/4CEND4 Verslingerd aan steeds „schoner" eiland Texel Vaste data Verleende bouwvergunningen Heijboer versierde Texelse „kunstbus" Reeks vernielingen tijdens feestje Theo Hin Jzn. beste veebeoordelaars Lantaarn geramd Van fiets gevallen Inbraak in jeugdherJsji Personeelsverenigi )l steunt Maartenhui ta, „WAT IK ZEGGEN mi Molen 't Noorden eenmalig gesloten Lift op dubbeldekker „Aan een eigen huisje op Texel den ken we niet. We komen zeker vaak te rug voor de vakantie, maar juist de af wisseling met thuis is wat het hierheen gaan zo aantrekkelijk maakt. Voor een tweede huisje hier wonen we toch echt te ver weg". „Het fijne van Texel is dat je, als je njet naar het strand wil of niet kan, je toch heel goed kunt vermaken", vindt Rota Bersier. „En het lijkt wel of er ie dere keer als we komen iets veranders is en dat de Texelaars 's winters hard werken om de toeristen zomers weer iets nieuws te kunnen bieden. Dit jaar viel het ons op dat de stranden zo veel schoner zijn dan andere jaren. De schoonmaakauto's met daarop „Houdt ons eiland schoon", dat vonden we ook prachtig. We hebben het gevoel dat hier altijd wordt gewerkt als de toeristen er niet zijn". „De mensen op Texel kunnen er niets aan doen dat er zoveel rommel op hun strand aanspoelt, maar ze ruimen het wel op en dat is fantastisch. Vroeger was dat alleen op het bewaakte ge deelte maar nu is het overal schoon", zegt Bersier tevreden. In de Nederlands Hervormde kerk van De Koog kan vanaf 21.00 uur worden deelgenomen aan Avondgebeden. Donderdag 30 juli Van 10.00 tot ca. 22.00 uur is in Den Hoorn de jaarlijkse landbouwdag, waarop agrarisch Texel zich presen teert. De gehele dag zijn keuringen en 's avonds is concours hippique. Vrijdag 31 juli In dorpshuis 't Skiltje in Oudeschild kan weer worden geklaverjast t.b.v. de bouw van een sporthal; 20.00 uur. Voor de overige evenementen ver wijzen wij naar de Recreatiekrant. Psychologe. Spreekuur volgens af spraak: Het Groene Kruisgebouw, Wit te Kruislaan 19, Den Burg. Mevrouw drs M. van Dessel-van Leeuwen, tele foon (02220) 5611. Spreekuren college van B en W: bur gemeester Schipper maandag van 10.00 tot 11.00 uur; wethouder Zegers maandag van 10.00 tot 11.00 uur; wet houder Schilling vrijdag van 14.30 tot 15.30 uur en wethouder Barendregt vrijdag van 10.00 tot 11.00 uur. Maatschappelijk werker Frank van Lare houdt op het adres Schilderend 39 in Den Burg spreekuur: maandagochtend 8.30-9.30; dinsdagavond 18.30-19.30 uur; woensdagochtend 8.30-9.30 en vrijdagmiddag 15.30-16.30 uur. Spree kuur Dienst Ambulante Geestelijke Ge zondheidszorg (bereikbaar op hetzelfde adres (telefoon (02220) 4185 b.g.g. (02230) 15805) elke donderdagmiddag van 14.00 tot 15.00 uur. Spreekuur raadsfracties: Iedere don derdag voorafgaand aan de week waarin de raadsvergadering wordt ge houden hebben de raadsfracties van CDA, PvdA en WD spreekuur in het raadhuis, van 19.30 tot ca. 20.15 uur. leder kan daar terecht met vragen, aan- en opmerkingen, in het bijzonder over kwesties die in de raadsvergade ring aan de orde zullen komen. Texels Burgemeester en wethouders hebben aan de volgende personen en instan ties bouwvergunning verleend: R. Haak, Peperstraat 34, Oosterend voor het gedeeltelijk veranderen van een bovenverdieping; F. J. Bakker, Stolp- weg 22, Den Hoorn voor het plaatsen van een mestsilo; J. den Dolder, Vuur- torenweg 47, De Cocksdorp voor het veranderen van een hooikap; B. Eve- leens, Klimpstraat 59, De Cocksdorp voor het gedeeltelijk vernieuwen van een woonhuis aan Wierstraat 3, Oosterend; Stichting Camphill werkge meenschap, Ruijslaan 81, De Koog, voor het plaatsen van een fietsenstal ling; Stichting