AtlSli „Vreemde vogels laten fladderen" Jfn- y- ■rgunning „Moby Dick" in niet worden geweigerd •L aar Texelaars voor de Nieuwe directeur Nutsspaarbank Motorenshow non LJ per. t ingegooid Texelse ouderen naar Zwarte Woud In gedachten Ongewenste kampeerder Zitting Diëtiste De sloot in Auto deugde niet Politie op spoor dader diefstal Botsing met taxi Kerktoren Handgranaat gevonden Texelaars moeten handen thuis houden «ajiikc Manifestatie voor derde wereld Doorgereden VERVOLG VAN PAG. 1 De tienduizendste „Arme" havengrond wordt onderzocht Lag 12 JUNI 1987 TEXELSE COURANT PAGINA 5 :L Sfl isacht/ge ,,Moby Dick" In de havenmond van Oudeschlld Gemeentebestuur heeft aan Charles Leeuw uit Den Helder vergun- fmóeten verstrekken voor het ondernemen van sportvisserstochten Uit Oudeschild met het voormalige containerschip „Moby Dick". Wei- i hed alleen gekund als veiligheid of openbare orde gevaar had gelo en daar zag het allerminst naar uit. Na „ampele overwegingen" Thet college toen de vergunning verstrekt. ■AA» en tj •dsinj suite lange werd uitgelegd door burge ier A Schipper in de raadsverga- van dinsdag op vragen van Beumkes van de Partij van de Die verklaarde op de van hem ide wijze „hardstikke kwaad" te het college, omdat door de van de Moby Dick zeer bedrei- concurrentie is ontstaan voor ds in Oudeschild gevestigde lartbedrijven die de klanten hard hebben om de touwtjes aan el- knopen. „U hebt een bom ge- inder het broze bestaan van deze lemers", aldus Beumkes, die ver dat er onvoldoende markt is Ie nieuwe hengelsportonderne- idat het college niet had mogen irken. Het had Beumkes ver- dat het gemeentebestuur van leider heel anders optreedt als in nieuwkomer aandient die van haven van Den Helder sport- hten wil ondernemen. De heer idijk uit Oudeschild heeft name- probeerd om vanuit Den Helder reren, maar had nul op het re ekregen. Het gemeentebestuur en Helder had Jongedijk ge en dat er geen plaats was in de en daarmee was de klus af. kes las die afwijzende brief voor. weet u hoe u het voortaan moet zo beet hij het Texelse college Ons gemeentebestuur zegt werk xel te willen houden, maar draait I een aantal ondernemers de nek ■'rinss asse termen vielen slecht bij bur ster Schipper. Hij verweet kes dat de vergelijking tussen de s van Texel en Den Helder niet t, en vond dat Beumkes dat be rst had kunnen onderzoeken al- i op deze wijze zijn mond open In. Bovendien behoort een on handelwijze geen reden te zijn rt zelf dan ook maar zo te doen. rchild is een vrije rijkshaven. De Nente mag voor sportvistochten in hieruit worden ondernomen al- rergunning weigeren als er gevaar apenbare orde of veiligheid is. ren van zo'n vergunning ter be aring van bestaande bedrijven is rorloogd. „Het zou misbruik zijn. de rechte weg geweest die wij I II in bewandeld", aldus de heer I Ratten Je rondvraag in de raadsvergade- verd verder nog gebruik gemaakt Jan van Asselt van Texels Belang 'ilde weten welk beleid de ge- te voert bij rattenbestrijding, pds kort stelt de gemeente geen ver- heer beschikbaar. Wat er wèl ge- jrrt om de ratten te bestrijden zal in rlgende raadsvergadering worden ledeeld, beloofde wethouder Schilling. am. jing o igochtend om vier uur werd met iksteen een ruit ingegooid bij Sport in de Hogerstraat in Den De schade bleef beperkt tot de was niets ontvreemd, drie uur later deed zich iets der- voor bij de Rekramart aan de in De Koog. Hier werd een igen in de deurruit. Een speel- ®nd en een zwarte vaas werden snomen. oog vrijdag van de maand vanaf uur wordt in De Koog en direkte ving oud papier opgehaald. Men verzocht het papier tijdig gebun- 'an de straat te zetten. Muting Texel