jroen jwartj-100jaar jong van narö Bernhardlaan verliest teveel parkeerplaatsen Marsgebied spoor an oude beschaving an de oppervlakte Miljoen verlies voor gemeente? Unanieme klacht van bewoners: THE LICK Opvallende stijging aandelenkoers Teso Natuurdag op De Mok jaarlijks herhaald? pGERlCHT 15 SEPTEMBER 1887 - Nr. 10.210 VRIJDAG 4 SEPTEMBER 1987 Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 02220-2741 en werktijd deze week tot en met dinsdag a s.' Harry de Graaf, Pelikaan- 75 De Koog, telefoon 02228 - 266. advertenties, abonnementen, etc aeveld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, Joon f02220) 2741, na 18 00 uur 4881. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs ^19,20 per kwartaal; los 90 cent Postgiro 652 Bankrelaties Amro Bank nr. 46.99 17 636 Rabobank nr 36.25.01.742; NMB nr. 67 34.6^ "*98 Smaller Water Op de Amsterdamse effectenbeurs voor nlet-officieel genoteerde fond sen staan de aandelen van Teso ge noteerd op 7310,— per aandeel van vijf gulden. Daarmee zijn de Teso- aandelen in enkele maanden met meer dan honderd gulden in waar de gestegen. Hoofd administratieve dienst H. Bakker van Teso weet geen verklaring voor de snelle koersstijging. „Waarschijnlijk is er grof gespeculeerd. Wij hebben geen idee wat de beleggers bezielt". Aandeelhouders van Teso hebben maar één stem, ongeacht het aantal aandelen en zij zullen er ook niet rijk van worden want er is een maximum dividend van zes procent. Daar komt nog bij dat Teso bezig is een verlies in te lopen en dat nog een lange reeks van jaren met winst moet worden af gesloten om die f7,4 miljoen verlies weg te werken. Pas daarna zal weer dividend worden uitgekeerd. Volgens Bakker is er weinig handel in Teso- aandelen: ,,Wij schrijven rond de veer tig keer per jaar over op andere na men, maar dat heeft dan voornamelijk met erfenissen en zo te maken". Sinds kort staat de koers van de Teso- aandelen vermeld in de financiële ru briek in De Telegraaf, bij de niet- officièel genoteerde fondsen. Mensen, die informatie willen hebben over de koers en eventuele verkoop van aandelen, kunnen zich richten tot hun eigen plaatselijke bank of tot Broekmans Commissiebank, tel. (020) 260966. De „natuurdag" die zaterdag op het terrein van de Joost Dourlein-kazerne werd gehouden is voor herhaling vat baar. Een vijftigtal personen was aan wezig om de lezingen bij te wonen en om deel te nemen aan de excursies. Voor ongeveer de helft kwamen de mensen van Texel. De anderen kwa men van Den Helder, Wieringen en andere plaatsen in de noordkop en hadden de oversteek naar Texel er dus voor overgehad. Meerdere deelnemers hebben er op aangedrongen een der gelijke dag voortaan eens per jaar te houden. De organisatoren zullen trach ten daarvoor medewerking te krijgen van de militaire autoriteiten. de nieuwe situatie lijkt op de Wilhelmi- nalaan waar volgens haar niet veilig kan worden gefietst omdat achterop komende auto's de fietsers opzij druk ken. Ze zag graag een apart fietspad inplaats van de groenstrook. Frederici was het daar niet mee eens. De Bern- hardlaan biedt veel meer ruimte; hier kan fiets- en autoverkeer zich zonder problemen door elkaar voortbewegen. Schilling waarschuwde tegen het opof feren van veel groen. Het moet er alle maal een beetje aardig blijven uitzien. Eén van de aanwezigen was niet zo blij met dat gemeentelijke groen dat volgens haar slecht wordt onderhou den. Er wordt bovendien veel rommel ingegooid. De hoorzitting eindigde om half elf met de belofte van Schilling dat de ambtenaren alle suggesties op haalbaarheid zullen bekijken en zo mo gelijk in het plan zullen verwerken. Door ambtenaar-ontwerper Jan Frede rici werd een toelichting gegeven op het reconstructieplan, waarbij hij dui delijk maakte dat de thans aanwezige lange en overdadige parkeerstroken de weg extra breed doen lijken waardoor hard rijden wordt bevorderd. Als de lange parkeerstroken worden vervan- In het plan voor de Bernhardlaan is nog geen rekening gehouden met de wateroverlast die 's winters in een aan tal, woningen wordt ondervonden. Desgevraagd kreeg een bewoonster te