Anna 56 onbewogen onder huldebetoon jpen NK Stampede een irugkerend evenement? Texelse Lida heeft eerste Licht expositie jlien Eelman it M-dressuur (celaars in ïuttevaerrace Vaars en Witte wonnen wielerwedstrijd Experimenteel softbaltoernooi Redelijke vangst bij Ottersaat Kleine Marathon met mooi weer G.V.T. jongens uit het ritme Zwem twee kamp TX '71 -Gieten Indelingen komend zaalvoetbalseizoen (DAG 16 JUNI 1987 TEXELSE COURANT PAGINA 9 ven de Rundvee Organlsetle Noordholland voorliet Anna 5S van de ilijk kan de Cocksdorper Kust- ireniging rekenen op een jaar- terugkerend Nederlands kam- ischap op de wateren rond de toren. Deelnemers en westrijd- |g toonden zich tevreden over katie en entourage en konden zien op een geslaagde ti- ijd, die op 9. 10 en 11 juni gevaren. Kampioen werd tte het favoriete team Gou- n/Goudriaan. vaarde voor terugkeer aan De dorp is echter dat de Texelse or- tie een hechtere indruk maakt 1 het geval was. Teveel kwam de ring van taken neer op slechts reoon. De zeilers hebben hier- teindelijk niets gemerkt en geno- m een prima verblijf, zowel in f opzicht als qua sfeer. Er had- 2 teams ingeschreven, waarvan daadwerkelijk deelnamen. Voor tampede-kampioenschap een aantal. Dat was uiteraard in niet le mate te danken aan het op- |n zijnde Rondje Texel, maar ook 1 goede ervaringen met de twee Éleden bij De Cocksdorp gehou- luropese kampioenschappen Tede. Het open water rond de bren wordt door de zeilers als een [overgang beschouwd van naar buitenwater. Ook als het raait blijft er sprake van vlak wa- De Cocksdorp, men maakt ken- |et stromingen en er is nooit ing. Bovendien is het al in het Ivan de week voorafgaande aan bndje Texel sfeervol op het J bij paal 33. De Cocksdorper ■ingsweek" heeft onder de zeilers 1 gemaakt en er liggen dan meer dag werd op Wieringen door eppertjes meegedaan aan het concours voor pony's. In de Jessuur behaalde Evelien Eel- (met haar schimmel Lindy een i prijs met 129 punten. Deze binatie heeft nu in totaal 4 Ipunten in de M-dressuur ge- j en is daarmee de hoogst ge- eerde combinatie van Texel. afdelingsdressuur werd het acht- len de verwachting in tweede punten. Op zo'n resultaat |n de amazones en commandan- imaal niet meer gerekend, want ren zij over hun proef niet zo jen. Zij hadden het wel eens be- laan, aldus hun commentaar, et jurylid dacht er anders over loonde hen met de tweede plaats ien winstpunt. arcours voor het springen was en vooral de eerste hindernis, Dge exer met strobalen ervoor, b voor nogal wat weigeringen, as niet alleen voor de Texelaars aar ook voor de andere deelne- Bij het L-springen kwamen er irbeeld maar 4 foutloos rond van 35 gestarte combinaties, het B-springen deden Annette Kos- ïïiet Martin en Tineke Kossen met I niet voor elkaar onder. Annette eerste bij de C-pony's met 60 n voor stijl en Tineke werd twee- 161 punten bij de D-pony's. Bgen: isuur: Masja Roeper, Sandy, 124 rc, 1 winstpnt, 1ste prijs; Dede Kik- lacco, 125 punten, 1 winstpnt, 3e Sandra Bakker, Brigitta, 122 punten, itpnt., 7e prijs. essuur: Sanne Pelgrim, Devil, 126 i, 1 winstpnt, 3e prijs; Ingrid Dros, r, 120 punten, 1 winstpnt; Wendy Caesar, 120 punten, 1 winstpnt. >ssuur: Evelien Eelman, Lindy, 129 1,1 winstpnt, 1e prijs. Ingen voor C-pony's: te