haalt zaterdag geen 'pier op. Verder kreeg Van Asselt van wethou der Klaas Barendregt te horen dat ge poogd wordt de bestrating van de Heemskerckstraat voor de komende bouwvakvakantie in orde te krijgen. Van Gerbrand Poster kwam het voor stel om in navolging van veel andere gemeenten in het land een straat op Texel naar Anne Frank te noemen. Poster wilde ook weten hoe het staat met het toekennen van nieuwe bestemmingen aan leegstaande kleu terscholen en hij klaagde over het functioneren van de telefoon op Texel. Zelf had hij zes keer gebeld en was even vaak verkeerd verbonden geweest. Wat het laatste betreft beloofde de burgemeester contact te zullen opne men met de PTT. Mogelijk houdt het verschijnsel verband met de omschake ling naar digitale centrales die momen teel in uitvoering is. Wethouder Piet Zegers sprak de hoop uit dat binnen één tot twee maanden duidelijk is wie de beschikking krijgt over de vrijgekomen kleuterschoolge bouwen. Het staat wel vast dat ze lang niet allemaal voor culturele doe leinden zullen worden toegewezen want dat zou inhouden dat de ge meente er jaarlijks veel kosten door krijgt. Het is een vrij gecompliceerd probleem waarmee het gemeentelijk grondbedrijf en de afdeling culturele zaken druk bezig zijn. Voor zover de gebouwen een culturele bestemming krijgen is het zaak dat verschillende gebruikende instanties binnen één ge bouw eikaars belangen niet in de weg staan. De kans is groot dat de voormalige kleuterschool Maris Stella voor een deel beschikbaar wordt gesteld van Staatsbosbeheer en voor een ander deel van een particulier bedrijf. Het wachten is op een definitieve beslis sing van Staatsbosbeheer. Van 4 tot 11 juli gaat een bus met Texelse ouderen voor acht dagen naar het buitenland, deze keer naar het Zwarte Woud. Door ziekte zijn nog vier plaatsen vrijgekomen. De reis gaat per luxe toeringcar en men verblijft in een hotel met vol pension. De kosten zijn f590,— p.p. Inlichtingen of opgave bij W. Wassenaar, {02220) 2181. Bespreking van de reis is vrijdag in d'Ouwe ULO te Den Burg om 15.00 uur. Een moment van eventjes dromen ach ter het stuur was de aanleiding tot een aanrijding op de Beatrixlaan, woens dagmiddag omstreeks kwart over een. Een 28-jarige inwoonster van Den Burg die in zuidwaartse richting over de Beatrixlaan reed, was er even met haar gedachten niet bij en stuurde te veel naar rechts. Voor ze er erg in had botste ze op een geparkeerd staande auto van een Duitse toerist. Beide au to's raakten beschadigd. Maandagochtend betrapte een ambte naar van Staatsbosbeheer een 25-jarige Amsterdammer die in het vo- gelwachtershuisje van de Westerdui nen was gaan slapen. Hij kon het ge bouwtje binnendringen door het raam in te slaan. De man zei geen geld te hebben voor een normale slaapplaats. Tegen hem werd proces verbaal opge maakt wegens vernieling. De diëtiste, mevr. S. L. Goote, komt voortaan de eerste en derde maandag van de maand (maandag 15 juni) in het Groene Kruis-gebouw van 13.30- 15.30 uur. Afspreken via tel. (02220) 3241. Vrijdag 12 juni In de Hervormde kerk van Oudeschild is van 14.00 tot 17.00 uur verkoopmiddag. Tevens gelegenheid om de toren te beklimmen. Zaterdag 13 juni Om 9.30 uur gaat bij het strand van Paal 17 de Ronde om Texel van start. Om 18.30 uur begint bij de Ottersaat een avondviswedstrijd van de sport vissersclub Texel. Zondag 14 juni Om 10.00 uur gaat bij manege Akenburg de kleine marathon van Paardenvrienden en Blijde Rijders van start. Op het sportveld van S.V. De Koog start de eerste crossloop van dit seizoen om 19.30 uur. Inschrijven vanaf 18.00 uur in de kantine. Maandag 15 juni Eerste dag van