atte zomer geeft igrariërs problemen Méér schapen, minder koeien op landbouwdag in aardappelen door wateroverlast Eers ijzerhandel LAND BOUW Prijzen voor Graffiti-kunst FAMILIEBERICHTEN Granaat op de stoep „Doormars" kaart weer voor sporthal De éénhand haakse EG-topambtenaar verricht opening Fototoestel gestolen Geld gestolen slijpmachine ^nu ƒ278 Lag 28 JULI 1987 TEXELSE COURANT .hoeveelheden regenwater van de laatste veertien dagen n ongekend voor Texel. Normaal geproken moet Texel het deze tijd van het jaar doen met enkele millimeters L. erslag nu loopt het in de centimeters. Voordat de regen 'was het plaatselijk droog, hetgeen te zien was aan enke- lendbouwgewassen. Nu is het omgekeerde het geval, laatselijk is er zoveel water gevallen dat er rot op gaat tre- p°'2 n in aardappelen. Hooien lukt helemaal niet. mei sr zijn op meerdere percelen de itgewassen gaan legeren. Ditzelfde zien bij de graangewassen rogge, T en enkele percelen tarwe. Tij- i de eerste regen was het broeierig hetgeen allerlei schimmels de ge kheid gaf om zich sterk te doen i .A In its tstsrs d/\nl/om 05, ;evü mpci mik 36.S nen H,, .reiden. Gevolg is een donkere, Li..ar> knf rtrA uon Ho vèls zonet loeb ïdekt d of )vim orden voor rond iet gg n de uit ten, naar madnj 1 wel )org ird. 3 van 'erse uyter^ n wa rerkeü e ooi niet wie of* :en&" m te iring is hef als, aio ie. hadden een vrij goede Jj. Door de grote hoeveelheden ,we kleur op het stro van de «gewassen. Zoals altijd zal het ge brom «Ie graan en de aantasting door si schimmels een magere graan- I gaan geven bij de oogst. Reeds de regen werd er op de bladeren :omergerst een soort bladvlekken- waargenomen. De bovenste bla- verouderen snel. Onderzoek zal chi#"izen wat nu Precies de oorzaak is ami teest groei van het gras bleef redelijk maan ondanks de aanvankelijke ugte. Meerdere veehouders konden nog een tweede snede gras isten. Gras gemaaid juist voor de ligt zo hier en daar nog op het De bedoeling was om van het naaide gras hooi te maken. Regen warmte zorgde echter snel voor (verandering. Schimmels leiden tot vrij donker tot zwart produkt. De ir en de geur plus kwalitiet lipen 1 terug. Een aantal partijen zal dan verbrand worden. De melk bleef d onder de koeien, hoewel de metlste week de koeien „met vijf" bek- begonnen te vreten". Het grasland d vooral op de wat zwaardere nden trapgevoelig. Het natte gras ft meestal een wat lagere smake- neid en tevens een lagere hoeveel- droge stof per kg opgenomen [ftoïjldukt. Bijvoeren van mais of ander n(on og voer met een vrij hoge voe- mgswaarde kan ervoor zorgen dat de Ikkoeien goed op produktie blijven. Hakvruchten i aardappelen hadden over het alge- ten een vrij goede stand. Met de dappelenziekte, phytophthora, viel op Texel nog wel mee. Echte aan- tingen waren er nog niet gemeld. H was het warme weer met de re- nideaal voor een sterke uitbreiding, u 's dan ook noodzakelijk dat zodra hnd goed berijdbaar is, er voorbe- edend gespoten gaat worden tegen te ziekte. Beschermen van de aard- pelplanten blijft noodzakelijk om la- jlöo'i ®een rotte Part'ien poot- en con- mptieaardappelen te krijgen. Wel ramen de eerste berichten van ver- etsprpteknollen binnen. Dit kwam van de rcelen waar de ruggen vol gestaan bben met regenwater. De knollen 2g 1 als het ware gestikt. Ze hebben 'a en zuurstof kunnen krijgen en zijn an rotten. Natrotbacterien zorgen er in dat de knollen volledig gaan ver ten. Percelen waarin dergelijke knol voorkomen kunnen het beste het atst worden gerooid. Dit is om de zede knollen goed af te laten harden. Ie snel oogsten komen er meerdere ibpoorten voor de bacteriën. De kruid tussen en in de bieten. Naast dat dit een opbrengstderving geeft is het een slordig gezicht. Enkele uren handenarbeid zou nog veel kunnen doen veranderen. Zoals praktisch alle jaren geschreven is het erg belangrijk dat de schieters in de bieten in elk ge val worden verwijderd. Dit om bieten teelt mogelijk te laten zijn op deze per celen waar in 1987 bieten staan. Erwten De erwten hebben enorm veel stro ge maakt. Voor het gezicht is mooi, maar of ook de opbrengt zo fraai zal