Iropicai Sea Festival \eieeft vierde editie mm* Prinselijk Museumstuk ^^ondernemers - aktiviteitën^fr Shiatsu: Oosters, maar niet mystiek „WAT IK ZEGGEN WOU.." Manege Volksdansavond in De Wielewaal Hervatting lessen muziek- en dansschool Schrijven voor gevangenen lie name of the rose" hie U nu vast noteert Bijbelstudiegroepen Baptistengemeente ,gpAG 28 AUGUSTUS 1987 TEXELSE COURANT PAGINA 7 Mfissressen die de Dorpsstreet zullen doen sidderen. ..Shiatsu of Japanse drukpuntmas- sage is Oosters van oorsprong maar heeft niets mystieks". Dit ver telt Wim Frank, die zelf is opgeleid in deze geneeswijze aan de Nippon Nederlandse Shiatsu-school in Baarn. Deze opleiding wordt op de hele wereld erkend. Ook zijn echt genote Nel Frank is gediplomeerd Shiatsu-therapeut. Shiatsu-therapie wordt uitgevoerd door druk van de vingers op de punten in het lichaam. Storingen in spieren, ze nuwen en organen die zich voordoen in het netwerk van meridianen waar doorheen de lichamelijke energie stroomt, worden opgeheven door de drukpuntmassage. Shiatsu dook voor het eerst op in China, rond 2700 voor Chr. De laatste vijftig jaar is het op dusdanig medisch niveau gekomen, dat het officieel is erkend door het Ja panse ministerie van Volksgezondheid en hygiëne. Wim en Nel Frank komen uit Den Hel der en zijn op Texel een stoffenzaak begonnen (om hier te mogen wonen). Nu komt daar de Shiatsu bij. Wim Frank komt bij de patiënten aan huis. ,,Zo'n 80% van de problemen kan ik verhelpen of in ieder geval verlichten. Ik begin met een uitgebreid gesprek om achter de problemen te komen, want bij Shiatsu worden niet de symp tomen bestreden, maar zoeken we de oorzaak", aldus Frank. Shiatsu is onder te verdelen in een ba sisbehandeling die zo'n 1 tot 2 uur duurt, een vorm van hulp met een ge nezende werking, genaamd Do-in en Yin Shin Do, een heel lichte aanra kingsbehandeling die vooral is gericht op geestelijke en emotionele storingen. De meest uiteenlopende klachten kun nen worden bestreden met Shiatsu, zoals rugpijn, hoofdpijn, menstruatie- klachten, orgaanstoornissen, vastzit tende schouders enz. De therapie wordt (nog) niet vergoed door het zie kenfonds. De kosten variëren van f25,— tot f45,— per behandeling. Het geld dat Wim Frank en Nel Frank er mee verdienen gaat in een stichting met de naam „Thymos" en wordt ge bruikt voor de aanschaf van appara tuur en dergelijke. Nel en Wim Frank hebben nog geen telefoon, maar wie informatie wil heb ben kan vcontact met hen opnemen via de winkel Witex in de passage Vogelenzang. BflCvEn var» LEZERS-euTEN VERANTWOORD£m*>CO «ND( REOUrTC Naar aanleiding van het ongeval dat mijn dochter Chantal woensdag 12 au gustus tijdens het paardrijden bij een manege op Texel is overkomen, het volgende: Waarom was er geen EHBO-koffer aanwezig? Waarom was er geen vervoer naar een dokter aan wezig? Mijn dochter moest nu door mensen die op straat werden aange houden, met een auto naar de dokter worden gebracht. Deze constateerde een hersenschudding en een wond op het achterhoofd, die moest worden gehecht. Tevens moest zij zes dagen op bed blijven rusten. Iedere onderne ming moet aan allerlei voorschriften voldoen. Waarom deze manege, die grotendeels op kinderen draait, niet? Kan hier iets aan gedaan worden voordat het te laat is? J.B.B. van Os Enschedé. Naschrift red.