Zeehonden zijn ambassadeurs van het waddengebied" Ecomare heeft beleidseis als levend richtsnoer NIEUWE OPVANG, NAAM EN BELEIDSPLAN Orgelconcert do c Bert Koelewijn PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG liButf Huilers n i an Aan staatssecretaris A. J. Evenhuis van Economische zaken werd woensdag bij de opening van de nieuwe zeehondenopvang tevens het eerste exemplaar van het be leidsplan van Ecomare. (voorheen het Natuurrecreatiecentrum) gepre senteerd. Het gedetailleerde en keurig uitgevoerde beleidsplan is ontwikkeld om bezoekers, deelne mers en subsidiegevers een zinvol en gewaardeerd beleid te kunnen bieden, waarbij het plan als een „levend richtsnoer" moet worden gezien dat regelmatig bijgesteld zal worden. In 1976 is het Natuurrecreatiecentrum op de huidige plaats officieel in ge bruik genomen. Het was een nieuwe start voor het uit zijn voegen gegroei de natuurhistorische Texels Museum en de publiekgerichte voorlichting van Staatsbosbeheer. Het centrum ligt in een Duinpark" van 70 hectare. De statuten van de Stichting Texels mu seum maken het doel bekend: de lief de tot de natuur in het bijzonder de natuur van Texel aankweken en de be kendheid van Texel, de geschiedenis en de bevolking te bevorderen. Van een min of meer alleen op Texel ge richte instelling is het centrum in de afgelopen tien jaren gegroeid tot een landelijk informatiecentrum voor het waddengebied en de Noordzee. Ook het aantal bezoekers is danig gegroeid. Dit komt onder meer door de toename van vrije tijd en de belangstelling van de mensen voor natuur en landschap. De milieubedreigingen die dagelijks via krant, radio en televisie aandacht kij ken zullen er ongetwijfeld toe hebben bijgedragen. Geldgebrek Terwijl het aantal bezoekers en het be lang van het centrum als informatie punt steeg, stegen de overheidssubsi dies niet evenredig mee, sterker nog, sommigen namen zelfs af. Om de sub sidieverstrekkers op de hoogte te bren gen van het reilen en zeilen van Eco mare en de noodzaak om het in stand te houden en zelfs uit te breiden werd het beleidsplan ontwikkeld. In het plan wordt veel duidelijker dan in het sta tuut van het Natuurrecreatiecentrum aangegeven, waar het in het centrum om gaat en hoe de ontwikkeling tot een nationaal en internationaal cen trum voor Wadden-en Noordzee zich moet voltrekken. Als grootste pro bleem komt dan meteen naar voren: geldgebrek. Verschillende instanties en overheden op wiens beleidsterrein het NRC zich begeeft, moeten bereid wor den gevonden moreel, inhoudelijk en financieel te ondersteunen. Een stukje historie in het beleidsplanboekwerk geeft de nodige achtergrondinformatie. Daarnaast wordt een beeld geschetst hoe het er financieel en organisato risch voorstaat. Er zijn veel plannen ontwikkeld om het huidige functioneren van Ecomare nog te verbeteren en die een verdere uit bouw geven aan het Centrum voor Wadden- en Noordzee. De plannen zijn naar volgorde van belangrijkheid op een rij gezet, met de kanttekening dat het laatste woord hierbij door de subsidiegevers wordt gezegd, want zonder geld gebeurt er niets. Als eerste wordt genoemd het modernise ren van de zeehondenopvang en het beter inbouwen van de zeehondenop vang en de vogelopvang in de educa tieve doelstelling van het centrum, wat zo'n f60.000,- moet kosten. Het aan trekkelijker maken van de toegangsweg en entree wordt gevolgd door het her- inrichten van de hal om de ontvangst- voorlichtings- en verkoopfuncties te scheiden. Beter functioneren van het duinpark staat ook op het lijstje, even