i Jachthonden en reddingboot toppers concours hippique Dertigste aflevering Ronde van Zuidema Historisch blad nu als echt drukwerk ndvraag Russenv/ag op tennisbaan 3 Speling van het lot.... |aG 17 JULI 1987 TEXELSE COURANT PAGINA 5 (O CD jgise containers een zg. tijdelij ke rgunning is afgegeven, wat is tijdelijk?") en beloofde eigenaars van illegale containers «orden aangeschreven, betreurde het dat de vooral „deren gewaardeerde speelvijver Kerckeland bij De Koog leeg udat op deze plaats het zwem- moet komen. De bouw van ■mparadijs is echter nog niet en en de vijver zou dit seizoen best gebruikt kunnen worden, ig om bemiddelend optreden college. Dat laatste, zo was af i uit mededelingen van wet- Barendregt, heeft niet zoveel de bouw van het zwempara- gt op het punt te beginnen. Al- mningen zijn er en het is nog bedoeling dat het bad in het 88 zijn deuren opent. Bernhardlaan >k van de Bernhardlaan in rg wordt steeds slechter. Ate ICDA) drong aan op spoedig want het benodigde geld is be ar gesteld. Barendregt en g legden uit dat het opknappen e laan al begonnen zou zijn als raad niet de suggestie was om tegelijk een fietspad aan te Discussie over de (on)moge- daarvan is nog gaande. De echter spoedig definitieve len tegemoet zien. Controle faalt de rondvraag van de raadsver- werd opnieuw het gemeente- mtrolebeleid meerdere keren kri- m de orde gesteld. Overal op md gaan mensen hun gang zich iets aan te trekken van mingen en andere regelingen. In itijk wordt daar nauwelijks tegen ■den. Henk Beumkes (PvdA) zei bepalingen van de nota kleine lort (die is vastgesteld in het van de veiligheid) op allerlei wordt overtreden. Surfen en gzeilen gebeurt op plaatsen at niet mag, het vanaf het zee brengen van allerlei bo- t verboden is) kan men dage- gebeuren en er is zelfs een een shovel op het strand aan, waarmee een boot waar- lakreel wordt gevangen, telkens wordt gelaten. Er schijnen no's te worden verhuurd hoewel een aanvraag om dat te mo len van de hand hebben gewe- veiligheidsoverwegingen. Bur- iter Schipper beloofde er wat zullen doen. Kinderhoofdjes instra had een compliment voor neente: er is snel en goed ge- om de Heemskerckstraat in Ou- op te knappen. Hetzelfde had tot zijn spijt de zwerfkei kinderhoofdjes") waarmee het 'oor de Vergulde Kikkert was ge zien verdwijnen bij de recente- novatie van dit plein. Hij wilde wat ermee is gebeurd en Baren- aeloofde dat te zullen uitzoeken. kas (PvdA) en Erna Eelman zetten vraagtekens bij de enomen verkoop van de ren aan Natuurmonumenten hat Waterschap. Beumkes zei oor of tegen te zijn, maar weten of het waterschap wel ht heeft om te verkopen, hem strekken de bevoegd ven het waterschap zich 'arder uit dan tot 100 meter dijk. De burgemeester legde het waterschap wel degelijk is haar bezit te verko rrel als elke andere grondeige- ook als het gebied betreft dat gemeente Texel is ingedeeld dit geval. Erna Eelman dat door de verkoop een juridische situatie ontstaat, door pierenstekers, kokkelvis- wel eens in hun belangen kunnen worden geschaad. md Poster zei zich zorgen te ma de veiligheid in de haven toenemende recreatievaart, intal pleziervaartuigen dat onge- nog zal toenemen als de nieu- tsentenhaven in gebruik is, komt letterlijk in botsing met de visse nogen. Hij stelde een regeling waardoor het bijvoorbeeld voor s morgens verboden is dat re- evaartuigen de haven verlaten. "Semeester herinnerde eraan dat we van Oudeschild een vrije ha- wsar de havenmeester het ver- Hij zou met de haven contact opnemen om te horen wht iets moet gebeuren. Poster verder voor het aanleggen van «pad op de Beatrixlaan ten van de bewoners van Sint !h leerlingen van de Sint Jo- Wjl. Ook wilde hij verkeersdrem pel Kogerstraat-gedeelte tussen en de Stenenplaats om het snder autoverkeer wat af te en hij informeerde wat de