lieu we bibliobus net meer ruimte b\b\\o\heék""fS Sterk werk in sportschool «*03383883520® r 1 augustus geen lit over toekomst De Woelige Hoek Amerikaan zoekt familieleden op Texel „WAT iKZEGGEN WOU.." Schitterende parel? Aanrijder er vandoor Uit het politierapport: Zonnebrilmaniak Honkballers: twee verloren partijen ,<0AG 28 JULI 1987 E05-54 TEXELSE COURANT PAGINA 5 e zomer zal de nieuwe biblio- van de provinciale bibliotheek- Irale gaan rijden op Texel. Deze «gngt de inmiddels twaalf jaar bus die nu in geb ruik is. De nve aanwinst is gebouwd bij Visser in Drachten. Ieveer veertien jaar geleden is de ibus begonnen op Texel. Het was uitkomst voor mensen die niet in twaren geregeld naar de openbare itheek te Den Burg te komen en graag boeken wilden lenen. De kwam toen twee dagen in de i en werd bemand door Aliette ben Arie Schipper. De route be- in 't Horntje, dan Den Hoorn, Ou- Jiild, De Koog en Zuid- en jen-Eierland. Vier jaar geleden d de vaste bibliotheekpost in het zshuis „De Bijenkorf" te Oosterend iheven. Geer Oosterhof zwaaide de scepter. Om Oosterend toch boeken te voorzien, besloot de inciale bibliotheekcentrale (PBC) rd-Holland er op de woensdagmid- meen trailer neer te zetten. De en De Cocksdorp werden erbij jmen. Drie jaar geleden sloegen szuinigingen hard toe in de biblio- kwereld. In plaats van twee dagen mobiele bibliotheek nog maar ir per week Texel aandoen en tide bibliobus op de dinsdagen, bus doet alle dorpen aan behalve Vaal. De „bemanning" wordt ge ld door Willem Polderman en «e Fonds in de ochtenduren en Huyzenveld met Geer Oosterhof iddags. Eens in de twee weken nt PBC-medewerkster Petra Jelle- de middagdienst over van mdveld. Compact-Discs ieuwe bibliobus die vanaf 4 au- his op Texel zal opereren is een voormalige kleuterschoolge- iwDe Woelige Hoek in Den g blijft voorlopig nog leegstaan, kouder Piet Zegers had ge- opt dat de gegadigden met wie gameente in onderhandeling is, M augustus hun intrek zouden toon nemen, maar dat zal niet wn. De huisvesting van vereni gen en instanties uit de sociaal- lurele sector in De Woelige ik loopt niet naar wens, consta ts de wethouder onlangs tij- ia de vergadering van de raads- Missie voor welzijnsbeleid. financiën vormen het grootste tokel in de onderhandelingen. „We wi het helaas niet voor niets Ik voel niet bar veel nóg een ULO waar veel geld bij moet. 6'we proberen het allemal zo eer- "ogelijk te regelen", aldus Zegers. isi geen ongelijkheid in het tarie- "delsel te willen creëren; dus huur- *an De Woelige Hoek dienen Wel te betalen als bijv. huurders d'Ouwe ULO. Zegers: „Het pro- t is dat de verenigingen minder ft besteden dan B en W voorstel en der gegadigden die wel leek "flen, trok zich helaas weer terug", 'streven blijft er echter op gericht gegadigden uit de sociaal-culturele 18 te interesseren. Er zijn be dienden die het gebouw met an- !