„Spokenfeest" GVO van grote klasse 4CCND4 i Jacob Jan Zijm won schapenscheerwedstri Nog dit seizoen „strandex press" in De Koog MUZIKALE GESCHIEDENIS HERLEEFDE Schapententoonstelling op Landbouwdag Kindertoneel in 't Skiltje Geslaagd Bromfiets weg In de sloot Aanrijding Bromfietser tegen geparkeerde auto Schilderij PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG )J Het had meer publiek verdiend, het „spokenfeest" dat de afdeling Jazz van de gymnastiekvereniging Oosterend vrijdag hield. Deze zelf bedachte uitvoering onder leiding van Clarina Combé werd bekeken door een zestigtal ouders en fami lieleden. Concurrentie was er van de kermis in Den Burg en het mooie weer. Maar de uitvoering is zeker voor herhaling vatbaar voor een groter aantal toeschouwers. Het spokenfeest had het karakter van een toneelstuk met dans. Het was te vens een soort afscheid van Karin van Arkel, die is aangenomen op de be kende Nel Roos Balletacademie. Zij speelde een duidelijke hoofdrol in het dansverhaal. In een decor van landbouwplastic, dat een grot voorstelde, liep een boer rond, gespeeld door Pip Barnard. Hij verklaarde al 35 jaar naast de grot te wonen en nooit iets te hebben ge merkt van de spoken, kobolts en an dere monsters waar men in het dorp over sprak. Maar misschien zouden meisjes die er kwamen picknicken er meer last van hebben.... Vier meisjes voerden een pantomime op over picknicken en schuilden in de grot toen het begon te regenen. Mysterieuze muziek klonk en de jongste jazzdansertjes geschminkt met strepen sprongen over het toneel en omcirkelden de arme meisjes. Een nogal warrig dansje eindigde met een renpartij door de zaal, waarna twee van de vier picknicksters door de klei ne monstertjes werden ontvoerd. De twee overgebleven meisjes liepen vertwijfeld door de grot. Zeer realisti sche pling-plong-geluiden van vallende druppels maakten het spannend. In ju tezakken gehulde griezels dansten om de meisjes op goede muziek. In het begin ging dat niet erg gelijk en zorg vuldig, maar men kwam er al meer in en het einde was erg sterk, ook qua choreografie. Vampiers Drie skeletten knielden op het podium met erachter vijf mysterieuze dansers in prachtige zilverwitte capes. De cho reografie van het stuk verdiende alle hulde en er zaten enkele talentjes in opkomst onder de dansers. Met het geluid van een piepende deur kwamen zwarte gemaskerde vampiers binnen die op „Thriller" van Michael Jackson een goed gelijk gaande dans deden met vrij veel herhaling van dezelfde bewegingen. Een danseres in de rode maillot gaf een solo ten beste waar de stukken afvlogen. De twee pick nicksters zagen alle monsterlijke we zens vol angst voorbijdansen en gin gen bevreesd op zoek naar hun vrien dinnen. Met stemmige pianomuziek op de achtergrond vonden ze elkaar te rug. De vreugde was echter van korte duur, want ze werden van het toneel geduwd door twee grommende, in groenige glimmende pakken gestoken creaturen, waarin een goed toekijker choreografe Clarina Combé en dansta lent Karin van Arkel kon herkennen. In een zeer professionele dans vochten zij symbolisch met elkaar, een hoogtepunt van de uitvoering. In vergelijking met wat deze dansere- sen brachten, viel de erna komende spokendans in het niet, hoewel deze toch lang niet slecht was, alleen een beetje rommelig. De finale was een soort parade, vooraf gegaan door Karin van Arkel, waarbij alle deelnemers in een soort sluipgang over het podium gingen. Onder luid applaus kregen ze allemaal bloemen en de finale werd eenmaal herhaald. Karin van Arkel verklaarde dat ze veel te danken had aan Clarina Combé die ze daarom in de bloemetjes zette. De ze had niet alleen de leiding, maar had tevens de choreografie van de uitvoe ring voor haar rekening genomen. Zo wel licht als geluid waren prima ver zorgd door respectievelijk Maarten van Arkel en Pip Barnard. Dinsdag 7 juli Om 20.50 uur wordt via Nederland II de film over de Snellius I l-expeditie uitgezonden. Woensdag 8 juli Burgemeester Schipper opent de ten toonstelling „Kerkelijke basisgemeen schappen in Midden-Amerika" uit het archief van Koos Koster. In de N.H. kerk in Den Burg, aanvang 10.00 uur. Op 30 juli wordt op de landbouwdag in Den Hoorn ook een schapenten toonstelling gehouden. Voor zowel certificaatbedrijven als niet certificaat- bedrijven is er mogelijkheid tot inzen den voor de volgende rubrieken: 1. Oudere rammen 2. 