ge- doen om de nieuwe Jcplaats aan de Nikadel ook i zodanig bruikbaar te ma- wordt er telkens door an- ieparkeerd. Dat laatste werd Purgemeester gekenschetst als ide c - - De Vel uwe Hunt met de meute In de Drunense Duinen, (foto M. ven Llth, OisterwijkI. Het programma van het concours hippique van de Vereniging voor Vrien den van het Paard, zaterdag in Den Burg, belooft tenminste drie hoogte punten te bevatten. Historisch gezien het meeste spektakel is te ver wachten van een show waarin de voormalige Texelse reddingboot Joan Hodshon wordt voortgetrokken door een span van tien paarden, d la de wijze waarop dat tot voor kort op Ameland gebeurde. Tot de andere top pers van de dag kunnen de ..Veluwe-meute" (met vijftig jachthonden) en de caroussel van De Kloppertjes en de Waddenruiters worden gerekend. De officiële opening is om half één, maar op het terrein aan de Wilsteretraat zijn vanaf negen uur al keurmeesters druk aan de gang. Er zullen drie stamboekkeuringen plaats vinden, waaronder een voor Texel nieuwe categorie. Tussen negen en tien uur is de WPN-keuring. Vorig jaar kon die door geringe animo geen doorgang vinden, maar nu zijn elf paarden ingeschreven. De keuring van Welshpony's, tussen negen uur en half één, is nieuw. Voor deze categorie zijn liefst 25 pony's aangemeld. Na het succes van de keuring van fjorden- paarden, vorig jaar, heeft de organisa tie getracht ook de Texelaars met Welshpony's voor een(stamboek)keu- ring te interesseren. Gezien het aantal aanmeldingen was dat een goed plan. Aan het einde van de keuring zal de stamboekkampioen worden bekendge maakt, alsmede de kampioen van de niet-stamboekpony's en de prijs voor de bestgaande Welsh. De fjordenpaar- denkeuring, die vorig jaar zo aansloeg, wordt nu voor de tweede maal gehou den. Tussen tien uur en de start van het concours zullen zo'n twintig paard- jes de strenge blikken van de keur meesters moeten ondergaan. Het concours start om half één met een défilé van alle 's morgens gekeur de paarden en pony's. De stoet wordt aangevoerd door Colette Kikkert op de prachtige hengst Vedor van IJs Kik kert. Colette overhandigt een vlag aan het bestuur, waarmee het concours voor geopend wordt verklaard. Om kwart over één treden de nieuwelingen in het strijdperk. Dat wil zeggen: uit- opzettelijk overtreden van ver keersmaatregelen" waaraan hopelijk spoedig een eind komt. De taxistand plaats is in elk geval duidelijk herken baar. Mensen die er hun auto neerzet ten krijgen zoveel mogelijk een bekeuring. Verder wilde Poster dat Patrick van Leeuwen uit Den Burg wordt gehul digd wegens zijn aandeel in de redding van Dennis Huizinga uit het Den Burg; hij klaagde dat bepaalde dienstverle nende bedrijven niet in het boekje „Wie wat waar op Texel" worden ver meld. Ook wilde hij weten hoe het staat met de omstreden golfbaan bij De Krim. Wat het laatste betreft zei Schilling dat onlangs over deze zaak weer overleg is geweest met de pro vincie waarbij alle argumenten vóór een golfbaan op deze plaats nog eens krachtig zijn geëtaleerd. „Er is ons be loofd dat er binnen afzienbare tijd uit sluitsel komt". Zegers vertelde dat ieder die reddend is bezig geweest in het zwembad, in het zonnetje zal worden gezet. Dat in eerste instantie alleen de twee bad gasten zijn opgezocht, was omdat pas later bleek dat ook anderen bij de red ding betrokken zijn geweest. Boven dien was men bang dat deze mensen het eiland al weer zouden hebben ver laten als er was gewacht. Toeristenbelasting Volgens Dirk Terpstra van de PvdA zijn er wettelijke mogelijkheden voor harde sancties als logiesverstrekkers niet al hun toeristische overnachtigen opge ven en daardoor toeristenbelasting ontduiken. Eerder was aan de raad meegedeeld dat de boete („volgens artikel 19") niet hoger zou kunnen zijn dan ƒ250,— 'per overtreding, maar