Ook briefjes op legaal geparkeerde auto's Gulden pony" en f15O0,t.gi< voor werk Ecomare Samenwerking gemeenten Kop van Noord-Holland „Havenslib" VERVOLG VAN PAG.l Soulmanen ,,9'/2 weeks" tarv [eh* Preferentschapskeuring Texelse rammen Orgelbespeling in Doopsgezinde kerk Hondenclub Texel Uit het politierapport Avondzangdienst te Oosterend Vergelijking tuss«i toeristengemeen PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 14 AUGUStalpAG De vriendelijke aktie die sinds kort in De Koog wordt gevoerd om foutparkeerders terecht te wijzen, heeft kritiek uitgelokt. De briefjes (ondertekend door de Rijkspolitie en De Koog Promotion) worden namelijk ook bevestigd op auto's die goed zijn geparkeerd, dus op plaatsen langs de straat waar dat niet is verboden. "WAARSCHUWING" Geachte toerist. U staat thans op een plaats waar u een risico loopt U kunt een bekeuring van 1 35 - kri|gen, dan wel loopt u het risico schade aan uw voertuig te krijgen Parkeer uw auto dan ook waar het mag. of waar het veilig is Een redelijk alternatief is de permanent bewaakte parkeerplaats aan de Nikadel De Rijkspolitie Texel en De Koog Promotion De tekst van het briefje In de rondvraag van de raadsvergade ring van dinsdag werd hierover ge klaagd door Jan van Asselt van Texels Belang. Hij vond het onjuist dat men sen worden gecorrigeerd die niets mis daan hebben, ook al gebeurt dat op vriendelijke wijze. Dubbel doel Wie de door de politie goedgekeurde tekst op het briefje echter goed leest, merkt dat de inhoud niet alleen is be doeld voor foutparkeerders maar ook voor mensen die hun auto op een le gale plek hebben neergezet, doch daar het risico lopen dat hun wagens door vernielzuchtige voorbijgangers worden beschadigd of opengebroken. Het is dus geen vergissing dat de briefjes ook op korrekt geparkeerde auto's worden bevestigd. De burgemeester wist dat dinsdag avond blijkbaar niet, want hij nam met verbazing kennis van de klacht van Van Asselt en beloofde er later op te zullen reageren. Het vriendelijke optre den tegen foutparkeerders (en dus ook tegen goedparkeerders die materieel ri sico lopen) was een initiatief van par- keerexploitant H. Bruining van het be waakt parkeerterrein aan de Nikadel. Hij heeft er belang bij zoveel mogelijk auto's op zijn terrein te krijgen. De po- De raad van Urk had daarom een mo tie aangenomen inhoudende een ver zoek aan de minister om de beperken de maatregelen gefaseerd in te voeren. De 12.000 inwoners tellende gemeente Urk is voor 90% van de visserij afhan kelijk, niet alleen omdat het de thuis haven is van een vloot maar ook om dat er visverwerkende industrie en toe leveringsbedrijven zijn gevestigd. De motie was ook aan de raad van Texel gestuurd. B en W hadden geadviseerd deze voor kennisgeving aan te nemen. Er was verder een afschrift van een brief van de gemeente Katwijk aan de minister van landbouw en visserij, de vaste kamercommissie voor de visserij en de fractievoorzitters van de tweede kamer, waarin adhesie werd betuigd aan de Urker motie. Onder andere werd gepleit dat de z.g. K- documenthouders hun eigen kwantum kunnen blijven opvissen. De Texelse raadsleden discussieerden dinsdagavond even over de wenselijk heid om steun te betuigen aan de ac tie van beide visserijgemeenten. Ook voor Texel staan grote belangen op het spel, al is er dan geen visverwerking gevestigd en ontbreekt ook een vis- afslag. Barendregt vertelde dat met het bestuur van de vissersvereniging DETV is gepraat. Men is het erover eens dat een ander visserijbeleid nodig is maar dat de maatregelen geleidelijk moeten worden ingevoerd zodat de betrokkenen de gelegenheid krijgen de „schok" te overleven. Een motie van alle visserijgemeenten is misschien zin vol. Henk Beumkes vond dat een goed idee en meende dat Texel hierin coör dinerend kon optreden. Gerbrand Poster verbaasde zich over dit stand punt. Hij herinnerde eraan dat hij (het was nog in zijn VVD-tijd) een motie over dit onderwerp aan de orde had gesteld, maar uitgerekend Beumkes en Barendregt waren er toen tegen. Ba rendregt zei daarop dat hij niet