azz-vuikaan kwam pas terdag tot uitbarsting lajcrrijk muziekfeest zonder wanklanken Kabouterfeest en open huis „De Kooterkeet" R.K. Parochie viert patroonsfeest met openluchtmis B en W praten met provincie over archeologisch depot Maartenhuis houdt open middag 6 JiMjaG 16 JUNI 1987 TEXELSE COURANT PAGINA 5 De feestdag van Sint Jan de Doper zal dit jaar op bijzondere wijze door de R.K. Parochie Texel wor den gevierd. Zondag a.s. om 10.00 uur zal op het sportveld van Texel se Boys een openluchtmis worden opgedragen, omlijst met zang en muziek. Na afloop is er allerlei ge zellig vermaak. Vroeger ging dat ook zo en op die manier is de kermis" ontstaan. Sint Johannes de Doper was ooit de patroon van heel katholiek Texel. Later werd hij de patroon van alleen de pa rochie van Den Burg toen het eiland in verschillende parochies werd opge deeld. De oude situatie werd in de ze ventiger jaren hersteld toen de ver schillende eilandparochies weer wer den samengevoegd. Een uitgebreide en ,,open" viering van het patroonsfeest gebeurt in navolging van andere parochies in het land. Het feest van zondag a.s. is voorbereid door een speciaal voor deze gelegen heid in het leven geroepen commissie met vertegenwoordigers uit alle dor pen. Een liturgiegroep bereidt een the- madienst voor met als onderwerp le ven en werk van Johannes de Doper. Tijdens deze openluchtmis zal worden gecollecteerd voor het missie- en ont wikkelingswerk van zuster Marita in Tanzania. Het Boys-terrein is zeer geschikt voor een dergelijke manifestatie. Er kan worden gewerkt vanuit de kantine. Er is een opvang voor kinderen tot zes jaar, zodat ouders die beiden willen ko men, geen oppasproblemen hebben. Parkeergelegenheid is er genoeg. Men sen die slecht ter been zijn kunnen naast het terrein stoppen en uitstap pen. Op het terrein rond het altaar worden banken en ook wat stoelen geplaatst, zodat iedereen kan zitten. Vanuit de kantine wordt voor con sumpties gezorgd door de vrouwen van de Witte Burcht. In een verkoop kraam worden allerlei artikelen ver kocht ten bate van het missiewerk in Tanzania. Voor de rest is op het terrein geen geld nodig want er wordt ge werkt met betaalcoupons die voor ƒ2,50 per vijf stuks in een aparte kraam kunnen worden gekocht. Het geld kan worden uitgegeven aan aller lei attracties voor jong en oud. Verder is er onder meer een play back-show, doelschieten en andere spelletjes. Mocht het bijzonder slecht weer zijn, dan zal de mis worden gehouden in de parochiekerk in Den Burg. Het gemeentebestuur gaat binnen kort praten met de provincie over de wenselijkheid om op Texel een depöt voor onderwaterarcheologie te stichten. Het rijk is voornemens in Nederland twee van dergelijke depóts voor „natte monumenten" te vestigen: een in het noorden en een in het zuiden. Texel wil proberen het noordelijke depót bin nen haar grenzen te krijgen als be zienswaardigheid en bron van werkge legenheid. Het ministerie van WVC is niet onwelwillend maar draagt aan de stichting van het depöt niet bij. De provincie speelt echter ook een rol bij dit beleid. Mogelijk dat van die kant meer steun komt. Aldus werd meege deeld door wethouder Zegers op vra gen van Gerard van der Kooi in de vergadering van de raadscommissie voor welzijnszaken. Peuterspeelzaal „De Kooterkeet" in Oudeschild bestaat tien jaar en dit wordt vrijdag uitbundig gevierd, 's Morgens is er voor de peuters een groot kabouterfeest met spel letjes, poppenkast en een kabou terbroodmaaltijd op de speelplaats, als het weer dit toelaat. 