sluitend Texelse aanspanningen die vóór de officiële sluitingsdatum nog geen prijs hebben gewonnen kunnen hieraan meedoen. Om vijf over half twee is het show optreden van De Kleppertjes en De Waddenruiters. Met vier pony's en vier paarden wordt een caroussel in ba rokstijl uitgevoerd, op muziek van Strauss en Vivaldi. De amazones (en ruiters) zijn in passende klederdracht gestoken. Om twee uur is het tijd voor de aangespannen fjorden, twintig mi nuten later gevolgd door de en kelspannen (open klasse). Daarna, om twintig voor drie, wederom een wedstrijdonderdeel: aapgespannen po ny's gereden door jeugd tot 18 jaar. De dames strijden om drie uur tegen elkaar. Zij rijden eenspannen land- bouwtuigpaarden voor luxe rijtuigen. Gehoorzaam Vervolgens is weer een showonderdeel aan de beurt: de „Veluwe-meute". Bij deze demonstratie met twee paarden en vijftig jachthonden draait alles om gehoorzaamheid. De demonstratie wordt gegeven door de Veluwe Hunt, één van de drie officiële jachtverenigin- gen die Nederland rijk is. Zowel individuele als gezamenlijke ge hoorzaamheid van de meute wordt op proef gesteld. Voorts wordt ook het gedrag van de meute tijdens de jacht getoond. Hiertoe laat „Master" Lode- wijk de Beer zijn honden in jachttem- po het terrein rondgaan. Bij de „kill", het einde van de jacht, krijgen de hon den als beloning een stuk koeiepens. Tijd om op adem te komen krijgen de toeschouwers niet, want om tien over vier volgt meteen de volgende show: die met de oude reddingboot Joan Hodshon, nu in eigendom van de Stichting Texels Juttersmuseum. Leden van de Vrienden van het Paard hebben gezorgd voor tien paarden om de red dingboot, die op een wagen staat, voort te trekken. Aanvankelijk zou de wagen zijn voorzien van rupsbanden, maar toen deze week op een stuk land van Rein Eelman aan de Meijertebos De Ronde van Zuidema, Texels meest historierijke wielerkoers, heeft dit jaar een jubileum te vie ren: zaterdag 1 augustus zal de dertigste editie plaatsvinden. Dit zesde lustrum wordt voorafgegaan door een stratenloop, onder auspi ciën van de atletiekvereniging. Ook wordt een dikke bandenrace ge houden. Inschrijving voor de wedstrijden kan op de wedstrijd dag zelf, bij het Eierlandsche Huis. De dorpscommissie van De Cocksdorp en de wielervereniging hebben als van ouds de organisatie van de Ronde van Zuidema in handen. De wedstrijd wordt verreden over twintig ronden van 2550 meter. Start en finish zijn in de Kikkertstraat voor hotel De Hoop. De start is om 18.30 uur; vanaf 17.00 uur kan worden ingeschreven. Het in schrijfgeld bedraagt ƒ15,—. Hiervan ont vangen de deelnemers ƒ5,— terug als ze na afloop hun rugnummer weer in leveren. Tijdens de koers kan weer worden gestreden om talloze premies. Tenminste, dat hoopt de organisatie. In de komende weken zullen bestuursle den van de dorpscommissie winkels en andere bedrijven met een bezoekje ver eren om zo tot een gevulde premiepot te komen. Deelnemers van de overkant kunnen met een speciale bus op tijd terug zijn op de veerhaven en hoeven dus niet te vrezen dat zij een nachtje op het eiland moeten blijven. Na af- Terpstra had ontdekt dat onder meer artikel 293 van de gemeentewet veel hogere boetes mogelijk maakt. „On derzoek dat", zo luidde zijn advies. Terpstra wilde ook weten hoe het te genwoordig gaat met de controle. Be loofd is dat die zou worden verscherpt en de PvdA-man wilde daarom een overzicht van het aantal controles en de daarbij geconstateerde overtredin gen. Dat werd door Barendregt toegezegd. Terpstra vond verder dat de gemeente het goede voorbeeld moet geven bij het schoonhouden van Texel. Hij wees op de enorme rommel die ontstaat rond de vuilcontainers op bepaalde re creatieterreinen, vooral in de weekends als de gasten wisselen. Blijkbaar is het aantal containers niet