Scholerie nu echt lerie èn school Kort geding Teso tegen vechtersbazen? Met drank op in vader's auto „Red Sonja" in oude stijl ingericht deren zaterdag ar Zwarte Woud amswijziging aritiem museum Geen automatenhal De Cocksdorp Peuterspeelzaal Oudeschild Nog geen aanhoudingen verricht Met auto eigen woning geramd Afscheid van leerlingen godsdienst BKR-geld naar algemene middelen „WAT IK ZEGGEN WOU.." Echte Texelaar.... Bijna goedkeuring bestemmingsplan haven Oudeschild Geslaagden Geen subsidie beroepskeuze Poserende weeskinderen 4e 3 JULI 1987TEXELSE COURANTPAGINA 5 tweede kast in het lokaal te plaatsen en zal hier en daar tekst en uitleg aan brengen, waarna het nog een kwestie is van het leggen van de laatste hand. Tot de collectie behoren onder meer een lessenaar, telraam, kaartenkist, ve le wandkaarten, botanietrommel, rap porten, ab- en presentielijsten, een schoolschrift uit 1926 met een naaicur sus (gered van de vuilnisbelt) en het zeer fraaie handgeschreven logboek van de oudervereniging van de school te Zuid-Eierland, een historisch docu ment dat de jaren 1922-1975 beschrijft. Welboren is ongeveer een maand met de inrichting bezig geweest, waardoor zijn andere activiteiten op een laag pit je kwamen te staan. Hij beschouwt de herinrichting echter eveneens als een kunstwerk. Door de verplaatsing van de collectie uit de hal, heeft hij boven dien de gelegenheid gekregen om ook de rest van het pand lichtelijk te wijzi gen. In het galeriegedeelte hoeft nu niet langer te worden koffiegedronken: de toonbank werd overgedaan en zit jes verdwenen naar het schoollokaal. De houten wanden werden in een rustiger" tint groen geschilderd. Wel boren wilde bewust een neutrale ach tergrond, omdat kleuren een steeds belangrijker rol gaan spelen in zijn werk. Zowel galerie als schoollokaal zijn gra tis toegankelijk, al wordt bij de uitgang wel een verzoek gedaan voor een bij drage (,,voor uw kijkplezier"). Welbo ren hoopt dat nu ook wat meer Texe laars eens een kijkje komen nemen. Tenslotte bewaart het schoollokaal een stukje geschiedenis van de polderge meenschap Eierland. ,,De Scholerie" is donderdag, vrijdag en zaterdag ge opend van tien tot vijf uur en zondag van twaalf tot vijf. Het atelier kan op afspraak worden be keken, telefoon (02225) 214. Achter het pand is een eigen parkeerplaats. Wellicht is het voor Texelse scholen een idee om met kleine groepjes leer lingen op excursie langs te komen. Er zijn in Nederland wel meer schoolmu sea, maar deze bevinden zich niet in de buurt: Zoetermeer, Emmercompas- cuum, het Openluchtmuseum Arn hem. In elk geval is dit het enige school,.museum" in combinatie met een galerie. Een 16-jarige Texelaar werd door de Texelse politie betrapt toen hij een eindje in de auto van zijn vader reed. Dat gebeurde in de nacht van dinsdag op woensdag in de Dorpsstraat in De Koog (ter hoogte van de VW). De blaastest toonde aan dat de jongen al cohol had genuttigd, waarna hij ook aan een bloedproef werd onderworpen. Van donderdag tot en met maandag draait in De Vergulde Kikkert de film „Red Sonja". Aanvang telkens half ne gen. De film toont een ouderwets spektakel uit de tijden vol mysterie en bruut geweld. Hoofdpersoon is Sonja, de zuster van priesteres Varna. Zij maakt deel uit van een groep prieste ressen die de hoede heeft over een Ta lisman, een groen oplichtende bol, wiens krachten door licht worden ge voed en complete natuurrampen kan veroorzaken. Elke man die de bol aan raakt, verdwijnt spoorloos. De boos aardige koningin Gedren slaagt erin de Talisman te bemachtigen. Zij hoopt zo alleenheerseres van de wereld te worden. Zondag in de matinee draait de teken film „Asterix contra Ceasar" met in de hoofdrol stripfiguur Asterix, zijn sterke kameraad Obelix, het hondje Idefix en vele andere bekende Galliërs. het