Groen jjwartj- lOOjaar jong van OLDEN TEN DRAAIT DE LINDEBOOM b Zonnige openluchtmis trok 700 parochianen li 'O Eerste zeehondje geboren rv Catamaran moest weer terug Texel hele dag op NCRV-radio Zware hersenschudding door val met brommer Staatssecretaris opent zeehondenopvang De afgelopen nacht is in het kraambass/n van het Natuurrecrea- tiecentrum het eerste zeehondje van dit seizoen geboren, enkele dagen eerder dan was verwacht. Moeder en kind maken het uitste kend. Niemand is van de bevalling getuige geweest. Het jong werd vanmorgen liggend naast zijn moeder aangetroffen. Het ziet er naar uit dat binnen een dag of tien nog negen zeehonden gebo ren zullen worden, maar het is niet uitgesloten dat één of twee moederdieren tweelingen zullen werpen. ^®AlCHT 15 SEPTEMBER 1887 - Nr. 10.189 DINSDAG 23 JUNI 1987 yertenties, abonnementen, etc De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, (02220) 2741, na 18.00 uur 4881 Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 02220-2741 werktijd deze week tot en met dinsdag a.s. Frans Hopman, Ongeren urg, telefoon 02220 - 5472. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs ƒ19,20 per kwartaal; los 90 cent Postgiro 652. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99 17.636 Rabobank nr 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. JLEVAR chouwburgzaal van hotel De Lindeboom functioneert het afgelopen weekend als speelzaal waar het Golden pel kan worden beoefend. Dagelijks kan men er van uur 's middags tot drie uur 's nachts een gokje wagen, tg de justitie geen spaak in het wiel steekt. De kans op aatste lijkt klein want nog steeds is niet tot in hoogste ntie uitgesproken of Golden Ten een kansspel dan wel jehendigheidsspel is. ghouwburzaal is herdoopt in [io Club 7". Het getal heeft te i met het feit dat initiatiefne- i medewerkers een groep ven personen vormen. Het wordt geëxploiteerd door de in het leven geroepen „Ver- g Club 7" met als voorzitter Sertorelli uit het Friese Bui lt, een Italiaan die sedert ar in Nederland woonachtig ijn brood verdient als restau- uder in Groningen. Hij zegt alden Ten-spel op Texel te zijn nen als hobby met een idea- kantje. iten van het bedrijf wil ik ge- om mensen die daartoe finan- ilf met in staat zijn korte vakan- te bieden, zoals gescheiden n met kinderen die op de rand t bestaansminimum leven. Die worden uitgezocht door de gmeester van de vereniging, b ik het geld niet nodig". Lidmaatschap [il spelen moet tenminste 18 jaar lid van de vereniging, wat di- in de deur kan worden geregeld 10,—. De lidmaatschapskaart t uit een groen pasje dat een ildig is en recht geeft op toe- ot de zaal. Eerst de kat uit de kijken mag ook. Wie zich mis- door bijvoorbeeld dronken de nnen te komen of op een ande- ïier de orde te verstoren krijgt de kaart, wat een speelverbod t. In de zaal zijn hapjes en alco- |e drankjes verkrijgbaar. Dat is en om die reden valt het Casino nder de horecaregels en hoeft aarom niet aan het sluitingsuur iden. Sertorelli zegt dat de regels jn speelzaal erop zijn gericht dat in goed weten waaraan zijn be- n als zij Golden Ten gaan spelen, is op schrift gestelde spelregels an de bezoekers door het zetten un handtekening moeten verkla- it er kennis van dragen, moeten gadigden eerst minstens vijf spe- irgvuldig volgen alvorens zelf aan g te gaan. Wie meer dan 10,- op een avond wint, kan ver orden geweerd ,,ter bescherming e vereniging". Hoe gaat het? ftn Ten lijkt veel op roulette. Het belangrijke verschil zit 'm in de waarop het balletje draait. Bij te is het volstrekt ongewis in vak dat balletje uiteindelijk te- komt en bij Golden Ten zou dat de speler te beïnvloeden zijn door etrachten van oplettendheid en idigheid. Het zou mogelijk zijn reer te bepalen in welk vakje het je zal vallen en aan de hand 'an zijn inzetten te bepalen. Op ratste moment is dat natuurlijk ■lijk, maar dan mag er niet meer ield worden en