)f Groen ZwarG- lOOjaar jong van fiartj ülveren folklore iert groot feest EG-topfunctionaris Leenders bracht geen prettig nieuws en Burg twee dagen n tropisch paradijs et optreden Anneke Grönloh Texelse boeren hekelden Europees beleid rb Aanrijding met tractor Inschrijving voor wandelen om Texel Waddenvereniging wil afdekken stortplaats tegenhouden Hissen dijk en duinenrij Het voordeel van een slechte zomer Autokrakers aangehouden PASAR MALAM C0SM0SP0LITAIN THE BLUE DIAMONDS gER|CHT 15 SEPTEMBER 1887 - Nr. 10.201 DINSDAG 4 AUGUSTUS 1987 j<foertenties, abonnementen, etc De Rooy B.VPostbus 11, 1790 AA Den Burg Jjn (02220) 2741, na 18 00 uur 4881 KW Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg. telefoon 02220-2741 m werktijd deze week tot en met dinsdag a s Frans Hopman, Ongeren' P ira telefoon 02220 5472. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs H9,20 per kwartaal; los 90 cent Postgiro 652. Bankrelaties Amro Bank nr. 46.99 17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398 lStichting Folklore Texel gedenkt morgen het feit dat pre- |s 25 jaar geleden onder de Burger toren Texel's folklore Ld herboren. Op en rond de Groeneplaats zal het bereiken ndeze mijlpaal luister worden bijgezet via een extra istelijke, langdurige folkloredag. Deze begint 's morgens teen rondrit met oude koetsen door Den Burg en eindigt teen ouderwetse dansavond in De Lindeboom. |half tien stellen zich vijftien aan gingen met oude rijtuigen op bij Akenburg voor een rondrit, nstreeks kwart voor elf op de iplaats zal eindigen. Ingezetenen |de koetsen zijn bestuursleden en igden. De optocht zal een histo- Ikarakter hebben. Onder meer zal Ider vaste tradities van 25 jaar Ise folklore, de pinksterbruid, in de tzijn te aanschouwen. De rondrit tonder meer langs de Zes (Gol- i], Kogerstraat, Weverstraat en «raat. Bedrijven en omwonenden len verzocht hun straten vrij te len totdat de optocht is gepas- erd met spandoeken, borden en lotjes zal de Groeneplaats de hele are dag het middelpunt zijn van de (iteiten. Het programma kan ruw- worden gesplitst in twee soorten iteiten: folkloristische optredens nderdelen voor de jeugd. Een deel de Groeneplaats zal zijn ingeruimd kinderattracties als een groot jkussen, een zweefmolen en een Piggy-treintje. en muziek zetten de toon van ndere deel van het programma, todium is daarvoor de centrale i. Om elf uur is er een optreden 9 Kanneburgergieters met een en muziekshow. Later volgen ntaties van de kinderdansgroep Texel en de Dansgroep Oude Dansen, 's Middags worden alle optredens her haald. Nabij het podium zijn tafels en stoelen opgesteld, waar bestuur, geno digden, oud-bestuursleden en mede werkers mogen plaatsnemen, als de groep die al een kwart eeuw letterlijk en figuurlijk de spil vormt van de Texelse folklore. Om half een zal hen een koud buffet worden voorgescho teld. De betrokkenen zijn alle in Texel se klederdracht gestoken. Loterij De hele dag door kunnen lootjes wor den aangeschaft voor een grote verlo ting. De lootjes kosten f2,50 per stuk, of 5 voor f 10,Hoofdprijzen zijn een damesfiets, een herenfiets en een mini-stereotoren. Andere grote prijzen zijn een radiocassetterecorder, een fo totoestel en een verrekijker. Tal van an dere prijzen zijn beschikbaar, 's Avonds is de trekking in De Lindeboom, tij dens een feestavond die start om ne gen uur. Voorafgaand hieraan speelt op het terras van dit hotel de boeren- kapel. De muziek tijdens de feestavond wordt verzorgd door het op Texel po pulaire duo The Telstars. Verwacht wordt dat ieder die de folklorestichting een warm hart toedraagt op het feest zal verschijnen. De toegang is