in welzijnssector AK I NI Mijn favoriet: zwarte els VERVOLG VAN PAG.l Jaarprogramma 1988 gewijzigd ter visie Overpeinzing Meer bezuinigingen Verleende bouwvergunningen Aftakas gevonden „Waddenbus" weer langs scholen Rondrit met bejaarden Vignet voor Zwemparadijs Zon, maan en hoog water Dierenkwelling Diefstal jas Brommer uit verkeer Recorder gestolen Rugzak ontvreemd Foto's Langeveld en De Rooij KT Fiets te water lan olie PAGINA 2 TEXELSE COURANTVRIJDAG 28 AUGUSTUS; llJDAG woonkernen, gezinskampeerterreinen) ontstaan geen problemen als de zich soms uitgelaten gedragen kampeerders op een laat uur naar hun tenten terugkeren. Nog belangrijker wordt echter de op vang op de camping zelf gevonden. In de meeste gevallen worden de kam peerders thans ontvangen bij kantoor of balie, waar zij een plek krijgen toe gewezen. Vaak blijft het daarbij, 's Nachts let een andere groep nachtcon troleurs op handhaving van rust en or de. Dat zijn vaak ervaren mensen, die echter de kampeerders niet of nauwe lijks kennen. Rayonhoofden Stam doet de suggestie om op de grote RST-campings „rayonhoofden" aan te stellen. Personen die verant woordelijk zijn voor een bepaald deel van de jongerencamping en die over dag èn 's avonds een oogje in het zeil houden. Die mensen praten met hun klanten en wijzen hen op rechten en plichten. „De gebroeders Van den Berg van camping Dennenoord deden dat vroeger perfect", schrijft Stam. „Vaak kwamen ze bij nachtelijke con trole even bij je zitten om een praatje te maken en je terecht te wijzen". Stam vindt de huidige gang van zaken veel te onpersoonlijk en vindt het niet onredelijk dat voor de door hem be pleitte extra service bijvoorbeeld een gulden extra wordt betaald. Met nadruk schrijft hij niet te willen bepleiten dat jongelui die zich schuldig maken aan diefstal, vandalisme of an der zeer schadelijk gedrag, tot elke prijs op Texel gehouden moeten wor den. Integendeel, die moeten streng worden aangepakt en verdwijnen in het belang van de goede naam van het eiland. Maar er moet wel begrip voor zijn dat met name de jongere va kantiegangers hun vakantie nu een maal anders willen beleven dan ande ren. „Ze willen plezier, feest en wat dies meer zij en dat kun je ze niet kwalijk nemen, sterker nog: daar moe ten we net zo veel begrip voor hebben als voor degenen die rust en ontspan ning willen". De horeca-organisaties hebben laten weten de „overpeinzing" te kunnen onderschrijven en hopen dat het stuk bijdraagt aan de meningsvorming over dit onderwerp. Welbewust is de discussiestof op dit moment aangedragen. Het seizoen is niet voorbij, de ervaringen zijn nog vers en er is nu tijd genoeg om een eventuele nieuwe aanpak voor het ko mende seizoen rond te maken. Burgemeester en wethouders verleen den aan de volgende personen en/of instanties bouwvergunning: 8. B. Dros, Hoofdweg 76 te De Cocksdorp voor het plaatsen van een mestsilo; M. J. A Bakker, Naalrand 14 te Den Hoorn voor het gedeeltelijk vergroten van een woonhuis; G van der Star, Zanddijk 334 te Eierland voor het vergroten van een woonhuis; Fa. Gebr. Huizinga, Binnenburg 5 te Den Burg voor het gedeeltelijk vergroten van een bedrijfspand aan de Binnenburg/Kan- toorstraa» te Den Burg, Stichting Texels Mu seum, Ruijslaan 92 te De Koog voor het plaat sen van een kantoorcontainer aan de Ba- rendszstraat 21 te Oudeschild, G. Lely, We verstraat 95 te Den Burg voor het plaatsen van een serre; D. Rosenberg, Schillerstrasse 82 te Berlijn voor het vernieuwen van een rekreatief opstal aan de Krimweg 20 te De Cocksdorp; Fam. Sietsma, Bernhardlaan 74 te Den Burg voor het gedeeeltelijk vergroten van een keuken, R J Honingh, Hellingweg 17, Broek