1 '/4-jarige rammen 3. 3-tal oudere ooien 4. 3-tal 1 Vi-jarige ooien 5. 3-tal ramlammeren 6. 3-tal ooilammeren. De dieren uit een rubriek hoeven niet van dezelfde vader te zijn. De beide keuringsterreinen zijn vol doende gescheiden (200 meter), zodat wordt voldaan aan de veterinaire ei sen. De inzenders voor bovengenoem de rubrieken kunnen tevens een lam aanmelden voor de karkassenwedstrijd. Hier zijn aantrekkelijke prijzen aan verbonden. Inzenders kunnen zich tot vrijdagavond 10 juli wenden tot de volgende tele foonnummers: (02226) 372 en (02220) 2830. Oornummers hoeven niet te worden opgegeven, alleen de betref fende rubriek. In de Hervormde kerk van Den Burg begint om 19.30 uur het interkerkelijk avondgebed. De Stichting Ondersteuning Welzijns werk heeft in d'Ouwe ULO een open bare vergadering: 20.00 uur. Voor verdere evenementen zie de Rekreatiekrant. Eén der schapenscheerders aan het werk In het begin ven de wedstrijd De Oudeschilder theatergroep „De To verbal" treedt zaterdag om 19.00 uur op met het kindertoneelstuk „De Lui- bakker" in dorpshuis 't Skiltje in Oudeschild. Het toneelstuk duurt ongeveer één uur en is geschikt voor kinderen van 4 - 12 jaar. Ook kinderen die niet in Oude schild wonen zijn van harte welkom. De toegang is f2,50 per persoon en de opbrengst hiervan is voor de nieuw te bouwen sporthal in Oudeschild. Aan de MTS te Hoorn slaagden de volgende Texelaars: Diploma Bouwkunde: Bart-Jan van Zon, Den Burg; André van de Berg, Oosterend. Diploma Elektrotechniek: Eduard Wit te, Den Burg. Diploma werktuigbouwkunde: Edwin Keijzer, Den Burg; Johan Moens, Eierland. Een 17-jarig Texels meisje is sinds de vroege ochtenduren van vrijdag haar witte Puch Maxi bromfiets kwijt. De tweewieler stond afgesloten gestald in de Molenstraat in Den Burg. De waar de van de bromfiets wordt geschat op f1500,—. Het nummer van het verzeke ringsplaatje is TWL 055. Een 22-jarige Texelaar belandde zater dag met zijn auto in de sloot van de Nieuwlanderweg. Verwondingen ble ven achterwege en ook de schade aan de auto was nihil. In een der bochten raakte de jongeman, komende uit de richting De Cocksdorp, met een wiel in de berm. Hij probeerde direct weer op de rijbaan te komen, maar onder vond daarbij problemen doordat het wegdek ter plaatse recentelijk is opge hoogd. Na enkele slingerbewegingen kwam de auto in de sloot aan de westzijde van de weg tot stilstand. Twee Texelse automobilisten kwamen vrijdag met elkaar in botsing op de Hemmerkooi. Aan beide voertuigen ontstond lichte schade; persoonlijk let sel deed zich niet voor. De aanrijding ontstond toen een 45-jarige man met zijn personenauto uit een uitrit de Hemmerkooi opdraaide en direct de volgende afslag naar links wilde ne men. Vermoedelijk heeft de man daar bij geen richting aangegeven. Een hem achteropkomende 35-jarige eilandge- noot wilde passeren, maar werd door de manoeuvre van zijn voorganger ver rast. Poging tot uitwijken en remmen kon een botsing niet meer voorkomen. „Brutex" (Bruining) in De Koog wil nog dit seizoen starten met een trammetje dat vanaf het parkeer terrein Nikadel een frequente dienst zal onderhouden met de strandslagen paal 21, Badweg en paal 17. Deze „strandexpress" zal twee tot drie keer per uur vanaf de Nikadel vertrekken, afhankelijk van het passagiersaanbod. De passagiers worden afgezet op het parkeerterrein van de genoemde strandslagen en kunnen daar uiteraard ook weer