an de RSG-ers slaagde |8% in één keer 9 m Nieuw sluitingsuur massaal overschreden Achtste „Texel Jazz" met DSC-band prima van start UILMIWMi )LDOENING bij diploma-uitreiking g b.v. nser dag „bomentocht" in Burg Horeca vindt optreden onbillijk Bloemenzee Jazzfilm Awardkandidaten bij jazzfestival 12 JUNI )AG 12 JUNI 1987 TEXELSE COURANT PAGINA 13 de 205 Texelse RSG-leerlingen die dit jaar eindexamen jen gedaan, slaagden er in één keer (dus nog voor de Irkansing") 181. Die score van 88% is bijzonder goed in melijking met scholen elders in het land waar het percen ge gezakten over het algemeen tussen 20 en 25% lag. it was reden tot grote vreug- in voldoening bij de feestelijke La-uitreiking die vrijdagavond bomvolle aula van de school gehouden. rcentage geslaagden is een itaf voor de onderwijskwali- |a een school heeft te bieden, uc om die score zo hoog lijk op te voeten is extra ie selectie bij toelating tot de nklas. Zoveel mogelijk leer- m die wel eens niet zouden in slagen, blijven dan zitten, op de Texelse RSG echter iebeurd, want het percentage ilijvers in het voorlaatste jaar liet hoger dan 5%. Het uitste le examenresultaat is dus 'acht. Record tze verheugende cijfers werd vrij- Ind melding gemaakt door rec- Jnk Heetveld, die ook vertelde Inooit eerder in de geschiedenis f school zoveel examenkandida ten. Conrector Martin de Weijer, iet de organisatie van de examens Blast, voegde daar later aan toe Ik nooit eerder een zo groot per- Ie van het totale aantal leerlin- ian de school bij de examens was len, Eén op elke drie leerlingen eindexamen. Dat houdt uiteraard ind met het minder leuke feit dat ■tallen leerlingen die zich de I jaren bij de RSG aanmelden, nkende tendens vertonen, zoals Ich overal elders. Op dit moment [er daardoor naar verhouding Jarlingen in de hogere klassen, nkele jaren zal dus ook het aan- Jexamenkandidaten dalen. extra jr en irelli, Wijnjaar teer dan Heetveld gloeide De van beroepstrots en tevreden- fij, vergeleek dit eindexamenjaar in wijnjaar. „Dit is een absoluut ssejaar" De leerkrachten hadden inder hoge verwachtingen ge- taar het was dus erg meegeval- a het eerste tijdvak, dus zonder ising, slaagde 89% van de kandidaten. De herkansingen in ategorie zitten allemaal op D- Van de Havo-kandidaten slaag- en van de Atheneumkandida- De Weijer noemde als oor- an deze gunstige resultaten de sfeer op school. Leerlingen en ichten gaan er graag heen. Dat Bert de motivatie en leidt tot lagavond a s. wordt in Den |g een bijzondere excursie ge en, waaraan door iedereen kan worden deelgenomen, een „bomentocht" georgani- door plaatselijke mensen van istituut voor Natuurbescher- eeducatie: Rita Bakker. Klaas Edwin van Egmond. Lenie Noordende en Peter Zwee- Zij vormen in het kader van 'N-cursus „Natuurgids" die enteel wordt gehouden op een werkgroep die zich heeft ept in biologische en histori- bijzonderheden van enkele Hen opvallende bomen in Den I- Het resultaat van hun onder is neergelegd in een interes doekje dat zelfs voor mensen nenen iets over dit onderwerp sten nog veel nieuws bevat. 'anten van een boom gebeurde !ns ter gelegenheid van een bij- re gebeurtenis. Zo staat in het into-plantsoen aan de Ko est een exemplaar van de zeldza- sogelnoot-boom die werd geplant tegenheid van de geboorte van IS Beatrix. De bekende kastanje Stenenplaats werd in 1813 ge- ..vrijheidsboom". Verder zijn wat bomen in Den Burg die hun eigenschappen, zeldzaam- >f formaat opmerkelijk zijn. a9 zal men in groepsverband on- teing van één van de genoemde 'ensen de bomen kunnen bekij- I luisteren naar wat er aan we- tasrdigheden van bekend is. Als Belangstelling is zullen meerde- spjes worden gevormd. Gestart II 19,00 uur bij het LBO- 'w (vroegere huishoudschooll