in Water land voor het gedeeltelijk vergroten van een woonhuis/garage aan de Orchismient 17 te De Koog; Fa. D. Veltkamp, Burgwal 13 te Den Burg voor het plaatsen van een showroom/magazijn aan de Maricoweg te Den Burg; P W Schuyl, Drijverstraat 1 te Den Burg voor het plaatsen van drie woningen aan de Herenstraat 42 t/m 46 te Den Hoorn; P. Schuyl, Bosrandweg 202 te De Koog voor het gedeeltelijk veranderen/ver groten van een hotel-pension; D. C. Kikkert, Hemmerkooi 12 te Den Hoorn voor het plaatsen van een mestsilo, Fa. W. M. Bakker en Zn, Westerweg 88 te Den Hoorn voor het plaatsen van een mestsilo. Fa. M.H Zijm en J.F. Smit, Middellandseweg 12 te Oudeschild voor het plaatsen van een mestsilo; Fa. C. Slot en N. Slot, Hoofdweg 106 voor het plaatsen van een mestsilo; K. Eelman, Nieuweschild 9 te Ooste rend voor het plaatsen van een mestsilo; Fa. Witte, Hoornderweg 27 te Den Burg voor het plaatsen van een mestsilo; W. S. Keijser, Span- gerweg 37 te De Waal voor het plaatsen van een mestsilo; T Mulder, Schoonoordsingel 29 te Den Burg voor het ge deeltelijk vergroten van een woning; T. Huisman, Pontweg 123 te Den Burg voor het plaatsen van een bollenschuur; S. Zijm en D. H. M. Dekker, Postweg 175 te De Cocksdorp voor het gedeel telijk veranderen van een voorgevel; Ver. tot Stichting en instandhouding van Scho len met de Bijbel, p.a. Oosterenderweg 35 te Oosterend voor het gedeeltelijk veranderen van een basisschool aan de Kotterstraat 1 te Oosterend; G. Fleer, Beethovenstrasse 12, Hagen BRD voor het gedeelteljk vergroten van een zomerhuis aan de Californiëweg 9 te De Koog; R Klein en C. M. Fritz-Slegh, Bloemendaalseweg 8 te Amers foort voor het gedeeltelijk vergroten van een zo merhuis aan het Gerritslanderdijkje 198 te Den Burg; H. C Amerika, Amstelveenseweg 761h, te Amsterdam voor het vergroten van een zomer huis aan de Californiëweg 235 te De Koog; B. Kuip, Molenstraat 31 te Den Burg voor het ge deeltelijk veranderen van een bad/w.Crruimte; J. Bakker, Rozendijk 4 te Den Burg voor het ge deeltelijk vernieuwen van een woonhuis en S. Bos, Dorpsstraat 44 te De Koog voor het ge deeltelijk veranderen/vergroten van een woon huis en hotel. Derden-belanghebbenden kunnen te gen deze beschikkingen ingevolge de Wet Administratieve Rechtspraak Over heidsbeschikkingen een bezwaarschrift indienen. Nadere informatie hierover is te verkrijgen bij de gemeentesecretarie, afdeling R.O.V., kamer 205. Niet alleen stellen B en W voor om de subsidie voor een jeugdwerkbe geleider stop te zetten, ook op een aantal andere terreinen in de wel zijnssector wil het college méér bezuinigen dan het In eerste in stantie van plan was. B en W zien zich daartoe gedwongen door de financiéle situatie van de gemeen te. Het in juli ter visie gelegde ontwerp-jaarprogramma voor sociaal-culturele activiteiten in 1988. is nu hier en daar aangepast. Deze aangepaste versie is op het raadhuis in te zien tot en met 25 september, tevens kan opnieuw be zwaar worden gemaakt. Voor de lessen algemene muzikale vor ming (AMV) die de muziekschool op basisscholen verzorgt, zal ƒ3.000,— minder worden uitgetrokken. De reden is dat het aantal leerlingen aan het ba sisonderwijs met een derde is gedaald. De besparing die door het opheffen van de functie jeugdwerkbegeleider wordt bereikt, wordt geraamd op ƒ56.000,— (inclusief aftrek van wacht- geldl. Verder wil de gemeente aan schoolevenementen ƒ8.900,— minder bijdragen. Dit bedrag wordt al via de zgn. „Londonormen", een landelijke schoolbijdrage-regeling, besteed aan schoolevenementen. Daarnaast was sprake van een gemeentelijke subsidie van ƒ10.500,—. Daar gaat nu dus ƒ8.900,- af. Een