jaap Zuidewind iuropees kampioen met elf gefokte bordercollie mm mm Je moet jezelf niet overschatten" wW*Wt li een linst en verlies por honkballers Y Wijziging trainingstijd Atletiek driekamp voor de jeugd Programma zaalvoetbal Wielerwedstrijd in Den Hoorn foVWv4vjji - .M- - VERVOLG VAN PAG. 5 Strandbewaking Geslaagd Mèt achterbank en zonder rijbewijs... Betere afwatering na opknappen Bemhardlaan? STys SDAG 25 AUGUSTUS 1987 TEXELSE COURANT PAGINA 9 ep Zuidewind is zaterdag met zijn bordercollie ,,Fly" Euro- es kampioen schapendrijven geworden. Van de 28 deelne- rs uit vijf verschillende landen wist hij als enige 97 punten scoren in de finale. Hij blijft nuchter onder zijn prestatie. ook. éshj ■dag en zaterdag werden de "pioenschappen gehouden door gordercollieclub te Barneveld. Nederlanders, dertien Fran- vier Duitsers, drie Zwitsers en Oostenrijker traden met hun „den in het strijdperk. Eén van kanshebbers was de 47-jarige list bij het NIOZ. Jaap Zuide- td met zijn 7-jarige teef Fly. In huis aan de Schilderweg ver- de kersverse kampieon hoe het unaal is gelopen, omringd door aantal kleine Jack Russel- ürs en met Fly trouw aan zijn ten. 3 heb Fly zelf gefokt. Haar moeder k in 1977 geïmporteerd uit Schot- aldus zuidewind. De moeder Fly was de eerste bordercollie van jewind. Hij is met dat dier begon- te trainen. ,,We waren in 1976 in island op vakantie en daar had ik honden zien lopen. Ons oude ging toen ongeveer net dood ■toen zei ik: als ik nou weer een doe, neem ik zo'n bordercollie, de „Scottisch Farmer", dat is een |rt boederijkrant, kwam ik achter Iele adressen in Schotland van jisen met puppies. Naar aanleiding man zijn we weer op vakantie ge in naar Engeland, maar nu om die ipies te halen". vakantie kwam Zuidewind met jonge bordercollies thuis. Hij had boeken gekocht over hoe die heeft het op de tweede plaats ide Delts 2 punten weten te ont- len. Zaterdag werd verdiend met gewonnen. In de return op zon ging Texla kansloos met 4—18 ten ir. competitie neemt Delts uit 't een bijzondere plaats in. Het drijft voor 95% op werper Ben ;tra, een teamlid dat in het verle- op landelijk nivaue een klasse irtluit 7 slagbeurten 6 honkslagen, ronder 2 homeruns). Achter deze Ier gaat een matig team schuil, zo- zaterdag aan het licht kwam, zodat bij elkaar toch van een soort ipetitievervalsing sprake is. Ie eeiste wedstrijd kwam Texla uit de startblokken op het wer- van J. Bommer van Delts. Vooral ijn de Wolf verrichte beulswerk met een goed geplaatste slag drie honklopers binnen te en. Bij de stand 0—7 nam B. totra het pitchen over en wierp in a op een volgende innings met 8 3-slag op rij de Texelse slagploeg t. Ondertussen speelde Texla onder "voering van de pitchen Martin Ma- es en Erik Schneider foutloos. Toch met niet voorkomen dat Delts via teenstanden 7—0, 7—1, 7—2 en ■4 naderbij sloop. Het herstel kwam te vijfde inning. David wolff was de "■Ie die de ban brak en een fclag sloeg. Martin Marinus en Yvo «Phen volgden dat voorbeeld tot »t genoegen van het publiek. De te punten die dit opleverden brach- 1 Texla in veilige haven. Delts scoor- "og twee keer, maar Texla kwam Hecht in gevaar, mede dankzij een na vangbal van Piet Commandeur een cruciaal moment in de vijfde 'mg. Dezelfde speler was overigens enige die niet met 3-slag door wer- Dijkstra aan de kant gezet kon "den. Uitslag 6—9 voor Texla. Desillusie iweede wedstrijd tegen Delts was "complete desillusie. Trad Texla in eemte wedstrijd als een hecht col- lief op, de tweede wedstrijd liet een "melend infield zien, dat maar liefst Jen kansen op het maken van een voorbij liet gaan. Het outfield daar in speelde ijzersterk, met Marijn Wolf (3 vangballen) als kopman. <j' de werpersstaf van Texla een zeer enkbare middag dus. Verdedigend eon dubbelspel van Martin Mari- n°9 vermeldingswaard. feilend kon Texla Delts te weinig J d'uk zetten. Delts durfde geen <y ns|?