ABENDi College: belastingen drie procent omhoog Commissie: noodzaak niet te beoordelen Spectaculaire presentatie boek over para-sport Wie wil festivalgangers aan onderdak helpen? PARACHUTESPRINGEN en andere parasporten 8/ Natuurdag bij de J. Dourlein-kazerne Andere plaats Landrover als huwelijksboot „WAT IK ZEGGEN WOU.." Verloedering Weer voorwaarts? Vaste data HOE "VRIJ" IS EEN GEHANDICAPTE MET TEVEEL VRIJE TIJD? FAMILIEBERICHT f5' PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 26 AUGUl De gemeente Texel staat er financieel minder gunstig voor dan in eerste instantie kon worden afgeleid uit het zg. .Meerjarenperspectief". B en W hebben daarom voorgesteld de plaatselijke belastingen voor 1988 niet 2 maar 3% te ver hogen. Er blijft dan voldoende ruimte voor nieuwe investeringen. Door meerdere oorzaken komt de ge meente volgend jaar krapper te zitten dan zich eerst liet aanzien. Er komt minder geld van het rijk voor de sociaal-culturele sector, er was ver zuimd een behoorlijke post „onvoor zien" te ramen, het uitkeringspercenta ge van het rijk is verlaagd en boven dien zat in de oorspronkelijke cijfers een fout (met betrekking tot de ver wachte rijksbijdrage voor de vakleer krachten) waardoor een geflatteerd beeld was ontstaan. „Al met al was er een aanzienlijk gat. Het heeft ons veel inspanningen ge kost om dat te dichten", aldus wet houder Klaas Barendregt, donderdag avond in de vergadering van de raads commissie voor financieel, economisch en technisch beleid. Toch inflatie Dat er tegenwoordig geen inflatie meer is, waarmee het ramen van nieuwe uit gaven rekening moet worden gehou den, is een misverstand gebleken. Welliswaar is de inflatie gemiddeld on geveer „0" maar in de aannemerij is nog steeds sprake van vrij aanzienlijke prijsstijgingen. Als de gemeente bij voorbeeld een weg laat asfalteren kost dat meer dan een jaar geleden omdat de prijs van het asfalt is gestegen. Di recteur Ton Doppenberg van gemeente werken vertelde dat de indexprijzen in 1985-1986 3,3% zijn gestegen en in 1986-87 zelfs 4%. In de Texelse aanne merij zijn de stijgingen kleiner: in 1985-86 3,6% en in 1986-87 114%. In aanmerking nemend dat de gemeente Texel per jaar twee tot drie miljoen aan werken uitbesteed is er dus sprake van een flinke lastenverzwaring, nog afge zien van de BTW-stijging. Er zijn op dit terrein overigens ook wel positieve ontwikkelingen te melden. De uitgaven aan energie zakken met 760.000,—. Stijgingen Om niet achterop te raken en om in vesteringen te kunnen blijven doen wordt dus een belastingverhoging van 3% nodig geacht, zij het met enkele uitzonderingen. Het begraafrecht gaat met 20% omhoog (meeropbrengst 76480,— I omdat de werkelijke kosten van de begraafplaats tot dusver in veel te geringe mate door deze heffing worden gedekt. Dit dekkingspercenta ge wordt nu 37,7; de bedoeling is het uiteindelijk op 80 te brengen. Aanzien lijk hoger wordt ook de hondebe lasting: van 738,10 naar 749,80 oftewel 30,7%. Hierdoor krijgt de gemeente leder die voor één of twee nachten kamers beschikbaar wil stellen ge durende het aanstaande weekend, wordt verzocht zich in verbinding te stellen met de Stichting VVV Texel Promotie. Voor het Tropical Sea Festival dat vrijdag en zaterdag in De Koog wordt gehouden, wordt namelijk een grote stroom bezoekers verwacht, die allen voor een korte periode onderdak zoeken. Gevreesd wordt dat de logiesverstrek- kende bedrijven en particulieren niet geheel aan de massale vraag naar slaapplaatsen kunnen voldoen, waar door festivalgangers 's nachts op straat blijven. Dat was vorig jaar het geval en uit oogpunt van openbare or de is dat een ongewenste zaak. In sa menwerking met het bestuur van de Texelse Vereniging van Logiesverstrek- kers (TVL) bemiddelt de WV nu bij het reserveren van kamers voor festi valgangers. Pas als er geen mogelijk heden meer zijn om kamers op Texel te boeken uit het bestand van TVL- leden, zal worden overgegaan tot het reserveren van kamers bij niet-leden. De WV verzoekt