„Mens en omgeving bont en boeiend eervol Tüüsrondje vordt óók traditie keramiek expositie V Zwemmers geslaagd Inzamelaktie ZDH Kindertoneel op camping Uurrecord Windsurfen succesvol Texelstroom terug Bejaardensoos Vakantieregeling maatschappelijk werk 30 Jy pAG 30 JUNI 1987 TEXELSE COURANT PAGINA 7 Alle zwemmertjes voor het diploma A en B zijn geslaagd. Voor diploma A waren dat er 68 en voor diploma B 38. Diploma A: Mark Kemper, Richard Beijert, Ronald Zijm, Marco Paagman, Ronald Wit te, Robbert Boersen, Jennet Verhoeve, Shirley Hoogenraad,. Rob de Vries, Jacco Zandstra, Pieter Daalder, Jolanda Leijen, Willem Murk van de Heide, Arnold Johan de Vries, Tom Witte, Tolga Emil During, Mark Boersen, Bart Esselman, Wilma Laan, Susan Kooiman, Jeroen Martijn Gie- les, Nadja Daalder, Peter-Jan van der Slik- ke, Nelleke Stevens, Saskia Spigt, Menno Siebinga, Laura van de Werve, Andreia van Karsen, Mirjam Vlaming, Anita de Weerd, Thijs de Boer, Jeanine Boon, Annemieke Ran, Robert van Beek, Chris de Vries, Ko- mal Asha Rani Bakker, Marije Komduur, Carla Eilander, Jaap Knipscheer, Hans Geus, Ivo Lauers, Ernst Zijm, Liesbeth Lan- ser, Ingrid Saai, Angelique Veldman, Ferre van Bommel, Ivo Huizinga, Koen van der Slikke, Jan Dankers, Jozef Smidt, Dick van Veen, Bart Meedendorp, Saskia van Heer waarden, Manon Kikkert, Joost van Heer waarden, Diede van Abs, Inge Rentenaar, John Boeijen, Tijmen de Wijn, Souwtje de Wijn, Eline Zijm, Femke de Vries, Joost Hoedjes, Miranda Bakker, Irene Wassink, Sarah Eshuijs, Freya Eshuijs, Fred Oosterhof. Diploma B Dennis Brouwer, Niels Vonk, Pascal van Liere, Stefan Witte, Daniël Wit te, Silvia Verhagen, Jelle de Wolf, Harold Hutjes, Rob Verveer, Alessa Doppenberg, Karen den Draak, Maria Vader, Cathalijn Aleida Catharina Makelaar, Jesperina Elisa beth Vlaming, Stephen Huizinga, Egbert v.d. Werf, Corine van Noort, Femmy Saai, Mariëlle Boon, Maartje van Hardeveld, Li- sette Schraag, Femke Tjepkema, Lonneke Legierse, Ward Terpstra, Martijn Beers, Mart Hoven, Ruben de Haan, Linda Vla ming, Jeroen Huizinga, Merlijn Adema, Rhoman Hillen, Bastiaan Witte, Marieke Koorn, Laura Witte, Martijn Veeger, Diana Kuip, Maarten Koorn, Manon Roeper Woensdagmiddag wordt in Den Hoorn door ZDH huis aan huis oud papier en spullen voor de rommeltjesmarkt opge haald Er wordt begonnen om 14.00 uur en als het weer het toelaat, kun nen de spullen alvast buiten worden klaargezet. De Oudeschilder theatergroep ,,De To verbal" treedt dinsdag 7 juli voor de eerste keer op met het kinderto- neelstuk ,,De luibakker". Om 19.30 uur wordt de spits afgebeten op vakantie centrum Dennenoord aan de Grens- weg. Het stuk duurt ongeveer een uur en is geschikt voor kinderen van 4 - 12 jaar. De entree is gratis. Zondag probeerden 23 surfers bij Dijkmanshuizen hun persoonlijk uurrekord te verbeteren. De half- windsebaan van 1 kilometer lengte moest door het ronden van twee gijpboeien zo vaak mogelijk wor den afgelegd. De weeromstandig heden waren ideaal: een vrijwel constante zuidwestenwind met een kracht van ruim 5 Beaufort. Vooral de wat minder ervaren surfers hadden aan deze windsterkte letterlijk de handen vol en zo ontstonden er grote afstandsverschillen met de „rou tiniers". Er werden in dit uur afstanden van 2 tot 26 kilometer afgelegd. De verschillen tussen de beste surfers wa ren echter klein. Direct na de bekendmaking