Samen Eén-Gollards, Den Burg, voor het plaatsen van een dierenverblijf De Zes/Jonkestraat, Den Burg; A. Knol, Ploosterstraat 2, De Cocksdorp voor het plaatsen van een fietsenberging; A. M. Langeveld, Post weg 140, Eierland, voor het gedeelte lijk veranderen van een woning; H. R. Smook, Stadskanaal voor het gedeel telijk vernieuwen van een zomerwo ning aan Gerritslanderdijkje 114, Den Burg „Uterste Coogh" N. Maat, Ko gelstraat 114a, Den Burg voor het plaatsen van een dakkapel; P. A. Bet- sema, Spinbaan 3, Den Burg voor het gedeeltelijk veranderen van een be drijfspand; B. Lok, Vermaningspad 6, De Waal voor het plaatsen van een garage; R. A. M. Commandeur, Ba- rentszstraat 43, Oudeschild voor het plaatsen van een garage; J. J. Ran, Kikkerstraat 48, De Cocksdorp voor het plaatsen van een schuur; C. Mets, Dorpsstraat 16a, De Koog voor het ge deeltelijk vernieuwen van een boven verdieping; J. Visser, Burgwal 20, Den Burg voor het gedeeltelijk vernieuwen van een winkel/woning Warmoesstraat PAGINA 6 De Zwitserse familie Bersier vindt Texel het einde. Al vijf jaar komt de Zwitserse fami lie Bersier in de vakantie naar Texel. Niet per auto, maar met het vliegtuig naar Schiphol en vandaar per trein. Hoewel zij Frans spre ken, weten ze zich goed te redden op het eiland. Ze zijn zelf wilden- thousiast. „Texel is voor ons het einde", aldus Bersier. Jacques Bersier, zijn vrouw Rota en zoontje Jan-Vincent verblijven in een bungalow op de Vogelmient nabij De Koog. Toen zij voor het eerst hun va kantie hierheen ondernamen, namen ze de trein. „Dat was met de speciale „Rijnreistrein" een mooie tocht langs de rivier," vertelt Rota Bersier. „Via Basel en Keulen voert die spoorlijn naar Nederland. Heel mooi, maar we waren twaalf uur onderweg en kwa men gebroken aan." In 1983 werd de mogelijkheid geboden met een klein groepje gezamenlijk het vliegtuig te nemen naar Amsterdam. „We hebben twee keer de reis met de trein gemaakt en toen die mogelijkheid van die groep kwam, werd het finan cieel ook aantrekkelijk om te gaan vlie gen", aldus Bersier, die werkzaam is in de chemische industrie in Basel. „We komen altijd drie weken zomers. We willen graag nog een keer met kerstmis komen, want we hebben ge- De autobus van Jan Brandenburg uit Den Burg is sinds vorige week voor zien van een „schilderij", vervaardigd door de bekende kunstenaar Anton Heijboer. Brandenburg rijdt met zijn bus voor een kunstprojekt (de „Beemster beeldenroute") in de omge ving van Purmerend. Heijboer woont in Den lip, vandaar. Kunstenaars wor den met de bus langs de route gere den en mogen hun visie op de ten toongestelde kunst geven. Jan Bran denburg is hiervoor ingeschakeld door de Nieuwe Noordhollandse Courant, die in de organisatie zit en waarbij oud Texelse-Courant-redacteur Hans Oosterhof .werkzaam is. Zowat dage lijks is de Texelaar met zijn bus actief. De grote vraag is nu of Brandenburgs bus in waarde is gestegen. In de USA scoren Heijboers etsen nog duizenden dollars, maar de marktwaarde in Ne derland is flink lager hoord dat het hier daan heel mooi is." „De eerste keer dat we op Texel kwa men hebben we gelogeerd op Vrede- lust aan de Californiëweg", vertelt Ro ta Bersier. „Een tante van mij had daar twintig jaar geleden met haar zoon gelogeerd. Ze kon zich nog heel goed herinneren dat het daar zo goed was geweest en beval ons aan er ook heen te gaan". „We dachten van Nederland dat het er veel regende en dat er haast geen zon was", aldus Bersier. „Daar klopt helemaal niets van, want in al die we ken dat we tot nu toe op Texel zijn geweest hebben we eigenlijk nog nooit een hele dag rotweer meegemaakt. Wel eens een beetje