I zes zeehondenbaby's leboren in het NRC Jubileumacties zetten SVT weer op goede pad 1EUWE OPVANG BIJNA KLAAR meebood op hek strand bel zeehondenopvang texel; oi22ö»7tj». Liquiditeitstekort nu nog f1'5.000— LAND BOUW Jtrijding tide haver maan en hoog water Videoclip met Texelse adverteerders Kinderopvang Iets minder vreemde auto's op Texel 3 Jl'fcAG 3 JULI 1987 TEXELSE COURANT PAGINA 7 hondenmoeder met haar pasgeboren jong op da rand van het kraambassis. leisjes en twee jongetjes-zeehonden zijn in de afgelopen week ge- het Natuurrecreatiecentrum. Alle moeders en kleintjes maken )ed. De komende week worden nog vier geboortes verwacht. On- isen wordt druk gebouwd aan de nieuwe opvang, die 15 juli offi- :al worden geopend door staatssecretaris Evenhuis. in week dinsdag werd de eerste e zeehondenbaby van dit jaar n in het NRC. Het bleek een te zijn en ze woog ruim 8 kg. idag volgde nog een meisje, op ag een jongen en een meisje, I erna weer een meisje en [bagmorgen een jongetje. De [I zwommen al kort na de ge- jvrolijk naast hun moeder rond raambassin. Alle baby's kwa- ochtends vroeg ter wereld, be let meisje van maandag, dat om ur het levenslicht zag. Terwijl tekers genieten achter het hek van de spelende moeders en |n scheidt, wordt vlakbij het issin stevig gewerkt om de opvang voor de opening klaar n. De opvang is bedoeld voor «honden en zg. „huilers", dat jhondjes die hun moeder tijdens iperiode zijn kwijtgeraakt. Als londen bij het NRC worden bïn- racht moeten ze eerst een tijdje iden gehouden worden van de om besmetting te voorkomen. ■haver is een hardnekkig onkruid [oral in de akkerbouw voorkomt. Jnbouwbedrijven waar met stro Igewerkt, zoals in de bloem- 1 en wortelenteelt, wordt echter lilde haver aangetroffen. Krach- Ten verordening is iedereen in IHolland verplicht de wilde haver jlrijden. Besmette percelen wor- het voorjaar meestal met che- J bestrijdingsmiddelen bewerkt, ten, die nog op het veld blijven 1 moeten worden uitgetrokken en ligd voor het zaad begint te val let naleven van dit voorschrift lgecontroleerd. Als ondanks alle fgelen zich toch nog een zware j met wilde haver blijft voor- Ikan ontheffing van de bestrij- |»cht worden aangevraagd bij het Jouwschap, Kruisweg 70 te Haar- w aanvraag moet worden inge- l'uim voor het zaad valt. ;°n komt 11 juli op om 5.32 uur en >"der om 21.58 uur. 'M juli E.K.; 11 juli V.M. Tot nu toe werden voor deze geisoleer- de verzorging grote houten kuipen ge bruikt, die echter verre van ideaal ble ken. De bouw van de nieuwe zeehon denopvang kon worden gefinancierd uit bijdragen van het Prins Bernhard- fonds, een aantal bedrijven en bijdra gen van de Vrienden van de Zeehon denopvang Texel. Acties In augustus ging de .Vrienden van de zeehondenopvang Texel" van start. Deze vriendenkring heeft tot doelstel lingen het bijeenbrengen van geld waarmee investeringen kunnen worden gedaan voor de zeehondenopvang die niet vanuit exploitatie kunnen worden betaald en door middel van een nieuwsbrief zoveel mogelijk mensen in formeren over de gang van zaken in de zeehondenopvang. Alle Vrienden krijgen twee maal per jaar een nieuws brief toegezonden. Veel bezoekers van het Natuurrecreatiecentrum gaven zich spontaan op als Vriend van de zeehon denopvang. Ook voerden verschillende verenigingen actie om geld bijeen te brengen. Zowel de Jacob Daalder- school uit Oosterend als de Luberti- school uit De Koog adopteerden een zeehond. De schoolkinderen gingen de huizen langs voor klusjes waarmee zij geld verdienden voor ,,hun" zeehond. Eén van de ouders verklaarde zeer blij te zijn