Nieuwe gevallen van ontucht in onderzoek Vennik en Witte bouwden unieke Harley shopper f I Huil i ff 11 r» 11 VVV verwacht druk weekje Rijverbod Toch nog jumpcup T9 Laatste nieuws jubileum SV Texi Handwerkschilderij oude Gollards in nieuwe pand Oud-burgemeester A. F. Kamp overleden PAGINA 2 De 19-jarige jongen uit Den Burg die tegenover de politie heeft bekend met 12 kinderen van 3 - 7 jaar ontucht te heb ben gepleegd, heeft mogelijk met nog meer kinderen derge lijke contacten gehad. Naar aanleiding van de publiciteit die werd gegeven aan zijn eerste bekentenis, zijn zes nieuwe ge vallen bij de politie aangegeven. De aard van deze gevallen wordt nog onderzocht, waarbij moet worden vastgesteld of hier dezelfde dader actief is geweest. Tot dusver waren vier politiemen sen (onder andere van de afdeling jeugdzaken van het district Alk maar) bezig met deze geruchtma kende zaak. Sinds gisteren is het team zes man sterk. Het is de be doeling nog deze week een infor matiebijeenkomst te houden voor ouders, georganiseerd door de po litie, in samenwerking met het Bu reau Slachtofferhulp, maatschappe lijk werk en de gemeente. De zaak kwam aan het rollen toen twee ouderparen op eerste Pinksterdag aangifte deden van ontucht met hun dochtertjes van resp. 5 en 7 jaar. Na een onderzoek door de Texelse rijkspo litie in samenwerking met het bureau jeugdzaken van het district, werd tweede pinksterdag de 19-jarige ver dachte in zijn ouderlijke woning aangehouden. Hij bekende met elf meisjes en een jongetje handelingen te hebben ge pleegd, die de politie omschrijft als vergaand ontuchtelijk". Van verkrach ting was echter geen sprake. Het is ja ren achtereen gebeurd. De dader nam de kinderen mee naar bosjes in plant soenen in de omgeving, maar het ge beurde ook wel bij kinderen als de ou dere er. niet waren en soms thuis bij de verdachte. Het kwam ook voor dat de verdachte de kinderen sexuele spelle tjes met elkaar liet doen en zelf toe keek. Geweld lijkt er niet aan te pas te zijn gekomen. In elk geval hebben de kinderen er geen lichamelijke gevolgen aan overgehouden, maar in een aantal gevallen wel psychische: nachtmerries, agressief of veranderd gedrag en bedplassen. In 1983 is dezelfde dader al eens in aanraking geweest met de justitie, toen wegens een poging tot verkrach ting van een 3-jarig meisje. Hij is don derdag in verzekerde bewaring gesteld en wordt binnenkort naar Amsterdam gebracht voor een psychologisch on derzoek in het Pieter Baan-centrum. Hij zit momenteel vast bij de mare chaussee in Den Helder. Nieuwswaarde Deze zaak heeft opvallend veel publici teit gekregen in de landelijke media. Het NOS-journaal maakte een reporta ge met sfeerbeelden van Den Burg waar de 19-jarige jongen aktief was geweest en een vraaggesprek met poli tiewoordvoerder J. de Vries van het district Alkmaar. Dat is het gevolg van de hoge nieuwswaarde die het onder werp heeft sinds het geruchtmakende kindereexschandaal in Oude Pekela en een vergelijkbaar geval in Deventer. Het geval Texel houdt echter geen en kel verband met de gebeurtenissen in Oude Pekela. De politie neemt wel aan dat de oudere die aangifte hebben ge daan bewust of onbewust aan het denken zijn gezet door Oude Pekela. Het bekend worden van de Texelse on- tuchtzaak heeft op het eiland een soortgelijk effekt teweeg gebracht. Na de toeristische drukte rond Pinkste ren en de Ronde om Texel lijken de Texelse horeca en middenstand deze week allerminst een adempauze te krij gen. Veel vakantiegangers zijn op het eiland gebleven en bovendien worden nogal wat Duitsers verwacht, zo