instappen als ze na het strandbezoek weer naar De Koog willen. Hielke Bruining is met de gemeente nog in onderhandeling over de vergun ning die hij voor zijn strandexpress no dig heeft. Als de toestemming er is, zal eerst worden gewerkt met gehuurd materiaal. De strandexpress bestaat uit een trekker met een of meer aanhan gers, afhankelijk van de belangstelling. Die trekker zal volgens Bruining zijn voorzien van een geluidarme gasmotor of elektromotor want het trammetje mag beslist geen lawaai maken. Dat is vooral belangrijk voor de avonduren, want dan moet de strandexpress edu catieve pleziertochtjes over Texel gaan maken, als „Moonlightexpress". De passagiers zullen langs allerlei cultuur historische of biologische bezienswaar digheden rijden en daarover wetens waardigheden te horen krijgen van de „conducteur". De „strandexpress" is voor Texel iets nieuws, maar in andere toeristische kustplaatsen, vooral in het buitenland, worden ze veel gebruikt. Deze ver- voersmogelijkheid moet worden gezien als een rustige, milieuvriendelijke en vooral erg leuke manier om het strand te bezoeken, in het bijzonder voor mensen die zich hebben voorgenomen om in hun vakantie de auto zo weinig mogelijk te gebruiken. Het is niet de eerste keer dat Bruining bezig is met een „alternatieve" manier om op het strand te komen. Jaren ge leden kwam hij samen met zijn dorps genoot Frits Langeveld met een plan voor een kabelbaan, maar daarvoor kreeg hij geen vergunning. Jacob Jan Zijm van de „Leemkuil" is donderdagavond winnaar wor den van de in Den Hoorn gehou den schapenscheerwedstrijd. De tweede prijs ging naar Frans Eij- genraam, derde werd Roel Terpstra, vierde Jaap Eelman en vijfde Ard Plaatsman. De wedstrijd was het belangrijkste pro grammapunt van de eerste Hoornder Donderdag van dit seizoen en trok enorme belangstelling. De kandidaten voor de wedstrijd waren allemaal zelf scherende boeren, dus mensen die er niet hun vak van maken om bij ande ren te scheren. De jury, bestaande uit Han Bakker van Scholleboe en Dirk Roeper van de Fenne had het moeilijk want de scheerders gaven elkaar maar weinig toe. De snelheid waarmee de scheer ders de schapen van hun dikke vacht ontdeden, was van belang voor de puntentoekenning, maar was niet het belangrijkste. Het ging in de eerste plaats om de kwaliteit van het eindre sultaat en de manier waarop met het dier werd omgegaan bij het ophalen, geleiden, in de juiste houding plaatsen en tijdens het scheren. Verder was het van belang dat de vacht er in zijn ge heel afkwam, dus niet in stukken en brokken en ook het oprollen van de vacht moest goed gebeuren. Dat werd allemaal uitvoerig en deskundig uitge legd door Kees Commandeur die als „speaker" optrad. De wedstrijd georganiseerd door An ton Witte van „Wezenspyk" werd ge houden op een grote oplegger die op het pleintje voor supermarkt Goënga was opgesteld. Op diezelfde wagen werd l een wedstrijd schapenmelken; den. Ook hier was een „diern ke" benadering van groot beb jury (bestaande uit Piet Bakks renarts Domhoff) lette verder: voorbehandeling van de uierj van de handen van de melker, nier van melken, de houding y melker, de hoeveelheid melke werden punten toegekend voe vf schoonste geheel. Nummer één werd mevrouw 1 Rampen-Benit die met haar t» zusters voor de wedstrijd had schreven. Tweede werd Sieml man, derde mevr. Van Parlebt vierde Henk Witte, vijfde Fran zesde mevr. Van Maldegem-Br vende Sjef Beers, achtste Jan Maldegem en negende Piet va Leeuwen. Een moment van onoplettend v een 21-jarige Texelse was zond oorzaak van een lichte aanrijd waarbij niemand gewond werd jongedame reed omstreeks hal' met haar brommer op de De R - terstraat in Oudeschild en verlo helm die zij bij zich droeg. Ze: helm op en reed vervolgens, m jg voorovergebogen, weg. Aldus een auto die even verderop wa gestopt, niet opgemerkt. De ai het eigendom van een 22-jarig? genoot. Beide