Kossen, Martin, 0 fout, 60 pun- 8 prijs, 2 winstpnt; Thirza Weel, Jo- 0 fout, 58 punten, 2e prijs, 2 ht, ingen voor D-pony's: Kossen, Pascal, 0 fout, 61 punten, i,_2 winstpnt; Bea Timmer, Marina, punten, 3e prijs, 2 winstpnt; Bakker, Brigitta, 4 fout, 54 punten, Kpnt; Sanne Pelgrim, Devil, 3 fout, tten, 1 winstpnt; Marleen Roeper, la, 3 fout, 50 punten, 1 winstpnt. n 13.00 en 15.00 uur worden rate deelnemers aan de Ittervaerrtace donderdag in de h van Oudeschild verwacht, •reen teamlid 100 kilometer fietsen. Voor de derde keer Jleen Texelse ploeg mee met 'Chip Nelly Hildegard. pxelse equipe bestaat uit schip- igenaar Henk Collou, tweede jPPer Jan Moens, hardloper Daan T>ren en wielrenner Douwe Dros. P'ige keren zijn de Texelaars in de Pnmoot geëindigd, alleen wisten Joren en Dros zich goed te klasse- !het hun loop- en fietsprestaties. °0 uur gaat de race van start in nn, boten dan op het Westerslag. De ,,open" titelstrijd (er deden ook Belgen en Engelsen mee) kende een spannend wedstrijdverloop. Bovendien was sprake van variatie: alle weertypen trokken aan Texel voorbij. Dinsdag startten de wedstrijden met weinig wind en donderdag kwam het einde met een zeer stevige bries. Eindstand: I.Goudriaan; 2.üeek; 3.De Vries. Het Texelse team Gerard en An dreas Monen bezette de achtste plaats. Oud-Texelaar J. Schrama werd veertiende. De jeugd had er bij de wielerwedstrijd van vrijdag direct een flink tempo in. Frans Witte en Jordi Vinke liepen een ronde uit; daarachter streden Udo Vis ser en Martijn Braam; voor Robin Vis ser gingen ze net iets te hard. Voor Jan Werner Prins is het jammer dat hij geen leeftijdsgenoot heeft om zijn krachten mee te meten. Frans Witte won. De opkomst van de jeugd was bij deze wedstrijd niet indrukwekkend. Bij de senioren ontsnapten Edo Kooi man, Bas Vaars, Hans van Osch en Evert Koopman; ze liepen op de ande re renners een ronde uit. De snelste sprinter Bas Vaars ging als eerste over de finish. Uitslag: Jeugd: 1. Frans Witte; 2. Jordi Vinke, 3. Udo Visser, 4. Martijn Braam, 5. Robin Verduyn, 6. Jan Werner Prins. Senioren: 1. Bas Vaars, 2. Evert Koop man, 3. Edo Kooiman, 4. Hans van Osch, 5. Henk Broekman, 6. Douwe Dros. Zondag reden de junioren een wedstrijd in Wervershoof. Bas Vaars demareerde in een groepje van vier, won de sprint en werd eerste. Evert Koopman zat in een tweede groep en finishte als zesde. Het softbalteam van h.s.v. Texla heeft zondag meegedaan aan een door de bond georganiseerd toer nooi te Wormer. Tijdens het toer nooi werden verschillende recrea tieve spelvormen uitgeprobeerd. In de eerste wedstrijd tegen Flying Pe trels werd gespeeld met een nogal gro te bal (16 inch). Bovendien werd opge gooid door de eigen pitcher! Het ver werken van de bal was nogal lastig, zodat menige bal niet zuiver naar de honken werd aangegooid. Het meis jesteam verloor ruim van het „ge mengde veteranenteam" van de Petrels. In de tweede wedstrijd, tegen Cromti- gers, waren de rollen omgekeerd: rui me winst voor Texla. De nu gebruikte spelvorm lag hen veel beter. Er werd van dichtbij opgetost met een softbal door een eigen speelster. Deze spel vorm was veel dynamischer en leverde leuke spelmomenten op. De laatste wedstrijd tegen de nummer drie van de andere poule, Rangers, werd