als het opzetten van een databank over het werkgebied van het centrum. Men wil het eerste gedeelte van de tentoonstelling versterken en het twee de en derde gedeelte herinrichten waarbij ook een betere aansluiting van het binnengedeelte op het buitenge deelte wordt verkregen. Geraamde kosten hiervoor zijn f200.000; Ook streeft men naar de bouw van een model van het ecosysteem van de waddenzee, waarmee een groot aantal processen zichtbaar gemaakt kan wor den en de plaats van de zeehonden in het ecosysteem zichtbaar kan worden gemaakt. Dat moet zo'n f1.000.000,- kosten. De realisatie van een aantal flexibel te gerbuiken educatieve ruim ten, waardoor de voorlichtingszaal vrij komt voor wisselexposities en evene menten is ook een wens, waardoor naast effectievere mogelijkheden voor scholen uitbouw tot een veldstudie centrum binnen het bereik komt. Kosten: f800.000; Als laatste de wensenlijst de openstelling ^e| dagen, waar de kosten jaarlijks an f40.000,- bedragen voor alleen middagen. cr Vrijwi f k>r Bij een verdere groei van net» bezoekers zal ook het aantal m ,ne kers moeten groeien. Waar hel jer lijk en verantwoord is zal gebn den gemaakt van stagiaires en gers. Het wordt van groot bels geacht dat er zo snel mogelijk ^0I dewerker bijkomt voor de educ -0 dienst, die verantwoordelijk zal voor de ontwikkeling en de int ,na van nieuwe materialen. Ook is n| gend een medewerker nodig w ,jc public relations. Bij dit alles sin er( Ecomare naar samenwerking m i3r deren op aanverwante terrains De naam Natuurrecreatiecentrn p; te de lading niet meer en is ds 0r| gewijzigd in Ecomare. Tegelijk i naamswijziging zal de huisstijl i 0a veranderd en komt er een groo 01 scheepse, landelijke kampagne ll( nieuwe naam bekendheid te gs id uit Bert Koelewijn uit Amersfoortl dinsdag om 20.15 uur een orgs |e, in de Ned. Herv. kerk te Denk t0 De organisatie is handen van d jv voor het Zomerwerk van de Te 25 Kerken. Het concert is gratist( s, lijk. Bij de uitgang wordt eent c(, gehouden om de onkosten te bestrijden. n Ui Het concert begint met Suite l (preludio, allemande, sarabande K te, giga) van D. Zipoli. Koele»1 volgt met „Nun danket alle Gd u „Freu dich sehr 0 meine Seele' A. Junghanns. Voluntary in Dl i( (allegro, adagio, allegro) van wordt gespeeld en divertimenH 5j van J. Haydn. Van J. Rheinbe? i!( intermezzo en dat wordt gevo^ ij Toccato van T. Dubois. Ter als1 speelt Koelewijn een eigen bs* van de Negro spiritual „We sla overcome" Plannen Met het verwijderen van een deur van papier, waarna als zeehondjes ver momde kinderen het buitengedeelte van de nieuwe zeehondenopvang binnenrenden, opende staatssecretaris van Economische zaken A. J. Evenhuis woensdagmiddag de totaal vernieuwde zeehondenopvang in het Natuurrecreatiecentrum. NRC-directeur Jan Kuiper had daarvoor net de nieuwe naam voor het museum bekend gemaakt: ECOMARE. Tevens werd aan de staatssecretaris het eerste exemplaar van het beleidsplan gepresenteerd. Buiten wapperden vlaggen, ontworpen door Monica Maas. Het nieuwe loho van Ecomare is ontwikkeld door het Adviesbu reau Bartstra en Van Teylingen dat als ondersteuning van het centrum de diensten heeft verricht tegen een gereduceerd tarief. In die tijd ging ook de jacht op zee honden nog gewoon door. Deze stop te pas in 1962, maar dat gaf niet de verwachte verbetering van de zeehon denstand, want eind jaren zestig kwa men de signalen dat er iets mis ging in het milieu. Zeehonden spoelden dood of lang niet gezond aan, grote sterns vielen spontaan uit de lucht en het kostte heel wat