Cjroen ^warL-Jexelin het karL, Betaald parkeren voor eringdoenden een ramp" f! •1 PATRICK (11) WAS (OOK) REDDER Trekker uitgebrand op hoeve „Noordwijk" ger ondernemers verontrust: fe lienst door defekt buiten bedrijf al vreemde auto's steeds niet 'op peil' Dieven in de cei Doorrijders opgespoord t- - jïK m j Botsing met hooipak Te laat open ,'t Kompas dag dicht door vlam in grill Kampvuurtje moest uit Joyriding Andere toon door mobiele centrale IpiCHT 15 SEPTEMBER 1887 - Nr. 10.195 DINSDAG 14 JULI 1987 trertenties, abonnementen, etc.: ,|(j De Rooy BV, Postbus 11, 1790 AA Den Burg, [02220) 2741, na 18.00 uur 4881 I Kg parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 02220-2741. »verktijd deze week tot en met dinsdag a.s.: Frans Hopman, Ongeren telefoon 02220 - 5472. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs ƒ19,20 per kwartaal; los 90 cent Postgiro 652. Bankrelaties: Amro Bank nr 46 99.17.636 Rabobank nr. 36.25 01 742, NMB nr. 67 34 60.398 l«ste ondernemers van De Koog zijn niet ingenomen met het ge- van het gehele parkeerterrein aan de Nikadel voor betaald parke- j zien liever dat automobilisten de keuze hebben tussen betalen of en voor eigen risico. Nu zetten veel toeristen hun auto neer op n in de dorpskern die daar eigenlijk niet voor zijn bestemd, of - er- ze wijken uit en laten De Koog links liggen. irijven de ondernemers in een n B en W. De brief is voorzien tig handtekeningen, hetgeen it dat zo goed als alle Koger 3m hun steun geven. Een sein tie is de brief niet, wèl een sig- van de ongerustheid over de situatie blijk te geven. Ge- vordt dat B en W het beleid zien van parkeren in De Koog lijstellen. Want dèt is de kern zaak, volgens de ondernemers, genoegen is dan ook niet ge- jen collega-ondernemer Hielke j. „Die is alleen maar in- gen op de mogelijkheden die eente heeft geboden en dat is d recht", aldus woordvoerders n der Vis en Cor Kuip, len zij duidelijk stellen dat men oog beslist niet tegen bewaakt i is, integendeel. Maar de wijze dit ten uitvoer is gebracht, ij de praktijk niet, zo menen de lP lid 1 P ;P. rra Idienst van Teso heeft zondag uren stilgelegen als gevolg defekt aan een der motoren hijsinstallatie van de aanlegin- van 't Horntje. Toen de eerste ii 7.05 uur) zou vertrekken it de brug niet omhoog wilde, at reeds geladen schip niet Het was een gecompliceerd h defekt dat zich nog niet eer- ft voorgedaan in de heftorens. was zodanig dat het ook niet was om de brug met hand- imhoog te draaien zoals in het wel is gebeurd als zich een aent voordeed. Mensen van terstaat uit Den Helder waren m de reparatie uit te voeren, vond de Koninklijke Marine (m deze mensen met een snelle leboot naar Texel te vervoeren, uur was men zover dat Teso- «I de brug met handkracht kon in zodat de dienst kon worden Het schip was toen uiteraard il vol; dertig auto's bleven ach- verkeersaanbod in Den Helder I groter, onder andere veroor- oor dagjesmensen die naar Hen. Hier bleven negentig au- toen de boot om half elf iel terugvoer. De tweede reis aantal wachtende geslonken Teso slaagde er niet in de fre- van de veerdienst voldoende leren, want de brug moest tel- M handkracht worden bediend «oeg nogal wat tijd. Pas na de was alles weer normaal. «vond bevonden zich op auto's van niet- onen. Dat is aanmerkelijk dan een jaar tevoren toen zondagavond 13 juli 7579 o auto's op het eiland 'oor ongerustheid is er (nog) int de vakantiespreiding was anders. Topdrukte op Texel het komend weekend ver- 's de vakanties van Nordrhein ln beginnen en tevens de va- 1 enkele binnenlandse gebie- 'aronder het voor Texel belang- d-Holland. 