°egmerken willen gaan gebrui- haar die hebben niet de voorkeur net college. Peter Bakker (PSP) 9 of het mogelijk is te putten uit Ellende fondsen voor subsidie, ••'de aanloopkosten kunnen wor- Mrukt. Zegers antwoordde dat ^lenigingen verschillende bereke- h-n zijn voorgelegd, waarbij ook re- '9 werd gehouden met gemeente- 'exploitatielsubsidies. Maar ook ,n°9 was de opzet voor de gega- te duur. meter langer en kan zo'n 500 boeken meer bevatten. Daarmee komt het to taal aantal boeken rond de 4000 te lig gen. De ingang is breder, waardoor men makkelijker kan instappen en de computer-apparatuur waarmee de boe ken worden geregistreerd is standaard ingebouwd. Er wordt gewerkt met een zelfde soort baliesysteem als bij de bi bliotheek in Den Burg. Er zijn ook LP's en video's te leen, evenals compact discs. Dat is nog niet het geval in Den Burg, vandaar dat veel mensen die lid zijn van de openbare bibliotheek toch ook naar de bibliobus gaan. Dat kan met hetzelfde abonnement. Voor de bus wordt wel een speciaal pasje uit gegeven, maar wie lid is van de biblio theek in Den Burg kan zonder extra kosten een pasje van de bibliobus halen. Iedere twee weken worden nieuwe boeken uit het PBC-magazijn in Alk maar in de bus meegenomen. Eén keer in het half jaar worden alle stu dieboeken gewisseld. De nieuwe bus kan als extra service een catalogus op microfiche bieden, zodat gegevens van boeken kunnen worden opgezocht en bestellingen kunnen worden opgege ven. Tot nu toe had de bibliobus geen catalogusvoorziening. De gloednieuwe mobiele bibliotheek voorziening van de PBC wordt de hele week intensief gebruikt. Maandags wordt een route gevolgd langs Beets, Oudendijk, Grosthuizen, Hauwert en Opperdoes, woensdag gaat het via Driehuizen, West- en Noord-Beemster naar Oterleek en Stompetoren, don derdag naar Aerdenhout en Haarlem- merliede en vrijdag van Den lip, Pur- merland, Neck, Spijkerboor, Jisp naar Marken-Binnen. Iedere avond keert de bus terug naar de centrale in Alkmaar, waar de computergegevens, bijvoor beeld van de aanvragen, worden ver werkt. Het contact tussen de bus en de Openbare Bibliotheek te Den Burg is nihil. De achtergrondcollectie van de biblio bussen bij de PBC is heel groot, zodat bij aanvragen vrijwel altijd daaruit kan worden geput. Geer Oosterhof en Aliette Fonds zijn voor vijf uur per week in vaste dienst bij de PBC om de bus op Texel te runnen. Zij helpen de klanten en geven adviezen. De chauffeur wordt ingeschakeld voor het administratiewerk. SRV-wagen „Laten de mensen de nieuwe biblio bus maar niet verwarren met de SRV- wagen, want hij wordt totaal anders van uiterlijk dan de oude", aldus PBC- medewerkster Petra Jellema. „Hij wordt wit met allerlei kleurige banen, een stuk vrolijker. Er is een architect voor in de arm genomen die zowel van binnen als van buiten het geheel heeft aangepast". M. Peter Boon uit Connecticut, USA zal begin oktober voor een paar dagen naar Texel komen. Zijn grootouders zijn indertijd hier van daan naar Amerika geëmigreerd. Boon wil tijdens zijn bezoek aan Texel contacten leggen met eventu ele Texelse familieleden. Zijn groot moeder heette „List" en kwam uit De Koog, zijn grootvader was een „Boon" uit De Cocksdorp. In 1870 zijn ze naar de USA verhuisd. M. Peter Boon komt met zijn broer en dochter naar Texel en zal proberen fa milieleden te achterhalen en de plaat sen te bezoeken waar zijn grootouders hebben gewoond en gewerkt. Tijdens dit korte verblijf hoopt hij te kunnen logeren bij een Texelse familie die de Engelse taal machtig is. Mensen die denken familie te zijn, of anderzins in formatie hebben kunnen schrijven naar: M. Peter Boon, 54 Burnham, West Hartford, Connecticut 06110, USA. Bij de aanschaf van de nieuwe bus is gesproken over aanpassingen voor ge handicapten, een soort trap die ook kan worden