onderzoek voor men wist had wat er loos was. Wat in 1970 als luchtverontreiniging in de lucht hing, komt nu als zure regen weer omlaag. Dit jaar is uitgeroepen tot het Europees milieujaar. De chemi sche industrie loost nog steeds grote hoeveelheden gif in het water dat zich niet aan grenzen stoort en zodoende ook het Marsdiep binnendringt. „On danks alles zwemmen er toch nog zee honden rond in die vuile zee", aldus Brugge. „Sinds 1975 worden de zee honden die hier worden opgevangen en geboren weer uitgezet. Tot dit mo ment hebben we er ruim 100 de vrij heid gegeven". In het NRC/Ecomare is een vaste „fokgroep", die ieder jaar voor zo'n acht tien nakomelingen zorgt, die na drie vier maanden wor den uitgezet, mits ze gezond zijn. De laatste jaren is de opvang van hui lers en verzwakte dieren toegenomen. Het NRC wil de opvang en verzorging van die huilers vooral ook als een edu catieve zaak beschouwen. „De zee honden hebben in het Texels museum een belangrijke „oogopenende" taak. Ze laten de mensen zien wat een prachtige dieren ze zijn en dat ze het beste gedijen in een schone zee. Het is natuurlijk jammer voor al die mooie wadpieren, kwallen en garnalen, maar de boodschap wordt door de zeehon den nog het best overgebracht", aldus Brugge. Hij zette directeur Jan Kuiper in het zonnetje, die al anderhalf jaar bezig is goed werk te verrichtten voor het NRC en vooral door zijn inzet kreeg het NRC de aanzienlijke uitke ring uit het Prins Bernhardfonds. Ik spreek de wens uit dat er in de toe komst een wereldmilieujaar komt en Kuiper heette de menigte welkom en excuseerde zich voor de nog provisori sche geluidsinstallatie. „Goedkeuring voor een nieuwe installatie is gegeven, maar we konden het nog niet zo snel realiseren." Hij gaf het woord aan bur gemeester Schipper, die terugkeek naar de kortgeleden gehouden bijeen komst ter gelegenheid van de onthul ling van de plaquette van Gerrit de Haan. In 1930 toonde meester Kraai, onderwijzer uit Den Burg, voor het eerst zijn schoolverzameling van na tuurhistorische, geologische en oud heidkundige voorwerpen aan het pu bliek en er kwamen wel 2000 mensen op af. De tentoonstelling was ook toen al bedoeld om toeristen te lokken en steun te verlenen aan het natuur historisch onderwijs op Texel, opdat de eilandbewoners belangstelling zou den krijgen voor hun eiland. In 1976 opende prins Claus het nieuwe NRC-complex. De bedoeling was toen dat, door een goede samenwerking tussen de Stichting Texels museum, het Staatsbosbeheer, het Instituut voor Natuurbeschermingseducatie en de Vereniging tot behoud van Natuurmo numenten in Nederland een bezoekers centrum zou ontstaan dat informatie moest geven over natuur en cultuur zoals die op Texel is te vinden. De vogel- en zeehondenopvang werden een belangrijk onderdeel van het nieu we complex. Nu, in 1987 is er sprake van een com binatie van bezoekerscentrum, mu seum en centrum voor natuur-en milieu-educatie, waar zowel aan de Waddenzee, als aan de Noordzee aan dacht wordt besteed. De zeehonden en vogelopvang zijn onlosmakelijk ver bonden aan het centrum. Het jaarlijkse bezoekersaantal ligt omstreeks de 140.000 en hiermee mag duidelijk zijn dat het NRC een toeristisch steunpunt van de eerste orde voor Texel is. Eenvoudig „Gelukkig stijgt het aantal zeehonden de laatste jaren in de Waddenzee weer", aldus burgemeester Schipper. „Dat komt mede door de opvang van zeehonden die zich, om wat voor re den dan ook niet zelf in de natuur konden redden. In eerste instantie heeft men dit werk kunnen doen via zeer eenvoudige