° °P de werpheuvel meer te ?en' Dankzij vier honkslagen en 'Ie profiteren van vangfouten wist nog 4 punten bij elkaar te sprok- Tussenstanden: 2-4, 3-4, 'M-12 en 4-18. dieren moesten worden getraind, want hij had er verder geen ervaring in. „Uit die boeken kun je natuurlijk niet alles halen, de praktijk is toch wel het belangrijkste. Maar gelukkig werd in die tijd, 1977 was het, ook de Border collieclub opgericht en die heeft toen een paar keer een Engelsman uitgeno digd om trainingsadviezen te geven. De Engelsen zijn veel verder in dit ge beuren. Die trainer van toen, Jim Easton, was nu in Barneveld jurylid. Hij is een bestuurslid van de Internati onal Sheepdog Society, waar alle bor dercollies onder resorteren. Hij kwam ons toen wat advies geven. We waren al zelf wel aan de gang, maar je maakt toch een hoop fouten in het begin", vertelt de trotse hondenman. Het meeste moet echter toch in de praktijk worden uitgevonden, want het contact en de samenwerking tussen hond en baas is toch een zaak tussen hen tweeën. ,,De eerste hond wordt nooit een groot succes, want dan ben je nog zo'n beetje aan het proberen en de ene hond is toch weer anders dan de andere". Van de drie eerste honden heeft Zuide wind alleen nog de moeder van Fly. Eén ervan is na anderhalf jaar afge maakt, omdat hij een ernstige ziekte had en de andere, een reu, ook door Zuidewind zelf getraind, is naar een schaapskudde in Zeeland gegaan, waar men een goede hond nodig had. Hij begint nu wat oud en stram te worden, maar heeft zich erg dienst baar gemaakt bij het beheersen van die kudde. De vader van Zuidewinds kampioens hond is geïmporteerd in Nederland door die zelfde Easton die nu in de ju ry was. Het was een goede getrainde hond, echt geschikt om mee te gaan fokken. Dat blijkt ook wel uit de uit stekende kwaliteiten van zijn dochter Fly. Drie jaar geleden heeft Zuidewind nog een bordercollie uit Scotland ge- De E-pupillen van S.V. Texel trainen voortaan van 16.00 tot 17.00 uur op donderdagmiddag o.l.v. Peter van Nij- en. De F-pupillen blijven gewoon van vier tot kwart voor vijf trainen o.l.v. Martin Land. Zaterdag wordt op het veld van Texel se Boys te Den Burg weer een drie kamp gehouden, de tweede dit seizoen. De onderdelen zijn: hinkstapsprong; speerwerpen en estafette. Om 13.00 uur begint de inschrijving en de start is een half uur later. Ook niet-leden van de atletiekvereniging zijn van harte welkom. De deelname is gratis en ie dereen die meedoet, ongeacht aan alle driekampen of aan slechts één, krijgt na afloop van de laatste driekamp een leuke herinnering thuisgestuurd. Voor inlichtingen: Geertje Schrama, telefoon (02220) 4388. Dinsdag 25 augustus: 19.00 uur Nissan-Casino 1, dames 19 40 uur Casino 3-Casino, dames 20.20 uur De Koog 2-ZDH 2 21 10 uur Ver Schilders-NIOZ 22.00 uur NiOZ 2-Gamma 6 Zaaldienst: Texel Woensdag. 