ADERIE IN DE KOOG: proberen het commerciële rakter terug te dringen" Zeilwedstrijd bij paal 33 Toertocht voor fietsers Geen boycot Zuid-Afrika Geen verrassingen bij Koger crossloop ƒ12.000— voor speelmateriaal 17 JULI 1987 TEXELSE COURANT Oliebollen en Zuid-Afrika Braderie om van de opbrengst weer nieuwe materialen te kunnen kopen, waarmee ze in de winter weer nieuwe poppen maakt. Een winstoogmerk zit er niet achter. „Gewoon leuk wat te doen te hebben", aldus de poppenmaakster. Keizerskroon Een drukte van belang was het in een grote wagen ernaast. Bakken met bloembollen werden uitgeladen en op tafels gezet. De man achter deze kraam was Theo Kooiman van bollen- bedrijf De Razende Bol. „We staan al enkele jaren iedere keer op de Brade rie. De lelies die wij altijd verkopen zijn de zg. „Keizerskronen", die telen we ook zelf. Behalve de verkoop van bol len hebben we bij onze stek aan de Pelikaanweg een hele kraam ingericht met oud gereedschap, oude machines, schoppen, zeven, een heel oude plant- machine nog, het is eigenlijk een soort oudheidskamertje! Op de Braderie wordt de tulp het meest verkocht, dat zit 'm ook wat in de prijs. We hebben opvallend veel Duitse kopers. De Ne derlanders worden bij iedere markt zo wat onder de bollen begraven. Op het ogenblik zijn we eigenlijk nog een beetje „invalide", want de meeste bol len zitten nog in de grond. Er zijn bij voorbeeld nog maar een paar tulpen gerooid en die moeten eerst nog wat opdrogen. Over een paar weken gaat het écht gebeuren, dan staan we op de Braderie met tafels vól. Dan moet je ook echt stoppen, want anders we ten de mensen gewoon niet meer wat ze moeten kopen. Wij werken niet met speciale lage marktprijzen voor de bra derie. Dat wordt wel vaak gedaan, maar dan is het vaak zo dat het meeste bloeit of er komt maar een klein bloemetje in, nee daar beginnen wij niet aan. Als we in de zomermaan den op de Braderie staan, staat het bedrijf stil en dus ook de winkel daar. Maar de mensen, die we hier spreken zien we bijna allemaal daar weer te rug, dus de Braderie trekt wel mensen voor ons de rest van de week. Ze kun nen bijvoorbeeld dan de laatste dag van hun vakantie bollen komen halen. Het is niet zo dat ze nu meteen moe ten kopen omdat we ze anders niet meer hebben. Doe maar rustig aan en Op een markt mogen oliebollen niet ontbreken en dat deden ze dan ook niet, maar ze kwamen wel uit een on verwachte hoek: de Kontaktgroep Zuid-Afrika verkocht ze ten bate van gemeente Sovenga in Zuid-Afrika. „We wisselen elkaar af", aldus een woordvoerster. „We zijn in totaal met tien mensen. Ook zijn we wel op de folklore en op de markt in Den Burg. Deze zomer staan we op alle markten, maar of dat steeds met oliebollen ge beurt, hangt af of het aanslaat. We zitten ook met koffie en cake in De Schuilhut, achter de kerk en daar kun nen mensen informatiemateriaal krij gen. We kunnen dus de geïnteresseer de oliebollenkopers doorsturen, zo van: ga daar maar even kijken". Poppen gevuld met echte schapewol, waren gemaakt door Birgit Schahidi uit De Koog. Zij verkocht ze op de bussen schoonmaakte. Dat vond ik wel toepasselijk, want ik beschilder melkbussen. Ik heb het schort nu trouwens niet aan, want het is wel erg warm. Nee, je kunt moeilijk zesduizend gulden gaan uitgeven aan een kostuum". Meezingen Op het pleintje verzamelde zich een schare kinderen voor de wagen van Alice jeugdvariété. Ze werden bezig gehouden met meezingers als het „Meneer Kaktuslied" en andere popu laire liederen. Een in boerenkiel gesto ken man bediende een prachtig onder houden ouderwetse, met de voet aan gedreven scharensliep. Veel te slijpen viel er niet, daar de mensen er niet te voren op waren geattendeerd dat ze slijpwaar konden brengen... Ernaast bracht zelfgemaakte limonade verfrissing, geschonken bij de kraam van het kleinschalige fruitverwerkings- bedrijf „It Brouwers-hüske" uit Wijnje- woude. Ook was zelfgemaakte jam te proeven. Samen met de scharensliep was dit een eenmalige activiteit, vol gende week ter afwisseling vervangen door twee andere ambachtelijke kramen. „Tiffany glas- en loodsierkunst" uit Zaandam