regen natuurlijk, maar nooit hele tijden achtereen. Trou wens, ook met slecht weer valt hier genoeg te genieten. Het weer wisselt hier snel". Rechtstreeks Het vliegtuig waarmee de familie Ber sier komt biedt plaats aan ongeveer 32 personen. Bij eerdere reizen werd wel gebruik gemaakt van lijnvluchten via Zurich, maar tegenwoordig wordt rechtstreeks van en naar Basel gevlo gen. Dan zijn de Bersiers al bijna thuis, want ze komen uit de voorstad Riehen. De rechtstreekse vlucht duurt dik anderhalf uur en dat is wel iets an ders dan twaalf uur in de trein zitten. De reis per trein van Den Helder tot Schiphol vinden ze geen probleem. „De verbindingen zijn heel goed en we hebben vakantie, dus geen haast", aldus Bersier. „We gaan graag naar Texel omdat het mooi is en zo schoon. Behalve het strand zijn er nog zoveel andere mooie dingen te zien en te doen. Ik kan niet goed tegen hitte en daarom is vakantie in een warm land niets voor mij", ver klaart Bersier. „Texel is precies goed. En rustig. Dat hoorden we al van die tante die hier twintig jaar geleden was. Nou, ze had gelijk. Ik was hier al eens met mijn broer geweest, dus ik wist al een beetje hoe het hier was. We heb ben meneer Groenhof van de Vogel mient ontmoet en zo zijn we hier te recht gekomen. Het bevalt ons hier prima. We zitten ook iedere keer in hetzelfde huisje. We hebben maar wei nig contact met andere mensen hier. Er zijn vooral veel buitenlanders of Hollanders met veel kinderen waar ze het erg druk mee hebben. We vinden het fijn om er met z'n drieën op onze TEXELSE COURANT gehuurde fietsen opuit te trekken", al dus Bersier. „Hij heeft wel driehonderd kilometer gefietst het afgelopen jaar", vertelt Ro ta Bersier. „Wat andere mensen aan uitstapjes per auto maken, dat doen wij op de fiets. We doen niet mee aan georganiseerde trips of zo. De folklore en de braderie, dat vinden we leuk om naar te kijken, maar echt mee met een groep voor een evenement, nee. We fietsen graag naar de verschillende dorpjes met hun mooie huisjes. Het hangt er een beetje vanaf hoe de wind staat". Collega's „Thuis in Zwitserland weten ze niet veel van Texel", zegt Jacques Bersier. „Zelf die paar Nederlandse collega's die ik heb, weten er weinig van. Ze weten waar het ligt op de kaart, maar daar houdt het mee op. Ik heb wel collega's die naar de Duitse Waddenei landen gaan. Daar zijn wij ook een keer geweest. Wat een tegenvaller. Het weer was lang niet zo mooi als op Texel. Hele dagen regen, bahl" „Oost en Oosterend, dat vinden we de mooiste dorpen hier", aldus mevrouw Bersier. „De oude huisjes zijn allemaal zo goed onderhouden en zien eruit alsof ze zo uit een ander tijdperk zijn overgebleven, zonder moderne fratsen. Alles is zo netjes, met bloemen en goed verzorgde tuintjes. Het past ook bij elkaar allemaal. Daarbij vergeleken is De Koog een bijeengeraapte hoe veelheid verschillende huizen, en zo toeristisch". „Den Hoorn met dat kerkje, dat is ook prachtig", vindt Bersier. Bij strandpaviljoen Paal 9 zijn in de nacht van dinsdag op woensdag tai van vernielingen aangericht, terwijl een feest aan de gang was waar zeker honderd personen aan deelnamen. Een parasol, houten vlonders en een ter rastafel moesten het ontgelden en er werd een brandje gesticht waardoor een gat in de terrasvloer ontstond. De totale schade wordt geraamd op f700,—. Van vijf strandhuisjes werden sloten vernield en ramen ingegooid. Drie badhanddoeken en een stoel wer den eruit ontvreemd en een zeehengel werd vernield. De jaarlijkse terugkerende veebe- oordelingswedstrijd trok dit jaar 21 deelnemers. Van hen was Theo Hin de beste. Deze wedstrijd wordt georganiseerd door de Texelse