/U3END1 arte markt was lemaal ,rTexe!s" Succesvol leerproject dankzij eigen knowhow anlegkabel begonnen Over de kop Teso-toiletten buiten gebruik Veteranenrecord verbeterd door Pannekoek Politieauto aangereden Strandhuisje opgengebroken Kwartet zwemmers volbracht tocht Zes cursisten aan de slag geholpen Helders zeiljacht liep aan de grond Cafebezoeker door raam Onder invloed PAGINA 7 maken. Zoals mocht worden verwacht kon hij daar geen duidelijke verwach ting over uitspreken. Wèl constateerde Maasdam in de administratieve sector op Texel een neiging tot eisverzwaring bij sollicitaties. „Het is al heel gewoon om MEAO te verlangen en dat gaat al richting HEAO, voor baantjes waar voorheen Havo met typediploma werd ge vraagd", aldus Maasdam. Hij adviseer de geslaagden om een gesprek aan te vragen met een beroepenconsulent. Gezien de zwaarte van de cursus zou dat z'n vruchten kunnen afwerpen. Ook geslaagd Om op Texel verder te leren, zoals een klein aantal geslaagden wil, is proble matisch, zo vertelde wethouder Ze- gers. Toch zijn er mogelijkheden, bij voorbeeld op het gebied van avondon derwijs. Inlichtingen daarover zijn ver krijgbaar bij de afdeling onderwijszaken van de gemeente. De namen van de personen die het examen kantooras- sistent(e) hadden afgelegd zijn al eer der in deze krant gepubliceerd. Per abuis waren twee deelneemsters niet genoemd. Nel Boom slaagde voor het totale examen kantoorassistent(e) en Ria Mause legde de onderdelen kan toorpraktijk, Nederlands en machine- schrijven met gunstig gevolg af. Een 20-jarige inwoonster van De Cocksdorp sloeg donderdag met haar auto over de kop en belandde in de sloot. Zij liep geen letsel op, maar de auto kon total loss worden verklaard. Op de Postweg ter hoogte van de toe gangsweg naar De Krim was de jonge dame met haar auto in de berm te rechtgekomen, waarna deze enkele malen over de kop sloeg. De oorzaak zou uitwijken voor een tegenligger zijn geweest Het afvoersysteem van de toiletten van het Teso wachtgebouw in Den Helder heeft dringend een reinigingsbeurt no dig. Dit werk zal worden uitgevoerd tus sen vanmiddag 17.00 uur en morgen ochtend 10.00 uur. In die periode kun nen de toiletten niet worden gebruikt. Bij goed weer gingen vrijdag 78 deel nemers van start bij de voorlaatste crossloop in Den Hoorn. Kennelijk bo den de weers- en terreinomstandighe den goede mogelijkheden voor uitste kende prestaties. Bram Pannekoek uit Hoorn verbeterde het veteranenrecord van Nico Vergouw uit 1986 met 42 se conden tot 29.17 min. (8.375 meter). Ook bij de jeugd werd goed gelopen: Roel Vlaming uit Amsterdam verbeter de het seizoenrecord op de 4.250 me ter tot 16.26 min. In de klassementen voor Texelaars wordt op de 4 km voor manmnen nog een fikse strijd geleverd voor de eerste plaats door Harry Bak ker en Douwe Dijker. Bij de jeugd op dezelfde afstand zijn nog drie kandida ten over voor de hoogste plaats: Ro- ald en Denhard van der Slikke en Kees-Jan de Jager. Vrijdag wordt de laatste Hoornder crossloop gehouden. De strijd in de klassementen zal dan worden beslist. De start is weer om 19.30 uur precies vanaf het ZDH- terrein aan de Witteweg. Uitslagen: 8 km vrije inschrijving: 1. Minne Goënga 28.28; 2. Kees Timmer 29.03 en 3- Peter Wolf 29.12. 8 km veteranen:Bram Pannekoek 29.17; 2. Werner Lueck 30.25 en 3. Piet Bakelaar 31.45. 4 km vrouwen vanaf 15 jaar 1 Anke Graf 1917; 2. Tilly Eelman 20.10 en 3. Rose Verra 21.26 4 km mannen vanaf 15 jaar: 1 Douwe Dijker 15.29; 2. Harry Bakker 15 35 en 3. Jacob van Velsen 16.19. 