toen de actie voorbij was, want „zelfs het thee zetten voor het ontbijt kostte geld!" De Lubertischool wist echter ruim 800 gulden bijeen te krij gen. Bij de Daalderschool stond zee hond Sonja centraal bij veel lessen. Regelmatig informeerden de leerlingen telefonisch naar de toestand van Sonja en er werd een groeigrafiek gemaakt van haar gewicht. Op de dag dat Son ja in zee zou worden uitgezet, kwam de hele Daalderschool op bezoek om afscheid te nemen en het uitzetten te volgen. Mtif 6 juli; springtij: 13 juli. water ter rede van Oudeschild: 1.15 en 13.46 13 juli '39 4 juli 9 5 juli 'ag 6 juli !9 7 juli juli juli 910 juli 1a911 juli |J|8t strand is het ongeveer een ir°er hoog water. pwater valt gemiddeld 6.15 uur na 'ater. 1.46 en 14.25 2.17 en 15.08 2.57 en 16.08' 4.05 en 17.29 6.11 en 18.43 7.26 en 19.54 8.31 en 21.01 9.29 en 22.05 In het jaar van het 75-jarig jubileum heeft SV Texel een grote stap gezet in het wegwerken van de nadelige financiële situatie. Kende de voetbal club bij aanvang van het seizoen nog een liquiditeitstekort van zo'n 40 mille, nu is dat teruggebracht tot circa 15.000 gulden. Een nieuw be leidsplan op financieel, organisatorisch en sportief gebied, moet garan deren dat de balans in de toekomst helemaal in evenwicht komt. Eén en ander kwam ter sprake tijdens de slecht bezochte algemene ledenverga dering. dinsdagavond in het Kotex-gebouw. Groepen jongeren bedachten afgelo pen jaar allerlei dingen om geld bijeen te brengen voor de zeehondenopvang. Zo had een jongetje uit Den Haag met een vriendje op straat allemaal spullet jes verkocht ten bate van de zeehond jes. Door al die grote en kleinere giften kon worden begonnen met de bouw van het nieuwe onderkomen voor hui lers en zieken. De eerste fase was de bouw van een tweetal kleine, deels overdekte buitenbassins. Dit werk wordt bekostigd met het geld dat de Vrienden van de zeehondenopvang Texel bijeen hebben gebracht. De tweede fase bestaat uit een overdekt gedeelte waar vijf zeehonden geschei den kunnen worden verzorgd en uit een ruimte waar medicijnen en voedsel kunnen worden klaargemaakt. De kosten hiervoor (meer dan 7100.000r) worden voor het grootste gedeelte ge dekt door de bijdrage uit het Prins Bernhardfonds die aan het NRC werd toegekend, pe(j,jingSbrigadeS Ondanks de uitbreiding zal het NRC geen ruimte overhouden. Regelmatig worden zieke of gewonde zeehonden gevonden, onder andere door leden van reddingsbrigades. Ver leden week dinsdag is een uitgebreide voorlichtingsavond geweest voor leden daarvan om hen te leren wat ze moe ten doen als ze een zeehond vinden. In alle strandpaviljoens hangen affiches hoe men moet handelen in zo'n geval. Extra affiches kunnen worden aange vraagd bij het NRC (tel.02228-7411. Ook scholen die willen informeren naar de mogelijkheid om een zeehondje te adopteren kunnen daarheen bellen. Voor minimaal 715,- kan men Vriend van de zeehondenopvang Texel wor den. Er is nog steeds geld nodig voor de inrichting van het nieuwe zeehon- denverblijf. De jonge zeehonden die nu zijn gebo ren gaan na vier vijf weken zogen over op vis. Na een paar maanden zul len ze worden uitgezet in de Wadden zee om de totale zeehondenpopulatie weer op peil te brengen. De uitgezette zeehonden worden altijd voorzien van een merk aan de achterflipper. Onder- Eén der doelstellinen van het beleid voor de komende jaren is handhaving van Texel 1 in de vierde klasse KNVB. Dit zal niet betekenen dat de spelers van dat team zullen worden betaald, zoals de geruchten willen. Voorzitter Aad Blom gaf toe dat de nieuwe trai ner Gerrit