MM Texelpromotie helpt iet Ronde-garantie Jubileum Deuce viel deels in het water adsdiscussie met hindernissen xelstroom ijgt dokbeurt Zon, maan en hoog water Collecte Anjerfonds Open dag in nieuw atelier huize During Botsing Geslaagd Duitser veroordeeld voor drankrijden jDAG 12 JUNI 1987 TEXELSE COURANT PAGINA 11 de Ronde om Texel onverhoopt zou moeten worden afgelast, waar de organiserende stichting in financiële problemen komt. wil de hting VVV Texelpromotie een bijdrage van 75000,— verstrekken. Ver heeft de VVV te kennen gegeven te willen overleggen over hoe der ive zaken in de toekomst moeten worden geregeld. «erd door burgemeester A. Schip- jinsdag meegedeeld in de raads- jdering, nadat de raad na lang had besloten een garantie van )00,- te verstrekken voor de Ron- det bericht was een verrassing de raadsleden en dat was ook de jeling van de burgemeester want eze manier wilde hij vermijden dat leningsvorming over de wenselijk- van een gemeentelijke garantie de Ronde onzuiver" zou len. tonde om Texel kan nu dus reke- op een totale garantie van 0,- afgezien van het reserve- nds l„noodfonds") dat men bezig is fte bouwen Warrig Iwas niet de eerste keer dat de ga- voor de ronde in openbare dis- kwam. Dinsdagavond werd over iet erg hoge bedrag gepraat alsof im miljoenen ging. De discussie tij zo warrig dat het ene mis- and na het andere zich opstapelde afloop niet eens iedereen be lt wat er precies was beslist en >r welke voorwaarden, trand Poster (Texels Belang) open- e discussie met de verklaring dat W de garantie volgend jaar moet n. Dirk Terpstra (PvdA) had er kri- Dp dat de „garanties" van de vori- vee jaren feitelijk subsidies zijn ge it zonder dat de raad daarmee ingestemd. W hadden in laatste instantie gesteld de 710.000,— garantie toe nnen onder voorwaarde dat een vering voor de zg. noodbegroting ral van een exploitatietekort niet laatsvinden. Er werd alsnog mee ;temd dat de reserveringen voor toodfonds in 1985 en 1986 (resp. X),- en 710.000,— door de ge- ite als exploitatiekosten worden emerkt. itra kon daar wel mee akkoord onder voorwaarde dat het dit jaar atste keer is. Volgend jaar moet lichting VW Texelpromotie het Niet juist emeester Schipper vond echter de stichting niet het aangewezen li nt voor garantieverlening. Er zijn dere activiteiten op het eiland die tige publiciteit veroorzaken. Als W al die activiteiten moet gaan ten, wordt de doelstelling uitge- Schipper zei dat B en W in elk niet bij de VVV stichting op ga- iverlening willen aandringen. |de gecompliceerdheid van de dis- ie werd ook bijgedragen door wet- ler Barendregt die in het college ■minderheidsstandpunt innam. ,,lk wèl dat de WV stichting garantie geven. De Ronde levert een promotioneel effect naar buiten in dat is precies waar de VW [ting zich mee bezig houdt", zo iarde hij. Rienstra (CDA) zocht al vroeg een middenweg. Hij zei iets over i „redelijke bijdrage" die de WV Imoeten geven. Rienstra meende Idat de Ronde anti-promotie" zou men veroorzaken als het met de beid of de openbare orde niet zou zitten. Hij suggereerde daar- dat die veiligheid en openbare or- wensen overlaat, maar wilde la- tgenover de pers wel verklaren dat «n problemen zag. nieuw en weinig verhelderend ele- t in de discussie betrof de vraag in 'erre het juist is dat het Ronde uur de computer en de electro- zieningen die onlangs zijn aange- m één keer afschrijft, zodat de oting dit jaar extra zwaar wordt ist. Soepele wending thouder Barendregt vond dat niet .