- Navraag bij het bewuste paardenverhuurbedrijf leerde ons dat wel degelijk een EHBO-koffer aanwezig was. Autovervoewr ontbrak inderdaad. In noodgevallen kan bij een vakantie oord in de directe nabijheid telefonisch om hulp worden gevraagd. Van dat beschreven ongeval werd pas achteraf vernomen, de manege was niet ge waarschuwd en had dus geen hulp kunnen bieden. Er was iemand in bezit van een rijbewijs. Woensdag begint de Volksdansgroep Texel het nieuwe seizoen met een open volksdansavond die voor ieder die eens een uur wil volksdansen vrij toegankelijk is. Men kan zo tevens kennismaken met de Volksdansgroep en zien of men lid zoi willen worden. Voor beginners is het dansuur van 19.45 tot 20.45 uur en voor gevorder den van 21.00 tot 22.00 uur. Men kan ook beide uren meedoen. De dansles sen staan onder leiding van Gatske Ykema en Willem de Bruin. Het reper toire van de Texelse Volksdansgroep bestaat uit internationale volksdansen, in hoofdzaak uit de Balkanlanden, Griekenland en Israël, maar daarnaast nog diverse dansen uit andere landen als Mexico, Ierland, USA etc. Het be langrijkste doel van de groep is om fijn samen te dansen. Voor meer informa tie: Kees Veth (02220) 3516. De volks dansavond, wordt gehouden in De Wielewaal in De Waal. Vorige week zijn de lessen aan de Texelse Muziek- en Dansschool weer hervat. Voor een aantal les sen en kursussen kunnen nog nieuwe leerlingen/deelneemers ge plaatst worden. Nadere informatie over de volgende mogelijkheden kunnen worden verkregen op het schooladres: Schilderelnd 39, tel. (02220) 3493. dagelijks van 9.00 tot 17.00 uur. Aanmelding als leer ling/deelnemer is daar ook mogelijk. Speelklassen (algemene muzikale vorming) Aan deze lessen kan worden deelgeno men door leerlingen vanaf groep 5 van de basisschool. Deze tweejarige kursus vormt een schakel tussen de muziek lessen op de basisschool en eventuele toekomstige instrumentale lessen op de Muziek- en Dansschool. Les plaatsen en -tijden: Den Burg (Muziek en Dansschool) op donderdag van 15.45-16.45 uur, 17.00-18.00 uur en 18.00-19.00 uur. Oosterend (J. Daalderschool) op maandag van 17.00-18.00 uur. Den Hoorn (J. Drijverschool) op woensdag van 12.15-13.00 uur. De Koog (Lubertischool) op dinsdag van 15.15-16.15 uur. De Cocksdorp (Eierlandsche Huis) op woensdag van 13.30-14.30 uur. Het lesgeld voor deze kursus is afhan kelijk van het gezinsinkomen en be draagt f147,— tot f294,— per jaar. Ballet Voor de balletlessen kunnen nog ge plaatst worden jongens en meisjes vanaf 4 jaar, dames en heren. De les sen worden gegeven op woensdagmid dag en -avond in het gebouw van de Muziek- en Dansschool. De lesgelden bedragen: tot 18 jaar f200,— per jaar, vanaf 18 jaar f225,— per jaar. Kortin gen voor elke tweede en volgende ge zinslid f25,— per jaar. Kinderjaar Vanaf 31 augustus worden ook de re petities van het kinderkoor weer her vat. De minimumleeftijd voor deelna me is 8 jaar. Goed noten kunnen lezen is nog niet nodig, want in het begin kan op het gehoor worden meegezon gen. Het repertoire zal bestaan uit één of tweestemmige liederen met of zon der instrumentale begeleiding. Dag en tijd: maandag van 18.15-19.15 uur, plaats: Muziek- en Dansschool (voor- speelruimte), kosten f30,— per jaar (voor speelklasleerlingen gratis). Zowel „oude" als nieuwe leden kunnen zich aanmelden. Algemene muzikale vorming voor volwassenen Bij voldoende belangstelling zal er ook in het nieuwe schooljaar weer een kur sus algemene muzikale vorming voor volwassenen gegeven worden. Deze lessen zijn vooral bedoeld voor hen, die graag iets aan muziek willen doen en een aantal basisregels onder de Vice-voorzitter Coert Munk (rechts) van de Dutch Dakota Association overhandigt aan luchthavenmeester Ed de Bruijn van het vliegveld Texel een fraai schilderij, voorstellende de drie antieke vliegtuigen die de DDA in haar bezit heeft: de Dakota PH DDA, de nog uit Australië te halen DC 2 PH- AJU en de Dakota „Doornroosje" die onlangs in Nederland arriveerde. Het schilderij was eigenlijk bestemd voor Prins Bernhard die het had moeten krijgen tijdens de historische Fly-lnn die in mei op de Texelse luchthaven werd gehouden, maar die plechtigheid knie willen krijgen of hun kinderen wil len helpen bij het muziekonderwijs. Het kursusprogramma omvat o.a.: zin gen, zelf muziek