ieuwe ag tijd bollards" in bewoonbaar idanks achterstand op tijdschema: Jongerencentrum luilaknacht open Bestolen op Schiphol Teso vervoerde 20% auto's meer rond Hemelvaartsdag TEXELSE COURANT PAGINA 7 [nieuwe Gollardsin volle glorie. bewoners werden verwelkomd met een bloemstukje op hun kemer. Directrice W. de Vries hielp mee bij het rondbrengen lengs de nog druk werkende familieleden. geslagen waren. „Een domper", aldus mevrouw De Vries. De feestelijke ont vangst door fanfare, drumband en ma- joretten van KTF, die voor 's avonds zeven uur stond gepland, werd om die reden afgelast. „Hopelijk kan het fan fare, als het een mooie zomeravond is, ons een keer een tuinconcert bezor gen", zegt de directrice. Verrassing Wat verwachten de „Irene" en „Molenend"bewoners zélf van hun nieuwe onderkomen? Enkele menin gen, op de dag van verhuizing, vanuit „Caluna". ,,'t Is nog allemaal een verrassing voor me hoe het eruit zal zien. Ze hebben me wel verteld dat de deur vanzelf opengaat." Aan het woord is mevrouw Boekei, een rasechte Oudeschildse, die sedert zeven maanden in het „Mole nend" woonde. De tijden van de oude Gollards heeft zij dus niet meege maakt. De 72-jarige mevrouw Kooy, die aan dezelfde tafel zit, heeft dat wel „De Gollards vond ik gezelliger dan het Molenend, er was vaker wat te doen. De mannen stonden vaak te biljarten, in het Molenend heeft alleen in het begin een klein biljartje gestaan. Hoewel, er gebeurde toch wel wat een optreden van het Oudeschilder visserskoor, af en toe een bingo, een kerstdiner, en vorige zomer een barbe cue buiten", zegt zij. Beaamd wordt dat het „Molenend" meer comfort had te bieden, zoals een eigen toilet. In het voormalige gebouw aan De Zes was slechts een dames- en een heren toilet voor een hele gang. Mevrouw Kooy had wel in het Mole nend willen blijven: „Een hoop men sen wilden niet graag weg. Je zat er mooi, je keek zo het land in, midden in de natuur." „Nou, ik zit liever tus sen de mensen", meent haar tafelgenote. Mevrouw Mosk („van Piet Mosk de skéépeknipper") heeft vijf jaar „Irene" achter de rug. Ook zij hoeft niet zono dig te verhuizen. Zij vreest dat veel gezelligheid en ge moedelijkheid verloren zal gaan. „De bovengang was altijd vreselijk gezellig. Elke zondagochtend even een borreltje met z'n allen en 's avonds deden we altijd een theetje." Mevrouw Witvliet, die nog maar kort in „Irene" woonde, deelt de mening dat in het gebouw aan de Lijnbaan een gemoedelijke sfeer heerste. Geza menlijk wordt echter geconcludeerd dat in een huis nu eenmaal orde moet zijn, en dus naar de regels van het huis zal moeten worden geleefd. Ook wordt nog even gefilosofeerd over ver schillen in sfeer tussen Gollards en Ire ne. De Gollards bood in vroeger jaren plaats aan de „elite" van de gemeen schap, terwijl Irene het bejaardenhuis van de gemeente was. Maar bewoners van beide „kampen" komen nu door elkaar heen te wonen en in de afgelopen twee jaar ging men tweemaal per week bij elkaar om de koffie, dus het zal allemaal wel loslo pen, zo is de veronderstelling. Optimistisch Directrice mevr. De Vries vreest niet dat in de nieuwe „Gollards" een koele, zakelijke sfeer zal hangen. „Een fusie gaat altijd gepaard met emoties. Dit soort dingen moet nu eenmaal zakelijk worden geregeld, die kun je niet op z'n janboerefluitjes aanpakken. Maar ik twijfel niet aan de Texelse gemoedelijk heid. De dag van vandaag heeft wat dat betreft bij mij een optimistisch gevoel teweeggebracht. Dit wordt een prima leefbaar huis." De eerstkomende tijd zal worden Het Jongerencentrum Tasiel is met lui