gratis. kil het weer ook moge zijn en al regent het met containers uit de il, donderdag en vrijdag kan men zich in het centrum van Den Burg tropen wanen. De Groeneplaats zal beide dagen namelijk in het te- ian van een Pasar Malam. Op deze Indische markt zullen circa ze- kraampjes present zijn en is er een gevarieerd showprogramma ol dans en muziek. De bekendste ster is zangeres Anneke Grön- ii« vrijdagavond optreedt. Zij vervangt Wieteke van Dort. De Pasar is gratis toegankelijk. kraamhouders en garandeert een kwa litatief hoogstaande markt. In de con tacten met het bestuur van de stich ting Groeneplaats heeft Reinink de in druk gegeven niets aan het toeval te willen overlaten, in de hoop dat bij welslagen de Pasar Malam de komen de jaren kan worden gecontinueerd. Bij de selectie van de kraamhouders is rekening gehouden met het uitdrukke lijke verzoek van de stichting om geen waren aan te bieden die elders in Den Burg ook te koop zijn. De opstelling van de kraampjes is in een V-vorm voor een podium dat ter hoogte van chinees restaurant Azië op de Groeneplaats zal staan opgesteld. In de midden bevindt zich een grote biertap. Opening De Pasar Malam gaat donderdagmid dag om twee uur van start. Burge meester Ton Schipper verricht op de podiumwagen de opening. Ook vrijdag begint de markt om twee uur. Beide dagen gaat de markt door tot elf uur 's avonds. Regelmatig zal het podium zijn gevuld met optredens van dans- en muziek groepen. Doorlopend te horen is het Krontjong-orkest, met een Indonesi sche muziekstijl voortgebracht door bijpassende traditionele instrumenten. Er zijn optredens van een Balinese danseres, de Indonesische zanger Dai- my, buikdanseres El Fiha, de Antillaan- se dansgroep Caribensa, HawaTaanse dansgroepen en er is een Indonesische modeshow. Het optreden van Anneke Grönloh is alleen vrijdagavond. Tussen de stands zal zich er ook een van Rotary Texel bevinden. Rotary Ne derland heeft Indonesië geadopteerd in het kader van de actie ,,Help polio de wereld uit", vandaar dat de Texelse af deling op deze Indische markt niet mag ontbreken. ''•"M Elflra ter Malam een evenement niet eerder op Texel werd ge- n. Voor de organisatie, de speci- ^oor in het leven geroepen '1 Groeneplaats, is het dan ook togteken of de markt zal aan- in den lande zijn de Pasar '8zeer succesvol. Als het weer worden ook in Den Burg '«zenden bezoekers verwacht, "ise Pasar Malam is gratis en tets in de open lucht. In de !l> het land zijn deze markten overdekt en wordt een en- gevraagd. Pnisatie van de markt is uit- 'an het organisatiebureau Rei- veel ervaring heeft met Pasar Reinink heeft zich belast met "Acteren van de zeventig Drs. T. Leenders, belast met het agri-monetair beleid voor de Europese Gemeenschap te Brussel, zal zijn bezoek aan de Hoornder Landbouwdag niet licht vergeten. Behalve een gastvrije ontvangst bij de opening van de dag, viel Leenders een warm onthaal ten deel van een uit Texelse boeren bestaand gehoor, na de inleiding die hij in dorpshuis De Waldhoorn over de nabije ontwikkelingen in de Europese landbouwpolitiek, had verzorgd. Leenders stelde, heet van de naald, lagere landbouwprijzen in het vooruitzicht. In de erop- volgende discussie lieten de Texelaars merken dat zij ernstig betwijfelen of de EG wat betreft het landbouwbeleid op de goede weg is. In het begin van zijn betoog vertelde Leenders dat de Texelse landbouw over een gunstige structuur beschikt, waardoor de EG-subsidie beperkt kan blijven. Momenteel wordt zesduizend gulden per landbouwbedrijf betaald, zo rekende de topambtenaar voor. Gezien het aantal van 335 Texelse landbouw bedrijven betekent dat