klinkt het bekende ,,Rien ne va plus". De minimum inzet bedraagt 72,50. De Golden Ten-schijf waarop het bal letje draait is het kostbaarste deel van de inventaris. Het is een uitgewoon nauwkeurig vervaardigd stuk dtaaiwerk dat volmaakt horizontaal en trillingvrij moet staan. Er zit dan ook een funde ring onder van anderhalve kubieke me ter beton en meerdere keren per dag wordt de schijf met waterpas en mi crometer gecontroleerd en zodanig ge corrigeerd. Want als de schijf ook maar iets scheef zou staan, zou er sprake zijn van een diepste punt met een grotere kans dat het balletje déér terecht komt. Gemeente en politie zijn niet blij met Golden Ten op Texel. Uit juridische ad viezen blijkt echter dat het niet waar schijnlijk is dat ertegen wordt opgetre den. De officier van justitie is terug houdend, zolang onzeker is of Golden Ten echt geen kansspel is. Dat is pas het geval als de Hoge Raad uitspraak heeft gedaan. De gemeente heeft tot dusver dan ook niets anders onderno men dan nagaan of aan de bouw- en brandveiligheidsvoorschriften is vol daan. Sertorelli heeft van de reeds uit gevoerde en makkelijk weer ongedaan te maken verbouwing van de schouw burgzaal tekeningen moeten indienen. Oproepkrachten De croupiers, portiers en balleurs waar mee de Italiaan zijn Casino runt, bestaan uit van het vasteland af komstige oproepkrachten die ervaring hebben in dit vak en op Texel hotel- verblijf genieten. Eigenaar W. Poortin- ga van De Lindeboom is niet bij de exploitatie betrokken. Van hem wordt alleen de zaal gehuurd. De eigenaar voelde wel voor het experiment omdat de schouwburgzaal anders in het sei zoen praktisch niets opbrengt. .Casino Club 7" heeft de eerste avond al leuk gedraaid, volgens Sertorelli. Dat was een gevolg van reclame in de vorm van bonnetjes die onder de rui tenwissers van auto's werden gedaan. Het waren waardebonnen die bij inwis seling van de eerste honderd gulden voor 725,— aan extra fiches opleverde. Met Golden Ten kun je op een avond duizenden guldens rijker worden, maar ook duizenden guldens armer. De kans op het laatste is uiteraard iets groter want anders zouden er geen baten overblijven om de behoeftige mini mumlijders op vakantie te sturen. Pao lo Sertorelli zegt gedekt te zijn tegen ernstige verliezen voor het geval toch eens veel meer zou moeten worden betaald dan ontvangen. ,,lk heb vijf kapitaalkrachtige relaties die in dat ge val borg staan". De afgelopen avonden was het stil in Texels nieuwe Casino maar dat kan veranderen als de grote toe- ristenstroom op gang komt. Sertorelli verkeert in de veronderstelling dat op De openluchtmis die zondagoch tend op het Texelse Boys-veld werd opgedragen is vooral dank zij het fraaie weer een succes geworden. Ongeveer 700 Texelse katholieken woonden het evenement bij en dat is ruim twee keer zoveel als er maximaal naar een hoogmis in het kerkgebouw komen. De parochieraad en het speciale comi té dat met de organisatie was belast, zijn dan ook overstroomd met opgeto gen reacties zodat te verwachten is dat het een jaarlijks weerkerende ge beurtenis wordt. Het kortstondige fraaie weer kwam dus precies op het goede moment en duurde ook niet langer dan nodig was. De eerste wol ken pakten zich al samen toen de „kermis" die op deze eucharistievie ring aansloot, in volle gang was. Zoals bekend werd de experimentele open lucht mis gehouden om de naamdag te vieren van Johannes de Doper, de patroon van de R.K. parochie van Texel. Het idee kwam van Jan van Tu- nen die iets dergelijks kende van zijn vorige woonplaats Heemskerk, waar jaarlijks een openluchtmis ter gelegen heid van Pinksteren wordt opgedragen. Van Tunen die samen met Riet Witte van hoeve „Leiden" de eerste stappen zette, werd aanvoerder van het specia le comité (bestaande uit vertegenwoor digers uit alle dorpen). „Het was een probeersel, maar het is geslaagd", al dus Van Tunen. Voor alle veiligheid stond het altaar