had een echte primeur: glas versmelting. Deze techniek is populair in Amerika, maar in Nederland nog niet in zwang. Tijdens de Braderie werden voor het eerst oorbellen en broches getoond van deze techniek. Voor het procédé is een computer gestuurde oven nodig. De opbrengst van de kraam van kant- kloswerk en patchwork van mevrouw Van der Werf komt ten dele ten goede aan Scouting Texel. Er lag ook een fo toboek van haar werk, met onder an dere een afbeelding van de fraaie pop die zij heeft gemaakt voor de ten toonstelling „Mens en omgeving", nu te zien in het raadhuis. Twee jeugdige dametjes verkochten schelpen en één van de twee, Maartje Kamphuis, speelde blokfluit. Leden van de reddingsbrigade met één van hun boten stonden zichzelf te promoten. Organisatie Eén der organisatoren is Ben Kamper- je komt maar in het laatst van je week, zeggen we dan", aldus bollen- man Kooiman. Hindeloopen „We hebben vroeger altijd op markten gestaan", aldus de eigenaresse van 't Broderietje uit Den Burg, opvallend genoeg ook vertegenwoordigd in De Koog. „Het is leuk om het nu weer even te doen. En dan dat prachtige weer erbij...." Achter een kraam met Hindelooper schilderwerk stond een vrouwtje in klederdracht. Lia de Jong heette ze en ze kwam uit Poppingawier in Fries land. Elke week komt zij speciaal voor de Braderie naar Texel. „Ik vind het enig. Alles maak ik zelf wat hier staat. Niets komt in andere handen. Ik moet me een ongeluk werken, want ik ga meer braderieën af en als je dan wat verkoopt, gaat het hard. Ik maak het meeste terwijl ik hier zit. Die kleder dracht, die ik draag heb ik zelf ge maakt. Dat kwam zó: ik moest ergens staan in klederdracht en vroeg hoe an dere standhouders eraan kwamen. Dat spul bleek verschrikkelijk duur te zijn. Toen zag ik iemand die het zelf had nagemaakt en dat heb ik ook gedaan. Dit is de dracht van een boerenmeisje van rond 1900, die zó gekleed melk man, voorzitter van De Koog Promo tion. Hij vertelde dat volgend jaar het tienjarig jubileum van de braderie De Koog wordt gevierd. „We werken altijd met dertig tot vijfendertig kramen, maar dat zijn er nu al vijftig, waardoor we nu het hele dorpsplein benutten. Standhouders willen graag hier staan en nemen vaak zelf contact met ons op of er een plaatsje voor ze is. We proberen afwisseling in de oude am bachten te houden. Via de organisatie Oude Ambachten West-Friesland krij gen we een lijst en kiezen we mensen uit. Enkelen ervan, zoals de Hindeloo per schilderes en de kaarsenmaker staan er elke week, maar we proberen iedere keer twee nieuwe te hebben voor de afwisseling. Om de week zijn de kindershows Alices jeugdvariété en het Leids poppentheater. Zij passen hun programma aan aan het aantal kinderen en hun reacties. De Kop van Jut, traditioneel van café De Kuip, was even in de revisie, maar zal vanaf vol gende week weer worden ingezet. Er is veel animo voor de Braderie en De Koog oefent dinsdags een sterke zuig kracht uit op de rest van Texel. Veel toeristen komen erop af. Het program ma overdag is gericht op de kinderen en vanaf vijf uur komen de ouderen aan bod. Dan begint de NlOZ-band te Jat te maken heeft met koper, scheepvaart en duikhistorie in de verzameling van Ger Bongars. t dinsdag is weer braderie in De Koog. Een uitgebreid pro- ma belooft iedere week veel spektakel, van oude ambachten larionettenparade, van straatmuzikanten tot Kop van Jut. De achtingen worden niet helemaal waargemaakt, want het beeld It voornamelijk bepaald door kraampjes met inventaris die in ihterliggende winkel óók is te krijgen. Het toch wel talrijke pu- ondanks het strandweer afgelopen dinsdagen, leek het ech- >lerminst een bezwaar te vinden en de reacties waren unaniem ief. Eén van de eerste braderieën in vogelvlucht. sen uur of vier, half vijf ver- tik niet veel mensen, maar :omen ze van het strand af Dorpsstraat en dan wordt el druk", aldus Gert Coevert ils altijd op z'n folklorebest ed, vergezeld van een in kle- scht gestoken dame een beheerde van de slijterij van langeveld. met allemaal Texel- coholica. de Braderie al jaren achter el- Onze stand blijft steeds