RST verloor twee miljoen aan horeca-avonturen Zadelrob „Arie" naar IJsland Geen ongelukken bij glibberige Tally-ho Stichting is nu weer gezond LET OP ACHTUNG ATTENTION A.P.V. TEXEL Steen door ruit Meisje onwel Vat gevonden Bromfietsers reden in op wandelaars PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 28 JU^SP Samen groot. De Recreatiestichting verwacht dit jaar een winst van f419.770,—. Dat is een enorm veel beter bedrijfsresultaat dan in 1986 toen een winst van 7134.579— werd gemaakt. In 1985 had de RST nog een verlies van 733.052,—. De veel betere winstpositie heeft te maken met het afstoten van de verliesgevende appartementenho tels en andere horeca-objekten en de overdracht van het eveneens verliesgevende zwembad aan de gemeente. De horeca-avonturen" hebben de RST uiteindelijk zo'n twee miljoen gulden gekost, aldus werd meegedeeld in de vergade ring van de raadscommissie voor financieel, economisch en tech nisch beleid. De RST-begroting voor 1987 kwam daar ter sprake omdat deze begroting tegenwoor dig aan de gemeenteraad ter goed keuring moet worden voorgelegd en niet meer aan de provincie. De RST houdt zich nu uitsluitend be zig met het exploiteren van haar vier kampeerterreinen. De beste resultaten worden verwacht van camping Ko- gerstrand, waarvan dit jaar f357.568,— winst wordt verwacht. Loodsmans duin, dat de afgelopen twee jaar nog verliezen gaf van resp. f64.409,— en f25.136,- belooft f97.780,- op te le veren. Nadelige saldi van resp. f31.173,— en f4405,— zijn geraamd voor de kleinere campings Om de Noord en De Shelter. De RST gebruikt de winst voor verdere verbeteringen van de kampeerterrei nen, waar kwaliteitsverbetering hard nodig was. Op Loodsmansduin en Ko- gerstrand wordt momenteel voor drie miljoen geïnvesteerd. Geconcludeerd kan worden dat de RST weer gezond is", aldus B en W, die de gemeenteraad dan ook advise ren de begroting goed te keuren. Vragen De raadscommissie stemde daar don derdagavond echter nog niet mee in omdat bij het doornemen van de be groting enige vraagtekens waren gere zen. Het wekte bijvoorbeeld verbazing dat de RST deze zomer een hoger aantal overnachtingen verwacht dan vorig jaar „dit naar aanleiding van het als gevolg van de goede zomer 1986 in dat jaar behaalde financiële resultaat". Gerbrand Poster van Texels Belang zei de logica van deze redenering niet in Verboden in uw voertuig te verblijven tussen 23.00 uur en 07.00 uur Prohibited to remain in your vehicle between 23.00 hours and 07.00 hours Verboten sich in Ihrem Wagen aufzuhalten zwischen 23.00 Ubr und 07.00 Uhr Defense de séjourner dans votre véhkule entre 23.00 heures et 07.00 heures Hat bord dat een eind moet maken aan het houden van nachtverblijf in campers en andere auto's buiten de daarvoor aangewezen kampeerterreinen. De borden zijn vorige week geplaatst op parkeerterreinen bij de strandslagen en andere plaatsen wear in het verleden vaak campers werden neergezet. llvi lan sati te zien en meende dat het nog vraag is of er meer kampeeroJ tingen zullen komen. Op ditmon ligt het aantal overnachtingen achter bij de stand van vorig jjj, dezelfde datum. Wethouder Ki^! nendregt zei daarop dat de acht is te wijten aan de veel minder t vakantiespreiding en verwachtte snel toenemende drukte, waaraf achterstand wordt ingehaald, Eelman-van der Kooi zei dat dels strijdig met haar statuten handel, zo laat met de begroting te komS! Het seizoen zit er al voor de her, Ook de rekening van het vorioe,» te laat. tl< Peter Bakker wilde weten of het flict dat de RST met de gemeens heeft over de betaling van planonAerS kelingskosten voor het artikel f in De Koog al is opgelost. Het gaj om ongeveer zeven ton. Barende zei het probleem voor een groot d wordt opgelost als de 144 appanïn il ten bij de Nikadel zijn gebouwd- deel van de planontwikkelingskoi worden daaraan toegerekend. resterende bedrag moet betalen, onder meer af van de vraag of zelf het initiatief nam voor de pi voor het artikel 11-gebied of dat. stichting handelde in opdracht v» gemeente. De gunstige resultaten die de R$i jaar verwacht, hebben ook te mj| er met nieuwe tarieven (van f2,05 f2,50). Er is echter ook sprake va