dat Texel jaar lijks twee miljoen gulden krijgt toebe deeld voor zijn agrarische produkten. Dat lijkt veel, maar is in verhouding tot het bedrag dat in de EG gemiddeld aan subsidie wordt uitgekeerd, enorm laag. Helemaal gunstig is dat een aan tal bedrijven uit de landbouwsector op Texel in het geheel geen subsidie no dig heeft, zoals in de bloembollenteelt. Na deze opwekkende situatieschets pakten de donkere wolken zich samen boven Den Hoorn. De kern is dat Eu ropees landbouwminister F. Andriessen zich gedwongen ziet drastisch te be zuinigen, om zo de financieringspro blemen van de EG in z'n totaliteit de baas te kunnen worden. In de nacht voorafgaande aan de Landbouwdag deed Andriessen een reeks voorstellen hiertoe. Deze behelzen dat met ingang van medio oktober de boeren lagere prijzen voor hun produkten welke zij aan de verwerkende industrie verko pen, zullen krijgen dan die waarmee in het begin van het jaar werd gerekend. Geen prettig nieuws dus dat Leenders op Texel kwam brengen. Op de Postweg vond vrijdag een aan rijding plaats tussen een 25-jarige au tomobilist en een 20-jarige tractor bestuurder uit De Cocksdorp. De Amsterdammer haalde de tractor in die volgens getuigen duidelijk richting aangaf en linksafsloeg op hetzelfde moment. De 25-jarige man wend per ambulance met een hoofdwond en glas in zijn oog naar het Gemini- ziekenhuis te Den Helder vervoerd. De auto was total loss. De discussie waarom Leenders had ge vraagd, kreeg hij, ondanks het geringe aantal belangstellenden. Hein Tjepke- ma zei het een vreemde zaak te vin den dat Nederlandse zuivelfabrieken melk in het buitenland kopen, terwijl in Nederland niet meer mag worden geproduceerd. Bert Dros meende dat de rijke landen nu moeten boeten voor het feit dat zij té goed hebben geproduceerd. Ook Werner Dros was eenzelfde mening toegedaan. Leenders trachtte de gemoederen met pasklare antwoorden te bedaren, maar slaagde daarin niet. Dankzij het feit dat u hebt geprofiteerd van het EG-beleid en tijdig hebt gemoderniseerd, bent u blij ven bestaan en zelfs een verhoging van het reële inkomen gehad. Maar als u nu verder wilt groeien, moet u dat Op 22 augustus is het de zeventien de keer dat de zestig kilometer lan ge wandeltocht ..Rondje om Texel" wordt gehouden door wandelsport vereniging Het Gouden Boltje. Voorinschrijving is mogelijk tot 15 augustus. Tussen 6.30 en 7.00 uur, na aankomst van de boot van 6.35 uur, is de start van het wandelrondje om Texel. Bij voorinschrijving kost deelname f 10,—, te voldoen op postgiro 3570099 t.n.v. F. H. van Heerwaarden, Lieuwstraat 33, Den Burg. Leden van de NWB en aangesloten bonden krijgen een kor ting van f2 Bij de start kost inschrij ven f12,50. Men kan zich niet telefo nisch opgeven. Men moet een ge zondheidsverklaring overleggen en 16 jaar of ouder zijn om mee te mogen doen aan het rondje om Texel. Voorin- schrijven kan ook bij de volgende adressen: H. van Heerwaarden, Lieuwstraat 22 en B.A. Roest, Ada van Hollandstraat 23 te Den Burg. Ver dere inlichtingen over de wandeltocht zijn verkrijgbaar bij B. Roest, telefoon 02220-4451. zelf weten. Dat moet dan met eigen centen, niet met die van de EG. U moet goed begrijpen, wij werken heus niet om u kapot te krijgen, maar om te zorgen dat uw kinderen straks ook nog kunnen boeren", zo had hij het laatste woord. Het maakte weinig indruk. De uit de nieuwe jachthaven af komstige grond die de gemeente heeft gekocht om daarmee de vuil nisstortplaats bij het Molwerk af te dekken, voldoet niet aan de eisen. Het is namelijk geen „arme" grond maar slibrijke grond die als „zavel" kan worden beschouwd. Dat zegt de Waddenvereniging, die