uitgeklapt tot een lift, maar dat nam teveel ruimte in beslag die anders door boeken konden wor den ingenomen. De Texelse invaliden zijn over het algemeen voor voorzie ningen op Den Burg aangewezen en daar is de bibliotheek wel aangepast. Het zou bovendien een nogal kostbare zaak zijn geweest, te meer daar op Texel nooit echt vraag is geweest naar een aangepaste voorziening in de bi bliobus. „Het is heel gezellig om naar Texel te gaan en de PBC-medewerkers uit Alkmaar komen hier dan ook graag", aldus Petra Jellema. „Het na deel is dat de chauffeur heel vroeg uit Alkmaar moet om de boot van half tien te halen. Hij moet dan het eerste stuk helemaal alleen rijden, want pas op Texel stapt de medewerkster in. Met de laatste boot gaat de bus terug en vooral met slecht weer in de winter is het dan soms wel tegen midder nacht dat ze terug zijn in Alkmaar". „Omdat de bus maar één keer per week op Texel komt en maar korte tijd in de verschillende dorpen staat, is on ze dienstverlening eigenlijk niet ge schikt voor toeristen. Die sturen we meestal door naar Den Burg. De bibli otheek daar is vaker open". Mensen die meer willen weten over de bibliobus kunnen een kijkje nemen op dinsdag in de volgende dorpen: 10.00-10.30 uur 't Horntje bij De Dage raad 14/16; 10.45-12.00 uur bij de ba sisschool te Den Hoorn; 12.45-14.00 uur bij de basisschool te Oudeschild; 14.15-14.30 aan de Postweg in Zuid- Eierland; 14.45-15.15 uur bij de basi- school te Midden-Eierland; 15.30-16.15 uur bij het Eierlandsche Huis in De Cocksdorp; 16.30 - 17.15 uur aan de Nikadel te De Koog en van 17.30 tot 20.30 uur bij het Dorpshuis in Oosterend. brcven van lezers buiten verantwooroeluxmeo van oc reoaktie De redaktie van de Texeltoerist schrijft in het voorwoord van het zomernum mer over de „schittering van de pa rel", waarmee het mooie eiland Texel wordt bedoeld. Als echte Texelaar wil ik dan opmerken dat de schittering 60 jaar na Jac. P. Thijsse wel heel wat zwakker is geworden wat bereft het natuurlijke eiland Texel. Thijsse sprak van het vogeleiland Texel; de vogels echter krijgen het steeds moeilijker door de moderne agrarische methoden in zowel veeteelt als akkerbouw. Onder andere de steeds verdergaande regule ring van het hemelwaterniveau (draina ge! draagt bij tot een onleefbaar kli maat voor bepaalde vogelsoorten. Het op grote schaal dempen van de tot dan door het vee gebruikte drinkkolken maakt dat je nog maar enkele plaatsen vindt met zwaluwen. Recentelijk heeft men met grond die uit de nieuwe jach thaven afkomstig is vele hectaren land (domein voor vele vogelsorten speciaal in de broedtijd) opgehoogd tot een ni veau dat niet meer „Tessels" is. En door het gemotoriseerde bestaan van de toerist is het leven van vele Texelse dieren (ook hazen, konijnen, fasanten en egels) aan konstante bedreiging on derhevig. Blijft de vraag: hoe vindt de echte Texelaar dit allemaal? Ik neem aan dat er velen zijn (ook de hier ge boren mensen die Texelaar met de Texelaars zijn geworden) die dit be droefd aanzien. De verwijzing in de „Texeltoerist" naar de bijlage „Echt Texels" zou vervolgd kunnen worden met het signaleren van „specialiteiten van echte Texelaars". Zestig jaar na Jac. P. Thijsse. Cor Ellen Oosterend. Nadat hij in de Langeveldstraat te De Cocksdorp zondag een boom en een hek had platgereden, liet een Duitse