Asselman dit had voor gesteld. Bij diens vorige club HFC Hel der zijn betalingen aan spelers indivi dueel een normale zaak. Het SVT- bestuur wijst dat af, zo liet Blom de leden weten. Zou er echter bijvoor beeld een sponsor te vinden zijn die voor elk behaald punt een bedrag in de clubkas wil storten, dan zou dat wél bespreekbaar zijn. Om in de verde re toekomst het eerste elftal in dezelf de regionen te laten uitkomen, dient ook veel zorg te worden besteed aan de jeugd. De club is er in geslaagd voor de jeugdafdeling een hoofdspon sor aan te trekken: Hopman Hordi- food. Gestreefd wordt naar een alge hele verhoging van het prestatieniveau en het bieden van extra activiteiten. In overleg met de sponsor wordt gedacht aan het bezoeken van profclubs en deelname aan Eurosportring- toernooien. In de plaats van de ver trokken jeugdtrainer Aad Vaars is Ton van der Winde aangesteld. Van der Winde was al eerder als jeugdtrainer op het eiland actief. Hij wordt geas sisteerd door Martin Land, Gerrie Plaatsman en Dirk Eelman. Verder is er een zes personen tellend jeugdbestuur onder voorzitterschap van Rob Dapper. Hans van Slooten zal trachten het zaalvoetbal binnen de jeugdafdeling meer te stimuleren dan tot dusver ge beurde. Tijdens de vergadering werd benadrukt dat juist de jeugd die over wat minder voetbalcapaciteiten be schikt, via de club in de zaal aan de bak kan. Tevens zal worden gepro beerd de talentrijkste jeugd voor de ei gen club te behouden en te voorko men dat die uitzwermt naar andere verenigingen. Onverkochte boeken Het belangrijkste streven is om van SV Texel weer een financieel gezonde club te maken. De eerste stap hiertoe is tij dens het achterliggende rumoerige ju bileumjaar gezet. De gewaagd opge zette loterij met duizend loten van 7100,— per stuk, werd een succes. Alle loten werden aan de man gebracht en de bijbehorende trekkingsavonden wer den goed bezocht. Bovendien ver hoogden die activiteiten de sfeer en zelfwerkzaamheid binnen de vereni ging. De jubileumactiviteiten (dus in clusief toernooien e.d.) brachten, na aftrek van kosten, ruim 742.000,— in het laatje. Een bedrag dat nog 710.000,— hoger kan uitkomen wan neer de nog resterende jubileumboe ken worden verkocht. Van de oplage van 800 exemplaren zijn tot dusver zoek heeft uitgewezen dat één op de vijf zeehonden in de Waddenzee ooit in een van de twee opvangcentra in Nederland heeft gezeten (Pieterburen en Texell. Tot nu toe zijn dit jaar nog geen huilers bij het NRC binnenge bracht, maar het is er wel de tijd voor, dus het kan komende weken zeker ge beuren. De totaal vernieuwde opvang zal dan gereed zijn, zodat de huilers goed kunnen worden ontvangen. slechts 300 stuks verkocht. Bij 500 ver kochte boeken wordt quitte gedraald. „Tussen alle festiviteiten in mei door hebben we misschien onvoldoende verkoopactiviteiten ontplooid", gaf voorzitter Blom toe. „We moeten pro beren om de boeken zo snel mogelijk aan de man te brengen. Dat moet best kunnen". Het was de enige mislukking. Alle an dere jubileumacties leverden een posi tief saldo op. Daarvan is inmiddels voor ruim 722.000— gerenoveerd aan de clubaccommodatie. De kleedkamers zijn gedeeltelijk verbeterd, de tribune ook en de verlichting van het B-veld is weer in orde. Resteert een bedrag van 720.000,—. Dit overschot kon niet voor komen dat ook het boekjaar 1986/'87 met een verlies werd afgesloten: 76900- Voorzichtige begroting Ook voor het komende boekjaar is een klein negatief resultaat begroot. Admi nistrateur/penningmeester Klaas Dirk Koorn lichtte toe dat dit is toe te schrijven aan de