le Haffelderweg. De excursie l'ot ongeveer 20.30 uur. Omdat F Bszoeken bomen in het centrum wordt het geen bijzonder lange .9, die dus ook door mensen "der goed uit de voet kunnen, orden meegemaakt. goede resultaten. Dat was ook geble ken uit een enquête die onder leerlin gen van enkele klassen is gehouden. Als „bron van welbevinden" noemde De Weijer twee leden van het niet on derwijsgevende personeel van de school: Liz Gedekink en Peter Hin. Zij zorgen vooral in de kantine van de school voor veel gezelligheid en een leuke sfeer. Het duo Gedekink-Hin werd vrijdag avond twee keer in de bloemetjes ge zet. De Weijer wees ook nog op het aandeel dat de leraren van de onder bouw van Havo en Atheneum hebben gehad in het succes. In de eindfase hebben zij weliswaar geen rol meer gespeeld, maar ze hebben wel het fundament gelegd waarop hun colle ga's in de laatste jaren konden voortbouwen. Opmerkelijk goed waren de examenre sultaten in de exacte vakken. „Slechts 1,4% van de scholen heeft het beter gedaan dan jouw groep", kreeg lerares Margo Bik te horen. Ook zij werd in de bloemetjes gezet en dat gebeurde vervolgens ook met andere RSG- personeelsleden, die een bijzondere rol hadden gespeeld bij de examens: Hans van Slooten, Rob Haak, mevrouw T. Haak en Jan Willem Hidskes. Voor De Weijer zelf was er ook een bloemetjes. Optocht Zoals elk jaar was van de diploma uitreiking weer een leuk feest ge maakt. Deze keer werden de geslaag de leerlingen met zes wagens met tractoren vanaf het parkeerterrein bij de Aankoopcentrale in optocht door Den Burg gereden en naar de school gebracht. Ze waren allemaal voorzien van een feestmuts, gemaakt door kleuters van de basisscholen. In de au la zorgde de boerenkapel van het Kon. Texels Fanfare voor muzikaal entertain ment. Een en ander was georganiseerd door een feestcommissie, bestaande uit leraren en leden van de RSG- ouderraad. Tot de officiële genodigden bij de diploma-uitreiking behoorde burge meester A. Schipper namens de ge meente Texel. Hoewel de RSG op geen enkele wijze afhankelijk is van de gemeente, is er toch een prima ver houding, zo legde Heetveld uit. De burgemeester wees erop dat de Texelaars blij mogen zijn dat ze be schikken over een school als de RSG dicht bij huis. In praktisch alle andere Nederlandse gemeenten met een der gelijk inwonertal moeten dagelijks aan zienlijke afstanden worden afgelegd. De gemeente doet er dan ook alles aan om de bestaande situatie in stand te houden. Schipper drukte de geslaagden op het hart dat ze gebruik moeten maken van wat ze hebben ge leerd door de wereld te helpen veran deren in gunstige zin. Réchten geeft het diploma niet, of het zou het recht moeten zijn om de school te verlaten.... De uitreiking van de diploma's was uiteraard een vrij massale aangelegen heid en gebeurde dan ook met meer deren tegelijk op het podium. Naast het begeerde papier kregen de geslaagden een fotoboek als herinne ring aan de school. Het afdrukken van de foto's in dit boek dreigde wegens de hoge kosten een onhaalbare kaart te worden, zodat het op prijs werd gesteld, dat de 100-jarige drukkerij Langeveld en de Rooij het „rasteren" van de plaatjes voor zijn rekening had genomen. Een klein aantal leerlingen kreeg bij het in ontvangst nemen van het diplo ma uit handen van rector Heetveld wat extra aandacht omdat ze zich had den onderscheiden of in bijzondere omstandigheden hadden verkeerd, zo als Frederik Boorsma, Gretha Beijert, Franpoise v.d. Brink, Erna Witte, Ja cob Boekei en Linda Vosjan. „De kwaliteit van het leven wordt in hoge mate bepaald door de kwaliteit en de „diepte" van de school. We ho pen jullie iets te hebben meegegeven voor de kwaliteit van je bestaan", al dus besloot Heetveld zijn