van de uit slag werden nog enkele versnaperin gen verloot, waaronder een taart van 't Gouwe Boltje. De sfeer tijdens het uurrecord was zo goed dat er op verzoek van de surfers zondag opnieuw een uurrecord geva ren gaat worden, aanvang 11.00 uur. Bij dit evenement is wel weer inschrijf geld verplicht. In het raadhuis is tot en met 16 juli een tentoonstelling te zien die zon der enig voorbehoud kan worden aangeraden. Het is de thematen toonstelling „Mens en omgeving" die werd georganiseerd door de gemeentelijke adviescommissie kunst- en cultuurbeleid. Niet min der dan 26 Texelse kunstenaars zonden er werk voor in, veel meer dan voor de soortgelijke groepsten toonstelling die vorig jaar werd gehouden. Het was dus te verwachten dat het een bijzonder bonte collectie zou wor den, maar een aangename verrassing is dat er ook veel kwaliteit tussen zit. Het kan niet anders of de bezoekers moeten tenminste van enkele van de getoonde werken onder de indruk ra ken, al zal het niet meevallen om in al le kunstwerken het thema „mens en omgeving" te herkennen. Bij de drie configuratieve hardboardsneden „Vrou welijk landschap" van Henk Arendsen is dat zelfs onmogelijk. Maar bij veel andere werken is het heel letterlijk op gevat. Dat thema, bedacht door de exposanten zelf, biedt veel ruimte. Let wel: er staat niet „mens in zijn omge ving". Het lijkt zelfs moeilijk om een schilderij of ander kunstwerk te maken dat niet aan de thema-eis beantwoordt. Spiegel Ben Witte heeft ervoor gezorgd dat in zijn heel bijzondere creatie die bij de ingang staat opgesteld, de mens heel nadrukkelijk een rol speelt. Die mens is dan de toeschouwer zelf, die bij het bekijken van de in blauw en groen uit gevoerde deurconstructie met de titel „Installatie" een spiegel ontdekt, waarin hij in zijn volle lengte is te zien, uiteraard compleet met omgeving. Aan het omgevingscriterium voldoet ook de humoristische foto die door Annet Starink werd gemaakt van wet houder Piet Zegers. De plaat toont Ze- gers in modieuze vakantiekleding, zit tend op het terras van een strandpavil joen bij het Westerslag. De wethouder beschikt niet werkelijk over deze gar derobe. Hij had de spullen speciaal voor deze gelegenheid aangetrokken. Geinig is de schildering van Sjoerd Jan Visser die aan een Kuifje stripal bum lijkt te zijn ontleend: Kuifje op de Stenenplaats in Den Burg. Heel letterlijk is het thema uitgewerkt door Antoon Goes die aquarellen maakte van Texelaars temidden van fragmenten landschap en objecten die bepalend of kenmerkend zijn voor de omgeving van de betrokkene. Als mo dellen koos hij Harry de Graaf en Niek Slijderink, die daar zelf niets van wisten zodat deze heren zeer verrast waren toen zij de expositie bezochten. Ger van Hoften toont drie foto's van een stukje was (of modderbodem) waarin een menselijke voetstap zijn in vloed doet gelden. Er zijn nog meer foto's: Lenie Steffen maakte er een van een naakte vrouw die poseert bij een bunker in de buurt van de Rom melpot: „Contrasten". Simon Smit maakte een drietal foto's van kinderen in telkens een andere omgeving. Aardi ge staaltjes papierknipkunst zijn te zien van acht leden van de Knipkring Texel. Mevrouw I. van der Werf-de Meyere maakte een popje aan een tafel dat bezig is een (echt) textielschilderij te maken. Een groot textielschilderij is er van Tï- nie Bakker-Hopman uit De Koog, voor