Heel Texel weet nu wat Oudeschild kan Fiets 'm erin" hoogtepunt visserijdagen Ot ÜESC I L I) tl SB PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 4 AUGUST In de touwtrekarena werd fanatiek om elke centimeter grond gestreden. Natten boetan: oud ambacht dat Dokter Klaas Eissen, de hele middag present, hoefde geen assistentie te verlenen. Dat was later alleen nodig bij coureur Wout „Wanda" de Wit, die verkleed als pasgetrouwd stel samen met „bruidegom" Gerard Baay te wa ter dook en daarbij een lichte verwon ding in het gezicht opliep. De prijs voor de origineelste deelne mers ging naar het trio Bart Heer schap, John List en Richard Daalder. Wat zij precies voorstelden is voor ve len een raadsel gebleven, want in 4.69 seconden mocht het stel de smaak van het havenwater proeven. Voor Heerschap geen probleem, want de aan het vehikel bevestigde rubberboot bewees zijn waarde. Onder aanvoering van Nico Blonk trachtte ook een in ro de overalls gestoken vijftal de balk te bedwingen. Met hun vijfpersoons tan dem schoten zij echter acrobatisch vermogen tekort. Nee, dan Marcus Bruining. Op een 1-wieler toonde hij zich een ware even wichtskunstenaar. Een ovationeel ap plaus viel hem ten deel toen hij in 10.32 seconden de overzijde bereikte. Marcus maakte de indruk zo weer over de balk terug te kunnen fietsen ook, zo behendig verplaatste hij zich over de platte schuit richting uitgang. Jaap Dijker had getracht zijn balans te vinden door het bevestigen van een fuik aan zijn fiets, met daarin een heu se kabeljauw. De vis moest lucht blij ven happen, want in 6.20 seconden kwam Dijker aan de overkant, om zijn rijwiel daar op uiterst slordige wijze te stallen. Ook snel en behendig was Pie- ter Dogger. Ongetraind klokte hij 6.62 Een afgeladen haven ziet toe hoe een deelnemer 'm d'r In fietst. seconden. De gebroeders John en Niek Zoetelief weigerden elkaar een duimbreed toe te geven. Nadat eerst John een sterke 7.66 had gescoord, kwam Niek, ver momd als kanarie, in een alles of niets-poging tot 5.18. Net te veel voor het dagrecord, maar wel goed voor een eerste plaats in de categorie 16 jaar en ouder. Niek had zoveel gang dat hij als een raket over de platte schuit heenvloog en aan de andere zij de, onder grote hilariteit, in de haven plonste. „Concurrent" Bart Heerschap reageerde ad rem door hierop honderd biertjes uit te loeven voor de eerste deelnemer die erin zou slagen de vijf tig meter verderop afgemeerde TX 66 te rammen. Niemand had zoveel dorst. Politie Prestigestrijd Het touwtrekken was een echte presti gestrijd met ploegen van eilandelijke café's en andere bedrijven, sterke mannen uit Eierland (de Polderjon gens), een ploeg uit kringen van agra riërs (de Star-trekkers), vrachtwagen chauffeurs (de Truckers) en - vooral - kottervissers. Het team van coach Kees Drijver dat bij de nationale touw trekwedstrijden in Stellendam furore had gemaakt, was de grote favoriet. Met de gebroeders Jaap, Dirk en Fup Krijnen als onverwoestbare motor, trokken de kottervissers als het ware met de handen in de zakken alle illu sies van de gespierde tegenstanders opzij, ledereen moest wijken voor de „beulen van Oudeschild", op één team na. Dat was het achttal van touwtrekvereniging „De Vrijbuiters" uit Heeten. In de voorronden eindigde de onderlinge partij in een onbeslist 1—1. De finale, over één „trek", was zinde rend. De chauvinistische Texelse toe schouwers trokken letterlijk partij en verplaatsten zich