verhoging van bepaalde kostenpa Zo werd de exploitatie van Om dt Noord reëler geraamd door f36,5 méér rentekosten toe te rekenen t ï"he verband met de toename van del lltid waarde van de investeringen. Oë jaarlijkse bijdrage van anderhalve, W voor de stichting WV Texelprom: !rlif een nieuwe kostenpost. De exploitatiereserve van de RST droeg per 1 januari j.l. f2,8 miljoe Grond is wèle „e Naar aanleiding van het ingezoné stuk van de werkgroep Landschet zorg Texel in de Texelse Courant meerde Peter Bakker (PSP) hoek zit met de aard van de grond, va mee de vuilnisbelt wordt afged dat nu werkelijk „arme" grond het afvalgrond die van de provinó ls,el best op de vuilnisbelt mag worde gooid als daar maar later de voorg schreven meter echte arme grond ,aal venop komt. Als dat laatste het o is, is het volkomen zinloos om dt de gemeente gekochte grond uit jachthaven op de belt te storten. ei houder Barendregt en ambtenaar! Plug van gemeentewerken benadr ten echter dat de havengrond wel gelijk door de provincie als armee sJe is aangemerkt die „meetelt" voor totale hoeveelheid grond waarmee stortplaats moet worden afgedekt belt zal met een halve meter have '*.n grond worden afgedekt; later kont daar nog een halve meter gewone duingrond op, waarschijnlijk afkon uit de directe omgeving waar grort °9 verlaging zal worden uitgevoerd. Bakker maakte voorts melding van teroverlast in De Mars. Bij diverse ningen van Schilpbanck en Buyten lopen af en toe de toiletten en wa bakken niet door. Gemeentewerker er telkens vlot bij om de zaak te v helpen, maar de fundamentele oor 10P van het probleem is daarmee niet, de wereld. Het is onduidelijk wieti antwoordelijk is: de gemeente ofd J. woningbouwvereniging. Ambten*" Plug zei niets van het probleem t!L ten en was verbaasd. De rioleringi ™ei dit deel van Den Burg, volgens lis !e 2 systeem van gescheiden stelsels, J j** perfect moeten werken. Hij beloofd jjjjj onderzoek en nadere informatie. ZK ire lis df irhr wan urve vrij tei vei d o be; d vi nde leid d dt duk log- gsw Ikko an ior c tien. n vc BtSt «de jte falsi bil i «kki ipt su ;me •eter Ie d< Fietsptpe I Er is een grote kans dat dit jaar nanciering rondkomt van het fietst®' langs de strandweg naar paal 28, n 1 kreeg Erna Eelman (VVD) desgevra te horen. En om de fietspaden melpot en Hoornderweg te kunne» verwezenlijken zijn verkeerstellingen nodig, die inmiddels zijn begonnen- Henk Beumkes informeerde wanne nu eindelijk de borden zullen words geplaatst op parkeerterreinen e.d. c» het publiek erop te wijzen dat het pen in campers e.d. daar is verbod? Hij werd op zijn wenken bediend, meegedeeld kon worden dat de bot den juist zijn geplaatst, dus vlak vod de top van het kampeerseizoen Beumkes drong ook aan op intense controle op de inning van toeristenbe lasting door logiesverstrekkers. Hij vroeg in het bijzonder aandacht do»1 de vele niet geregistreerde (illegale) kampeerplaatsen, die er tegenwood' op Texel zijn. Zijn de exploitanten daarvan ook toeristenbelasting ver schuldigd? Peter Bakker vroeg of l*; mogelijk is een „naheffing" optel? gen als de gemeente een illegale ca" van opspoort. Volgens Gerbrand Poster (Texels Be lang) zijn de ambtenaren van de ge meente onlangs in de gelegenheid gesteld om gevonden voorwerpen in de loop van de tijd bij de politie'1 bezorgd, te kopen. Poster vond het merkwaardig, dat „gewone burgers niet de mogelijkheid hebben gekrege1 om in te schrijven. Bij een 49-jarige man uit OudescW' werd in de nacht van zaterdag op® dag een steen door de ruit Een cafébezoeker waarschuwde zon dag patrouillerende agenten dat voor bar De Beerekuil in De Koog en meisje op de grond lag dat veel pijn leek te hebben. Het betrof een 18-jarig meisje uit Putten. De politie bracht haar naar haar campingbed op Loodsmansduin, waar zij zich al snel beter voelde. De strandwacht waarschuwde de poli tie zondag dat tussen paal 20 en 21 een stalen vat met een inhoud van 203 liter lag. De politie ontdekte dat er al leen een restje olie met water inzat en heeft het ter vernietiging naar gemeen tewerken gebracht. veel onschuldige valpartijen tot gevolg had. Anja Karch met haar eigen pony Erpurr werd hier de dupe