hetzelfde, vdit jaar is een speciale fles wijn: noires van Texel". De wijn is ge- <1 naar de vaarders van de idische compagnie, die hier op ie lagen voor ze de reis onderna- De fles is het bewaren waard, raakt het tot een aardig souvenir'. It Coevert. „Ik denk dat het de van het seizoen lekker druk zal in, zeker als het mooie weer aan- t. Waar mensen zijn willen men neten" kledingkraampjes maakten als ge lijk deel uit van de Braderie. Bar leerekuil met hun populaire shirts fflingpakken, Mantje met aan szijden van de straat T-shirts en iters, een grote kraam met (kin- ieding bij de nieuwe uitgebreide s Boetiek en kleding van Tiffany Voor het Chinees restaurant leen kaarsenmaker. Naast de ge le witte kaarsen toonde hij ook en kele mooie proeven van bekwaamheid: allerlei kleuren door elkaar of witte kaarsen ingelegd met droogbloemen. Mooier om neer te zetten dan werke lijk op te branden. Uit de toon vallend was het hoekje van zijn stand dat was ingericht met oorbellen en broches. Ook heus mooi, maar het benadrukte eens te meer het werkelijke gezicht van de braderie: de commercie. Minder eetkraampjes Het aantal eetkraampjes was dit jaar kleiner dan in voorgaande jaren. Bij Bakkerij Timmer werden warme appel beignets verkocht en lekker uitziende broodjes. Even verderop bij Café Bre men drong de zoete geur van versge bakken wafels de neuzen van de voor bij slenterende menigte binnen. De wafels werden verhandeld met warme kersen en slagroom. Een barbecue bij de slagersstand vond gretig aftrek on der de liefhebbers van een hartige hap, evenals de haring en makreel in een andere kraam. Wie de moeite nam in vanaf de Badweg de hele Dorpsstraat door te slenteren, kon zich aan het eind te goed doen aan poffertjes en hamburgers. Hongerige toeristen moesten De Pollepel dinsdagmiddag geruime tijd links laten liggen, waar een jongedame lijdzaam stond te wachten in haar stand. Het was al half vier en het beslag voor de crêpes (dunne pannekoekjes) die zij zou bak ken en verkopen was nog niet klaar... Natuurlijk ontbrak op zo'n zonnige dag ook een ijstent niet en veel mensen genoten van zo'n inwendige afkoeling. Al met al hoefde men dus zeker niet van de honger om te komen, al viel er dan wat minder te snaaien dan voorheen. Privécollectie Ger Bongers van café De Jutter liet zich van een andere zijde zien. Hij had een deel van zijn privécollectie koperen scheepsvoorwerpen naar buiten ge sjouwd. „Ik ben een verzamelaar van dit materiaal. Alles heeft iets te maken met koper, scheepvaart en duik historie. Het café staat inmiddels vol en datgene dat ik dubbel heb probeer ik aan de man te brengen. De op brengst steek ik weer in mijn verzame ling door nieuwe dingen te kopen die ik nog niet heb. Het is het tweede jaar dat ik hier sta met dit spul. Ik ga één keer per week op pad en loop ik iets tegen het lijf, dan neem ik het mee. Het komt overal vandaan, van Enge land tot België. Duitsland, noem maar op. Vaak vind ik wel iets bij scheepssloperijen of via een tip bij par ticulieren. Het verkoopt op zo'n brade rie niet makkelijk, het is vrij duur in aanschaf en dus niet voor iedereen weggelegd. In vergelijking met vorig jaar vind ik het erg rustig. Ik denk dat de drukte pas volgende week op gang komt. En ook is het nu meer weer om naar strand te gaan dan voor kraam pjes kijken". Krullen en brillen Zowel Lenie van 't Noordende als Frans Voskuil tekenden, zoals aange kondigd op raamposters, portretten ter plaatse. Veel animo hiervoor was er nog niet. „Vanaf de eerste Braderie draai ik al mee", aldus tekenaar Vos kuil. „Het is ieder jaar hetzelfde stra mien. Ik ga meer Texelse markten af, maar de Braderie is het meest interes sant wat de tijd betreft. Bijvoorbeeld in De Cocksdorp en Den Hoorn is het alleen 's avonds en dat is eigenlijk te kort. Ik doe ongeveer twintig minuten over een portret, als ze krullen en bril len hebben duurt het wat langer. Vori ge week was de eerste Braderie van het seizoen erg tam. Ik miste het bandje dat door de straat marcheert. Ze hebben ergens zitten spelen of zo, maar een paar jaar terug hadden we die Texelse dixieland- toestand