brokkenmaker zijn wagen staan en ver dween te voet. De politie liet de wa gen wegslepen en rekende de man in toen hij zijn auto kwam halen. Het vermoeden bestaat dat hij onder in vloed verkeerde toen hij zijn wagen achterliet. Naast een bekeuring zullen hem de kosten voor het wegslepen ten deel vallen. Een 19-jarige Oosterender kreeg vrijdag onenigheid in Oudeschild met een 36-jarige Duitser uit Duisburg, nadat zij op de haven in Oudeschild een auto botsing hadden gehad. De Oosteren der wilde de langzaam rijdende Duitser rechts passeren, maar die week juist naar rechts om een parkeerterrein op te rijden. •Cr Waarschijnlijk doordat vandalen erover hebben gelopen, zijn zaterdag het au todak en de motorkap van een auto van een 33-jarige man uit Nijkerk zwaar beschadigd. De wagen stond aan de Ruijslaan te De Koog. ■Cr Uit de tent van een 17-jarig meisje uit Nootdorp op camping Kogerstrand werd een draagbare radio ter waarde van f200— gestolen. Van een woning aan de Ruijslaan wer den een ruit en een daarachter staan de salontafel vernield. De oorzaak was een steen die door de ruit werd ge gooid in de nacht van vrijdag op zaterdag. Een Zaandammer kreeg na een blaastest tijdens een routinecontrole in de nacht van vrijdag op zaterdag een rijverbod opgelegd omdat hij teveel aan Bacchus had geofferd. Van een waslijn voor zijn tent op cam ping Loodsmansduin werd een spijker broek ter waarde van 7120,— gestolen van een 18-jarige jongeman uit Rosmalen. Van de auto van een vrouw uit Den Hoorn werden de ruitenwissers en de spiegel vernield, terwijl de wagen voor haar huis aan Op Diek stond geparkeerd. •Cr Bij de familie Smit in De Waal is woensdag een rood-groen-blauwe par kiet komen aanvliegen. De rechtmatige eigenaar kan hem daar afhalen. Bij het Eierlandsche Huis is in de nacht van woensdag op donderdag een electrische wandklok ter waarde van f180,— en een reclamestandaard van Ola-ijs gestolen. Bij een botsing op de kruising Oesterstraat/Achtertune te Oosterend donderdag, liepen twee autos forse schade op. Een 40-jarige man uit Fra- neker verleende geen voorrang aan een van rechts komende 35-jarige Uit een BMW die stond geparkeerd aan 't Horntje werden vrijdagnacht een kentekenbewijs, rijbewijs en twee zon nebrillen gestolen. Terwijl de eigenaar aangifte deed op het politiebureau, deed een vrouw tegelijkertijd aangifte van diefstal uit héér auto, waaruit ze twee zonnebrillen miste, maar ze had een portefeuille gevonden die een ken tekenbewijs en een rijbewijs bevatte. Die bleek eigendom van de man met de BMW, dus het was de dief kenne lijk alleen om zonnebrillen te doen.... Texla is traditiegetrouw de tweede helft van de competitie met neder lagen begonnen. Tegen Odiz Frogs uit Zaandam werd in een dubbele wedstrijd twee keer met ruim ver schil verloren: 1—17 en 5—16. Texla is op dit moment aan een matig seizoen bezig. Kon in voorgaande jaren in de middenmoot meegedraaid wor den, nu moet het team genoegen ne men met de voorlaatste plaats. Eén van de oorzaken is een te smalle werpers-staf. Enerzijds is voor de jeug dige pitchers de overstap van junioren naar senioren groot. Anderzijds kost het tijd nieuwe mensen in te passen op de opengevallen plaatsen. Boven dien is het team mentaal kwetsbaar. Ondanks de vaak goede individuele ac ties wreekt zich dat in het teamver band. Tekenend was in dit