de fietsdriedaagse. Start om 18.15 uur bij de kantine van Texelse Boys. Volwassenen f5,—, jeugd t/m 14 jaar f2,50. Twintig of veertig kilometer. Donderdag inhaaldag. In het raadhuis vergadert vanaf 19.30 uur de Stichting Texelse Sportraad. In de Hervormde kerk van De Koog wordt een dia-avond over Texel gege ven; aanvang 20.00 uur. In het Natuurrecreatiecentrum wordt een voor ieder toegankelijke avond ge geven over de vervuiling van de Noord zee onder het motto „Neptunus op Texel". Neptunus zelf spreekt over „Wat is er mis met mijn zeeën". Verder wordt meegewerkt door Hans Revier van de Waddenzeevereniging, Leo van Gelder van de werkgroep Noordzee met dia's over noordzeevervuiling. Ook Texelse er varingen met olieverontreiniging krijgen de aandacht. Milieuwethouder Daan Schilling voert het woord. Na afloop folkmuziek door de groep „Manannan". Aanvang 20.00 uur. Dinsdag 16 juni Om 19.00 uur start bij de voormalige huishoudschool aan de Slingerweg een „Bomentocht" door Den Burg onder leiding van IVN-gidsen (zie artikel elders in deze krant). Een 32-jarige vrouw uit Den Burg raak te in de nacht van donderdag op vrij dag met haar auto in de sloot van de Postweg. Rond 02.00 uur verliet ze de parkeerplaats van het vliegveld. Ze merkte dat ze iets was vergeten en wilde over de houten brug terugrijden. Ze reed echter naast de brug en kwam dus in het water terecht, waarbij de auto plaatschade opliep. De vrouw had blijkens de blaasproef gedronken en moest een bloedproef ondergaan. Zondagavond rond tien uur constateer de de politie dat de personenauto van iemand uit De Koog een lekke uitlaat en een niet goed werkende handrem had. De wagen werd voor technisch onderzoek uit het verkeer genomen. Het signalement van de persoon die tussen 8 en 9 juni goederen ont vreemdde uit twee caravans op een camping nabij De Cocksdorp, is bij de politie bekend. De man maakte zich na de diefstal uit de voeten per race fiets. De buit was van bescheiden om vang: drie koppen, twee pedaalem mers en twee jerrycans. De caravans zijn eigendom van inwoners van Valburg. Een door een 19-jarige Texelaar bestuurde taxi kwam donderdag op het kruispunt Slingerweg-R. P. Keij- serstraat in botsing met een përsonen- auto bestuurd door een 50-jarige ei- landgenoot. De taxichauffeur reed in de Slingerweg en zag te laat dat de personenauto de kruising opreed. De aanrijding had alleen materiële schade tot gevolg. Vanaf heden kan weer iedere maandag (van 10.00 tot 13.00 uur) en woensdag (van 10.00 tot 17.00 uur) de toren van de Nederlands Hervormde kerk aan de Binnenburg worden beklommen. In de bunker die op het strand van De Koog vlak bij de Badweg uit de duin rand steekt vond A. Kooiman een nog in tact zijnde handgranaat. Het waar schijnlijk zeer gevaarlijke explosief dat makkelijk in handen had kunnen ko men van kinderen, is door de duik- en demonteergroep van de marine direct onschadelijk gemaakt. „Vreemde vogels fladderen nu een maal over Texel in het zomersei zoen. Zolang ze daarmee niemand lastig vallen, mag je je daardoor niet laten provoceren." Dit advies gaf politierechter mr. L.A. Punt aan drie Texelse jongemannen van 20 tot 23 jaar oud, vrijdag tijdens de zitting in het kantongerechtsge bouw van Den Helder. De Texelaars stonden terecht voor een geval van openlijke geweldpleging tegen zich twee opvallend gedragende homo fielen, een jaar geleden in De Koog. Ze werden hiervoor bestraft met een geldboete van f250,— elk, of vijf dagen hechtenis bij niet betalen. Wegens gebrek aan bewijs konden de jongens niet worden beschuldigd van „potenrammen" (het aftuigen van ho mofielen vanwege hun geaardheid). Dat zou de