toespraak. Het woord werd verder gevoerd door Albert Jan Kortenhoeven, die op zeer ondeugende wijze terugblikte op aller lei zaken die op school waren gepas seerd en daarbij een aantal leerkrach ten karakteriseerde op een wijze die grote hilariteit teweeg bracht. Me vrouw Schilling sprak felicitaties uit namens de Ouderraad. De ouderraad bood na het officiële gedeelte een drankje en een hapje aan. Linda Vos- jan en Jan Timmer zorgden voor een originele toespraak, waarbij ze onder andere hulde brachten aan rector Heetveld en aan Liz Gedekink en Peter Hin. De twee laatstgenoemden kregen van de leerlingen een feestelijk etentje aangeboden. „Jullie mogen allelei tien personen uitnodigen en wij maken dat etentje dan voor jullie klaar", aldus Jan Timmer. Een groep leerkrachten leverde een leuk aandeef in het examenfeest door het opvoeren van een lerarencabaret, dat gedeeltelijk in play back werd uit gevoerd. Er werd een beeld gegeven van de merkwaardige toestanden die zich tijdens het examineren schijnen te hebben voorgedaan. Zoals bekend bestond de „exa menstunt" die de leerlingen hadden uitgehaald uit het nachtelijk overbren gen van alle stoelen uit het schoolge bouw naar de kantine van Texelse Boys. Als een soort wraak kregen de atheneumleerlingen vrijdagavond in de aula geen diploma. Toen het zover was meldden zich twee als postbestel- lers verklede leerlingen, die lieten we ten dat ze het diploma maar moesten halen in de kantine van S.V. Texel.... De politie heeft in het Pinkster weekend tegen maar liefst twaalf horecabedrijven in Den Burg en De Koog proces verbaal opgemaakt wegens overschrijding van het sluitingsuur. Volgens de per 1 april van kracht ge worden nieuwe regels moeten alle be drijven met uitzondering van de nacht- café's om twee uur 's nachts ontruimd zijn, zonder uitloopperiode om de gasten de gelegenheid te geven te ver trekken zoals ten tijde van het oude sluitingsuur in de praktijk gebruikelijk was. Daaraan hebben veel horeca- exploitanten zich dus niet gehouden. Kort na het sluitingstijdstip werd in de twaalf betreffende bedrijven nog ge tapt en was publiek aanwezig. Dit optreden heeft in horecakringen grote ontstemming te weeg gebracht. Namens de bedrijven van Frits Lange veld uit De Koog is al een protest bij gemeente en politie bezorgd. Het wordt bijzonder onbillijk gevonden dat de stipte naleving van de sluitingsvoor schriften nu zo scherp wordt gecontro leerd, terwijl de gemeente zelf laat af weten bij het treffen van maatregelen om de openbare orde in De Koog te verbeteren. Geredeneerd wordt dat het nieuwe sluitingsuur deel uitmaakte van een pakket van maatregelen. Er zou ook een verbod komen op het gebrui ken van drank op straat, de telefoon cellen zouden verplaatst worden van Dorpsstraat naar Nikadel, er zou een nieuwe taxistandplaats komen en het slag van Wuis zou worden verlegd. Dat is allemaal (nog) niet gebeurd en vooral Frits Langeveld (die ook een be keuring heeft gekregen) is nogal te leurgesteld omdat nu zo formeel wordt opgetreden, terwijl hijzelf soepel heeft meegewerkt aan verbetering van de si tuatie door bereid te zijn de nachtex ploitatie van De Beerekuil en Het Gal joen te staken in de seizoentop. Overi gens is men er ook niet gelukkig mee dat de bedrijven om precies twee uur geheel ontruimd en gesloten moeten zijn. Net als vroeger wil men een over gangsperiode. Na twee uur wordt er niet meer getapt en gaat de deur dicht, maar de mensen hebben dan nog wel de gelegenheid om rustig naar huis te gaan. Anders krijg je een explosie" van publiek op straat met alle gevolgen van dien. De eerste voorlopige reactie van het gemeentehuis was, dat het nu juist niet de bedoeling was het nieuwe slui tingsuur soepel te