'ebt het afgelopen weekend 'Mnenauto's naar Texel, 8.38% dan in hetzelfde weekend vorig n vervoer van caravans liep te- '4.74% en een aantal vervoer ders was de helft minder, ^ervoer gerekend in beide den, liep 5,44% terug; het van caravans steeg 1,91% en W' van aanhangers zakte met helft. Kogers. „Reeds nu kan worden geconstateerd dat deze opzet niet zal slagen. Met na me overdag weigeren automobilisten (en vooral Duitsers) voor parkeren op de Nikadel geld te betalen. Strandbe- zoekers kunnen nog moeilijker dan voorheen een plek vinden op parkeer plaatsen aan de Badweg en wijken uit naar paal 17 of paal 21. De Kaapstraat, Brink, Parnassiastraat, Strijbosstraat, rondom de R.K. kerk en de Ruijslaan laten nu reeds chaotische parkeer- toestanden zien, terwijl het topseizoen nog moet beginnen", aldus staat in de brief te lezen. Kuip en Van der Vis: „Zó betaald parkeren wordt voor de neringdoenden een ramp". Dat het gehele parkeerterrein voor be waakt parkeren werd aangewezen, kwam voor de ondernemers als een complete verrassing. Verschillende or ganisaties, waaronder De Koog Promo tion, hadden voorgesteld om een ge deelte van de Nikadel te benutten. Uit de krant moest echter worden verno men dat het totale terrein zou worden verpacht. Het voorstel was om circa 1 hectare te laten verpachten. Dat moet groot genoeg zijn om de bezoekers op kwijt te kunnen, hebben de onderne mers geconstateerd. Er wordt maar zeer karig van de door Bruining gebo den mogelijkheid gebruik gemaakt. „Het parkeerterrein is een stuk leger dan vorig jaar om deze tijd. Privé- parkeerterreintjes worden nu plotseling door wildvreemden bezet en je merkt het ook aan reacties van gasten. Ei genlijk merk je nu pas dat het parkeer terrein aan de Nikadel nog helemaal niet zo slecht werd gebruikt", aldus de woordvoerders van de Koger onderne mers. In de brief staat: „Ondergete kenden, verontruste ondernemers uit De Koog, vrezen dat parkeren in en om De Koog ontaardt in één grote verkeerschaos, waardoor de toeristi sche centrumfunctie van dorp en strand beduidend worden gereduceerd, hetgeen naar onze mening niet uw be doeling geweest kan zijn". Het voorstel van de Kogers en andere organisaties zoals Horecaf, om slechts een deel van het terrein voor bewaakt parkeren aan te wijzen, werd meerdere malen mondeling gedaan tijdens hoor zittingen in De Koog en bij een evalua tiebijeenkomst op het gemeentehuis, vorig jaar. Volgens een woordvoerder van de af deling algemene zaken van de ge meente was een belangrijke overwe ging dat de enige potentiële exploitant die op de oproep in de krant had ge reageerd (Bruining dus), persé over het hele terrein wilde beschikken omdat het anders voor hem niet rendabel te maken zou zijn. Dit werd door de ge meente redelijk geacht. Op de achter grond speelde bovendien de overwe ging mee, dat in het dorp zelf meerde re plaatsen zijn waar parkeren is toegestaan. Pachter Hielke Bruining tenslotte: „Er is best wel keus. In het dorp zijn 700 vrije parkeerplaatsen. Die raken op een gegeven moment bezet, ja. De ande ren moeten accepteren dat er van een vaststaand feit sprake is: ik huur het parkeerterrein voor twee jaar. Maar ik wil me best soepel opstellen. Als ik een stukje van het terrein beschikbaar stel om vrij of tegen gereduceerd tarief te parkeren, word ik heus niet in mijn broodwinning aangetast." Dank zij oplettendheid van een Texelse vrouw heeft de politie twee mensen uit Almere kunnen aanhouden die van een geparkeerde auto de radio weg haalden en deze installeerden in hun eigen auto. Een vrouw zag dat zater dag in De Koog gebeuren en gaf aan de politie merk en kenteken door van de wagen van het tweetal uit Almere. Deze auto werd zondagochtend door de politie in de Strijbosstraat aange troffen. De wagen werd naar het bu reau gesleept waar de eigenaars zich al spoedig meldden en een bekentenis aflegden. De heren werden vervolgens in de cel gezet. De politie heeft de auto achterhaald waarmee op 2 juli de knipperlicht installatie en enkele verkeersborden na bij het kruispunt Postweg- Vuurtorenweg-Molenlaan bij De Cocks- dorp werden omvergereden. Mede dank zij getuigenverklaringen spoorde men een 20-jarige Cocksdorper op die een bekentenis aflegde. Later werd die verklaring ingetrokken en meldde de eigenaresse van de auto zich als dege ne, die achter het stuur had gezeten. 