stellende De Slufter. (Tinie is ook de maakster van de kleurige ondergaande zon die de gemeente gebruikt als vig net op de vuilniswagens met de oproep „Houdt ons eiland schoon"). Gele klompen Een opmerkelijke bijdrage van hoge kwaliteit leverde Jan Dekker uit Eier- land die een serie undergroundachtige tekeningen maakte, geïnspireerd door protesterende Texelse boeren, bieten campagne, paraspringers e.d. In de te keningen zijn navrante grapjes ver werkt en een telkens weerkerend leit motiv: een paar gele klompen. Henk Noorlander is een liefhebber van vliegers en vliegeren. De twee vliegers die hij op de expositie toont voorzag hij van knappe acrylschilderingen. Eén van de olieverfschilderijen op de expo sitie is een Rembrandt-achtige boer op zijn trekker, een creatie van I. de Vries. Kees Hin en Donald de Vrind hebben veel voorbereidend werk gehad aan een foto die een provisorische huiska mer voorstelt met een man in een stoel. De kamer is gemaakt van zelf vervaardigde decorstukken die in het Texelse landschap in de buurt van de zeedijk zijn neergezet. Hetzelfde onder werp is als kunstwerk apart ook op een permanent in werking zijnd video scherm te zien, maar dan met een licht achtergrondmuziekje en een klein beetje beweging. Een helmplanter werd in olieverf uitge beeld door N. Zeeman uit Den Hoorn, die echter meer respect afdwingt met enkele andere werken zoals de pie- rensteker in de Mokbaai en een oester. Het expositiethema werd heel schema tisch en letterlijk weergegeven door Lenie Steffen die profielen van enkele gezichten omlijstte met de contouren van het eiland Texel. Een fraai olieverf schilderij van een Texelse boer die een ,,soggie" voert, werd gemaakt door Harry Tielemans en Frans Voskuil le verde enkele aandoenlijke staaltjes van tekenkust met dieren en mensen als onderwerp. Aankoopbeleid De tentoonstelling werd vrijdag in het bijzijn van veel exposanten en andere genodigden geopend door wethouder Piet Zegers. Die greep de gelegenheid aan om het gemeentelijke kunstaan- koopbeleid nog eens uiteen te zetten. Bij de besteding van het beperkte be drag dat jaarlijks voor dit doel wordt uitgetrokken, wordt niet alleen gelet op kwaliteit. Het werk moet ook wat met Texel te maken hebben, in een collectie passen of deze completeren en het kunstwerk moet gebruiksmogelijkheden hebben. Zegers sprak waarderend over de ge meentelijke commissie die volgens hem doordachte en waardevolle advie zen geeft. Dat hij persoonlijk veel over heeft voor kunst meende hij bij deze expositie te hebben bewezen. „Ik heb er zelfs mijn lichaam voor beschikbaar gesteld...." De tentoonstelling is op werkdagen te bezichtigen van 9.00-12.00 uur en van 14.00-17.00 uur. Mens en omgeving. Wethouder Piet Zegers, tuchtig en modieus gekleed echter een fraai versierde sorbet aan het werk op het terras van een strandpaviljoen. Deze foto van Annet Starink is een der kunstobjecten die momenteel op de groepstentoonstelling in het raadhuis is te zien. or de start bij paal 12 liggen de boten klaar om door de branding te gaan. (Foto Salko de WolfI neer wind dan bij de officiële e om Texel en prachtig weer ten zondag de catamaran- trijd om Texel voor leden van «else kustzeilverenigingen tot ezellig en sfeervol geheel. Or ator Kees Dros verklaarde na er een jaarlijks terugkerend iren van te willen maken, weken na de Ronde om Het