na een spannende wedstrijd met 4—2 verloren. Opvallend was bij al deze spelvormen ook het wisselen. Er werd pas gewis seld, nadat er een „uit" was gevallen, gerekend vanaf het moment dat ieder een tenminste één slagbeurt had ge had. De nadruk lag dan ook duidelijk bij het laten slaan van alle deelnemers en deelneemsters. Het softbalteam is inmiddels hard op zoek naar één of twee coaches of be- geleiders/-sters, zodat in seizoen 1988 aan de juniorencompetitie meegedaan kan worden: Belangstellenden zijn van harte welkom. Zaterdagavond werd er gevist bij de Ottersaat door tien senioren en drie jeugdvisser en één jeugdige gastvisser. De vangsten van deze wedstrijd vielen niet tegen. De vier jeugdvissers brachten 425 cm en 21 vissen op de kant. De tien seni oren haalden 116 vissen uit het water, in totaal 1410 cm. Uitslag: Jeugd: 1. Alexander Duinker 164 cm 8 vissen; 2. Stefan Raateland 132 cm 7 vissen en 3. Jan Jacob Keijser 88 cm 4 vissen. De gastvisser, 4. Sebastiaan Duinker 41 cm 2 vissen. Afdeling senioren: 1. Map v.d. Zwaag 432 cm 21 vissen; 2. Cor Huisman 423 cm 19 vissen; 3. Theo Buren 275 cm 13 vissen. Diegenen, die zich opgegeven hebben voor de wedstrijd op 21 juni, moeten met de boot van 7.05 uur naar Den Helder gaan, waar een bus klaar staat voor verder vervoer. Zondag 28 juni laatste wedstrijd in de serie kampioenswedstrijden voor de zomer aan de dijk nabij het Redding boothuis De Cocksdorp, aanvang 8.00 uur. De door de Vrienden van het paard en de Blijde Rijders gehouden ma rathon, werd verreden onder prachtige weersomstandigheden. Vijftien deelnemers meldden zich tussen 10.00 en 12.00 uur aan de start bij Manege Akenburg. Met behulp van een routebeschrijving moest een afstand van 16 km worden afgelegd via Den Hoorn naar de Den nen, in een tijd van 90 minuten. In de route was opgenomen: een stapproef, een drafproef, vier hindernissen en een behendigheidsproef. De prijswinnaars konden de beker, beschikbaar gesteld door de fam. Kikkert van de Mient, aan hun prijzenkast toevoegen. De poedelprijs was voor H. Spigt, omdat hij zonder hulpkoetsier reed en onder weg de nodige pech had. De uitslag: 1. S. Beers, 19 strafpunten; 2. K. Timmer, 49 strafpunten; 3. D. Witte 107 strafpunten. Afgelopen zondag vonden in Den Helder de finales van de turncom- petities voor jongens t/m 14 jaar plaats. De G.V.T. 1 ploeg werd der de achter Turnlust (Middenmeer) en Dokev (Anna Paulowna). Indivi dueel wist Mark Jan Mulder in de A-groep een tweede plaats te be halen. terwijl in de B-groep Martijn Visser als derde eindigde en Arjan Hemelrijk de 1e prijs in de wacht sleepte. De prestaties van de jongens viel te gen. De datum van de wedstrijd is te laat in het seizoen. De gevolgde trai- ningsopbouw kon geen rekening hou den met deze late wedstrijd. De GVT 1-ploeg bestaande uit Mark Jan Mulder, Joost Brügemann, Emile Keijser en Karei Dijker draaide wat stroef. Met wat geluk was Dokev nog te passeren geweest dat slechts met 0.91 punten voorsprong tweede werd. De GVT 2-ploeg bestaande uit Arjan Hemelrijk, Martijn Visser, Jeroen He melrijk en Simon Daalder, draaide heel redelijk en met een totaal van 98.14 werden zij 5e van de 8 deelnemende ploegen. Voor Simon Daalder was het de eerste wedstrijd die hij draaide