nu ieder die geen lid is, maar wél ruimte wil verhuren, zich aan te melden, tel. (02220) 4741. De stichting stelt van de aanmeldingen een lijst samen, aan de hand waarvan zal kunnen worden geboekt. De nor male prijs voor een overnachting met ontbijt is 725,— Voor de niet bij de TVL aangesloten logiesverstrekkers worden (handmatig) reserveringsbewij- zen uitgeschreven. De gast geeft dan zijn reserveringsbewijs bij aankomst aan de verhuurder, als bewijs dat de kamer voor hem/haar is gereserveerd en dat de eerste nacht is betaald. Het provisie-percentage voor de Stichting VW Texel Promotie bedraagt tien pro cent van het kamerbedrag. De verhuurder kan het reserveringsbe wijs ter verzilvering aanbieden. bijna 712.000,— meer in het laadje. Het college vindt de hondenbelasting tot dusver aan de lage kant, waar tegen over staat dat de gemeente geen" kosten maakt voor de honden. Dat kan overigens veranderen omdat mis schien maatregelen nodig zijn om met het probleem hondenpoep en andere vormen van overlast terug te dringen. In ieder geval zal het hondenbezit be ter worden gecontroleerd. De toe ristenbelasting en de woonforensenbe- lasting blijven ongewijzigd. Deze be lastingen zijn ingaand dit jaar al vrij fors (met 6,25%) verhoogd. Het brandweerrecht gaat met 3% om hoog, de diverse gemeentelijke leges stijgen met 4,9% (meer opbrengst 718.150,— en de gemiddelde verho ging van de reinigingsrechten bedraagt 4,9% wat een meeropbrengst geeft van 737.230,— De gewone reinigings rechten gaan 3% omhoog maar een extra verhoging is van toepassing op het zg. 5-cents tarief, dat extra moet worden betaald door particuliere lo giesverstrekkers in verband met het meerdere huisvuil dat zij als gevolg van hun gasten aan de vuilniswagen mee geven. Straks zal tien cent per over nachting worden berekend. Marktgeld lager Het rioolgeld gaat 3% omhoog (meer opbrengt 728.200,— en de onroerendgoed-belasting (de belan grijkste gemeentelijke belasting ook met 3% (meeropbrengst 746.020,— Het marktgeld zal worden verlaagd met 5,6%. Dat gebeurt omdat het hui dige tarief hoger is dan wettelijk is toegestaan. Op het marktgeld mag de gemeente welliswaar „winst" maken (dus meer ontvangen dan nodig is om de marktkosten te dekken) maar het dekkingspercentage mag niet hoger zijn dan 125 en het was 132,4. Het gemeentebestuur wil de nieuwe belastingtarieven nu al door de raad la ten vaststellen (dus niet wachten tot de behandeling van de gemeentebe groting) omdat de tarieven pas kunnen worden geheven als de aangepaste verordeningen koninklijk zijn goedge keurd. Dat kan een tijd duren en zo lang kunnen alleen de oude tarieven in rekening worden gebracht. Dat bete kent dus financieel verlies. Nu is de kans groot dat de koninklijke goedkeu ring 1 januari binnen is. Niet te beoordelen Een probleem echter dat de gemeente raad nu niet goed in staat is de nood zaak van de belastingverhoging te be oordelen, omdat het totale financiële beeld in de vorm van de gemeente be groting nog niet bekend is. De raadscommissie maakte don derdagavond bij het beoordelen van de voorstellen dan ook het no dige voortbehoud. Desgevraagd werd echter te kennen gegeven dat het toegestaan is een vroegtijdig vastgestelde belastingverhoging met terugwerkende kracht onge daan te maken of te verminderen als die mogelijkheid bij de begro tingsbehandeling zou blijken. Gerbrand Poster verklaarde dat Texels Belang tegenstander is van belasting verhoging en liet blijken dat daarom van die op kant op tegenstand kan worden gerekend. Dirk Terpstra (PvdA) was ook kritisch. Hij herinnerde eraan dat wel vaker is gebleken dat een belastingverhoging niet nodig was. Ook de andere fracties maakten voorbehoud. Van Erna Eel- man (WD) kwam het voorstel om bij de aanslag van de hondenbelasting een foldertje bij te sluiten met aanwij zingen over hoe de baas met de hond behoort om te gaan wat betreft uitla ten e.d. Peter Bakker zei tegen de hondenbe lasting geen bezwaar te hebben (,,ln tegendeel. Als postbode zeg