4 km jeugd t/m 14 jaar: 1. Roel Vlaming 16.26; 2. Kees-Jan de Jager 16.36 en 3 Den- hard van der Slikke 17.36. Dinsdag 18 augustus Musica Texla heeft om 19.45 uur de eerste repetitie van dit seizoen in de voorspeelruimte van de muziekschool. Woensdag 19 augustus De raadscommissie voor ruimtelijk en huisvestingsbeleid heeft in het raad huis een openbare vergadering, aan vang 19.30 uur. Gesproken wordt on der meer over de verplaatsing van het bedrijf Slegtenhorst naar het industrie terrein, de renovatie van de Bernhard- laan en enkele voorbereidingsbesluiten. Donderdag 20 augustus De raadscommissie voor financieel, economisch en technisch beleid heeft in het raadhuis een openbare vergade ring, aanvang 19.30 uur. Gesproken wordt onder meer over aanschaf van geluidsapparatuur, het slopen van schuren aan de Pontweg en het ver strekken van subsidie aan de stichting Juttersmuseum voor aanschaf van de Joan Hodshon. Voor de overige evenementen zie de Rekreatiekrant. pAG 18 AUGUSTUS 1987 TEXELSE COURANT Bloamen en warme thee voor Maarten Dijker, de laatst aangakomene. dia wellicht de grootste prestatie leverde. Dik Hakar an Corrie Witte van de zwemclub hebben er bewondering voor. i „Zwarte markt" die zater- verd gehouden in Manege nburg" stonden 28 kramen, ui van Texelse verkopers. Dat meevaller voor het van de Stichting overdekte die de markt had georga- ter versterking van de kas aan e manege meer be- «ir< te geven als mogelijkheid aktiviteiten. exelai in i vadt oom agen, rgania et hal heden al oud er zee i milit nede »i mensen hadden de gelegenheid pen om de meest uiteenlopende en aan de man of de vrouw te in. Onder hen waren er velen w nooit zoiets hadden gedaan; va™ in behoorden tot de categorie 'oorbeeld ook is te vinden op de markten in de diverse dorpen. Ze den f15,— voor de huur van de odat het wel erg tegen moest wilde men niet met winst naar aan. De manege verkocht zelf '®s vi jullen, gekregen van bedrijven, -ü? en en relaties die op deze manier inege wilde steunen. De markt taakte vrij veel drukte en daar- stai* rofiteerde de foyer waar veel in gingen zitten om wat te eten rden d ^f'n^en- Voorzitter Piet Daalder van de Stich ting Overdekte Manege vertelde ons dat de stichting het geld best kan ge bruiken. De belangrijkste financiële pij lers van de stichting zijn overigens de abonnementhouders (die f190,— per jaar betalen en daarvoor elke dag van de manege gebruik kunnen maken voor zover de ruimte beschikbaar is.) en het contract dat met de ponyclub en de Waddenruiters is afgesloten. Het bestuur wijst graag op de mogelijkheid dat ook niet-hippische evenementen in de manege welkom zijn, zoals door deze markt werd bewezen. De mensen van de zomhrrecreatie hebben de ma nege ook al «fitdekt. Hier is het eind punt van de'',,nachthike" die donder dag a.s. weer wordt gehouden. Op 14 november zal in de manege een speelgoedmarkt worden gehouden, met het oog op Sjrfterklaas. Iedereen kan er dan oud of'nieuw speelgoed te koop aanbieden. Men kan dat zelf doen te eigen bate of men kan speel goed cadeau doen aan de manege die het dan ten bate van de eigen kas verkoopt. Ondanks of dankzij keurig verkeersge drag ontstond donderdag een kleine aanrijding waarbij een surveillance-auto van de Texelse Rijkspolitie was betrok ken. De politiewagen hield op de Nika- del halt voor een zebrapad, en dat was kennelijk een verrassing voor een achteropkomende automobilist uit Blokker. Diens auto werd aan de voor zijde flink