oude klaslokaal, bekeken vanuit de schoolbanken, net als vroeger. betrok de Texelse kunst- Niek Welboren het voor gebouw van de gemeente school Zuid-Eierland. toen drie jaar leeg. Wel- er een atelier annex genaamd „De Scholerie". tien jaar later, is van de schoolsfeer weing verlo- Sterker nog, de herin- aan toen is levendiger dan een in de loop de jaren collectie schoolspul- Welboren één der voor klaslokalen opnieuw als zo- Het resultaat: een waar tevens een kan worden genuttigd ook voor andere doelein- een dia-avond of cursus, gebruikt. Welboren op 12 mei 1978 en lokalen doorwandelde, een grote chaos aan, maar de ie vertrekken hadden hem inge- dit was de ideale plaats om werk te scheppen. Van de grote ilheid oud schoolmateriaal was lijks iets bewaard gebleven. Ider stonden nog enkele oude tarten en een doos met diverse jes waaraan kennelijk niemand aarde hechtte, zoals een oud et, wat inktpotten en melkdop- ionde om bij het oud vuil te zet- ordeelde Welboren, en gaf de Ijes een plaatsje in een vitrine in al. Ook een oud speelgoed je dat onder het schoolplein te- Itijn kwam, werd aan de verza- 1 toegevoegd. Welboren wilde de sfeer van het uit 1912 date- se ouderen, die zich voor de het Zwarte Woud hebben op en, vertrekken zaterdag met de <3n 8.05 uur. De opstapplaatsen b reisbus worden nog bekend eb. Uit het Zwarte Woud is be- intvangen dat het daar al enige 'volop zomer en zonnig is. Ook «'berichten zijn gunstig, dus zo- eding mee. Door ziekte zijn nog fasen vrij gekomen. Aanmel- Wassenaar, tel. (02220) 2181. "oi van het Maritiem mu- "e Oudeschild zal worden ge ld in Maritiem- en Juttersmu- 1 Dit is besloten na overleg '•Stichting Juttersmuseum. "'identiteit te weinig zag "Piegeld in het Maritiem '«m. lichting Texels Museum wil door •nswijziging bevorderen dat de ™9 Juttersmuseum zich herkend Maritiem museum. Andets 1 de jutters zich in de toekomst ■W minder betrokken voelen bij ™uw van het museum. 'echter niet de bedoeling dat in I «v uvuoci" ty v-JU l ui wist elke groepering die deel i van be werkgroep Maritiem op die manier te stimuleren, •hem museum is een gemeen- •eum dat wordt beheerd door ™ig Texels museum. De I® verantwoordelijkheid voor *um blijkt niet voldoende te '9elegd. Op korte termijn zal 'dan 9eregeld. rende schoolgebouw bewaren en ging op zoek naar meer bijbehorende spul len. Dingen die daadwerkelijk ooit in Zuid-Eierland waren gebruikt en ook spullen die in het algemeen vroeger op scholen werden gebruikt. Weldra was de vitrine te klein en stond een deel van de gang volgestapeld. De nostalgi sche verzameling kreeg van menig be zoeker meer aandacht dan Welboren's schilderwerk. De meeste voorwerpen heeft hij zelf aangeschaft of geruild, overgenomen van particulieren, van andere scholen of gekocht op een rommeltjesmarkt. Een deel werd gratis geschikbaar gesteld. Van alles wat zich ooit in de voormalige school heeft bevonden, is echter slechts een klein percentage boven water, meent de kunstenaar. „Waar is alles gebleven? Die school is pas sinds 1975 dicht, maar toch heb ik maar weinig kunnen achterhalen". Welboren verzoekt niet alleen particu lieren, maar ook de andere Texelse scholen om eens op zolder te kijken of zich daar nog dingen bevinden die de collectie compleet kunnen maken. Vol gend jaar op 12 mei (Hemelvaartsdag) bestaat „De Scholerie" precies tien jaar en het zou leuk zijn als het lokaal dan volledig is ingericht. Binnenkort hoopt Welboren nog een In hotel „De Hoop" te De Cocks dorp komt geen speelautomaten- hal. Het beleid van de gemeente is erop gericht dat in elk dorp (uitge zonderd De Waal) één automaten hal mag zijn. In De Cocksdorp is dat bij camping De Krim. Deze hal voldoet aan alle wettelijke eisen. Kortgeleden hebben de heren Pais en Kuip uit De Koog het voormalige hotel „De Hoop" gekocht