maken met behulp van Orff-instrumenten, de grondbegin selen van de muziektheorie, gehoor- en ritme-training, kennis van instru menten en blokfluit leren spelen. De kursus zal worden gegeven op dinsdagavond. De kosten zijn afhanke lijk van het aantal deelnemers (richtlijn: bij 15 deelnemers maximaal f200,— per persoon per jaar). Aanmelding als deelne(e)m(st)er is noodzakelijk vóór 1 september. Ensembles Aan een aantal ensembles van de Muziek- en Dansschool kan worden deelgenomen door volwassenen en an dere niet-muziekschoolleerlingen, mits zij voldoende vaardigheid op hun in strument beschikken en noten kunnen lezen. Met name het akkordeon- ensemble, de werkgroep lichte muziek, het heterogeen-ensemble (diverse in strumenten) en het slagwerk-ensemble staan open voor deelname van buiten de Muziek- en Dansschool. Repetitietijden: Werkgroep lichte muziek (dinsdag 18.30-19.30 uur); heterogeen ensemble (dinsdag 18.00-19.00 uur); Akkordeon- ensemble (in overleg met de deelne mers); slagwerk-ensemble (woensdag, tijd in overleg met de deelnemers). Kosten f30,— per jaar. Fanfare-opleiding voor volwassenen Bij voldoende deelname zal er gepro beerd worden ook het komende schooljaar weer een groep volwasse nen op te leiden tot fanfaremuzi- kant(e). De lesdag en tijd zal in verleg met de deelne(e)m(st)ers worden vast gesteld. De kosten zijn afhankelijk van de grootte van de groep. Aanmelding is noodzakelijk vóór 1 september. Instrumentale lessen Voor een beperkt aantal instrumentale lessen (t.w. slagwerk, blokfluit, akkor- deon en harmonika) kunnen waar schijnlijk nog enkele leerlingen niet ou der dan 23 jaar) worden geplaatst. De lestijden hiervoor worden in overleg met de leerlingen vastgesteld. De kosten zijn afhankelijk van het gezins inkomen en bedragen f270; tot f541,— per jaar. Voor lessen op andere instrumenten (t.w. viool, klarinet, koperen blaas instrumenten, harp, gitaar, banjo, man doline, saxofoon, dwarsfluit, orgel, spi net, cello, piano en keyboard/synthesi zer) en voor belangstellenden, die ou der zijn dan 23 jaar is het op dit mo ment alleen mogelijk te bemiddelen bij het (eventueel voorlopig) realiseren van de gevraagde lessen buiten het uren- pakket van de school om. De Texelse Muziek- en Dansschool is rijkserkend en alle lessen en kursussen worden gegeven onder toezicht van de Inspektie Kunstzinninge Vorming van het ministerie van W.V.C. De school heeft momenteel ca. 660 leerlingen en er zijn 14 docenten werkzaam. kon wegens tijdgebrek niet doorgaan. Besloten was nu om het kunstwerk compleet met opschrift „aangeboden aan ZKH Prins Bernhard der Nederlan den" aan het vliegveld te geven als onderdeel van de collectie van het op het vliegveld te stichten historische ex positiecentrum. De plannen voor dat museum, dat een belangrijke toeristi sche trekpleister kan worden, beginnen vastere vorm te krijgen. Het is de be doeling daarvoor een apart groot ge bouw te stichten met als belangrijkste bezienswaardigheid de Dakota „Doornroosje" die hier in geconser- veeerde toestand zal worden gestald. Texel was met het vliegveld van Le lystad gegadigde voor het herbergen van dit toestel, maar Lelystad is inmid dels door de DDA als kandidaat van de hand gewezen. ding. Ruben Salas begon zijn carrière 15 jaar geleden in Puerto Rico en na een verblijf in Amerika en Engeland vestigde hij zich definitief in Europa. Hij is regelmatig te horen in jazz programma's op de radio. In discotheek De Metro speelt beide avonden Ritmiek, bekend van het op treden in De Lindeboom te Den Burg tijdens de Pasar Malam. Naast swin gende caribbeanklanken wordt ook reggae en latin gespeeld. Exotica Tropical staat twee avonden in 't Klokkie. De groep, bestaande uit ne gen personen onder aanvoering van Henry Ronde speelt opzwepende mu ziek. Dat doet ook de formatie