stoeien met pony's juk voor gehandicapten 3 ro Hoge leeftijd voorkomt inbeslagname rijbewijs ïchting binnenkort van de grond Texelaars voor de St affiti-wedstrijd de Nikadel Vermiste jongen was even op Texel Jubileum Avondgebed Atletiektraining Ringsteken vrijdag in Oosterend Hissen dijk en duinenrij 't Peliessiepeerd Wilde Ganzen-actie en tentoonstelling „Openbaar" toilet aan Nikadel Te plotseling AG DAG 7 JULI 1987 TEXELSE COURANT PAGINA 5 !UMiiV landei ;orte ts het delijki eenl* vier jaar geleden zijn zieken- ergster van het verpleeghuis Stoop en fysiotherapeut Bern- VVolf begonnen met paardrij- voor gehandicapten. Afra jp had een pony en met twee indicapten werd een keer per een half uurtje „gestoeid" op derij „Veldzicht". Inmiddels is r0ep gehandicapten uitge- ld tot vijf personen die iedere eg rijden in de binnen- of bui- exe' ljsk van de overdekte manege, luis .ger heb ik bij paardrijden voor ndicapten geassisteerd in Den aldus initiatiefnemer Bernhard Ik ben zelf geïnteresseerd in en en paardrijden en het leek me Ier hier mee door te gaan. Alleen, moest ik dat doen zonder me al- verplichtingen op de hals te ha- He ik misschien niet na kon ko lk wist niet hoe ik verder moest als ik eenmaal was begonnen. :ijn dus heel vrijblijvend begonnen i/eldzicht" Als je een keer geen ad belde je gewoon af. We deden lens een half uur per persoon op ie ms jny van Afra, een gehandicapte en ik ernaast. ik het idee van paardrijden voor ndicapten kreeg, heb ik patiënten pijn fysiotherapiepraktijk gevraagd leens zouden willen paardrijden, leek hen een leuk idee, maar ze [ten dat ze het niet konden door ''gems handicap. Ik heb gewoon gezegd pre het zouden proberen en met banpassing hier en daar lukte het [De enige norm die we stellen pnensen die mee willen doen is: loom boet iemand zijn die, om wat voor h dan ook, door z'n handicap, of lacht de aard daarvan, niet in sheet I is zelfstandig paard te rijden." men! Optreden opening van de overdekte ma- dit voorjaar hebben de gehandi- n een optreden verzorgd samen snkele valide ruitertjes. „Ze had elf een proefje in elkaar gedraaid, tas erg leuk, maar het is niet de sling dat we vaker gaan optreden, 'illen wel graag een soort integra- let de Waddenruiters en de Klep- maar dat is nog in het stadium tie informele gesprekken", aldus „Er liggen ook plannen om een van het vaste groepje gehandi- I ïnruiters mee te laten doen aan srstkomende onderlinge wedstrijd de Waddenruiters/Kleppertjes, I chien met een aangepaste proef", ngs kwam het paardrijden voor he ndicapten in het nieuws toen dit tief werd gesteund met geld uit ionsveiling. „Ik ken iemand van ions", verklaart Wolf, „en die tons voorgedragen in het bestuur, was men dermate enthousiast k, na de veiling 71000— kreeg eboden. De gift werd aan mij per- [lijk gegeven, maar als ik de vol- ermee naar Spanje was okken, hadden ze ernaar kunnen iten 31 H ds de invoering van het betaal- Jarkeren op de Nikadel in De ig maakt dit parkeerterrein een riendelijke indruk. De bouw- ken die rond het terrein zijn ge- itst doen „concentratiekampig" Hielke Bruining wil daar deze ik verandering in brengen door da hekken aan de frontzijde van terrein houten platen van 2.40 x "meter aan te brengen en deze i' liefhebbers kunstzinnig laten ihilderen. is de bedoeling dat dit laatste ge in wedstrijdverband, leder die Jit in staat te zijn op een bord een graffitti- of gewone schildering J te brengen, kan zich bij Bruining belden en krijgt dan een week de °m zijn of haar artistieke lusten ie vieren. Er zijn ongeveer 25 bor- beschikbaar. Het is de bedoeling te morgen