trandbewaking ok bij slecht eer paraat oe wmJr™ Texel biedt twee soorten badmeesters. mensen dachten dat de strandbewakers van te pletter verveelden toen de zomer het tang- afweten. Dat blijkt nu de weergoden zich wat opstellen. Eindelijk weer wat te doen hè'' hen nu toe geroepen. KADO'ih I ijverstand PAGINA 5 IDAG 25 AUGUSTUS 1987 TEXELSE COURANT waakzaamheid op bewakingspost paal 19: Frank Bersch middenuit Venlo uit Zwolle en An/ta Kijf uit Borger. Zeer sterke verhelen weren te horen op de reünie die de studenten-bedmeesterlj op Texel hield. Hier poseert een eentel reünisten bij het pevlljoen De zeeester, eigendom ven de heren Schuurlnge en Groenendijk die ooit zelf op Texel kwemen els badmeesters van het USC- werkkemp. De nieuwe verblnd/ngsepperetuur Is een uit komst. De partrou/llerende strand wacht kan met de portofoon direct de hoofdpost waar schuwen als er Iets loos la. Het mag waar de stranden de afgelopen koude weken zeer dun be- geweest en dat nog maar mensen hun gezondheid en door de wel erg frisse In te stappen, er is die tijd urvoor bijgegaan dat er niet jnminste een paar mensen ezwommen „Dat zijn de kelingen die je altijd hebt de badgasten, weer of geen J)ie moeten we extra in de A louden want daar zitten ook IV ighalzen tussen die je terug talen voordat het te laat is". -* igt Cor Sluis (57), coördinator Texelse reddingsbrigade, lil wel toegeven dat zijn jewakers het bij warm zo- ler veel drukker zouden heb- had en dat de stemming nder de grauw regenmisère, landerigheid te verdrijven sgelmatig geoefend en ge lieerd en handige doe het onder de strandbewakers Mpn verbeteringen en verfraai- len in het interieur van de ingsposten. Realiteit rt eindelijk (een beetje) zomer verden de strandbewakers on- k met de harde realiteit gecon- rd. Ze kwamen in het nieuws een geslaagde redding uitvoer- peal 28 en toen ze zaterdag en poging deden om een Duit- w te redden die het water was m om haar in nood verkerende i te helpen. Het zag ernaar uit vrouw op het laatste nippertje sd en de reddingsbrigade was zeer aangeslagen toen later «rond werd vernomen dat ze es overleden. De strandbewa- de andere mensen die bij de spoging waren betrokken, treft ikele blaam want de actie werd skende en verbluffend snelle tgevoerd maar de tragisiche af lakte het onmogelijk om daaro- tevreden gevoel te hebben, evallen hebben weer eens aan doe gevaarlijk de zee kan zijn. tan enkele strandbezoeker reali- th dat voldoende. Vooral Duit- hardnekkig van mening dat ze jkel gevaar lopen bij het zwem- '8 zijn boos als ze worden toepen. Ik heb toch een zwem- zeggen ze dan. Die mentali- te maken met het feit dat 1 Duitsers ver van de kust "t alleen zwembaden en bin st gewend zijn als zwemwater, saard speelt ook een rol. Ne us zijn beducht voor de kracht water; Duitsers veel minder, 'as geen overbodige luxe dat "(bewakers als zij gebruik ma- de geluidsinstallatie niet alleen Nederlands maar ook in de aanwijzingen geven. Tot de heupen angrijkste waaraan ieder zich Duden is: niet verder dan de ln bet water. Dat is diep ge- |tte kunnen zwemmen. Wie loopt de kans om door de «worden gegrepen. Die stro- voor een leek niet te zien maar wel te voelen: het water „trekt". Of er stroom staat hangt af van de plaats, het tij, de windrichting en de windkracht. Als meerdere factoren te gen zitten wordt de blauwe vlag („zwemmen gevaarlijk") of rode vlag („zwemmen verboden") gehesen. Be rucht is de stroming in de zg. muien, dat zijn de gaten in de zandbanken. Wie daarin terecht komt en te ver gaat wordt in verbluffend korte tijd zomaar honderd meter zeewaart gesleurd, zo als die badgast op het strand bij paal 28 ervoer. Tegen de stroom inzwem men om terug te keren lukt niet. Het is beter energie te sparen door rustig te drijven en de aandacht te trekken van de mensen op het strand, door een eindje evenwijdig aan de kust te zwemmen komt men al gauw op een plek zonder stroming en kan men rustig naar de wal terug keren. Cor Sluis noemt nog drie andere rede nen om bij baden en zwemmen altijd grond onder de voeten te houden: „Je kunt getroffen worden door kramp of onderkoeling. De kans daarop is de ze zomer als gevolg van de lage wa tertemperatuur nogal groot vooral als er een stevige, noordelijke of noord- westenlijke wind staat". Twee soorten Texel is als vakantieeiland vooral aan trekkelijk door de enorme variatie op het gebied van natuur, cultuur en ont spanningsmogelijkheden. Het gaat zelfs zo ver dat Texel over twee soor ten strandbewakers beschiktl. De strandslagen van paal 17, 15, 12 en 9 worden bewaakt door leden van het werkkamp van het Utrechts Studen tencorps