26 augustus: 16.45 uur Texel 5-Casino 4, junioren 17.25 uur ZDH 2-ZDH 3. junioren 18 10 uur Gempo-Oosterend 6 19.00 uur Gamma-De Krim 1, dames 19 40 uur De Krim 2-ZDH, dames 20 15 uur Texel2-De Krim 2 21.10 uur Nissan 2-De Krim 3 22.00 uur Rab-ZDH Zaaldienst: Jelleboog Donderdag 27 augustus: 17 15 uur Casino 5-Oosterend 3, junioren 17.45 uur Texel 2-De Krim, junioren 18.30 uur Oosterend 5-De Koog 19 25 uur Mantje 2-Texel 3 20 15 uur Gamma 3-Jelieboog 2 21.10 uur Casino 4-Casino 5 22.00 uur Meermarkt 3-Gamma 5 Zaaldienst: Oosterend Vrijdag 28 augustus: 16 45 uur Casino 2-Gamma 2, junioren 17.30 uur Texel 1-Gamma 1, junioren 18.20 uur Ver. Schilders 2-Ver. Schilders 3 19.15 uur Alkema 2-Meermarkt 2 20.05 uur Oosterend 3-Oosterend 4 20 55 uur Mantje-Meermarkt 21.45 uur Oosterend 2-Gamma 2 22.35 uur Gamma 4-De Muy Zaaldienst- Casino. haald, een teefje genaamd Jill", hij heeft onlangs een puppie uit Barne veld gehaald dat als vader de hond heeft die vorig jaar derde werd tijdens de Europeese kampioensschappen. Moeilijkheidsgraad Hoe gaat zo'n kampioenschap scha pendrijven in zijn werk? Jaap Zuide wind legt uit: „Meestal als je naar zo'n wedstrijd toegaat staat er een parcours uitgezet klaar, maar omdat we nu zelf in de organisatie zaten moesten we dat allemaal nog doen. Het parcours wordt neergezet op een veld. Op een 300 400 meter afstand, dat kun je langer maken naar moeilijk heidsgraad, wordt begonnen met een zg. „uitrun". Dat is een uitloop, een soort cirkelvormige beweging door de hond, tot achter op het veld waar de schapen staan. De hond gaat dan naar de schapen toe met een grote boog om ze niet te verontrusten. In het midden van het terrein staan twee hekjes met daartussen een opening van een meter of acht. Daar moeten de schapen in een rechte lijn tussen door worden gedreven door de hond naar de herder toe. Met een bocht naar links of rechts, moeten de scha- pen om de herder heen. De herder staat tijdens de proef op één punt, waarvandaan hij zijn hond comman deert. Vanaf de herder worden de schapen zo'n 75 meter weggedreven waar ze weer tussen de twee hekjes door moeten en met een mooie boog terug naar de herder. Voor de herder is een cirkel gemaakt, aangegeven met zaagselhoopjes, met een doorsnede van ongeveer 20 meter. De schapen worden in die cirkel gedreven en tij dens de voorronde moet de herder dan een schaap pakken. De proef wordt gedaan met een kop pel van zo'n vijftien tot twintig scha pen, waarvan er vijf zijn gemerkt met een halsband en bij die oefening in de cirkel moet één van die gemerkte schapen worden gepakt. Per oefening zijn punten te behalen. Hoe meer moeite iemand ermee heeft, hoeveel meer punten worden afgetrokken. Ter wijl de herder dus het gemerkte schaap pakt, moet de hond de andere schapen onder controle houden bin nen de cirkel. Behandelsloot Aan de linker kant van het veld is een zg. behandelsloot gemaakt met een fuikvormig hekwerk ervoor. De scha pen worden eerst door de hond in de opening gedreven en dan is het de be doeling dat ze één voor één door die sloot gaan. Aan het eind is een soort sorteerhek gemaakt, waarmee schapen in een andere hok kunnen worden ge leid. De herder moet de vijf gemerkte schapen in het vanghok leiden. Als je er een laat glippen moet je opnieuw beginnen. Je mag namelijk niet verder gaan voordat je de opdracht hebt vol bracht op de correcte manier. Het laatste onderdeel was tijdens de kwali ficaties het in een hok drijven