toereikend. De betreffende exploitanten zouden daar over benaderd moeten worden. loop van de wedstrijd een minder se rieus onderdeel: de dikke bandenrace. Deze wordt gehouden over vijf ronden van 1100 meter. De inschrijving is van af 18.00 uur, kosten ƒ10,— waarvan ƒ5,— retour na inlevering rugnummer. De origineelste vertoning op de fiets wordt beloond en ook de eerst aanko mende kan op een premie rekenen. De stratenloop gaat aan de grote wieler ronde vooraf. Inschrijven is mogelijk vanaf 16.45 uur, voor de afstanden 2, 4 en 8 kilometer. De start is om 17.30 uur. AVT-liden tot 16 jaar mogen gratis meedoen. Oudere leden betalen f2,—, evenals niet-leden tot 16 jaar. Wie geen AVT-led is en ouder is dan 16 jaar, is ƒ4,— verschuldigd. Iedere deel nemer ontvangt na afloop een medaille. Bij familie Bakker uit Den Burg komt ieder jaar een Zwitsers nicht je logeren. Haar vader in Zwitser land spaart oude ansichtkaarten vandaar dat het meisje tijdens de Hoornder donderdag uitkeek naar oude Zwitserse ansichtkaarten. Ze kwam terecht bij het stalletje van Jan Bruin, vroeger van „Zeerust" in De Koog, die haar de volgende dag een stapeltje bracht in de winkel van familie Bakker, waar ze uit mocht kiezen. Wie schetst hun verbazing toen daartussen een kaart werd gevonden die haar Ne derlandse opa had gestuurd toen hij in 1913 met een vriend werk zocht als horlogemaker in Zwitserland! In 1914 was opa teruggekeerd naar Texel als matroos en in 1917 stichtte hij een zaak als horloge maker. De kaart was gericht aan een kennis in Tilburg, des te merkwaardiger is het dat de an sicht uiteindelijk toch weer op Texel is terechtgekomen en nu door het meisje zondag weer mee naar Zwitserland zal worden genomen. De jongste dochter van de horlo gemaker trouwde met een Zwitser en dat zijn de ouders van het nu 15-jarige meisje. Rense Rus een opslag onder ,.zijn" nationale vlag. Drukwerk is duur. Een jonge vere niging die een clubblad wil uitge ven zal dat dan ook meestal sten- cillen of gebruik maken van een ander goedkoop reproduktie- systeem. Dat gold ook voor de ac tieve Historische Vereniging Texel, die de eerste drie nummers van haar verenigingsorgaan in stencil- werk uitvoerde, maar nu toch is overgestapt op echt drukwerk. Dat ziet er uiteraard veel mooier uit. Vooral de foto's en tekeningen bij de diverse artikelen komen schitte rend tot hun recht. Het verenigingsorgaan is nu in een keer een volwassen blad geworden, dat waarschijnlijk nog vlotter zijn weg naar het publiek zal vinden. Want het blad komt niet alleen in handen van de verenigingsleden, maar is ook te koop voor andere geïnteresseerden. De ,,dure" aanpak is mogelijk gewor den door nauwe samenwerking met uitgeverij/drukkerij Langeveld en De Rooy, die ter gelegenheid van haar honderdjarig bestaan een aardig ge baar wilde maken en het blad nu on der zeer aantrekkelijke kondities in druk uitvoert. Als tegenprestatie staat de Historische Vereniging toe dat Lan geveld en de Rooy historische artikelen die zich daarvoor lenen overneemt in het blad Texeltoerist. De eigen verant woordelijkheid van de redaktie van het historische blad wordt daardoor niet aangetast. Het nu uitgekomen gedrukte nummer heeft een originele omslag gekregen, ontworpen door een vakman: Jan Paul Reij. De leden van de historische vere niging zijn ook in de gelegenheid ge weest suggesties te doen voor de om slag maar van hun inzendingen is geen gebruik gemaakt. Net als de eerste drie nummers van het blad is de inhoud ook nu afwisse lend en interessant. Een vrij uitvoerig artikel is er over de Texelse walvisvaar der Jacob Bremer (1733-1799), ge schreven door drs. J. T. Bremer, rector van de Rijksscholengemeenschap in Enkhuizen. In het verhaal wordt de be tekenis van de walvisvaart geschetst, de betrokkenheid van de Texelaars en met de ongebruikelijke