hanteren. Reden om het uur extra te geven was dat men tegemoet wilde komen aan de behoef te van het publiek om langer in een horecabedrijf te willen vertoeven, maar dat er ook een duidelijke grens moest komen. Aan de uitvoering van de overige maatregelen van het pakket" wordt nog gewerkt. Als de horeca wil vermijden dat alle mensen om twee uur allemaal tegelijk de straat opgaan, moet maar eerder met tappen en het toelaten van nieuw publiek worden gestopt. Frits Langeveld liet ons nog weten dat hij er persoonlijk geen bezwaar tegen heeft dat de stringente toepassing van het sluitingstijdstip het grootste deel van het jaar geldt, maar in perioden dat de openbare orde extra gevaar loopt (zoals in het Pinksterweekend en de drukste weken in de zomer) zou na de sluiting om 02.00 uur nog gelegen heid moeten bestaan voor het publiek om de bedrijven rustig te verlaten. ,,Als je die mensen allemaal tegelijk uit de zaak verwijdert, geeft dat pro blemen, ook later op straat. We heb ben niets tegen de nieuwe regels, het gaat meer om de gang van zaken bij de uitvoering ervan. Die moet zodanig zijn dat er meer rust komt op straat, want dat was de bedoeling van al die maatregelen?" Auto tegen trekker Op de Westerweg kwam maandag een 41-jarige Amsterdamse automobilist in botsing met de trekker van een Texelse agrariër. De uit de richting Den Hoorn komende trekker sloeg linksaf op het moment dat hij werd ingehaald door de auto. De auto raakte de trekker in de flank. De schadelijke gevolgen wa ren alleen van materiële aard; Texel Jazz 1987 beleefde tweede pinksterdag een geslaagde start met een uitstekend optreden van de Dutch Swing College Band, nog altijd Nederlands meest vermaarde en zelfs wereldberoemde jazzfor matie. Aan belangstelling mankeer de het niet, want Peter Schilper- oort en zijn mannen speelden voor een Lindeboom-zaal, waarvan alle beschikbare zitplaatsen waren bezet. Texel Jazz, dit jaar voor de achtste keer, is grootser opgezet dan ooit. In acht zalen in Den Burg en acht zalen in De Koog zal het programma worden afgewerkt. In dat programma zoals aangekondigd in de speciale huis aan huis bezorgde krant, zijn wat wijzigin gen en aanvullingen opgenomen. Bioscoop De Vergulde Kikkert laat zich meeslepen in het jazzgebeuren door van donderdag 11 tot en met maandag 15 juni de schitterende jazzfilm „Round Midnight" te draaien, aan vang telkens 20.00 uur. Op de vrijdag en zaterdagavond aansluitend muziek met resp. „Jan Rap uit de maat" en „No Jazz live met kikkerdril". Ook eetcafé „De Weelder" in de Waalderstraat in Den Burg doet uitge breid mee met Texel Jazz '87. Op de vrijdagavond speelt hier het kwartet Lodewijk van der Linden met een pro gramma van Boogie Woogie en Blues. Op de zaterdagavond treedt op het Trio Jan Rap betaande uit Jan Kuehne op saxofoon en gitaar, Michiel Duyves op klarinet en keyboards (Beiden zijn leraar aan de Texelse Muziekschool), aangevuld met Joep Sondaar op per cussie. Hun repertoire ligt vooral in het genre van de latin-jazz. Deze rustige muziek begint beide dagen om onge veer 17.00 uur. Het optreden van de Crisis Big Band in De Koog op zaterdagmiddag van 17.00 tot 19.00 uur gaat niet door. Dit orkest door een andere Big Band ver vangen was op deze korte termijn on mogelijk. Nu zal de formatie Fritz and his Jazzclowns" een optreden ver zorgen, Dit is heel leuk, vooral ook voor kinderen. Het optreden komt op dezelfde plaats: het dorpsplein te De Koog voor de Hervormde kerk Ook zaterdag 13 juni zal Texel Jazz weer op de Teso-boot aanwezig zijn. Van 12.00 tot 16.00 uur speelt de St Tropetzers Jazz Band op de m.s. „Mo lengat". Onder het swingende dixie- landgeluid kan men de deelnemers van de zeilronde de zuidpunt van Texel zien ronden. Op