laknacht (5 op 6 juni) geopend vanaf 20.00 uur tot 's ochtends 08.00 uur. De gehele avond en nacht is een pro gramma dat onde voorbehoud zal plaatsvinden. De entree is gratis. Het programma: 20.00 uur Open. 20.30-22.00 u. Reggae Film 22.30-23.30 u. Pannekoek eetwedstrijd (opgeven tussen 20.00 en 22.30 uur) 24.00-00.30 u. Band: Good Clean Fun 01.15-02.15 u. Band: U.B.C.F. (uit Wormer) 03.00-04.00 u. Band: Miss Betty 04 45-05.45 u Band: Lickety Split 07.00-08.00 u. Film. 08.00 uur Einde. Zaterdagavond 6 juni zijn we gesloten. Voor de band UBCF (5 personen) wordt onderdag gezocht voor een nacht, tel. reacties aan Andries Hu berts, (02220) 4300, of na 18.00 uur (02223) 972. Een 22-jarige Texelse deed bij de poli tie in Den Burg aangifte van diefstal. Toen zij op 27 mei in de aamkomsthal van Schiphol was, werd daar uit haar schoudertas een portemonnee met f40,—, rijbewijs en drie bankpassen gehaald. De drukte bij Teso tijdens de perio de rond Hemelvaartsdag in aan merkelijk groter geweest dan vorig jaar. Het vervoer van personenau to's in beide richtingen nam toe met 19,7%. Bekijkt men alleen de auto's die richting Texel gingen, dan was er zelfs een groei van 27,8%. In beide richtingen werden in de perio de 27 - 31 mei 11990 auto's overgezet. In de vergelijkbare periode vorig jaar (7 - 11 mei) waren dat er 10016. Het aan tal vervoerde caravans steeg van 456 naar 500 (toename 9,6%) en het ver voer van opleggers ging van 222 naar 300 (toename 35,13%). Het aantal vreemde auto's op het ei land (een betrouwbare indicatie van de toeristische drukte) was op de avond van Hemelvaartsdag 4105 (vorig jaar 3778). Zondagavond veroorzaakten de huiswaarts kerende toeristen een grote druktepiek die de Teso-boten niet kon den bijhouden, zodat de wachttijden opliepen tot anderhalf uur. besteed aan het orde op zaken stellen en soepel laten draaien van de dage lijkse gang van zaken. Pas daarna kan de „finishing touch" worden aange bracht. Tot deze latere zaken behoort onder meer het opzetten van „groeps- verzorging". Mensen die dreigen te vereenzamen worden dan in een huise lijke situatie opgevangen. Voorts hoopt mevrouw De Vries te kunnen rekenen op de hulp van een flinke groep vrijwilliglstlers. Inmiddels hebben zich veertien personen aange meld. Met hen wordt binnenkort een kennismakingsmiddag gehouden, waarna wordt bekeken op welke wijze dit vrijwilligsterwerk wondt opgezet. Mevrouw De Vries mag zich vanaf he den directeur bewonerszorg Verpleeg- huis/Gollards noemen. Per augustus treedt een tweede directeur in dienst, die zich zal belasten met organisatie en beheer. Hoofd verzorging is Titia Bakker, hoofd keuken Petra Eelman en hoofd huishouding Janny Hendriks. Voor de 36 bewoners van het Ver pleeghuis zullen de maaltijden worden bereid en de was gedaan. Ook is de administratie van beide afdelingen in het nieuwe gebouw gecentraliseerd. Er is een nieuw stichtingsbestuur gefor meerd, dat onder voorzitterschap van W. Eelman staat. Over de toekomst van „Huize Irene" bestaat nog geen duidelijkheid. Het stichtingsbestuur spant zich ervoor in om op die plaats de verlangde uitbreiding van het Ver pleeghuis te realiseren. Waarschijnlijk zal hiervoor nieuwbouw dienen plaats te vinden. Met gemeente en provincie zijn onderhandelingen gaande. De officiële opening van De Gollards is op een nader te bepalen datum in oktober. ochten er nog geluiden zijn te beluisteren dat het voormalige Cla ns Emelie Gollards Rustoord aan De Zes nooit had mogen wor tel gesloopt, dan zullen deze wel spoedig verstommen. Ervoor in laats verscheen namelijk