worden aangebracht en geschilderd, zodat ze een goede 'ergrond vormen voor een schilde- De kunstenaars die voor de 'strijd inschrijven, kunnen ingaand 'agavond aan de slag. Een plaatse- jury zal een week later een oor- vellen over de kunstwerken en de sies toekennen. Bruining wil zelf w'en of en hoe lang de schilderijen 'land blijven. Verwacht wordt dat "rnige werken zo aardig zullen zijn te het hele seizoen kunnen blijven en, andere zullen na kortere of lan- Mijd worden overgeschilderd. Mo- wordt later in het seizoen een wedstrijd gehouden, maar s tal moeten blijken of voor deze s'a wedstrijd voldoende animo 'fat en of het resultaat inderdaad aipsverfraaiing kan worden knouwd. fluiten. Daarom hebben we een stich ting opgericht met mij als voorzitter, Cor Kossen als penningmeester, Afra Stoop en Marianne Waverijn voor het secretariaat en verder Kees Dros, An neke Bonne en burgemeestersvrouw Schipper. We hopen dat de stichting meer leden zal krijgen en ook dat de ouders van de gehandicapten erin deel gaan nemen, zodat ik na een jaar van op gang komen het voorzitterschap aan een van hen kan overdragen". Politiepaard De vijf pony's die worden gebruikt voor het gehandicapten paardrijden worden beschikbaar gesteld door Klep- pertjes. De eigenaars zijn meteen de begeleidsters die tijdens de les naast de pony's lopen. Het Groninger politie paard dat onlangs door Bruining naar Texel werd gehaald, werd ook ge vraagd voor de lessen. „Vóór ik zo'n paard ga gebruiken, moet ik eerst hon derd procent zeker weten dat hij geen rare kunsten gaat uithalen, of hij ge schikt is. Ook is het te lastig om het dier elke keer uit De Koog te moeten halen, dus hij zou bij de manege moe ten staan. Het is dus nog afwachten of we dat paard echt gaan gebruiken", aldus Wolf. „De grootte van het dier is geen bezwaar, want we hebben een soort opstapsteiger in de manege. Bo vendien kunnen we de ruiter vasthou den. Als het paard raar zou doen, trek je de ruiter er gewoon af, maar een goed opgeleid politiepaard hoort niet raar te doen. Een groot paard zou wel ideaal zijn, want volwassen gehandi capten kun je niet op een kleine pony zetten. Maar we hebben gelukkig van veel ruiters op Texel toezegging dat we als het nodig is hun paard mogen gebruiken". Het kersverse bestuur van de stichting, die officieel nog bij de notaris moet worden opgericht, is erg enthousiast. Ook het bestuur van de stichting over dekte manege wordt door Wolf ge noemd wegens welwillende medewerking. De meisjes die met hun pony's mee helpen bij de lessen komen wel een uur tevoren om de pony's in te rijden en klaar te maken. Alle gehandicapten komen zelfstandig naar de manege. Ze worden via de speciale opstapsteiger te paard getild of klimmen er zelf op. Aangepast materiaal is nog niet aan wezig, maar hier en daar wel gewenst. De amazones die naast hun pony lo pen verzorgen het rijkundige deel van de les. Zij rijden allemaal minstens L- dressuur. In geval een handicap iets in de weg staat, komt Wolf erbij en wordt besproken hoe dat zo goed mo gelijk kan worden opgeslot. Als wordt gedraafd of gegaloppeerd loopt Wolf ernaast. „Er zijn een paar gehandicap ten die het helemaal zelf afkunnen, waar dus niemand naast hoeft te lo pen", aldus de fysiotherapeut. Deze groep, zoals die nu bezig is, is in oktober gestart, eigenlijk sinds de overdekte manege er is. Het nadeel van „Veldzicht" was dat je in de herfst wel moest stoppen, wegens het slech te weer. We zijn dan ook erg gelukkig met de prachtige accommodatie aan de Akenbuurt". Therapie „Ons doel is niet therapeutisch, hoe wel het meegenomen is