tegen de motie was maar dat een dergelijke actie samen met het bedrijfsleven moest worden gevoerd. Er is destijds een andere vorm van actie gevoerd: een gesprek met staatssecretaris Ploeg samen met mensen van DETV. Poster bleef hameren op zijn motie van toen. Ook die was bedoeld om door meer visserijgemeenten onderschreven te worden, dus hetzelfde als wat nu aan de orde wordt gesteld door de tegen standers van toen. Barendregt zei dat die motie niet „algemeen" genoeg was om onderschreven te worden. litie steunde het idee in de hoop het parkeerprobleem in De Koog op deze wijze tot oplossing te kunnen brengen, Vespertina Tegen de inmiddels voltooide nieuw bouw van bloemenhandel Vespertina aan de Kogelstraat zijn destijds bezwa ren gemaakt door buurtbewoners. De bezwaren werden ingetrokken nadat de gemeente bepaalde toezeggingen had gedaan, waardoor aan de grieven te gemoet werd gekomen. Nu het ge bouw er staat zijn enkele van die toe zeggingen niet nagekomen, had Van Asselt gehoord. Dat leek hem kwalijk, want daarmee is de betrouwbaarheid van het gemeentebestuur in het ge ding. Wethouder Schiling bevestigde dat de gemeente heeft beloofd zoveel mogelijk aan de bezwaren tegemoet te zullen komen. Ook hij had gehoord dat er „iets" was misgegaan. Hij zou het uitzoeken en erop terugkomen. Verloedering Gerbrand Poster klaagde over de „ver loedering" van De Koog die mede zou worden veroorzaakt door de jongste pogingen om de openbare orde daar te bevorderen. Volgens hem was de taxistandplaats aan de Nikadel een fiasco, omdat beschonken caféverlaters die anders voor de deur van het eta blissement direct konden worden inge laden en afgevoerd, nu het stuk naar de Nikadel moeten lopen en tijdens die route en op de taxistandplaats zelf la waai maken. Vérder zou het in De Koog allerminst veilig zijn. „Vrouwelij ke toeristen durven niet meer over straat". De burgemeester geloofde het nauwelijks. Het verbaasde hem dat Poster al die klachten had vernomen en dat niemand zich heeft gewend tot de enige juiste personen: de burge meester en de politiecommandant. Die hebben de laatste tijd juist géén klach ten vernomen. Los daarvan is het niet de bedoeling tussentijds in De Koog aanvullende maatregelen te nemen of regelingen ongedaan te maken. Eerst moet het seizoen achter de rug zijn en moet op de gang van zaken rustig worden teruggeblikt. Poster uitte zijn verbazing over het ta- rievenbeleid dat door de brandweer wordt gevoerd als preventief moet worden opgetreden bij evenementen, zoals de autocross. De MAB-club moest f5000,— betalen; later werd het na protest f3600,—. De burgemeester kon zich voorstellen dat zoiets ge beurt. Het gaat hier om het bieden I van redelijke veiligheid en het in reke ning brengen van een redelijke prijs daarvoor. Hetis een kwestie van afwegen. Leerzame Pasar Poster hekelde verder de gemeentelijke medewerking die is gegeven aan de Pasar Malam, een teleurstellend evene ment dat weinig méér voorstelde dan een maandagse markt met een oosters tintje. De burgemeester zei dat het ge meentebestuur hieruit ook zijn lering heeft getrokken en een volgende keer extra kritisch zal zijn. Naar aanleiding van andere vragen van Poster werd meegedeeld dat de Ko- gerstraat in Den Burg uiterlijk dit na jaar zal worden opgeknapt en dat het gemeentebestuur niets weet van be zwaren die er in De Waal zijn tegen het sluiten van het sportveld aldaar. De sluiting was opgenomen in het so ciaal cultureel plan van het vorige en het nieuwe jaar, maar niemand heeft er tegen geprotesteerd. Zegers: „Als er problemen zijn moeten die mensen bij me komen". Kort na de bouw van de zg. beschutte sfeer-woningen aan de Schoorwal in Den Burg is er veel te doen geweest over meerkosten die aan de kopers in rekening werden gebracht omdat de funderingen zwaarder moesten worden uitgevoerd dan eerst de bedoeling was. Er zou een onderzoek naar wor den ingesteld, maar dat werd uit gesteld omdat de eigenaars een ge rechtelijke procedure waren begonnen. Er is daarna nooit meer iets vernomen. Gerbrand Poster wilde weten wat die