zijn is nog een grote vraag. Ook in dit gewas De drie klaverjasavonden van vere niging „De Doormars" voor de bouw van een nieuwe sporthal in Oudeschild, hebben f751.35 in het laadje gebracht. Gemiddeld 56 kaarters hebben daarvoor gezorgd. Vrijdagavond wordt de vierde klas- verjasavond gehouden. Vanaf acht uur worden de kaarten in dorps huis 't Skiltje geschud. Zowel Texe laars als toeristen zijn welkom. Wie geen vaste maat kan meenemen, hoeft niet weg te blijven, want de kans is groot dat de organisatie een geschikte partner weer te vinden. Het is wel vereist tijdig aanwezig te zijn. De inschrijving sluit om acht uur. Mensen die na deze tijd binnenkomen, hebben geen recht meer om mee te spelen. Clubleden worden verzocht om zoveel als mogelijk is een andere spe ler dan de gebruikelijke maat mee te nemen, met het oog op het goede doel. De kaartavonden zijn zó succes vol dat inmiddels stemmen opgaan om de zgn. „open drives" in ere te her stellen. In vroeger tijden was het dorpshuis bij deze gelegenheden wel haast te klein om alle kaarters te kun nen herbergen. heeft de regen een zeer sterk legerend gewas gegeven. Door de massa stro en blad gaat het gewas op de grond plaatselijk rotten. Ook hier krijgen schimmels en bacteriën een ideale kans om zich sterk uit te gaan brei den. Het gevolg zal zijn, vrij veel afval. Hoewel het aantal nog beperkt blijft behoeft er niets tegen te worden on dernomen. Zowel bij de granen als erwten blijft een regelmatige controle belangrijk. Evenals met graslandprodukten is het geen eenvoudige zaak om met regen achtig weer graszaad te oogsten. Bij „los" weer is het belangrijk dat het grasgewas voor de zaadoogst niet te lang in het zaad moet liggen voordat het gedorst kan worden. Iets later maaien en snel dorsen of van de stam af dorsen kan schade voorkomen. Snijmals Het gewas snijmais heeft het in het begin van 1987 erg moeilijk om tot een gewas te komen. Over het algemeen is snijmais nog erg kort. Velen vragen zich ook af of het in 1987 niet geheel mislukt. Het veel te koude weer in de maanden mei en juni heeft deze ach terstand veroorzaakt. Een klein deel van de achterstand is ingehaald tijdens de warme dagen van juli. Nu hangt het van het weer af in augustus en september of snijmais nog tot een redelijke opbrengst kan komen. Meestal valt het achteraf mee, dus wie weet zal dat ook in 1987 het geval zijn. rb08j is nog te zwak en laat zich ge- istenk :i 11661 van de onkruiden te bestrij- staat er erg veel on- Een vakman werkt met Bosch! Bosch type 1348.7. deze keuring hebben ingezonden, grij pen hiermee voor het eerst de moge lijkheid aan om zich te presenteren op Texel buiten de jaarlijkse schapenfok- veedag in september om. Voorts heb ben de tien inzenders elk een lam voor de slacht beschikbaar gesteld. Deze lammeren, geboren in 1987, dingen mee in een karkassenwedstrijd. Tijdens de landbouwdag wordt de uitslag be kend gemaakt en worden alle karkas sen tentoongesteld. Vorig jaar was de organisatie (Onder nemersvereniging Den Hoornl erin geslaagd om de 4-jaarlijkse fokveekeu- ring voor Texels rundvee bij de land bouwdag te betrekken. Dat was een doorslaand succes, maar om van de keuring een jaarlijks terugkerend ge beuren te maken, was teveel ge vraagd. Er is echter een prima lijkend compromis uit de bus gerold, waar door de koeien zeker niet onderverte genwoordigd zijn dit jaar. Ten eerste is er een kalverenkeuring in twee rubrie ken. Deze keuring is vanaf 11.00 uur. De Hoornder Landbouwdag, die donderdag wordt gehouden, be looft van goede kwaliteit te zijn. Grootste aanwinst is de keuring van zwoegervrije schapen, waar voor Texelse topfokkers 137 dieren hebben aangemeld. Daar staat we liswaar tegenover dat in vergelij king met verleden jaar beduidend minder runderen worden gekeurd, maar de kalverenbeoordeling en de koeienshow lijken waardige vervan gers. 