„Het is reëel om spullen die ja- 'eerboot Texelstroom moet een deisende en daarom niet geplande 'eurt ondergaan op de Oranjewerf msterdam. Bij inspectie onder wa- gebleken dat de verf op de huid trnstig is beschadigd en hier en zelfs helemaal is verdwenen, een j'9 van het varen in het ijs in de '°pen winter. Het schip vertrekt 15 "ear Amsterdam en moet onge- veertien dagen later weer in de 'kunnen. Naast het schilderen ■"et onderwatergedeelte zullen te- andere onderhouds- en reparatie- pzaamheden die bij inspectie nodig ■pi worden uitgevoerd. renlang meegaan ook in dat aantal ja ren af te schrijven". Nadat de vergade ring was geschorst om het college ge legenheid te geven voor onderling be raad, verklaarde Barendregt dat hij zijn standpunt had herzien. „Snelle af schrijving is toch wel verantwoord, omdat je nooit weet of de Ronde om Texel elk jaar weer opnieuw wordt gehouden." Er werd ook gepraat over de vraag of men van de Stichting VW Texelpro motie zou mógen verlangen dat zij vol gende keer voor garantstelling zorgt. Toen de overtuiging had postgevat dat zoiets niet kan worden geëist, omdat de autonome WV stichting dat zelf mag uitmaken, kwam van Erna Eelman (VVD) het voorstel om met de WV stichting informeel te gaan praten over de garantstelling, dus meer een ver zoek dan een eis. Terpstra en zijn fractiegenoten wilden echter alleen aan de garantstelling meewerken als vast staat dat het voor de gemeente de laatste keer is en vol gend jaar de VVV stichting over de brug komt. Dat was voor hen reden om tegen te stemmen, hoewel men voor de rest akkoord kon gaan met het B en W voorstel, zoals dat in laatste instantie was gedaan. R.K. kerk De R.K. kerk in Den Burg krijgt ter bekostiging van de reeds uitgevoerde restauratie een uitkering van 721.712,— uit het fonds „Stadsverfraaiing". Zoals bekend was een uitkering uit het restauratiefonds niet mogelijk omdat de kerk nog niet op de gemeentelijke monumentenlijst stond, toen de restauratie werd uitgevoerd. Volgens de gemeentelijke stukken geldt als voorwaarde dat alle aan bouwsels van de kerk zullen worden gesloopt met uitzondering van de sacristie. Hans Roeper (PvdA) had gemerkt dat meer gebouwen blijven staan dan al leen de sacristie, maar wethouder Schilling zei erop te rekenen dat de af spraken zullen worden nagekomen. Gladstrijker Gerbrand Poster nodigde wethouder Piet Zegers uit een „gladstrijkende rol" te spelen om de bestuurscrisis bij de Lokale Omroep te helpen oplossen. Ze gers voelde echter niets voor persoon lijke bemoeienis. „De stichting heeft veerkracht genoeg om er zelf uit te ko men'", zei hij. Boet Staatsbosbeheer heeft bezwaar ge maakt tegen de plaatsing op de ge meentelijke monumentenlijst van een bij de Ruigendijk staande schapen- boet, eigendom van SBB. Als argu ment om de boet van de lijst te schrappen wordt verwezen naar de be schrijving die door de gemeente Texel zelf is opgesteld en waarin wordt ge concludeerd dat het begrip „monu ment" op deze betrekkelijk nieuwe boet niet van toepassing is. Burge meester en wethouders zullen de zaak verder afhandelen. In de gemeenteraad zei Hans Roeper (PvdA) dat wat hem betreft deze moderne boet ook wel van de lijst afmocht, maar Erna Eel man (VVD) wilde er in de raadscom missie voor ruimtelijk en huisvestings beleid over praten. Wethouder Schil ling herinnerde eraan dat de meerder heid van de commissie de boet destijds nadrukkelijk op de lijst wilde hebben. Terras Horeca-exploitant H. Segers heeft geen vergunning gekregen voor de bouw van een overdekt terras op de Stenenplaats en is tegen die weigering in beroep gegaan. Het terrasplan is strijdig met de regels van het bestem mingsplan. Segers wil echter dat er toch een mouw aan wordt gepast, te meer daar het terrasplan volgens hem wel past in de uitgangspunten voor het