Tüüsrondje telde 31 deel- nde catamarans. egen zondagmorgen was het al ongewoon druk bevolkt bij 3. Er werd vanaf dat punt be- n wegens het tij en ook omdat cksdorper Kustzeilvereniging de e boten heeft. De inschrijving IgJ af de verwachting van wedstrijd- ^issaris Ernst Jan de Graaf. Tij de briefing om iets over 9.00 uur herteld dat de langzame boten alf uur voorsprong zouden krij- jpdat men allemaal ongeveer te- jll bij paal 12 zou aankomen, waar laaltijd klaarstond, scheiding in twee groepen werd akt met behulp van de Texel :ick", die de handicapcijfers van k°sl8 (schillende typen catamarans s!i eft. Groep één, met een handi- an boven 110, ging om 10.00 uur tart bij windkracht 4, een aange- zonnetje en rustig water. binnenkomst bijhield. Het duo War- naar/Rienks arriveerde als eerste, op de hielen gezeten door Langeveld en Van Zon met hun Tornado. Deze had den al vanaf het begin problemen met een roer. Reservemateriaal bij paal 12 bracht oplossing. Om 14.45 uur werd het startsein weer gegeven voor de langzame" boten, om 15.00 uur gevolgd door de tweede groep. De wedstrijdcommissie begaf twee keer omgegaan waren en voor de jongste deelnemertjes Gerard van Uu- nen en Arjen Saai was er een con sumptiebon. Vooral het laatste stuk naar paal 33 hadden zij uitstekend ge zeild en waren ze als vijfde boot bin nen. Het damesteam Corry Kuip en Li- da Dijt eindigde in totaal op een 21e plaats en kreeg een damesteamprijs. De deelnemer die het verst weg woon de was als laatste geëindigd, Kooi. De grote en kleine boten kregen af zonderlijke prijzen. Eerste bij de kleine boten was Hans Zuidema, gevolgd door Cor van Sijp en Van der Wal. Bij de grote boten waren winnaar War- naar/Rienks, met daarna Langeveld en Van Zon en vader en zoon Monen. ïrgms ijk, me" laddenzee gaf voor de zeilers 179® problemen. De wind leek iets nemen, wat alleen maar gunstig Bij Oudeschild kwamen de eerste ijkheden. Kees Dros en partner num n de mast overboord. Bij het 3ar< stonden al flinke golven, evenals Molengat. Ruud Hamer en zijn ter sloegen om, waarna de boot lanterde. De boot van Harm Plat- j een gescheurde fok op. Het Sakker en Van Uunen sloeg zelfs keer om. Bart Boon ging over- I toe zijn trapezelijn brak, maar rich aan een schoot vast te hou- JZonder echte ongelukken wisten alle deelnemers veilig het strand al 12 te bereiken, waar de de volgorde van Mertien Boon en Carry de Kok bezig met het optuigen van hun G cat. zich snel weer naar paal 33. Als eerste kwam Hans Zuidema in zicht, met kort daarop Cor van Sijp (allebei in een Coolcat 15} en Martien Boon en Carry de Kok (G-cat). In deze volgorde gingen zij over de finishlijn. De twee gemaakte tijden Ivan paal 33 naar paal 12 en van 12 naar 33} wer den opgeteld en over die totaaltijd werd de handicap berekend. Pechprijs Een pechprijs was er voor Platte, die zijn fok scheurde en voor Kees Dros wiens mast overboord ging. Bakker en Van Uunen kregen een set glazen om dat ze veel keramiek deze keer bij expositie in Galerie Tes- kunstenaars tonen hun daar tot 8 augustus. (aa Stenz uit Soest heeft een aantal ■tellen geschilderd in blauwachtige p. Mosselen, bloemen van de hor en takjes met mos heeft zij heel Appels en her geschilderd in geel. De forellen zijn gevat in mooie ovale partouts. Göbbels is docent aan de Düs- 'rfse kunstacademie. Er zijn veel la in Nederland die keramiek