zelf niet in de openlucht maar op de overdekte podiumwagen van De Koog Promotion. Zitplaats voor de honder den verwachte bezoekers werd gebo den in de vorm van banken die onder meer afkomstig waren van de kerk en van De Koog, de gemeente en de Oosterend Present-organisatie. Ook waren er gemakkelijker zittende stoelen voor de mensen die daar prijs op stelden. Het openluchtkarakter was niet het enige bijzondere van deze door pastor Kolkman opgedragen mis. Er was ook een muzikale omlijsting van een groot koor en dat was samengesteld uit alle katholieke koren van het eiland onder leiding van Johan Ran. Meegewerkt werd ook door blazers van de boerenkapel. Verdeeld In zijn preek vertelde pastor Kolkman dat niet iedereen enthousiast was ge weest toen het idee werd geopperd om een eucharistieviering in de open lucht te houden. Sommigen zagen het als iets uit het verleden dat wat hen betreft niet in ere hersteld hoefde te worden. Anderen daarentegen waren opgetogen en de vrees van sommigen schare belangstellenden bij de openluchtmis op het voetbalveld. Paolo Sertorelli ftweede van rechts! demonstreert het Golden Ten-spel in De Lindeboom. Links croupier Frenky Aronds en rechts balleur Herman de Vries. Texel een kapitaalkrachtig publiek komt („anders zouden ze wel naar Spanje gaan") en verwacht met name veel toeloop van Duitsers. Hij is wel ge schrokken toen hij hoorde dat op het eiland nog maar enkele jaren geleden wél is opgetreden tegen een poging om hier het Golden Ten-spel te intro duceren. Het spel draaide korte tijd in de kelderverdieping van het voormalige strandhotel Juliana. Toen echter over heerste bij justitie nog de opvatting dat Golden Ten wel degelijk een kansspel is, dat alleen in theorie door de spelers kan worden beïnvloed. Na dien is de al bestaande twijfel daarover nog vergroot en stelt men zich af wachtend op. Een inwoner van De Cocksdorp, die onlangs een catamaran van het strand weghaalde omdat de man waaraan hij deze boot had verkocht, nooit had be taald, heeft de catamaran weer moe ten teruggeven. De wanbetaler had de boot namelijk alweer doorverkocht aan iemand uit Volendam en die is nu rechtmatig eigenaar. Het was dan ook deze laatstgenoemde man, die naar Texel was gekomen om aan de Ronde deel te nemen en aangifte deed van diefstal toen de catamaran was verdwenen. dat zo'n manifestatie een ongewenst demonstratieve indruk zou maken werd nauwelijks gedeeld. In het kerkblaadje „De Vuurtoren" was te lezen dat ka tholiek Texel best eens op die manier naar buiten mag treden. „We hoeven ons niet te verstoppen". Veranderingen Voor pastor Kolkman (dezer dagen dertig jaar priester) was de gebeurtenis aanleiding om in zijn preek terug te blikken op de ingrijpende veranderin gen die zich bij de geloofsbeleving in de katholieke kerk in de afgelopen ja ren hebben voorgedaan. In 1957, toen hij tot priester werd gewijd, was er nog sprake van het „rijke roomse le ven": volle kerken, veel priesters en grote zekerheid over wat je als katho liek wel of niet mocht. Zeker geen pro testen tegen het kerkelijk leergezag. In de zestiger jaren kwam plotseling de grote verandering, waarbij eigen ver antwoordelijkheid en het eigen gewe ten ruimte kregen, maar ook de tijd waarin velen zich afkeerden van de kerk en de overvloed aan priesters ver anderde in een tekort. Toen Kolkman vijftien jaar geleden op Texel kwam, werkte hij nog samen met drie andere pastores; nu is hij alleen. „In de zesti ger jaren kon de pastoor er een kape laan bijkrijgen, nu krijgt hij er een pa rochie bij". Er waren ook positieve ont wikkelingen. Brede groeperingen zijn nu bij het kerkewerk betrokken; werk groepen zetten zich op allerlei manie ren in voor het wel en wee van hun medemensen. Het eigen gezicht laten zien en elkaar daarbij als hechte ge meenschap vasthouden is daarbij be langrijk. Pastor Kolkman wees er ook op dat er bij alle veranderingen in de kern van