dat in het cen trum van De Cocksdorp ligt. Ze wilden een speelautomatenhal in het pand be ginnen. De gemeente heeft hen ervan op de hoogte gesteld dat de vergun ning daarvoor voor De Cocksdorp al was uitgegeven en wel op 6 maart 1985 voor camping De Krim. Pais en Kuip waren van mening dat recreatie terreinen buiten de dorpskernen buiten de regeling vielen en dus dat er nog een speelautomatenhal mocht worden gevestigd in De Cocksdorp. Ze vonden de hal bij de Krim te ver weg van de dorpskern, waar weinig spelers uit het dorp naar toe gaan. De gemeente wil die gedachte echter niet overnemen omdat het consequen ties geeft. Het zou betekenen dat men ook vergunning moet geven als een exploitant van een recreatieterrein in de buurt van Den Burg of een ander dorp een automatenhal wil beginnen en het beleid is er nu juist op gericht het aantal automatenhallen binnen de perken te houden. Met „dorp" wordt daarom ook een flink stuk van het ge bied buiten de bebouwde kom bedoeld. 18 augustus begint de peuterspeelzal te Oudeschild weer: dinsdag, woens dag, donderdag en vrijdag van 8.45 tot 11.30 uur. Ouders die hun peuter(s) op willen geven voor komend school jaar, kunnen dit tot 1 augustus bij Ria Buisman, tel. (02220) 4181 of Ria Visch, tel. (02220) 3968. Ongewild „lanceerde" een 33-jarige inwoner van De Cocksdorp woensdagochtend zijn personenauto en boorde deze in de gevel van zijn wo ning en die van de buren. De man was met zijn klomp blij ven steken tussen gas- en rem pedaal, toen bij bezig was zijn auto te verzetten. Het gevolg was een enorme ravage; geluk kig zonder lichamelijk letsel. De auto botste op liefst anderhal ve meter hoogte tegen de muur. Dat kwam doordat het voertuig op zijn weg een lantaarnpaal had ge ramd. De paal knakte als een luci ferhoutje om en viel tegen het dak van de woningen, twee onder één kap. De auto schoot door over de lantaarnpaal. Toen die het gewicht niet meer kon dragen, brak die en pas op dat moment belandde de auto tegen de gevel. De schade was enorm: niet alleen de buiten muren van beide woningen over leefden de klap niet, ook de bin nenmuren waren beschadigd. De voordeur van de buren werd ge heel ontzet en hekwerk en tuintje veranderden in een chaos. De au to was aan de voorzijde totaal ver nield. Beide woningen zijn eigen dom van de Woningbouwvereni ging Texel; de man is WA verze kerd. Welk bedrag met herstel van de schade gemoeid zal zijn, is nog niet vastgesteld. Voor de tweede keer wordt in de Ned. Hervormde kerk te Oude schild een feestelijke oecumeni sche viering gehouden ter afscheid van de leerlingen van groep 8 ba sisschool, die godsdienstlessen hebben gevolgd. Verleden jaar werd dit voor het eerst gedaan, tot ieders enthousiasme, vandaar dat dit nu wordt herhaald. Het feest is zondag om 11.00 uur. Aan de feestelijke viering wordt mee gewerkt door de leerlingen èn de men sen die de godsdienstlessen hebben verzorgd. In plaats van een preek wordt een „preek-spel" gedaan met als thema „handen thuis". Tijdens het afscheid krijgen de leerlingen een her innering aangeboden namens de Ka tholieke en de Hervormde kerk. Aan de dienst werken mee: ds. Kees de Jong, Annie Hin, Joke Zoetelief, Geeske Rouwenhorst, Geuko Haikens en de leerlingen van „De Bruinvis" te Oudeschild. Het Texelse college is van mening dat het restant van de gelden van de Beeldende kunstenaarsregeling (BKR), die per 1 juli 1987 is opge heven. naar de algemene middelen moet vloeien. Het bestuur van de afdeling Texel van de PSP had voorgesteld het geld ten goede te laten komen van de Texelse kunstbeleving. Nog ongeveer 71180— blijft over van het geld dat voor 1987 was gereser veerd voor de BKR. Het bestuur van de PSP stelde voor het geld te beste den aan een aanmoedigingsprijs voor Texelse kunstenaars of een kunstwerk ter