritueel voor het Pinksterweekend van de oude trekker- en motorenclub. Net als vorig jaar belooft het een groot spektakel te worden met veel deelne mers uit alle hoeken van het land. Er zullen totaal ongeveer 75 oude trekkers te zien zijn, enkele stationaire moto ren, enkele auto's en een tiental oude motorfietsen. Direct na de opening door voorzitter Jan Uitgeest van de plaatselijke oude trekker- en motoren club beginnen behendigheidswedstrij den, waarbij een deel van het rijdend materieel urenlang in actie is te zien. Hovercraft Het is de bedoeling dat hier ook de hovercraft van Sieb Zijlstra uit Den ,Burg wordt gedemonstreerd. Dat luchtkussenvoertuig is weliswaar niet bepaald een antieke machine, maar het bestuur van de oude motorenclub denkt dat veel toeschouwers dat toch wel interessant zullen vinden. Interessant intermezzo is een défilé van alle deelnemende trekkers om 14.00 uur waarbij via de geluidsinstal latie historische en technische bijzon derheden zullen worden gegeven. Om 21 00 uur is in de grote tent op het terrein de prijsuitreiking en daarbij zullen tevens herinneringsplaquettes worden uitgereikt aan alle deelnemers. Het spreekt vanzelf dat het publiek van harte welkom is bij de show, te gen een entreeprijs van ?2,50. De vol gende dag begint om 9.30 uur de ge- zelligheidsrit met als startpunt het Nikadel-terrein. Al het rijdend materieel gaat dan de weg op voor een tocht in de omgeving van De Koog met een koffiepauze in „Calluna" In de route is met toestemming van de gemeente ook een stuk strand opgenomen: van paal 17 naar paal 15. De tocht eindigt om ongeveer 14.00 uur op het barbe cueterrein aan de Randweg in de Den nen, waar de deelnemers aanzitten aan de barbecue en waar al het rij dend materieel dus nog een tijdje te kijk staat. Het is niet de bedoeling dat hier nog met dors- of andere machines wordt gedemonstreerd. Texel heeft weer een 100.000 liter-koe. Het is Anna 56, die op 24 mei de 100.000 liter melk leverde. Anna is ei gendom van maatschap H. Tjepkema en Zoon uit De Waal en is ook door dit bedrijf gefokt als dochter van de befaamde stier Keimpe 33 van de Beu kenhof. Anna 56 is met haar 14 le vensjaren (geboren op 1 mei 1973) de jongste van de tot dusver zes koeien, die op Texel de 100.000 liter grens hebben overschreden. In de loop van juni zal een plechtigheid worden geor ganiseerd om Anna in de bloemetjes te zetten. In het atelier van Jan Pelgrim aan de Gasthuisstraat 98 te Den Burg, wordt woensdag om 20.00 uur een expositie geopend van de bekende kunstenaar Henk Arendsen. Belangstellenden zijn welkom, toegang is gratis. Het dagelijks bestuur van de Stichting Lokale Omroep Texel ziet het niet meer zitten. Meerdere leden hebben wegens gebrek aan motivatie en door andere beslommeringen hun taken laten liggen en hebben te ken nen gegeven op te willen stappen. Opvallend veel caravans arriveerden op Hemelvaartsdag op Texel. Sinds kort worden de toeristen na het verlaten van de boot begroet door een welkomstbord ten bij terugkeer met gen ..Tot ziens"! dat van gemeentewege is ontworpen en geplaatst. Foto Dirk Kuiter). Voorzitter Cor van Poelje draaide de laatste tijd voor alle werkzaamheden op. Hij moest zich noodgedwongen beperken tot het allerbelangrijkste zo dat allerlei administratieve zaken in het honderd liepen. Op de gisteravond in het RSG-gebouw gehouden jaarverga dering van de stichting waren dan ook geen notulen, jaarverslag en zelfs geen financiële verantwoording. Het gebrek aan motivatie van het bestuur, dat twee jaar geleden met zoveel elan van start ging, bleek overduidelijk uit de opkomst. De vergadering was een aangelegenheid van niet meer dan vijf personen, twee medewerkers meegerekend. Van Poelje verklaarde verbitterd te zijn door de gang van zaken en wil er nu ook mee ophouden. Om te voorko men dat de omroep met de haven in zicht (de zendmachtiging kan nu elk moment loskomen) zou stranden, vormt hij nu met Ruud Nooij, Rob Buitenweg en misschien ook Piet Hoo- gerheide een interimbestuur dat de meest dringende zaken zal behartigen en dat zal uitkijken naar geschikte op volgers. Nodig zijn mensen die hart hebben voor lokaal radiowerk, de han den uit de mouwen willen steken en goed kunnen samenwerken. Het nieu we bestuur moet wel binnen drie maanden in functie zijn, anders geldt de stichting niet meer als „representa tief" (een belangrijke voorwaarde om voor zendmachtiging in aanmerking te blijven komen) en moeten alle beslom meringen van voren af aan beginnen. Wie interesse heeft (of mensen kent die in het bestuur willen) kan contact opnemen met Nooij (telefoon 5034) of Van Poelje (telefoon 4986). Het ziet er naar uit dat het verleg gen van het „slag van Wuis" in De Koog niet doorgaat wegens gebrek aan financiële steun. Zoals bekend was het verleggen van het slag voorgesteld als één van de maatregelen om de nachtelijke open bare orde in De Koog te bevorderen. De bedoeling was dat Staatsbosbe heer, Recreatiestichting, Gemeente en Harry Wuis van hotel „Opduin" (be langhebbend omdat met de verplaat sing de rust voor zijn gasten wordt be vorderd) in de kosten zouden bijdragen. Tot dusver is naast de gemeente zelf alleen Wuis bereid om bij te dragen: F7500,—Het resterende bedrag (F33.000 zou daarom voor rekening van de gemeente komen en dat wordt te gek gevonden. Staatsbosbeheer heeft laten weten geen middelen te hebben voor dit doel. Ook de Recrea tiestichting heeft niet positief gerea geerd, B en W zullen nogmaals bij de RST aandringen op een bijdrage, maar als dat vruchteloos is, blijft het slag van Wuis ongewijzigd liggen.

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 1