meevaller, althans financieel ge zien, was dat de drumbands Voor waarts Mars en Marganetha Sinclair- band geen aanspraak meer maken op hun respectievelijke exploitatiesubsi dies. Dat scheelt de gemeente ƒ3.507,-. Dorpshuis 't Skiltje kan rekenen op ƒ2.130,— minder aan subsidie. B en W concluderen dat op basis van de door het dorpshuis-bestuur ingediende be groting. Ook de dienst gemeentewer ken zou met ƒ4.000— minder toekun nen, meent het college op grond van de praktijk van de laatste jaren. Voorts wordt wel rekening gehouden met een extra korting op de Welzijnsuitkering voor 1988 van ƒ2.750,—, aldus kan worden afgeleid uit plannen van het rijk. In het jaarprogramma zijn geen andere wijzingen aangebracht, hetgeen bete kent dat de gemeente voor 1988 in to taal ƒ2.638.694,— in de sociaal- culturele sector denkt te gaan besteden. Nadere informatie over het jaarpro gramma is te verkrijgen bij de afdeling culturele zaken op het raadhuis. Be zwaren tegen het nu ter visie gelegde gewijzigd ontwerp, kunnen tot en met 24 september worden ingediend bij de gemeenteraad. De bezwaren kunnen terzijnertijd worden toegelicht tijdens een vergadering van de raadscommis sie welzijnsbeleid. Vermoedelijk is dat op 15 oktober, nadat oorspronkelijk 9 september als datum was vastgesteld. Hulp voor het op de juiste wijze for muleren van een bezwaarschrift kan desgewenst op de afdeling culturele zaken worden verkregen. Wie al be zwaar heeft gemaakt tegen het ont werpprogramma zoals dat in juli ter vi sie werd gelegd, hoeft niet opnieuw te reageren. Op de kruising Maricoweg-Georgiëweg heeft een man uit Langedijk een aftak as van een tractor gevonden. De rechtmatige eigenaar kan dit voorwerp komen afhalen bij het politiebureau Den Burg. Het voorlichtingsproject van de Wad denvereniging, waarmee met een bus langs de Nederlandse scholen wordt getrokken, is deze week weer op Texel. Vandaag was de Kompasschool aan de beurt en morgenochtend wordt de bus door leerlingen van de Thijsse- school bezocht. De bewoners van bejaardentehuis Sint Jan krijgen zaterdag om 14.00 uur van de Blijde Rijders en de Vrienden van het Paard een rondrit van de nostalgie aangeboden. Onderweg wordt een keer halt gehouden voor een versnape ring. Inlichtingen bij mevrouw Van der Meer tel. (02220) 3611. Wie verblijf geniet bij een logies- verstrekkend bedrijf dat aandeel houder is van het zwemparadijs, mag voor half geld van dat zwem paradijs gebruik maken. De Re creatie Maatschappij Texel (RMT) is een reclamecampagne begonnen om aan dit feit bekendheid te ge ven en heeft een symbool geïntro duceerd waarmee logiesverstrek- kers in hun reclamemateriaal kun nen aangeven dat dat hun gasten voor half geld in het zwemparadijs terecht kunnen. Dit symbool (hierboven afgedrukt) ligt bij de plaatselijke drukkerijen, die het op verzoek van de klant in het druk werk kunnen opnemen. In zo'n geval wordt wel even gecontroleerd of de betrokkene inderdaad aandeelhouder is. Het symbool mag niet voor andere doeleinden worden gebruikt. Het is de bedoeling dat het plaatje te zijner tijd ook wordt opgenomen in de akkomo- De zon komt 1 september op om 6.50 uur en gaat onder om 20.28 uur. Maan: 1 sept. E.K.; 7 sept. V.M. Doodtij: 3 sept.; springtij: 10 sept. Hoog water ter rede van Oudeschild: Vrijdag 28 augustus 11.50 en Zaterdag 29 augustus 0.01 en 12.19 Zondag 30 augustus 0.12 en 12.45 Maandag 31 augustus 0.28 en 13.12 Dinsdag 1 september 0.55 en 13.46 Woensdag 2 september 1.34 en 14.36 Donderdag 3 september 2.49 en 15.51 Vrijdag 4 september 4.28 en 17.52 Zaterdag 5 september 6.32 en 19.25 Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. Laagwater valt gemiddeld 