zaak in een aanzienlijk ernstiger daglicht stellen, aldus rechter Punt. Na de verklaringen van de jon gens te hebben aangehoord was hij tot de conclusie gekomen dat de kwestie enigszins was overdreven, maar dat wel degelijk sprake is ge weest van openlijke geweldpleging. Het niet bijzonder zware geval van ge weld werd door hem tot uitdrukking gebracht in de geldboete. Zijn uit spraak was conform de door officier van justitie mr. C.A. Bosscher-Boon. Zij achtte het ten laste gelegde bewe zen, maar zei: „Het is wel een beetje een storm in een glas water. Niettemin moeten de jongens hun handen thuis houden." Per 1 juni is de 31-jarige Bob Loos zijn werk begonnen als directeur van het Texelse kantoor van de Nutsspaarbank West Nederland. Hij volgt S. Sikma op die deze taak op 1 maart j.l. neerlegde. De nieuwe kantoordirecteur is geboren in Amsterdam maar vertrok al jong naar Utrecht, waar hij na VWO- opleiding biologie studeerde aan de Rijksuniversiteit aldaar, met als specia lisme veldbiologie. Na twee jaar staak te hij deze studie, onder andere omdat hij eraan twijfelde of hij als bioloog werk zou kunnen vinden. Hij volgde toen een driejarige opleiding bij de Al gemene Bank Nederland en was ver volgens vijf jaar beheerder van het toen nieuwe ABN-kantoor in Maars- senbroek. Hij solliciteerde naar de va cature op Texel omdat hij en zijn vrouw (die bioloog is) zich sterk tot de levende natuur van het eiland voelt aangetrokken. Hij is er vaak wezen „vogelen" en durft te zeggen dat hij Texel in elk geval als natuurgebied op zijn duimpje kent. Loos heeft de taak om het marktaan deel van de Nutsspaarbank op Texel te vergroten. Landelijk is zo'n twintig pro cent van de spaargelden aan de Nutsspaarbank toevertrouwd; op Texel is dat veel minder. De Nutsspaarbank wil op Texel ook wat meer de zakelijke markt op. Dat men bij deze bank te genwoordig ook voor bedrijfskredieten terecht kan (wat vroeger alleen bij de echte handelsbanken mogelijk was) is nog te weinig bekend. Ook is het de bedoeling iets te organiseren om op Texel de belangstelling voor effecten te vergroten. Overigens kan de Nutsspaarbank zijn klanten niet zo veel meer bieden dan andere banken. „On ze kracht moet liggen in service en toegankelijkheid", aldus Loos. „Voor veel mensen is het nu al prettig dat we als enige bank 's middags tot vijf uur open zijn. Het zou mooi zijn als we op zaterdag een paar uur open zouden kunnen zijn, want nu moeten werkende mensen altijd vrij nemen als ze iets op een bank willen regelen. Maar ook als het zover niet komt moe ten mensen het gevoel krijgen dat ze voor al hun financiële problemen bij ons terecht kunnen en dat we de tijd voor ze nemen." De uitspraak was ook van toepassing op een vierde Texelaar, die met de an dere drie had meegedaan. Door een administratiefout hoefde die echter niet ter zitting te verschijnen. Hij zal van de uitspraak op de hoogte worden gesteld, met het verzoek om de boete te voldoen. De vier waren op de avond van 6 april 1986 tot hun daad gekomen in een discotheek in De Koog. In het da mestoilet kwam het daar tot een hand gemeen met de twee homofielen, die daarbij beiden diverse kleine verwon dingen opliepen. Volgens de schriftelij ke verklaring van de slachtoffers waren ze vanaf een andere uitgaansgelegen heid achtervolgd door het viertal, waarna ze zich in paniek hadden op gesloten in het damestoilet van de dis co. Het viertal ging eveneens de toilet ruimte binnen, alwaar het tot een scheldpartij kwam. In een poging om te ontsnappen gooide een der slacht offers de toiletdeur open, tegen de neus van één van de Texelaars. Deze werd woedend en begon te