een aan alle moderne eisen beant- rdend verzorgingshuis, dat zowel van binnen als van buiten de ite waard is: de „Gollards". Woensdagavond, klokslag zeven namen ruim tachtig Texelse bejaarden hun intrek in het nieuwe iouw, de vertrouwde kamertjes van „Huize Irene" en noodcom- K „Molenend" definitief achter zich latend. Met de hulp van Ifessionele verhuizers, verzorgingspersoneel, vrijwilliglstlers en fa- feleden, was de verhuizing in één dag een feit. jr deze dag was twee jaar met ining uitgezien. In juli 1985 ik aannemersbedrijf Drijver Uw BV de tekeningen van archi- Jenbureau Alkema het voorde- lt te kunnen verwezenlijken, en gg van het bestuur van de stich- Samen Eén/Gollards de op- :ht tot bouwen. Eind augustus dat jaar werden de bewoners jl C.E. Gollardsstichting overge- Itst naar een tijdelijk onderko- in aan de Molenstraat (direct glenend" gedoopt) en ging het pie. uit 1953 daterende, rusthuis De Zes tegen de vlakte. Ruim maand later kon een aanvang ^den gemaakt met het in totaal 7,5 miljoen gulden vergende ject. jio juni 1987 is, geheel volgens schema, een modern, uit twee Jiepingen bestaand, negentig bed- tellend verzorgingshuis verrezen, huis met veel ruimte en variatie. Breerst de benedenverdieping. De automatisch openende schuifdeur Jigt bezoekers als het ware vriende- jit om een kijkje te nemen. De Be en van veel daglicht voorziene jvormt een aangename entree. Ver fborden maken de bezoeker snel pelijk welke richting moet worden pslagen: de trap of één der twee lif- de gangen naar de twee zijvleu- de keuken, de prachtig betimmer- jluxe recreatieruimte („Irenezaal"), gelijkheden genoeg. Wie zich liever »eg wil laten wijzen, of informatie ^ig heeft, gaat naar de receptie, di- links na de entree. Vanuit dat kan- Jrtje wordt ook de intercom be id, die in alle appartementen, gan- en andere vertrekken de medede in luid en duidelijk hoorbaar is. de eerste verdieping kunnen de be iers die graag willen handwerken Ihobbyen zich uitleven in de figheidstherapie-zaal. Ook is daar kantoor van het hoofd huishouding pestigd. Enkele kamers zijn als zie- pkamer ingericht. Op de bovenste 3e is het „zonneterras", een be scheiden, betegeld platdak. Binnen kan men naar de kapper in een salon netje waar drie klanten tegelijk hun haar in model kunnen laten brengen. Uitzicht Aan het eind van elke gang zijn zitjes gemaakt, waar wat kan worden ge babbeld en genoten van het uitzicht door de grote hoekramen. Dat uitzicht belooft fraai te worden. De contouren van het park dat de „Gollards" gaat omringen, zijn al zichtbaar. Vóór, aan de zijde van De Zes richting Ko- gerstraat, is een vijver aangelegd waar langs een wandelpad voert. Aan de andere zijde komt een tuin, waar ook de dieren waaraan de „Molenend" bewoners verknocht zijn geraakt, een thuis zullen krijgen. Directrice me vrouw W. de Vries: „We willen de tuin graag open houden. Hopelijk willen hondenbezitters hiermee rekening houden." Zo kaal als de tuin nog is, zo fleurig is het aangezicht van het gloednieuwe complex. Daar zorgen de bloembakken op de balkons voor. De bewoners kun nen dus elk in hun „eigen" zonnetje zitten: een terrasstoel staat daarvoor op het 3 m2 grote plateautje klaar. Binnen is het comfortabel leven op in totaal 27 m2 ruimte, die naast de woonkamer bestaat uit een keuken/hal en toilet/badkamer (beide 4 m2). In het keukentje kan niet worden ge kookt; slechts een warmplaatje is be schikbaar. De „natte ruimte" is prima geoutilleerd: stevige handgrepen en een stoel zijn aanwezig. De vertrekken zijn aangepast voor rolstoelgebruikers. In