van de schapen en tijdens de finale het in een trailer drijven. In principe moet de hond al het werk doen. De herder mag bijvoorbeeld niet de schapen aan tikken als ze niet willen". Jaap Zuide wind geeft Fly commando's in het Ne derlands en met een fluitje. Zijn twee de hond, de driejarige Jill krijgt com mando's in het Engels. De twee ho nden hebben dus ieder hun eigen commando's, zelfs voor dezelfde din gen. „Maar toch, als ik wat vaker train, dan kunnen ze eikaars comman dos verstaan, ze leren het gewoon van elkaar aldus Zuidewind, die vertelt dat over de hele kwalificatieoefening maar 15 minuten mocht worden ge daan. „De finale is nog zwaarder. Dan heb je weliswaar 20 minuten, maar er zit een vreselijk moeilijk onderdeel in. Dan moeten van de twintig schapen vijf worden afgescheiden. De hond moet er dan dwars doorheen en het kan alleen goedgaan als de schapen Om 18.00 uur start donderdag in Den Hoorn de vijfde wielerronde voor het Duvekot-klassement. Aan deze ronden wordt deelgenomen door niet- licentiehouders van Texel en uit de rest van Nederland. Momenteel staat Rob Wassenaar uit Den Helder aan kop, gevolgd door de Texelaars Dirk Vinke en Johan de Waal. Voorafgegaan aan de wielerron de is een stratenloop en om 18.30 uur start het spuitvoetbal aan het landje aan de Stolpweg. Dit laatste is op touw gezet door vier horecabedrijven te Den Hoorn. 2 <r,vAV* Jaap Zuidewind en Fly, glimmend van trots poserend met de prijzen. niet al te dicht op een kluitje staan. Maar dan nog is het heel moeilijk om er precies vijf af te scheiden van de rest en ze ook binnen die cirkel te houden. De hond komt er op com mando dus doorheen en moet ertus sen blijven liggen. Voor dit onderdeel waren veel punten te behalen. De fina le begon bij ons slecht, ledereen hield zijn adem in. Ik heb Fly toen eerst even laten liggen en ben toen weer opnieuw begonnen waarna het fan tastisch ging. Vooral in die cirkel lukte het meteen perfect. Bij de kwa.lificatie ging het wegdrijven van de schapen door het rechterpoortje helemaal de mist in, het ging onrustig. Ik comman deerde Fly rechtsom, maar toen be greep ze me verkeerd en ging ze naar links. Ze herstelde zich wel, maar het ging toch een beetje mis". Zuidewind verklaart dat je bordercollies eigenlijk moet vrégen of ze je willen helpen. Dan doe n ze alles voor je. Je moet een relatie met ze opbouwen, een contact waaruit samenwerking voortvloeit. „Ze weten vaak al uit zichzelf wat de bedoeling is", aldus de bordercolliehouder. Op de vraag of de honden nu echt vrienden voor hem zijn, antwoordt Zuidewind: „Als het geen vriend was zou je er niets mee kunnen. Toch moet je het wel zien als een gebruikshond. Het is geen dier voor in huis. Iedere dag traint Zuide wind zijn honden een keer. Hij wisselt schapen af met lammeren, anders wennen ze er teveel aan en gaan ze al op een kluitje staan als ze de hond zien. Jaap Zuidewind omschrijft de bordercollie als zeer intelligent. „Je kunt eigenlijk niet zeggen dat er valse tussen zitten. Maar tussen de schapen reageren ze wel heel verschillend. De ene is soms te zacht, die weet de schapen niet genoeg op te drijven en soms zijn ze weer aan de harde kant en durven de schapen zelfs te bijten. Soms is dat nodig, want een echt koppig schaap dat echt niet van z'n plek wil, moet pittig worden gecorri geerd". De meeste bordercollies heb ben een enorme drang tot het hoeden