beschadigd, de politieauto mankeerde niets. Een 27-jarige vrouw uit Den Burg ont dekte dat in haar strandhuisje bij paal 12 was opengebroken en dat een bad pak ter waarde van f140,— was ver dwenen. Het moet gebeurd zijn tussen 1 en 15 augustus. Nog trillend van de hevige inspan ning en de inwerking van het kou de zeewater stapte na een uur en drie kwartier Maarten Dijker aan wal en daarmee hadden alle vier deelnemers aan de zwemprestatie- tocht De Schans-Dijkmanshuizen hun opdracht volbracht. Het eerst binnen was Peter Maker, in één uur, vijftien minuten en zes secon den. Enkele minuten later stapte Jacqueline Korshuize uit Anna Paulowna aan wal, op overeen komstige tijd gevolgd door Texelaar Adriaan Verkaart. De ideale omstandigheden en het mooie traject verleidden ZPC TX'71-voorzitter Dik Haker tot het uit spreken van de wens om er volgend jaar een groot evenement van te ma ken. Een tocht met veertig deelnemers moet beslist mogelijk zijn, aldus Haker. Hij roemde het 554 km lange traject, dat voor toeschouwers uitstekend is te volgen op de fiets langs de dijk. Ook het eindpunt, de accommodatie van Windsurfclub Texel bij Dijkmanshuizen is aantrekkelijk. De ontvangst en me dewerking van die club was enthousi ast en nu reeds is toegezegd om vol gend jaar weer te assisteren. Met het oog op het tij is de tocht De diploma-uitreiking aan de geslaagden van de opleiding tot kantoorassistent(e), was voor de gemeente aanleiding om dit pro ject voor voornamelijk werklozen eens in het zonnetje te zetten. Al in het seizoen 1985/86 vondt dit „administratief leer- en werkpro ject" op Texel met succes plaats, maar toen gebeurde dat met ge bruikmaking van faciliteiten van het Helderse Onderwijs Instituut. Ditmaal hielp het LBO een handje, zowel wat batteft docenten als leslokalen, zodat alles zich op Texel afspeelde. Zes cursisten hebben in middels werk gevonden, waarvan twee op hun stageadres. Komend seizoen komt er weer een cursus, maar welke opzet deze krijgt, is nog onduidelijk. Wethouder Piet Ze- gers tijdens de diploma-uitreiking in de raadszaal: Op dezelfde manier zal het vermoedelijk niet lukken om weer geldstromen van het ministerie van WVC los te krijgen. Maar er zijn ande re, ongedachte, geldstromen mogelijk, bijvoorbeeld via het arbeidsbureau, zo als ook werd aangetoond met het ho- recaproject. Misschien ook dat de cur sus deel gaat uitmaken van de volwasseneneducatie". A. Maasdam, directewur van het ar beidsbureau in Den Burg, bevestigde dat „vanuit het arbeidsbureau qua budget bereidheid is om mee te wer ken". Hierover zal eind augustus over leg worden gevoerd met de scholings- deskundige. Maasdam voegde nog wel een „mits" toe: het zal een opleiding moeten betreffen waarvan van tevoren vast staat dat de deelnemers na afloop op een baan kunnen rekenen. In het verslag dat over het verloop van het projekt is opgesteld, staat dat het niet zinvol lijkt om voor de derde achter eenvolgende maal een cursus te hou den die zich richt op de kantoorsector. „Gezien het feit dat er behoefte blijkt te zijn aan beroepsgerichte cursussen voor met name vrouwen die (opnieuw) willen gaan werken, maar dat er vaak een „traditionele" keuze wordt ge- slechts tweemaal per seizoen mogelijk, wil men tenminste in het weekend en op een redelijk tijdstip te water gaan. Eerder deze zomer werd de tocht in verband met de lage watertemperatuur en het feit dat de deelnemers daardoor niet hadden kunnen trainen in buiten water, afgelast. Ook voor de tocht van zondag