procedure heeft opgeleverd. Wethou der Schilling zei ook nieuwsgierig te zijn en zou navraag doen. Hindernis-redding Poster had lof voor de redding die maandagmiddag bij paal 28 was uitge voerd door strandwachten van de KNBRD, maar vond het bedenkelijk dat die actie werd gehinderd omdat een der jongens verstrikt raakte in snoeren van sportvissers en vervolgens het startmechanisme van de rubber- bootmótor weigerde, zodat de strand wachten gedwongen waren de in nood verkerende badgast zwemmend te be reiken. Hij informeerde of het red- dingsmaterieel periodiek op goede werking wordt gecontroleerd. De bur gemeester twijfelde niet aan dat laatste, maar meende dat technische pech toch mogelijk is. „Een goede au to start ook wel eens niet". Hij zou er op terugkomen. Sportzaal Tine Krijnen wilde wel eens weten waar nu precies de nieuwe sportzaal in Oudeschild zou worden gebouwd. Die zou eerst aan de school worden vast gemaakt (en daartoe heeft de raad ook beslotenl maar nu schijnt men de zaal bij 't Skiltje te willen. Volgens wethouder Zegers wil men de zaal in derdaad op een andere plek, maar daar zal de gemeenteraad dan wel mee akkoord moeten gaan en er moet dus een desbetreffend verzoek komen van de belanghebbenden. „We horen het wel". De herinrichting van de Groeneplaats en de aanleg van parkeerplaatsen bij de Elemert zal komende herfst, uiterlijk komend voorjaar, worden uitgevoerd, aldus zei Schilling op een vraag van Tine Krijnen. Gemeentewerken heeft het definitieve plan in de maak dat nog aan college, raadscommissie en tenslotte de gemeenteraad zal worden voorgelegd. Scene uitSou/man". In bioscoop/theater De Vergulde Kik kert draaien van donderdag tot en met maandag twee films. Dagelijks om 19.30 uur is Soulman" te zien en om 22.30 uur ,,9% weeks". Soulman Deze Amerikaanse film schotelt de kij kers een doldwaas avontuur voor met in de hoofdrol de 22-jarige gezonde all- American boy Mare die toegelaten is om te gaan studeren aan de Harvard Law School. Maar hij moet zijn studie aan deze gereputeerde universiteit wel zelf bekostigen van zijn pa.... Een ad vertentie brengt op de valreep de uit komst voor de wanhopende student in spe. Een commissie looft een studie beurs uit, maar om daarvoor in aan merking te komen moet worden vol daan aan drie voorwaarden: in Los An- mbanc L defin jot oph [aan 'e lenode rt nog jen zijr J deze iningir (laten De uitreiking van de Gulden Pony" was een hele ceremonie die Ecomare-directeur Jan Kuiper gewillig onderging. De pony vondh> De twee Texelse rammen met de num mers 4030-0400 en 4030-0410 worden aan een preferentschapskeuring onder worpen. Dit onderzoek houdt een keu ring in van de nakomelingen van deze rammen, die zijn gefokt door Kees Kik kert uit De Westen. Die nakomelingen lopen in het hele land. De Noordhol landse zullen op 20 augustus door het Texels Schapenstamboek op twee plaatsen in de provincie worden sa mengebracht en gekeurd: 's morgens op het bedrijf van C. Kikkert in De Westen (Driehuizen 15) en 's middags op het bedrijf van D. van Ark in Durgerdam. Zaterdag wordt in de Doopsgezinde kerk aan de Kogerstraat in Den Burg een orgelbespeling gegeven door de organist van de kerk Piet Kraijma. Aanvang 20.15 uur. De toegang is gratis. Programma: 1. ,,Freu dich sehr, o meine Seele" - Johann Pachelbel 2. Praeludium - Christian Rinck 3 Cornet Voluntary - Henry Heron 4 Variaties over: ,,lk heb de vaste grond gevon den" - Folgert Zwaving 5. Siciliano - Johann Sebastian Bach 6. Gavotte - Samuel Wesley 7. Sarabande - C. J Bute 8. Marche Triomphale - Jac Bonset. |er ovi tiodsh Bold Directeur Jan Kuiper van Ecomare nam maandag in het Gelderse Bemmel de zogeheten „Gulden po ny" in ontvangst. Aan deze jaarlijks toegekende prijs voor personen of instellingen die zich verdienstelijk maken voor de bescherming van dieren, zat een geldbedrag van f1500,— verbonden. De „Gulden pony" werd uitgereikt tij dens de Internationale Ponyjaarmarkt, die al dertig jaar duizenden bezoekers naar Bemmel trekt. Maandag waren er naar schatting 30 40.000 belangstel lenden naar de enkele