als het fysiek verbeterend werkt. Dat is bij de één meer het geval dan bij de ander. Het gaat ons vooral om de geestelijke ont spanning, het sportief bezig zijn met een dier." Het gehandicaptenpaardrijden begon met de pony van Stoop en het materi aal werd bekostigd uit eigen zak. De gehandicapten betalen 710,— per les, waar onder andere ook materiaal van werd gekocht. Na een periode van proefdraaien, waarna men zeker weet of men ermee door wil gaan, moet nu een abonnement op de manege wor den genomen. De 71000,— van de Li- onsveilig is besteed aan de opstapstei ger en de aanpassing op het terras van de manege. Een abonnement op de manege kost 7190,— maar voor le den van de Waddenruiters/Kleppertjes is het 7150,—. De gehandicapten beta len eveneens maar 7150,— en er wordt door de stichting paardrijden voor ge handicapten dus 740,— per persoon op toegelegd. Ook dat wordt gecompen seerd met de Lionsgift en de subsidies die van particulieren komen. Een dele- Eén der gehandicapten te paard, luisterend naar aanwijzingen van Bernhard Wolf (rechts). gatie van de Lions is onlangs komen kijken en was erg enthousiast. Er werd gezegd dat weer een verlanglijstje mocht worden ingediend. Wolf wil kijken of er meer animo is onder de gehandicapten op Texel. Een aangepast zadel is één van zijn wen sen. ,,Het zou ook heel leuk zijn als we een pony hadden, in eigendom van de stichting, die altijd kan worden ingezet. Het moet zo worden dat ge handicapten zelf kunnen gaan rijden en dat iemand ze er alleen even opzet. Voor de rest moet het honderd pro cent vertrouwd zijn. Ook simpele din gen als een éénhandsbeugel of een rolbeugel om aan vast te houden staan nog op ons wensenlijstje. Maar we schaffen pas aangepast materiaal aan als het nodig is. Eerst proberen of de gehandicapte het leuk vindt. Stel dat je duur aangepast materiaal hebt gekocht en ze houden er mee op, dat zou zonde zijn", vertelt Wolf. Dokter Bert Kriek, arts bij de stich ting revalidatie Noordholland, is advi serend lid van onze stichting. Gehandi capten die zich willen aanmelden kun nen overleggen met hem of met hun arts, want als die zegt dat ze het beter niet kunnen doen, dan moeten ze er niet aan begonnen". Mensen die inlichtingen willen hebben, zich willen aanmelden of geldelijk wil len steunen, kunnen bellen naar Cor Kossen telefoon 02220-3202, mevrouw Schipper telefoon 02220-5575 of Bern hard Wolf telefoon thuis 02223-633, werk telefoon 02220-2342. Vanwege zijn leeftijd is een Texe laar, die terechtstond wegens rij den onder invloed, niet tijdelijk zijn rijbewijs kwijtgeraakt. Een half jaartje niet rijden zou het reactie vermogen van de 72-jarige man kunnen doen afnemen, meende of ficier van justitie mr. C. A. Bosscher-Boon, vrijdag in het kan tongerechtsgebouw in Den Helder. Zij week hiermee af van de ver scherpte richtlijnen van het open baar ministerie. De terechtstaande bejaarde was in ok tober vorig jaar na een bezoek aan een café in Den Burg in zijn auto gestapt. Ver kwam de man niet: bij het wegrijden reed hij een paaltje om ver. Bij deze manoeuvre bleek de stuurstang defect te zijn geraakt, zodat er tenslotte een buurtbewoner aan te pas moest komen om de stuurloze au to naar de woning van de man te sle pen. De politie kwam al snel informe ren en constateerde een alcoholpromi- lage van 1.74, méér dan driemaal de maximum toegestane hoeveelheid (0,5 promille). Tijdens de rechtszitting verklaarde de man dat hij bijna nooit naar café's gaat. Ook toen hij die bewuste dag met de auto van huis ging, had hij niet de opzet om naar een bar te gaan De ouders van de 15-jarige