verband de eerste nederlaag. Drie innings lang wist Texla de stand beperkt te houden (1—4, 1 5 en 1—5) om vervolgens in de vierde inning onderuit te gaan. Scherprechter was in beide wedstrij den pitcher R. Meyer. De Texla-aanval had geen vat op zijn fast-ball en goe de controle. Bovendien sloeg hij in bei de wedstrijden een homerun. Alleen in het begin van de tweede helft waagde Odiz het om een andere pitcher in te zetten. Prompt liep Texla via 3—1 uit naar 5—3 in de tweede inning. Odizd nam geen risico en haalde R. Meyer weer terug naar de werpplaat in vijf innings ging Texla toen alsnog (te) ruim ten onder. Honds Het is een publiek geheim dat honden bezitters het honkbalveld nog steeds gebruiken om hun hond uit te laten. Nieuwste variant is nu, dat men het terrein ook gebruikt om de hond te borstelen. Dat betekent, dat de honk ballers telkens hun „dugout" eerst van de plukken hondenhaar moeten zuive ren alvorens plaats te kunnen nemen.... Oosterender die de bocht iets te krap nam. ■Cr Een 20-jarige man uit Putten moest donderdagnacht een blaastest doen en een bloedproef ondergaan, nadat hij was aangehouden omdat hij zonder licht in zijn auto over de Elemert reed. Cr Van een 25-jarige Belg werd donder dag een bruinieren portefeuille met identiteitskaart en f25,— contant geld gestolen toen hij deze, met zijn kleren, in de duinen bij paal 10 had verstopt om te gaan zwemmen. Cr In de nacht van donderdag op vrijdag werd de linkerportier van een 46-jarige man uit Ermelo gedeukt en de motor kap vol aarde gestopt. De auto stond op het parkeerterrein aan de Kik- kertstraat te De Cocksdorp. Cr Bij een patrouille trof de politie don derdagnacht een bromfiets onbeheerd aan langs de Slufterweg. De dag erna deed een meisje uit Oosterend aangifte dat haar bromfiets was gestolen. Het bleek om hetzelfde vervoermiddel te gaan en daar de agenten de brommer mee hadden genomen naar het bureau kon de jongedame in kwestie hem meenemen. Een 21-jarige inwoner van Nieuw Loos- drecht werd donderdag betrapt bij diefstal van vleeswaren ter waarde van 73,45 uit de Meermarkt te De Koog. Een voorbijganger noteerde het kente ken van een 44-jarige vrouw uit De Waal die in de Waalderstraat een ge parkeerde auto van een 24-jarige man uit Den Burg aanreed en daarna door reed. Zij verloor daarbij zelf haar autospiegel. Cr Een bromfietser uit Den Burg werd aangereden door een automobilist uit dezelfde plaats toen hij vanaf het fietspad langs de Waalderweg bij de kruising Geörgieweg de Waalderstraat opreed. Zowel de brommer als de auto raakten flink beschadigd en de brom fietser liep letsel op. •Cr Afgelopen week zijn 's nachts veel vernielingen gepleegd aan auto's in De Koog. Het betrof vooral spiegels en antennes en bekrassingen. Auto's die langer dan een etmaal onrechtmatig op invalidenparkeerplaatsen over Texel stonden geparkeerd zijn op last van de politie door de gemeente weggesleept. De kosten werden op de eigenaars verhaald. •Cr Een 23-jarige man uit Den Burg reed vrijdag met zijn bestelbus achteruit op de parkeerplaats van camping Denne noord tegen de stilstaande Mazda van een 30-jarige man uit Wijk bij Duurste de, Bij beide wagens werd de bumper gedeukt. Op de IJsdijk ter hoogte van Dijk manshuizen reed een 33-jarige Duitser vrijdagnacht door de heining. Hij ver klaarde tegenover de politie dat hij