6.15 uur na hoogwater. datielijsten van de VW-uitgaven „Waddeneiland Texel" en de Vakantie reisgids. Om technische redenen was dat in de editie die nu nog in voorbe reiding is, nog niet mogelijk. De RMT hoopt door deze actie te sti muleren dat nog wat meer logies- verstrekkers aandelen kopen. Ze kun nen daarvoor terecht in het kantoortje op het bouwterrein waar deze week met de werkzaamheden is begonnen. Nadat al eerder de bronbemaling was aangebracht is het toekomstige zwem badgebouw nu uitgezet en werd giste ren met het graafwerk begonnen. Ge hoopt wordt op niet al te veel tegen slag in de winter zodat het zwempara dijs in juni zijn deuren kan openen. Op de Kadijksweg net buiten Den Burg vond de politie dinsdagmor gen een levend lam, waarvan de oren bleken weggerot en het linke roog zwerend uit de kas hing. Er werd een veearts bijgehaald, die constateerde dat het dier al enkele maanden geleden een zonnesteek moet hebben opgelopen en ernstig verwaarloosd was. Hij adviseerde het lam te laten afma ken. de eigenaar, een 59-jarige man uit Den Burg, ging daarmee akkoord. Hij kreeg een proces verbaal wegens ern stige dierenkwelling. Van een 16-jarig meisje werd in de nacht van maandag op dinsdag in een bar te De Koog een zwartleren jas gestolen met daarin ƒ100,—, sleutels en een bromfietsverzekeringsbewijs. Twee bromfietsen, van een 19-jarige jongen uit Den Burg en een 20-jarige Oosterender, zijn maandag wegens te snel rijden op het fietspad langs de Pontweg uit het verkeer genomen voor een technisch onderzoek. Van een 43-jarige man uit De Waal werd op 22 augustus uit een hotel in die plaats een zilvergrijze radiocassette recorder (merk Philips) gestolen tussen 8.00 en 10.00 uur. Bij Ecomare werd dinsdag een rode nylon rugzak gestolen van een 41-jarige man uit Den Haag. De rugzak bevatte een groene legerjas, lichtgroe ne trui, groene poncho en een zwart leren portefeuille met ƒ200—, vijf giro betaalkaarten en een rijbewijs. Voor ons jubileumnummer zijn»- zoek naar oude foto's die iets J ken hebben met het bedrijf De Rooij en de Texelse Coun» het bijzonder. O.a. zouden wij de beschikking krijgen over port»*" van de oprichters A. de Rooij eni !,nV" Langeveld. Gaarne een telefoo«t( ,e de redaktie. Taxa ibweds Wee or het Maandag gooiden twee 13-jarige» wm pl gens uit Oudeschild de fiets vjn( j^drt plaats- en leeftijdgenoot in het te van de waterfabriek, uit baldadigl De fiets, ter waarde van ƒ240,-, schade opgelopen door het zoute ter. Er zal een regeling worden gelK fen met de ouders van de jongen jotete ditrljd ibkami briefin de insc VOO en h «eiste egrepe «en >n zeile t het v* eedstri itieden Donderdag 27 augustus: In Den Hoorn zijn vanaf 17.00 uu, sportieve activiteiten: stratenloog de wielerronde van het Duvekotk) isdag 6 ment (start 18.00 uur) en spuitvt* iel wei op het landje aan de StolpwegOj Is gew uur). Vrijdag 28 augustus: Tropical Sea Festival in De goed weer tussen 19.30 en 20.Ö) ballonopstijging vanaf de Nikadel peelavc tonen en spe ronds Zaterdag 30 augustus: Bij paal 20 worden vanaf 11.30 uu Nederlandse kampioenschappen! dingsurfen gehouden (B-poule). Om 13.00 uur is op het Texelse 8< veld een jeugdatletiekdriekampva deelnemers tot en met 18 jaar. In De Koog is het Tropical Sea Fe val. Tussen half acht en acht uun vanaf de Nikaldel een ballonopstj Zondag 31 augustus: De sportvissersclub houdt bij pas een viswedstrijd, aanvang 8.00 v, Tussen 10.00 en 14.00 uur zijn bg 20 de finales van de Nederlandse! pioenschappen brandingsurfen. Maandag 31 augustus In de Hervormde kerk van De wordt om 20.00 uur een dia-avond Texel gehouden. Ongetwijfeld zijn bomen de meest op vallende