wist de VVV te melden. Woensdag is het namelijk bij onze Oosterburen ,,Tag der Deutschen Einheit", een nationale feestdag, donderdag gevolgd door „Sacramentsdag", voor het rooms- katholieke volksdeel. Het is niet denk beeldig dat veel Duitsers vrijdag een snipperdag nemen en er enkele dagen op uit trekken. Met name uit de dichtstbij gelegen deelstaat Nordrhein- Westfalen wordt veel verkeer ver wacht. Dat het op Texel wel eens (on verwacht) druk kan worden, blijkt ui de aantallen verstrekte informaties door de WV. In de nacht van donderdag op vrijdag offerde een 35-jarige Amsterdammer te veel aan Bacchus op zijn verjaardag en wilde hij vervolgens in de auto stap pen. Hij kreeg een rijverbod van acht uur opgelegd. Een 21-jarige hoofdstad genoot onderging hetzelfde lot. Beiden werden bij en routinecontrole aangehouden. Het staat wel vast dat een aantal van de betrokken kinderen in de loop der jaren tegenover hun oudere wel eens iets hebben laten merken van wat hen was overkomen. Maar kinderen in die leeftijd waarbij werkelijkheid en fanta sie vaak hand in hand gaan, zeggen wel eens meer wat en er werd daarom geen geloof aan gehecht. Nu is dat andere, maar nu bestaat het gevaar dat oudere in paniek raken als hun kin deren signalen geven die wijzen op sex-contacten met ouderen. Om nieu we en misschien wel ergere complexen te vermijden is het van het grootste belang dat rustig met de kinderen over het onderwerp wordt gepraat, alsof het gaat om alledaagse maar belangrij ke gebeurtenissen. Zo snel mogelijk dient echter de politie te worden ge waarschuwd die over gespecialiseerde mensen beschikt om de zaak op tacti sche en voor de kinderen zo prettig mogelijke wiize verder af te handelen. Politiewoordvoerder J. de Vries: „Kin deren en ouders kunnen in elk geval op goede nazorg rekenen. Daarbij zul len de leerkrachten van de scholen waarop de kinderen zitten, artsen en maatschappelijk werk worden ingeschakeld". De oudere hebben zeer uiteen lopend gereageerd op wat er met hun kinderen is gebeurd. Sommigen zijn nogal aangeslagen maar ook zij willen de feiten rustig onder ogen zien en graag meewerken aan alles wat erop gericht is de kinderen hun belevenis sen op een goede manier te laten verwerken. Het is uiteraard belangrijk dat alle kinderen waarmee de 19-jarige jon gen in Den Burg dergelijke contac ten heeft gehad bij de politie be kend zijn. Wie daaraan wil bijdra gen door het verstrekken van infor matie of door het doen van aangif te, kan bellen met nummer (02220) 2644. Woensdag lieten wind en organisa tie van de Jumpcup te wensen over; donderdag was het allemaal wèl perfect geregeld: alles liep op rolletjes en er waren mooie spron gen te bewonderen, hoewel de branding nog niet al te hoog was. In de 's ochtends gevaren slalom won Marcel van der Zwart overtui gend met één ronde voorsprong, maar in de wave-performance moest hij het hoofd buigen voor de geweldige sprongen van Dennis Hennevanger. Beste Texelaar was Klaas Jan van der Vis, die in de slalom vijfde werd en in de kwart finales van de wavecontest werd uitgeschakeld. Windkracht 5 met uitschieters naar 6 en een niet zo hoge branding, dat was donderdag het decor voor de jump cup. De dag ervoor was men in de na middag nog even het water opgegaan, maar wegens opkomend tij werd de wedstrijd afgelast. Donderdagmorgen ging een twintigtal surfers te water voor de slalom. Texels trots Klaas Jan van der Vis wist zich goed te handhaven in het sterke veld en behaalde een vijfde plaats. Marcel van der Zwart liet iedereen ver achter zich en won. Toen in