veeteeltstudieclubs. Op het bedrijf van de Fam. M. Smit aan de Middelandseweg moesten de deelnemers eerst vijf jonge melkkoeien op ontwikkeling, type, uier, beenwerk, bespiering en algemeen voorkomen beoordelen. Er waren maximaal 100 punten te behalen. Ewald Witte scoor de hier het hoogst en kwam in totaal op 80 punten. Na dit onderdeel moesten de beste tien overgebleven deelnemers vier oudere koeien rang schikken naar kwalitiet. Dit onderdeel werd het beste gedaan door Theo Hin Jzn. met 92 punten. Aan een deskun dige jury bestaande uit de heren Th. Backx, H. Tjepkema en J.M.J. Rutten, moest een motivatie worden gegeven van de plaatsing van de sterke en zwakke punten van de dieren. Op 31 juli wordt in Midden-Beemster de pro vinciale Veebeoordelingswedstrijd ge houden., Van Texel zullen daar aan deelnemen: Theo Hin Jzn, Edwin Boo gaard Azn, Eduard Hin Czn, Ewald Witte Thzn, Koos Tjepkema Hzn, Car lo Veeger Czn, Bouwe Dros Jaczn, Thea Rutten-Witte en René Boogaard Azn. Belang en de PSP houden dit frac tiespreekuur op de maandagavond voorafgaand aan de raadsvergadering. Trombosedienst. Iedere maandag- en donderdagochtend bestaat na afspraak van 9.00 tot 10.30 uur in het Groene Kruisgebouw in Den Burg (ingang tandartsenpraktijk) gelegenheid om bloed te laten prikken. Telefoon 02220-4887 (b.g.g. Geminiziekenhuis Den Helder 02230-11414). Wie niet op dit tijdstip kan komen, moet contact opnemen met het laboratorium van het Geminiziekenhuis in Den Helder, telefoon 02230-11414, toestel 232 of 299. Men dient trombosedienstgege- vens en verzekeringspapieren (zieken- fondskaart) bij zich te hebben. Iedere tweede maandag van de maand komt er in het Groene Kruis-gebouw, Witte Kruislaan 19, Den Burg, een praatgroep voor borstkankerpatiënten bijeen. Aanvang van de bijeenkomsten 14.00 uur. Belangstellenden kunnen in lichtingen inwinnen op werkdagen tus sen 16.30 en 17.30 uur: 02220-3241. Milieuklachten (over b.v. stank of la waai, bodemverontreiniging, e.d.) kun nen op werkdagen worden ingediend bij de afd. Milieubeheer van de Ge meente Texel, tel. (02220) 3041. Dag en nacht kan men ook terecht bij de provinciale klachtentelefoon (023) 310200. De privacy van de indieners wordt gegarandeerd en elke klager krijgt antwoord. De afdeling wijkverpleging van het Groene Kruis Texel kent sinds 1985 een vrijwilligersgroep, waarvan de leden voor alle mensen die daar behoefte aan hebben klaar staan voor een praatje, boodschappen doen, een wan deling maken, etc. Aanvragen daar voor kunnen worden ingediend bij de leden van de groep of bij het Groene Kruis tussen half vijf en half zes 's middags op werkdagen, telefoon 02220-3241. Het Natuurrecreatiecentrum is geo pend van maandag tot en met zater dag van 9.00 tot 17.00 uur. Entreeprijs ƒ4,— voor volwassenen en 72,50 voor kinderen. De speel-o-theek is elke woensdagmid dag van 14.00 tot 16.00 uur en elke vrijdagmiddag van 15.00 tot 17.00 uur geopend in de voorspeelzaal van het dorpshuis aan de Wilhelminalaan. Iedere eerste dinsdag van de maand kunnen leden van de diabetesvereni ging spuiten en testmateriaal kopen bij de zusters J. B. Mannessen en J. Hol, Schoorwal 45, Den Burg (tel. 02220-3242) tussen 16.00 en 19.00 uur. Bewijs van lidmaatschap meebrengen. In dringende gevallen kan telefonisch een afspraak gemaakt worden. Op het Pater Witteplein te Den Burg ramde maandagochtend een 43-jarige man uit Westervoort een lantaarnpaal toen hij met zijn auto achteruit reed. De schade aan de paal (zo'n 71200,— zal op hem worden verhaald. Een oudere dame uit De Koog is zater dag met haar fiets naast de weg te recht gekomen en gevallen op het Mienterglop. Ze raakte