's Avonds is een groot con cours hippique en naast de diverse keuringen zijn er de gehele dag de monstraties van landbouwmate- rieel en zijn zo'n vijftig kraampjes ingericht. De dag wordt om 10.00 uur geopend door EG- topambtenaar drs. T. Leenders. Leenders houdt zich in Brussel bezig met het Europees landbouwbeleid, dat voor de Nederlandse boer al jaren zo actueel is. Regelmatig verzorgt Leen ders spreekbeurten en verstrekt voor lichting her en der in den lande. Het is de bedoeling dat hij tijdens zijn bezoek aan Texel ook een dergelijke informa tieve avond verzorgt, maar dat is nog niet defeinitief vastgesteld. De keuringen lopen als vanouds als een rode draad door het programma van de Landbouwdag. Direct na de opening wordt gestart met de keuring van de zwoegervrije schapen (van de zgn. „certificaat-bedrijven"). De ram men, ooien en lammeren zijn in de ge bruikelijke rubrieken onderverdeeld. De tien Texelse fokkers die schapen voor In de loop van de ochtend is tevens een keuring van achttien koeien van Texelse veehouders, die tijdens de ach terliggende weken door de Rundvee- fokvereniging VVB Texel zijn uitgese lecteerd. Alle gekeurde koeien worden tentoongesteld; de bekendmaking van de uitslag en prijsuitreiking vindt om 15.00 uur plaats op het plein. Ook zal de enige nog in leven zijnde 100.000 liter-koe op Texel worden gehuldigd. De keuring van niet-zwoegervrije scha pen is vanaf 12.30 uur. De keur meesters moeten zo'n tachtig dieren De graffiti-wedstrijd die door Hiel- ke Bruining in De Koog werd geor ganiseerd om op die manier een wat vriendelijk aanzien te verkrij gen van zijn bewaakt parkeerter rein, heeft niet bijster veel inzen dingen opgeleverd. Niet meer dan acht jeugdige toeristen meldden zich als deelnemer, maar het werk dat zij afleverden was van hoge kwaliteit. Een drie personen tellende jury onder voorzitterschap van cultuurwethouder Piet Zegers velde donderdagochtend een oordeel over de werken. De meeste punten gingen naar de schilde ring die was ontworpen door Mark Broersen uit Egmond aan de Hoef die daarmee een prijs van f100,— won. De tweede prijs (f75,—I ging naar Lukas Kossen uit Heerhugowaard en de der de prijs (f50,— naar een kunstenaar die het eiland inmiddels al heeft verla ten maar die nog zal worden op gespoord. Alle overige deelnemers kre gen waardebonnen van een tientje. De deelnemers (allen 15 en 16 jaar oud) hadden vaker met dit bijltje ge hakt. Meer dan eens hebben ze op de gebruikelijke illegale wijze (bij nachtll hun kunstuitingen gezet op bouwke ten, viaducten maar ook op particulie re eigendommen. Het feit dat dit ver boden is en dat de politie de kunste naars vrij scherp in de gaten houdt, verleent dit kunstenaarsbestaan een bijzondere spanning. „Die kick misten we dus op Texel, maar het was even goed leuk om mee te doen", aldus Amsterdammer Jim Jansen wiens creatie als vier na beste werd aange merkt en dus net buiten de hoofdprij zen viel. In de stedelijke gebieden van Neder land bevinden zich honderden actieve graffiti-kunstenaars. Die vinden het leuk om mee te doen aan wedstrijden, maar dan moet dat wel tijdig en lande lijk en in de plaatselijke toeristische pers worden bekend gemaakt. Nu moesten de deelnemers voortkomen uit toevallige voorbijgangers die de aankondiging zagen of het hadden ge lezen In de plaatselijke krant die de meeste toeristen uiteraard niet onder ogen krijgen. De groep graffiti-kunstenaars die op de Nikadel aan het werk is geweest, heeft ook een bijzondere co-produktie voor zijn rekening genomen door de bunker die vlak bij de strandafgang van de Badweg uit de duinrand steekt, van een zeer grote schildering te voorzien, dit kunstwerk werd donderdagavond voltooid. afalijk beschadigen, zodat in- ilspoorten ontstaan, a suikerbieten stonden er over het al- ®een goed voor. Wel is niet iedere stenteler erin geslaagd om het groot- PAGINA 3 beoordelen. Deze keuring vindt niet op hetzelfde terrein plaats als die van de zwoegervrije schapen, welke op het land van Cees Commandeur aan de Stolpweg worden gekeurd. De niet-zwoegervrije dieren worden op het plein beoordeeld. Ook de koeien staan op een stuk land aan de Stolp weg, meer nabij het dorpscentrum. Op datzelfde land wordt 's avonds het concours hippique gehouden. Dwerggeiten Om 13.30 uur begint de keuring van dwerggeiten; een rubriek die mede goed gevuld is door deelname van drie stallen van de vaste wal. Om 16.45 uur is een keuring van pluimvee, konij nen en vogels, waaraan de leden van vogelvereniging Op Eigen Wieken en kleindiersportvereniging Kotex hun me dewerking verlenen. Tussendoor, om 15.45 uur, is dan nog een demonstratie van de jonge, bloeiende Texelse Gei tenvereniging. Onder meer wordt ge toond hoe het geiten melken en kaas maken in z'n werk gaat en ook wordt wat gedaan met en voor de jeugd. Het concours hippique dat om 18.00 uur begint, heeft een uitgebreid en goed gevuld programma. De belan grijkste onderdelen: 18.00 uur: kleine limiet. 