's Middags is het open huis en ie dereen is dan welkom. Tijdens het open huis kan men genie ten van een kopje koffie met zelfge bakken koek, ook zijn er foto's, dia's en films te zien van tien jaar peu terspeelzaal in Oudeschild. „De Kooterkeet" is gestart door Ria Visch en Marga Meyer. Martha Witte nam na enkele jaren de plaats van Marga over en deze drie dames heb ben het wel en wee van de peu terspeelplaats meegemaakt. Vooral wee, want met name de huisvesting heeft vanaf het begin veel problemen opgeleverd. Zo hebben ze in het dorpshuis 't Skiltje gezeten, daarna een aantal jaren op de zolder van ba sisschool „De Bruinvis". Nu kunnen de peuters zich uitleven op een ideaal plaatsje, n.l. in het voormalige ge bouwtje van de kleuterschool. Maar of dit zo blijft is de vraag. Gehoopt wordt van wèl. „De Kooterkeet" beschikt over een eigen schoolkrant, „De Pape gaai", gemaakt door Ellen Timmer en Christie Boom. Naast de bedrijvigheid van de peu terspeelzaal wordt er bekeken of een halve-dag-opvang mogelijk is, bijv. voor kinderen van wie beide ouders werken. Op vrijdagmiddag kan men zich onder genot van een kop koffie laten informeren over deze mogelijkheid. Vrijdag 19 juni vanaf 15.00 uur is ieder een dus welkom om herinneringen op te halen, informatie te krijgen, of zo maar eens gezellig rond te komen kij ken. Uiteraard zijn kinderen bij ons graag geziene gasten. Het Maartenhuis in De Koog houdt za terdag a.s. een open huis van 14.30 tot 17.00 uur. ledereen is dan welkom om te zien hoe de dagelijkse praktijk is in deze sociaal-therapeutische gemeen schap voor 18 volwassenen met een ontwikkelingsstoornis. De werkplaatsen kunnen worden bekeken zoals de houtwerkplaats en de weverij en ook de tuinderij en boerderij, imkerij en twee huishoudens, die ook als werk plaats worden beschouwd. Bewoners zullen om half vier een spel uitvoeren: „Franciscus en de drie rovers". Restaurants twee avonden succesvol was in de voorzaal van De Lindeboom. Oude Stijl als basis, met ruimte voor impro visaties, een zanger met een stem als een klok en humoristische introducties van mister Collie himself. Velen von den het spijtig dat de Britten niet in de grote zaal speelden; hun muziek en presentatie was absoluut swingender dan die van de heren op leeftijd van de Reunion Jazz Band. Zaterdagavond was het wat swingen betreft met het optreden in de grote zaal van De On derlinge van 1975 met zangeres Conny van Bergen, beter in evenwicht. De Lindeboom was toen van achter naar voren tjokvol. Een initiatief dat zeer in de smaak viel was het optreden in restaurants van twee orkestjes: Trio Op 't Rondje (twee saxen, een drumstel en een hondje) en Soapsuds. Terecht werd laatstgenoemde door scouts van de Pall Mali Swing Award genomineerd voor een optreden in de halve finales van deze nationale jazz-talentenjacht. Vrijdag zou Soapsuds tweemaal langs zes eetgelegenheden trekken, maar van dat voornemen kwam weinig te recht. Het was overal zo gezellig dat pas tegen twaalf uur in De Gravenmo- len het zesde optreden werd afgeslo ten. Twee gezelschappen die al lang waren uitgetafeld maar geamuseerd in het restaurant bleven zitten, moesten uiteindelijk de straat op omdat....de muzikanten de rollen omdraaiden en zelf gingen dineren. Zaterdagavond, of liever -nacht, ging het er nog doller toe. De laatste stop, in 't Kleine Ver schil, duurde maar liefst tot het och tendgloren, omdat de aanwezigen maar niet genoeg van het optreden kregen. En net zo gek: de muzikanten zelf ook niet! Absoluut dol, maar dat was al bekend van vorig jaar, was de streetparade die de The Cultivated Swab Jazzband za terdag in Den Burg-centrum ten beste gaf. 