terwijl het toezicht over de overige slagen (dus paal 19, 20, 21, 28 en 30) wordt uitgeoefend door de red dingsbrigade van de Koninklijke Neder landse Bond tot Redden van Drenke lingen. Dat is de officiële landelijke or ganisatie die ook elders aan de kust actief is en waarbij 165 plaatselijke red dingsbrigades met totaal ongeveer 36000 leden zijn aangesloten. Vóór 1979 bewaakten de Utrechtse studenten alle Texelse stranden. Het gedrag van de heren, tijdens en vooral na de dienst, leidde tot klachten en het gemeentebestuur besloot toen om de helft van het bewakingscorps te vervangen door KNBRD-bewakers. Die gevoelige correctie heeft blijkbaar geholpen want de studenten doen nog maar zelden in ongunstige zin van zich spreken. Beide soorten strandbewakers vallen onder de verantwoordelijkheid van de gemeente Texel en hebben Ab Witte als gemeentelijke kontaktper- soon. Verder vertonen beide clubs, die geen enkel onderling kontakt onder houden grote verschillen op het gebied van organisatie, huisvesting, financiën en uiterlijk vertoon. De studenten noe men zich geen bewakers of strand- wachten maar „badmeesters". Ze noe men hun bedrijvigheid „badmeesterij" en hun brigade heet „TEBO" (Texels Eigen Badmeester Onderneming) ter wijl het opperste gezag niet berust bij de coördinator en de algemeen strand- wachtcommandant zoals bij de KNBRD maar bij de „president" en de „vice-president". Andere verschillen: De studenten badmeesters zijn kleiner in aantal (totaal 19 man) en er zijn geen vrouwèn bij omdat vrouwen geen lid kunnen worden van het Utrechts Studenten Corps. De dertig personen omvattende KNBRD-groep bestaat voor meer dan een derde uit meisjes. Verder dragen de KNBRD bewakers een uniform oranje T-shirt met het op schrift Texelse reddingsbrigade terwijl de meeste studenten dat liever niet antrekken en dit jaar vooral worden aezien in een paars shirtje, ook buiten diensttijd. Ook voeren zij op hun kle ding wel eens het woord Beach gu ard". Van het gemeentelijke streven om alle Texelse redders er uniform uit te laten uitzien is dus weinig terecht gekomen. De studenten hebben hun onderko men in een der schuren van „Scholle- ten badhutten vervangen worden door beter geoutilleerde onderhoudsvrije cabines. Motivatie Voor de KNBRD-mensen en de stu denten is het bewakingswerk geen rijk makerij. Toch is er elk jaar meer dan voldoende animo om alle posten te bemannen. Het werk wordt leuk ge vonden, niet in de laatste plaats we gens de onderlinge gezelligheid tijdens en vooral na afloop van de dienst. De speciale aantrekkelijkheid van Texel speelt ook een rol. Vice-president Martin Wulpshaar (22) van de Utrechtse Studenten vertelt hoe de werving in zijn werk gaat. „Een speciale commissie houdt zich daarmee bezig. In Utrecht melden zich elk jaar 150 nieuwe leden aan bij de studentenvereniging en die benaderen wij met informatie, dia's en films over de badmeesterij op Texel. We doen in het zwembad proeven om te zien of degenen die zich aanmelden goed (reddend) kunnen zwemmen en op de sociëteit geven we instruktie op het gebied van EHBO en reanimatie, met behulp van een pop die we lenen van het ziekenhuis. Ongeveer de helft van de groep die uiteindelijk op Texel aan het werk gaat, bestaat uit nieuwelin gen, de rest uit oudgedienden die vaak jaren achter elkaar naar het ei land gaan en dus de meeste ervaring hebben met het werk. Die dragen dan hun kennis in de praktijk aan de ande ren over. Aan het begin van het sei zoen organiseren we een kennismakingskamp". Bij de KNBRD worden de strandbewa kers aangetrokken door een brief van het hoofdbestuuur aan de verschillen de reddingsbrigades in het land. Daar in wordt gewezen op de mogelijkheid om zich voor Texel aan te melden en dat heeft altijd veel meer sollicitanten tot gevolg dan er geplaatst kunnen worden. Het is dus mogelijk om een beetje se lectief te zijn en de groep zodanig sa men te stellen dat op alle posten men sen met ervaring komen. KNBRD- leden die lid zijn van de Texelse Red- dings brigade (contributie f2b,— per jaar) hebben de voorkeur. Harde eis is dat ze tenminste de diploma's „Bin nenwater" A en B hebben en ervaring bij een kustbrigade. Verder wordt ver langd dat de bewakers minstens 18 jaar oud zijn, tenminste twee weken meedoen op Texel en goed met men sen kunnen omgaan. Als badgasten worden teruggeroepen of op een an dere wijze worden gecorrigeerd moet dat vriendelijk en tactisch gebeuren, anders ontstaat irritatie en ruzie. De KNBRD-strandwachten zijn af komstig van brigades van Wassenaar, Vlissingen, Domburg, Bloemendaal, Enkhuizen, Amsterdam, Naarden en tal van