vertegenwoordigers van de plantenwereld. Zelden ook is er zoveel aandacht besteed aan bos en bomen als de laatste jaren. Immers door de kap van tropische regenwouden en het afsterven van bossen in onze contreien door luchtverontreiniging, dreigen gro te mileurampen. Het is niet eens meer een kwestie van dreigen, ze zijn in fei te al aan de gang. Inderdaad, rampen want ik denk dat ik nauwelijks overdrijf met de stelling: geen bossen op aarde geen mensen. De Witte Lieuw is er niet in de eerste plaats om milieupro blemen te behandelen. Elders kunt U daarover informatie voldoende krijgen. U begrijpt uit de titel en inleiding na tuurlijk dat deze aflevering over bomen gaat. Of beter over één bepaalde boomsoort. Voorkeur Veel mensen hebben een favoriete boomsoort. Een voormalig houtvester uit Haarlem was een echte eiken-freak. Het huidige Texelse districtshoofd daarentegen voelt, naar ik meen te weten, meer voor beuken. Nu is het niet zo dat het Texels bosbeheer steeds meeverandert met de verschil lende voorkeuren van de elkaar opvol gende Staatsbosbeheerders. Achter dat beheer zit wel wat meer visie en planning. Bovendien zijn het vooral de plaatsen en grondsoorten die de mo gelijkheden bepalen. Veel soorten doen het op een bepaalde grondsoort of dicht bij zee eenvoudig niet. Het zijn niet alleen bosbouwers of na tuurliefhebbers die een speciale favo riete boomsoort hebben. Al is het mis schien alleen maar een appeh peren- of pruimenboom. Waarbij dan natuur lijk de liefde wel weer door de maag gaat. Zwarte Els Eén van de bomen die bij mij op één van de eerste plaatsen komt is wel de els. De els, of om meer volledig te zijn de zwarte els, is één van de meest al gemene boomsoorten in ons land en doet het ook bijna overal. Het zijn dus gewone en „gemakkelijke" bomen. Volgroeide exemplaren hebben vaak een mooie grillige vorm, een dicht bla derdek, een ruwe stam en typische vruchtjes. Veel vogels vinden rust- en nestplaats en ook voedsel in deze bo men. Vergeleken met eiken komen ze in het voorjaar veel vroeger in het blad en dat vind ik ook een erg positief punt. In het najaar daarentegen heb ben ze geen mooie hefstkleuren. Inte gendeel, vaak waaien de bladeren bruin of zwart of worden ze groen afgerukt. Snelle groeiers Merkwaardig genoeg behoren de elzen tot de familie der berken. Oppervlakkig bekenen zien ze er natuurlijk heel an ders uit, maar toch is er een reeks kenmerken die berken en elzen met el kaar gemeen hebben. Eén daarvan is dat het snelle groeiers zijn en dat ze niet oud worden. Dat oud is betrekke lijk, want in onze flora lezen we: zel den meer dan een eeuw oud". Als we de soort als hakhout gebruiken kan hij misschien nog wel ouder worden. Je kan hem immers radicaal snoeien en zelfs de hele stam afzetten. Steeds loopt de stronk weer uit tot een dicht struweel. Op Texel is vooral in windsingels rond bungalowterreinen de m.i. merkwaardi ge gewoonte ontstaan elzen niet een centimeter of 10-20 boven de grond af te zagen, maar op ongeveer 154 me ter, alsof het knotwilgen zijn. Daardoor ontstaan vreemde gedrochten van bo men, een stammetje met daarop een pruik uitlopers. Waarom men de bo- men zo aanpakt is me een raadsel. Het staat misschien wel wat kaal als je de bomen vlak boven de grond afzet, maar binnen een jaar kan er al weer een gewas van bijna een meter hoog groeien. Dichter dan ooit want de meeste stronken hebben verscheidene uitlopers. Hout Voor houtproduktie zijn elzen niet be langrijk (behalve voor brandhout op kleine schaal). Toch wordt de soort in de bosbouw veel toegepast. Vooral in vochtige gebieden met een slechte bo demstructuur. De wortels van de els kunnen namelijk