slaan. Deze Texelaar voerde tijdens de rechts zitting het woord. Hij ontkende dat sprake was geweest van een achtervol ging. „Wij liepen net als hen over straat van de ene naar de andere dis cotheek. Wij komen daar wel vaker en vonden het vreemd dat die jongens de damestoiletten binnengingen. Daarom gingen we ze achterna." Ook de opmerking in de schriftelijke verklaring van de slachtoffers dat ze ook in de eerste uitgaansgelegenheid al onder anderen door het beschuldig de viertal waren geïntimideerd, werd ontkend. „Dat is een onwaarheid, we hebben daar geen woord met ze ge wisseld. Ook is het niet waar dat we in de wc met glas hebben gegooid of hebben gedreigd de spiegel op hun hoofden kapot te slaan. Dat glas stond op een randje en viel tijdens de scher mutselingen om", aldus de woordvoer der van de Texelaars. Rechter Punt, die het betreurde dat de aangevers niet ter zitting aanwezig waren, oor deelde dat de Texelaars het recht niet in eigen hand hadden mogen nemen. Ze hadden ook de discotheek-eigenaar kunnen waarschuwen toen het tweetal het damestoilet indook. Op de vraag of de te betalen boetes nu terecht zouden komen bij de slachtoffers, glimlachte Punt: „Nee, het geld gaat naar de schatkist." Het bestuur van de S.O.S. Wereldwin kel op Texel houdt op 16, 17 en 18 ok tober een grootse manifestatie voor de derde wereld. Men kan de beschikking krijgen over de tentoonstellingsaccom modatie van de Kotex in het Marsplan. Het is de bedoeling dat zoveel moge lijk plaatselijke en nationale organisa ties aan deze manifestatie gaan mee werken. Er werd al contact gelegd met het plaatselijke Comité Unicef; het Me vrouw De Koning-Hulpcomité; de NOVIB, de Stichting Nederlandse Vrij willigers, terwijl ook gedacht wordt aan een medewerking van de Stichting Foster Parents Plan, Solidaridad, Mensen-in-Nood en aan instellingen, die zich bezig houden met de inzame ling van kleding, gereedschappen en bijv. brillen voor de Derde Wereld. Ook particulieren, die op dit terrein in cidentele akties ondernemen of willen ondersteunen, kunnen in principe aan deze manifestatie deelnemen. Plaatse lijke verenigingen, die bereid en in staat zijn deze manifestatie op enige wijze te ondersteunen en daarin een inbreng zouden willen hebben kunnen zich melden. Contacten hierover zijn mogelijk via de voorzitter van de Texelse wereldwinkel, de heer G. A. Oskam, Schilderend 44, tel. 2185. Na aanmelding zullen de be trokkenen op korte termijn voor een nadere bespreking over de organisatie worden uitgenodigd. Een verkeersbord op de hoek Jonkerstraat-Kogerstraat werd in de nacht van maandag op dinsdag omver gereden. Het moet zijn gebeurd tussen kwart voor vier en kwart voor vijf. De veroorzaker heeft zich tot dusver niet gemeld. den, in werking. Met de vooroorlogse dorskast van de Uitgeesten op de ach tergrond, een aardig historisch over zicht. Er stonden negen landbouw werktuigen over het terrein verspreid. Een kleine hoek was ingeruimd voor de stationaire motoren van de Texelse hobbyisten pur sang K. Koopman, H. Barhorst en de gebroeders Smit. Iet wat verloren tussen al het agrarische geweld stonden de motorfietsen en antieke auto's, waaronder de bekende A-Ford uit 1931 van J. Geus uit Den Burg. De belangstelling op Texel voor deze ouderwetse staaltjes van techniek is sterk groeiende. Dat blijkt niet alleen uit de kwaliteit en kwantiteit van het tentoongestelde, maar ook uit de groei van de afdeling Texel. Bij de oprichting in 1983 telde de club 15 oude trekkers, inmiddels zijn dat er meer dan de 70 geshowde modellen en 55 leden. In kringen van agrariërs blijkt het sleute len aan oude motoren en machines een