bestemmingsplan Den Burg- centrum. Eén van die uitgsangspunten luidt: „Een levendig centrum is gebaat bij een goed ontwikkelde en gevarieer de horecasector." Gerbrand Poster zei zich over de wei gering te heben verbaasd en vroeg om heroverweging in het belang van een gezellig dorpscentrum. Hans Roeper zei de weigering te kun nen billijken als door het terras de doorgang voor ambulance, brandweer, vrachtauto's e.d. zou worden belem merd. Ook als de Stenenplaats ver keersvrij wordt, moet dergelijk vervoer er wel langs kunnen. Volgens wethou der Schilling wordt de doorgang inder daad te krap als het terras er zou ko men. B en W zullen hun standpunt opnieuw bepalen na advies te hebben vernomen van de beroepschriftencommissie. Het voetbalveld van Oudeschild is als zodanig buiten gebruik gesteld en is inmiddels verpacht aan een particulier. Dit voornemen stond in het sociaal- cultureel plan, dat voor ieder ter visie heeft gelegen. Tegen het buiten ge bruik stellen van het sportveld had nie mand bezwaar gemaakt. De dorps- commissie van Oudeschild, gesteund door de school, de Gemeenschap Ou deschild en de Ondernemersvereniging hebben nu echter verontwaardigd ge protesteerd tegen de opheffing van het terrein. De gemeente meent dat het sportterrein praktisch niet wordt ge bruikt, maar volgens de briefschrijvers is het veld wel degelijk nodig en is er hoogstens sprake van getaand enthou siasme omdat de gemeente te weinig aan onderhoud doet. Volgens het per soneel van de Bruinvisschool wordt er door de leerlingen bij goed weer diver se keren getraind en gesport en er wordt aan gymnastiek gedaan. Verder wordt er geoefend voor schoolvoetbal en ook is er horecavoetbal met diverse keren per seizoen een uitwisseling van Oudeschild en Oosterend. De dorps commissie had zich willen beklagen over de gang van zaken tijdens de ver gadering van de raadscommissie voor welzijnszaken die op 14 mei in 't Skilt- je zou worden gehouden, maar die wegens gebrek aan agendapunten was afgelast. Van die afgelasting was ech ter geen kennis gegeven. Geitenland Nu wordt het veld gebruikt door ie mand die er geiten op laat grazen en op het hek staat „Verboden toegang". Eén en ander had bij de Oudeschilders nogal wat verontwaardiging gewekt. Ze hadden tevoren geraadpleegd willen worden. Volgens de officiële gegevens wordt het Oudeschilder sportterrein maar een paar keer per jaar gebruikt en dat was reden geweest om het op te heffen. De raadsleden concludeer den dat het sportveld blijkbaar toch veel vaker wordt gebruikt. Tine Krijnen vroeg zich af door wie en tegen welke vergoedingen. Ze voelde blijkbaar iets voor het in eer herstellen van het ter rein. „Vroeger vochten ze daar woens dag tegen Den Burg en donderdag te gen Oosterend. Nu voetballen Ooster- enders en Oudeschilders daar samen. Die ontwikkeling wilt u toch niet frustreren?" Riet Huitema (CDA) vond dat de gemeente dergelijke zaken eerst met de dorpscommissie moet opne men. Het ter inzage leggen van het sociaal-cultureel plan is formeel een juiste wijze van bekendmaken maar zo'n plan is niet voor iedereen te be grijpen. Erna Eelman (VVD) vroeg of het veld volgend jaar weer open kan. Gerard van der Kooi (PvdA) pleitte ook voor het tijdig informeren van dorp- scommsisies in dergelijke aangelegen heden en vroeg of het waar is dat het gebruik van het veld terugliep als ge volg van ontoereikend onderhoud door de gemeente. Niet waar? Wethouder Piet Zegers noemde de verontwaardiging van de Oudeschilder dorpscommissie onterecht. Hij zei dat er telefonisch contact is geweest met de secretaris van de commissie zodat die wist dat het de bedoeling was dat het veld zou worden