voorzieningen. Maar in het belang van de zeehonden en de voorlichting aan het publiek was nieuwbouw dringend noodzakelijk", al dus de burgervader die het centrum een warm hart toedraagt. De nieuw- De door do staatssecretaris frechtsi ..bevrijde" en als zeehonden verklede kinderen marcheren vanuit het binnengedeelte van de zeehondenopvang naar het buitengedeelte. bouwwerken is van de hand van W. Sietsma, medewerker van de Techni sche dienst van het museum. Bij de bouw waren betrokken: aannemer Daalder, tegelzetter Mulder, IBS, Oele, Graaf, CVI en Koelrad. Naast Pieterbu- ren kan het zeehondencentrum van Ecomare ertoe bijdragen dat de zee hondenpopulatie van nu, ongeveer 800, weer zal uitgroeien naar de aan tallen van vroeger. De burgemeester sprak de wens uit dat de gebeurtenis sen van woensdag een goede start zouden betekenen voor de verdere uit bouw van het Natuurrecreatiecentrum naar een centrum voor Wadden- en Noordzee. Voederen Ook Ecomare-medewerker Henk Brug ge ging in op de geschiedenis. In 1951 werden de eerste „huilers" in het toenmalige opvangcentrum binnenge bracht. Familie de Haan verrichtte pio nierswerk, want er was bijna niets be kend over de opvang en verzorging van zeehonden. dat we dan kunnen zeggen dat het gelukt is, dat er weer gezonde zeehon den gewoon zwemmen in de zee". Latijn Jan Kuiper ging in op de nieuwe naam van het centrum. Ecomare is een sa menvoeging van twee zaken die be langrijk zijn in het centrum. Eco komt van ecologie, de wetenschap van de samenhang tussen organismen onder ling en het hun omringende milieu, met daarbij de invloed van de mens. Mare is het Latijnse woord voor zee, in dit verband worden Waddenzee en Noordzee bedoeld. In het kersverse be leidsplan worden de lijnen uitgezet voor verdere ontwikkeling van het Na tuurrecreatiecentrum op Texel. Voor een nieuwe naam werd gekozen omdat „Natuurrecreatiecentrum" de lading niet helemaal dekte en mensen aan andere dingen dachten, zoals een park voor naaktrecreatie of een park waar huisjes kunnen worden gehuurd. Wat heeft Ecomare te bieden? Het be vat een bezoekerscentrum over de na tuur, de cultuur en de recreatiemoge lijkheden met uiteraard veel aandacht voor Texel, een natuur-historisch mu seum en een centrum voor natuur-en milieueducatie over de Wadden- en Noordzee, een vogelopvang en het zeehondenopvang-en fokcentrum, dat het eerste in Nederland was. Het aan tal bezoekers is gegroeid naar meer dan 140.000, waarmee het centrum een van de grootste instellingen op dit gebied in Nederland is. Naast een uit gebreide informatiebalie bevindt zich er een expositie over de natuur en cul tuur op Texel en is er een groot zeea quarium. Er is veel aandacht voor de rol van de mens in dit gebied. Een grote groep gewone en grijzen zeehon den is permanent aanwezig. Ecomare wordt beheerd door de onaf hankelijke Stichting Texels museum. Bijna driekwart van de exploitatie- kostenlongeveer 1 miljoen gulden per jaar) wordt gedekt door eigen in komsten van het centrum, de rest komt van subsidies van gemeente, provincie en het rijk. Voor extra in vesteringen en projecten wordt een beroep gedaan op particulieren voor giften en donaties. De officiële doelstelling van Ecomare is: het in stand houden en herstellen van natuur-en cultuurwaarden in het Waddengebied en de Noordzee door het geven van informatie en het in stand houden en uitbreiden van een collectie objecten. Daarnaast streeft men naar het opbouwen van een in formatie/databank, die basis kan zijn voor een goede informatieverstrekking. De informatie