horen dat dit alsnog zal gebeuren. Een ambtenaar van de afdeling weg- en waterbouw zal maatregelen bedenken uernhardlean. een der drukste straten van Den Burg, nedigt door zijn brede en rechte karakter nu nog uit tot zeer hard rilden, wat In het verleden tot ect/e ven buurtbewoners heeft geleid. voorbereidende grondwerk- mheden In het Marsgebied wer- i restanten van een eeuwenoude «having blootgelegd. Aan de itrvlakte kwamen twee zogehe- „kuilenkransen", vermoedelijk j$ lerend uit de late bronstijd (ca. gi 700 jaar voor Christus), en i „kringgreppel", mogelijk aan- egd in het ijzertijdperk (ca. 500 ivoor het begin van onze jaar- ing). Maandagavond was onder war en amateur-archeoloog Ger- Gerrits uit Den Burg de restan- op het spoor gekomen, gst belangrijk is de vondst niet. In geval was het niet de moeite ird om de grondwerkzaamheden er- rslop te zetten. Gerrits kreeg tot met woensdagmiddag van aanne- Westerlaken de tijd om de restan- aan een onderzoek te onderwer- ,Zo'n tien jaar geleden, bij de n van woonwijk Noordwest in Den I, werd de bouw wél tot stilstand I racht. Toen kwamen restanten van zeer oude nederzetting tevoor- jn. Ook werden toen zo'n twee- derd kuilenkransen aangetroffen. In de nederzetting, maar in de rt ervan, vermoedelijk op de toen- ige landbouwgronden. Gerrits gaat n uit dat de nu blootgelegde kui- ransen zich ook op landbouwge- hebben bevonden. Voorts conclu- t hij dat in de directe nabijheid cht óók een nederzetting was. t lijkt me tenminste onwaarschijn- lat de mensen helemaal uit de ne- etting in Noordwest moesten ko- om het land te bewerken." lelangrijkste conclusie is volgens its dat nu bekend is dat naast rdwest van nog een vindplaats ke is. kuilenkrans is herkenbaar aan een lal donkerder getinte stukjes grond grootte van een flinke voetstap, die tn cirkel van zo'n drie meter mid- jn zijn gesitueerd. Op de plaatsen r de grond donker is, hebben in ver verleden vermoedelijk kuilen geringe diepte gezeten. In de loop eeuwen zijn die kuilen volgeslibt lanken waarschijnlijk daaraan de gvormige structuur. Gerrits consta- de dat er beslist geen palen heb- gestaan. De kuilen waren daar- r te langwerpig van vorm en niet i genoeg. Raadsel nvoor deze kuilenkransen vroeger ben gediend, is een raadsel. Een "ie is dat van het zand uit de kui- kleine verhoging is gemaakt rop graan kon worden gedroogd "waard. Persoonlijk vindt Gerrits theorie niet geloofwaardig, omdat nut van de kuilen niet wordt ver- Hij acht een religieuze functie onmogelijk, al is in dat geval niet Wijk waarom er in Noordwest dan t tweehonderd werden aangetrof- ■Ji81 zou iets te maken kunnen ben met het symbolisch verbran den de laatste schoof die werd I ogst, als offer aan de goden. In de I eeuw gebeurde dat nog her en Ui in Europa, waarbij de plechtigheid 'voltrokken in cirkelvormige •tructies. het plan uit de wereld kunnen worden geholpen. Niet iedereen had er ver trouwen in dat het nu naar ieders zin in orde wordt gemaakt. Men wilde dat bewoners en ambtenaren de zaak ter plaatse nog eens zouden bekijken en bespreken, zodat er straks echt niets mis gaat. Groenstrook weg Mensen uit de omgeving van Assuran tiekantoor Dekker lieten weten dat ze wel afwilden van de groenstrook die hier ligt. Inplaats daarvan zouden dan parkeerplaatsen gemaakt kunnen wor den. De fraaie lijsterbesbomen zouden echter moeten blijven. Dat wordt dus parkeren tussen de bomen en dat leek niet onmogelijk. Eén van de aanwezi gen betwijfelde of de veiligheid voor het fietsverkeer wel gediend is met de nieuwe maatregelen. Zij meende dat Scherfjes kon hij woensdagmiddag, toen door afschrapen de krans goed zichtbaar werd, niet ontdekken, zodat de datering niet exact is vast te stel len. De kringgreppel, een aaneengeslo ten kring van donkere grond van ca. 2,5 meter doorsnede, kan wel worden verklaard. Om de hooibergjes op het land werden vroeger greppeltjes gegra ven om muizen te weren. Uit interesse houdt Gerrits plaatsen waar grond werkzaamheden ten behoeve van bouw worden verricht, scherp in de gaten. In De Mars was hij echter nog niet eerder archeologisch interessante