Cacha- ca, die twee avonden Onder de Pomp opluistert. Brazilianen, waarvan een LP getiteld „fl Kever" in de platenzaak staat. Ze brengen prachtige Zuidameri- kaanse songs. „Trio Morena" speelt vrijdag en zaterdag in 't Galjoen. De zaak leent zich wel voor live muziek, maar het intieme sfeertje moest ge handhaafd blijven. Dat hoopt men te bereiken met de optredens van het Zuidamerikaanse trio Morena. Vrijdagavond gaat De Beerekuil uit zijn bol met de Tropics. Tijdens de pauzes staat het personeel van deze bar zelf garant voor vermaak. Op zaterdag zal dat niet nodig zijn, want dan hebben zij één van de beste acts op het ge bied van zuidelijke muziek: Willy Lati no Caribbean Showband. Glimlach Zowel vrijdag als zaterdag speelt Carib bean Smile in Tiffany Pub. Deze bar staat al enige jaren borg voor een ech te tropische verrassing. Het wordt vast een hartelijke „Caraïbische glimlach". Tot slot is het ook op straat niet stil. Beide avonden staat de hele Dorpsstaat te schudden van Batucado do Tropicana. Deze zes S zevenmans percussiegroep, die behalve de samba, frevo en de marcha ook andere Latijn- samerikaanse ritmes swingend ten ge hore brengt, werkt samen met de Bra ziliaanse dans- en showgroep Carioca do Samba met zes fraaie danseressen in haar gelederen. Enkele maanden ge leden waren zij op televisie te zien tij dens „Villa Valuta" met Bart Peeters. Op dinsdag kan weer geschreven worden voor drie gewetensgevan genen in de bibliotheek van 20.00 tot 21.00 uur. Dit gaat uit van Am nesty International. Deze maand wordt geschreven voor een 28-jarige schrijver uit Jordanië, die een gevangenisstraf van drie jaar uitzit op beschuldiging van het lidmaatschap van een verboden organisatie. Ook wordt geschreven voor een 30-jarige economiestudent uit Turkije die veroor deeld is tot meer dan 48 jaar gevange nisstraf wegens „het bedrijven van communistische propaganda". De der de gevangene is een voormalig onder wijzer en statisticus uit China. Deze zit sinds 1981 gevangen wegens politieke activiteiten in verband met de ,,de- moncratische beweging", die tussen 1978 en 1980 bloeide. Op de schrijfavond zullen overschrijf- brieven aanwezig zijn en zullen brieven blijven liggen samen met het maand blad „wordt vervolgd" van Amnsety, zodat mensen op een ander tijdstip de brieven mee kunnen nemen om thuis te schrijven. Verdere informatie over Amnesty International kunt u krijgen bij Jenneke Wassink, tel. (02220) 4109. dsns het „Back to the sixties- tival" dat in het voorjaar werd houden, waren uitsluitend passe- rtouts te koop en dit bleek een orslaand succes. Voor het ko- mde festival zullen ook alleen seepartouts zijn te krijgen, geï nd voor alle twaalf deelnemende ;en. De kosten bedragen f25,— ir beide dagen en f15,— voor dag. De surfkampioenschap- worden gehouden op het ind bij Paviljoen Drie op irdag- en zondagmiddag. «nemers worden verzocht hun rie- rokjes en aanverwante kledij uit de nte halen. Op straat zullen de nodi- „tropische" muziek-en dansacts van rustige salsa tot de opzwe- pde klanken van soulmuziek, met «tussen reggae; Caribbean- en latin- nken. Op de terrassen van de deel- mende horecagelegenheden presen te zich de drankmerken die dit eve- psnt hebben gesponsord. Hoofd- Insor is bierbrouwerij Grolsch, die festival heeft uitgekozen als proef- kijn om te kijken of men meer eve- henten zal gaan subsidiëren. (Tropical Sea Festival heeft inmid- [theater De Vergulde Kikkert leit donderdag tot en met maan- Rde film „The name of the ro ll met in de hoofdrol Sean Con to eanvang 20.30 uur. Toegang luren ouder. dansgroep De Nieuwe Danseri- t'iedt niet op aanstaande vrij- 19 op, zoals eerder abusievelijk Md. maar pas volgende week lig 4 september. name of the rose" gaat over een Me Franciscaner monnik uit En- M die als speciaal afgezant van de ltr in 