kilometers ten noorden van Nijmegen gelegen plaats gekomen. De onderscheiding bestaat uit een levende pony, een beeld en een oorkonde. De uitreiking door de heer Van Lemmens, voorzitter van de marktcommissie, en burgemeester Ber- gamin van Bemmel was een hele cere monie, die „dierenvriend" Kuiper uiter aard gewillig onderging. De functies van Ecomare als informatie- en op vangcentrum waren voor de markt commissie voldoende reden om de on derscheiding toe te kennen. Doorslag gevend was, zo bleek, de opvang en verzorging van duizenden vogels die in de afgelopen winter het slachtoffer werden van een olievlek in de Wad- geles wonen, volledig afhankelijk zijn van de beurs en zwart van huidskleur zijn. De jongeman doet een beroep op een vriend die in opdracht van een far maceutisch concern experimenteert met bruinmiddelen. Een overdosis zorgt ervoor dat Marcs huid grondig van kleur verandert en tot welke ver wikkelingen dat leidt.... 9V4 weeks De jonge, knappe en blonde Elizabeth werkt in een galerie, is gescheiden en gefrustreerd op sexueel gebied. Als een man haar benadert trekt zij zich meteen terug. Maar als zij John zo maar op straat ontmoet, voelt zij dat hij iets bijzonders is. Hij neemt haar al gauw mee naar zijn uiterst modern in gerichte flat, waar hij haar op een on gewone manier liefheeft. Elizabeth brengt haar dagen door in een soort droom, en het duurt niet lang of ze wordt de slavin in een sado masochistische relatie. De muziek bij de beelden is van o.a. Joe Cocker, Bryan Ferry en The Eurythmics. Film keuring: 16 jaar. Gemeente Texel zal deel gaan uit maken van een samenwerkingsge bied Kop van Noord-Holland. In 1985 al is de herziene wet gemeen schappelijke regelingen van kracht geworden, waarmee duidelijkheid moet worden geschapen in wat nu precies gemeentelijke taken zijn. Eenheid in de wirwar van regelin gen is het hoofddoel van de wet gemeenschappelijke regelingen (WGR). Door Provinciale Staten is Texel aan gewezen met nog elf gemeenten als samenwerkingsgebied onder de naam „Kop van Noord-Holland". Die andere elf zijn: Anna Paulowna, Barsinger- horn, Callantsoog, Harenkarspel, Den Helder, Niedorp, Schagen, Sint Maar ten, Wieringen, Wieringermeer en Zijpe. Er ligt een voostel om de bestaande „gemeenschappelijke regeling gewest Kop van Noord-Holland" te wijzigen, zodat het in overeenstemming is met de WGR, maar Texel is geen lid van het gewest. Texel neemt deel aan de volgende gemeenschappelijke regelin gen: Stichting voor de geestelijke volksgezondheid in Noord-Holland, Stichting Noord-Hollandse Welstands commissie kring Den Helder, Algeme ne stichting voor maatschappelijk werk in de Kop van Noord-Holland, Regio nale stichting welzijn voor ouderen, Stichting voor school- en beroepskeu ze in Noord-Holland, Stichting School begeleidingsdienst Den Helder en om streken, Stichting Noordhollands Phil- harmonisch Orkest en Stichting Regio naal Dienstverleningscentrum Kleinbe drijf Noord-Holland-noord. Als Texel deel wil blijven uitmaken van de Regionale Ambulancedienst, Brand weer, Dienst Ambulante Geestelijke Gezondheidszorg en Schoolartsen- dienst, zal men toe moeten treden tot het gewest. Er is geen reden om een eigen regeling hiervoor in het leven te roepen. Ook al omdat Texel tot tevre denheid al jaren deel uit maakt van de ze samenwerkingsverbanden. Omdat Texel maar voor een deel belang heeft bij het gewest en omdat Texel door de toch wel enigszins geïsoleerde eiland positie beperkt gebruik van de «an 1 irkt gi lag 1 ■aadf Spc {lag 1f voors Ibegi luyve ig 19 je ov verv itiek de olie r ker diensten van het gewest zal gaan ma ken is het reëel dat ook maar een ge deelte wordt betaald, leder lid van het gewest betaalt een bijdrage voor de al gemene dienst, gesteld op f3,10 per inwoner. Texel heeft 12.665 inwoners en zou dus f39.261,50 moeten bijdra gen. Zoals het er nu naar uitziet zou Texel voor vier van de elf regelingen aan het gewest nieuwe stijl gaan deel nemen. Daarop gebaseerd is het voor stel de bijdrage van Texel te stellen op f 1,10. De bijdrage die Texel van het