voor de GVT- selectie. Zijn optreden was al heel re delijk en bij de sprong wist hij de eerste punten voor de ploeg te verdienen. Individueel verloor Mark Jan Mulder en Dokev-turner Richard Mulder. Een teken dat lang nog niet alles perfect draaide binnen de ploeg. Wel verras send was het optreden bij ringen van Arjan Hemelrijk en Emile Keijser. Voor het eerst maakten zij in hun oefening een achteropzet. Een stap in de goede richting voor volgend jaar. Hoewel het geheel iets tegenviel mag geconcludeerd worden dat de GVT- selectie in de breedte wat aan het groeien is, een voorwaarde om in de toekomst verzekerd te zijn van goede prestaties door verschillende turners. Het bewijs hiervan werd nu al geleverd door de 1e prijs van Arjan Hemelrijk en de 3e prijs van Martijn Visser. Zaterdag en zondag, 20 en 21 juni, houdt de ZPC TX 71 een twee kamp tezamen met ZZG uit het Drentse Gieten. Vorige jaren was dit altijd een driekamp, waarbij ook Z. en P.C. Brummen meedeed, maar deze vereniging heeft wegens gebrek aan belangstelling van de leden afgehaakt. ZZG komt zaterdagochtend om 10.00 uur op Texel aan, waarna gelijk ieder een ingedeeld wordt bij z'n gastgezin. Ouders worden verzocht om 10.00 uur bij de kiosk in het zwembad aanwezig te zijn om de kinderen op te halen. De training vervalt vanaf 10.00 uur. Hierna volgen polowedstrijden, waarna iedereen naar huis gaat om te eten. 's Middags om 14.00 uur is een be zoek aan het N.R.C. te De Koog en bij terugkomst om 16.15 uur volgen de zwemwedstrijden, 's Avonds is er nog een tochtje naar de vuurtoren in De Cocksdorp. Zondagochtend om 9.30 uur weer po lowedstrijden en hieropvolgend zwem wedstrijden. Hierna gaat iedereen weer naar het gastgezin. Om 15.00 uur wordt iedereen op de speelweide ver wacht via de zij-ingang bij het zwem bad voor de sluiting en het uitreiken van de herinneringen. De gasten vertrekken weer met de boot van 16.05 uur naar huis terug. Voor het vervoer op Texel wordt ge bruik gemaakt van bussen van Robert Aris van Boven. „Het zou prachtig zijn dat de men sen door mijn schilderijen worden geïnspireerd om die mooie plekjes eens in het echt te gaan zien". Voor de eerste maal in de dertien jaar dat zij met schilderen bezig is, laat Lida Licht-Lankelma, woonach tig aan de Schilderweg, haar werk tentoonstellen. Tot dusver was zij uitsluitend voor zichzelf in de weer om fraaie stukjes landschap en na tuur te vereeuwigen. Ruim veertig aquarellen van haar hand zijn te zien in de expositieruimte van het raadhuis tot en met 25 juni op werkdagen van 9.00 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 17.00 uur. De 66-jarige Lida Licht volgde voor de oorlog een opleiding aan het Instituut voor Kunstnijverheidsonderwijs in Amsterdam en ging nadien aan de slag als binnenhuisarchitecte (in Pur- merend). Tijdens haar opleiding had zij de basiskennis van het schilderen op gedaan, maar door haar werk was er geen tijd om er haar hobby van te ma ken. Dat veranderde in 1975 toen zij en haar man naar Texel verhuisden. Geheel op haar eigen gevoel ontwik kelde zij haar talenten, zich daarbij be perkend tot één techniek: aquarellen. „Het aantrekkelijke van aquarellen vind ik dat ze in één keer moeten slagen. Het moet ter plekke gebeuren. Natuur lijk bestaat