4 Door onbekende oorzaak vloog vrijdagavond even na zes uur een trekker in brand op het agrarisch bedrijf „Noordwijk" van Klaas Eel- man aan de Schorrenweg in de polder Het Noorden. De trekker, een 15 jaar oude Massey Ferguson die nog in uitstekende staat ver keerde, ging geheel verloren. Door snel ingrijpen van de familie Eel- man kon uitbreiding van de brand op het laatste nippertje worden voorkomen. De trekker was rond half zes even ge bruikt bij voerwerkzaamheden en in de schuur achtergelaten. Een half uur la ter bleek het ding in vlammen te staan en liep een vlak ernaast staande Same trekker acuut gevaar. De banden van dit voertuig brandden reeds. Zonder snel optreden zou ook het gebouw zelf in vlammen zijn opgegaan, want vlak bij de brandende trekkers lagen pakken stro en door de hitte was een der lichtplaten in het golfplaten dak van de loods reeds gedeeltelijk gesmolten. Met een derde trekker (er zijn er ge noeg op Noordwijk) en een ketting sleepte zoon Arco snel de Massey Fer guson uit de loods, terwijl zijn vader de brandweer belde. Vervolgens werd getracht de vlammende trekker te do ven door er twee poederblussers van 12 kg op leeg te spuiten, maar dat hielp weinig. De brandende banden van de andere trekker waren met een paar emmers water snel geblust, maar de banden moeten toch als verloren worden beschouwd, een schadepost van een paar duizend gulden. De snel gearriveerde brandweer bluste de Mas sey Ferguson met schuim, een actie waarvan door ons bijgaande foto werd gemaakt. Een 65-jarige Oosterender botste don derdagochtend om half vijf met zijn auto op een pak hooi dat op de Hoofdweg lag. Het hooi was af komstig van de gemaaide berm en is blijkbaar door balorige nachtelijke voorbijgangers op het wegdek ge gooid. De auto liep plaatsschade op. De politie blijft scherp letten op over treding van de sluitingsuurregels voor horecabedrijven. In de nacht van don derdag op vrijdag ging opnieuw een café-exploitant op de bon. Om 2.30 uur waren er nog klanten in de zaak. De 11-jarige Patrick van Leeuwen uit Den Burg heeft een belangrijk aandeel gehad in de redding van de 9-jarige Dennis Huizinga, die dinsdag in het zwembad Molen koog bijna verdronk omdat hij in een hek beklemd was geraakt. Pa trick haalde Dennis van de bodem en bracht hem naar de opper vlakte. Dit werd pas later bij de politie be kend, wat er de oorzaak van was dat alle hulde tot dusver is gegaan naar een tweetal toeristen, de 36-jarige Bert Apeldoorn uit Bilthoven en zijn vriend Cor de Ridder uit Nieuwegein. Wet houder Zegers heeft deze mannen op hun vakantieadres (camping De Bre makker) toegesproken en hen een „Hoornder Hart" overhandigd. Deze toeristen zijn levensreddend bezig geweest door samen met badmeester Nico Erwich langdurig mond op mond beademing, hartmassage e.d. toe te passen totdat de ambulance arriveer de. Er werd aanvankelijk vanuit gegaan dat zij Dennis ook van de bodem had den gehaald maar de politie neemt nu aan dat dit niet het geval is geweest en dat die eer toekomt aan Patrick van Leeuwen. Schuldgevoel Dat mag achteraf best even worden vermeld, want omdat het feit later be kend werd, werd de rol van Patrick ook in de krant doodgezwegen. Dat heeft Patrick overigens zelf mede ver oorzaakt want hij was na de aktie in geen velden of wegen te bekennen. Ten onrechte dacht hij meer kwaad dan goed te hebben gedaan. Dennis Huizinga werd namelijk met een gebro ken been uit het water gehaald en en kele kinderen hadden Patrick toegeroe pen dat hij dat had veroorzaakt. In plaats van voldoening over zijn daad had hij daarom schuldgevoel en het heeft een hele tijd geduurd voor dat politie en ouders hem ervan hadden overtuigd dat hij prima werk had gedaan. Alarm Ook mogen de namen worden ge noemd van de 9-jarige Lesley Krop en zijn 8-jarige broertje Jeffrey. Die zagen namelijk dat de onder in het hek vast zittende Dennis Huizinga dreigde te verdrinken. Lesley haalde de bad meester die volgens hem op dat mo ment in zijn kantoortje zat en Jeffrey waarschuwde Patrick van Leeuwen die hij kende als goed zwemmer. Patrick: „Ik dacht eerst dat het een geintje was, maar toen ik Dennis op de bodem van het bad zag liggen, dook ik in het water. Tussentijds kwam ik nog een keer boven om adem te halen, dook toen weer naar beneden, pakte Dennis onder zijn armen, trok Patrick van Leeuwen hem los van het hek en bracht hem boven water". Volgens Patrick was het niet moeilijk om Dennis los te krijgen. Vrijwel zeker was het been op dat moment al ge broken en slap. Het kan gebeurd zijn als gevolg van de worseling die Dennis zelf