ik: maak er duizend gulden vanl") maar hij noemde het vreemd dat alleen voor honden belasting moet worden betaald en niet voor andere huisdieren Fotograaf-parachuthist Max Dereta heeft een boek gemaakt over de para-sport. Het heet „Parachu tespringen en skydiving" en gaat over alles wat met parachutesprin gen heeft te maken. In tegenstel ling tot veel andere boeken over dit onderwerp die het karakter van een instructieboek hebben, wordt in „Parachutespringen en skydi ving" de nadruk op de sfeer en het plezier. Het boek bevat zeer veel foto's, wat voor de hand ligt omdat Max Dereta waarschijnlijk Nederlands meest beken de en meest produktieve parafotograaf is. De bekende spectaculaire plaatjes van parachutisten die in vrije val naar beneden suizen en die het reclamema teriaal van het paracentrum Texel sie ren, zijn allemaal door hem gemaakt. Zijn werk verscheen in tal van binnen- en buitenlandse bladen en vaak han teerde Dereta ook de filmcamera om materiaal te maken voor televisie. Om het boek in de publiciteit te bren gen zal het donderdagmiddag op spec taculaire wijze worden gepresenteerd op het vliegveld Texel. TV-presentatrice Simone Walraven zal met parainstructeur Herman Landsman een tandem-sprong maken en neerko men bij het paracentrum, waar het Max Dereta Op en rond het terrein van amphi- bisch oefenkamp Joost Dourleinka- zerne (De Mok) wordt zaterdag een „natuurdag" gehouden. Deze dag kan worden beschouwd als een vervolg op de schoonmaakac tie en flora-inventarisatie die in april werd gehouden. De aanvang is half elf 's ochtends en iedereen die interesse heeft is welkom. Vóór de middag zullen vier sprekers in leidingen verzorgen en het middagpro gramma bestaat uit een excursie in het natuurgebied rond de Mokbaai. De dag wordt georganiseerd door perso neel van de kazerne in samenwerking met de Stichting Vrijwillig Landschaps beheer uit Den Helder. De resultaten van de inventarisatie van het jongstle den voorjaar zijn vervat in een folder, die tijdens de Natuurdag zal worden overhandigd. Informatie over de dag is te verkrijgen bij H.A. Ahrends, tele foon (02226) 346 of (02230) 13513. boek wordt overhandigd aan een be kende Nederlander. De naam daarvan wordt nog niet onthuld omdat zijn komst nog niet zeker is. Er zijn twee honderd uitnodigingen verstuurd, on der andere naar publicitietsorganen. Achttien journalisten hebben laten we ten de plechtigheid te zullen bijwonen. Directeur Bob Rienks van het paracen trum maakt van de gelegenheid ge bruik om in zijn gebouw een Texelpre- sentatie te verzorgen. Er komen stallet jes met Texelse produkten, er ligt toe ristisch foldermateriaal en ook de WV Texeltruck is aanwezig. Het concert van de Rose Harmony Singers op 1 september vindt niet plaats in de Nederlands Hervormde kerk van Den Burg, zoals in de vorige krant abusievelijk stond vermeld, maar in de Rooms-katholiele kerk. Dinsdag 26 augustus 1™" Een instructieavond voor de sar, gestelde menwedstrijd wordt on uur gehouden in de foyer van n >P1 Akenburg. Tijdens de braderie in De Koog seert Lenie van 't Noordende keningen in de Hervormde kerkU' Dorpsstraat. In de Hervormde kerk van DenlP"^ wordt een zomeravondconcert 5 ven, aanvang 20.15 uur. Woensdag 26 augustus Opperwachtmeester en rayoncomman dant van De Koog Tijmen Jilderda trouwde vrijdag met Elsje Koorn. Aan leiding voor Jilderda's politiecollega's een „Piet Plezier'-fiets te schenken die omgebouwd was tot een op zijn kant liggende Landrover. Dit als gevolg van een klein incident in het verleden, waarbij Jilderda de politielandrover op zijn kant parkeerde. Met dit voertuig moest het kersverse echtpaar gea- sisteerd door enkele secondanten met fietskuiten zondag een tocht maken en zes opdrachten vervullen, om hun hu welijkscadeau van de collega's te bemachtigen. De opgave begon in De Koog, waar bij de firma Bruining een envelop met opdracht moest worden gehaald. De route voerde om,De Koog, via het bos naar Den Burg waar uiteindelijk bij ho tel De Lindeboom een „tak met geld" in de wacht werd gesleept. Op de foto zijn de opperwachtmeester met zijn vrouw en helpers in actie om hun taak te volbrengen. Van 14.30 tot 17.00 uur wordt voetbal- en spelletjesmiddag vos ''ai en F-pupillen gehouden bij S.V efSEVEN VIN LEZERS-8U"TEN VERANTWOORDE LUK Kt 10 NAN DE «tDiste Als ervaren „Texelganger" en lezer van de Texelse Courant heb ik mij verbaasd over de reactie van burgemeester Schipper op de uitlatingen van Ger brand Poster in de krant van vrijdag 14 augustus j.l. Ik doel hier op de opmerkingen betref fende de „verloedering" van De Koog en de onveiligheid voor vrouwelijke toeristen. Staat de burgemeester inderdaad zover van de werkelijkheid af of is het slechts geveinsde onwetenheid, zo vroeg ik mij af, want wat zijn de fei ten? In de acht jaar dat onze familie twee tot drie keer per jaar op Texel komt is de omgeving Ruyslaan/Cen- trum alleen maar wilder geworden. De burgemeester moet, in het hoogsei zoen, maar eens een weekje langs de Ruyslaan gaan logeren tussen Opduin en de opgang naar de jongerencam- ping. Wedden dat hij tot ca. 3 uur in de nacht geen oog dicht doet? Ik zou hem aanraden op de fiets te gaan want zijn auto gaat een zekere schade tegemoet, en die fiets ergens achter om te parkeren anders is die ook nog weg... Natuurlijk heb ik alle begrip voor de moeilijke taak van bestuurders en poli tie eti de belangen waar tussen zij moeten manoevreren, maar op dit mo- Nog geen week was Voorwaarts Mars officieel ter ziele of deze Koger drumband was alweer in volle glorie aan het optreden. Vrijdag werd een show ten beste gegeven tijdens de bruiloft van Monica de Wit en Pieter Jan Kooger in Calluna. Diezelfde avond werd ook het tuinfeest ter ere van het huwelijk tussen Elsje Koorn en Tijmen Jilderda opgeluisterd. Dus toch nog levenskansen? Dat lijkt voorbarig. De aanleiding was het huwelijk van Monica de Wit. Zij heeft vanaf haar zesde tot haar vijf tiende bij de drumband gezeten en één van haar vurigste wensen was een optreden van de band als zij ooit eens zou trouwen. Vrijdag was dat dus zo ver en haar mede-muzikanten van toen waren haar wens niet vergeten. Onder leiding van Riet de Wit-Schoo studeer den de oud-Voorwaarts Mars-leden on der de bruiloftsgasten nummers van het oude repertoire in, werden de nog van vroeger bewaarde uniformen aan getrokken en de instrumenten uit de kast gehaald. Op de andere bruiloft was echter geen sprake van een eenmalig heroptreden. Daar trad de zgn. „SOS- band" op, die alleen bij gelegenheden als Koninginnedag en Palmpasen de straat opgaat. In totaal traden zo'n 45 personen op, een groter aantal dan het aantal beschikbare instrumenten. De Margaretha Sinclair-band zorgde voor de oplossing. (Foto: Bert Koning). ment constateer ik dat de meeste schade niet wordt aangegeven „omdat het toch niet helpt" en laat een burge meester dan niet zeggen dat hij daar niet van weet! Sta ik nu alleen in deze mening? Zeker niet, ik zou een lijst met meer dan tien namen kunnen ver strekken van mensen die naar andere plaatsen zijn uitgeweken omdat ze ge noeg hadden van de vernielingen en verruwing. Ons idee is, en dat zal de disco-eigenaren niet bevallen, dat een verbetering zou zijn als de jongeren- camping „opgedeeld" zo worden over de rest van de camping, de sociale controle gaat dan een woordje meespreken. Wat wij dit jaar echter geconstateerrd hebben is dat de vroe gere sluiting van de nachtcafé's slechts tot gevolg hebben dat veel jongeren zich vooraf terugtrekken naar de cam ping met medeneming van veel kratten bier, zodat aan het einde van de rit het totaal aan drankgenot toch „ge haald" wordt, en er als gevolg daarvan reeds vroeg in de avond reeds meisjes en vrouwen worden lastiggevallen. Daar ik dit jaar 4 weken op Texel ver bleef kon ik goed constateren dat het een beperkte periode van „geweld en vernieling" gaf n.l. van midden juli tot begin augustus. Echter, meer en meer zien wij als ouders van twee dochters van 18 en 14 jaar, een probleem groei en. De