Commercie" mag Woelige Hoek Potten draaien op kinderkracht Expositie Noordzee tijdelijk in Ecomare Veel veranderd in 80 jaar Weer IBOP-proef paarden en pony's Rab nam benzinestation over Verleende bouwvergunningen Barokensemble in R.K. kerk De Cocksdorp Scouting haalt geen oud papier op Oud papier te De Koog LjDAG 14 AUGUSTUS 1987 TEXELSE COURANT PAGINA S W zullen geen pogingen meer doen om een sociaal- turele bestemming te geven aan de sinds twee jaar jstaande kleuterschool De Woelige Hoek in Den Burg en n nu in principe akkoord met verkoop aan iemand die het iouw commercieel wil gebruiken. sociaal-culturele zijde (vereni gen ad.) is wel belangstelling [het gebouw, maar er zouden eltijd kosten voor de gemeente voortvloeien. Vooral met het op de toekomst (juist in de lijnssector moeten geen nieu- uitgaven worden gedaan wil kans maken de staande voor gingen in stand te houden) is onaanvaardbaar. werd dinsdagavond door de houders meegedeeld in de raads- (adering, naar aanleiding van het :0ek van Catharina Witte om haar rtschool, annex nieuwe commercië- ctiviteiten, in het gebouw te mo- vestigen. Het besluit van B en W het gebouw een commerciële temming te geven, betekent echter dat Catharina Witte haar zin It, want er hebben zich méér com- ciéle gegadigden gemeld. B en W een advertentie plaatsen om er meer op te roepen om zo de sst aantrekkelijke kandidaat te kun- kiezen. pens de bestemmingswijzigingen unnen doorvoeren moet een artikel rocedure worden gevoerd, wat be nt dat iedereen gelegenheid krijgt waar te maken. In eerste instanties medewerking van de gemeente- nodig die door het nemen van voorbereidingsbesluit deze proce- moet openen. Gerbrand Poster aan op spoed en wilde dat ook een bestemming wordt gegeven de voormalige Maris Stella kleu- chool. Wat het laatste betreft ver- wethouder Barendregt dat de iging is veroorzaakt door Staats beheer die belangstelling had voor gebouw, maar na lange tijd heeft weten er vanaf te zien. „Het is lijk dat Staatsbosbeheer ons zo aan het lijntje heeft gehouden", brand Poster zei veel te voelen plannen van Catharina Witte de Woelige Hoek. „Dit plan komt geroepen". De belangen van ande- pgadigden zouden volgens hem wyelijks kunnen worden geschaad er zijn nog genoeg van dergelijke jen der bezienswaardigheden op de toensdag gehouden folkloredag op Groeneplaats werd gevormd oor pottenbakker Gerard Wiggers, ie zijn ambacht met behulp van en bijzonder werktuig beoefende. draaischijf waarop hij de potten ormde, werd niet door hemzelf bet de voet aangedreven maar via en fietsachtig mechaniek met toot vliegwiel, door mensen uit het Mek. Die konden plaatsnemen het zadel en door stevig te trap te de schijf in beweging houden, 'ooral kinderen bleken graag als ichtbron te fungeren. Als belo- ontvingen ze na het leveren en hun prestatie een zojuist ge- potje. Wiggers had een dag trder ook graag op de braderie in Koog willen staan maar daar ltd hij geweigerd omdat daar al en pottenbakker actief is. gebouwen op Texel. Zijn partijgenote Tine Krijnen was iets minder opgeto gen. Een broodjesnachtzaak (één van de onderdelen van het door Catharina te stichten concern) zag ze op deze plek op tamelijk grote afstand van het horecacentrum niet zitten. Leegstand Op Texel staan ongeveer 115 woningen leeg, waarvan vele langer dan ander half tot twee jaar. Riet Huitema-Vos van het CDA vond dat een kwalijk ver schijnsel gezien de nog steeds bestaande behoefte aan woningen. Ze informeerde naar de mogelijkheden om daar wat aan te doen, naar aanleiding van de planninglijsten voor nieuw bouw, vernieuwbouw en verbetering 1988-1992 waarmee de raad akkoord ging. Wethouder Schilling zei dat te gen de leegstand is op te treden met toepassing van de nieuwe woonruim teverordening, Hij kondigde aan dat zal worden nagegaan hoe het precies zit met de leegstand op Texel, waarna door „actiever beleid" kan worden gestimuleerd dat deze huizen spoedig weer bewoond