combinatie werd proefgedraaid, moest van dit voornemen worden afgestapt. De paarden werden in hoge mate onrustig van het geratel van de rupsen. Hele maal origineel is de aanspanning overi gens toch al niet: de Joan Hodshon, die in 1935 op Texel werd gestatio neerd, werd nimmer met paarden naar het strand gebracht. Dat gebeurde op rails. Op Texel is het zeker veertig jaar geleden dat reddingboten (andere dus) door paarden werden voortgetrokken. Op Ameland hield het gebruik langer stand. Ook toen aan het eind van de jaren zeventig het hele span paarden in de golven verdween, werd de methode niet gemoderniseerd. Opnieuw werden paarden voor de zware klus getraind. Sinds enige tijd is het alleen nog een toeristische attractie. Voor de show wordt ook de kleding aangepast, af komstig van een museum uit Amster dam. Het landbouwnummer is om half vijf het laatste wedstrijdonderdeel, waarna commentatrice Renske van den Tempel twintig minuten later iedereen wel thuis kan wensen. het gevaarlijke en wisselvallige karakter van deze bedrijvigheid. Verder in dit nummer een artikeltje over de Texel- berg in Noord-ltalië met de aankondi ging om in een volgend nummer uit gebreid terug te komen op de vele mogelijke verklaringen van de naam Texel". Van de hand van voorzitter G. A. Os kam een artikel over het Texelse wa pen en de Texelse vlag. Het komt erop neer dat het gemeenteraadsbesluit van 1964 tot vaststelling van de Texelse vlag geheel overbodig is geweest. Uit de Texelse Courant uit 1930 is een arti kel in Texels dialect overgenomen. Het gaat over eieren zoeken oftewel ,,ei- soeke". Ook in dialect is het verhaal „De landmeter en het hondje van Pa cha" van G. J. Logman. Verder wordt melding gemaakt van reakties op de Tesselse „skeurklender" van Gelein Jansen met een verhandeling over al lerlei scheld- en bijnamen voor de in woners van de diverse Texelse dorpen. Interessant is het verhaal van C. J. Rey over de eerste vliegdemonstraties die op Texel werden gegeven, met de beschrijving van de ,,Air Show", die tijdens de kermisdagen van 1911 werd gehouden op een stuk land achter de algemene begraafplaats. Het werd een halve mislukking want het demonstre rende toestel kwam scheef neer en brak een ,,vin". Een nieuw exemplaar was niet krachtig genoeg om het toestel opnieuw te laten opstijgen. Bo vendien waren slechts 150 kaarten ver kocht; de meeste Texelaars hadden de demonstratie gratis gezien. Veel van de artikelen die in het blad van de Historische Vereniging een plaatsje vinden, zijn op Texel betrek king hebbende stukken die al eerder gepubliceerd werden. Dat geldt ook voor het verhaal over het gouden jubi leum van de deli-koetsier Jan Kalis, geschreven door J. Daalder Dzn. en verschenen in het blad „Eigen Haard" van 12 juli 1913. Het blad van de Historische Vereniging is te koop bij de boekhandels voor f3,50. De gebroeders Rus uit Schagen zijn in kringen van tennisclub Deuce inmid dels een begrip. Al jaren zijn Rense, Ton en Ad vaste klant bij de toenooien van de Texelse dub. Ook op het Tes- seltoernooi dat deze week wordt afge werkt, ontbreken ze niet. Om te laten blijken dat zoveel trouw op prijs wordt gesteld, had de organisatie een verras sing in petto. Toen Rense Rus dinsdagavond voor een enkelspelpartij de baan opging, werd de Deuce-vlag gestreken en maakte plaats voor een andere vlag: een rode met hamer en sikkel.Overigens had het toernooi toch al een internationaal tintje, want naastRussen" prijken ook Duitsers en Zwitsers op de deelnemerslijst. Ook hun nationale vlaggen hingen te wap peren. Het toernooi verloopt voorspoe dig. De 145 deelnemers lieten door gaans spel van goede kwaliteit zien. Zaterdag worden de dertig halve fina lepartijen afgewerkt, zondag gevolgd door de finales.

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 5