B en W, de gemeenteraad en de provincie een expressebrief hebben gestuurd met het verzoek het feitelijk stor ten van deze grond op de belt te gen te houden totdat deze kwestie is uitgevochten. Over het karakter van de 15000 m3 ha- vengrond, waarmee de gemeente de belt wil afdekken, doen tegenstrijdige berichten de ronde. Volgens de ge meente is uit monsters gebleken dat het arme grond is en heeft de provin cie ermee ingestemd dat daarvan een halve meter op de belt komt, later met andere grond aan de vullen tot een meter. De Waddenvereniging meent echter stellig dat hier iets niet klopt. Volgens zelf ingewonnen informatie aan de hand van dezelfde monsters, gaat het om zavel en zou in het uiterste geval kunnen worden toegelaten dat daarvan 30 centimeter op de belt wordt gestort, later gevolgd door 70 centime ter echte arme grond. De Waddenvereniging meent dat door het afdekken met rijke grond de na tuurwaarden van het betreffende duin gebied ernstig zullen worden aange tast. „Wij willen u hierbij verzoeken zo spoedig mogelijk aan ons mee te de len wat de aard van het nu te storten c.q. te storten slib is, afval of eindaf- dekking. Indien u het slib de laatste bestemming wilt geven, verzoeken wij u dat zo spoedig mogelijk aan ons mee te delen en onderwijl de feitelijke storting tegen te houden, zodat wij uw opvattingen aan een rechterlijk oordeel kunnen onderzoeken", aldus schrijft juriste Marja Holsink van de Waddenvereniging aan de gemeenteraad. door Klaas Bonne Bedankt voor alle goeie zorgen En hopelijk tot volgend jaar. Voor gastvrouw Sjaan een bossie blommen En voor Knelis een sigaar. En dan gaat familie Doorsnee, In de richting Amsterdam, En denken aan het hemelwater. Dat in bakken tot hen kwam. Zij hobbelen met hun lelijk eendje. Over 't modderig slag, En zij wuiven bij de uitrit. Voor de laatste keer gedag. Maar in de lage zomerwoning. Ziet de stomverbaasde Sjaan, Verspreid over de hele kamer, Haar potten en haar pannen staan. Zij roept Knelis op het matje. En zij brengt hem aan 't verstand. Dat hij het dak moet repareren, Dat zo lek is als een mand. Nou, zei Knelis, da's een makkie. Want nou heb ik zwart op wit. Dat overal waar nou een pan staat. Verticaal een gaatje zit. En dat fiend ik nou het voordeel. As het op je gasten lekt. Want ik had bij een mooie seumer, Ai die gaatjes nooit ontdekt. De politie heeft vrijdagnacht vier jon gens in de leeftijd van 18 en 19 jaar aangehouden toen zij probeerden een autoradio te stelen aan de Boodtlaan te De Koog. De jongens die uit Amersfoort kwamen en op de nood- camping verbleven, werden al een tijd je geschaduwd. Tijdens het onderzoek bleken twee van de vier onschuldig, maar kwam de politie op het spoor van een groep van negen andere jon gens, waarvan één werd aangehouden wegens inbraak en diefstal. Deze laatste had tevens donderdagavond een 17-jarig Texels meisje in een disco theek te Den Burg met een spuitbus in het gezicht gespoten, waardoor zij bedwelmd raakte en pijnlijke ogen kreeg. Vrijdagmiddag zijn de drie da ders vrijgelaten. In totaal hadden zij negen diefstallen gepleegd. Een ge deelte van de spullen, hoofdzakelijk autostereoapparatuur kon aan de eige naars worden teruggegeven. Kantoorstraat 11, Den Burg - Texel Donderdag 6 augustus de groep Entree F5,— Vrijdag 7 augustus Entree F5,— De Landbouwdag begon met een gastvrij glaasje Kees Boontje, geserveerd door Willem Ham van de Hoornder ondernemersvereniging Ilinks). EG-topman Leenders die de opening heeft verricht, schenkt nog eens in, terwijl organisator Willem Goênga tekst en uitleg geeft.

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 1