en masse naar de zij de waar de kottervissers stonden op gesteld. Fanatiek opgezweept ging de ploeg tot het uiterste, leek op weg naar de victorie, maar alle spierkracht woog uiteindelijk niet op tegen de techniek en het uithoudingsvermogen van de ploeg uit Heeten. De teleurstel ling was voelbaar groot. Wat zou een Agent Janssen ziet aankomen dat hl] de balk afrijdt, (foto: Bert Koning] de spelletjes in en rond de haven. Zon der publiek is „Fiets 'n erin" eigenlijk een flauw spelletje met al dan niet ver klede coureurs die op wel of niet aan gepaste rijwielen proberen over een balk naar de veilige overkant te ko men. Het leukst is het als dat niet lukt: „Fiets 'm erin". De Texelse orga nisatie stond voor de taak een dusda nige opstelling te maken dat het spel niet te makkelijk maar ook niet te moeilijk zou zijn. Natte pakken zijn een vereiste, maar als niemand droog blijft, is het niet leuk; er moeten tenslotte ook winnaars zijn. Gekozen was voor een 28 cm brede, 16 meter lange balk die tussen de havenkade en een even wijdig aan de kade afgemeerde platte schuit werd aangebracht. De schuit werd tegen al te onstuimige finishers beveiligd met matrassen, terwijl ook het motto „Valhelm hoofdzaak" in ene werd gehouden. Verdubbeld Tot en met vrijdag hadden zich twintig deelnemers aangemeld, zondag bij het eerste startschot was het aantal ver dubbeld. In de loop van zaterdag kon al een tiental namen aan de startlijst worden toegevoegd, in het laatste half uur voor de start kwamen daar nog wat late beslissers bij. De eerste vijf durfallen doken onder hilariteit van naar schatting 7000 man publiek, pre sentatoren Paul Krüger en Ruud Boom en de vier juryleden, A. Westerlaken, Wil Huizinga, Simon Dros en Corine Grootelaer, allen in het water. Het jeugdige duo Marcel de Ridder/Remco Veeger was vóór het bereiken van de balk al zodanig uit balans, dat het rechtstreeks vanaf de kade in de plomp reed. Een „prestatie" die nog enkele maken zou worden herhaald. Zowel deelnemers als rijwielen werden met hulp van de bij de balk gereedlig gende duikers van Duikclub Texel weer aan de kant gebracht. De fietsen wa ren voorzien van boei-achtige voorwer pen, zodat eenvoudig de plaats kon worden bepaald. De met een knalrode pruik uitgedoste Rogier Krüger was de eerste deelne mer die 'm er niet in fietste. In 9.43 seconden bereikte hij de veilige over kant. Een prestatie die onmiddellijk werd verbeterd. Marcel Dijker klokte een tijd van 8.02 seconden alvorens hij de microfoon van speaker Krüger on der de neus kreeg geduwd. De snelle jongen reed niet, zoals menig andere deelnemer, met reclame van een of an dere Texels bedrijf, maar met een poli tiek getint bord. „Vangstbeperking ka beljauw, wat is dat nou?" Maar ook zijn snelste tijd was een kort leven be schoren. De onbekende maar talent volle Klaas de Jong verpulverde met zijn crossfietsje alle bestaande records door in 5.05 seconden over de balk te scheuren. Naar later bleek de winnen de tijd. Pipi Langkous Kalmer aan deed Jan van der Star het op een gewone fiets. Hij was bijna bij de laatste meter, maar de laatste lood jes wogen te zwaar en hij duikelde in het water, onder groot gejuich uiter aard. De eerste dame was Annemieke Bakker en zij liet gelijk zien dat ook het zwakke geslacht 'm erin kan fiet sen. Het meisje, dat opvallend veel ge lijkenis vertoonde met Pipi Langkous en daarom bewoog ze zich voort met haar voeten. Droog haalde ze de over kant, maar