onder water heeft uitgevoerd. Met het slachtoffer tegen zich aangedrukt riep Patrick om hulp naar een zwem mende vrouw. Op haar beurt riep die om haar man, Dat was de 36-jarige Apeldoornder, die het slachtoffer over nam en samen met onder meer Nico Erwich hartmassage en mond op mond-beademing toepaste, etc. Patrick heeft nog even staan kijken maar toen hij van twee jongens het verwijt kreeg dat hij het been van Dennis had ge broken, ging hij er vandoor. Verhalen Over de toedracht en oorzaak van het ongeval en het verloop van de red dingsactie daarna doen uiteenlopende verhalen de ronde. Op straat zijn veel verwijten te horen in de richting van de gemeente die het exploitatietekort van het zwembad heeft gedrukt door op personeel te bezuinigen, waardoor er in het bad geen behoorlijk toezicht meer zou zijn. Met name de familie Huizinga heeft daar problemen mee. Van gemeenteweg wordt echter gesteld dat door de nieuwe perso- neelssituatie het toezicht op het bad niet is verslechterd. Ook vroeger stond de badmeester niet permanent aan het water. Dat badmeester Nico Erwich dinsdag in zijn kantoortje zat toen het ongeval zich voordeed, wordt ontkend. „Hij stond buiten zijn kantoor, met het gezicht op het water maar kon vanaf dat punt niet achter de brug kijken, waar Dennis Huizinga bijna verdronk. Het is onmogelijk om voortdurend het hele bad in de gaten te houden". Dennis Huizinga maakt het op het ogenblik redelijk. Hij verblijft niet meer op de intensive care-afdeling en is bij kennis. Regelmatige bezoekers van het zwem bad menen echter zeker te weten dat het toezicht tegenwoordig slechter is dan vroeger. Minder mensen moeten nu meer taken vervullen. Volgens de familie Huizinga waren moeders van kinderen die regelmatig in het bad ko men daar al weken geleden bezorgd over. Ook het zwembadpersoneel zelf zou ontevreden zijn over deze situatie. Restaurant Het Kompas In Den Hoorn wes vrijdag noodgedwon gen gesloten omdat restaurant en keuken van roet moesten worden ontdaan. De roetneerslag was ver oorzaakt door brand in de grill op donderdagavond. Eigenaar Willem Ham werd de uit slaande vlammen zelf meester met be hulp van een schuimblusser, zodat hulp van de brandweer niet hoefde worden ingeroepen. Door een onbe kende oorzaak sloegen uit één der grills plotseling vlammen van zeker een meter hoog. Gasleiding en electra wer den onmiddellijk afgesloten, maar dat baatte niet. Toen de roetwolken zich door de zaak begonnen te verspreiden, werd het de eigenaar te dol en spoot de poeder blusser op de vlammen leeg. Opmer kelijk was dat in het restaurant geen paniek uitbrak; de gasten bleven rustig dineren. Het stoken van open vuur is na zons ondergang verboden, zeker in natuur gebied. Woensdagavond tegen mid dernacht werd daarom opgetreden te gen twee Belgen en twee Duitsers, die in de duinen op een halve kilometer afstand van de vuurtoren een kamp vuurtje hadden gemaakt. De politie maakte proces verbaal op. Vrijdagochtend werd in een graanveld aan de Pelikaanweg bij De Koog een witte Puch Maxi bromfiets aangetrof fen, zonder trappers en voorzien van een Texels handelaarsplaatje. Mogelijk is de brommer hier achtergelaten door iemand die er een illegaal ritje mee heeft gemaakt. De eigenaar heeft zich tot dusver niet gemeld. Gistermorgen vroeg is een mobiele telefooncecntrale bij Eierland in dienst gesteld. Abonnees die op deze centrale zijn aangesloten, houden hetzelfde telefoonnummer. Het enige verschil is dat de kies- toon, de ingesprektoon en de toon die is te horen als de telefoon overgaat bij degene die wordt op gebeld. iets anders klinkt. Om de eigenlijke centrale te kunnen verbouwen is een tijdelijke mobiele centrale nodig. De verbouwing moet plaatsvinden voor de vervanging van de oude, electromechanische telefoon centrales op Texel, waarvoor compu tergestuurde moderne apparatuur in de plaats zal komen. Als alle werkzaam heden zijn voltooid kan één netnum mer voor heel Texel worden ingevoerd. Dat zal 1 december 1988 zover zijn. Zoals bekend worden dan alle num mers op Texel vijfcijferig. In 1989 zal de mobiele centrale bij Oosterend wor den ingezet.

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 1