worden. Zou dat niet tot resultaat leiden dan is ook harde dwang mogelijk door middel van vor dering. Het woonruimtenbeleid komt binnenkort in commissieverband ter sprake. Naar aanleiding van hetzelfde agenda punt werd ook het bekende vraagstuk van de bouw in de buitendorpen weer eens aan de orde gesteld. Uit een en quête die door de Algemene Neder landse Bond van Ouderen is gehouden blijkt dat ouderen belangstelling heb ben voor kleinere woningen in de dor pen. Vorig gemeentelijke woningbe hoefteonderzoek geeft echter aan dat die interesse niet zo groot is. De resul taten van het meest recent gehouden woningbehoefteonderzoek zijn overi gens nog niet bekend. Veronderstellin gen ten aanzien van de woningbehoef te in de dorpen blijken in de praktijk niet altijd te kloppen. In Oosterend, vertelde wethouder Schilling, stonden de gegadigden voor kleine woningen aldaar niet te dringen. De gemeente gaat ef echter vanuit dat (kleine) wo ningen ook in de buitendorpen nodig zijn, al is het een probleem om ze daar ook werkelijk van de grond te krijgen. Een mogelijkheid zoals in Oosterend Tot en met zaterdag is in Ecomare een mobiele expositie te zien over de Noordzee. „De Noordzee, een onbe kend milieu" is een tentoonstelling waarmee de Werkgroep Noordzee door het land reist. De expositie toont de veelheid van activiteiten die op de Noordzee plaatsvinden, waarbij perso nen door poppen worden uitgebeeld. De waarde van de Noordzee wordt ge schetst aan de hand van een vijftal in terviews met mensen (poppen dus) uit de praktijk: een kapitein, offshorewer- ker, inspecteur, strandrecreant en vis ser. Doel is om een groot publiek te laten beseffen dat de bescherming van het Noordzeemilieu noodzaak is. De expositie is actueel in het kader van het Europese jaar van het milieu en de „Seas at risk"campagne. waar dergelijke woningen in combina tie met andere huizen als één project konden worden uitgevoerd, doet zich maar zelden voor. De gemeente heeft de woningbouw plannen voor Den Burg-west (dus het terrein tussen de Pontweg en Den Burg) in de ijskast gezet. Gebleken is dat als het voor dit gebied ontworpen bestemmingsplan zou worden uitge voerd, de gemeente veel meer bouw terrein beschikbaar krijgt dan nodig is en dat veroorzaakt veel kosten. Voorlo pig zijn er nog genoeg andere bouw mogelijkheden in Den Burg, onder an dere in De Mars. In elk geval moet de bouwgrond die de gemeente reeds in bezit heeft eerst worden uitverkocht, aldus kreeg Riet Huitema desgevraagd van Schilling te horen. Schilderwerk Gerbrand Poster stemde tegen het voorstel om f39.500,— beschikbaar te stellen voor een omvangrijke schilder en opknapbeurt van de gemeentewerk plaats. Bij de commissiebehandeling had het raadslid al bedenkingen geuit omdat hij het erg veel geld vond en wethouder Barendregt had toen be loofd dat hij een specificatie van de werkzaamheden zou geven. Dat was echter niet gebeurd en daar was Poster duidelijk boos over. De wethouder trachtte hem te gerie ven door de specificatie alsnog mon deling te geven: het gaat om groot onderhoud waarbij maar liefst 800 m' hout moet worden behandeld, gestopt, gereinigd en geschilderd. Om dat 25 jaar lang weinig aan het ge bouw is gedaan, zijn diverse kozijnen verrot en moeten dus vervangen wor den. Dit in aanmerking nemende is het genoemde bedrag niet hoog, gere kend per vierkante meter. Poster nam met deze „specificatie uit het vuistje" echter geen genoegen en bleef tegen stander. Hij concludeerde dat het zo ver niet was gekomen met de werk plaats als deze was onderhouden vol gens een plan waardoor kostbaar ach terstallig onderhoud wordt voorkomen. Met dat laatste trapte hij een open deur in, want geruime tijd geleden is al besloten dat het gemeentelijk bezit volens onderhoudsplannen te gaan bij houden. In oktober krijgt de raad een dergelijk plan ter goedkeuring voorgelegd. Dure parkeergrond De verkoop van het voormalige verzor gingshuis Irene