de middag de spectaculaire wave-contest (het springen op de gol ven) begon, wakkerde de wind nog iets aan, wat alleen maar gunstig is. Er werden steeds heats gevaren, waarvan de winnaars doorgingen naar de vol gende heat. Twee aan twee de monstreerden de jumpers hun vaardig heid in de koude branding, herkenbaar door een rode of een gele wimpel aan de giek of bovenin de mast. Zij kregen na het startschot telkens zeven minu ten de tijd om de jury enkele sprongen te tonen. In de kwartfinales sneuvelde Klaas Jan van der Vis doordat hij te vaak van zijn plank viel en onvoldoen de spectaculaire sprongen liet zien. Tot het laatst bleef het spannend. De fina le ging tussen de slalomwinnaar Mar cel van der Zwart en jumpspecialist Dennis Hennevanger. Hoewel Van der Zwart weinig toegaf, wist Hennevan ger de meeste punten te vergaren met zijn fantastische brandingwerk. De der de plaats was voor de sterk surfende Vincent Thoms, gevolgd door Menno van Goor. De tweede dag, die eigenlijk de eerste surfdag was, werd positief gekenmerkt door een goede sfeer en organisatie. DINSDAG 16 schoonheid moest worden gej Naadloze stoompijp die zelf worden gebogen was het mad waarvan het frame werd genu voorvork werd kant en klaar g Het werd er een van Ducati, a die op de markt is. Het lasweé] van onovertrefbare kwaliteit ij werd gelast met roestvrij staal bruikmaking van tig-apparatuut] lassen hebben een treksterkte kg per vierkante millimeter. Het] de shopper benodigde zeer bi bord werd vervaardigd door er twee één te maken. Veel tijd ten in het vervaardigen van res ven, remmenschakelset en all< dere onderdelen met benam» een leek weinig zeggen en veel draair frais- en sleutelwer) is gekomen. Er is enorm veel tijd, energie e| in gaan zitten. Vooral de laat» den, toen de streefdatum waai machine moest rijden in zicht) is hard gewerkt. De voldoening groot toen de glanzende mach zijn naam eer aandoet door dei blauwe spatborden waarin stej schitteren) in elkaar zat en de op kon. En toen in de shopperwedstrijil evenement in Slagharen ook rij derde prijs werd gewonnen, ko helemaal niet meer stuk. Toch niet in de eerste plaats déérom| doen, toen Jan Vennik tweeji den aan het karwei begon. Wa dan wél? Jan: „Ik wilde iets dat niet te koop is". P39' een 1 de ;b bl stond nóg wat op het progi het jeugdkamp onder leidinglril1 Gerrie Mühren en de Ideki medewerkersdag. ht, da jvon Door de competitieverplichtingep gespreide pinkstervakanties vam Texelse scholen en het onderhol de velden is het jeugdkamp uitA tot in augustus. Alle jeugdledeC gen bijtijds bericht. De medew'Pdar dag was gepland op vrijdag ma viel midden in het jazzweekend leek de organisatie niet erg gurf De medewerkeredag is nu versq naar 28 augustus. Er zijn nog leumboeken te krijgen voor ma die nog eens terug willen blader 75 jaar SV Texel-geschiedenis. boek is verkrijgbaar bij de Texel boekhandels of wordt thuisbercwje een telefoontje aan W. WassenjLj (02220-3165) of J. W. Hidskes (02220-3572). Kc, TEXELSE COURANT Na terugkeer uit Slagharen poserend met de beker In de hand bij de fonkelende ..Midnight Express nk Maarten Stoepker, tekende mei Van der Knaap het gebouw op na. Het uitzoeken van de gesc) stoffen bleek niet eenvoudig. 