opluistering van het feit dat Texel in 1990 575 stadsrechten heeft. De gemeente stelt dat op dit moment geen behoefte is aan een aanmoedi gingsprijs voor Texelse kunstenaars. Bij de jaarlijkse Toer-ln groepsexpositie (thans in het raadhuis) worden al een aanmoedigingsprijs, een kwaliteitsprijs en een publieksprijs toegekend aan Texelse kunstenaars. Het college zal van geval tot geval een eventuele financiële ondersteuning in overweging nemen bij locale initiatie ven voor een kunstmanifestatie of iets dergelijks. OREVEN VEN LEZERS-BUITEN VEAANTWOOROELUxNliO *AN D€ REMATE De media laten zich wel eens bij de neus nemen. Hebt u ook in de dagbla den gelezen dat het twee échte Texe laars wareen die voor de tiende keer de Ronde om Texel hebben volbracht? Nu, dan waren de kranten slechts geïnformeerd want Warnaar en Rienks zijn wel Texelaars, maar geen geboren Texelaars, dus geen echte Texelaars. Er is er maar één die daaraan voldoet (en die in eerste instantie over het hoofd was gezien) en dat is onze eigen Dirk Pool, een geboren en getogen Texe laar. Hij heeft een kast vol bekers, is altijd sportief en op hem kunnen we trots zijn. Dirk is geen branieschopper en gaat stilletjes zijn gang, maar hij verstaat de zeilkunst en dat mag best eens gezegd worden. Ga zo door Dirkl Wim Boom Oudeschild Teso overweegt een kort geding aan te spannen tegen de groep passagiers die op tweede pinkster dag ernstige ongeregeldheden aan boord van de Molengat veroor zaakte. Momenteel worden de juri dische voor- en nadelen door een advocaat voor Teso op een rijtje gezet. Vooruitlopend hierop is al vast een plaatsje op de rol van de Alkmaarse rechtbank gereserveerd voor maandag 13 juli. Tijdens één der overtochten van Texel naar Den Helder op tweede pinkster dag brak in één der salons een vecht partij uit, uitgelokt door een 26 perso nen sterke groep uit Den Helder. Drie Teso-matrozen die de zaak wilden sus sen, raakten gewond. Een deel van de Nieuwediepers werd door de Helderse politie mee naar bureau genomen voor verhoor. Aanhoudingen zijn tot op he den nog niet verricht. Het is nog niet mogelijk gebleken om één of meerdere personen aan te wijzen die direcht ver antwoordelijk zijn voor het toegebrach te letsel. Om een kort geding te kun nen aanspannen, is het noodzakelijk dat een verdachte wordt gevonden. Bij een civiele zaak kan een groep niet als partij worden geaccepteerd. De vraag werpt zich op of het moge lijk is om de groep in het vervolg, als zijnde ongewenste passagiers, de toe gang tot de Teso-schepen te ontzeg gen. Dergelijke uitzonderingen op de regel dat Teso in principe niemand mag weigeren, bestaan al. Als bijvoor beeld iemand zich dronken bij het lo ket meldt, is Teso niet verplicht om de betreffende persoon te vervoeren. Maar dat betreft gevallen van personen die al in een bepaalde staat verkeren, vóórdat zij het schip betreden. De kwestie is dus of personen, die zich aan de poort normaal gedragen, maar van wie Teso op basis van ervarin gen uit het verleden vermoedt dat Op één punt na heeft Gedeputeerde Staten het bestemmingsplan „Oudeschild-haven" van gemeente Texel goedgekeurd. Het gaat om de bepaling waarin het college be voegdheid krijgt vrijstelling te verle nen voor het oprichten van hijswerk tuigen, pijpen en windmolens tot een hoogte van 35 meter. In de raadsvergadering van juli zal worden voorgesteld in beroep te gaan bij de kroon tegen deze afwijzing. In haar advies had de Provinciale plano logische dienst al opgemerkt dat de vrijstellingsbevoegdheid te ingrijpend was. Het plan werd echter ongewijzigd aan Gedeputeerde Staten voorgelegd. Hoewel de goedkeuring voor dat ene punt niet werd gegeven, biedt het plan nog wel de mogelijkheid om windmo lens via vrijstelling tot een hoogte van 25 meter toe te staan. Voor incidentele ge vallen