met weinig zuurstof toe. Hij maakt de bodem los en hu- musrijk, verdampt veel water en geeft beschutting zonder groei van andere soorten onmogelijk te maken. Het is een echte „wegbereider" voor andere bomen. Van nature groeien elzen voor al op laagten in zandstreken die niet of slecht afwateren. Het grondwater mag best tot aan of zelfs iets boven het oppervlak staan. Op dat soort vochti ge plaatsen heeft hij bijna geen con currentie van andere soorten te verdu ren en ontstaan de elzenbroekbossen. Het laatste echt natuurlijke bos in Ne derland was zo'n elzenbroekbos. In 1869 echter werd dit broekbos, het Beekberger of Elsbos bij Apeldoorn, willens en wetens ontgonnen! Proppen Elzen zijn zoals zoveel bomen, wind- bloeiers. Dat wil zeggen ze bloeien in het vroege voorjaar voordat er blad aan de bomen zit. De langwerpige kat jes produceren een overvloed aan stuifmeel. Stuifmeel dat zo vroeg in het jaar een belangrijke voedselbron is voor allerlei insekten, waaronder bijen. Maar de bedoeling is natuurlijk dat de wind het stuifmeel naar de vrouwelijke bloempjes waait. Die zitten overigens vlakbij de katjes: kleine donkerrode „bolletjes". Nadien groeien deze uit tot de bekende elzeproppen. Die zijn het eerste jaar nog groen en dus niet zo opvallend. Later verhouten ze en worden ze zwart. Vaak blijven ze jaren lang zitten. Tussen de schubben van de proppen zitten de vruchtjes, die pas in de herfst rijpen en in maart-april van het volgend jaar uitvallen. De vruchtjes hebben maar heel smalle vleugeltjes en dwarrelen dus niet ver weg. Wel hebben ze luchtholtes. Daardoor blijven ze als ze op het water terecht komen (natte standplaatsl) drijven. Zo kunnen ze toch over een heel grote af stand verspreid worden. Vogels Die vruchtjes komen vaak niet aan kie men toe. Heel veel worden voortijdig al opgepeuzeld, vooral door sijsjes. In herfst en winter vormen ze zelfs het hoofdvoedsel voor deze soort. Dit klei ne, gele vinkachtige vogeltje is bij ons een zeldzame broedvogel. In sommige jaren overwinteren er echter veel, bijna altijd in flinke groepen van tientallen of meer. In het najaar hangen ze als me zen aan de proppen om de zaadjes er uit te peuteren. In het voorjaar zoeken ze ook het neergedwarrelde zaad op de grond. Tussen de tamelijk ruwe schors zitten talrijke insekten en spin netjes verborgen. Daarom ook zien we vaak mezen en spechten in de elzen rondscharrelen. Als we langs het na tuurpad in de omgeving van de Ture- luursweg wandelen, zien we op bijna alle elzenstammen de sporen van werk van de grote bonte specht. Die hakken overal kleine stukjes schors af om ge makkelijker bij de spinnetjes en derge lijke te komen. Ook als nestelplaats is de els heel belangrijk. Het overgro deel van de spechtenholen in ons vinden we in zwarte elzen. Fli jaar Talloze andere interessante dierem planten leven van de els. Het ete haantje bijvoorbeeld, een kevertje in sommige streken alle elzen kaal kan vreten (overigens zonder schadelijke gevolgen voor de boor Of de elzenbladroller, weer een art kevertje dat z'n eitjes legt in f hem zelf opgevouwen blad. Galmj ijj die de elzebladgalletjes veroorzake bacteriën in de worteltjes en een! verzameling paddestoelen. Veel van dit soort informatie is te den in de Nederlandse oecologisd flora (met als ondertiteling: wildei «if ten en hun relaties). Een schittert' boekwerk uitgegeven door het Ins tuut voor Natuurbeschermingsedi! (IVN), waarvan nu twee delen zijn schenen. Een ieder die in de nat», geïnteresseerd is kan ik deze boeit anjes van harte aanradenl Adriaan Dp j, nar hi Se bi moed- 24 au Corr.a Kerkv Deer

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 2