was nauwelijks training moge lijk geweest, maar dat bleek uiteinde lijk geen obstakel. De watertempera tuur was zondag circa 17 graden Celsi us en daarmee had geen der deelne mers moeilijkheden. Goed ingevet had den ze alleen wat last van vingers en tenen. Leunend op een goede basis conditie en routine voor wat betreft het verdelen der krachten, voltooiden Peter Haker en Adriaan Verkaart de tocht, die zij vorig jaar bij wijze van proef ook al hadden afgelegd. Het meisje uit Anna Paulowna daarentegen was hard in training voor deelname aan de kwarttriathlon en had dit jaar ook al in buitenwater gezwommen. Maarten Dijker is een wat minder be genadigd zwemmer dan de anderen, maar was erop gebrand om de tocht tot een goed einde te brengen. De zwemmers werden begeleid door volgbootjes van Rijkswaterstaat (Kees Maas), de heer Van der Walle en de gebroeders Theo en Flip de Ridder. Bij de bootjes was thee aan boord, wat de deelnemers niet alleen gebruikten om door te warmen, maar ook om de vervelende zoute smaak uit de mond te verdrijven. maakt „lijkt een oriënterende cursus op een breed scala van beroepen en opleidingen gewenst". Voorts is geble ken dat er behoefte is aan beroepsge richte omscholing voor met name vrouwen met een wat hogere vooropleiding. Eén man Vooral vrouwen hadden gereageerd op advertenties in de Texelse Courant vo rig jaar. Onder de 29 reacties bevon den zich drie mannelijke kandidaten. De groep die uiteindelijk daadwerkelijk de cursus begon bestond uit zeventien personen, zestien vrouwen en één man. Hiervan hadden zes vrouwen deelgenomen vaan het vorige project. De meeste van hen waren tussen de dertig en de veertig jaar. In vergelijking met het voorgaande project was het opvallend dat slechts vier vrouwen meededen die jonger waren dan der tig. De vooropleiding was in het alge meen hoger. De meeste deelneemsters hoopten via het project de kansen op werk te vergroten, door de stage en de mogelijkheid om een erkend diplo ma te behalen. Drie deelneemsters vol tooiden de zware kluif niet. Vijf be haalden het diploma kantoorassistente, de anderen sleepten deelcertificaten in de wacht. Als komend jaar op Texel niet een soortgelijke cursus wordt ge houden, kunnen de resterende deelcer tificaten voor het volledige diploma eventueel bij het HOI worden behaald. Verplichte vakken waren Nederlands, machineschrijven en studiebegeleiding, en voor degenen die een stage wilden doen ook het vak stagebegeleiding. Andere vakken waren: Engels, han delskennis en kantoorpraktijk. Nederlands, Engels, machineschrijven en handelskennis werden verzorgd door leerkrachten van het LBO. De an dere onderdelen kwamen voor reke ning van de twee stagecoördinatoren Siem Zijm en Mijkje Uitenbogaard. Van gemeentezijde was ambtenaar Dick van der Wel als coördinator aan gesteld. De cursus starttte op 7 okto ber en nam 31 weken in beslag. Dat alles op Texel (in de LBO gebouwen en dorpshuis D'Ouwe ULO) kon plaatsvinden, had meerdere voordelen. De lessen konden goedkoper worden gegeven, hoge reiskosten bleven ach terwege en ook reistijden waren aan zienlijk korter. Hierdoor hoefde de ge meente Texel geen extra krediet be schikbaar te stellen en kon worden volstaan met de subsidie van WVC, groot f37.500,—. Een seizoen eerder had de gemeente nog f22.000,— moe ten bijdragen. Geen ordeprobleem Wethouder Zegers noemde het een belangrijke zaak dat de in de gemeen te Texel aanwezige knowhow kan wor den benut voor het aanbieden van cursussen. Hij was de