die niet hierin kunnen worden ge past, kan eventueel een zg. artikel 19 procedure worden gevoerd. Het is mogelijk in beroep te gaan tegen de afwijzing, zonder dat het hele plan aan de Kroon moet worden voorgelegd. Het plan kan dus al rechtskracht verkrij gen, terwijl op één punt nog beroep wordt ingesteld. Aan de scholengemeenschap voor middelbaar beroepsonderwijs „De Schalm" te Den Helder slaagden de volgende Texelaars: afdeling V.Z.: Betty Buren, Anita Eel- man, Carien Flisijn, Edith Hopman, Li- da Kooger, Jolanda Smit, Erma Vee- ger, Sandra van der Vis, Ivonne Visser, Greta Vrieswijk, Diane de Wit en Arie- na Wuis. Afdeling Intas: Joke Westerlaken, Ilse Graaf. Afdeling MEAO: Moniek Boekhoff, Monique Halsema, Chantal Witte, Pau- lien Tjepkema, Yvonne Naumann, Mery-Lou van Etten, Jan Dros. zij aan boord herrie gaan schoppen, kunnen worden geweerd. „Je kunt je dus afvragen of mensen die mogelijk gevaar voor de andere passagiers ople veren, niet beter met een eigen bootje de oversteek kunnen maken. Of onder bepaalde voorwaarden met Teso mee gaan", aldus Teso-directeur Theo Hoo- gerheide. Hij benadrukt dat het om hoge uitzonderingen moet gaan, om dat vanwege de eilandpositie weinig andere vervoersalternatieven zijn om Texel te bereiken. Hoogerheide: „Als bijvoorbeeld een buschauffeur iemand weigert, kan die altijd nog een taxi pakken of gaan lopen". Iedere zaterdagochtend haalt Scouting Texel oud papier, lompen en oude schoenen op. De mensen worden ver zocht deze spullen vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, zodat ze vlot kun nen worden ingeladen. Bij de oud papier-wagen kunt u ook gereedschap voor de derde wereld kwijt. Komende zaterdag wordt het oude pa pier etc. opgehaald in de volgende straten: 4 Molenstraat, Warmoesstraat, Gravenstraat, Zwaanstraat, West straat, Hollewal, Lijnbaan, Gast huisstraat, Julianastraat. De Cocksdorp en Eierland Zaterdag wordt in De Cocksdorp en omgeving oud papier opgehaald door oudercommissie en leerlingen van de o.l. school. Men wordt verzocht het papier uiterlijk 8.30 uur aan de straat te zetten. 's Middags wordt in de rest van de polder papier opgehaald door de Strij- bosschool van 13 00 tot 15.00 uur. Per 1 janurai 1988 zal gemeente Texel de subsidie van 72540,— aan de Stichting School- en Beroeps keuze in Noord-Holland stopzetten. Dat gebeurt omdat door de leerlin gen van de scholen op Texel niet of nauwelijks van de mogelijkheden of faciliteiten van de in Alkmaar zetelende stichting gebruik wordt gemaakt. Naast de subsidie kreeg de stichting School- en Beroepskeuze ook een bij drage van de ouders, die was afgeleid van het inkomen. Het doel van de stichting is het bevorderen van de studie- en beroepskeuze. In de vijftiger en zestiger jaren werden leerlingen van de lagere scholen getest voor het ver volgonderwijs. Deze taak kwam te ver vallen met de komst van de z.g. Cito- toets. Sinds 1953 nam gemeente Texel deel in de Stichting School- en Be roepskeuze. De stichting is momenteel bezig mogelijkheden te onderzoeken om contracten af te sluiten met scho len in Den Helder of een dependance daar te vestigen. Men kon geen cijfers geven van het aantal Texelaars dat van de diensten van de stichting gebruik heeft gemaakt in de afgelopen jaren. Bovenstaande foto werd rond 1895 ge maakt bij het voormalige weeshuis aan de Parkstraat in Den Burg. Temidden van de „vader" en de „moeder" pose ren alle weeskinderen. De vrouw het meest rechts op de foto is Catharina Huisman, later mevrouw C. Graaf- Huisman. De eigenaresse van de foto (mevrouw Hopman-Bakker, Boogerd 12 in Den Burg, telefoon 3845) tracht thans de namen te achterhalen van de andere personen op de foto. Wie haar helpen kan, wordt verzocht met haar contact op te nemen.

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 5