van hebben. In heel fijn porselein 1' bij met een boortje reliëf aan latjes. Göbbels heeft steeds Her wordende ogen en zal op den dit fijne werk niet meer kunnen waardoor het nog meer waarde Op zijn werk komen kunstverza- |ats in groten getale af, maar het voor een ieder betaalbaar. De sie- van Marijke van der Meent uit 'aal passen wondenwel bij het Is keramiek van Göbbels. Marijke f met edele metalen en porselein Overwerkt tot sieraden. Haar eer- werk was robuuster van aard. n en staaldraad met fijne, zelf ge- kraaltjes en wit of zwart porse lein, gecombineerd met dunne stukjes of draadjes goud en zuiver vormt het materiaal waarmee zij kettingen en oorbellen maakt. Ook opvallend zijn de zilveren vlakken waar zij een plaatje goud op heeft geklopt, zodat het lijkt alsof het één geheel is. Vogels Van een ruwe vorm groeien de keramiekobjecten van Marianne Hensel uit tot vogelvormen met blauwe en aardetinten. Door het mooie glazuur kan haar werk van steengoed eruit springen. Kleur is minder belangrijk in het werk van Elly Weerdenburg, dat als thema „geboorte" heeft. In bruinachtige tin ten heeft zij wandplastieken gemaakt van baby's, nog in de baarmoeder. Weerdenburg heeft les van de bekende keramiste Lies van Vlijmen. De kunste nares is opvallend bezig met het leven, de geboorte. Enkeldeksveerboot „Texelstroom" is vandaag teruggekeerd in de veerha ven. Het schip heeft twee weken voor extra onderhoud vertoefd in de Amsterdamse Oranjewerf. Door de ijs gang van de afgelopen winter waren beschadigingen opgetreden aan het verfsysteem onder water. Opnieuw schilderen was noodzakelijk. De „Texelstroom" neemt vanaf heden weer de plaats in van reserveboot. Overallwinnaars waren Warnaar en Rienks. Zij werden geëerd met een grote magnum champagne, die op de bekende wijze over de aanwezigen werd uitgesproeid. Iedereen was het er over eens dat het een goede zaak was dat dit rondje „onder ons" vaker zou worden ge zeild. Het voorstel om het voortaan ie der jaar twee weken na de officiële Ronde om Texel te houden, werd met gejuich begroet. Uitslagen: Grote boten 1 Warnaar/Rienls; 2. Lange- veld/Van Zon; 3. Monen/Monen; 4. Pool/Pool; 5. Boon/Eenhoorn. Kleine boten: 1 Zuidema; 2. Van Sijp; 3. Van der Wal, 4. Ten Cate, 5. Schrama; 6 Moens. Overall: 1. Warnaar/Rienks 177,069; 2. Lange- veld/Van Zon 117 485; 3. Monen/Monen 118.037, 4. Pool/Pool 124.805; 5. Zuidema 125.694, 6. Van Sijp 127 140; 7 Boon/Eenhoorn 129.277; 8. Van der Wal 129.313; 9. Ten Cate 130 230, 10 Schrama 131 578. De bejaardensoos Den Burg, gehou den in „De Buureton" is de twee zo mermaanden juli en augustus geslo ten. Op 3 september begint de soos weer. De helpsters zijn tot die datum vrij. De stichting voor maatschappelijk werk in de kop van Noord-Holland houdt wegens vakantie van 6 juli tot en met 7 augustus op Texel geen spreekuur. Gedurende deze tijd kan men met een maatschappelijk werken de zonder afspraak een gesprek heb ben op het spreekuur van het kantoor in Den Helder, Spuistraat 1 en wel op maandag, dinsdag, donderdag en vrij dag van 9.00 tot 10.00 uur. Voor tele fonisch kontakt en het maken van af spraken kan men op werkdagen van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur via het nummer van het kan toor op Texel (02220) 4185 kontakt krij gen met het kantoor in Den Helder.

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 7