voertuigen lieper de op. De bromfietster kwam? wat schrammen vanaf. „Een helmplanter werd in olieverf uit gebeeld door N. Zeeman uit Den Hoorn, die echter meer respect af dwingt met enkele andere werken zo als de pierensteker in de Mokbaai en een oester". Dat stond in ons artikel over de groepstentoonstelling in het raadhuis. Het beschreven olieverfschil derij was echter niet gemaakt door mevrouw Zeeman maar door Lenie Steffen. Mevrouw M. Zeeman expo seerde twee uitstekende etsen. Omdat daar ook een „helmplanter" bij was en omdat beide werken vlak naast el kaar hingen, ontstond de voor me vrouw Zeeman enigszins pijnlijke vergissing. Het Koninklijk Texels Fanfarekorps gaf gisteravond een openluchtconcert op het „Molenpleintje" vlak voor de in gang van het maritiem- en juttersmu- seum in Oudeschild. Nadat de drum band en majorettes een rondgang had den gemaakt bracht het orkest een ge varieerd en populair programma met vele bekende wijsjes. Het duurde meer dan een uur en het publiek dat com fortabel tegen en op de havendijk zat, genoot er kennelijk van, mede door het warme weer. Een nadeel van zo'n openluchtconcert is wel dat in de akoestiek de nagalm practisch ont breekt, waardoor kleine foutjes onge nadig tot het publiek doordringen. Wat de meeste luisteraars niet zullen hebben beseft, is dat de muzikale ge schiedenis herleefde. Van 1900 tot kort voor de oorlog is het Molenpleintje (toen nog eigendom van Dros Co, die ook de pakhuizen waarin nu het maritiem museum is ondergebracht, in bezit hadden) herhaaldelijk gebruikt voor muziek- en zanguitvoeringen. Het fanfare trad er op, maar ook het Leger des Heils uit Den Helder en de Oude schilder zangvereniging „Eigen Oefening". De plaatselijke historicus Jaap Bakker kon nog een uit 1917 daterende foto tonen van 35 leden van „Eigen Oefe ning" (waarvan er nu nog vier in leven zijn) poserend voor de bekende pakhuisgevel. MARITIEM tfUSE Lieve Men no. Ik zal je verschrikkelijk missen! Joke Heel plotseling is Menno op de leeftijd van 30 jaar door een noodlottig ongeval uit mijn leven weggenomen. Hij heeft met volle teugen genoten. Joke van der Wal-de Boer Texel, 3 juli 1987 Hoofdweg 3, 1795 JA De Cocksdorp De begrafenis heeft maandag j.l. plaatsgevon den op de N.H. begraafplaats te De Cocksdorp, Texel. Oktoberkind, oktoberkind opdat jij niet vergeet de allerlaatste zoete braam is de eerste die jij eet een laatste warme zonnestraal verwarmt jouw eerste dag en een laatste zwaluw die vertrekt is de eerste die jij zag dat is waarom een oktoberkind niet geloofd in laatste dingen 't zal een herfstdag als een lentedag bezingen. fHet gedicht is een citaat van Lisse/ore GerritsenI Tot ons grote verdriet is van ons heengegaan onze lieve schoonzoon en zwager Menno C. de Boer H. C. de Boer-Scheffer Mieke en Joes Bea en Fred Sijvert en Carla Cor Te vroeg hebben wij afscheid genomen onze Menno We zullen hem erg missen. Joep en Martin van der Wal Marjanne en Tony Joke Texel, 6 juli 1987 We kunnen nog niet geloven dat we onze ga en vriend Menno van der Wal zullen moeten missen. J. M. Schoo Centrale verwarming! Met grote verslagenheid moeten wij va vroeg afscheid nemen van onze vriend" Menno Door zijn rustige, niet opmerkelijke persod heid, was hij juist zo intens aanwezig. Organisatie en medewetl Stichting Ronde om Te® Vandaag is het geluk je deel en morgen vallen klappen. Oh, er gebeurt zo veel, zo veel waar wij geen barst van snappen. Op 3 juli 1987 hebben wij afscheid moeten men van onze kameraad Menno van der Wal Wij wensen Joke en de familie veel sterkte K.N.Z.H.R.M. Whipperploeg De Koog Tengevolge van een noodlottig ongeval overleed Menno van der Wal Bemanningslid van het station De Koog, Zijn vakmanschap en grote inzet zullen W blijvend gedenken. Directie en plaatselijke com der Koninklijke Noord- en Zi»f Hollandsche Reddingmaatsd'" nas

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 2