en dat paste er prima bij. Vo rige week hadden we schitterend braderie-weer, nu is het weer wat meer strandweer, maar de eerste week van juli is over het algemeen niet zo druk". Een jeugdig straatmuzikantje. PAGINA 7 spelen en vanaf half acht zit de boe- renkapel op de podiumwagen. We pro beren het commerciële karakter wel wat terug te dringen, maar dat lukt nog niet helemaal. Wel zijn er dit jaar minder eettentjes, zodat het al meer het karakter van een echte braderie krijgt in plaats van een vreetfeest. Ik heb vooral veel bewondering voor marktmeester Klaas Pijper. Geheel vrij willig zorgt hij ervoor dat alles in kan nen en kruiken komt. Hij wijst de mensen hun plaatsen, verhelpt klach ten en zorgt dat alles soepel verloopt. Daar neem ik mijn petje voor af". De derde clubwedstrijd van de Cocks- dorper Kustzeilvereniging die zondag wordt gehouden bij paal 33, begint om 10.30 uur. De briefing is een half uur ervoor in het clubgebouw. Na afloop is voor de CKZ-leden een barbecue. De Toerclub Taxi 2000 houdt zondag een toertocht. De afstanden zijn 30 km en 60 km. Er kan worden gestart bij het clubgebouw van Toerclub Taxi 2000 in de Warmoesstraat te Den Burg. De starttijd is van 10.00 tot 14.00 uur Het inschrijfgeld geldt als al le voorgaande ritten. In de raadsvergadering van mei had Peter Bakker (PSP) gevraagd of het mogelijk is dat de gemeente bedrijven op Texel die contacten hebben met Zuid-Afrika, weert bij gemeentelijke opdrachten. Maar uit jurisprudentie is gebleken dat het wettelijk niet mogelijk is be drijven met connecties in Zuid- Afrika te boycotten. Daarom heeft het ook geen zin om te inventarise ren welke bedrijven contacten on derhouden met dat land. Bakker was het niet eens met dat besluit, zo bleek dinsdag in de raads vergadering. Het uitsluiten van onder nemingen die handelen met Zuid- Afrika is strijdig met de grondwet, maar het zou ook anders kunnen. De betrokken onderneming zou bij offertes een verzoek kunnen krijgen in de trant van: „Als u handel drijft met Zuid- Afrika verzoeken wij u niet op de of ferte te reageren". Volgens de burgemeester was ook dat strijdig met de grondwet, maar Bakker constateerde dat het college gewoon de politieke wil niet heeft om een der gelijk gebaar te maken. Onder prima weersomstandigheden werd in De Koog de vijfde crossloop gehouden. Voor 206 deelnemers begon hun loop over de 154, 4 en 8 km. Er waren deze keer geen verrassende winnaars. Zondagavond half acht kan er weer gestart worden. Ook wandelaars kun nen deelnemen en kunnen dan door middel van een routebeschrijving het parcours lopen. Uitslagen: Mini-jeugd, 1% km: D. Dijkstra 6-00 min., M. Kehman 6.05, H. Schober 6.09. Jeugd, 4 km: J. W Kraay 18.22 min., A. Vië- tor 19.01, C. Knip 19.03. Recreanten, 4 km: A. Brouwer 15.54 min., M Boertien 16.06, C. Bohn 16.44. Dames, 4 km: M. Snaterse 20.16 min., T. v.d. Berg 20.29, I. van Lubek 20.47 Heren, 8 km: M Goënga 27.45 /nin., T. Fran- chimon 28.13, R. Daalder 29 11. Heren veteranen, 8 km I. Bouwmeester 30.30 min K Bohn 30.46, L. van Vliet 31.04. De CVO-school te Den Burg krijgt 712.000,— voor de inrichting van een speellokaal. Het verzoek geld hiervoor beschikbaar te stellen da teert al van vorig jaar augustus. In oktober '86 achtte de raad het ge vraagde materiaal noodzakelijk voor het verantwoorde gebruik van het speellokaal en werd het ministerie van onderwijs en wetenschappen verzocht over de brug te komen. In december wees staatssecretaris Ginjaar-Maas echter het verzoek af. Het bestuur van de CVO-school tekende kroonberoep aan. Na overleg tussen het school bestuur en het departement was de staatssecretaris in april dit jaar toch bereid de gevraagde voorzieningen te bekostigen, maar tot een bedrag van 712.000,— en onder de voorwaarde dat het Kroonberoep zou worden ingetrok ken. In juni bleek echter maar 710.000,— in plaats van de toegezegde 712.000,— te komen. Hernieuwd over leg heeft echter geleid tot correctie en nu krijgt de CVO-school alsnog de be schikking over 712.000— voor de in richting van het speellokaal.

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 7