uiterst voorzichtige opzet van zijn begroting. „Het is hele maal niet zo moeilijk om met 710.000,— winst uit de bus te komen op papier. Deze cijfers geven aan wat minimaal haalbaar is". Er zijn bijvoor beeld nog onderhandelingen met de gemeente over een verlaging van rente en aflossing op de uitstaande gemeen telijke leningen. SV Texel heeft voor gesteld om de leningen tot één grote lening samen te voegen, met een looptijd van dertig jaar. Het renteper centage zou dan moeten worden te ruggebracht tot het huidige niveau (6V4 procent). Momenteel betaalt SVT 7 Vi tot 10 procent rente over de inder tijd met de Welzijnsstichting aangega ne leningen. Als de gemeente akkoord gaat met de voorstellen, dan scheelt dat structureel enkele duizenden gul dens per jaar. Om het liquiditeitstekort helemaal te doen verdwijnen is méér nodig. Een centrale rol daarin speelt de exploitatie van de kantine. Het beheer komt in handen van Janny Groen-Grisnigt, geassisteerd door leden van de kanti necommissie. Rob van de Stap regelt de inkoop. Er zal geen vertegenwoordi ger van de kantinecommissie in het hoofdbestuur plaatsnemen. Wel zal maandelijks verslag worden uitgebracht en worden de financiële gegevens doorgespeeld naar Klaas Dirk Koorn. Voorts zal veel aandacht worden ge schonken aan het ontwikkelen van ex tra (geld in het laatje brengende) acti viteiten. Dat zulks op een succesvolle wijze kan, heeft de jubileumcommissie het afgelopen jaar bewezen. Gedacht wordt onder meer aan een „nederla- gentoernooi" van Texel 1 tegen de an dere Texelse clubs (bijvoorbeeld met lichtwedstrijden op doordeweekse da gen), thema-feestavonden (zoals de trekkingsavonden), een jaarlijks terug kerend jeugdkamp, handhaving van het tweedaagse veteranentoernooi, een groot toernooi voor Texel 1, klaverjas- avonden, etc. Club van 100 Sponsoring en donateurs zullen ook belangrijke punten op de bestuurlijke agenda zijn. Inmiddels al van start ging de „Club van 100". Elk lid van deze club (met een eigen onafhankelijk bestuur) brengt 7100,— in kas, waar mee extra activiteiten kunnen worden bekostigd. Het Club van 100-bestuur bestaat uit B. Bakker (voorzitter), C. J. Boswijk (secretaris) en mevrouw A. Veltkamp-Agter (lid). Tijdens de nogal rommelig verlopende vergadering kozen de 24 aanwezige stemgerechtigden een nieuw bestuur. Uit het interim-bestuur stapten Dries Veltkamp (jeugd) en Wilke Wassenaar sr. (penningmeester) op. Laatsgenoem- de post wordt nu ingenomen door mevr. Veltkamp in samenwerking met Klaas Dirk Koorn. Koorn is verant woordelijk voor het financieel beleid en mevrouw Veltkamp gaat zich met het kasbeheer belasten. De zetel van de jeugdvertegenwoordiger blijft voorlopig onbezet. Pas tijdens de najaarsverga dering kunnen de leden daarover ook hun stem uitbrengen. In vergelijking met de taakverdeling in het interim- bestuur is Wim Koorn niet langer be last met kantinezaken, maar heeft nu de technische zaken betreffende Texel 2, 3 en 4 onder zijn hoede. Tevens is Koorn vice-voorzitter. De verkiesbaar zijnde personen werden met algemene stemmen gekozen. Voor het komende seizoen ziet het hoofdbestuur er als volgt uit: voorzitter Aad Blom, secreta ris Cees Schermer, penningmeester mevr. A. Veltkamp, hoofdadministra teur Klaas Dirk Koorn en de leden Wim Koorn, Gert Pansier en Marius Bakker. In het jeugdbestuur werden gekozen: Rob Dapper, Jur van der Wal, Dries Veltkamp, Loes Geus- Boijen, Hans van Slooten, Ben Nie- boer en Martin Land. ondernemers - akti viteiten Videolux Productions heeft een ruim vier minuten durende video clip vervaardigd, die