vondsten op het spoor gekomen. Maandagavond leidde hij aan „witte vlekken" in de bodemstructuur (ca. een halve meter diep) af, dat er iets bijzonders aan de hand was. Gerrits kreeg woensdagmiddag hulp van Wie- beke Roeper en A. Hillen uit Den Burg, terwijl omwonenden en veel jeugd nieuwsgierig de activiteiten ga desloegen. Restant van wat vermoedelijk ooit een kuil was. De grond Is er donkerder en de structuur kring vormig door het langzaam dichtslibben. De gemeente kan een verlies van minstens 72000,— per maand lijden als de goedkeuring van de be lastingverhoging door de Kroon lang op zich laat wachten. Er is al vertraging doordat de behandeling van dit onderwerp is uitgesteld naar de begrotingsvergadering van de raad in november. In het on gunstigste geval kan het de ge meente door renteverlies wel een miljoen gulden kosten. Het voorstel om de belastingen met drie procent te verhogen zou in de raadsvergadering van augustus worden behandeld, als niet de commissie voor financieel, economisch en technisch beleid daar een stokje voor had gesto ken. De reden waarom haast werd ge maakt met het behandelen van het voorstel, is dat aan het eind van het jaar een opeenhoping van stukken plaatsvindt bij de provincie en de kroon, waardoor het soms erg lang duurt voor er goedkeuring is. Het lag in de bedoeling de verhoogde belastingen met ingang van 1 januari 1988 te laten gelden, maar deze datum komt nu op losse schroeven te staan. Per maand betekent dat een verlies van 72000,— (7500,— grafrechten en 71500— leges). Dat bedrag kan oplo pen tot een miljoen door renteverlies dat de gemeente krijgt als de be lastingsaanslagen lang worden vastgehouden. Jongens uit de buurt bestuderen nieuwsgierig de blootgelegde kuilenkrans". Het plan om bij' de op handen zijnde reconstructie van de Bernhardlaan in Den Burg het aantal aan deze laan gelegen parkeerplaatsen terug te brengen van 115 naar 58, heeft veel weerstand opgewekt bij de bewoners. Die lieten een una niem protest horen op de goedbezochte hoorzitting die woensdagavond in het raadhuis werd gehouden, ten over staan van de raadscommissie voor ruimtelijk en huisvestingsbeleid. De klagers vonden bij de commissiele den een willig oor en ook wethouder Daan Schilling beloofde dat zou wor den getracht aan de grieven tegemoet te komen. Gemeente-ambtenaren hadden door tellingen op verschillende drukke da gen bepaald dat aan de Bernhardlaan veel meer parkeerplaatsen liggen dan nodig is. Er zou aan niet meer dan 38 parkeerplaatsen behoefte zijn, maar dat werd woensdagavond krachtig bestreden. Bovendien zou de nu ge plande verdeling van de parkeergele- genheden langs de straat niet deugen. Er worden niet alleen auto's van aan- wonënden neergezet maar er zijn ook bedrijven en er wordt logies met ont bijt verstrekt. Met name het „weg poetsen" van parkeerplaatsen in het Bernhardlaan-gedeelte ter hoogte van het Assurantiekantoor Dekker werd gehekeld. gen door hier en daar een kort stukje ontstaat een ander effect, dat in com binatie met de voorgenomen verschui vingen van de wegas en de geplande vluchtheuvels met verkeerszuilen, rusti ger rijden tot gevolg zal hebben. De bewoners geloofden dat best en gingen bijna allemaal met de grote lij nen van het reconstructieplan akkoord, maar wilden wél een groter aantal par keerplaatsen in stand houden. Verkeersplan Aan het begin van de discussie deelde wethouder Schilling mee dat de veran deringen die de Bernhardlaan zal on dergaan, kunnen worden beschouwd als onderdeel van het voor heel Texel te ontwerpen verkeersplan. Het ge meentebestuur zal daarmee alle dor pen bezoeken om de mensen gelegen heid te geven aanmerkingen en sug gesties naar voren te brengen. die dan (als B en W akkoord gaan) te gelijk met de reconstructie worden uitgevoerd. Afgezien van de algemene klacht over de onaanvaardbare teruggang van par keergelegenheid, waren ook nog enke le andere aanmerkingen te beluisteren. Dat leken geen onoverkomelijke pro blemen die dus bij het uitwerken van A s. zaterdagavond Perfecte Top 40-band. entree f5

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 1