van. Zij kwam als eerste over de streep, maar deed zich zo'n pijn door de valpartij dat zij opgaf. Met z'n drieën tegelijk en later bij de groteren met z'n tweeën tegelijk ging men van start en iedere winnaar kwam een ronde verder. Daniëlle Dubbeldam met de kleine schetlander Scooby stal de harten van de toeschouwers. Het was aandoenlijk te zien hoe zij het kleine paardje liet lopen. Ze won daarmee de poedelprijs: een zak voer. De eerste prijs in de ru briek kleine pony's was voor Anita van der Ruit met Cindy. In de rubriek grote pony's wist, al me nigmaal winaresses van een Tally-ho rubriek Collette Kikkert met de fjord Patric, de zege te behalen, bij de paar den was dit de Duitse Iris Tyroff met Sultan. Door de drie winnaressen van de verschillende rubrieken werd een dagkampioenschap verreden, dat werd gewonnen door de kleinste: Anita van der Ruit met Cindy. Geen ronde deze keer waarbij mensen uit het publiek werden gehaald om hun kunnen op de blote paardenrug te vertonen. Ook de rubriek waarbij met paarden aan de hand vanaf een paar denrug werd gestreden was er niet, mede om het niet te laat te maken op het glibberige grasveld, ondanks de vele valpartijen deden zich geen noe menswaardige ongelukken voor. Uitslagen: Kleine pony's: 1. Anita van der Ruit met Cindy; 2. Melanie Karch met Isabel; 3. Elke Peters met Hanko en Poedelprijs: Daniëlle Dubbeldam met Scooby. Grote pony's: 1. Colette Kikkert met Patric; 2 Denny van Rooyen met Vince; 3. Chaira Ament met Brinstone en Poedelpijsd Siny Feensstra met Mistral. Paarden: 1. Iris Tyroff met Sultan; 2 Alice Kikkert met Freya. 3. Marijke Brands met Twickels en Poe delprijs: Cara Wirsing met Romeo. Dagkampioenschap: 1. Anita van der Ruit met Cindy; 2 Colette Kik kert met Patric en 3. Iris Tyroff met Sultan. Keerpunt om een kegel, terwijl de buurvrouw ai in volle vaart naar de finish stormt, dat va/t niet mee. Met vereende krachten wordt Arie in zijn reiskist geholpen De zadelrob „Arie", genoemd naar zijn vinder Arie Dijker, is vrijdag op reis gegaan naar Pieterburen en vervolgens met twee soortgenoten per vliegtuig vanaf Eelde naar IJs land vervoerd. Lenie van 't Hart van zeehondenopvang Pieterburen is daar om ze op te vangen en zal ze begeleiden als ze per schip tien mijl uit de kust worden vrijgelaten. Op 2 maart was Arie Dijker aan het jutten op de Hors bij paal 8. Hij zag een zeehond liggen, maar ging er niet naar toe: „Ik zag het koppie op en neer gaan, en ik dacht dat hij uit zich zelf wel weer weg zou gaan. Dat deed hij niet en toen heb ik naar de zeehon denopvang Texel gebeld", aldus Dijker, die was uitgenodigd zijn naamgenoot vrijdag te komen uitzwaaien. Wiebe Sietsma weet nog precies wat er ge beurde na het telefoontje van Dijker. „Ik dacht dat het een van de grote zeehonden van de Razende Bol was, maar we gingen er toch opaf. Een week ervoor hadden ze in Pieterburen een zadelrob binnengekregen. Wij za gen al gauw dat ook dit dier geen ge wone zeehond was, maar herkenden de vondeling niet meteen als ook een zadelrob. Het was namelijk een jong dier. Een volwassen zadelrob heeft een hoefijzervormig „zadel" op zijn rug, maar een jong dier nog niet. Later za gen we het wel aan de vlekken op zijn buik en aan zijn gedrag. Hij was hele maal niet agressief. Andere zeehonden beschouwen ons veel meer als een ge vaar en proberen te bijten. Deze hele maal niet. Hij was gewoon aan men sen gewend". Zadelrob „Arie" was niet ziek toen hij werd gevonden, maar wel sterk verzwakt door ondervoeding. Hij woog ongeveer dertig kilo. Zadel- robben horen thuis in de Noordelijke IJszee en Arie was uitgehongerd door de lange tocht naar Texel. Begin mei is aan het licht gekomen waarom en kele zadelrobben zich zo ver van hun vertrouwde gebied hadden gewaagd. In de Barendtszee boven Rusland Twee bromfietsers uit De Cocksdorp reden zaterdag in de Molenlaan te De Cocksdorp in op een groep voetgan gers die op weg waren naar de Krim. Eén van de bromfietsers liep een her senschudding en schaafwonden op, terwijl een 16-jarige Duitse voetganger uit Bottrop een open beenwond en schaafwonden had. Een tweede voet ganger, een 17-jarige jongen uit Eind hoven liep een