van schapen. Het is zaak dat de her der ze ten alle tijden helemaal onder controle heeft om te voorkomen dat het uit de hand loopt. Uit hun hok be tekent voor zulke honden meteen wer ken en werken betekent schapen, dus daar vliegen ze meteen op af. Overschatten Jaap Zuidewind en Fly zijn Europees kampioen. Wat gaan ze nu doen? „De wereldkampioenscahppen zijn in Flori da, maar dat is denk ik voor ons niet haalbaar. Je kunt jezelf gaan overschatten hè, ik denk niet dat een wereldkampioen schap voor ons is te doen. In Enge land worden alleen al iedere week wedstrijden gehouden, daar zijn men sen die er veel meer aan doen dan wij, die veel meer ervaring hebben Dat wil niet zeggen dat deze hond het niet zou kunnen, maar qua ervaring zijn ze toch ver op ons voor. Maar we gaan rustig door met wedstrijden, ook met Jill". Bij de Nederlandse kampioenschappen waren veertien deelnemers, dus het aantal goedgetrainde honden is niet groot. Er zijn wel veel meer mensen die een bordercollie hebben en ook ge bruiken, bijvoorbeeld boeren die er hun koeien en ander vee mee ophalen, maar dat is nog wat andere dan het echte wedstrijdgebeuren. „Een border collie is heel fijn gevoelig. Ze leren snel wat je wil. Ze zijn slim. Qua hersens moeten ze de dieren de ze opdrijven overheersen. Je kunt bordercollies heel snel verpesten als je ze te hard aan pakt. Je moet de hond aanvoelen". Voor het kampioenschap in Barneveld werd gebruik gemaakt van 250 Texelse schapen, speciaal gebracht door Nico Bakker van Nieuw Buitenheim. Er was namelijk een grote hoeveelheid scha pen nodig en die moesten ook enig zins aan de aanwezigheid van een hond zijn gewend, anders zouden ze alle kanten opvliegen. Tijdens de eer der gehouden Nederlandse kampioen schappen kwam Zuidewind beduidend beter uit de bus met zijn jongere hond Jill. „Ik had haar nu ook mee, voor het geval er misschien iets zou zijn met Fly, maar aan Fly gaf ik toch de voorkeur, want ze heeft meer erva ring". Het dier heeft het vertrouwen in haar baas niet beschaamd. De optima le samenwerking tussen mens en dier demonstreerde Zuidewind al eerder tij dens de opening van de Tesselse brug te Alkmaar. Ook toen werden de men sen stil bij het zien van het contact en het begrip tussen de hond en haar baas. Deze vorm van hondensport krijgt steeds meer aandacht. Het half 6 journaal van de NOS zond vrijdag opnamen uit van de bordercolliekampioenschappen. krijgen via de geluidsinstallatie. Veel strandbewakers beoefenen de zwemkunst als hobby, sommigen heb ben er zelfs beroepshalve mee te ma ken. Dat laatste geldt voor de 19-jarige Fred Breuk die aan een zwembad in Capelle aan de IJssel verbonden is zwemtrainer. Hij is al voor de vierde keer op Texel waar hij telkens maar liefst 2V4 maand achter elkaar verblijft en nu algemeen strandwachtcomman- dant is, dus chef van de postcomman- danten. „Ik vind het prachtig. Het geeft voldoening om met mensen be zig te zijn en ze te helpen. Ook de goede onderlinge sfeer trekt mij erg. Ook als er 's avonds niet gestapt zou worden, zou ik dit werk blijven doenl" Stappen Dat laatste geldt niet voor alle colle ga's van Fred. De meesten willen wel toegeven dat ook het avondvermaak dat het zomerse Texel heeft te bieden een trekpleister is. Dat blijkt ook uit het feit dat minstens vijftig strandbe wakers die deze zomer korte of langere tijd op Texel hebben dienstgedaan, naar het eiland