gesloten. Er is toen geen enkel protest verno men. Zegers geloofde niet dat het veld zo veel wordt gebruikt als nu wordt gesuggereerd. De Oudeschilders be schouwen het terrein ook niet als on misbaar want nog niet lang geleden was het plan om daar een crossbaan aan te leggen. Voor bewegingsonder wijs wordt het veld nauwelijks ge bruikt. Het gymen gebeurt op een veldje tegen de dijk. Het horecavoetbal behoort volgens Zegers tot het verle den. De exploitatie van het veld kostte f7000,— per jaar en de gemeente vind dat te kostbaar in verhouding tot het geringe gebruik. Volgens de wethouder kan de sluiting van het veld geen echte verrassing zijn geweest, gezien de contacten die er over dit onderwerp waren, de publica ties in het pers en de ter inzagelegging van het sociaal-culturele plan. Dat dit plan onbegrijpelijk zou zijn, ontkende hij. Hij achtte de Oudeschilders althans intelligent genoeg om daar kennis van te kunnen nemen. Als er aanleiding is om het terrein weer als sportveld in gebruik te nemen zou dat volgend jaar (na afloop van de prachttermijn) weer kunnen; in elk geval kan de noodzaak opnieuw worden beoordeeld. Kapsalon Een andere Oudeschilder affaire die in de gemeenteraad tot discussie leidde betrof het naambord van negen bij één meter dat Corinne Grootelaar op haar kapsalon aan de De Ruyterstraat had bevestigd. Ze had er geen vergunning voor en heeft het bord moeten verwij deren. Corinne had bij de raad gepro testeerd en de gemeente daarbij be ticht van willekeur omdat meerdere ondernemers zonder vergunning grote Door de maren ven het net bekeken: topspeler Martin Koek serveert in de dubbelspel-demonstratie borden op hun gebouwen hebben waar niets tegen wordt gedaan. „De algemene politieverordening kan niet alleen voor mij zijn gemaakt." B en W gaven als commentaar dat het bord van Corinne is aangepakt omdat het een nieuwe vestiging betrof. Ook andere reclameborden die strijdig zijn met de regels zullen worden aange pakt, maar dat kan niet allemaal tege lijk. „Het handhavingsbeleid wordt consequent ten opzichte van iedereen uitgevoerd, zodat hier geen sprake kan zijn van willekeur en dus ook niet van een ernstige vorm van onrecht." Onvrede Verschillende raadsleden bleken dins dag niet tevreden met dit commentaar. Henk Beumkes vond dat de politiever ordening moet worden gewijzigd en wilde in elk geval niet dat beginnende ondernemers de dupe worden van het huidige beleid. Dirk Terpstra vond dat de tegenwoordige gang van zaken rond reclameborden wel degelijk naar willekeur riekt. Het bord van Corinne moet weg, maar op andere gebouwen zijn borden van wel twintig meter ge- zet die ongemoeid worden gelaten. Zoiets wekt weinig begrip bij de burge rij. Riet Huitema wilde discussie over de zaak in de raadscommissie voor al gemeen en organisatorisch beleid. Wethouder Daan Schilling ging in op het „bordenbeleid" in het algemeen en vertelde dat voor de dorpen (het buitengebied valt onder het regiem van de provincie) een speciale verorde ning in de maak is. Alle borden zullen straks aan die regels moeten voldoen en er zal worden opgetreden als dat niet het geval is. Geen willekeur dus. In het geval van Corinne was het echt te gek, dat vond ook de welstand scommissie. Het grote bord besloeg de volle breedte van de karakteristieke ge vel. Terpstra wees op het grote bord dat een vishandelaar bij de haven op de nok van zijn dak heeft gezet. Zijn concurrent deed hetzelfde (ook zonder toestemming) maar de gemeente deed niets. Schilling's verweer was dat het in die gevallen ging om industrieterrein waar de welstandseisen minder zwaar wegen. Terpstra: „O ja? Daar staat an ders