voetbreuk en schaaf wonden op. De toedracht van het onge val, dat 's nachts plaatsvond, was niet helemaal duidelijk. schijnt door de industrievisserij de ha ringsoort „Lodde" op grote schaal te zijn weggevist. Zadelrobben leven al leen van Lodde en trokken door voed selgebrek zuidelijker, tot voor de kust van Noorwegen en Zweden en zelfs nog verder. In totaal zijn elf meldingen binnengekomen van zadelrobben in zuidelijke wateren waar ze dus hele maal niet thuishoren. Er was zelfs een melding uit Frankrijk, waar een dode zadelrob aanspoelde. In Pieterburen bij zeehonden „moe der" Lenie 't Hart werden twee zadel robben opgevangen, waarvan een uit Duitsland. Texelse Arie is daarheen ge bracht om met zijn twee soortgenoten door de KLM met een Fokker Friends hip vanaf vliegveld Eelde naar IJsland te worden gevlogen. De zeehonden gaan naar IJsland en niet naar Noor wegen, omdat ze daar de meeste overlevingskansen hebben gezien het voedsel. Waarom deze ondernemingl Zadelrobben zijn niet zeldzaam en de hele overtocht kost veel geld. Het zal voor de IJslanders net zo gek lijken als het voor de Texelaars zou zijn als ie mand uit Afrika veel moeite deed om hier een scholekster heen te brengen. Wiebe Sietsma ziet het anders. „Dat De eerste Tally-ho van het seizoen werd zaterdag verreden op een nat grasveld aan de koude, winderige Nikadel te De Koog. Verwacht mocht worden dat de natte bodem de paarden en pony's aan het glij den zou maken, waardoor valpartij en konden ontstaan, maar dat viel erg mee. Geen toeristenronde en ook geen paarden aan de hand de ze keer, zodat de deelnemers om 21.00 uur koud, maar wel allemaal met een herinneringsvaantje huis waarts keerden. Bij een Tally-ho moeten de deelnemers eerst een baan in stap afleggen, dan in draf en vervolgens in galop. Wie tij dens de stap in draf gaat of tijdens de draf in galop, moet voor straf een rondje draaien. Als extra moeilijkheids- dier heeft geen leven hier. Ze zijn ge bouwd voor op de ijsvelden. We zien aan deze al dat hij niet op een beton- vloer kan liggen, dat is te hard, hij moet op houten vlonders. Zijn nagels zijn ook anders dan bij de gewone zeehond, ze staan vertikaal naar bene den en de dieren kunnen zich eigenlijk heel slecht op het land voortbewegen. De gewone zeehonden en vooral de grijze hobbelen best nog wel snel, maar zadelrobben zijn heel onhandig op het land. Het zijn wel enorme zwemmers. We hebben hem in het grote bassin gehad en het was enorm, zo'n snelheid als hij ontwikkelde. Het is natuurlijk een kostbare onderne ming, maar als je met zeehondenop vang hebt te maken krijg je soms en kele bijzondere soorten uit andere ge bieden binnen. Je doet ervoor wat je kan. Ze horen hier niet en het is dus het beste ze naar hun eigen gebied te rug te brengen", aldus zeehondenman Sietsma. „En als er dan een onbeken de sponsor komt die het wil betalen, dan maken we die reis. Lenie 't Hart heeft dat allemaal geregeld. De IJslan ders zullen wel zeggen: daar heb je die gekke Hollanders, maar we doen het in het belang van het beest". Arie is in ongeveer vijf maanden dat hij nu in het zeehondenopvangcentrum Ecomare zit, aangesterkt tot ruim 60 kilo en ziet er weer florissant uit. Hij had vrijwel geen gif in zijn lichaam, want hij komt uit gebieden met schoon water, dus alleen bijvoederen was nodig om hem er weer bovenop te helpen. factor wordt gereden op ongezadelde pony's en paarden. Vooral de stap en draf zijn moeilijk, want paarden zijn van nature kuddedieren en willen het liefst achter elkaar aan. Dus als eentje een flinke voorsprong heeft, wil de rest er vlug achteraan en menigmaal kon den de soms jonge ruitertjes de dieren niet in het gewenste tempo houden. Wat ook vaak gebeurde was dat de paarden werden aangedreven maar zo snel mogelijk te stappen of te draven, dat ze een versnelling hoger gingen en dus in draf of galop vielen, wat een strafrondje opleverde. Met de stap had geen van de deelne mers moeite erop te blijven zitten. De draf gaf meer problemen. Galop ging beter, hoewel vaak op het eindpunt abrupt moest worden gestopt of een bocht moest worden gereden, wat

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 2