rijk ontvangt voor de intergemeentelijke samenwerking is in 1987 f7751,50, in 1988 f13.097,36 en in 1989 f14.968,14. Tot nu toe was Den Helder de vesti gingsplaats voor het gewest Kop van Noord-Holland. In het gewijzigde con cept is voorgesteld dit te veranderen in Schagen omdat dat voor vergaderen het meest centrale en best bereikbare punt zou zijn. Het bestuur was van mening dat toetreding van Texel hier aan niets zou veranderen. Gemeente Den Helder heeft hiertegen keer op keer geprotesteerd en ook Texel heeft liever dat het Den Helder blijft. In principe is de gemeente akkoord ge gaan met de toetreding van Texel bij de nieuwe gemeenschappelijke rege ling gewest Kop van Noord-Holland. De bijdrage is vastgesteld op f1,55 per inwoner. De trainingen van de Hondenclub Texel zullen weer beginnen op zondag 23 augustus. Om 9.00 uur wordt er gespeurd aan de Hoornderweg (nabij De Atlasl en daarna volgt om 10.00 uur appèl en pakwerk op het veld aan de Rozendijk (aan het eind bij Reins sans Peine). Bijzondere aandacht krij gen dan in ieder geval de binnenkort te organiseren evenementen, t.w. UV- examen op 13 september en IPO exa men op 11 oktober. Wie in het bezit van een gebruikshond is en interesse heeft in de hondensport is van harte welkom op de training. Nadere infor matie is eventueel te krijgen bij de se cretaris van de club, de heer B. Bos, Wintergroen 6, 1796 BL De Koog, tele foon 02228 - 689. denzee. De reddingsactie trok d; veel publiciteit. Ecomare kwam in Bemmel niet in actie om de prijzen in de wei slepen, ook was het centrum Wadden- en Noordzee met een op de bijbehorende warenmarkt wezig. Zo konden onder meer enkele personen als „Vriend van zeehondenopvang Texel" wordeit| noteerd. Het geldbedrag van f1! zal ook aan dit doel worden bi Het komt ten goede aan de inrit van het vernieuwde zeehondenot komen. De troeteldiertjes hebbesj seizoen over belangstelling niet ti gen. De honderdduizendste bea is inmiddels de kassa gepasseerd vergelijking met vorig jaar heeft centrum al tienduizend bezoeken getrokken. Op de bewaakte parkeerplaats ai Nikadel deed zich dinsdag eens stei ding voor waarbij plaatschade oi stond. Een Duitse toerist die me jag wagen achteruit wilde rijden, bol daarbij tegen de auto van een Tr die erachter stond. it Een 18-jarige vakantieganger die bromfiets dinsdagavond achter k raadhuis in Den Burg had gestali dekte na terugkeer dat iemand carburateur had afgehaald, wate schadepost van f150,— betekend! Een politiepatrouille trad in De K) op tegen een jongen die bezig* lichtmasten uit te trappen. it Een 23-jarige toerist die zich vers CQUI te op het strand bij paal 19 raaks gevolg van diefstal tijdens een m> ment van afwezigheid een camee een handdoek kwijt. it Uit de tent van een 19-jarige K Sint Oedenrode werd een kostba polshorloge en vier briefjes van h derd gulden gestolen. it Een groothandel uit Den Burg tri te nu pas dat een grote doos mii twintig sloffen sigaretten uit zijn raad was ontvreemd. Het moetlï 17 en 20 juli zijn gebeurd. sk in de nacht van maandag op din» werd een terrasruit van hotel Hel gelhuis in De Koog ingegooid. Eer je B gebeurde iets dergelijks bij Kikkert de Badweg waar een ruit ter waad van f900,— werd vernield. Dloge He islaa var 0222 tot 1 Sc uur gvar jn hi orte Ier v igust iistn XT I In de Hervormde kerk in Oosterend wordt zondag 16 augustus een* zangdienst gehouden, aanvang 19' uur. Voorganger is de heer M. kif' ,,.i; en muzikale medewerking wordtjtS ven door Coja en Tanja van Arke. fa r (lijn elijk Er zal een rapport worden opge® waarin de begroting van de ge' Texel wordt vergeleken met die een aantal andere toeristische c ten. Vergeleken wordt met Berge™ (NH), Domburg, Harderwijk, Now' wijk. Valkenburg en Zandvoort. D( rapportage wordt uitgevoerd door he Verificatiebureau, dat is gevestigd" Beverwijk. Het onderzoek is eertij* tief van de gemeente Zandvoort D® gemeente Texel heeft medewerkt verleend, mede omdat Texel in 1 komst mogelijk profijt van de on® zoeksresultaten kan hebben.

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 2