geheel bestaat uit reclamespotjes van Texelse be drijven. Het filmpje wordt meerde re keren per avond vertoond in dis co De Toekomst in De Koog en is daar niet alleen te zien op het reusachtige scherm boven de dans vloer maar ook op vier monitors, in en buiten het bedrijf. Het vertonen van videoclips is tegen woordig vast onderdeel van het disco- programma. Bij wijze van intermezzo worden in veel dancings ook wel pro motiefilmpjes op het doek gebracht. Landelijke bedrijven laten dergelijke films maken en de disco's die zich ver plichten zo'n filmpje te draaien, ont vangen daarvoor geld. Deze recla mespots ademen meestal een heel an dere sfeer dan de gebruikelijke muziek clips en worden daarom storend en vervelend gevonden. Videolux heeft getracht een „locale" clip te maken, die wat betreft beeld en geluid veel beter in het programma past. Dat lijkt aardig te zijn gelukt. De reacties van de mensen die dinsdagavond in De Toekomst de „première" meemaakten waren althans gunstig. Adverteerders werden gezocht onder ondernemingen die zich vooral bezig houden met diensten en producten die op het (jeugdige) vakantie- en uitgaanspubliek zijn afgestemd: het paracentrum, Om moeders en vaders van kleine kin deren beiden een kans te geven bui tenshuis te werken of op een andere manier bezig te zijn, is na de vakantie de mogelijkheid voor kinderopvang in de peuterspeelzaal te Oudeschild. De openingstijden zijn van maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur. Mensen die interesse hebben of eens willen kij ken kunnen contact opnemen met Ria Buisman, tel. (02720) 4281 of Ria Visch, tel. (02220) 3968 strandexploitanten, grammofoonplaten- handel, kartingbaan, shoarma-zaak, een verhuurbedrijf, etc. In snel gemon teerde opnamen passeert het genot dat deze bedrijven te bieden hebben de revue; elk spotje wordt onderbro ken door de presentatie van een der cocktails uit de cocktailbar van De Toekomst, zoals dat ook gebeurt met Loekie de Leeuw in de Ster-reclame. Of dat zal leiden tot grotere klandizie bij de betrokken bedrijven, moet uiter aard worden afgewacht, maar er zijn aanwijzingen dat de snel levende jeugd voor dergelijke reclameboodschappen meer ontvankelijk is dan voor de over vloedig op Texel aanwezige gedrukte informatie en reclame, waarvoor deze procentueel kleine maar economisch belangrijke categorie zich de tijd niet gunt. Per 1 juni waren op Texel wat min der auto's van niet-ingezetenen dan vorig jaar op hetzelfde tijdstip, zo blijkt uit de tellingen van Teso. Er zijn namelijk 3351 „vreemde" auto's tegen 3881 vorig jaar De toeristi sche topdrukte moet dus nog op gang komen. Het Teso-vervoer blijft overigens fors stijgen. Over het eerste halfjaar werden 293.321 eenheden vervoerd, tegen 273.786 over het eerste halfjaar van 1986. Dat is een stijging van 7.13%. In juni heeft Teso een groter aantal eenheden vervoerd dan in dezelfde maand verleden jaar; dat kwam met name door de pinksterdrukte. Er wer den die maand 59.137 personenauto's overgezet, een stijging van 16,7% ten opzichte van 1986. Bij de vrachtauto's was er een stijging van 0.27% tot een aantal van 3611 en er werden 1433 opleggers vervoerd, wat een stijging van 6.94% betekent. Bij de bussen is het aantal gedaald met 12.85% tot 339 stuks. Het aantal caravans dat werd overgezet nam toe met 17.61% tot 1789 en ook meer aanhangers maakten de bootreis, namelijk 2622 en dat is een toename van 7.23%. In totaal zijn in juni 75.747 eenheden vervoerd te gen 66 634 verleden jaar, een stijging van 13.67%.

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 7