het vliegveld Texel zal Texel Jazz acte de presence geven met een op treden van 11.00 tot 13.00 uur van de PAX Jazz Band op het terras voor het restaurant. Dit concert is gratis voor iedereen toegankelijk. Het zaterdagmiddagprogramma in Den Burg is als volgt: Door het centrum verzorgen twee orkesten een streetpa- rade, Max Collie Rhytm Aces van 14.00 tot 17.00 uur en de Cultivated Swab Jazz Band van 14.00 uur tot in de late uurtjes. Op de Stenenplaats speelt de Blue Parrot Jazzband, in de Weverstraat bij het koffiecentrum de One Evening Jazzband, in de Parkstraat nabij de Grooten Slock de Oud Amsterdams Stiji en de Old Dixie Tramps vindt men bij café 't Tesselaartje. Tot slot in de Twaalf Balcken de Mill Base Band met boogie woogie en blues. Zelden zullen de deelnemers aan de avondvierdaagse met meer bloemen zijn onthaald dan vorige week het ge val was. In grote groepen achter de majorettes, drumband en fanfare van het KTF, marcheerden honderden wandelaars donderdagavond van het LBO-gebouw aan de Emmalaan tot aan het eindpunt op de Groenep/aats. Omdat iedere deelnemer bij het LBO rijkelijk van boeketten was voorzien, was sprake van een ware bloemenzee die het centrum van Den Burg fleurig bedekte. Jas kwijt Een jongedame uit Baarn is sinds za terdag haar jas kwijt. Van de vermis sing was sprake na een bezoek aan bar 't Galjoen in De Koog. Het betreft een lange spijkerjas met gestreepte manchetten. Dia-avond De eerste van een serie van drie dia avonden in De Schuilhut naast de NH kerk van De Koog, wordt maandaga vond gehouden. De aanvang is acht uur. Later in de week, op donderdag, is de eerste kerketocht. De start hier van is twee uur 's middags. Botsing Op de kruising Laagwaalderweg/Ba- rentzstraat/Heemskerckstraat deed zich woensdag rond half een 's middags een botsing voor tussen een vrachtwa gen en een personenauto. Er deed zich geen persoonlijk letsel voor. De aanrijding ontstond toen de personen auto, bestuurd door een inwoner van Haren, achteruit de Heemskerckstraat uitdraaide, terwijl op dat moment de vrachtwagen, met een 55-jarige Oude schilder achter het stuur, diezelfde straat indraaide. De personenauto raak te hierdoor aan de linkervoorzijde beschadigd. De blazers van de Dutch Swing College Bend in actie tijdens het concert in De Lindeboom Links Peter Schilperoort. Van dcnderdag t/m maandag draait om 20.00 uur in de Vergulde Kikkert de jazzfilm „Round Midnight", opge dragen aan Bud Powell en Lester Young. De tekenfilm „De Speurneu zen" prolongeert als matineevoorstel ling op zondag om 14,30 uur. Round Midnight is een film over zwar te Amerikaanse jazz-musici die in de laat-vijftiger jaren naar Parijs gingen. Het is meer dan een Jazz-film alleen. Het is een film over 2 mensen die de diepe liefde voor een genre muziek koesteren. Evengoed zouden ze een bepaalde stroming in de schilderkunst kunnen aanhangen. Hoewel de dialoog anders zou lopen, zou de relatie tus sen de 2 mensen, de emotionele band tussen de 2 belangrijkste karakters, soortgelijk zijn. Round Midnight geregiseerd door de veelgeprezen Bertrand Tavernier met in de hoofdrol saxofonist Dexter Gordon, is geïnspireerd door voorvallen in het leven van en opgedragen aan de le gendarische jazz-musici Bud Powell en Lester Young. Tijdens het Texelse Jazzfestival van 11 tot en met 13 juni zullen kandidaten worden uitgezocht voor de Pall Mali Export Swing Award 1987. De genomi neerden uit heel Nederland komen be gin oktober bijeen in de AVRO-studio in Hilversum voor een halve finale, op 16 oktober gevolgd door de finale in het Amsterdamse concertgebouw. De ze groots opgezette swingnight zal door radio en T.V. worden uitgezonden.

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 13