oudste die sinds enkele jaren nabij de jongerencampoing verbleef zag hetzelfde gebeuren en gaat daar om niet langer mee naar Texel. Ik zou het dan ook op prijs stellen als de burgemeester zich meer van de si tuatie op de hoogte zou willen stellen, en zich niet moet beperken tot het be oordelen van de via de politie naar buiten komende zaken. Verder wil ik u erop wijze dat ik ook dit jaar als strandvisser weer onaangenaam ge schokt ben door de houding van de reddingsbrigade. Ik stond rond 18.00 uur te vissen en trachtte door roepen en wuiven de in een grijze rubberboot rondrazende „redders" te attenderen op het feit dat zij moesten opletten, het hielp niet en weer werd er een lijn afgevaren. Nadat zij waren aangeland ben ik erheen ge lopen en heb gezegd dat zij best wat Donderdag 27 augustus In Den Hoorn wordt vanaf 17.1 sportdag gehouden met strater spuitvoetbal en de vijfde wielen van het Duvekot-klassement. De afdeling wijkverpleging van Groene Kruis Texel kent sinds I vrijwilligersgroep, waarvan de Ie voor alle mensen die daar beha aan hebben klaar staan voor ee- praatje, boodschappen doen, eg deling maken, etc. Aanvragen 4 voor kunnen worden ingediend )e leden van de groep of bij het G Kruis tussen half vijf en half zb middags op werkdagen, telefor#'33 02220-3241. Het Natuurrecreatiecentrum is pend van maandag tot en met dag van 9.00 tot 17.00 uur. Ent 74,— voor volwassenen en 72,S kinderen. De speel-o-theek is elke woens dag van 14.00 tot 16.00 uur en vrijdagmiddag van 15.00 tot 17 geopend in de voorspeelzaal vs dorpshuis aan de Wilhelminalas Iedere eerste dinsdag van de re kunnen leden van de diabetesv ging spuiten en testmateriaal ki de zusters J. B. Mannessen en Schoorwal 45, Den Burg (tel. 02220-3242) tussen 16.00 en 1 Bewijs van lidmaatschap meebt In dringende gevallen kan teleft een afspraak gemaakt worden. Postzegelvereniging „De Postte beurs" houdt iedere tweede don van de maand een ruilavond in bouw „De Schakel" aan de Bir burg om 20.00 uur. Ife al, De, voorzichtiger mochten zijn. Het taat was een nuchtere mededel het niet nodig was want zij kon vissers missen als kiespijn, lette gezegd. Toen ik echter het artik mbt. het redden van de drenkei Ee| mijn vakantie) schoot mij het w len te binnen en daarom denk ik rtr goed is te vermelden dat er ket iets broeit tussen hengelaars la ye onaanzienlijk deel der toeristenl vaak bijzonder irritant overkoms reddingsbrigade, overigens met respect voor hun werk. Hierbij wil ik het laten en moch: den zijn tot het verzoek voor e mondelinge toelichting, dan ber daar uiteraard altijd toe bereid. W. den Air: (et AVO-Nederland bemiddelt bij en zoekt werk voor men sen mrtfeen handicap Al 60 jaar Jaarlijks kunnen vele gehandicapten zich via AVO- Nederland maatschappelijk ontplooien. Bij een bedrijf of als startende ondernemer. Daarnaast geeft AVO-Ne derland financiële ondersteu ning voor bepaalde aanpas singen, recreatie en oplei dingen. Want AVO-Neder land helpt waar wettelijke voorzieningen écht te kort schieten Voor iedere gehandicapte Wilt u meer informatie over de mogelijkheden die AVO-Nederland u kan bie den, neem dan kontakt op met onderstaand adres Postbus 050 3800 AW Amersfoort Tel 033 63 52 14 Giro 625000 Tot onze diepe droefheid, maar dankbaa haar veel lijden bespaard is gebleven, is gr onverwacht van ons heengegaan onze moeder en oma Jannetje Heerding, weduwe van W. Ie Noble, in de ouderdom van 82 jaar. Callantsoog: H. Ie Noble A. Ie Noble-De J°' Warmenhuizen: J. W. Ie Noble N. Keijser en kleinkinderen Texel, 21 augustus 1987, „Góllards". De begrafenis heeft heden op de Ned. Hen' graafplaats te Den Hoorn plaatsgevonden Correspondentie-adres: J. W. Ie Noble, Beuningen 66, 1749 BR Warmenhuizen. Heden is overleden mijn geliefde zuster en' q tante, mevrouw 7e J. Ie Noble-Heerding. Den Hoorn: mevr. A. Bloem West-Terschelling: Andries en Mien Blos1 en kinderen Doorn: Willy Bloem Apeldoorn: Tine en Jack Sij !ch oil;

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 2