andere plaatsen en komen uit de meest uiteenlopende milieu- en be- boe" van Johan Bakker nabij Den Burg waar ze ook hun maaltijden be reiden, terwijl de KNBRD slaapt en vergadert in een gedeeltelijk door hen zelf verbouwde schuur op het terrein van de familie De Graaf in Everstekoog en zij hun maaltijden gebruiken in „Capri" in De Koog Vrijwillig De KNBRD werkt vrijwillig. De ge meente betaalt de kosten van eten en overnachten en verstrekt een tege moetkoming in de reiskosten. De stu denten krijgen een bepaald bedrag per man en moeten daarvan zelf hun logies; eet- en andere kosten betalen. Echt belangrijk zijn die verschillen na tuurlijk niet. Het gaat om de veiligheid op het strand. Om te voorkomen dat badgasten in moeilijkheden raken en bij het daadwerkelijk optreden als er toch iemand dreigt te verdrinken gaan beide organisaties op ongeveer dezelf de wijze tewerk. De gemeente is tevre den over de inzet die beide organisa ties aan de dag leggen. Wekelijks laat gemeentewerken zich op de hoogte te stellen van de gang van zaken. Een goed functionerende strandbewaking wondt van enorme betekenis geacht. Jaarlijks wordt er van harte een kwart miljoen voor uitgetrokken en de ge meente is hard bezig met vernieuwing van verbindingsaparatuur, boten en an dere benodigdheden. Er zijn nu vier nieuwe vletten in gebruik genomen; er volgen er nog zes. De verbindings- apparatuur is nu perfect. Ook de om roepinstallaties zijn van de vereiste kwaliteit en nu is er sprake van dat in de komende jaren de eenvoudige hou- Met voortdurend oefenen wordt de reddingsvaardigheid op peil gehouden. Hier wordt ge demonstreerd hoe een door de storm meegevoerde drenkeling wordt opgepikt. roepssferen. Naast middelbare scholie ren bevinden zich dit jaar in de Texelse brigade een leraar, politieinspecteur, keurmeester, maatschappelijk werker, laborant, automonteurs, opticien, bouwvakkers en zelfs een beroepsgoo chelaar. De studentenbadmeesters vor men een wat minder bonte club. Het zijn uiteraard allemaal studerenden veelal rechten, tandheelkunde en medicijnen. Service De taken van de strandbewakers blij ven niet beperkt tot preventief en ac tief reddingswerk. Allerlei andere vor men van service worden ook gegeven. De KNBRD verleende in het seizoen 1986 500 keer EHBO, verwees tien mensen naar de dokter, twee naar het ziekenhuis, haalde 40 surfers met ma teriaalproblemen van het water. Vishaken De op het strand meest voorkomende verwonding wordt veroorzaakt door glasscherven, meestal afkomstig van flessen die door balorige strandwan- delaars zijn stukgeslagen. Patrouilleren de strandwachten maken er een ge woonte van om aangespoelde flessen in de gemeentelijke vuilnisemmers te doen om dit euvel zoveel mogelijk te bestrijden. Nog vervelender zijn de wonden die worden veroorzaakt door in het water liggende vishaken, verlo ren door sportvissers. Vorige week kwam een vrouw in de badhut die in een complete onderlijn met lood en di verse haken was gestapt en niet be paald zong van vreugde toen het vis haakje met weerhaak uit haar voet werd gepeuterd. Ook in andere opzich ten zitten sportvissers en baders of strandwachten wel eens vaker in el- kaars vaarwater, zodat de brigade het zou toejuichen als sportvissen op de bewaakte strandgedeelten werd verboden. Vijftig keer kregen de badmeesters te maken met kinderen die hun ouders waren kwijtgeraakt. Zo'n kind wordt dan in de bewakingshut zoetgehouden tot de ongeruste ouders zich daar ook melden. „Dat kan soms lang duren", zegt Rob Rietveld, secretaris van de Texelse KNBRD reddingsbrigade. „We laten ze wat spelletjes doen of platen inkleuren. Dat vinden ze prachtig. Het is wel gebeurd dat zo'n kind niet eens meer met de ouders meewilde als die eindelijk kwamen". President André Groenewegen van de TEBO vertelt dat de studenten ook wel eens met de kinderen op het strand zandkastelen gaan bouwen. Kastelen en kuilen moe ten tegen de avond wel weer zijn af gebroken, resp. Dichtgegooid om het strand begaanbaar te houden voor spoedeisend verkeer en strandwande- laars. Het is een van de verzoeken die de badgasten, in twee talen te horen Lees verder pagina 9 01 KüjG u OFM n\i t BVÏ .i-x-oiv? X- Strandwacht Peter Vogel (21) uit Amsterdam Is In het dagelijks leven goochelaar en was net terug uit Japan waar hij gedurende 11 weken 260 voorstellingen had gegeven op de boot.Texel" In ..Holland Village" bij Nagasaki. Een serie fraaie trucs liet hij zien tijdens de brade rie van De Koog waar de KNBRD een stand had om geld In te zamelen voor het altijd noodlijdende reddingswerk.

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 5