's Middags om twee uur begon nen de orkestleden aan de eerste rondgang, 's nachts om vier uur was hun marathon nóg niet ten einde. De muzikanten zorgden er hoogstpersoon lijk voor dat voorbijgangers zaterdaga vond van de Stenenplaats naar de Vismarkt minstens een half uur nodig hadden. Zowat net zo druk was het in de Kan toorstraat, die zaterdagavond inder daad een andere benaming verdiende. Vooral voor het kleine café De Pilaar was het dringen geblazen. The Abrams Brothers met hun gast- saxofonist Tom Jones speelden daar het publiek meer dan plat. „Als je dit hebt gezien, wil je nergens anders meer heen. Alleen in de pauzes ga ik even ergens anders kijken, met het ge vaar dat je er hier niet meer inkomt", aldus een Texelse bluesrock-liefhebber. Bluesfreak Jan Koomen van In den Grooten Slock speet het enorm dat hij slechts één avond bluesgitarist Magie Frankie in de tent kon krijgen. De blitskikker trachtte iedere bezoeker van het kleine café in zijn greep te krijgen door over de bar van voor naar achte ren te lopen, terwijl hij zijn gitaar on verdroten liet janken. Looproute Buiten de looproute lagen De Wèèlder en De Vergulde Kikkert, en dat was te merken. Zelfs een steengoede jazzfilm vermocht vrijdagavond geen grote drommen liefhebbers trekken. Nog verder uit de route lag uiteraard De Koog. Zeer velen hebben hierdoor het optreden van Hot Vania gemist, één der verrassendste acts van Texel Jazz 1987. Tussen de weinige toe schouwers die café Onder de Pomp met bezoek vereerden, bevond zich echter wel een Swing Award-scout en die honoreerde de mixture van zigeu- nermuziek en hot jazz met een uitno diging voor de halve finales. Professionele bluesrock van nationale Magie Frankie haaide in De Grooten Slock dolle capriolen uit. Tropisch voorproefje in De Koog: Fred Leeflang s Collection. een vulkaan kwam Texel Jazz 1987 na een weekje rommelen, jf en toe een luidruchtige schok, zaterdagavond tot een enor- ruptie. Den Burg was weer het Texelse New Orleans dat grote men muziekliefhebbers en gezelligheidszoekers inspireerde tot nuzikale kroegentocht die tot ver in de kleine uurtjes zou De massale toeloop ontaardde nimmer in agressieve si- ook na vele liters bier bleven vrijheid, blijheid en vrolijke troef. oud was da straatparade ven Fritz and his Clowns in De Koog Beerekuil te klein. Hoewel het eigenlijke jazzfestival (vrij dag en zaterdag) weinig verrassingen bood (zoals vorig jaar met bijvoorbeeld Bernhard Berkhout's Swingmates nog wel het geval was), was er wederom sprake van veel variatie en kwaliteit en staat het als een paal boven water dat de succesformule nog lang niet is uitgewerkt. in Den Burg nog sprake en krankzinnig volksfeest. De moest het met heel wat min- oen. De badplaats pikte net irig jaar ook een graantje mee iet jazzfestijn, maar was on- de uitstekende keuze van de slechts een slap aftreksel /at zich in Texels grootste afspeelde. De vraag of de uit- ng van het festival naar uit- igelegenheden in De Koog worden gehandhaafd, dringt >P- jaar zag de organisatie in De een goede mogelijkheid om alle ters te kunnen herbergen. Verde- ireiding van accommodaties in lurg (bijvoorbeeld door een grote l int) was niet mogelijk, terwijl het :r bij regenachtig weer- zo lang- A hand ondoenlijk werd om de dui- A n belangstellenden in de uitpui- café's een plaatsje te laten vin- Ie Koog dus als een soort op- ïogelijkheid voor de „over ran Den Burg. De Koger onder- waren graag bereid om dit pro- van een oplossing te voorzien. ID ®ok de vrijdagavond erbij te be- n, kan echter niet op het argu- van een overvol Den Burg zijn eerd. De openingsavond van het iekend had in Den Burg welis- niet te klagen over publieke op- maar het had beter gekund, ff gerelateerd aan de grote men- assa's die vrijdags op het strand ran* al 17 vertoefden om de voorbe- sami gen voor het Rondje Texel van te beleven. wellicht was het juist het feit dat in die eerste mooie dag sinds i gebruikten om in de gezonde :ht door te brengen, de oorzaak in« >wel Den Burg als De Koog min- ruk bevolkt waren dan in de mo nden lag. Vermoeidheid, de vol- ijfsji ochtend een vroege start en de ischap dat het zaterdag wederom ime zou zijn, deden velen hun ipzoeken in plaats van de bar. De (ga® an anderen die speciaal voor ondje naar Texel waren gekomen, uiteraard helemaal vroeg