Mattias Bötcher uit het Duitse Kürten- Biesfeld kunnen opgelucht adem halen. Mattias, die op 23 mei de ouderlijke woning had verlaten, werd afgelopen weekend springle vend aangetroffen in Valencia in Spanje. Het vermoeden dat de jon gen richting Texel was vertrokken, bleek evenwel juist. Vlak na zijn verdwijning verbleef hij enkele dagen op het Waddeneiland. Vervolgens is hij weer naar de over kant gegaan en met een vrachtwagen naar het warme zuiden gelift. De Texelse politie heeft, na de bekendma king in deze krant, veel meldingen ge kregen van mensen die meenden dat zij de jeugdige Duitser hadden gezien. Veel tips hadden betrekking op plaat sen op Texel; ook was de jongen ge signaleerd in Den Helder en zou hij een lift naar Alkmaar hebben gehad. en daar wat borrels te nuttigen. „Ik had een afspraak met een kennis, maar die ging plotselling niet door. Daar had ik flink de smoor over in en ben toen naar dat café gelopen". Dat was om kwart voor elf 's och tends. De aanrijding gebeurde vier uur later. Een behoorlijk lange tijd, aldus had kunnen zijn", aldus mevrouw Bosscher-Boon. Zij eiste een boete van 7900,— (bij niet betalen 18 dagen hechtenis) en een voorwaardelijke ont zegging van de rijbevoegdheid van zes maanden met een proeftijd van twee jaar Politierechter mr. L. A. Punt acht te dit een redelijke straf en week bij zijn vonnis niet af van de eis. Ben Oostra uit Den Burg herdacht donderdag het feit dat hij 25 jaar werkzaam is bij drukkerij Lange- veid en de Rooy. Oostra, ooit be gonnen als handzetter, werkt on der andere mee aan het opmaken van deze krant. Op de foto wordt hij in de bloemetjes gezet namens het personeel door Jaap Vlaming, die zelf al veertig dienstjaren ach ter de rug heeft. De foto werd ge nomen door Arend Nijkamp, dit jaar 12'A jaar verbonden aan Lan- geveld en de Rooy. Woensdagavond (morgen) wordt in de Hervormde kerk in Den Burg het maandelijks interkerkelijk avondgebed gehouden, toegankelijk voor iedereen, aanvang 19.30 uur. De dienst wordt deze keer verzorgd door de interkerke lijke vrouwencontactgroep. Foto In de vorige krant was bij de foto van de kustvaarders, die de havenkade van Oudeschild in beslag namen, verzuimd te vermelden: „Foto Dirk Kuiter". In verband met vakantie van de trainer is er geen training van de Atletiekvere niging Texel op vrijdagavond t/m 14 augustus. De woensdagavondtraining vindt normaal plaats. de officier, die er aan toe voegde dat een kennis de man in het café nog had ontraden om met de auto naar huis te gaan. „Het is verschrikkelijk dom om met drank op achter het stuur te stappen. Om welke reden dan ook. U moet wel beseffen dat dat paaltje voor hetzelfde geld een mens Vrijdag zal te Oosterend de derde wedstrijd voor het kampioenschap ringsteken verreden worden. Aan vang 19.30 uur. De deelnemers kunnen zich opstellen aan de Slotsklok (vanuit richting Den Burg het best bereikbaar via de Ko ningsweg). Vanaf het opstelterrein gaan de rijders via de Kotterstraat en Peperstraat naar de Oranjestiaat waar gestoken zal worden. Het parcours loopt verder via Achter tune, Oesterstraat, Vliestraat, Mul derstraat, Bijenkorfweg en Peperstraat. Men wordt verzocht het parcours van af 18.30 uur autovrij te houden. De uitslag van de op 2 juli verreden wedstrijd in De Cocksdorp is: 1. D. Smit met steekster mevr. N. de Graaf; 2. W. A. Siebeling met steekster mevr. Siebeling-Kooiman; 3. G. A. du Porto met steekster mevr. Witte-Kindt. De extra prijs van de commissie ringsteken voor het best gaande paard ging naar J. de Graaf. i.. a«vv V Kv.Vi „L, door Klaas Bonne Een fietsenmaker uit De Koog Draaide de geldkraan open. Toen hij 't politiepaard Kornet, Van Hermandad kon kopen. Want al brengt het stalen ros Het meeste geld in 't laadje, Voor deze edele zondebok Was er toch nog een gaatje. Hij Het daarginder oom agent In 't stoffig asfalt bijten, Maar er is geen Tesse/aar, Die hem dat zal verwijten. Hij hinnikt zacht, dat malse gras. Wie zou dat hier niet lusten. Ik voel me aan de Nikadel Een ambtenaar in ruste. En hoe mijn baas de kost verdient. Daar zal ik niet om malen. 