dan het risico dat er wel es wat mislukt, maar dat is meestal af hankelijk van de stemming. Als ik in een goede bui ben, gaat het goed Bovendien zijn bijvoorbeeld olieschilde rijen onhandig om ter plekke te schil deren", verklaart Lida Licht. Over haar werkwijze: „Als ik over Texel rijd, geef ik m'n ogen altijd goed de kost op zoek naar mooie plekjes. Je kunt alleen schilderen als je er zin in hebt, dus als ik het gevoel heb dat ik wat moet schilderen, dan zoek ik één van die plekjes op. Dat kan ook niet altijd, de lichtval speelt ook een rol. Schilderen doe ik een paar uur ter plekke, aan één stuk door. Eerst maak ik een schets. De verf breng ik in laag jes aan". De resultaten zijn bijzonder nauwgezet en sfeervol, zo is op de expositie te zien. In enkele gevallen was de laagjes-methode zeer arbeidsintensief, zoals bij het werkstuk waarop ro zenstruiken in haar tuin aan de Schil derweg de voorgrond bepalen met het Hogeberg-gebied op de achtergrond. Deze detaillering is ook te vinden op een recent werkstuk met bloeiende duinroosjes. Realistisch De kleuren zijn realistisch. Lida Licht tracht de natuurlijke kleuren zo dicht mogelijk te benaderen. „Maar ja, je kan het nu eenmaal nooit mooier doen dan de natuur het voorschotelt. Mis schien zeg je: waarom maak je dan niet gewoon foto's? Foto's drukken ook niet alles uit. In schilderijen kan je meer sfeer bereiken door details weg te laten of toe te voegen. Een beetje romantiseren, ja". Aan „modern ge doe" waagt ze zich (nogl niet: „Ik heb best respect voor abstracte kunst, maar niet jan en alleman kan zich daar zomaar instorten. Naar mijn mening is dat pas mogelijk na een groeiproces." De expositie toont niet slechts schilde rijen van Texel, integendeel. Alleen het tweede vertrek van de raadhuiskelder is grotendeels behangen met „Texelse" produkties. Het eerste vertrek laat in drukken zien van vakanties in vele (Eu- ropesel landen. „Het is geen hoge produktie. Ik heb een bepaalde rust nodig. Tijdens vakanties vind ik die rust. En op Texel af en toe ook. Er zijn hier nog genoeg plekjes over om ge schilderd te worden. Graag zou ik nog eens 's zomers achter in De Slufter of de Geul gaan zitten werken, maar he laas is dat in die periode verboden gebied." Lida Licht bij een uitzicht op de Hogeberg: ,,Je kunt het nooit mooier doen dan de natuur het voorschotelt." Voor het zaalvoetbalseizoen 1987/'88 hebben 86 teams ingeschreven. De 52 seniorenteams zijn nu verdeeld over vier klassen (een hoofd; eerste, twee de en derde klasse), in plaats van over vijf. De eerste klasse-teams Jelleboog 2, Alkema 2, Aö-0 2000 2, Casino 2, Verenigde Schilders en De Muy heb ben aan het eind van het seizoen de mogelijkheid om te promoveren, indien zij op een promotieplaats eindigen. Al- bert Heijn en Nioz kunnen pas naar de hoofdklasse wanneer zij als vereniging staan geregistreerd. De senioren- wedstrijden duren 2 maal 24 minuten, de dames, junioren 1 en 2 tweemaal 20 en de junioren 3 één maal een half uur. De eerste speeldag is maandag 17 augustus. De indelingen zijn: Hoofdklasse: Gamma 2, Oosterend 1, Casino 1, Jelleboog, A&O 2000, Alke ma, Oosterend 2, ZDH, Mantje, Topi- do, Texel, Citroen, Rab. Eerste klasse: Gamma 3, Jelleboog 2, Oosterend 3, Alkema 2, A8o 2000 