de zaak niets is gewijzigd. Het gaat nog steeds om het evangelie van Jezus. „Zijn blijde boodschap is ruimer dan welk kerkelijk wetboek ook". Het betrachten van dienstbaar heid aan de naaste is een essentieel onderdeel van die boodschap en dat aspect kreeg ook gestalte op deze openluchtmis en bij de festiviteiten die erna plaatsvonden. De opbrengst van de collecte, spelletjes en verkoopactivi teit komt ten goede van het missie- en ontwikkelingswerk van zuster Marita in Tanzania. In de „slotgedachte" die aan het eind van de mis onder de aandacht van het publiek werd gebracht, werd echter te vens gewezen op de noodzaak om in de eigen omgeving wat te doen aan het tot stand brengen van rechtvaardi ger verhoudingen, conform de bood schap die Johannes bijna 2000 jaar ge leden verkondigde. Donderdag komt de NCRV-radio naar Texel om rechtstreeks een drietal programma's te verzorgen. De microfoons staan in hotel De Lindeboom, maar er is ook een „mobiele" reporter, die vanaf aller lei punten op Texel werkt. Het door deze zendmicrofoons uitge zonden signaal wordt opgevangen door een relais-vliegtuig dat voor doorzending naar Hilversum zorgt. Dit vliegtuig zal tussen 13.00 en 17.00 uur voortdurend boven Texel cirkelen. Het gaat om de programma's „Van daag donderdag" van 7.00 tot 8.00 uur, „Wie weet waar Willem Wever woont" van 9.00 tot 10.00 uur en „Coupe Soleil" van 13.30 tot 17.00 uur. Het is allemaal te beluisteren via Radio II. Tijdens de hele uitzending is publiek welkom in De Lindeboom. Het is de bedoeling dat verschillende Texe laars aan het programma meewerken. Afspraken zijn onder meer gemaakt met Saskia Eelman, Hannie Roos- Schipper van de Rose Harmony Sin gers en Cor van Heerwaarden. Daar naast zullen er allerlei onverwachte bij dragen zijn in de vorm van gesprekken met Texelaars en toeristen op verschil lende punten op het eiland. Tussen 16.00 en 17.00 uur is er een speciale gast met een bekende naam. „Vooral 's middags zitten in het programma veel speelse elementen", aldus produ cer Imre Somogyi, die familiebindingen met Texel heeft, omdat hij getrouwd is met Margriet Breeuwer. De 49-jarige Th. Dogger uit Den Hoorn liep in de nacht van donder dag op vrijdag een zware hersen schudding op toen hij op het Bol werk te Oudeschild een ongelukki ge val maakte met zijn bromfiets. Buurtbewoners hoorden tegen 03.00 uur een klap en gingen kijken. Ze von den Dogger liggend naast zijn brom mer. Hij wist niet wat er was gebeurd en werd naar het Gemini-ziekenhuis gebracht waar hij in eerste instantie werd verpleegd op de intensive care- afdeling. Hij maakt het thans redelijk. De politie heeft de brommer meegeno men voor onderzoek maar heeft de toedracht nog niet kunnen achterha len. Het is niet uitgesloten dat Dogger is aangereden. Eventuele getuigen van het ongeluk worden verzocht zich te melden. Staatssecretaris A. J. Evenhuis van Economische Zaken zal woensdagmid dag 15 juli de officiële opening verrich ten van de nieuwe zeehondenopvang van het Natuurrecreatiecentrum. De plechtigheid begint om 14.15 uur. Bij dezelfde gelegenheid zal het be leidsplan voor het Natuurrecreatiecen trum worden gepresenteerd waarin de ontwikkeling van het NRC tot „Cen trum voor Wadden- en Noordzee" wordt beschreven. Tevens zal de nieu we naam voor het centrum bekend worden gemaakt. De nieuwe zeehondenopvang nadert momenteel zijn voltooing, nog juist op tijd voor het geboorteseizoen waarin op het vinden en aanspoelen van „huilers" moet wonden gerekend. Ook in de bassins van het NRC zelf is een geboortegolf op komst. Als alles goed gaat zullen tien zeehonden elk tenminste een jong werpen. Zoveel te gelijk zijn er in jaren niet geboren. Het aantal zou nog groter zijn als het goed was gegaan met een van de zwangere zeehonden, die vorige week maandag veel te vroeg en tweeling baarde, die niet levensvatbaar was.

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 1