terugkomen ter gele genheid van het Tropical Sea Festival. Er moet natuurlijk wel worden gelet dat de jongens en de meisjes het Texelse amusement met mate consu meren want de volgende ochtend moeten ze fris genoeg zijn om hun verantwoordelijke werk te kunnen doen. Als op dit punt iets dreigt mis te lopen wordt door de leiding streng opgetreden. Meer dan eens zijn strandbewakers voortijdig naar huis gestuurd. Tijdens het gezamenlijk uitgevoerde bewakingswerk onstaan nauwe vriend schapsbanden en soms ook huwelijks banden. Dat laatste geldt uiteraard niet voor de uitsluitend uit mannen bestaande TEBO maar ook die vertel len opgetogen over de blijvende con tacten die zij in de loop der jaren (se dert 1950) hebben opgebouwd, met el kaar en met de Texelaars. Velen bekle den al jaren de positie waarnaar zij als student streefden, maar blijven regel matig op Texel komen. Soms ook be roepshalve. Een bekend voorbeeld is de jurist Wiet van Utenhove die regel matig door Texelse delinquenten als strafpleiter wordt gevraagd en bij het uitvoeren van de opdracht profiteert van de kennis die hij inzake de Texelse verhoudingen heeft opgedaan. De Texelse horeca ziet de studenten graag (terug) komen want zij zijn geen ge heelonthouders. Van hun gunsten pro fiteert vooral De Karseboom van Frans Pieterse, want dat is de stamkroeg van de badmeesterij. Daar wordt zelfs een speciaal badmeesters-tarief gehanteert. De oude kameradesfeer deed zich vori ge week in bijzondere mate gelden, toen op Texel een reünie van oud badmeesters werd gehouden. Veertig man kwam er opaf. Onder het genot van hapjes en drankjes werden vele mooie verhalen van vroeger opge haald. Wie daar naar luistert kan niet anders concluderen dat die bad meesters van tegenwoordig in vergelij king met de pioniers van toen heel rustige jongetjes zijn. Carolijn de Vries uit Den Burg slaagde aan De Hartekamp te Heemstede voor het diploma Verpleegkundige Z. Bij routinecontroles van de Texelse po litie werden twee Texelse automobi listen betrapt op het ongeoorloofd ver voeren van passagiers in een bestelau to. Het bontst maakte een 33-jarige vrouw uit Den Burg het. Zij bleek na melijk bovendien niet in het bezit van een rijbewijs. Een ander, een tien jaar oudere man uit Den Burg, werd be keurd omdat hij ondanks het bezit van een grijs kenteken tóch een achter bank in zijn auto had gemonteerd. De Bernhardlaan ligt in een laag ge deelte van Den Burg. In woningen in deze omgeving wordt vrij veel overlast van water ondervonden. In natte peri oden staat het soms in een laag onder de huizen. Een belangrijke verbetering ontstond na de aanleg van drainage tunnels („grindkisten") in de naburige Thijsselaan waar het probleem zeer, er nstig was. Maar ideaal is het nog niet want bij sommige huizen zitten de ver warmingsbuizen onder water. Dirk Terpstra (PvdA) drong er in de FET-commissievergadering van donder dagavond op aan dit probleem afdoen de op te lossen tegelijk met de re constructie van de Bernhardlaan. Het zal daardoor weinig kosten. Directeur Doppenberg van gemeentewerken zei dat dit probleem inmiddels is geïnven tariseerd en dat hij het college voor stellen zal doen. Voor de Bernhardlaan zelf zijn ook voorzieningen nodig voor betere waterafvoer, zodat het niet moeilijk lijkt deze zodanig uit te voeren dat ook de omgeving er droger wordt.

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 9