aan de Stichting Sa men Eén voor f258.188,49 kreeg aller instemming. Dat was niet het geval met het voorstel om een stukje grond van 100 m2 aan de Hollewal voor f7500,— (exclusief kosten) over te ne men van de Stichting Samen Eén. Van Asselt en Poster van Texels Belang re kenden voor dat het neerkwam op f75,— per m2, wat extreem duur is voor parkeerstroken. Menige burger zal hieraan het motief ontlenen om ook zoveel geld te vragen als de gemeente grond nodig heeft. Barendregt legde uit dat voor dergelijke precedenten niet hoeft te worden gevreesd want het gaat hier om terrein dat destijds door de stichting als bouwgrond van de ge meente is verworven en waarvoor dus bouwgrondprijs is betaald. Het is dus een bijzondere situatie waarop een an der zich niet kan beroepen. Die argumentatie bracht geen verande ring in het standpunt van beide raadsleden, die van de burgemeester het verwijt kregen dat zij de Stichting Samen Eén een strop willen bezorgen door de in dit geval reële prijs niet te willen betalen. Henk Beumkes van de PvdA had een reeks vragen bij de RST-begroting 1987 die door de raad werd goedgekeurd. Barendregt beloofde de vragen later te zullen beantwoorden. Maartenhuis De Stichting Camphill Werkgemeen schap wil haar „Maartenhuis" bij De Woensdag werd Teso tachtig jaar. Dat was aanleiding voor het afdrukken van deze twee foto's die illustreren dat er in die periode vee! is veranderd. De eerste plaats toont de aankomst van Teso's eerste eigen boot Igebouwd in 19081 ,,De Dageraad" in de haven van Oudeschild. De foto, gemaakt om streeks 1914, toont het café, de voor ganger van het latere stoombootkoffie huis en op de kade staat onder meer de door paarden getrokken déligence met plaats voor acht personen en de post. De tweede foto geeft een beeld van de veerhaven 't Horntje op een doordeweekse dag anno 1987. De ver anderingen spreken voor zichzelf Wat niet is veranderd, is dat Texels Eigen Stoombootonderneming nog altijd on derwerp is van veel discussie. De re cente foto is maandag gemaakt door Dirk Kuiter, de andere komt uit zijn speciale Teso-archief. Koog uitbreiden met een extra woon huis en een schuur waardoor het aan tal pupillen kan worden uitgebreid van 11 naar 21. De totale bebouwde opper vlakte wordt daardoor 1000 m2 groter en dat is strijdig met het bestem mingsplan. B en W willen hieraan te gemoet komen door een artikel 19-procedure, omdat ze sympathiseren met het Maartenhuis en geen land schappelijke bezwaren zien tegen en kele gebouwen extra. Het college had zich mede laten leiden door gelijksoor tige mogelijkheden die zijn geboden aan de Bartimeushoeve bij Oosterend. Met dat laatste was Erna Eelman-van der Kooi niet zo ingenomen. Zij vond dat het college elk project op zichzelf moet bekijken en dus geen mogelijkhe den moet openen alleen omdat een ander project ook die mogelijkheden heeft. Zij (en de overige raadsleden) gingen overigens akkoord en namen het voorbereidingsbesluit dat de weg vrij maakt voor de artikel 19-procedure. Jan van Asselt wilde wel eens weten die uitgemaakt heeft dat de nieuw bouw passend is in het landschap. Schilling zei dat de ambtenaren een dergelijk advies hadden gegeven en het college was het daarmee eens. Begin november wordt op Texel weer een proef van het Instituut voor Bruikbaarheids Onderzoek van Paarden (IBOP) gehouden. De organisatie ervan berust bij het Mi nisterie van Landbouw in samen werking met de Nederlandse paardenstamboeken. De proef werd in het verleden driemaal op het eiland gehouden, maar heeft nu al enkele jaren niet meer plaats ge had. Alle bezitters van paarden en po ny's op Texel kunnen zich aanmelden. Hun dieren worden getest op aanleg, in drie categorieën: de rijpaardenproef, tuigpaardenproef en trekproef. Opgave dient vóór 1 september te geschieden bij P. Daalder, tel. (02223) 611. Rab Beheer b.v. is onlangs eigenaar geworden van het vlakbij de veerhaven gelegen benzinestation van