niets over in de algemene politie verordening". De discussie werd beslo ten met de belofte dat over het onder werp verder wordt gepraat in de com missie en Schilling vroeg zich zelfs af of de gemeente misschien toch iets strenger zou moeten worden. De zon komt 21 juni op om 5.19 uur en gaat onder om 22.04 uur. Maan: 18 juni L.K.; 26 juni N.M. Springtij: 14 juni; doodtij: 20 juni. Hoog water ter rede van Oudeschild: Vrijdag 12 juni 9.53 en 22.17 Zaterdag 13 juni 10.39 en 23.08 Zondag 14 juni 11.20 en 23.54 Maandag 15 juni en 12.00 Dinsdag 16 juni 0.36 en 12.43 Woensdag 17 juni 1.17 en 13.33 Donderdag 18 juni 2.03 en 14.29 Vrijdag 19 juni 3.02 en 15.31 Zaterdag 20 juni 4.09 en 16.35 Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. Laagwater valt gemiddeld 6.15 uur na hoogwater. Ook dit jaar wordt op Texel tussen 15 en 19 juni gecollecteerd voor het An jerfonds. De opbrengst van de collecte (vorig jaar 72.647,30) wordt 25% ver deeld onder de collecterende vereni gingen. Zoals bekend komt de op brengst ten goede aan talloze culturele activiteiten en instellingen, zoals: amateuristische muziekbeoefening, dorpshuizen, cultureel jeugdwerk en scouting, publicatie, folklore en regio nale cultuur, musea en oudheidskamer, amateurtoneel, cabaret, ballet, operet te, film- en fotografieclubs, beeldende kunst, monumenten en natuurbehoud. De jubileumviering van de 75-jarige tennisclub Deuce is gedeeltelijk in het water gevallen. Niet alleen had de organisatie te kampen met pech door de hoosbuien van zaterdag ochtend, ook was de animo voor enkele programma-onderdelen gering. Wat betreft de interesse voor de jubi leumactiviteiten kunnen de oudere le den een voorbeeld nemen aan de jeugd van de club. De vrijdagmiddag gehouden onderlinge competitie had een opkomstpercentage van honderd procent. De geslaagde wedstrijden werden afgesloten met een gezellige nasi-maaltijd. Voor de jongere jeugdle den waren zaterdagochtend balvaardig- heidsspelen georganiseerd Door het slechte weer konden deze geen door gang vinden, waardoor in de tent bij de kantine een alternatief spelletjespro gramma werd afgewerkt. Toen de ba nen weer begonnen op te drogen, ging de jeugd alsnog buiten aan de slag. De puzzeltocht met auto's die te zelfdertijd zou worden gehouden, moest worden afgelast. De animo hier voor was zeer klein en bovendien wa ren de bordjes met aanwijzingen door de regen onleesbaar geworden. Voor enkele tientallen Deuceleden en andere nieuwsgierigen werd 's middags een demonstratiepartij afgewerkt door twee A-klasse spelers, Martin Koek (ooit hoog eindigend tijdens het Nederlands kampioenschap) en Peter Bootsma. De twee, die vaker demonstraties samen verzorgen, lieten bij vlagen tennis van Na een kleine verbouwing beschikt keramiste Nesrin Düring vanaf he den over een eigen werk-atelier bij haar woning aan de Blazerstraat. Zij verwacht dat dit de efficiency van haar werkzaamheden ten goe de zal komen. Tot dusver verrichtte zij haar bezigheden op diverse plaatsen in het huis. Wie de nieu we ruimte en Nesrin s werk wil zien, is welkom op de open dag die zaterdag van elf uur 's och tends tot vijf uur 's middags wordt gehouden. Het circa zestien vierkante meter grote atelier is verrijkt met een nieuw aange schafte electrische oven, die groter is dan het vorige model. Hierin worden de zgn. „biscuitbakken" gebakken. De gasoven is gehandhaafd, terwijl de houtoven door de aanbouw heeft moeten plaatsmaken. Deze wordt ech ter weer buiten aangebouwd. Nesrin Düring vindt het een must om over meer ruimte te beschikken. Het glazu ren geschiedde bijvoorbeeld tot dusver in de keuken, waardoor soms alles er onder