die aan een zo breed mogelijk publiek wordt gegeven moet zo objectief mogelijk zijn, zodat men zelf een beeld kan vormen. Naast be zoekers en de bevolking van Texel zul len in de toekomst ook particulieren, overheden, bedrijven en andere instan ties die informatie nodig hebben over het Waddengebied en de Noordzee in het centrum terecht kunnen. Kuiper benadrukte het belang van de aanwe zigheid van levende dieren om het ver haal dat in het centrum wordt verteld te kunnen illustreren. Ecomare-directeur Jan Kuiper overhandigt een exemplaar van het beleidsplan aan staatssecre taris Evenhuis. De bewindsman, hier in gesprek met Jan Kuiper, moest natuurlijk ook even kijken', sin weer de zojuist geboren jonge zeehonden en hun moeders verblijven Ecomare ligt gunstig op Texel, het grootste waddeneiland dat goed be reikbaar is. Op Texel is het centrum van het Nederlandse zeeonderzoek ge vestigd zodat informatie dichtbij vanuit de eerste hand kan worden verkregen. „Informatie is immers de kurk waarop dit centrum drijft", aldus Kuiper. Alle aanwezigen begaven zich naar buiten, waar bewindsman Evenhuis de opening zou verrichten. „Ik ben een Waddenfan, dus ik kwam met plezier vandaag", aldus de staatssecretaris, die zich niet had laten ontmoedigen door de hevige regenval van die morgen. „Het beleid staat momenteel in het te ken van de seizoensverbreding, waarbij de toerist meerdere keren en op ande re tijden met vakantie gaat. Dat is ook van belang voor diegenen die zich be zig houden met het verzorgen van de toeristen. Een instelling als dr z'n educatieve functie, is das gebaat. Aan de ene kant dat natuur te melden heeft aan d heid en aan de andere kant I tieve effect dat het centrum de economie van dit eiland", staatssecretaris Evenhuis, die gezeld door zijn vrouw. „Ikw Texelaars heel veel succes toe centrum. Er komen veel mem Texel en ik hoop dat ze allem bruik zullen maken van de far die hier worden geboden. Zee zijn misschien wel de ambass van het waddengebied, maar nen ook mensen en iedere ka 'j( moet je een evenwicht zien De natuur moest in stand wo|Cr houden maar de mensen die en werken moeten ook een kiftd: hebben". Tal van genodigden, zowel van Texel als van de overkant, waren woensdag in het NRC present. Burgemeester Schipper en mu seumdirecteur Kuiper hielden toespraken en NRC-medewerker, nu dus Ecomare-medewerker Henk Brugge vertelde over het hoe en waarom van een nieuwe zeehondenopvang. Gelukkig draai den de weergoden de regenkraan even dicht, toen de staatssecretaris buiten zijn verhaal afstak en de symbolische deur wegbrak. Met een drankje en een hapje werd na gepraat door de aanwezigen, waar onder leden van de Texelse ge meenteraad, VVV-directeur Dekker. EMK-directeur Warnaar, oud- burgemeester Engelvaart, Brand weercommandant Van Wilsum, Po- litiecommandant Moeskops, Gede puteerde van de VVD Tielrooij en vertegenwoordigers van verschil lende dag-en weekbladen. bouw omvat een binnen-en een buitenaccomodatie waarvan de laatste is gebouwd met geld van „De vrien den van de Zeehondenopvang Texel". Een nog steeds groeiende groep men sen die bereid zijn jaarlijks een bijdrage voor dit werk te geven. De bouw van het binnengedeelte werd mogelijk door een grote bijdrage van het Prins Bern hardfonds en bijdragen van particuliere bedrijven als softwareleverancier L en T, en computerfirma IBM. Maar nog niet alles is betaald, dus blijft men een beroep doen op de vrienden en de di verse overheden. Het ontwerp van de gerealiseerde

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 2