2, Oosterend 4, Casino 2, Ver. Schilders, De Muy, Albert Heijn, NIOZ, Casino 3, Gamma 4. Tweede klasse: Mantje 2, Texel 3, Oosterend 5, Ver. Schilders 2, Ver. Schilders 3, De Koog, A&O 2000 3, Casino 4, Gamma 5, Texel 2, Topido 2, Casino 5, Nisan. Derde klasse: De Koog 2, Texels lams vlees, Nissan 2, Texel 4, Rab 2, ZDH 2, Gempo, Topido 3, NIOZ 2, Ver. Schilders 4, Oosterend 6, Casino 6, Gamma 6. Dames: Casino 1, Casino 2, Topido 1, Topido 2, Casino 3, Gamma, ZDH, Nissan. Junioren 1: Nissan, Topido, Casino 1, Casino 2, Oosterend, Oosterend 2, Texel 1, Texel 2, Texel 3, Gamma, Gamma 2, ZDH, Casino 3. Junioren 2: Texel 4, Texel 5, Texel 6, Casino 4, ZDH 2, Oosterend 3, ZDH 3. Junioren 3: Texel 7, Texel 8, Casino 5, Oosterend 4, TOC. bloemenkrans De 14-jarige melkkoe Anna 56 van het maatschap H. Tjepkema en Zoon uit De Waal werd vrijdagmid dag gehuldigd ondat zij op 27 mei de honderdduizendste liter melk le verde. Op het zonnige erf van Hoe ve „Ooster Wal" kreeg Anna een grote bloemenkrans om haar nek. Er werd van haar een statiefoto ge maakt samen met de familie Tjep kema en tenslotte was er in een der versierde bedrijfsruimten een receptie waarbij meerdere sprekers het woord voerden. Het was dus een uitgebreid feest, meegemaakt door tietallen genodig den, waaronder vertegenwoordigers van de Rundveeorganisatie Noordhol land (RON), Melkunie, Aankoopcentra le, voederleverancier Zeeman, dieren artsen, landbouwvoorlichting en uiter aard de gelukkige familie Tjepkema. Anna zelf was onder dit alles een toonbeeld van bescheidenheid; het leek nauwelijks tot haar door te drin gen toen de heer J. Dapper, vice- voorzitter van het RON haar de bloe menkrans omhing. Er zijn in de loop der jaren meer 100.000 liter-koeien geweest op Texel. Anna leverde echter de beste prestatie door deze mijlpaal al op 14-jarige leef tijd te bereiken. Het dier is uitzonder lijk vitaal, staat nog goed op de poten en levert ook nu nog een jaarlijkse hoeveelheid melk die vergelijkbaar is met de produktie van een beest dat de helft jonger is. Melkkoeien zijn het meest produktief als ze een jaar of acht zijn. Anna is een dochter van de legendarische Texelse keurstier Keimpe 33 van de Beukenhof en heeft tot dus ver elf keer gekalfd. Ze is ook nu weer geïnsemineerd, nu van de Canadese stier Marathon, zodat het eind van haar produktieve leven nog niet in zicht lijkt. „Anna gaat gewoon door", zei Koos Tjepkema vrijdagmiddag. Dat kon niet worden gezegd van een andere, 19-jarige koe van maatschap Tjepkema die vorig jaar op de nomina tie stond om de 100.000 liter te halen. Dat was Anna 26 die de 98.000 liter had gehaald toen ze doodging, versleten.... Anna 56 heeft het verdriet daarover meer dan goedgemaakt en dat bleek duidelijk uit de bruilofachtige stem ming op de receptie en uit wat de sprekers naar voren brachten. Die sprekers waren de heer Dapper van het Ron, J. P. Herweijer namens Melk unie, Aankoopcentrale en Fokkersgroep Texel, P. C. Hin namens de buurtbe woners, dierenarts J. Beekman en tenslotte H. Tjepkema. Laatstgenoem de wees op de economische wenselijk heid van lang levende en lang produ cerende koeien. In de fokkerij zou daar meer rekening mee gehouden moeten worden.

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 9