zeer geliefde vrijetijdsbesteding te zijn. Besmettelijk Jan Uitgeest: „Het is een besmettelij ke hobby, de één steekt de ander aan. Bovendien is het geen weggegooid geld. Die oude machines blijven altijd een bepaalde waarde houden. Ze wor den zelfs méér waard, want er worden er niet meer bijgemaakt en er verdwij nen er wèl van de markt". Over de nieuwe lokatie, aan de Nika- del, toonde de voorzitter zich tevre den. Met wat meer voorpubliciteit zou nog meer belangstelling kunnen wor den getrokken dan 1100 betalende be zoekers van zaterdag. Veel blijft echter afhankelijk van het weer; als het strandweer zou zijn, dan is ook het terrein in het drukke De Koog geen garantie voor veel publiek. De juryleden Paagman, Dros en Rentenaar kenden na lang beraadslagen de volgende prijzen toe: Rupstrekkers: 1. H. Roeper (De Waal) - Cletac rups 1936: 1-cilinder (gloeikoppen); 1. J. van Veen (Nieuwe Niedorp) - Lanz Buldog 1938; 3-cilinders: H. Smit (Den Burg) - Munktells 1936; 4-cilinders: 1. G. Brommer (Barsingerhorn) - Ford Dearborn 1948; Auto's: 1. J. Geus (Den Burg) - A- Ford 1931; motorfietsen: A Ran (Den Burg) - Ariel 1938; stationaire motoren: 1. H. Barhorst (Den Burg) - Lister 1934; Spe ciale prijs: Lanz locomobiel 1927, Gebr. Middendorp (Uithuizen). Uitslag behendigheidswedstrijden: 1. F. de Crom (Veldhoven) - Lanz (309 strafpunten); 2. T. van Herk (Reusel) - Farmall A (318); 3. T. v.d. Hout (Reusel) - Farmall A (321); poedelprijs: P. J. Zijlstra (Schagerbrug) - Unimog (709). De gezelligheidsrit en barbecue op de tweede dag trok enorme deelname. Onge veer de helft legde een deel van de rondrit over het strand tussen paal 17 en het Westerslag af. Op precies dezelfde dag als vorig jaar passeerde de tienduizendste bezoeker de kassa van het Maritiem en Jut- tersmuseum in Oudeschild. De geluk kige was de 12-jarige David Klein, die zich temidden van klasgenoten van groep 8 van de basisschool „Opdreef" uit Zeist bevond. David kreeg door gids/jutter Cor Ellen het welbekende diploma uitgereikt en een „gejutte" handdoek en een juttersmuts. De nietsvermoedende scholier was voor de eerste maal op Texel. Het is een gunstig voorteken dat de tiendui zendste nu is geregistreerd; vorig jaar zou het totale bezoekersaantal uitko men op meer dan 40.0(X) en dat aantal zit er nu dus weer in. Het transport van grond uit de nieuwe passantenhaven in Oude schild is stopgezet in afwachting van een onderzoek naar de vrucht baarheid ervan. Zoals bekend is de grond bestemd voor de vuilstortplaats, die ermee zal worden afgedekt. Krachtens afspraken met de provincie moet het „arme" grond zijn zodat de vegetatie die hier op ontstaat hetzelfde karakter krijgt als de omringende duinbegroeiing. De werkgroep Landschapszorg had zijn twijfels en nam monsters om te bepa len of de havengrond wel aan dit voor schrift voldoet. De gemeente heeft daarop ook zelf monsters genomen. In afwachting van het resultaat is het transport gestaakt. Dat bleek bij de discussie over dit on derwerp in de raadsvergadering van dinsdag. Het afdekken van de belt met havengrond is voor de gemeente erg aantrekkelijk omdat het slechts 76,— per m3 kost, terwijl grond die later van elders zou moeten worden aangevoerd minstens het dubbele zou kosten. De PvdA-fractie wilde de aankoop van 15.000 m3 havengrond verdagen en eerste het onderzoek afwachten. Dit bezwaar werd ingetrokken nadat wet houder Schilling had beloofd dat het eventueel te vruchtbaar zijn van de grond als ontbindende voorwaarde zal worden beschouwd. Alleen als de grond echt „arm" is, geldt dus het raadsbesluit tot aankoop.

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 5