alle woonkamers is een radio inge bouwd, die staat afgestemd op de Hil- versumse zenders en een kanaal voor De Lichtboei. Scenario Voor alle betrokkenen was het woens dag hard aanpakken geblazen. Van te voren was het hele verhuizingsscenario met iedereen doorgenomen, zodat ie der wist waar hij of zij aan toe was. Dinsdag waren de persoonlijke eigen dommen en kleding met hulp van fa milieleden ingepakt en klaargezet in de „roldo's" (roldozen), van het meubel- transportbedrijf Hofsteenge uit Groote- gast (Groningen). Meubels en bedden zouden apart worden verhuisd. Op plattegrondjes hadden de bewoners vooraf kunnen aangeven welke opstel ling hun meubilair in de nieuwe appar tementen diende te krijgen. De verhui zers konden zodoende bijna blindelings de spullen kwijt. Familieleden die bezig waren met het uitpakken en wegzetten van de overige bezittingen, hoefden daar dus geen omkijken naar te heb ben. De inschakeling van familie om de kamers in te richten geschiedde volgens een afgesproken tijdschema. De verhuizers gingen systematisch te werk en begonnen met de bovenste etage, zodat familie van die aanstaan de bewoners als eerste werd opgeroepen. Misrekening Toch liep er iets fout. Door een kleine misrekening was snel sprake van een vertraging van circa twee uur, die in de loop van de dag niet meer onge daan kon worden gemaakt, al werd door iedereen verschrikkelijk hard ge werkt. Terwijl de eerste bewoners al arriveerden, was de verhuizing nog in volle gang en was een aantal apparte menten derhalve nog niet ingericht. Rond acht uur werden de laatste meu bels binnengebracht, waarna ook de laatste vertrekken bewoonbaar konden worden gemaakt. Volmondig gaf ma nager G. Dijkstra van Hofsteenge toe te hebben verzuimd de maten van de liftdeuren in de Gollards op te nemen. Hij was ervan uitgegaan dat deze mini maal de breedte van een ziekenhuis bed zouden hebben. In plaats van mi nimaal een meter bleken de liftopenin- gen slechts 85 centimeter breed. Een dertigtal met bedden en meubels bela den transportkarretjes moest na deze ontdekking aan het begin van de dag, worden „ontmanteld" en opnieuw worden beladen om in de liften te kunnen. Het zorgde voor het enige De ..roldo's" rollen zó ven Huize Irene de klearsteende verhuiswegen in. oponthoud tijdens een dag van keihard werken. Hofsteenge had 18 verhuizers, twee verhuiswagens, dertig transport- karretjes voor meubels en 250 roldo's ingezet. Dinsdagavond was voorarbeid verricht, waarna woensdagochtend om negen uur, toen de bewoners van bei de rustoorden waren uitgezwaaid, kon worden begonnen. Alle verzorgingsper soneel was vanaf zes uur 's morgens in touw en hielp de hele verdere dag waar het nodig was een handje. Tus sen de middag werden allen in de „Gollards" verblijd met soep en macaroni. De bejaarden werden voornamelijk on dergebracht bij familieleden. Dertig be woners maakte een korte rondrit met een bus van Robert Aris van Boven, die eindigde bij „Calluna" op 't Kerc- keland. Koffie, een borrel, een warme maaltijd, aan alles was gedacht, maar toch duurde zo'n dag lang. De stemming onder bejaarden en per soneel werd gedrukt doordat twee ,,Molenend"bewoners onverwacht de overstap niet mochten meebeleven. Op de laatste avond van hun tijdelijk ver blijf aan het eind van de Molenstraat, overleden mevrouw Boon-van 't Hert en de heer F. Geense. Het tragische nieuws werd woensdag vroeg aan de mensen medegedeeld en het spreekt voor zichzelf dat velen hierdoor aan- oewoners waren te gast in Calluna". Domper

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 7