kwam te zitten. In het nieuwe atelier heeft zij een eigen aanrecht. Haar overige werkzaamheden voerde ze uit in een ruimte van circa 2,5 bij 2 meter waar vroeger de bedstee en het kolenhok waren gesitueerd. Uiteraard staat ook de draaischijf in het atelier opgesteld, evenals een deel van haar werk. Een nieuwe kelderruimte eronder wordt benut voor de opslag van mate rialen, waaronder straks ook een klei- pers. De cursussen die ze op Texel geeft worden straks vanaf september niet in het nieuwe atelier gegeven, maar zoals voorheen in Atelier Jan Pelgrim. Deze maand zal werk van Nesrin zijn te bezichtigen in de ver maarde galerie Zonnehof te Amers foort, terwijl er ook een expositie van haar is in een galerie in Haarlem. Nes rin Düring heeft voortdurend exposities door geheel Nederland. topniveau zien, maar ruimden ook (te) veel tijd in voor showachtig optreden, inclusief vermeende discussies la McEnroe met arbiter Rob Buitenweg. Overigens ondervonden de spelers te veel hinder van de wind en het gladde baanoppervlak om meer slagenwisse lingen van topkwaliteit te kunnen laten zien. Dat de spelers er een echte de monstratie van maakten, valt ook af te leiden uit de uitslag: 7 6 in het voor deel van de mindere speler Bootsma. In het erop volgende dubbelspel liet Koek zien wat hij werkelijk in zijn mars heeft. Met Deuce-speelster Gretha Bei- jert aan zijn zijde liet hij tegenstanders Bootsma e Deuce-trainer Wim Soeder- huizen kansloos. De geplande „revanche" tegen twee tennisteams uit Schagen, voor een wedstrijd uit 1927, ging niet door. Of de Schagenaren niet durfden is niet bekend, maar in elk geval deden zij een week voor tijd afbericht. Bob Co- tinho van het jubileumcomité vond het bevriende Limburgse echtpaar Linde boom uit Heerlen bereid om de open gevallen plaatsen in te nemen Aardig detail is dat dit echtpaar al drie jaar lid is van Deuce, doordat het de zomerva kanties op Texel doorbrengt. In ten- nistenue in twintiger jaren-stijl nam het echtpaar Lindeboom de handschoen op tegen het Texelse gelegenheidsduo Bob Coutinho en Wil van Dalen. De laatste slagenwisselingen van het ge zelschap gingen gepaard met de vrolij ke klanken van de Monkey's Revival, dat de barbecue ter afsluiting van de festiviteiten muzikaal omlijstte. Het jubileumprogramma werd bijge woond door de districtsbestuurders Lanser en De Boer van de KNLTB en de heer R W. Sauerbren, voorzitter wedstrijdtennis van het district Noord holland. De jubileumcommissie bestond uit Bob Coutinho, Rob Bui tenweg en Ed Wichers, de jeugdactivi- teiten werden gecoördineerd door llian de Kleijn-Odinga. Op de ochtend van eerste pinksterdag kwamen op de Westerweg twee auto's met elkaar in botsing. Een 25-jarige taxichauffeur haalde een andere auto in kwam daarbij uiteraard op de linker weghelft. Bij het passeren leek het als of hij de andere auto raakte. De taxi chauffeur keek naar aanleiding daarvan in de achteruitkijkspiegel, zag daarom niet de naderende Duitse tegenligger en bleef op de linkerwegnelft rijden. Dat leidde tot een botsing met alleen materiële schade. Aan de HEAO te Alkmaar is Cees Goslinga geslaagd voor de studierich ting Bedrijfseconomie. Een in Bremen woonachtige Westduit ser werd vrijdag in het kantongerechts gebouw van Den Helder bij verstek veroordeeld wegens het rijden met te veel drank op. De man was in au gustus 1985 op Texel aangehouden met een alcoholpromillage van 1,67. Conform de eis vonniste politierechter mr. L.A. Punt een boete van 7 1000,- (of 20 dagen hechtenis) en een on voorwaardelijke ontzegging van de rij bevoegdheid voor zes maanden.

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 11