0 lijk deed zij maar een beroep o gen „voddenmand" met restm, van haar werkstuk van tien jaar den, en dat bleek een gouden De karakteristieke roodbruine nen muur is bijvoorbeeld perfec troffen. Uit haar voddenmand! mevrouw Van der Knaap zuiver stoffen, stukjes vitrage en ande fen die met diverse handwerkte ken werden verwerkt. Breien, lx ren, haken, naaien, eigenlijk ha: vrouw Van der Knaap lerares ken willen worden, maar op 1}j f| leeftijd moest zij van school af i thuis de koeien helpen melken. Aardig aan het werkstuk is dat rentje met schuimrubber is opg zodat het reliëf vertoont. Mevr» Van der Knaap heeft haar staal vlijt lang geheim kunnen houdt één van de buurtbewoners bij h langskwam, gooide ze snel over het in aanbouw zijnde wei heen. Pas toen het klaar wasrr 100 de anderen het zien, en het rraj"9 verwondering wekken dat bij schouwen van het brokje traantje moest worden weggep bewondert de Harley om zijn degelijk heid en karakter en heeft zijn voorkeur voor dit merk van huisuit meegekre gen. Zijn vader reed ook Harley. Hij wilde onmiddellijk meedoen toen Jan op het idee kwam om zelf een Harley Davidson-shopper te bouwen. Speciaal voor het bouwen van de mo tor werd de garage van Witte's woning Wintergroen 1 in De Koog naar achte ren uitgebreid en hier werd de hulpap- paratuur gemonteerd die nodig was voor het projekt. Van een Harley- dealer werd een frame geleend aan de hand waarvan een nieuw ontwerp werd gemaakt. Het werd een stijf fra me, zonder achtervering. Moeizaam Eenmaal begonnen diende zich het ene probleem na het andere aan, zo dat gezegd kan worden dat het project met vallen en opstaan verliep. „We konden van niemand wat leren en we moesten dus alles zelf uitzoeken. Soms zaten we alleen maar te denken hoe we een bepaald probleem moesten oplossen", aldus Jaap Witte, die evenals Jan Vennik alleen maar op de LTS heeft gezeten. Van meet af aan stond vast dat geen enkele con cessie aan veiligheid, degelijkheid en Een jaar lang werkte mevrouw Van der Knaap van De Zes aan een handwerkschilderij van het pand waar ze twee jaar geleden nog vanuit haar huiskamer uitzicht op had: het statige Clazina Emelie Rustoord. Gistermiddag verhuisde het ongeveer anderhalve meter bre de werkstuk naar de overkant van de straat en heeft een plaatsje ge kregen aan een der wanden in de nieuwe Gollards. Bij de sloop van het voormalige rustoord, september 19Ó5, kwam de nu 74-jarige mevrouw Van der Knaap op het idee. Tien jaar geleden had zij de Gereformeerde kerk en dominees woning aan de Elemert al eens met di verse stoffen geportretteerd, zodat zij wist hoeveel inspanningen het karwei zou gaan vergen. Een jaar later was het gevoel om de oude Gollards op deze wijze te vereeuwigen, nog niet verdwenen. Aan de hand van een uit 1953 (het eerste Gollards-jaar) dateren de ansichtkaart uit de collectie van Op 82-jarige leeftijd is in zijn woon plaats Bergen Mr. A. F. Kamp over leden. Hij was van 1935 tot 1941 burgemeester van Texel. Mr. Adolph Frederik Kamp werd 19 april 1905 geboren in Roosendaal. Hij studeerde rechten in Leiden en trad in 1931 in dienst als commies bij de Di rectie van de Wieringermeer. Per 15 november werd hij tot burgemeester van Texel benoemd, als opvolger van burgemeester Oort. Dat duurde tot 1941 toen deze functie werd overgeno men door de NSB-burgemeester Rijk de Vries en Mr. Kamp werd benoemd tot dijkgraaf van Hollands Noorder kwartier. Hij bleef dat tot 1 januari 1971. Mr. A. F. Kamp gold niet alleen als een bekwaam bestuurder maar had ook literaire kwaliteiten. Onder het pseudoniem „Le Maire" schreef hij in zijn Texelse tijd onder meer de boeken „Groote man in kleine stad" en „Ma gistraat in miniatuur". Mevrouw Ven der Knaap mag trots zijn op heer werkstuk van de oude Gollards. dat nu een plaatsje in de nieuwe heeft. Twee jaar lang hebben de 34-jarige Noordzeevisser Jaap Witte uit Den Hoorn en de 29-jarige scheepsreparateur Jan