'k Blijf aan de voorkant van het hek, Dus hoef niet te betalen. Want al heb ik bij mijn nieuwe baas, De kost slechts voor het kauwen. Ik ben geen trekpaard voor de raad, Zo moet je 't maar beschouwen. De interkerkelijke vrouwen starten woensdag met de jaarlijkse actie voor de Wilde Ganzen. Deze keer voor Ta- pian Nauli, een project in Indonesië. Dan zal ook de tentoonstelling in de Ned. Herv. kerk te Den Burg worden geopend over „Kerkelijke basisge meenschappen in Midden-Amerika", uit het archief van Koos Koster. Burge meester Schipper zal de opening om 10.00 uur verrichten. Hielke Bruining uit De Koog heeft laten weten voor openbare toilet ten in De Koog te willen zorgen. Hij heeft zelfs al een begin ge maakt door bij de kassawagen aan zijn betaald parkeerterrein Nikadel een kantoorcontainer te plaaten. waarin zich twee toiletten bevin den. Ze zijn voorzien van een muntautomaat waarin een kwartje moet worden geworpen, waarna de deur open kan. Het afvalwater van deze toiletten komt terecht in een voorraadtank die regel matig door de gemeentelijke kolkenzui- ger wordt geleegd. Bruining meent dat de behoefte aan openbare toiletten hiermee nog niet is gedekt. Er zouden er zeker nog acht bijmoeten, maar Bruining vindt dat de hiermee gepaard gaande investering door de gemeente moet worden ge daan. Bruining zorgt dan voor het schoonhouden en incasseert als tegen prestatie de kwartjes van de automaat. Zo althans luidt het voorstel dat de ini tiatiefrijke rijwielverhuurder aan het ge meentebestuur voorlegt. Als de gemeente niet akkoord gaat met de door haar aan te schaffen ex tra toiletten op de Nikadel, zou een toiletcontainer gedurende het seizoen ook kunnen worden geplaatst in het dorpscentrum, bijvoorbeeld op of bij het pleintje tegenover de kerk. Ook in dat geval zou Bruining voor het schoonhouden zorgen met als vergoe ding het geld dat via de automaat binnenkomt. Of de gemeente deze plannen steunt, moet uiteraard nog blijken. Informeel heeft Bruining zijn toilettenplan besproken met enkele gemeentebestuurders. Strand Intussen denkt hij al verder, want hij wil ook containers plaatsen op alle strandslagen. In die containers zitten niet alleen toiletten, maar ook kluisjes, waarin de strandbezoekers kostbaarhe den kunnen opbergen en er zulen openluchtdouches aan verbonden zijn, waaronder de mensen zich na het ba den of zwemmen in zee kunnen af spoelen. Ook deze voorzieningen zul len op muntautomaten werken. Brui ning hoopt dit seizoen al zo'n wc- douche- en kluiscontainer op het strand van De Koog te mogen plaatsen. Een man uit Utrecht moest met rug klachten naar het Geminiziekenhuis worden vervoerd, nadat hij donderdag middag in botsing was gekomen met een fietsende 66-jarige vrouw uit De Koog. De man fietste naast haar op het fietspad langs de Pontweg vanuit de richting De Koog en sloeg bij de kruising Akenbuurt te plotseling linksaf om over te steken. De Utrechtenaar en de Texelse kwamen beide ten val door deze manoeuvre. De aanrijding vond 's middags omstreeks kwart voor vier plaats.

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 5