1327 met een delicate diplo- 'eke opdracht naar Italië komt. moet een ontmoeting organiseren in de van ketterij verdachte Fran- snen en afgevaardigden van de Al spoedig ontwikkelt zijn verblijf do abdij zich tot een tijd vol ver dikkingen. Er worden zeven geheim misdaden gepleegd, die de <e van de ontoegankelijke biblio- skmet bloed besmeuren, honnik gaat op onderzoek uit en ontmaskering van de moordenaar veel meer tijd in beslag dan de id tussen de keizer en de paus. ids dieper dringt hij door tot de timen van de abdij tot hij uiteinde- da moordenaar opspoort. dels het karakter van een reünie gekre gen: veel vakantiegangers die tijdens het seizoen zijn geweest, komen er speciaal een weekendje voor terug. Een algemeen gehoorde kreet is dan ook: „Tot het Tropical"! Zowel 28 als 29 augustus treedt als smaakmaker in discotheek De Toe komst de Swinging Soul Machine op. Bij de ware muziekfreaks behoeft deze naam geen nadere introductie. Al in 1969 had deze groep een nummer 1-hit met de klassieker „Spooky's day off". Ze treden op met dertien personen en nemen hun eigen voorprogramma mee. Enige weken geleden heeft zan ger Jimmi Bellmartin op Texel nog met een solo-act opgetreden. De groep is uitgenodigd om in het voorprogramma op te treden van de Europese toernee van soulgigant James Brown. Onvervalst Beide avonden treedt in café De Jutter de groep Reality op. Onvervalste reg gae die daar ook verleden jaar al te horen was. De pub wordt omgetoverd met spullen die op het Jamaïcaanse strand zijn gevonden. Van deze groep is onlangs de single „Soweto" uitgebracht. In café De Kuip staan beide avonden Jimmy James and the Blue Flames. Deze soulformatie was ook te zien tij dens het Back to the sixties-festival. De superaanstekelijke dansmuziek sloeg toen onmiddellijk aan bij het publiek. Vrijdagavond staat de groep Speling in de wit/blauwe discotheek Boulevard. Deze band bestaat uit negen dames en zij spelen swingende latin-jazz. Ze hebben ervaring opgedaan in allerlei jazz- en salsa-groepen. Naast eigen nummers worden hits van bekende ar tiesten ten gehore gebracht. Zaterdag avond treedt in deze discotheek Blaka Rutu op, een Surinaamse reggaeband. Behalve swingen moet het publiek ook goed luisteren, want de band tracht een boodschap over te brengen met hun muziek. Beide avonden weer in De Taveerne Dario Prat. Verleden keer als percus sionist in 't Galjoen, nu latijns- Amerikaanse stemmingsmuziek. Ruben Salas Quintet verhoogt twee avonden de feestvreugde in De Bran- Het bijbelstudieseizoen in Eben Haëzer, Julianastraat 11 start weer met ingang van 1 september. Om de twee weken op dinsdag, aanvang 19.30 uur. the ma's voor het komende seizoen zijn: Uitverkiezing, Kind en zoon van God, Hemel. Na deze onderwerpen staat op het programma het thema: de persoon en het werk van de Heilige Geest. De studies worden gegeven door dominee J.H. Tensen. Balangstellenden zijn welkom. De bovenstaande onderwer pen worden diepgaand behandeld. Voor diegene die nog weinig bijbelken nis hebben en die misschien nog be langrijke vragen over „Geloof" heb ben, is er een bijbelstudiegroep waar allerlei beginselen van het geloof wor den besproken. In deze studie is er alle aandacht voor persoonlijke vragen. Vrijblijvende inlichtingen zijn verkrijg baar bij ds. Tensen, tel. (02220) 5313. gr de vierde keer in successie wordt het Tropical Sea Festival gehou- ntijdens het laatste weekend van augustus in De Koog. Na twee jaar derbreking is er weer een sportief evenement: de finale brandingsur- ivoor amateurs. Het muzikale spektakel begint vrijdag en belooft van ede kwaliteit te zijn. Sommige groepen zijn bekend van vorig jaar, lerer zijn ook enkele nieuwe acts. Een heel nieuw aspect is het ont- iken van de zg. „zaalkaarten".

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 7