moest uitwijken voor een tegenligger. Voor de eerste maal in het bestaan, van Sportschool Texel werden zaterdag in Oudeschild „Sterkste man" en powerlift- wedstrijden gehouden. Veel en thousiast publiek en bijzonder ster ke deelnemers maakten er een geslaagde en sportieve dag van. Door de open inschrijving waren dit jaar ook niet-Texelaars van de partij, vooral uit Den Helder waren sterke krachten aanwezig. Hoe sterk bleek wel bij de prijsuitrei king, want ze namen drie eerste, twee tweede en drie derde prijzen mee naar huis. Alles werd op soepele en vermakelijke wijze door Martin Trap aanelkaar ge praat. In de ochtend was het power- liftgedeelte aan de orde. Texelaar Nor man van Boven liet indrukwekkende prestaties zien. Bij het onderdeel bank- drukken bracht hij maar liefst 170 kilo omhoog. Tweede werd Jan Kater met 150 kilo. Ook bij het kniebuigen hield Van Boven het Texelse vaandel om hoog. Met een gewicht van 250 kilo op zijn nek kwam hij nog soepel om hoog, maar dat was toch nog vijf kilo te weinig om winnaar te worden. Op vallend bij het deadliften was de prestatie van de pas 18-jarige Fenton van Boven, die 220 kilo omhoog wist te krijgen. Grote afwezige bij de 's middags afgewerkte „Sterkste man verkiezing" was titelhouder Huib Eel- man. een hardnekkige schouderblessu re was er de oorzaak van dat hij zijn titel niet kon verdedigen. Hij was toch aanwezig en wel als scheidsrechter. De nieuwe kandidaat-sterkste mannen moesten hard en fel strijden voor de vakantie titel, op de onderdelen vrachtwagen trekken, boomstam tillen, visbakkenrace en het autodeadliften. Slechts twee deelnemers haalden de eindstreep bij het vrachtwagen trek ken. Die prestatie was knap, want het ding woog zeven ton. Bij het auto deadliften moest de achterkant van een auto worden verzwaard met 150 kilo voordat de winnaar van dit onder deel het opgaf. Opvallend was de prestatie van de uit Den burg af komstige apotheker Gerrit Lely, die als oudste deelnemer uit het veld beslag wist te leggen op een knappe zevende plaats, waarbij hij nog zeven deelne mers achter zich liet. Beste Texelaar werd Paul Bosma, die voor de nodige hilariteit zorgde door in het strijdperk te treden met een vikinghelm met vlechten, onderwijl de strijdkreet van de sterkste man van de wereld (John Pal Sigmarson) uitroepend. Maar hoe vaak hij ook „I'm the greatest, I'm the viking" uitriep, Jan Kater uit Den Hel der was hem te sterk af. Eerder op de dag had deze al prima gepresteerd bij het powerliften. Hij nam de wisselbe ker mee naar huis. De organisatrice Catherina Witte verklaarde dat het mo gelijk moet zijn volgend jaar de beker terug te krijgen op Texel. Het evene ment zal zeker worden herhaald en in de winter komt wederom een bankdru- kwedstrijd voor Texelaars. Uitslagen: Bankdrukken: 1. Norman van Boven; 2 Jan Kater en 3. Mi- chiel van Leeuwen Kniebuigen: 1. Jan Kater; 2. Norman van Boven en 3. Mi- chiel van Leeuwen. Deadlift: 1 Dirk Staal; 2 Michel van Leeuwen en 3. Fen ton van Boven. Sterkste man 1987: 1 Jan Kater; 2. Michel van Leeuwen; 3. Dirk Staal; 4, Rene Giljou; 5. Paul Bosma; 6. Freek van Ernst; 7. Gerrit Lely, 8. (gedeeld) Cor Schol- tanis en Mare Wijsman; 9, Hans Caluwe; 10. Dennis Cornielje; 11. Bart Eelman en 12. (ge deeld) Richard Slot en Jan Daalder.

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 5