Garagebe drijf Den Burg. De exploitatie van de pomp (ten tijde van de aanleg van de veerhaven gesticht door Witvliet) zal voorlopig op ongeveer dezelfde voet worden voortgezet. Dat betekent dat er alleen 's zomers kan worden getankt gedurende de uren dat de boot vaart. Burgemeester en wethouders hebben aan de volgende personen en instan ties bouwvergunning verleend: Henso bv, Heemskerstraat 16, Oude schild voor het plaatsen van een schutting; M. van Exel, Postweg 17, De Cocksdorp voor het plaatsen van een mestsilo; Fa. M. Broekman, Hoofdweg 108, De Cocksdorp voor het plaatsen van een mestsilo; C. W. Hin, Ottersaat 5, Oudeschild, voor het plaatsen van een mestsilo; Springer b.v. Groningen voor het veranderen van een schouwburgzaal Groeneplaats 14, Den Burg; Fa. M.S. en J. C. Wit te, Postweg 42, De Cocksdorp voor het plaatsen van een mestsilo; Jac. Witte, Nieuwlanderweg 38, De Waal voor het plaatsen van een mestsilo; Fa. Zoetelief, Westerboersweg 8, De Waal voor het plaatsen van een mest silo; Fa. D. en M. Roeper, Hoornder- weg 20, Den Burg voor het plaatsen van een mestsilo; S. Groot, He renstraat 17, Den Hoorn voor het ver anderen van een kap en plaatsen van een dakkapel; H. N. Witte, Hoofdweg 83, De Cocksdorp voor het gedeeltelijk veranderen van een woonhuis Postweg 5, De Cocksdorp; J. W. Timmerman, Ruijslaan 23, De Koog voor het vergro ten van een keuken; M. Hagedoorn, Dinsdag wordt in de R.K. kerk van De Cocksdorp weer een concert gegeven. Deze keer door het barokensemble „Aura Soave", bestaande uit Jan Pie- ter van Eijkelenborg (blokfluit); Hil- brand Adema (viola da gamba) en Leo Weijers (clavecimbel). De concert begint om 20.15 uur en het programma is als volgt: sopraanblokfluit Canzon Terza - Gir Frescobaldi, renaissance altblok, fluit in G Ricercata in Battaglia - Aurelio Virgiliano; clavecimbel Canzon terza - Bartolemeo de Selma; tenorblokfluit/b c Canzon ,,la Foccarina" - Giovanni M. Cesare; sopraanblokfluit/gamba/b.c. Ganzon detta la Nico - Gir Frescobaldi; clavecimbel Fantasia C-dur - Georg Frederic Hëndel; altblokfluit Fantasie nr. 2 in d-moll - Georg Ph. Telemann, altblokfluit/clavecimbel/b c. Triosonate e- moll - Joh, Seb Bach. Ook dit concert wordt georganiseerd door de Raad voor het Zomerwerk van de Texelse Kerken en is gratis toegan kelijk. Bij de uitgang wordt een collec te gehouden ter bestrijding van de onkosten. Schoorwal 27, Den Burg voor het plaatsen van een dakkapel; Gasbedrijf Texel b.v., Tiel voor het plaatsen van een reduceerkast Grensweg te Den Burg; C. Vrieswijk, Wilsterstraat 52, Den Burg, voor het gedeeltelijk veran deren van een voorgevel; H. Ooster hof, Hallerweg 1, Den Burg voor het gedeeltelijk uitbreiden van een woon huis; L. Kuyper, Schoonoordsingel 31 Den Burg voor het gedeeltelijk veran deren van een toilet/douche Vaargeul 16, Den Burg; J. Y. Stapersma, Schil- derweg 217, Oudeschild voor het plaatsen van een dakkapel; S. Vla ming, Zwinweg 3, Oosterend voor het plaatsen van een mestsilo; B. Oostra, Buytengors 58, Den Burg voor het plaatsen van een berging; G. Rump, Schoonoordsingel 17, Den Burg voor het veranderen van een voorgevel; Fa. H. J. Bakker, Hoornderweg 32, Den Hoorn voor het plaatsen van een mestsilo. Derden-belanghebbenden kunnen te gen deze beschikkingen ingevolge de Wet Administratieve Rechtspraak Over heidsbeschikkingen een bezwaarschrift indienen. Nadere informatie hierover is te verkrijgen bij de gemeentesecretarie, afdeling R.O.V., kamer 205. Ook de komende zaterdag is Scouting Texel (in verband met kampactivitei ten) nog niet in staat om oud papier op te halen in Den Burg. Volgende week zaterdag gebeurt het wel, vol gens de route die in de krant zal wor den vermeld. Op de tweede vrijdag van de maand wordt oud papier opgehaald in De Koog en direkte omgeving, leder wordt ver zocht het papier voor 19.00 uur gebun deld aan de straat te zetten.

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 5