in hun Wie toch een biertje wenste te kon altijd nog terecht in de gewant op het strand. Meer passepartouts lisator Joop Groen oordeelt in erste reactie niet negatief over etrekken van De Koog bij de vrij- 'ond. Er is in ieder geval één ael: de uitbreiding heeft geleid og i4j verkoop van meer passepar- nwift „Vorig jaar bestond in De Koog interesse om passepartouts aan «taffen, omdat het feest toen al- den. °P zaterdag was. Nu zijn er daar as wo 'aar honderd verkocht. Of we de- Het zullen continueren weet ik liet. Dat hangft vooral ook af van >ger ondernemers. Ze wilden zelf I meedoen en Den Burg heeft, in sval op zaterdag, geen last van De meesten die in De Koog uit- zouden anders niet naar Den gean. Andersom nemen ook en a i ge» weinigen een kijkje in De Koog." Geen concessies 14.0! 'el de jongeren de laatste jaren de raak a|e groep vormen die op het afkomt (na in de eerste jaren °ep oudere liefhebbers van jazz), geen concessies worden gedaan Ue muziekkeuze te faveure van telf "'ues en latin. De jazzliefhebber 'n zijn waarde worden gelaten. 'e opwarmoptredens tijdens de coryfée Oscar Benton zorgde voor een goedgevulde De Toekomst en in De Jutter werd alvast een voorproefje ge geven van het Tropical Sea Festival met Fred Leeflang's Collection. De meest humoristische (en tegelijk muzi kaal uitstekende) noot werd gekraakt door de formatie Fritz and his Clowns. Zaterdagmiddag was de Dorpsstraat door hun openluchtoptreden onbe gaanbaar, en 's avonds was ook De week voorafgaande aan het jazzweek- end, wordt nog een stapje verder ge gaan. Ook moderne, experimentele stromingen in de jazz komen dan aan bod en voor de echte muziekliefhebber heeft dat de afgelopen week meer ver rassingen geboden dan het eigenlijke festival. De optredens (twee per avond) trokken redelijk publiek, mede dankzij de knallende opening met de Dutch Swing College Band op maan dag in De Lindeboom. Passepartout- houders gingen uit nieuwsgierigheid ook tijdens de volgende dagen warm- draaien en wellicht dat nu ook de ex perimentele jazz meer aanhang heeft gekregen op Texel. Sterke optredens waren er van de formatie Future Shock, dinsdag in De Twaalf Balcken en het Fellini-filmmuziek vertolkende orkest I Compani, woensdag in In den Grooten Slock. Het Astrid Seriese Kwintet, die avond in De Zwaan, leek als kwartet te moe ten optreden toen de drummer op het laatste ogenblik afbelde wegens pech onderweg. In allerijl werd de pas twee weken op Texel actief zijnde drumle raar aan de Texelse muziekschool. Pe ter Dijkstra, benaderd om in te vallen. Deze accepteerde het aanbod en hoe wel het zweet soms op zijn voorhoofd stond wegens de moeilijkheidsgraad van sommige stukken, konden beide partijen tevreden terugblikken op het optreden. Improvisaties waren donderdag te be luisteren in De Pilaar met de viermans formatie New Association. Veel waar dering kreeg bandleider Ben Garritsen met zijn kunststukjes op de vibraharp (viervoudig bespeeld!), terwijl op de drums een der beste, zoniet de beste, slagwerkers van Nederland, Pierre Courbois, aan het werk was. Kwaliteit Het is tekenend dat optredens van dergelijke gerenommeerde musici en internationale Oude Stijl-sterren geen uitzondering zijn op het Texel Jazz festival. Qua omvang behoort het niet tot de grootste festivals van Neder land, maar qua kwaliteit mag „Texel" tot de top worden gerekend, leder jaar wéér vragen topmuzikanten die hier hebben opgetreden of de organisatie het volgende jaar een plaatsje voor hen wil vrijhouden. Het pleit voor die zelfde organisatie dat ze streeft naar zoveel mogelijk doorstroming, dus op tredens van andere, op Texel nog niet bekende, muzikanten. Topper in het Oude Stijl-genre was dit jaar de Max Collie Rhytm Aces, die De Soapsuds zongen menig restaurantgast toe.

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 5