de tijd was ernaar: 33,81 seconden. Voor de coureur die de grootste smak zou maken, had de jury een prijs in Zijn leeftijd van tien jaar, waarmee hij de jongste deelnemer was, vormde voor Sander van Beek geen beletsel om in 10.13 seconden droog over te komen. Playback-sterretje Brigitte „Madonna" Krijnen en duo-passagiere Judith Witte fietsten 'm er als enige tandem niet in, tijd 12.66 sec. Bert van der Schans was de volgende die met fiets en al aan de overkant kwam, tijd 7.19 sec. Het laatste natte pak van de dag kwam op naam van politieagent Martin Janssen, gedetacheerd op Texel tijdens de zomermaanden, die in uni form en op dienstfiets de balk te lijf ging. Halverwege verdween de sterke arm in het zilte nat. Elf coureurs haal den dus de overkant en dat was een voor iedereen aantrekkelijk gemiddelde. De „Fiets 'm erin" werd verpluchtigd met twee playback-optredens van „Madonna" en „Abba". Ongeveer de helft van het publiek stapte na afloop van het in hoog tem po afgewerkte „Fiets 'm erin" op. Het kussengevecht, op een balk boven het water tussen jeugdige deelnemers, was voor velen niet boeiend genoeg om langer te blijven. Dit onderdeel was ook voornamelijk bedoeld om de jeugd aan z'n trekken te laten komen. Veel toeschouwers, die tijdens de „Fiets 'm erin" een matig uitzicht hadden, na men alvast een plekje in rond de touwtrek-arena op een stukje grasveld langs de dijk. Al ver vóór het startsig naal van de in opvallend tenue gesto ken arbiter Simon Dros was dat „sta dion" dan ook „uitverkocht". mooiere apotheose van de Visj gen zijn geweest dan een zegej „eigen" jongens? Beseft moest» worden dat was verloren van e zersterk, goed getraind team, fcl danks twee waarschuwingen v«J pres gaan zitten, een verdiend!|T naar was. Bij de dames won htt] van 't Cafeetje voor de spierbi van De Vitaminebron. Met het wegspoelen van de telj ling in de nog steeds goed ge^ feesttent, kwam een einde aantï ongedacht succesvolle dag, 0^ schild had laten zien dat meti spelletjes een groot publiek eeïiL- ke dag kon beleven. Al was de^ 4^ gang natuurlijk wel gratis.... M Zate, Vrij entree was ook het parool zaterdag. Toen burgemeester To, Schipper voor de openingspled$ vanaf de hoge mast van de TXl de broek van het whippertoestd de reddingbrigade uit De Koog, het haventerrein kwam aanzeilen het daar al zwart van de mense, whippertoestel was één van die attracties, die over belangstellii te klagen hadden. Regelmatig mand in de broek gehesen om vlucht boven de haven te mal de haven trokken reddings- en monstraties veel aandacht. De gemeerde kotters waren vrolijk met vlaggetjes. Als enige kotter de TX 66 te bezichtigen, waari ook continu een lange rij wacht stond. Een ander schip waar pol op mocht, was een oude stoom in de havenmond. De TX 20 ha: boomkor uitstaan, zodat de wes afmetingen van zo'n visnet eer, den worden getoond. Ook Dirk Slik had z'm mosselvti machine op de kade gezet. De monstraties waren er volop. De aandacht daarbij ging uit naar 5 ,,'m ambachtelijke werkzaamheden ti breeuwen, netten boeten en ka! splitsen. De Gemeenschap 0u4 had een origineel idee om de ka de nieuw te bouwen sporthal w spekken. Onder de titel „In wei wrak ligt de schat?" konden va, pier gevouwen scheepjes van ee kaart worden verwijderd. In één dag tijd was voor maar liefst fï aan prijzen opgehaald in Oudest a en Den Burg. Gouden tijden bel ook Peter Kaan met zijn draaiorj Na een al zeer succesvolle dag Hoornder Landbouwdag, zameU