Vennik uit Den Burg practisch al hun vrije tijd gestoken in het zelf bouwen van een Harley Davidson motorfiets van het „shopper"type. Het resul taat van hun huisvlijt is een unieke machine met de naam „Mid night Express II", die het afgelopen weekend op een internationale superralley in Slagharen een derde prijs kreeg. Als we praten over een zelfgebouwde motor bedoelen we het motorrijwiel. Het eigenlijke motorblok (2 cylinders, 1340 cc) is kant en klaar gekocht, maar de rest van het vervoermiddel is grotendeels zelf vervaardigd, opge bouwd en buitengewoon fraai afge werkt. Omdat het frame een ander model heeft dan de fabrieksmatig ver vaardigde shoppers is de machine let terlijk uniek, er bestaat geen tweede van. Wie niet ingevoerd is in dat heel bijzondere wereldje van Harley David- sonrijdere ziet dat niet, maar kenners signaleren de afwijking onmiddellijk. Een shopper is de motorfietsmodel met hoog stuur, laag zadel, laagge plaatst motorblok en veelal fantasievol le decoraties. Technische voordelen zijn daaraan niet verbonden; het gaat louter om de show. De bedoeling is dat de machine er imponerend maar ook verrassend en artistiek uitziet, let terlijk met veel toeters en bellen. Shoppers zijn niet bedoeld om hard te rijden, al kunnen de meeste het wel. Het gaat om waardig verplaatsen met een vaartje van hoogstens negentig ki lometer, zodat het publiek alle gele genheid heeft om ernaar te kijken en de coureur kan reageren op bewonde rende blikken. De „betere" shopper- rijdere willen niets te maken hebben met de motorduivels, die in groepsver band agressie bedrijven en ook wel ge bruik maken van shoppermotoren. Zij doen eigenlijk niet aan motoreport; ze doen aan cultuur. Overigens was menige beschaafde shopper-rijder oorspronkelijk een heel gewone motorracer in wie op een ge geven moment het Betere is wakker geworden. Dat geldt in elk geval voor Jan Vennik, die in mei 1977 de krant haalde toe hij met een gloednieuwe Benelli op de Pontweg reed met een snelheid van maar liefst ruim 200 kilo meter per uur. Vennik verloor de con trole over de machine, werd eraf geslingerd en kwam 175 meter ver derop neer. De motor was total loss, maar Jan kon het tot algemene verba zing navertellen. Hij had slechts een gebroken pols. De schrik zat er echter in en Jan Vennik zag in dat motoren iets andere kunnen bieden dan snel heid. Zo ontwaakte zijn liefde voor de Harley Davidson, de Rolls Royce onder de motorrijwielen. Aan zo'n machine werd het geld besteed dat Jan Vennik van de verzekering kreeg uitgekeerd. Sindsdien beweegt hij zich rustig langs Texels wegen. Het enige verkeersge vaar dat hij nu nog veroorzaakt is het trekken van de bewonderende of ver baasde aandacht van overige wegge bruikers. Die aandacht en de mogelijk daaruit vloeiende contacten en gesprekken zijn belangrijk voor Harley Davidson rijders. Het zijn uitgesproken sociale wezens die elkaar graag opzoe ken. Aan ontmoetingen met hobbyge- noten wordt met overgave deelgeno men. De Superralley die met Pinkste ren in Slagharen werd gehouden was een internationale happening, waar zo'n 2500 Harley Davidson motoren waren. Er zijn ook minder massale ontmoetingen. Je kunt niet zeggen dat Harley Davidson-rijden een goedkope hobby is. Een nieuwprijs van 730.000,— voor een motorfiets van dat befaamde klas sieke merk is heel gewoon, wat bete kent dat de meeste mensen die daar aan beginnen van veel andere zaken moeten afzien. Samenwerking De vriendschap van Jan Vennik en Jaap Witte dateert van 1982. Witte

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 2