even buiten kennis en liep builen en schaafwonden op. 12, Den Burg; C. J. Betsema, Mo lenstraat 65, Den Burg voor het plaat sen van een bedrijfswoning en be drijfsruimte Maricoweg 21, Den Burg; K. v.d. Werf, Mienterglop 41, De Koog voor het gedeeltelijk vergroten van een berging Orchismient 12, De Koog; Stichting Bedr. pensioenfonds v.d. Me taalindustrie (G.A.K.), Amsterdam, voor het gedeeltelijk veranderen van een kelder/trap/zwembad Dorpsstraat 67, De Koog; L. den Braven, Oor- sprongweg 10, Dè Cocksdorp voor het gedeeltelijk vergroten van een woonhuis. Derden-belanghebbenden kunnen te gen deze beschikkingen ingevolge de Wet Administratieve Rechtspraak Over heidsbeschikkingen een bezwaarschrift indienen. Nadere informatie hierover is te verkrijgen bij de gemeentesecretarie, afdeling R.O.V., kamer 205. DINSDAG 28 Bij een inbraak in jeugdherberg l r rama is van een 39-jarige vrouwp Berlijn 785,— en 35,— DM gesL in een tasje bij haar bed zat. D(j ders hebben een raam, dat op stond, opengetrokken om zich tr*. gang te verschaffen. De personeelsvereniging van Dr}( Bouw b.v. uit Den Burg heeft eg, tste drag van 7411,- geschonken asm Li. Maartenhuis. Het geld was de brengst van een der ledenavonfe ^OU 66* VEN Wf LEZERS - 6UTEN VEAANTWOOTOElunxo Molen 't Noorden: straks weer helemaal In functie(foto Dirk Kuiter) Het zou een eenvoudige en niet oplossing voor de bereikbaarheid de veerboot Molengat zijn (ook minder validen) om een lift (L) op boot aan te brengen. Deze lift sh dens de vaart boven zodat ook dt minder goed ter been zijnde eens het prachtige uitzicht en wellicht idirs kopje koffie kunnen genieten. He maar een schets hoe het zou kun »rst< n.l. 4 holle palen (P) midden in dt boot waarin hijskabel, door lieren aangedreven de lift op en neer kt laten. Als de lift van wielen zour voorzien zouden bij aankomst de hoeken kunnen worden losgepikh 'tan^ nadat de voorkant van de middek baan was vrijgemaakt de lift naar trottoir gereden kunnert worden.! la' staan dan alleen nog vier palen op ^8n- dek waar zelfs een grote trailer do 'n d' zou kunnen rijden (zie schetsje). I de lift aan het trottoir leeg- en ws Jwa£ gevuld is kan de lift weer tussend vier palen gereden worden en aan vier hoeken omhoog gehesen m 'daar naar het promenadedek (zie LI. Hr spreekt vanzelf dat de vier klepper ws t' (niet de V steunen D) voor het do ,race ten der lift automatisch moeten o| rende nen en sluiten. Terwille van deals isse. an in rbij c een om klas: teit kan bij slecht weer en/of zeeg tijdens de vaart de lift beneden 1^ J. Kikkert, Den De molen van 't Noorden Is op terdag 1 augustus niet open m publiek, In verband met vakanf van de vrijwillige molenaars, dl gebroeders Keijzer. Normaliter! de molen elke eerste zaterdag: de maand vrij worden bezichtig Overigens kan men altijd een komen nemen als de blauwe ai pel op de molen wappert; datii het teken dat de molen tussentl open is. imidc :k pra eskur kon rden begin besef iema evoc raan d kwa Irijver het v I, Z0i lang Inmiddels is bekend geworden dat rijk de voorgenomen restauratie v» molen voor negentig procent wil s diëren. Momenteel wordt gewerkt: het opstellen van begrotingen, dia volgens kritisch door het rijk zulle» worden bekeken. De uiteindelijkeb doeling is om de molen weer een functie te geven, d.w.z. weer weke te maken. Daarnaast zijn de wieke» aan vervanging toe, een klus dier» langer dan twee jaar op zich kan if wachten. De molen is een rijksmoe ment en eigendom van De Holland Molen. Natuurmonumenten heefth beheer en André en Willem Keijzer al zo'n tien jaar actief als vrijwillig molenaar.

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 6