op de haven een recordbedrag! de reddingmaatschappij. Voorts tal van Oudeschilder bedrijven ir geur van versgebakken vis een van wat zij de bezoekers van he' hebben te bieden. Heel Texel tii nu. w( Ond m 1 Isat Lutji n or Lar na v ien. achl I Niemand ging sneller over de balk Klaas da Jong. petto. De wijze waarop Siem Piet Koopmans een poging ondernam om deze in de wacht te slepen, was ech ter niet de bedoeling en had lelijk kun nen aflopen. Met hoge snelheid ver loor hij vlak voor het einde van de balk zijn evenwicht. Halsoverkop be landde de jongen tegen de matras die aan de zijkant van de platte schuit was bevestigd alvorens hij kopje onder ging. Duikers reageerden razendsnel en het publiek hield de adem in; tot aller opluchting mankeerde Siem Piet niets. :y Temidden van enkele organiserende Oudaschl/ders verricht burgemeester Schipper. In een ovarlevlngspak van da whlpparploag. de opening. Oudeschild steekt liever alle energie in één feestelijk week end, dan in de wekelijkse organisatie van een braderie of an dere zomermarkt. Dat de formule van de Visserijdagen zó zou aanslaan als op 1 en 2 augustus het geval was, had geen Oudeschilder zelfs in z'n stoutste dromen kunnen vermoe den. Absolute trekpleister was het ludieke spektakel „Fiets 'm erin", dat zondagmiddag de dijk langs de haven zowat deed bezwijken onder het gewicht van de vele duizenden toeschouwers die er een tribuneplaatsje hadden gezocht. Eén dag presentatie van het dorp en één dag spektakel; een uitbrei ding ten opzichte van het succes van de Visserijmiddag van vorig jaar die in alle opzichten méér dan geslaagd is. Zeker ook in financieel opzicht. In de loop van de zaterdag stroomde de feesttent op het ha venterrein vol, om niet vóór zondagavond acht uur leeg te ra ken. Het toppunt was zaterdaga vond toen de tent barstensvol met voornamelijk Texelaars zat, die er een grote eilandelijke verbroede ring van maakten. De Visserijda gen konden toen al niet meer stuk en dat was een mooie opsteker vóór het gratis gebeuren dat op zondag van start zou gaan. wacht". Het plan om een „Fiets 'm er in" of iets dergelijks te houden, leefde al jaren bij de Gemeenschap Oude schild. Deze vereniging wil in principe echter geen dingen in de zomer orga niseren, zodat het plan voorlopig „in de ijskast" bleef. Uiteindelijk was het juist dit onderdeel dat de extra kleur gaf aan de Visserijdagen, de uitsteken de zaterdagpresentatie en andere spek takelstukken ten spijt. Het beeld van de volle dijk, die tijdelijk dienst deed als tribune, een overbevolkt haventer rein, toeschouwers die een plaatsje hadden bemachtigd op kotters in de omgeving en zelfs niet aarzelden om in de mast te klimmen totdat ook déér geen plekje meer vrij was, dét is het beeld dat in het geheugen gegrift blijft staan bij de herinnering aan de Oude schilder Visserijdagen van 1987. Van belang was uiteraard dat de weersomstandigheden gunstig waren, half bewolkt met redelijk veel zon, droog, geen strandweer. Wat zou een mens op Texel beter kunnen doen dan een bezoek brengen aan het gastvrije Oudeschild. Het talrijke publiek méékte Binnen de organisatie waren vooraf namelijk enige twijfels over die „pop penkast" tijdens de tweede dag. Klaas Veenbaas: „Maar we wilden als onder nemersvereniging laten zien dat we ook nog wat anders kunnen dan geld binnenhalen. Dat is hiermee dus ge lukt, méér dan we ooit hadden ver-

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 2