LBO-docenten dan ook dankbaar voor hun bereidwil ligheid. Namens de docenten zei Ger- ben van Veen dat hij met ontzettend veel plezier aan de cursus terugdacht. Het lesgeven aan volwassenen was volgens hem vooral aangenaam omdat er geen ordeprobleem bestond. Jaap Drijver van Drijver Bouw, één van de negen bedrijven en instellingen die voor stageplaatsewn hadden gezorgd, zei dat het een goede zaak was dat het bedrijfsleven dergelijke cursussen hielp ondersteunen. Siem Zijm gaf de tip niet altijd de geijkte wegen te be wandelen om aan een baan te komen, maar ogen en oren open te houden. „Je kunt er zomaar inrollen". A. Maasdam ging in op de brandde vraag of deelneemsters na voltooiing van de cursus een goede kans op een baan eenp werd: waren: olgds >mrel! mai aid en: ader r rt. uigem Boon de di rs dal raid an Bouw B.V. is gisteren bij de 3aaru loncentrale in Den Burg be- er en met de aanleg van een 32 eter dikke kunstof mantelpijp ei, nek" Den Burg en de zuidpunt t ér oi ml eiland. Hierin komt de ten dn ezelkabel, die vanaf volgend iet telefoonverkeer tussen en het vasteland zal verwer- wame1 ln een veel grotere capaciteit tbben dan de bestaande zee- irê iligheidsoverwegingen zal de ka- »r het Marsdiep dubbel worden aertel met een onderlinge afstand yyilld 00 meter. Zoals bekend zal op levens een nieuwe ringleiding (ook glasvezelkabel) ggpta de onderlinge verbinding van de gang De kabelaanleg hangt samen ampio ^tmanging van de telefoon- in geil °P Texel door hypermoderne te centrales. Het aandeel van jdstrjj 'n het project is beperkt tot de ondaj ®van mantelpijpen op Texel, stad KPeciaüseerde tak van dienst drief» trekt daar later de glasve- *!s door. De mantelpijp met kabel i omn4,'a,wee toutes van Den Burg naar 2. wek de zuidpunt van Texel, bij paal 6 op de Hors. De kabel komt in Den Helder nabij het KNMI-station aan land. Op dé foto wordt een stukje mantelpijp getoond met daarin de betrekkelijk dunne glasvezelkabel. De dikke draad in het midden is om de kabel sterkte te geven. Het meest rechtste draadje, waar de isolatie afgehaald is, is een bundeltje ragfijne glasvezels waar hon derden telefoongesprekken tegelijk doorheen kunnen. Een paar hondere meter uit de kust ter hoogte van de Schans liep zondagmid dag rond vijf uur een circa negen me ter lang zeiljacht vast en kon niet op eigen kracht loskomnen. Het jacht was beland op de bekende keileemrug die zich even buiten de vaarroute bevindt. Aan boord bevonden zich drie in woonsters van Den Helder. Texelaar Fridt Kortenhoeven die met zijn jacht in de buurt was, ondernam meerdere pogingen om het jacht los te trekken, maar die mislukten allen. De dames besloten te wachten tot het onbescha digde jacht door het opkomende water vanzelf zou loskomen. Intussen had het schip „Dreg III" van een Helders bergingsbedrijf lucht gekregen van het geval en rukte uit. Omstreeks half tien lukte de Helderse poging. Zondagochtend rond vijf uur deden zich in een café in Den Burg ruzies en vechtpartijtjes voor. Een uit Assen af komstige toerist viel daarbij door een raam, waarbij hij verwondingen opliep. Tegenover de politie heeft hij beloofd de schade te zullen vergoeden. In de nacht van zaterdag op zondag werd een 22-jarige toerist uit Baarn op de Pontweg aangehouden omdat hij met zijn Alfa Sud bijzonder hard reed. Uit de blaasproef bleek dat zij zodanig veel had gedronken, dat hij zich aan een bloedproef moest onderwerpen en een rijverbod kreeg.

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 7