18.45 uur: grote limiet; 19.20 uur: open klasse enkelspan; 20.15 uur: muzikale show DEK; 20.50 uur. kam pioenschap bestgaande rijpony; 21.00 uur: open klasse tweespan. Na afloop moet de landbouwdag een flonkerend einde krijgen met een fina leshow. Alle kampioenen van de dag zullen opnieuw worden beoordeeld, waarna twee dagkampioenen worden vastgesteld, één bij het hobbyvee en één bij het gebruiksvee. Als het zover is, zit er een lange dag op voor het grote aantal medewerkenden waarop de organisatie ook dit jaar weer kon rekenen. Een zware klus heeft Loek van Bronkhorst, bekend als speaker van vele Texelse paardensportevene menten die de hele landbouwdag van Een merkwaardige vondst werd vrijdagochten gedaan door de strand- bewakers van het Utrechts Studenten Corps. Toen Martin Wilpshaar, luc van Os en Toon van Leest 's morgens bij het strand van paal 9 wilden bin nenstappen vonden ze een gave gra naat die iemand voor de drempel van de deur had gelegd. Het projektiel met een lengte van 25 centimeter en een doorsnee van 7 centimeter werd weg gehaald door mariniers van de Joost Dourelinkazerne die de granaat als zeer gevaarlijk beschouwden. In een kistje met zand wend hij meegenomen naar De Mok en zal daar later door de ma rine duik- en demonteergroep tot ex plosie worden gebracht. De onbeken den die de granaat bij de badhut heb ben neergelegd, hebben vrij veel risico genomen. Men dient een gevonden granaat of ander explosief met een stok of iets dergelijks te markeren en de politie te waarschuwen. De foto laat zien hoe de granaat veilig wordt opgeborgen. Op de Stenenplaats werd zondag van een 24-jarige man uit Apeldoorn een fotocamera van het merk Praktica gestolen, met bijbehorende groothoek lens en telelens. De totale waarde van het gestolene was f900,—. Uit appartementenhotel Tubantia is van een 63-jarige man uit Mill zaterdag een portemonnee gestolen met f560,— contant geld. commentaar zal voorzien. Het aantal kraampjes dat normaalgesproken tij dens een Hoornder Donderdag present is, is nu uitgebreid tot circa vijftig stuks. met regelelectronic, ,6or afbraam en doorslijpschijven tot 125 mm, »0 watt. Aanbieding geldig t/m zaterdag a.s. Met grote blijdschap geven wij kennis van de geboorte van mijn dochter en ons zusje Op vrijdag 31 juli hopen onze ouders en grootouders P. Plaatsman en N. Plaatsman-van der Slikke hun 40-jarige huwelijksdag te vieren. Dat zij nog lang bij ons mogen blijven, is de wens van hun kinderen en kleinkinderen. Ineke en Doede Pieter Colinda Anneke Jan en Cora Angelique Stephan Wilt U hen komen feliciteren, dan bent U van harte welkom van 20.30 tot 22.00 uur in „De Fuik", Hoge- reind 29, De Waal. Adinda - Savannah en mijn zoon en ons broertje Joöl - Pascal Dilcy Chavonnes Channa, Kamara en Tamar 26 juli 1987, Noordwester 42, 1791 HC Den Burg. Wij verblijven nog enkele dagen in het Gemini- ziekenhuis. Hoera, ik heb een broertje, hij heet Christopher Stuart roepnaam Chris Blij en gelukkig zijn wij met de geboorte van onze dochter Mar got Geboren op 25 juli 1987 te Oudeschild. Peter en Tineke Schagen De Ruyterstraat 28, 1792 AH Oudeschild. Hij weegt 3100 gram en is 51 cm lang. Papa, mama en zusje zijn: Jan Verveer, Martie Verveer-Hesse en Kitty Verveer 19 juli 1987, Beatrixlaan 143, 1791 GB Den Burg - Texel PS: Mama en broertje rusten van 13.00 tot 15.00 uur. 0 2346 NKELVOLIDEEENI Da prijswinnaars poseren samen mat initiatiefnemer Brulnfng irechtsbij hun creaties.

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 3